Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μολις περασα και εγω την 8,1 ακομα πολλες εντυπωσεις δεν εχω να πω απλα ενα προβλημα που εχει δημιουργηθει ειναι οτι χτυπαει η δονηση σε ασχετες στιγμες...αν ξερει καποιος κατι σχετικα με αυτο....στην oc,το setcpu που θα το βρω η μηπως δεν χρειαζεται..?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μολις περασα και εγω την 8,1 ακομα πολλες εντυπωσεις δεν εχω να πω απλα ενα προβλημα που εχει δημιουργηθει ειναι οτι χτυπαει η δονηση σε ασχετες στιγμες...αν ξερει καποιος κατι σχετικα με αυτο....στην oc,το setcpu που θα το βρω η μηπως δεν χρειαζεται..?

 

Αυτό έγινε αφού έβαλες την v8.1? μμ.. Ορίστε το setcpu http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=505419

 

Έχεις ενεργοποιημένο το v6 supercharger?

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Από gps πως τα πάτε με v8.0/v8.1?

 

κοιτα κλειδωνει σχετικα γρηγορα (δοκιμη με gps test) αλλα δεν εχω καταφερει να δουλεψει κανενα προγραμμα (ndrive). Οταν χρησιμοποιω ιντερνετ βρισκει την θεση αμεσως (maps).τι προτεινεις?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Από gps πως τα πάτε με v8.0/v8.1?

Θα σου πω απο Δευτέρα, εχω igo, ndrive και ulisse, οπότε θα του κάνω ΠΛΗΡΕΣ τεστ :lol::lol:

Και ενα κουλό: γενικά οταν κάνω restore με το Titanium, ψιλοκολάει (το titanium). Οταν έκανα reboot, "εχασε" όλα τα αρχεία του app2sd, αλλα με κανονικό shutdown και εκκίνηση, όλα καλά!

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Eβαλα την 8.1 και φαινεται πολυ καλη σταθερη.

Θελω να κανω φορματ την sd μου απο την αρχη αλλα εχω καποιες εφαρμογες εγκατεστημενες πως θα το κανω μην κανω μλκια?

και σε τι συστημα αρχειων να την φορμαρψω στο pc ? fat32 ?

Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

Eβαλα την 8.1 και φαινεται πολυ καλη σταθερη.

Θελω να κανω φορματ την sd μου απο την αρχη αλλα εχω καποιες εφαρμογες εγκατεστημενες πως θα το κανω μην κανω μλκια?

και σε τι συστημα αρχειων να την φορμαρψω στο pc ? fat32 ?

 

Κάνε full backup με το τιτανιουμ, αντίγραψε τα δεδομένα στο πισι, και μου φαίνεται ότι δεν χρειάζεται να την βάλεις στο pc για format σε fat32. Απλά μπες από recovery και κάντο επιτόπου partition.

Link to comment
Share on other sites

κολησα μπηκα recovery αφου την ειχα κανει πριν fat στο pc ποιες επιλογες πρεπει να επιλεξω?

οκ μαλλον το βρηκα

Edited by dialynas
Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πως βάζουμε τη 8.1, με odin? έχει μέσα ένα αρχείο update και επίσης το πρόβλημα με τη μπαταρία στην 8 OC

πως περνάμε το αρχειο που το διορθώνει;

 

Ευχαριστώ

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πως βάζουμε τη 8.1, με odin? έχει μέσα ένα αρχείο update και επίσης το πρόβλημα με τη μπαταρία στην 8 OC

πως περνάμε το αρχειο που το διορθώνει;

 

Ευχαριστώ

 

Δε χρειάζεται Odin. Δεδομένου ότι έχεις την 8 μπαίνεις σε recovery mode και επιλέγεις update.zip. Προηγουμένως πρέπει να έχεις περάσει το αρχείο στην κάρτα. Η διόρθωση στο θεμα της μπαταριας περιλαμβάνεται μέσα στο αρχείο αυτο. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται Odin. Δεδομένου ότι έχεις την 8 μπαίνεις σε recovery mode και επιλέγεις update.zip. Προηγουμένως πρέπει να έχεις περάσει το αρχείο στην κάρτα. Η διόρθωση στο θεμα της μπαταριας περιλαμβάνεται μέσα στο αρχείο αυτο. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ μαν, όλα καλά, τέλεια ρομ!

Το χρονισμό του επεξεργαστή πως το ρυθμίζουμε;

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ μαν, όλα καλά, τέλεια ρομ!

Το χρονισμό του επεξεργαστή πως το ρυθμίζουμε;

 

Με το setcpu, ένα πρόγραμμα που θα βρεις στο μάρκετ.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ μαν, όλα καλά, τέλεια ρομ!

Το χρονισμό του επεξεργαστή πως το ρυθμίζουμε;

 

Με το setcpu, ένα πρόγραμμα που θα βρεις στο μάρκετ.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Επίσης υπάρχει και δωρεάν στο χδα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=505419 :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει και δωρεάν στο χδα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=505419 :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ, πολλά συγχαρητήρια πετάει, με τη νέα ρομ αλλά έχω 2 απορίες:

1) Με το Τ9 τι παίζει; Γράφω τη 1η λέξη όλα καλά και μετά πάω να γράψω την επόμενη και γράφει άπειρα γράμματα

σύμφωνα ότι να 'ναι, (το ξέρω δεν το εξηγώ καλά) δοκίμασα και χωρίς Τ9 και πατώντας το το πλήκτρο 2 (σε διάταξη 3χ4)

πατώντας το 3 φορές για να γράψω το Γ μου βγάζει ΑΑΒΓ με το 4ο πάτημα και το ίδιο συμβαίνει με το qwerty και το Τ9, σαν

να τρελαίνετε δε μπορώ να το εξηγήσω.

 

update video: http://www.sendspace.com/file/woow9e

 

2) Υπάρχει κάποια εφαρμογή που όταν πάμε να πάρουμε τηλέφωνο στο dialer να κάνει smart dialing δλδ να πατάμε τα 5,2,7,4,2 και να βγάζει όλες τις επαφές με το όνομα μαρία;

 

Ευχαριστώ παιδιά και συγχωρέστε με για τις νουμπίστικες απορίες μου

Edited by manos the greek

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Προς κυριλλο...καταρχην εξαιρετικη δουλεια για μια ακομα φορα..Οσον αφορα για την λειτουργια της ρομ αναφερομαι στην v8 και v8.1 οc

θελω να σου πω οτι εχω ασχετες δονησεις εβαλα την 7.1 ολα καλα μολις εβαλα την 8 τοτε αρχισαν ολα με την 8.1 ελεγα οτι θα φτιαξουν ομως τπτ κυριλλε...τι μπορει να φταιει??αν θες απαντησε μ εσυ γτ δεν νομιζω να βρει κανεις αλλος λυση...ευχαριστω..!!

Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε νομίζω βρήκα κάποια bug.

1ον) Δε μπορώ να μπω στις ρυθμίσεις του launcherpro κάνει fc

2ον) Το ίδιο και με το market. Όταν το ανοίγω και πάω να μπω στις ρυθμίσεις του, fc και με πετάει έξω.

Αυτά! Κατά τα άλλα μια χαρά. Ούτε freeze ούτε κανένα άλλο fc.

 

EDIT: Έκανα reflash την Rom και όλα OK.

Edited by pkatsaras
Link to comment
Share on other sites

Προς κυριλλο...καταρχην εξαιρετικη δουλεια για μια ακομα φορα..Οσον αφορα για την λειτουργια της ρομ αναφερομαι στην v8 και v8.1 οc

θελω να σου πω οτι εχω ασχετες δονησεις εβαλα την 7.1 ολα καλα μολις εβαλα την 8 τοτε αρχισαν ολα με την 8.1 ελεγα οτι θα φτιαξουν ομως τπτ κυριλλε...τι μπορει να φταιει??αν θες απαντησε μ εσυ γτ δεν νομιζω να βρει κανεις αλλος λυση...ευχαριστω..!!

Η δόνηση σημαίνει οτι κάποια εφαρμογή κολλάει-χτυπάει.

Δοκίμασε εγκατάσταση της 8 σε "καθαρό" γαλαξία (εργοστασιακές ρυθμίσεις, wipe, καθαρή/φορμαρισμένη από την αρχή sd κάρτα κλπ)

Εμένα μερικές φορές χτυπάει το app2sd κατά την εκκίνηση και δεν "βλεπω" τις εφαρμογές στην εσωτερική κάρτα σωστά (το έκανε 2-3 φορές στις 10-15 που έκανα επανεκκίνηση)

Κατά τα άλλα, μέχρι στιγμής η 8.1 ΣΚΙΖΕΙ!

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, πολλά συγχαρητήρια πετάει, με τη νέα ρομ αλλά έχω 2 απορίες:

1) Με το Τ9 τι παίζει; Γράφω τη 1η λέξη όλα καλά και μετά πάω να γράψω την επόμενη και γράφει άπειρα γράμματα

σύμφωνα ότι να 'ναι, (το ξέρω δεν το εξηγώ καλά) δοκίμασα και χωρίς Τ9 και πατώντας το το πλήκτρο 2 (σε διάταξη 3χ4)

πατώντας το 3 φορές για να γράψω το Γ μου βγάζει ΑΑΒΓ με το 4ο πάτημα και το ίδιο συμβαίνει με το qwerty και το Τ9, σαν

να τρελαίνετε δε μπορώ να το εξηγήσω.

 

update video: http://www.sendspace.com/file/woow9e

 

2) Υπάρχει κάποια εφαρμογή που όταν πάμε να πάρουμε τηλέφωνο στο dialer να κάνει smart dialing δλδ να πατάμε τα 5,2,7,4,2 και να βγάζει όλες τις επαφές με το όνομα μαρία;

 

Ευχαριστώ παιδιά και συγχωρέστε με για τις νουμπίστικες απορίες μου

 

Έχω την εντύπωση ότι το bug του t9 ευθύνεται στον κώδικα που έχω προσθέσει στην εφαρμογή μηνυμάτων για να έχει μόνο κεφαλαία ώστε να στέλνεις 160 χαρακτήρες μήνυμα. Οπότε, μπορείς να τσεκάρεις αν στο κάνει μόνο στα μηνύματα ή όταν γράφεις γενικά? (πχ στο ιντερνετ?)

 

Οι δονήσεις τώρα που λέτε πολλοί, δεν ξέρω τι τις προκαλεί όμως θα προσπαθήσω να βρώ...

@pkatsaras, εμένα δουλεύουν μια χαρά (έχω κάνει wipe data όμως μετά το πέρασμα της v8.1 γιατί έκανα μαλ****)

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να κατεβασετε η να αναβαθμισετε απο market;;Εγω παντως οχι!!Καμμια ιδεα του τι φταιει;

 

Επισης μου βγαζει συνεχως μηνυμα οτι δεν μπορει να συνδεθει στο google talk,αν παιζει αυτο καποιο ρολο...!!

Edited by minasc
Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να κατεβασετε η να αναβαθμισετε απο market;;Εγω παντως οχι!!Καμμια ιδεα του τι φταιει;

 

Επισης μου βγαζει συνεχως μηνυμα οτι δεν μπορει να συνδεθει στο google talk,αν παιζει αυτο καποιο ρολο...!!

 

Άνοιξε το titanium βρες το μαρκετ, κάνε wipe data (του μαρκετ) κάνε reboot και ελπίζω να φτιάξει :P

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να κατεβασετε η να αναβαθμισετε απο market;;Εγω παντως οχι!!Καμμια ιδεα του τι φταιει;

 

Επισης μου βγαζει συνεχως μηνυμα οτι δεν μπορει να συνδεθει στο google talk,αν παιζει αυτο καποιο ρολο...!!

 

Και σε μένα συνέβη ακριβώς αυτό. Ο google λογαριασμός είχε ανακτηθεί μέσω Titanium και υποθέτοντας ότι αυτό φταίει έκανα wipe data (βέβαια αυτό που λέει ο Κύριλλος είναι πολύ καλύτερη λύση μάλλον). Μετά ξαναπέρασα το λογαριασμό google και όλα καλά. Γενικά παρατήρησα ότι αρκετές εφαρμογές μου δημιούργησαν πρόβλημα μετά από ανάκτησή τους με το Titanium. Πχ skype, soundhound... Τις έσβησα και τις ξανακατέβασα από market και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι γεία σας, έχω κι εγώ ένα i5800 το οποίο έχω κάνει update σε froyo μέσω kies. Τώρα αποφάσισα να περάσω μία απ τις rom του kirillou για 2 λόγους.

1ον μετά το froyo κατα τη διάρκεια της κλησης κάνει διακοπές μικρής διάρκειας ανα 5''. Από ψάξιμο στο νετ διαπίστωσα ότι είναι θέμα λογισμικού οπότε μια αναφάθμιση σε custom rom εβελπιστώ να λύσει το πρόβλημα.

2ον έχω την έσθηση ότι το κινητό σέρνετε, αγορά καινούριου σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς δεν πάιζει. Οπότε πάμε για φλασάρισμα.

 

Αυτό που θα ήθελα είναι ένας οδηγός βήμα πρως βήμα για το πώς να πάω από froyo σε κάποια απ' τις rom του kirillou (μάλλον 8.1 που είναι και η πιο καινούρια, άρα και με τα λιγότερα bugs).

Καταλαβαίνω ότι οι πληροφορίες αυτές βρίσκονται διάσπαρτες μέσα στο φότουμ. Αλλά μιλάμε για 300+ σελίδες οπότε αν υπάρχει κάτι πιο απλό για εμάς τους κινούς 8νητούς 8α το εκτημούσα.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το titanium βρες το μαρκετ, κάνε wipe data (του μαρκετ) κάνε reboot και ελπίζω να φτιάξει :P

 

Δυστυχως δεν εφτιαξε!!!Επισης συνεχιζει να μου βγαζει οτι "ο ελεγχος ταυτοτητας στο google talk απετυχε"!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εφτιαξε!!!Επισης συνεχιζει να μου βγαζει οτι "ο ελεγχος ταυτοτητας στο google talk απετυχε"!!!

 

Αυτό που σου έγραψα το είδες; Βασικά από ότι κατάλαβα έφταιγε η ανάκτηση του λογαριασμού google από το Titanium. Μάλλον σε αυτό πρέπει να γίνει wipe data. Ίσως ο Κύριλλος ξέρει ποια επιλογή είναι αυτή. Εγώ πάντως με ολικό wipe data του κινητού όλα οκ. Aλλά αν μπορείς να κάνεις wipe data μόνο στους λογαριασμούς εννοείται συμφέρει.

 

 

Φίλοι γεία σας, έχω κι εγώ ένα i5800 το οποίο έχω κάνει update σε froyo μέσω kies. Τώρα αποφάσισα να περάσω μία απ τις rom του kirillou για 2 λόγους.

1ον μετά το froyo κατα τη διάρκεια της κλησης κάνει διακοπές μικρής διάρκειας ανα 5''. Από ψάξιμο στο νετ διαπίστωσα ότι είναι θέμα λογισμικού οπότε μια αναφάθμιση σε custom rom εβελπιστώ να λύσει το πρόβλημα.

2ον έχω την έσθηση ότι το κινητό σέρνετε, αγορά καινούριου σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς δεν πάιζει. Οπότε πάμε για φλασάρισμα.

 

Αυτό που θα ήθελα είναι ένας οδηγός βήμα πρως βήμα για το πώς να πάω από froyo σε κάποια απ' τις rom του kirillou (μάλλον 8.1 που είναι και η πιο καινούρια, άρα και με τα λιγότερα bugs).

Καταλαβαίνω ότι οι πληροφορίες αυτές βρίσκονται διάσπαρτες μέσα στο φότουμ. Αλλά μιλάμε για 300+ σελίδες οπότε αν υπάρχει κάτι πιο απλό για εμάς τους κινούς 8νητούς 8α το εκτημούσα.

Οδηγίες για τις rom του Κυρίλλου εδώ. Επίσης πολλές οδηγίες για το φλασάρισμα θα βρεις και στο site του astronaytis. Google it! Το πρώτο αποτέλεσμα είναι :).

Edited by Guest19
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου έγραψα το είδες; Βασικά από ότι κατάλαβα έφταιγε η ανάκτηση του λογαριασμού google από το Titanium. Μάλλον σε αυτό πρέπει να γίνει wipe data. Ίσως ο Κύριλλος ξέρει ποια επιλογή είναι αυτή. Εγώ πάντως με ολικό wipe data του κινητού όλα οκ. Aλλά αν μπορείς να κάνεις wipe data μόνο στους λογαριασμούς εννοείται συμφέρει.

 

Το δοκιμαζω τωρα!!

 

Πετυχε!!Αντε παλι απο την αρχη!!!

Edited by minasc
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμαζω τωρα!!

 

Πετυχε!!Αντε παλι απο την αρχη!!!

 

;) Είδες;; Πάντως αν έχεις ενεργοποιημένο το a2sd λογικά οι εφαρμογές σου δεν πρέπει να χάθηκαν...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...