Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερουμε changelog?

 

Sent from my GT-I5800

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξερουμε changelog?

 

Sent from my GT-I5800

αν δεν με απατά η μνήμη μου, θα βασίζεται στην Cyanogen...:X

 

EDIT: Η υπογραφή του Κύριλλου στο xda έγινε GWK74A ήτοι Cyanogen...

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε G3mod καινούργιο!

 

http://code.google.com/p/g3modteam/downloads/list

 

v2.3 (15/12/2011)

•Hybrid initramfs: Added support for ICS-based roms.

•Multiboot: Fixed dalvik-cache restoring.

•Multiboot: Added support for backing up android_secure.

•AOSP Proximity sensor support added.

•Initramfs: Optimized init.rc files and added usb.rc file.

•MAX8998 Driver: Removed led blinking support since it isn't being used anymore.

 

Κύριλλε, περιμένουμε το ΟΚ σου να το περάσουμε!

τελικα την περναμε?

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πέρασα στην 9.3 κι όλα κομπλέ.G3mod kernel OC :)

 

για πες μας με τον καινουργιο κερνελ πως βλεπεις την διαρκεια της μπαταριας σε σχεση με τον προηγουμενο?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

για πες μας με τον καινουργιο κερνελ πως βλεπεις την διαρκεια της μπαταριας σε σχεση με τον προηγουμενο?

 

Το ίδιο....:mad:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δοκιμάσει το kernel του hillbeast (073 OC, g3mod v2.1alpha)??

 

Νομίζω πως είναι κάπως καλύτερα τα πράματα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα... Θα μπορουσε καποιος να μου πει να μην ψαχνω τζαμπα βγηκε android 2.3 για αυτο το τηλεφωνο?
Link to comment
Share on other sites

τελικα την περναμε?

 

Αφοβα..

 

Sent from a parallel universe

Link to comment
Share on other sites

Αφοβα..

 

Sent from a parallel universe

 

κυριλλε εχουμε κανενα νεο για καποιο update?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα... Θα μπορουσε καποιος να μου πει να μην ψαχνω τζαμπα βγηκε android 2.3 για αυτο το τηλεφωνο?

 

Όχι φίλε, η τελευταία επίσημη είναι 2.2..

 

Υπάρχει όμως κάποιος που προσπαθεί να κάνει port τη 2.3.κάτι στο κινητό μας! --> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1101218

Link to comment
Share on other sites

κυριλλε εχουμε κανενα νεο για καποιο update?

 

Εδω φερνω στα μετρα μου την 2.3 pre-alpha7 και την τεσταρω...

 

Sent from a parallel universe

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξαφνικά το κινητό μου σταμάτησε να χτυπάει όταν δέχεται SMS. Κουλό; Πάω στις ρυθμίσεις και είναι όλα οκ με την ένταση ήχου ειδοποιήσεων. Όταν δοκιμάζω να αλλάξω ήχο ειδοποιήσεων δεν ακούγεται κανένας. Ακούγεται μόνο όταν προσπαθώ να αλλάξω ένταση στους ήχους ειδοποιήσεων. Καμιά ιδέα;;;

 

 

Γεια σας. Άλλαξα από 9.3 non-OC σε OC και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής.

 

1. Υπάρχει κάτι στον τρόπο που λειτουργεί ο g3mod που μικραίνει το χρόνο ζωής της μπαταρίας; Κάτι είχα διαβάσει κάπου για υψηλά voltages αλλά δεν μπορώ να το βρω πάλι. Μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό από το setcpu;

2. Αν κάποιος ρίξει μέσω του setcpu τις συχνότητες στα επίπεδα μιας non-OC έκδοσης τότε είναι "σαν να έχει non-OC";

 

Επίσης καμιά απάντηση για αυτό;;

Edited by Guest19
Link to comment
Share on other sites

Εδω φερνω στα μετρα μου την 2.3 pre-alpha7 και την τεσταρω...

 

Sent from a parallel universe

 

ok αναμενουμε την ολοκληρωση της :)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Εδω φερνω στα μετρα μου την 2.3 pre-alpha7 και την τεσταρω...

 

Sent from a parallel universe

On Kyrillos we trust... :grin:

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας λοιπον εχω το samsung galaxy 3 και το μονο που του εχω κανει αναβαθμισει σε 2.2 μεσο kies και θελω να περασω μια που το κανω την τελευτεα ρομ που ειναι η 9.3 αλλα δεν περναει ειμαι ασχετος κιολας απο τα κινιτα εβαλα βιντεακι και ειδα δεν βγαζω ακρι μιπως πρεπει να περασω μια αλην ρομ και παλιοτερη και μετα παω στην 9.3? α και κολησα στο titanium backup μου λεει οτι πρεπει να ειμαι σε root εχω και το SuperOneClick και το MoMA αλλα δεν χερω τι κανο λαθος[ και το λογιζμικο μου ειναι χπ
Link to comment
Share on other sites

Εδω φερνω στα μετρα μου την 2.3 pre-alpha7 και την τεσταρω...

 

Sent from a parallel universe

 

Εγω θα την κανω τη δοκιμη... να κατεβασω το 9.3 εχει την 2.3 android?

γιατι ειναι μονο 22.6 MB ειναι rom αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα την κανω τη δοκιμη... να κατεβασω το 9.3 εχει την 2.3 android?

γιατι ειναι μονο 22.6 MB ειναι rom αυτο?

H 9.3 είναι custom rom του Κύριλλου (οχι επίσημη της Samsung) που βασίζεται στην 2.2. Περνάς πρώτα την 9.0 και μετά την 9.2 και μετά την 9.3 (δες αναλυτικότατες οδηγίες σε υπογραφή Κύριλλου είτε Αστροναύτη).

2.3 ΔΕΝ έχει βγει επίσημη και ο Κύριλλος ακόμα δοκιμάζει την PRE-alpha της Cyanogen που ακόμα ΔΕΝ έχει κοινοποιήσει!

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους... δεν ξερω αν εχει αναφερθει πιο πανω αλλα το αναφερο μιας και το παρατιρησα.... φορτιζω το κινιτο μου και με του που φορτησει full οταν πατισεις καποιο κουμπι για να δεις τι ωρα ειναι ξερω γω βλεπεις και το οικονιδιο της μπαταριας στην οθονη και λεει... κλειδ. κωδικος PUK καρτας SIM
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δοκιμάσει το kernel του hillbeast (073 OC, g3mod v2.1alpha)??

 

Νομίζω πως είναι κάπως καλύτερα τα πράματα..

 

Το εχω περασει και γω αυτο το kernel εδω και καμια βδομαδα γιατι με το g3mod 2.2.2 που ειχα πριν την ρουφαγε την μπαταρια... Με τον 073 OC, g3mod v2.1alpha (ρυθμισμενο στα 800max με setcpu) ειναι σαφως πολυ καλυτερα τα πραγματα απο αποψη μπαταριας (γυρω στις 5 μερες με σχετικα συντηρητικη χρηση) αλλα το κινητο γενικα ειναι αρκετα καλο σαν αποκριση και ταχυτητα πραγμα που οφειλεται βεβαια και στην πολυ καλη ρομ του κυριλλου. Μεχρι στιγμης νομιζω οτι ο καλυτερος συνδιασμος ειναι 9.3 με τον προαναφερομενο κερνελ και βλεπουμε... :)

 

Γεια σας. Άλλαξα από 9.3 non-OC σε OC και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής.

 

1. Υπάρχει κάτι στον τρόπο που λειτουργεί ο g3mod που μικραίνει το χρόνο ζωής της μπαταρίας; Κάτι είχα διαβάσει κάπου για υψηλά voltages αλλά δεν μπορώ να το βρω πάλι. Μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό από το setcpu;

2. Αν κάποιος ρίξει μέσω του setcpu τις συχνότητες στα επίπεδα μιας non-OC έκδοσης τότε είναι "σαν να έχει non-OC";

 

Το καθε κερνελ εχει τελειως διαφορετικο τροπο διαχειρησης του hardware, των πορων του συστηματος γενικοτερα. το setcpu εχει μια ρυθμιση στο advanced που λεει powersave bias 0-1000 που απο οτι καταλαβαινω επιρεαζει τις τασεις και τη συχνοτητα λειτουργιας, εγω την εβαλα στο 100 πριν 2-3 μερες αλλα ακομα δεν μπορω να σου πω με σιγουρια οτι εχω δει καποια αισθητη διαφορα.

Οσον αφορα το 2ο ερωτημα ριχνοντας τις συχνοτητες στα επίπεδα μιας non-OC θα εχεις σαφως βελτιωμενη καταναλωση αλλα δεν νομιζω οτι θα ειναι ακριβως το ιδιο με το να εχεις περασμενη non-OC έκδοση γιατι ολα τα μεγεθη που επιρεαζονται δεν ειναι ακριβως αναλογα. βεβαια για να ειμαστε και σιγουροι θα πρεπει να μας απαντησει καποιος που ξερει σε βαθος τις διαφορες μεταξυ συγκεκριμενων κερνελ και το πως αρκιβως επιδρουν στις λειτουργιες του συστηματος.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Το καθε κερνελ εχει τελειως διαφορετικο τροπο διαχειρησης του hardware, των πορων του συστηματος γενικοτερα. το setcpu εχει μια ρυθμιση στο advanced που λεει powersave bias 0-1000 που απο οτι καταλαβαινω επιρεαζει τις τασεις και τη συχνοτητα λειτουργιας, εγω την εβαλα στο 100 πριν 2-3 μερες αλλα ακομα δεν μπορω να σου πω με σιγουρια οτι εχω δει καποια αισθητη διαφορα.

Οσον αφορα το 2ο ερωτημα ριχνοντας τις συχνοτητες στα επίπεδα μιας non-OC θα εχεις σαφως βελτιωμενη καταναλωση αλλα δεν νομιζω οτι θα ειναι ακριβως το ιδιο με το να εχεις περασμενη non-OC έκδοση γιατι ολα τα μεγεθη που επιρεαζονται δεν ειναι ακριβως αναλογα. βεβαια για να ειμαστε και σιγουροι θα πρεπει να μας απαντησει καποιος που ξερει σε βαθος τις διαφορες μεταξυ συγκεκριμενων κερνελ και το πως αρκιβως επιδρουν στις λειτουργιες του συστηματος.

 

Ακόμα και αν βάλεις τον oc kernel στη συχνότητα της non-oc, θα καταναλώνει λίγη παραπάνω μπαταρία επειδή η συχνότητα του kernel είναι στα 500Hz, έναντι 256Hz που είναι του non-oc. (Όσο λιγότερη συχνότητα τόσο λιγότερη κατανάλωση, αντίθετα με υψηλότερη συχνότητα που είναι λίγο πιο smooth). Πάντως σε γενικές γραμμές η οθόνη καταναλώνει πολλή μπαταρία, και θα συνιστούσα έναν oc kernel στα 800Mhz και όταν θέλετε να τρέξετε παιχνίδι χρονίστε την σε 1200Mhz..

Link to comment
Share on other sites

άγιε βασίλη (ξέρεις εσύ ;) ),

 

πλησιάζουν τα χριστούγεννα. θα κάνουμε και μεις οι ταπεινοι γιορτές με "παγωμένο σάντουιτς παγωτό"?

θα στέιλουμε κανα μήνυμα με ευχές με γεύση παγωτό κρέμα?

 

Καλές γιορτές σε όλους

 

 

ΥΓΕΙΑ :yahoo:

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

άγιε βασίλη (ξέρεις εσύ ;) ),

 

πλησιάζουν τα χριστούγεννα. θα κάνουμε και μεις οι ταπεινοι γιορτές με "παγωμένο σάντουιτς παγωτό"?

θα στέιλουμε κανα μήνυμα με ευχές με γεύση παγωτό κρέμα?

 

Καλές γιορτές σε όλους

 

 

ΥΓΕΙΑ :yahoo:

Δεν ήξερα οτι τον Α. Βασίλη στην πραγματικότητα τον λένε Κύριλλο, πάει λύκειο και φοράει "πράσινη" στολή! :p

 

Βεβαια, λίγο παγωμένο σάντουιτς παγωτό θα ήταν ό,τι πρέπει για το νέο έτος !:food::food::food:

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...