Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου το ξαναέκανε σήμερα.:(

Περίεργο... μάλλον θα γυρίσω στην 9.0.5 που δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Κρεμάει το πρόγραμμα κλήσης.

Ξερει κανείς πως μπορώ να απενεργοποιήσω το σβήσιμο της οθόνης οταν είναι στην τάση ή όταν καλεί, για να δω αν θα έχει διαφορά?

 

Μπορεις να περιμενεις λιγο μεχρι να βγει η 9.5 :)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μου το ξαναέκανε σήμερα.:(

Περίεργο... μάλλον θα γυρίσω στην 9.0.5 που δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Κρεμάει το πρόγραμμα κλήσης.

Ξερει κανείς πως μπορώ να απενεργοποιήσω το σβήσιμο της οθόνης οταν είναι στην τάση ή όταν καλεί, για να δω αν θα έχει διαφορά?

 

 

Ξεκαθαρίζουμε και πάλι ότι κινητό με κινητό διαφέρει και ας φαίνεται ίδιο. Προσωπική άποψη θεωρώ ότι η 9.3 είναι ελαφρώς βαριά σε σχέση με την 9.2 που σε εμένα προσωπικα δεν έχει μπει πιο γρήγορη ρομ πότε στο κινητό μου. Όσο αφορά την 9.5 είναι υπό δοκιμή

Sent from my X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.

Εβαλα και εγω την 9.3 oc μετα απο καιρο αποχης απο τις αναβαθμισεις (ημουν με 5.7, g3mod 1.6 και σουπερ αυτονομια :) ) και ειπα να αναφερω τις εντυπωσεις μου. Αν και ειναι νωρις ακομα γιατι την εχω μολις 2 μερες μπορω να πω οτι ειναι αρκετα γρηγορη και σταθερη και εχει αρκετα ομαλη περιηγηση.

Δυστυχως δεν εκατσε ο fugumod 21 γιατι μου κολαγε λιγα λεπτα μετα την εκκινηση αλλα αυτα τα λιγα λεπτα ηταν ενδεικτικα του ποσο καλυτερη ηταν η αποδοση... Με τον g3mod 2.2.2 ειχα πολυ μεγαλη καταναλωση μπαταριας παρολο που κανω συντηρητικη χρηση του κινητου γενικα οποτε κατεληξα στον 2.1alpha με αρκετα καλυτερη καταναλωση αν και παλι αυξημενη.

Παρατηρησα καποιο bug στα μηνυματα με ελληνικους χαρασκτηρες και ηθελα να ρωτησω αν θα διορθωθει με το Greek_T9_Keyboard_bugfix που ειναι στα extras της 9. Το προβλημα ειναι στο 3χ4 πληκτρολογιο στα ελληνικα(χωρις Τ9) οταν θελω για παραδειγμα το δευτερο η τριτο γραμμα ενος κουμπιου. αν πατησω 3 φορες το ΑΒΓ αντι να γραψει Γ γραφει ΑΒΓ. Εχει τυχει και σε κανεναν αλλο? θα διορθωθει λετε με το fix?

ισως να μην εκατσε καλα το apk των μηνυματων? τι να πω... μηπως αν ξαναπεραστει με καποιο τροπο να στρωσει?

Link to comment
Share on other sites

Αλλες stock rom που μπορω να κατεβασω? πχ JPU? για να περασω παλι την 9 απο την αρχη? γιατι πριν την ειχα σε JPF
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.

Εβαλα και εγω την 9.3 oc μετα απο καιρο αποχης απο τις αναβαθμισεις (ημουν με 5.7, g3mod 1.6 και σουπερ αυτονομια :) ) και ειπα να αναφερω τις εντυπωσεις μου. Αν και ειναι νωρις ακομα γιατι την εχω μολις 2 μερες μπορω να πω οτι ειναι αρκετα γρηγορη και σταθερη και εχει αρκετα ομαλη περιηγηση.

Δυστυχως δεν εκατσε ο fugumod 21 γιατι μου κολαγε λιγα λεπτα μετα την εκκινηση αλλα αυτα τα λιγα λεπτα ηταν ενδεικτικα του ποσο καλυτερη ηταν η αποδοση... Με τον g3mod 2.2.2 ειχα πολυ μεγαλη καταναλωση μπαταριας παρολο που κανω συντηρητικη χρηση του κινητου γενικα οποτε κατεληξα στον 2.1alpha με αρκετα καλυτερη καταναλωση αν και παλι αυξημενη.

Παρατηρησα καποιο bug στα μηνυματα με ελληνικους χαρασκτηρες και ηθελα να ρωτησω αν θα διορθωθει με το Greek_T9_Keyboard_bugfix που ειναι στα extras της 9. Το προβλημα ειναι στο 3χ4 πληκτρολογιο στα ελληνικα(χωρις Τ9) οταν θελω για παραδειγμα το δευτερο η τριτο γραμμα ενος κουμπιου. αν πατησω 3 φορες το ΑΒΓ αντι να γραψει Γ γραφει ΑΒΓ. Εχει τυχει και σε κανεναν αλλο? θα διορθωθει λετε με το fix?

ισως να μην εκατσε καλα το apk των μηνυματων? τι να πω... μηπως αν ξαναπεραστει με καποιο τροπο να στρωσει?

 

Αν περάσεις το fix δεν θα έχεις υποστήριξη 160 χαρακτήρων στα ελληνικά αλλά θα διορθωθεί το bug. Δεν υπάρχει ακόμα λύση γι' αυτό γενικά δυστυχώς...Αν θες χρησιμοποίησε Handcent SMS ή GO SMS PRO...

 

Αλλες stock rom που μπορω να κατεβασω? πχ JPU? για να περασω παλι την 9 απο την αρχη? γιατι πριν την ειχα σε JPF

 

Κάνε wipe data/factory reset και πέρνα την 9.0 δεν χρειάζεσαι την stock JPU...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους.

Εβαλα και εγω την 9.3 oc μετα απο καιρο αποχης απο τις αναβαθμισεις (ημουν με 5.7, g3mod 1.6 και σουπερ αυτονομια :) )

 

Μολλις δοκιμασω και την 10 αν και οταν βγει θα το γυρισω σε 5.7 "μεχρι τελους" για την αυτονομια που περνουσε τις 3 μερες

Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

Αν περάσεις το fix δεν θα έχεις υποστήριξη 160 χαρακτήρων στα ελληνικά αλλά θα διορθωθεί το bug. Δεν υπάρχει ακόμα λύση γι' αυτό γενικά δυστυχώς...Αν θες χρησιμοποίησε Handcent SMS ή GO SMS PRO...

 

οκ, θα περασω αν ειναι ενα απο τα δυο που ειπες προς το παρον και βλεπουμε, Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσεις το fix δεν θα έχεις υποστήριξη 160 χαρακτήρων στα ελληνικά αλλά θα διορθωθεί το bug. Δεν υπάρχει ακόμα λύση γι' αυτό γενικά δυστυχώς...Αν θες χρησιμοποίησε Handcent SMS ή GO SMS PRO...

 

Πωω κι έλεγα και γω γιατί δεν υποστηρίζει 160 χαρακτήρες τελικά?? Είχα περάσει το fix από την αρχή..

 

Το κόλλημα με το fugumond οφειλόταν στο υψηλό OC πιστεύω γι' αυτό από κινητό σε κινητό είχε διαφορά! Το μεγαλύτερο όμως μείον κατά τη γνώμη μου είναι ότι δεν υποστηρίζεται το hybrid a2sd..

Link to comment
Share on other sites

Κάνε wipe data/factory reset και πέρνα την 9.0 δεν χρειάζεσαι την stock JPU...

Απλα αν υπαρχει καποιο site που να εχει αυτες τις ROM's να το λινκαρετε thanks :)

Κατι ακομα στην 9.3 crashαρει το sony launcher καθως και το Viber δεν ξερω γιατι... Εχει κανενας αλλος αυτο το προβλημα?

Thanks

Edited by tsoukis
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσατε εκδόσεις NON-OC?

 

Για το πρόβλημα με το Chainfire 3D που ανέφερα, είναι πρόβλημα συμβατότητας του Superuser με το Chainfire (ίσως αναλόγως και των εκδόσεων των εφαρμογών)

 

Έψαξα και βρήκα αυτό --> http://www.androidnz.net/2011/10/at-your-own-risk-how-to-use-chainfire.html. Σε μένα εκτός του downgrade του SU χρειάστηκε να βάλω και παλαιότερη έκδοση του Chainfire για να λειτουργεί (v2.0) κανονικά!

 

Και σ'εμένα το ίδιο.Να'σαι καλά γιατί δεν είχα βρει λύση.Βέβαια έβαλα την 1.7 του chainfire.Τώρα όλα καλώς!!!:D

edit:Οσο για την non oc g3mod kernel την έβαλα χθες κ η μπαταρία προς στιγμήν είναι καλύτερα.

Edited by leuteris23
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα για πρώτη με φορά με fugumod κόλλησε το κινητό...Μετά από την φόρτιση που έκανα το βράδυ, μόλις το έβγαλα από την πρίζα, όταν έσβηνε η οθόνη και κλείδωνε, δεν ξανάνοιγε. Παρατεταμένο power για να κάνει reboot, ανοίγει, βάζω Pin μόλις έσβησε η οθόνη, ξανά το ίδιο...Όταν το ξανάνοιξα, χαμήλωσα λίγο τον επεξεργαστή και θα το παρακολουθώ...Μέχρι στιγμής ΟΚ.
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά ποιος είναι ο λόγος που το sony ericsson x8 έχει custom rom cyanogen7 working everything και το galaxy 3 ακόμη "χαροπαλεύει" με τις froyo 2.2 ????????????.Υποτίθεται το αγόρασα σαν καλύτερο ότι είναι από το x8.Και πάνω κάτω είναι τα ίδια κινητά.Οσο για την cyanogen του galaxy 3 ακόμη κι η alpha 7 δεν είναι full working.Οποιος γνωρίζει developer και μη ας μου λύσει την απόρια :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά ποιος είναι ο λόγος που το sony ericsson x8 έχει custom rom cyanogen7 working everything και το galaxy 3 ακόμη "χαροπαλεύει" με τις froyo 2.2 ????????????.Υποτίθεται το αγόρασα σαν καλύτερο ότι είναι από το x8.Και πάνω κάτω είναι τα ίδια κινητά.Οσο για την cyanogen του galaxy 3 ακόμη κι η alpha 7 δεν είναι full working.Οποιος γνωρίζει developer και μη ας μου λύσει την απόρια :wacko:

η απάντηση είναι απλή φίλε μου: η Samsung απαξιεί να υποστηρίξει σωστά τα παλιά μικρά μοντέλα.

ο,τι βλέπεις γίνεται χάρις την προσπάθεια κάποιων (νεαρών) παιδιών που χρησιμοποιούν τον ελεύθερο χρόνο τους από χόμπι και φτιάχνουν αυτά τα θαύματα (βλέπε: Κύριλλος), βασιζόμενοι στην μοναδική ευελιξία της πλατφόρμας Android.

Τι να κάνουμε, η παρέα που ασχολείται με την δική μας cyanogen δεν έχει Κύριλλους μέσα...:sorry:

 

@pkatsaras: Αυτό με το κόλλημα με το σβήσιμο της οθόνης το κάνει και στο G3mod... μήπως είναι Bug της 9.3 και όχι του κέρνελ?

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είπα να γυρίσω σε NON-OC (g3mod 2.2.2 non-oc) αλλά διαφορά στη μπαταρία δεν πολυκατάλαβα.. Κατεβαίνει σφαίρα (ειδικά με wifi/3g)! : Ρ

 

1) Υπάρχει fugumod kernel non-oc που να έχει δοκιμαστεί και να παίζει σίγουρα σε 9.0+ του Κύριλλου? Κάπου στο xda διάβασα ότι το Link2SD είναι καλύτερο από το hybrid a2sd ή το a2sd οπότε μπορώ να το δοκιμάσω κι αυτό σε περίπτωση που βάλω fugumod (oc ή non-oc)

 

2) Άλλη αξιόλογη/σταθερή custom rom έχετε δοκιμάσει? π.χ. dutchmods, Kyorarom κλπ.. Μέχρι τις CM7 ή CM9 νομίζω έχουμε πολύ ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες πέρασα την kirillos 9.2 . Πολύ wραία rom και απίστευτα γρήγορη. Ομως σημερα εντελός ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί το ηχείο. Ούτε όταν με καlούν ούτε όταν ακούω μουσική ποτέ.

Έκανα reset factory settings τπτ.

Πέρασα την 9.3 rom πάλι τπτ.

 

Έχετε καμια ιδέα πρίν πάρω τα κατσαβίδια και το ανοίξψ?

Ευχαριστώ

 

Kιrille βοήθειαα.....

δοκιμασα να ξαναπερασω την rom απ την αρχη (έβαλα πάλι την 9.0 OC γτ πήγενε σφαίρα) αλλα εξακολουθεί το κινητό μου να είναι μουγκό. Βασικά μόνο το ηχείο δε δουλεύει. Από τα ακουστικά ακούω κανονικά/ καμία ιδέα???

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Kιrille βοήθειαα.....

δοκιμασα να ξαναπερασω την rom απ την αρχη (έβαλα πάλι την 9.0 OC γτ πήγενε σφαίρα) αλλα εξακολουθεί το κινητό μου να είναι μουγκό. Βασικά μόνο το ηχείο δε δουλεύει. Από τα ακουστικά ακούω κανονικά/ καμία ιδέα???

μηπως το στουκαρες πουθενά?

δεν δικαιολογείται να μην παίζει το ηχείο...

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Που μπορουμε να βρουμε Custom Boot Animations? θα ηθελα να δοκιμασω αμα υπαρχει κατι :)

Ξανα βαζω παλι την 9 πως κανουμε delete το partition? :P

Edited by tsoukis
Link to comment
Share on other sites

Οχι φίλε μου.. Κάτι στον κώδικα δε πάει καλά γτ όταν πληκτρολογώ *#0637# και πατώ receiver on τότε το ηχείο παίζει κανονικά, αλλά μόνο τότε. Οπότε απο hardware είμαι κομπλέ κάτι στο softwarew έφαγε κόλημμα. Μήπως να δοκιμάσω μέσω Kies να ξαναπεράσω το original??? Έχω μπαρδευτεί και δε θέλω να βγάλω τη Rom του kyrillou τώρα που τη συνήθησα.
Link to comment
Share on other sites

Που μπορουμε να βρουμε Custom Boot Animations? θα ηθελα να δοκιμασω αμα υπαρχει κατι :)

Ξανα βαζω παλι την 9 πως κανουμε delete το partition? :P

 

Εδώ μέσα με λίγο ψάξιμο --> http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=869

όπως π.χ. κάτι φρέσκο --> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1295261 : Ρ

 

Εβαλα το viber σημερα στην 9.3 Non OC και crashare Sony Ericsson launcher... πως μπορω να κανε delete αυτο το launcher?

 

Από το Root Explorer πας στο φάκελο system/app, βρίσκεις αυτό που θες να διαγράψεις, πατάς το mount as πάνω και διαγράφεις ότι θες!

Link to comment
Share on other sites

Σην 9.3 μερικες φορες δεν ακουω τιποτα οταν καλω και αναγκαζομαι να καλεσω 2-3 φορες μεχρι να φτιαξει το προβλημα.Καμια ιδεα ή να το ξαναφλασαρω απο την αρχη?
Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Ήθελα να ρωτήσω άμα υπάρχει δυνατότητα downgrade από 9.3 σε 9.2

 

Ευχαριστώ

 

Δε νομίζω πως γίνεται. Μάλλον η μόνη λύση είναι να περάσεις πάλι την 9 και από πάνω την 9.2 το οποίο, θεωρητικά βέβαια, δεν πρέπει να είναι πολύ δύσκολο δεδομένου ότι χρησιμοποιείς το hybrid a2sd. Λογικά δε θα χρειαστεί format της sd card και απλά θα πρέπει να κρατήσεις με το Titanium τα δεδομένα της συσκευής. Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι :)

Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα εναν μικρο οδηγο για το πως μπορει καποιος να σβησει το partition απο την καρτα μνημης. Ελπιζω να βοηθησει αρκετους :)

 

Οδηγός διαγραφής partition

Edited by panagis_89
διορθωση link

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...