Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπες στο xda και βάλε το astrum andromedae kernel μέσω cwm. Ακολούθησε τις οδηγίες εκεί και θα δεις ένα άλλο κινητό στα χέρια σου!!!

 

Sent from my speedy GT-I5800 via Tapatalk

υπαρχηγέ, μάλλον έχουμε χάσει επεισόδια.

Θέλουμε να μας πεις την γνώμη σου για το Astrum Andromedae Kernel!

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιατί να βάλω το andromedae? Το g3mod δεν υποστηρίζει data2sd? Υποστηρίζει. Απλά δεν μπορώ να βρω οδηγίες για την πατέντα... Έκανα παρτίσιον και πλέον δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Ο μόνος τρόπος που δούλεψε ήταν με το link2sd. Αλλά εγώ θέλω να φαίνεται ενιαίος ο αποθηκευτικός χώρος.

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να βάλω το andromedae? Το g3mod δεν υποστηρίζει data2sd? Υποστηρίζει. Απλά δεν μπορώ να βρω οδηγίες για την πατέντα... Έκανα παρτίσιον και πλέον δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Ο μόνος τρόπος που δούλεψε ήταν με το link2sd. Αλλά εγώ θέλω να φαίνεται ενιαίος ο αποθηκευτικός χώρος.

 

Μετά από πολλές αναζητήσεις, ανακάλυψα ότι το g3mod είναι για τα μπάζα...Πολλά μαζεμένα στοιχεία για μια συσκευή σαν τη δική μας που στο φινάλε την κάνει πιο βαριά και ενεργοβόρα...Το astrum kernel συνδυάζει δυναμική g3mod και σταθερότητα fugumod χωρίς πολλά πολλά script και οτιδήποτε άλλο. Η διάρκεια της μπαταρίας αυξάνεται σημαντικά και το κινητό είναι πιο ανταποκρίσιμο. Νομίζω επίσης ότι το g3mod τείνει να εγκαταλειφθεί καθώς δύο από τους developers αναπτύσσουν ήδη δικά τους kernel. Το ένα είναι το astrum kernel του moikop με max στην OC 1083 και ο hillbeast έχει βγάλει το Kyorakernel που όμως έχει ένα bug στην μπαταρία και στο 30-34% σβήνει. Και οι δύο έχουν κάνει πιο ελαφρύς kernel για τη συσκευή μας και πιο αποδοτικούς. Γνώμη μου είναι ότι το g3mod χάλασε από την 1.9 και μετά. Αν βάλεις το astrum πιστεύω ότι θα σου δει κατευθείαν το partition χωρίς προβλήματα και θα δεις τεράστια διαφορά στο κινητό χωρίς να αλλάξεις τίποτα. Αν δε σ'αρέσει ξαναγυρνάς στο g3mod, δε χάνεις τίποτα...

 

edit: @ amkokos: Kyorarom από ODIN για καθαρό φλασάρισμα και αφού έκανα και partition με το kernel της ρομ, φλάσαρα το astrum...Αποτέλεσμα εκπληκτικό!

Edited by pkatsaras
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω την official rom 2.2 και ελεγα να περασω καμια custom rom(με την βοηθεια ενος φιλου) ετσι για να δοκιμασω γιατι αργει λιγο το κινητο μου μηπως και δω καμια αλλαγη.Ποια μου προτεινεται να περασω?Βλεπω οτι πολλα ατομα απο δω εχουν του Kyrillo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω την official rom 2.2 και ελεγα να περασω καμια custom rom(με την βοηθεια ενος φιλου) ετσι για να δοκιμασω γιατι αργει λιγο το κινητο μου μηπως και δω καμια αλλαγη.Ποια μου προτεινεται να περασω?Βλεπω οτι πολλα ατομα απο δω εχουν του Kyrillo

 

Καλησπέρα,

 

 

Μπορείς να βάλεις ή την δική μου: Kyrillos rom

 

ή του Hillbeast: Kyorarom

 

Την δεύτερη δεν την έχω δοκιμάσει αλλά ακούω καλά λόγια. Αν έχεις χρόνο, δοκίμασε και τις 2 και διάλεξε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

 

Μπορείς να βάλεις ή την δική μου: Kyrillos rom

 

ή του Hillbeast: Kyorarom

 

Την δεύτερη δεν την έχω δοκιμάσει αλλά ακούω καλά λόγια. Αν έχεις χρόνο, δοκίμασε και τις 2 και διάλεξε.

Καλησπέρα αρχηγέ!

ελπίζω να πηγαίνει το διάβασμα ΚΑΛΑ!! ;)

Τι πιστεύεις για τον Astrum Andromedae Kernel που μας είπε ο υπαρχηγός?

συνεργάζεται με την δική σου ρομ? Να τον βάλουμε?

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

 

Μπορείς να βάλεις ή την δική μου: Kyrillos rom

 

ή του Hillbeast: Kyorarom

 

Την δεύτερη δεν την έχω δοκιμάσει αλλά ακούω καλά λόγια. Αν έχεις χρόνο, δοκίμασε και τις 2 και διάλεξε.

 

Σε ευχαριστω πολυ.Τωρα θα το κανω root για να κανω back up και μετα θα προχωρησω στην rom σου.Ετσι για σιγουρια πρωτα θα περασω μεσω odin την v9.0 OC και μετα απο recovery ενα-ενα τα update???

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ.Τωρα θα το κανω root για να κανω back up και μετα θα προχωρησω στην rom σου.Ετσι για σιγουρια πρωτα θα περασω μεσω odin την v9.0 OC και μετα απο recovery ενα-ενα τα update???

 

Όπως τα λες. Αλλά τα update όχι ένα ένα. Κατευθείαν το 9.5 (περιλαμβάνει και τα προηγούμενα).

 

Ερώτηση: Μπορώ να περάσω το ThinkFree office στη v10 από τα stock apps της Froyo στο XDA;;

Edited by Guest19
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα σχεδόν χρόνο με το κινητό (έχω 2,2 froyo) λέω να κάνω μια απόπειρα να το ανανεώσω και σκέφτομαι να δοκιμάσω την έκδοση του κύριλου. Δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις από το κινητό , με ενδιαφέρει να είναι όσο το δυνατόν σταθερό και χωρίς κολλήματα γιατί το χρησιμοποιω για την δουλειά μου.επίσης επειδη μου βγάζει συνεχεια μυνημα ότι έχω ελάχιστο εσωτερικό χώρο , αν υπάρχει τρόπος να τον μεγαλώσω. Η 9,5 θα είναι εντάξει ή να βάλω κάποια άλλη?Υπάρχει κάποιος οδηγός με τα βήματα για να μην κάνω καμιά γκάφα και δεν έχω και πολύ ελεύθερο χρόνο για να ψάχνω για διορθώσεις. Έιχα κάνει μία φορά το update με odin αλλά δεν θυμάμαι τίποτα οπότε ενας οδηγός θα μου ήταν χρήσιμος.Ευχαριστώ πολυ
Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα σχεδόν χρόνο με το κινητό (έχω 2,2 froyo) λέω να κάνω μια απόπειρα να το ανανεώσω και σκέφτομαι να δοκιμάσω την έκδοση του κύριλου. Δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις από το κινητό , με ενδιαφέρει να είναι όσο το δυνατόν σταθερό και χωρίς κολλήματα γιατί το χρησιμοποιω για την δουλειά μου.επίσης επειδη μου βγάζει συνεχεια μυνημα ότι έχω ελάχιστο εσωτερικό χώρο , αν υπάρχει τρόπος να τον μεγαλώσω. Η 9,5 θα είναι εντάξει ή να βάλω κάποια άλλη?Υπάρχει κάποιος οδηγός με τα βήματα για να μην κάνω καμιά γκάφα και δεν έχω και πολύ ελεύθερο χρόνο για να ψάχνω για διορθώσεις. Έιχα κάνει μία φορά το update με odin αλλά δεν θυμάμαι τίποτα οπότε ενας οδηγός θα μου ήταν χρήσιμος.Ευχαριστώ πολυ

 

Η 9.5 είναι μια χαρά! Οδηγίες θα βρεις εδώ. Για το θέμα του εσωτερικού χώρου, φτιάξε partitions σύμφωνα με τις οδηγίες του Κυρίλλου που θα βρεις στο παραπάνω link.

Link to comment
Share on other sites

Η 9.5 είναι μια χαρά! Οδηγίες θα βρεις εδώ. Για το θέμα του εσωτερικού χώρου, φτιάξε partitions σύμφωνα με τις οδηγίες του Κυρίλλου που θα βρεις στο παραπάνω link.

 

Βάζουμε πρώτα την 9.0 και μετά update στην 9.5;

Link to comment
Share on other sites

Oh yes! :)

 

Ευχαριστώ για την ΤΑΧΥΤΑΤΗ απάντηση.

 

Μια απορία ακόμα για όποιον έχει ερευνήσει το θέμα μνήμης. Έχω ξεμείνει με το 1Gb από τη μέρα που το αγόρασα, και απ’ ότι βλέπω για να δουλέψει σωστά πρέπει να κάνω οπωσδήποτε upgrade (για partitioning κ.α.). Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να δώσω λεφτά (δηλαδή τα λιγότερα δυνατά)! Κάνω search στις μηχανές αναζήτησης προϊόντων και μπερδεύομαι ακόμα περισσότερο.

 

Έχει κάποιος να μου κάνει κάποια συγκεκριμένη πρόταση για αγορά κάρτας 16Gb έως 32Gb μνήμη σε class10 (και πάνω) που να δουλεύει καλά στο galaxy3 και είναι πολύ φτηνή;

 

(sorry για το off topic... αν χρειαστεί θα μεταφέρω αλλού την ερώτηση)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ΤΑΧΥΤΑΤΗ απάντηση.

 

Μια απορία ακόμα για όποιον έχει ερευνήσει το θέμα μνήμης. Έχω ξεμείνει με το 1Gb από τη μέρα που το αγόρασα, και απ’ ότι βλέπω για να δουλέψει σωστά πρέπει να κάνω οπωσδήποτε upgrade (για partitioning κ.α.). Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να δώσω λεφτά (δηλαδή τα λιγότερα δυνατά)! Κάνω search στις μηχανές αναζήτησης προϊόντων και μπερδεύομαι ακόμα περισσότερο.

 

Έχει κάποιος να μου κάνει κάποια συγκεκριμένη πρόταση για αγορά κάρτας 16Gb έως 32Gb μνήμη σε class10 (και πάνω) που να δουλεύει καλά στο galaxy3 και είναι πολύ φτηνή;

 

(sorry για το off topic... αν χρειαστεί θα μεταφέρω αλλού την ερώτηση)

 

Δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα το θέμα, αλλά με τα κριτήρια που το θέτεις το βλέπω δύσκολο...

Η γνώμη μου:

1. Σκέψου καλά αν όντως χρειάζεσαι τόσα GB. Εγώ έχω μια 8άρα από ένα προηγούμενο κινητό μου και έχω γεμίσει μόλις 1,5 GB. Βέβαια εξαρτάται τι το θες... Αν θες να περάσεις βίντεο και mp3 κλπ εντάξει.

2. Σκέψου αν όντως θες class 10. Η δική μου είναι class 2 (βασικά τότε που την πήρα δεν υπήρχε η ταξινόμηση ακόμα) και δουλεύει μια χαρά... Το λέω από την άποψη ότι μια class 10 θα κοστίσει αρκετά και (κατά τη γνώμη μου πάντα) δεν σου χρειάζεται και πολύ πιθανόν η διαφορά να μην είναι καν αντιληπτή...

 

Επομένως η δική μου πρόταση είναι να πάρεις μια φθηνή κάρτα γύρω στα 4 ή 8 GB. Πιστεύω ότι κάθε micro-SD θα δουλεύει κανονικά στο κινητό μας.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος να μου κάνει κάποια συγκεκριμένη πρόταση για αγορά κάρτας 16Gb έως 32Gb μνήμη σε class10 (και πάνω) που να δουλεύει καλά στο galaxy3 και είναι πολύ φτηνή;

 

Το class10 είναι το ταχύτερο class, οπότε μην ψάχνεις για πιο γρήγορη. Επίσης το κινητό μας νομίζω ότι δεν μπορεί να αξιοποιήσει ταχύτητες μεγαλύτερες απο class6 - δουλεύουν μια χαρά και οι ταχύτερες αλλά σαν class6.

Νομίζω μια καλή πρόταση είναι αυτή που θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις κάποια στιγμή και στο επόμενο κινητό σου.

Ανάλογα με τις ανάγκες σου πάντως μπορείς να επιλέξεις μια μεγαλύτερη αλλά πιο αργή κάρτα σε παρόμοια λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Το class10 είναι το ταχύτερο class, οπότε μην ψάχνεις για πιο γρήγορη. Επίσης το κινητό μας νομίζω ότι δεν μπορεί να αξιοποιήσει ταχύτητες μεγαλύτερες απο class6 - δουλεύουν μια χαρά και οι ταχύτερες αλλά σαν class6.

Νομίζω μια καλή πρόταση είναι αυτή που θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις κάποια στιγμή και στο επόμενο κινητό σου.

Ανάλογα με τις ανάγκες σου πάντως μπορείς να επιλέξεις μια μεγαλύτερη αλλά πιο αργή κάρτα σε παρόμοια λεφτά.

 

Αυτή μάλιστα! :) Πολύ καλή από όλες τις απόψεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν μπόρεσα να ενεργοποιήσω το κλασικό data2sd... Θέλω να βλέπω ενιαίο αποθηκευτικό χώρο στη διαχείριση εργασιών πχ 1GB. Έχω το G3mod, δοκίμασα και το Astrum πως το λένε και πάλι τίποτα. Βάζω το fs.data2sd στον αντίστοιχο φάκελο και όταν κάνω reboot το /data partition δεν υπάρχει πουθενά. Πρέπει μετά να σβήσω το fs.data2sd για να επανέλθει.

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να περασω τον Astrum Andromedae kernel... Στην 9.5 rom του κυριλλου... Οπως μπαινει δεν λειτουργει το a2sd και αντιστοιχα δεν διαβαζει και δεν υπαρχουν στο μενου οι εφαρμογες... Τι παιζει? Τι πρεπει να κανω και δεν το κανω? Εχει καποιος δοκιμασει τον kernel για γενικοτερες εντυπωσεις μαζι με τη rom του κυριλλου?

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να περασω τον Astrum Andromedae kernel... Στην 9.5 rom του κυριλλου... Οπως μπαινει δεν λειτουργει το a2sd και αντιστοιχα δεν διαβαζει και δεν υπαρχουν στο μενου οι εφαρμογες... Τι παιζει? Τι πρεπει να κανω και δεν το κανω? Εχει καποιος δοκιμασει τον kernel για γενικοτερες εντυπωσεις μαζι με τη rom του κυριλλου?

λέει αυτό:

Just copy your data2sd.dirs to /sdcard/Android/data/astrum/ and you'll be fine.

 

δες και πες μας σε παρακαλω αν θα παίξει!

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλω να κάνω αναβάθμιση σε μια φίλη μου.Επειδή δεν το έχω το κινητό δεν έχω ιδέα τί να περάσω και θέλω την βοήθειά σας. Έχει την 2.2. Τί να της περάσω και με ποιο τρόπο?? Θα χρειαστεί και backup??
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να περασω τον Astrum Andromedae kernel... Στην 9.5 rom του κυριλλου... Οπως μπαινει δεν λειτουργει το a2sd και αντιστοιχα δεν διαβαζει και δεν υπαρχουν στο μενου οι εφαρμογες... Τι παιζει? Τι πρεπει να κανω και δεν το κανω? Εχει καποιος δοκιμασει τον kernel για γενικοτερες εντυπωσεις μαζι με τη rom του κυριλλου?

 

λέει αυτό:

Just copy your data2sd.dirs to /sdcard/Android/data/astrum/ and you'll be fine.

 

δες και πες μας σε παρακαλω αν θα παίξει!

 

Επίσης μπες και μετακίνησε το S01_hybriddata2sd από το system/etc/init.d ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙΣ!!! Απλά μετακίνησε το στην sd σου για παν ενδεχόμενο... Εμένα παίζει μια χαρά το a2sd και το δείχνει και το titanium...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλω να κάνω αναβάθμιση σε μια φίλη μου.Επειδή δεν το έχω το κινητό δεν έχω ιδέα τί να περάσω και θέλω την βοήθειά σας. Έχει την 2.2. Τί να της περάσω και με ποιο τρόπο?? Θα χρειαστεί και backup??

 

Τι εννοεις? Official αναβαθμιση πανω απο την 2.2 δεν υπαρχει... Απο κει και περα μπορεις να πας σε καποια custom rom οπως πχ του κυριλλου που εχουν πολλοι εδω μεσα και ειναι πολυ καλη..

 

https://sites.google.com/site/astronaytiscom/rom/rom-by-the-kyrillos-v5

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957123

 

Επίσης μπες και μετακίνησε το S01_hybriddata2sd από το system/etc/init.d ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙΣ!!! Απλά μετακίνησε το στην sd σου για παν ενδεχόμενο... Εμένα παίζει μια χαρά το a2sd και το δείχνει και το titanium...

 

Το θεμα ηταν οτι το titanium το εδειχνε κανονικα το 1GB partition με τα 600ΜΒ ελευθερα οπως επρεπε να ειναι κανονικα απλα το κινητο δεν αναγνωριζε εφαρμογες κλπ κλπ... Τωρα θα προσπαθησω ξανα...

 

Ευχαριστω για τις συμβουλες!

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις? Official αναβαθμιση πανω απο την 2.2 δεν υπαρχει... Απο κει και περα μπορεις να πας σε καποια custom rom οπως πχ του κυριλλου που εχουν πολλοι εδω μεσα και ειναι πολυ καλη..

 

https://sites.google.com/site/astronaytiscom/rom/rom-by-the-kyrillos-v5

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957123

 

 

 

Το θεμα ηταν οτι το titanium το εδειχνε κανονικα το 1GB partition με τα 600ΜΒ ελευθερα οπως επρεπε να ειναι κανονικα απλα το κινητο δεν αναγνωριζε εφαρμογες κλπ κλπ... Τωρα θα προσπαθησω ξανα...

 

Ευχαριστω για τις συμβουλες!

 

Και τα 2 κάντα...Και αυτό που είπε ο amkokos και αυτό που σου είπα εγώ...Εμένα έτσι δούλεψε. Α, κάνε και κανένα wipe dalvik-cache...Ποτέ δεν έβλαψε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Περασα το data2sd.dirs στον αντιστοιχο φακελο και τωρα λειτουργει κανονικα... Οταν περασω λιγες ωρες μαζι του θα γραψω εντυπωσεις... Παντως μου φαινεται μια χαρα responsive το κινητο, ενδεχομενως κ καλυτερα απο οτι ηταν με τον g3mod.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...