Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κυριλλε απο την 9 πηγα στην 9. 0. 5 και το widget Google search ειναι τελείως διαφανές. Δεν φαινεται καν το πλαισιο που γραφεις στο widget. Ετσι πρέπει να ειναι;;; κατι πάει στραβά. Πως θα μπορούσα να βάλω το παλιο γιατι δε μου πολυαρεσε το διαφανές. Sorry.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κυριλλε απο την 9 πηγα στην 9. 0. 5 και το widget Google search ειναι τελείως διαφανές. Δεν φαινεται καν το πλαισιο που γραφεις στο widget. Ετσι πρέπει να ειναι;;; κατι πάει στραβά.

 

και εμενα ετσι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Ειναι υπερβολικά διαφανές. Και το χρησιμοποιώ συχνά και η αλήθεια ειναι οτι με χαλασε που έγινε Ετσι. Συγνώμη κυριλλε. Πως θα μπορούσα να έχω το παλιό widget;
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και γω τα fonts FontPack-Roboto_E2 δεν ξερω αλλα σε μερικα widget δν χωρανε τα γραμματα... :P

Κυριλε αν ξερεις καποια γραμμοτοσειρα η οποια να μην εχει θεμα με την νεα rom καθως καποια γραμματα ηταν τετραγωνα :P

το sim toolkit δεν το εχω στην 9+? :P

- Main tab: Min 83Mhz, Max 800-1200MHz, Scaling: Ondemand (or Conservative), Set on boot: Tick

- Profiles tab: Set on boot: tick

- Profile (1): In call: 83min, 400max, Scaling: Ondemand, Priority:100

- Profile (2): Time profile: 1AM - 7AM (here put the time you sleep), min/max 83MHz, Scaling: Powersave, Priority: 99

- Profile (3): Screen off: 83min, 400max, Scaling: Ondemand, Priority:98

- Voltages: Try -100mV in all frequencies from 500-1200. If it hangs, try -75mV/-50mV, apply, set on boot: tick

δεν καταλαβα τι πρεπει να κανω στο voltages :/ help?

Thanks

Edited by tsoukis
Link to comment
Share on other sites

προσεξε, εγω επαιξα με τα Voltages και κόλλησε ασχημα... τα γύρισα εκεί που ήταν, δεν τα πειράζω.

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και γω τα fonts FontPack-Roboto_E2 δεν ξερω αλλα σε μερικα widget δν χωρανε τα γραμματα... :P

Κυριλε αν ξερεις καποια γραμμοτοσειρα η οποια να μην εχει θεμα με την νεα rom καθως καποια γραμματα ηταν τετραγωνα :P

το sim toolkit δεν το εχω στην 9+? :P

- Main tab: Min 83Mhz, Max 800-1200MHz, Scaling: Ondemand (or Conservative), Set on boot: Tick

- Profiles tab: Set on boot: tick

- Profile (1): In call: 83min, 400max, Scaling: Ondemand, Priority:100

- Profile (2): Time profile: 1AM - 7AM (here put the time you sleep), min/max 83MHz, Scaling: Powersave, Priority: 99

- Profile (3): Screen off: 83min, 400max, Scaling: Ondemand, Priority:98

- Voltages: Try -100mV in all frequencies from 500-1200. If it hangs, try -75mV/-50mV, apply, set on boot: tick

δεν καταλαβα τι πρεπει να κανω στο voltages :/ help?

Thanks

 

Βάλε την γραμματοσειρά που θα βρεις στα v9 extras: :p

Όσο για τα voltages, πάτα πάνω σε κάθε συχνότητα (πχ 1200) και σύρε την μπάρα μέχρι να γράψει -100 κ.ο.κ.

 

προσεξε, εγω επαιξα με τα Voltages και κόλλησε ασχημα... τα γύρισα εκεί που ήταν, δεν τα πειράζω.

 

Συμβαίνει μέχρι να βρεις τη χρυσή τομή μεταξύ μπαταρίας-λειτουργικότητας, κάτι το οποίο είναι δύσκολο.

 

Ειναι υπερβολικά διαφανές. Και το χρησιμοποιώ συχνά και η αλήθεια ειναι οτι με χαλασε που έγινε Ετσι. Συγνώμη κυριλλε. Πως θα μπορούσα να έχω το παλιό widget;

 

Βασικά θα το κοιτάξω και θα σου πώ. Ίσως τα επαναφέρω όπως ήταν στην επόμενη έκδοση.

 

Κυριλλε απο την 9 πηγα στην 9. 0. 5 και το widget Google search ειναι τελείως διαφανές. Δεν φαινεται καν το πλαισιο που γραφεις στο widget. Ετσι πρέπει να ειναι;;; κατι πάει στραβά. Πως θα μπορούσα να βάλω το παλιο γιατι δε μου πολυαρεσε το διαφανές. Sorry.

 

Βασικά θα το κοιτάξω και θα σου πώ. Ίσως τα επαναφέρω όπως ήταν στην επόμενη έκδοση.

 

 

μια βοηθεια καποιος με το setcpu

εκανα και το partition SDCARD FILES οταν τα εκανα αποσυμπιεση ειχαν μεσα ενα folder g3mod και εχει καποια αρχεια μεσα αυτα που τα κανω copy paste? ευχαριστω εκ των προτερων

Εβαλα τα αρχεια μεσα στο g3mod αλλα οταν παω task manager->Summary και βλεπω storage 35/192mb ακομα δεν εχω κανει install titanium τι αλλο προγραμμα θελει για να μεταφερω εφαρμογες στην καρτα μνημης. Τελος το παρτισιον ηταν 512ext/0swap.

 

βάλε την g3mod φάκελο στην κάρτα μνήμης στο φάκελο /Android/data/

 

 

τα παλια χρόνια, πΚ (προ Κύριλλου :lol:), οταν εκανε το Κιες τα ίδια στον ΗΥ μου (εχει W7), εκανα ΟΛΙΚΗ απεγκατάσταση το βλακο-κιες, ΜΑΖΙ με τον driver της samsung, εγκατάσταση μετα ξανά, και είχα και παλι σύνδεση.

Δοκίμασε να κάνεις απεγκατάσταση στον ΗΥ χρησιμοποιώντας το YourUninstaller (σβήνει σωστά τα πάντα από το βλακο-κιες)

 

Επίσης, δοκίμασε σύνδεση σε ΑΛΛΗ USB του H/Y, μερικές φορές βοηθάει...

 

"Προ Κύριλλου" χαχαχαχαχα (y)

Link to comment
Share on other sites

Kyrille πιο προγραμμα να βαλω να μεταφερω τα προγραμματα στην SD card κατι ακομα στο τασκ μανατζερ στο συμαρι βλεπω programs 40,5/192mb ενω εχω κανει παρτισιον κανονικα 512εχτ/0 σουαπ και εκανα copy paste οτι ειχε ο φακελος στο g3mod απο το SDCARD files και τα πεταξα μεσα στον αντιστοιχο τελος εκανα και το reboot που ελεγε το guide :D μιπως δν το εχει παρει?

 

 

 

Περασα την γραμμοτοσειρα παλι δεν ειναι fit τα γραμματα στα widgets :(

Edited by tsoukis
Link to comment
Share on other sites

ειχα βαλει χτες το παλιο market και σημερα που το ανοιξα εχω το καινουριο παλι... καμια ιδεα τι παιζει?
Link to comment
Share on other sites

Kyrille ευχαριστω πολυ για τα roms σου

το κινητο παει πολυ καλυτερα αλλα μερικες φορες τρωει κατι κωλύματα που πρεπει να τo κανω reboot

αλλα οταν το κανω χανει τα προγραμματα που εχω κανει εγκατασταση σαν εικονιδια ενω πραγματικα υπαρχουν σαν εγκατασταση

μηπως ξερει κανεις τι μπορω να κανω

χρισιμοποιω την 9.0 NOC

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα λογο στρατου οπως ειχα πει και παλιοτερα εχω μινει πισω στο android 2.2 βλεπω απο ολους σας κατι για αναβαθμισεις.... μπορει καποιος να μου πει τι γινεται?? εχω κατεβασει τιν τελευταια ver 9.0.5 του kyrilloy αλλα τι τα κανω αυτα που εχει μεσα? :/
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

για να βάλεις την 9.05 πρεπει να εχεις την 9.0

για το πως να το κανεις εχει οδηγείες "http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957123"

"You must know how to use odin! [if you dont know, dont worry, its easy]

Optional, make a full backup of your data/apps with Titanium Backup.

Go in download mode (Vol down + Home + Power or from the power menu).

Open Odin, click reset files, select ops, tick one package and select the "Flash_this_as_one-package.tar" file.

Click Start. The phone will reboot in recovery. WIPE DATA! (The wipe process may take a minute+, dont worry. The boot process may be long too, but dont worry its normal!!)

Optional, Enable Hybrid Data2sd [More space for apps!]

- Make a backup of your sdcard, enter CWM recovery and go to Miscellaneous => Partition SD Card. Choose the sizes you want (Recommended:512-1Gb ext, and 0mb swap]. After the partition completes, wipe data and reboot. You can now copy back all your sdcard files which you did a backup.

- Then copy the contents of the sdcard folder in your sdcard and reboot. No wipe data required, the first reboot may take time.

- Install titanium and go to titanium backup's preferences, and select Restore Backups to => Internal Storage. Then do your restore...

Enjoy!!

Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε τα CMBins του hillbeast τι είναι; Μπορούμε να τα βάλουμε στη Rom σου να δοκιμάσουμε ή θα κρασάρει;
Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε τα CMBins του hillbeast τι είναι; Μπορούμε να τα βάλουμε στη Rom σου να δοκιμάσουμε ή θα κρασάρει;

 

Ναι μπορείς να τα βάλεις. Είναι κάτι αρχεία από την cyanogen που κάνουν το κινητό πιο γρήγορο, όπως ισχυρίζονται πολλοί. Δοκίμασε τα και πες αλλά πρώτα κάνε ένα CWM=>Multiboot=>Backup current rom ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο αν δεν σαρέσουν και θες να γυρίσεις όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να τα βάλεις. Είναι κάτι αρχεία από την cyanogen που κάνουν το κινητό πιο γρήγορο, όπως ισχυρίζονται πολλοί. Δοκίμασε τα και πες αλλά πρώτα κάνε ένα CWM=>Multiboot=>Backup current rom ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο αν δεν σαρέσουν και θες να γυρίσεις όπως πριν.

 

Κύριλλε τι ακριβώς παίζει με το backup μέσω CMW; Δημιουργείται αρχείο που μετά το φλασάρουμε με odin; Υπάρχει κάποιος οδηγός;; Γιατί αν είναι έτσι απλό είναι πολύ χρήσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε τι ακριβώς παίζει με το backup μέσω CMW; Δημιουργείται αρχείο που μετά το φλασάρουμε με odin; Υπάρχει κάποιος οδηγός;; Γιατί αν είναι έτσι απλό είναι πολύ χρήσιμο...

 

Όχι ακριβώς. Ξέχνα το odin. Μέσω CWM recovery, δημιουργείς full bakup του κινητού σου (system, data, sdext data) και αν πειράξεις το system και του βάλεις κάτι άλλο (px θέμα) ή αλλάξεις rom και δεν σαρέσει, τότε μπαίνεις recovery και γυρνάς με 2 click στην κατάσταση που ήσουν πριν :P

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς. Ξέχνα το odin. Μέσω CWM recovery, δημιουργείς full bakup του κινητού σου (system, data, sdext data) και αν πειράξεις το system και του βάλεις κάτι άλλο (px θέμα) ή αλλάξεις rom και δεν σαρέσει, τότε μπαίνεις recovery και γυρνάς με 2 click στην κατάσταση που ήσουν πριν :P

 

Οταν πατησεις να κανει backup στην ROM σου, κανει full backup (system, data, sdext data) η πρεπει να κανω και κατι αλλο ?

 

Αν βαλω καποιο θεμα, και δεν μ' αρεσει υπαρχει αλλος τροπος για να επιστρεψω στην προηγουμε κατασταση, η μονο μεσω restore της ROΜ που εχω κανει backup ?

 

Και που αποθηκευεται το backup ? (για να το αποθηκευσω και στο pc :) )

Edited by dante_100

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς. Ξέχνα το odin. Μέσω CWM recovery, δημιουργείς full bakup του κινητού σου (system, data, sdext data) και αν πειράξεις το system και του βάλεις κάτι άλλο (px θέμα) ή αλλάξεις rom και δεν σαρέσει, τότε μπαίνεις recovery και γυρνάς με 2 click στην κατάσταση που ήσουν πριν :P

 

Επιπλέον των ερωτημάτων του φίλου από πάνω, restore από το αρχείο backup πώς κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε καποιος να με βοηθισει να το πως να το κανω? συγνωμη για την ταλεπορεια... βλεπω το site που εδωσε ο φιλος europont αλλα και παλι δεν πολυ καταλαβαινω
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να τα βάλεις. Είναι κάτι αρχεία από την cyanogen που κάνουν το κινητό πιο γρήγορο, όπως ισχυρίζονται πολλοί. Δοκίμασε τα και πες αλλά πρώτα κάνε ένα CWM=>Multiboot=>Backup current rom ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο αν δεν σαρέσουν και θες να γυρίσεις όπως πριν.

 

Οταν πατησεις να κανει backup στην ROM σου, κανει full backup (system, data, sdext data) η πρεπει να κανω και κατι αλλο ?

 

Αν βαλω καποιο θεμα, και δεν μ' αρεσει υπαρχει αλλος τροπος για να επιστρεψω στην προηγουμε κατασταση, η μονο μεσω restore της ROΜ που εχω κανει backup ?

 

Και που αποθηκευεται το backup ? (για να το αποθηκευσω και στο pc :) )

 

Επιπλέον των ερωτημάτων του φίλου από πάνω, restore από το αρχείο backup πώς κάνουμε;

 

Λοιπόν επειδή κι εγώ πρώτη φορά έκανα backup μέσω CWM Recovery πάτε εκεί που λέει Backup & Restore, πατάτε backup και δημιουργεί ένα φάκελο clockworkmod μέσα στην sd και εκεί μέσα έχει ένα υποφάκελο που λέει backup. Φαντάζομαι αν όλα πάνε άσχημα και θες να επιστρέψεις πατάς στο recovery αντί για backup, restore και στα επαναφέρει όπως ήσουν πριν αλλάξεις το οτιδήποτε.

 

Τώρα όσον αφορά τα CMBins από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1247273 τα έβαλα. Κύριλλε λειτουργούν άψογα! Και για να σου πω την αμαρτία μου, η 9 έβρισκα ότι κάπου σκάλωνε σε σύγκριση με 8.3 beta που είχα. Μόλις έβαλα τα CMBins είχα ακριβώς την ίδια αίσθηση απόκρισης και ομαλότητας με εκείνη!

 

Για όποιον ενδιαφέρεται, κατεβάζετε αυτό CMBins 0.3.1 και το φλασάρετε μέσω CWM. Εμένα δούλεψε μια χαρά...Κρατήστε αφού θα είστε σε CWM ένα backup καλού κακού και δοκιμάστε να δείτε την διαφορά!

 

EDIT: @ TiAiNO Ακολούθα κατά γράμμα τα παρακάτω!

1)Μπορειτε να περασετε rom απο οποιδηποτε firmware αλλα αν δεν δουλεψει προτεινω να βαλετε πρωτα I5800XXJPF/JPM/JPN

2)Οπως παντα περνουμε ενα αντιγραφο ασφαλειας με το titanium backup.

3)πατάτε 4 πλήκτρα κρατημένα με την σειρά. Volume up (το βελάκι που δυναμώνει τον ήχο) + Volume down (το βελάκι που χαμηλώνει τον ήχο)+ home (το κεντρικό κουμπί που κάνετε minimize τις εφαρμογές) + το power.

Το κινητό μπαίνει σε recovery mode.Με τα βελάκια του ήχου πηγαίνετε στο wipe data factory reset και με το κεντρικό κουμπί επιλέξτε το.Θα σας βγάλει μια λίστα και με τον ίδιο τρόπο επιλέξτε το yes all users.Εν συνεχεία επιλέξτε wipe cache partition και τέλος reboot.Tο τηλέφωνο θα κάνει επανεκινηση,μην φοβηθείτε αν αργήσει.

4)Κλεινουμε το κινητο και αφαιρουμε την καρτα sim και την sdcard

5)Βαζουμε το κινητο σε download mode(Vol down + Home + Power) και τοποθετουμε την sdcard

6)Ανοιξτε το odin πατηστε reset files επιλεξτε το ops απο την rom που εχετε κατεβασει ,τικαρετε το one package και επιλεξτε το αρχειo .tar της rom.

7)Συνδεστε το κινητο με το pc και οταν κιτρινισει το κουτακι στο odin πατηστε start

8)Οταν το τηλεφωνο ανοιξει πηγαινετε στο recovery και επιιλεξτε wipe data all users και reboot

Θα μπορειτε να λαμβανετε μελοντικα update και να τα φλασαρετε μεσω CWM recovery χωρις wipe data και χωρις pc(ναι καλα διαβαζετε,χωρις pc)

Edited by pkatsaras
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προβλημα που εγω εκανα το κινιτο μου android 2.2 απο ενα video του youtube kαι οχι απο εδω στο forum? οπως λεει στην πρωτη σελιδα ο kyrillos??
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προβλημα που εγω εκανα το κινιτο μου android 2.2 απο ενα video του youtube kαι οχι απο εδω στο forum? οπως λεει στην πρωτη σελιδα ο kyrillos??

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα...Αρκεί να είναι 2.2. Αφού είναι, ακολούθα τις οδηγίες από το 2ο βήμα και μετά...

Link to comment
Share on other sites

@pkatsaras, μάλλον θα τα βάλω και εγώ. Μπορείς να τρέξεις μια ένα quadrant? Θέλω να δω κάτι στο cpu.

 

Edit: τα έβαλα χP

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

ειχα βαλει χτες το παλιο market και σημερα που το ανοιξα εχω το καινουριο παλι... καμια ιδεα τι παιζει?

 

με το root explorer σβήσε απο το system/app την εφαρμογή market update αφού ξαναγυρίσεις στο παλιό

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

με το root explorer σβήσε απο το system/app την εφαρμογή market update αφού ξαναγυρίσεις στο παλιό

 

υπαρχει καποιο free? γιατι το root explorer ειναι για αγορα :-(

Ok δοκιμαζω το ES Explorer που ειναι free νομιζω γινεται να μπεις μεσα στο system χωρις κανενα θεμα :)

ενημερωνω παλι σε λιγο

 

αδυναμια διαγραφης ενω ειναι rooted

Edit: εκανα ολα τα παραπανω εβαλα root explorer εκανα delete to μαρκετ update και παλι εχω το καινουριο :( ενω το εχω βαλει απο recovery καμια ιδεα?

Edited by tsoukis
δοκιμη εφαρμογης, αστοχεια διεργασίας
Link to comment
Share on other sites

@pkatsaras, μάλλον θα τα βάλω και εγώ. Μπορείς να τρέξεις μια ένα quadrant? Θέλω να δω κάτι στο cpu.

 

Edit: τα έβαλα χP

 

Sorry τώρα το είδα!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...