Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς που θα βρω πληροφορίες για να ρυθμίσω το SetCPU;

8. What are the best settings for setcpu? [updated 25/10/11]

 

- Main tab: Min 83Mhz, Max 800-1200MHz, Scaling: Ondemand (or Conservative), Set on boot: Tick

- Profiles tab: Set on boot: tick

- Profile (1): In call: 83min, 400max, Scaling: Ondemand, Priority:100

- Profile (2): Time profile: 1AM - 7AM (here put the time you sleep), min/max 83MHz, Scaling: Powersave, Priority: 99

- Profile (3): Screen off: 83min, 400max, Scaling: Ondemand, Priority:98

- Voltages: Try -100mV in all frequencies from 500-1200. If it hangs, try -75mV/-50mV, apply, set on boot: tick

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τα σήκωσα για όλους εσάς που τα ψάχνετε και τα ζητάτε συχνά, εδώ:

Ολα μαζί (από 9.0.1 έως και 9.4):

https://rapidshare.com/files/1976450688/Kyrillos___rom_v9.0_Extras.7z

9.2 μόνο:

https://rapidshare.com/files/2871467336/Kyrillos___rom_v9.2_update-signed.zip

9.3 μόνο:

https://rapidshare.com/files/2711963315/Kyrillos___rom_v9.3_update-signed.zip

9.4 μόνο:

https://rapidshare.com/files/2957054905/Kyrillos___rom_v9.4_update-signed.zip

 

Enjoy ;)

thanks!!!!:up:

Link to comment
Share on other sites

pedakia kalispera na kanw mia erothsh pou einai o odigos gia na perasw to kyrlos 9

eyxaristw prokatabolika

Στα Ελληνικά, όχι greeklish! :shock:

 

http://www.myphone.gr/forum/policy.php

2.Απαγορεύεται αυστηρά η μεταγραφή των ελληνικών με την χρήση του λατινικού αλφαβήτου (πρακτική ευρέως γνωστή ως greeklish). Ειδικότερα, τα δημόσια μηνύματα που υποβάλλονται σε αυτήν τη μορφή δύναται να αφαιρεθούν από την ομάδα διαχείρισης του myphone.gr χωρίς προειδοποίηση. Σημειώνεται ότι κατά κανόνα οι δημοσιεύσεις που περιέχουν greeklish είναι δυσανάγνωστες, ενώ δυσκολεύουν την αναζήτηση συγκεκριμένων πληροφοριών στις σελίδες του myphone.gr.

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

πεδακια καλισπερα να κανω μια εροτηση που ειναι ο οδιγος για να περασο το kyrlos 9

ευχαριστω προκαταβολικα

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=328956

 

Εδώ είσαι...Ο "δυναμίτης" astronaftis έχει προνοήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου θυμισει ποιες ειναι οι ρυθμισεις στο setcpu στην καρτελα Governor? (sampling rate, up threshold, sampling down factor, ignore nice load, powersave bias)

 

Τελικα μετα απο μερικες εναλλαγες σε κερνελ fugumod και G3MOD-Hillbeast παρατηρησα οτι ο πρωτος (fugu) παιζει καλυτερα σε conservative και ο δευτερος καλυτερα σε ondemand..

 

Καλησπερα. Να προσθεσω οτι ο καθε κερνελ τις δικιες του ρυθμισεις για τους governors (Απο setcpu στην καρτελα governor βαλε και τους 2 και δες τις ρυθμισεις που κανουν την διαφορα.) Το sampling rate παιζει σημαντικο ρολο. Στον ondemand αν το πας 20.000 και αλλαξεις και το up threashold σε 80 θα πηγαινει τεζα το κινητο με μια επιπτωση στη μπαταρια. Εγω εχω ρυθμισει στις v9.5 k v10 το sampling rate 60.000 και το up threadhold 95 και το κινητο τρεχει καλα και δεν γ..... και την μπαταρια! Η διαφορα παντως ειναι αισθητη!

 

ΥΓ: Δεν πολυμπαινω τελευταια γιατι εχω πολυ διαβασμα λογω των πανελληνιων... Χαιρετησματα σε ολη την παρεα του myphone. Ερχεται και η v10 με αρκετα καλη σταθεροτητα αλλα και ταχυτητα:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Να προσθεσω οτι ο καθε κερνελ τις δικιες του ρυθμισεις για τους governors (Απο setcpu στην καρτελα governor βαλε και τους 2 και δες τις ρυθμισεις που κανουν την διαφορα.) Το sampling rate παιζει σημαντικο ρολο. Στον ondemand αν το πας 20.000 και αλλαξεις και το up threashold σε 80 θα πηγαινει τεζα το κινητο με μια επιπτωση στη μπαταρια. Εγω εχω ρυθμισει στις v9.5 k v10 το sampling rate 60.000 και το up threadhold 95 και το κινητο τρεχει καλα και δεν γ..... και την μπαταρια! Η διαφορα παντως ειναι αισθητη!

 

ΥΓ: Δεν πολυμπαινω τελευταια γιατι εχω πολυ διαβασμα λογω των πανελληνιων... Χαιρετησματα σε ολη την παρεα του myphone. Ερχεται και η v10 με αρκετα καλη σταθεροτητα αλλα και ταχυτητα:)

 

:) :) :) :D :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!μου εδωσαν σημερα ενα μαχημο galaxy 3 το οποιο εχει προβλημα στην οθονη..ενα μεγαλο μεροσ τησ ειναι μαυρισμενο..παρ ολα αυτα το touch λειτουργει κανονικοτατα ακομα κ στο μαυρο μεροσ..εχετε ιδεα εαν μπορω να το επισκευασω?
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ασχολεισαι με ebay,πχ μπες

http://www.ebay.co.uk/itm/GENUINE-SAMSUNG-I5800-GALAXY-3-SCREEN-LCD-DISPLAY-/280690545058?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item415a75d1a2

εγω εχω φτιαξει 2-3 κινητα με οδηγιες απο youtube,δεν ειναι δυσκολο..τα μεταφορικα ειναι μισα απο οτι γραφει για απλη αποστολη και οχι συστημενο

Edited by vasil80
συμπληρωση
Link to comment
Share on other sites

Οι fugumod kernel ειναι δυνατον απο tar να γινουν zip (οπως οι g3mod) ωστε να μπορουμε μεσω recovery να τους εγκαθιστουμε? Θα βολευει πολυ οταν κατι παει στραβα με κολληματα στο κινητο μας να μπορουμε (χωρις να ειμαστε διπλα στον Η/Υ μας, οταν π.χ λειπουμε σε ταξιδι) να τους αλλαζουμε ευκολα..
Link to comment
Share on other sites

Οι fugumod kernel ειναι δυνατον απο tar να γινουν zip (οπως οι g3mod) ωστε να μπορουμε μεσω recovery να τους εγκαθιστουμε? Θα βολευει πολυ οταν κατι παει στραβα με κολληματα στο κινητο μας να μπορουμε (χωρις να ειμαστε διπλα στον Η/Υ μας, οταν π.χ λειπουμε σε ταξιδι) να τους αλλαζουμε ευκολα..

 

Voila!!! Fugumod Kernel a21 update.zip για CWM. Μην ξεχνάτε να ξετικάρετε το set on boot στο SetCPU πριν αλλάξετε kernel για να μην σκαλώσει...

Edited by pkatsaras
Link to comment
Share on other sites

Voila!!! Fugumod Kernel a21 update.zip για CWM. Μην ξεχνάτε να ξετικάρετε το set on boot στο SetCPU πριν αλλάξετε kernel για να μην σκαλώσει...

 

Ευχαριστω πολυ!!! Εισαι δυναμιτης!!!! :):D

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εδώ και καιρό χρησιμοποιώ Link2SD, θα ξαναδοκιμάσω τον Fugumod..

 

Για το θέμα με την ένδειξη πλήρους φόρτισης στο 1' μάθαμε τίποτα καινούριο?

Link to comment
Share on other sites

Voila!!! Fugumod Kernel a21 update.zip για CWM. Μην ξεχνάτε να ξετικάρετε το set on boot στο SetCPU πριν αλλάξετε kernel για να μην σκαλώσει...

Τι εννοείς?

ακόμα και αν αλλάξουμε έκδοση του ίδιου Kernel πρέπει να το κάνουμε?

τι πρόβλημα υπάρχει?

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

G3mod και fugumod έχουν άλλες συχνότητες (πχ ο ένας 800-900-1000 και ο άλλος 780-975-1175 αντίστοιχα), ίσως γι' αυτό..
Link to comment
Share on other sites

G3mod και fugumod έχουν άλλες συχνότητες (πχ ο ένας 800-900-1000 και ο άλλος 780-975-1175 αντίστοιχα), ίσως γι' αυτό..

 

Οχι μονο συχνοτητες αλλα και τασεις.. πιστευω πως οι τασεις ειναι περισσοτερο σημαντικες γι αυτο και χρειαζεται το ξετικαρισμα στο "set on boot"

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς?

ακόμα και αν αλλάξουμε έκδοση του ίδιου Kernel πρέπει να το κάνουμε?

τι πρόβλημα υπάρχει?

 

G3mod και fugumod έχουν άλλες συχνότητες (πχ ο ένας 800-900-1000 και ο άλλος 780-975-1175 αντίστοιχα), ίσως γι' αυτό..

 

Οχι μονο συχνοτητες αλλα και τασεις.. πιστευω πως οι τασεις ειναι περισσοτερο σημαντικες γι αυτο και χρειαζεται το ξετικαρισμα στο "set on boot"

 

Οι τάσεις έχουν ξεχωριστό set on boot... Βασικά εννοoύσα όταν αλλάζεις τύπο kernel π.χ. Kyorakernel, Astrum kernel, G3Mod, Fugumod. Στις ίδιες εκδόσεις εγώ προσωπικά δεν άλλαζα αλλά κακό δεν κάνεις... :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,έχει δοκιμάσει κανείς τον G3mod 2.4.1 στη V10 beta 2 του Κύριλλου?

 

Εγώ :p Και να πω την αλήθεια δεν με ενθουσίασε και επέστρεψα στον CM7 kernel v1.3 hv.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανεις αν στο ROM του Kyrillos' ROM v9.5 JPU πάζει κανονικά το Bluetooth headset? Έχω Samsung i5801 (Apollo).
LG G6
Link to comment
Share on other sites

Εγώ :p Και να πω την αλήθεια δεν με ενθουσίασε και επέστρεψα στον CM7 kernel v1.3 hv.

Ωπ, ευχαριστώ Κύριλλε,οπότε δεν το δοκιμάζω καν:P

Το μόνο "παράπονο" απο τη V10 είναι το S2E, αν έιναι εύκολο στη final ενα rollback στο hybriddata2sd :).

 

Kατά τα άλλα άψογη η rom σου,όπως μας έχεις συνηθίσει άλλωστε:)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανεις αν στο ROM του Kyrillos' ROM v9.5 JPU πάζει κανονικά το Bluetooth headset? Έχω Samsung i5801 (Apollo).

ναι μια χαρα

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, ευχαριστώ Κύριλλε,οπότε δεν το δοκιμάζω καν:P

Το μόνο "παράπονο" απο τη V10 είναι το S2E, αν έιναι εύκολο στη final ενα rollback στο hybriddata2sd :).

 

Kατά τα άλλα άψογη η rom σου,όπως μας έχεις συνηθίσει άλλωστε:)

 

Από περιέργεια, τι ακριβώς πρόβλημα σου προκαλεί το S2E; Γιατί σε μένα δουλεύει άψογα. Το μόνο που με "χάλασε" είναι ότι θέλει να ξανακάνω τα partitions (δηλαδή format) κάθε φορά που φλασάρω.

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια, τι ακριβώς πρόβλημα σου προκαλεί το S2E; Γιατί σε μένα δουλεύει άψογα. Το μόνο που με "χάλασε" είναι ότι θέλει να ξανακάνω τα partitions (δηλαδή format) κάθε φορά που φλασάρω.

 

Μετά το φλασάρισμα, έκανα τα πάντα όπως αναγράφονται παραπάνω και το S2E είδε το παρτίτιον κανονικά,μέχρι εδώ όλα καλά!

Περνάω titanium και restore τα backup, αλλά δεν τα έριχνε στην sd.(Οι ρυθμίσεις ήταν σωστές και στο titanium)

Οπότε για να μην το πολυπαιδεύω link2sd και ολα οκ.

Περισσότερο "απογοητέυτηκα" στο xda,είναι η αλήθεια γιατί διάβασα για corrupted partitions και οτι έκανε mount όποτε ήθελε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...