Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ουτε τωρα τα καταφερα. Στην αντιγραφη μου βγαζει το μηνυνα "There was not enough free disk space to complete the paste operation", ενω εχω περισσοτερα απο 40 ελευθερα ΜΒ στην εσωτερικη μνημη...

 

Συνήθως με εσωτερική μνήμη νομίζω ότι εννοούμε το /data partition. Δοκίμασε στο terminal emulator ή στο adb να δώσεις την εντολή df ή df -h και δες πόσο ελεύθερο χώρο έχεις πραγματικά στο /system partition.

Υποθέτω ότι κατάφερες να βρεις το root explorer, αλλιώς δοκίμασε το es file explorer. Είναι αρκετά καλό και είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οκ λυθηκε το θεμα. Δεν ειχε γινει σωστα το root και γι'αυτο δεν δουλευε και τιποτα αλλο. Με τη βοηθεια του αστροναυτη εκανα root απο την αρχη και καταφερε να περασει και τα live wallpapers.

Ευχαριστω για τη βοηθεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις μια αλλη ερωτηση να κανω εγω;; Υπαρχει περιπτωση να λειτουργησει το GPS μονο του;; Εννοω χωρις την χρηση δεδομενων. Χωρις να χρεωνομαστε ΜΒ.
Kyrillos' rom v9.5 - Cpu:1200Mhz - G3MOD 2.3 OC
Link to comment
Share on other sites

Οκ λυθηκε το θεμα. Δεν ειχε γινει σωστα το root και γι'αυτο δεν δουλευε και τιποτα αλλο. Με τη βοηθεια του αστροναυτη εκανα root απο την αρχη και καταφερε να περασει και τα live wallpapers.

Ευχαριστω για τη βοηθεια. :)

 

Για αυτο ειμαστε ολοι εδω .:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις μια αλλη ερωτηση να κανω εγω;; Υπαρχει περιπτωση να λειτουργησει το GPS μονο του;; Εννοω χωρις την χρηση δεδομενων. Χωρις να χρεωνομαστε ΜΒ.

 

Ναι αμέ. Λειτουργεί. Δε χρειάζεται να έχεις ενεργοποιημένο το A-GPS. Απλά όταν το έχεις κλειδώνει πιο γρήγορα τη θέση σου.

Από ότι βλέπω έχεις την 9.4. Στην 9.2. που είχα εγώ παλιά κλείδωνε και μάλιστα αρκετά γρήγορα από όσο θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

βρες στο google και κατεβασε το navigon (για android).σε εμενα δουλευει αψογα.κατεβασε και οποιο χαρτη θες.αν κολλησεις καπου,πες.περνας αυτο που κατεβασες (αφου το αποσυμπιεσεις) χυμα στην καρτα μνημης και θα τρεξεις την εφαρμογη .apk που λογικα περιεχεται.Θα συνδεθει μια φορα στο ιντερνετ και εισαι ετοιμος.Ειναι κανα giga.Αν κατεβασεις μονο το .apk θα πρεπει να κατεβασεις τα υπολοιπα αρχεια απο το κινητο κατι που θα σου φαει μιση μερα.οποτε κατεβαστα απο κανενα τορενταδικο και ξεμπερδευεις.
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν λειτουργει χωρις χρηση δεδομένων αυτο θελω να πω. Δεν φορτωνει google maps.

 

Το maps στην έκδοση 6.χ.χ έχει επιλογή στα labs να ενεργοποιήσεις μια λειτουργία που αποθηκέυεις 10 περιοχές της επιλογής σου στην κάρτα μνήμης σου για οφλαιν χρήση. Οι περιοχές αυτές είναι τετράγωνες με πλευρά 16χλμ.

Για να έχεις χάρτη βολεύει, λειτουργείς κανονικά με gps χωρίς χρήση δεδομένων, απλά δεν λειτουργεί η πλοήγηση.

Για πλοήγηση θα πρέπει να έχεις πρόγραμμα όπως έιναι το navigon ή το ndrive κλπ.

Edited by artsol

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν λειτουργει χωρις χρηση δεδομένων αυτο θελω να πω. Δεν φορτωνει google maps.

 

To google maps είναι η εξαίρεση. Χρειάζεται Internet γιατί φορτώνει από εκεί τους χάρτες. Δεν έχει δικούς του. Αυτό που έγραψε ο φίλος από πάνω είναι μία λύση. Αλλιώς άλλα προγράμματα όπως το Navigon, iGo, NDrive ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταφερει να διαγραψω τα partitions απο την SD με το minitool wipe drive το κανουμε? βασικα μπορουμε να εχουμε ενα guide για εμας τους ασχετους? :p:p:p

Thanks :O

Link to comment
Share on other sites

Διαλεξα το sygic aura 11.2.5. Ξερει κανεις τι κανω με τo φακελο base files;;

πολύ βαρύ... είσαι σίγουρος?

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Το εσβησα κιολας...ψαχνω αλλο..

 

Λοιπον εβαλα το nDrive μα ουτε και αυτο οπως και το syguc aura βρισκαν που ειμαι. Συγκεκριμενα το sygic με εβγαζε αιγαλεω ενω ειμαι νεα φιλαδελφεια.

Τι φταει σε αυτη την περιπτωση;; Να αλλαξω καποια ρυθμιση στο Gps??

Edited by nathanlyk
Kyrillos' rom v9.5 - Cpu:1200Mhz - G3MOD 2.3 OC
Link to comment
Share on other sites

Το εσβησα κιολας...ψαχνω αλλο..

 

Λοιπον εβαλα το nDrive μα ουτε και αυτο οπως και το syguc aura βρισκαν που ειμαι. Συγκεκριμενα το sygic με εβγαζε αιγαλεω ενω ειμαι νεα φιλαδελφεια.

Τι φταει σε αυτη την περιπτωση;; Να αλλαξω καποια ρυθμιση στο Gps??

 

εγώ πάντως με το ndrive είμαι μια χαρά!

 

 

@Κύριλλος , έχουμε κανένα νέο για τη ρομ;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν ο Κύριλλος άλλαξε κάτι στη γραμματοσειρά στην 10 beta;; Γιατί στην εφαρμογή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου μου εμφανίζονται κάτι κουτάκια (εννοώ στο μενού) τα οποία δεν υπήρχαν στην alpha...
Link to comment
Share on other sites

βρες στο google και κατεβασε το navigon (για android).σε εμενα δουλευει αψογα.κατεβασε και οποιο χαρτη θες.αν κολλησεις καπου,πες.περνας αυτο που κατεβασες (αφου το αποσυμπιεσεις) χυμα στην καρτα μνημης και θα τρεξεις την εφαρμογη .apk που λογικα περιεχεται.Θα συνδεθει μια φορα στο ιντερνετ και εισαι ετοιμος.Ειναι κανα giga.Αν κατεβασεις μονο το .apk θα πρεπει να κατεβασεις τα υπολοιπα αρχεια απο το κινητο κατι που θα σου φαει μιση μερα.οποτε κατεβαστα απο κανενα τορενταδικο και ξεμπερδευεις.

 

Εσβησα το nDrive και το aura sygic και εχω το navigon τωρα. Πολυ καλυτερο μου φαινεται. Ομως οποτε παω να ξεκινησω την πλοηγηση βγαινει το μυνημα " Δεν υπαρχει προς το πατων σημα GPS" . Τι φταει τελικα;; Ειμαι ο μόνος που δεν του δουλευει;;;

Kyrillos' rom v9.5 - Cpu:1200Mhz - G3MOD 2.3 OC
Link to comment
Share on other sites

Εσβησα το nDrive και το aura sygic και εχω το navigon τωρα. Πολυ καλυτερο μου φαινεται. Ομως οποτε παω να ξεκινησω την πλοηγηση βγαινει το μυνημα " Δεν υπαρχει προς το πατων σημα GPS" . Τι φταει τελικα;; Ειμαι ο μόνος που δεν του δουλευει;;;

αν δεν εχεις gps, υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις

α. εχεις κλειστό το gps

β. εχεις απενεργοποιημένο/κλειδωμένο το gps με κάποια εφαρμογή

γ. δεν είσαι σε ανοικτό χώρο να βρεις σήμα (δεν δουλεύει μέσα στο δωμάτιο...)

δ. εχεις χαλασμένο κινητό

ε. ???

 

δοκίμασε να κατεβάσεις από το μαρκετ το ulisse speedmeter και δες αν κλειδώνει το gps. Αν όχι, εχεις πρόβλημα...

by the way, το καλύτερο για πλοήγηση είναι το igo σε android...

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Το κατεβασα ulisse speedmeter και κλειδωνει.

 

Απο οτι καταλαβα δεν αφηνεις χονο να βρεις δορυφορους.για αυτο ξεκιναει το προγραμμα και σε δειχνει αλλου.αστο κανα 5λεπτο να βρει δορυφορους.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

πηγα να βαλω ελληνικα για το swype στην v9,5 του kyrillou http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1186491 συμφωνα με αυτες τις οδηγιες αλλα δεν εγινε κατι, μπορειτε να προτεινετε κατι;

οσο για το κλειδωμα του gps εγω δεν εχω καποιο προβλημα χρησιμοποιω την εφαρμογη gps fix και σαν πλοηγο το sygic.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα λυθηκε!!! Μεσω των ρυθμισεων του gps ( *#*#3214789650#*#* ) εκανα 2 τεστ που εχει στο command μενου και περιμενα να βρει latitude και longitude. Επειτα μεσα σε 2 λεπτα βρισκει που ειμαι το Navigon αλλα και το Google maps.
Kyrillos' rom v9.5 - Cpu:1200Mhz - G3MOD 2.3 OC
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα δεν αφηνεις χονο να βρεις δορυφορους.για αυτο ξεκιναει το προγραμμα και σε δειχνει αλλου.αστο κανα 5λεπτο να βρει δορυφορους.

ακριβως. την 1η φορα, πρέπει να το αφήσεις λιγο παραπάνω.

Θα κλειδώσει όταν η κουκίδα σταματήσει να αναβοσβήνει.

 

@nathanlyk: δες και εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=14206731&postcount=4618

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω μήνες να μπω στο φόρουμ λόγω εργασίας. Έχω δυο μέρες τώρα που παιδεύομαι να ενεργοποιήσω το data2sd, όχι το hybrid, το οποίο δείχνει το συνολικό χώρο(internal+sdext). Έχω jps+g3mod 2.3, έκανα παρτίσιον 256mb ext2, προσπάθησα να ενεργοποιήσω μέσω kmapp αλλά τζίφος. Κάνει restart και είναι εξαφανισμένος ο χώρος εφαρμογών(0mb internal). Αν σβήσω το fs.data2sd και κάνω reset επανέρχονται όλα αλλά δεν έχω επέκταση μνήμης... Παρακαλώ όπως βοηθήσετε να λύσω το πρόβλημα...

Samsung Galaxy 3

XXJPS + G3MOD V2.3

[sIGPIC][/sIGPIC]

O ύμνος του Android!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω μήνες να μπω στο φόρουμ λόγω εργασίας. Έχω δυο μέρες τώρα που παιδεύομαι να ενεργοποιήσω το data2sd, όχι το hybrid, το οποίο δείχνει το συνολικό χώρο(internal+sdext). Έχω jps+g3mod 2.3, έκανα παρτίσιον 256mb ext2, προσπάθησα να ενεργοποιήσω μέσω kmapp αλλά τζίφος. Κάνει restart και είναι εξαφανισμένος ο χώρος εφαρμογών(0mb internal). Αν σβήσω το fs.data2sd και κάνω reset επανέρχονται όλα αλλά δεν έχω επέκταση μνήμης... Παρακαλώ όπως βοηθήσετε να λύσω το πρόβλημα...

 

Μπες στο xda και βάλε το astrum andromedae kernel μέσω cwm. Ακολούθησε τις οδηγίες εκεί και θα δεις ένα άλλο κινητό στα χέρια σου!!!

 

Sent from my speedy GT-I5800 via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλημερα... εχω ενα θεμα θελω να περασω official rom στο γαλαξια 3 και μπαινω εδω και μου βγαζει προβλημα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1063940 και στην πρωτη σελιδα του post αυτου που δινεται καποια download και αυτα δεν τα καταβαζει

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...