Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Που να δείτε την v8.5 (JPU)... :P Έτοιμη είναι. Αν με πιέσετε ίσως ανεβάσω την v8.5 RC στο τηλεφωνομου.γρ

:food::food:Θ Ε Λ Ο Υ Μ Ε 8.5:food::food:

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

:food::food:Θ Ε Λ Ο Υ Μ Ε 8.5:food::food:

 

ΘΕΛΟΥΜΕ ΘΕΛΟΥΜΕ :w00t::w00t:

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΟΥΜΕ ΘΕΛΟΥΜΕ :w00t::w00t:

 

:food::food:Θ Ε Λ Ο Υ Μ Ε 8.5:food::food:

 

Λοιπόν θα σας την ανεβάσω αύριο γιατί σήμερα δεν προλαβαίνω. Δεν ξέρω η μπαταρία με τα κερνελς g3modv2+ είναι απλά τραγική. Θα το σκεφτώ μήπως χρησιμοποιήσω fugumod non oc και για oc g3mod v1.9... (δοκιμάστε όσοι θέλετε non oc το fugumod standard http://code.google.com/p/fugumod-i5800/downloads/list)

 

 

΄τον συνδυασμο 3 πληκτρων για το recovery κανεις?

 

Βασικά είναι 4 :P Τα ίδια με το download + το volume up..

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σας την ανεβάσω αύριο γιατί σήμερα δεν προλαβαίνω. Δεν ξέρω η μπαταρία με τα κερνελς g3modv2+ είναι απλά τραγική. Θα το σκεφτώ μήπως χρησιμοποιήσω fugumod non oc και για oc g3mod v1.9...

 

 

 

Βασικά είναι 4 :P Τα ίδια με το download + το volume up..

αυτον τον κερνελ χρησμοποιηω και εχω 2 μερες μπαταρια εν συγκριση με τον 2.ο ουτε μιση μερα....

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σας την ανεβάσω αύριο γιατί σήμερα δεν προλαβαίνω. Δεν ξέρω η μπαταρία με τα κερνελς g3modv2+ είναι απλά τραγική. Θα το σκεφτώ μήπως χρησιμοποιήσω fugumod non oc και για oc g3mod v1.9...

 

Αν βάλουμε άλλο kernel λόγω του hybrid data δεν θα χάσουμε ότι έχουμε; Δεν χρησιμοποιεί app2sd ο 1.9; Τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να γυρίσουμε σε άλλο kernel χωρίς wipe?

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλουμε άλλο kernel λόγω του hybrid data δεν θα χάσουμε ότι έχουμε; Δεν χρησιμοποιεί app2sd ο 1.9; Τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να γυρίσουμε σε άλλο kernel χωρίς wipe?

σε μενα και σε πολλούς άλλους ο fugumod oc κολλάει το κινητό...

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζω μερικα προγραμματα για το GPS του κινητου μας.Θα ενημερωσω οταν τελειωσω τις δοκιμες.

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

με την 8.2.1 περαν του γεγονοτος οτι αδειαζει τρελλα η μπαταρια, ειχα fc, lag και κολληματα τρελλα. και σαν να μην εφταναν ολα αυτα, μετα απο reboot κολλησε!! θυμιστε μου τον συνδυασμο 3 πληκτρων γμπας και μπει recovery τουλαχιστον. παντως εχω δοκιμασει πολλες ρομ, αυτες οι 3 τελευταιες (8.0, 8.1, 8.2.1 )ηταν οι πιο προβληματικες απο πολλες πλευρες

 

κανε φορματ την καρτα και σιγουρρα θα φτιαξει ειχα και εγς το ιδο προβλημα.....τι κανεις ακομα με την 5.7

Link to comment
Share on other sites

δεν εγινε τιποτα! ευχαριστω παντως!

 

Ακολουθησε το step 1 ---> εδω :)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

ok την εκανα διαμορφωση μεσω κινητου και βαλε βγαλε μπαταρια

και sd cart,ηρθε στα ισια της! σας ευχαριστω και τους δυο!

 

 

 

gt 5800 kyrillos rom 8.1 oc

Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε αν βάλουμε άλλο kernel λόγω του hybrid data δεν θα χάσουμε ότι έχουμε; Δεν χρησιμοποιεί app2sd ο 1.9; Τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να γυρίσουμε σε άλλο kernel χωρίς wipe?
Link to comment
Share on other sites

κανε φορματ την καρτα και σιγουρρα θα φτιαξει ειχα και εγς το ιδο προβλημα.....τι κανεις ακομα με την 5.7

 

δεν εχω αλλαξει την υπογραφη μου ακομα....

 

αυτο κανω παντα με καθε αλλαγη ρομ. αλλα μου κανουν τρελλα πραγματα οι 3 τελευταιες. να φανταστεις χθες κολλησε στο reboot οταν εγκατεστησα ενα θεμα με ζιπ , μπηκα recovery, εκανα ξανα εγκατασταση της rom (8.2.1) με update.zip wipe kai ta σχετικα. ολα καλα και κανοντας reboot για να ενεργοποιηθει το v6supercharger, ξεκινησε με το νεο θεμα....!!!!! αντε γεια μετα μου λες για format...οτι να ναι...

Edited by spirosteam
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω αλλαξει την υπογραφη μου ακομα....

 

αυτο κανω παντα με καθε αλλαγη ρομ. αλλα μου κανουν τρελλα πραγματα οι 3 τελευταιες. να φανταστεις χθες κολλησε στο reboot οταν εγκατεστησα ενα θεμα με ζιπ , μπηκα recovery, εκανα ξανα εγκατασταση της rom (8.2.1) με update.zip wipe kai ta σχετικα. ολα καλα και κανοντας reboot για να ενεργοποιηθει το v6supercharger, ξεκινησε με το νεο θεμα....!!!!! αντε γεια μετα μου λες για format...οτι να ναι...

Εγω οταν περνάω καινούργια OC έκδοση, κάνω τα εξής:

Πρωτα καθαριζω το γαλαξία με επαναφορά εργοστασιακών

Μετά καθαρίζω ΕΝΤΕΛΩΣ την κάρτα με φορματ στον Η/Υ

και μετά περνάω την νεα έκδοση και κάνω Partition απο την αρχη

Ετσι παίζει χωρίς προβλήματα και η 6 και η 7 και η 8

Απλά, ο fugumod kernel OC ΔΕΝ κάθεται στο κινητό μου (κολλάει μόνιμα, ουτε καν μπουτάρει)

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

-καλησπερα

kyrille επειδη δεν χρεισιμοποιω τον κλασικο sms messenger και μου αρεσουν οι αλλαγες στα lock screens,γινετε να ξεκλειδωνω το κινητο με το συρσιμο του "μηνυματος" και να με πεταει σε alternative εφαρμογη πχ. gosms pro?

Link to comment
Share on other sites

GPS

 

Λοιπον μετα απο πολλες δοκιμες στο κινητο μας, το GPS δουλευει με το nDrive 10.1.15 (και με DACH αλλα δεν μου πολυ αρεσει και τοσο ειναι λιγο περιεργο) και με το Navigon 2.6.1.Οι εκδοσεις 3.6.0 , 3.6.1 , 4.0 του Navigon δεν δουλευουν καλα με FC και κοληματα πανω στην Kyrillos 8.2.1 :)

Ελπιζω να βοηθησα σχετικα με το θεμα αυτο!Οποιος εχει ασχοληθει μπορει να μας πει και αυτος την γνωμη του :)

 

Υ.Γ:Κλειδωνει δορυφορο αρκετα γρηγορα σε σχεση με προηγουμενες ROM :D

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Οπως ξαναανέφερα, με το igo 8.3 και με το dach (ndrive11), πετάει, δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Την 1η φορά εκανε 4-5 λεπτά, από εκει και πέρα κλειδώνει στο ~1 λεπτό με καλό καιρό

Για μενα, το igo παρόλο που υπολείπεται απο αυτό των wm είναι το καλύτερο μακράν στα android

Επίσης και το ulisses που εχω δωρεάν απο το market συμπεριφέρεται το ίδιο

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

GPS

 

Λοιπον μετα απο πολλες δοκιμες στο κινητο μας, το GPS δουλευει με το nDrive 10.1.15 (και με DACH αλλα δεν μου πολυ αρεσει και τοσο ειναι λιγο περιεργο) και με το Navigon 2.6.1.Οι εκδοσεις 3.6.0 , 3.6.1 , 4.0 του Navigon δεν δουλευουν καλα με FC και κοληματα πανω στην Kyrillos 8.2.1 :)

Ελπιζω να βοηθησα σχετικα με το θεμα αυτο!Οποιος εχει ασχοληθει μπορει να μας πει και αυτος την γνωμη του :)

 

Υ.Γ:Κλειδωνει δορυφορο αρκετα γρηγορα σε σχεση με προηγουμενες ROM :D

 

Οπως ξαναανέφερα, με το igo 8.3 και με το dach (ndrive11), πετάει, δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Την 1η φορά εκανε 4-5 λεπτά, από εκει και πέρα κλειδώνει στο ~1 λεπτό με καλό καιρό

Για μενα, το igo παρόλο που υπολείπεται απο αυτό των wm είναι το καλύτερο μακράν στα android

Επίσης και το ulisses που εχω δωρεάν απο το market συμπεριφέρεται το ίδιο

 

οκ και το iGO 8.4 (Ευχαριστω τον amkokos).Το δοκιμασα και αυτο! :D

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

GPS

 

Λοιπον μετα απο πολλες δοκιμες στο κινητο μας, το GPS δουλευει με το nDrive 10.1.15 (και με DACH αλλα δεν μου πολυ αρεσει και τοσο ειναι λιγο περιεργο) και με το Navigon 2.6.1.Οι εκδοσεις 3.6.0 , 3.6.1 , 4.0 του Navigon δεν δουλευουν καλα με FC και κοληματα πανω στην Kyrillos 8.2.1 :)

Ελπιζω να βοηθησα σχετικα με το θεμα αυτο!Οποιος εχει ασχοληθει μπορει να μας πει και αυτος την γνωμη του :)

 

Υ.Γ:Κλειδωνει δορυφορο αρκετα γρηγορα σε σχεση με προηγουμενες ROM :D

 

Εγώ δουλεύω το navigon 3.6.2 και δεν έχω πρόβλημα. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις ότι χρειάζεται internet, για την αποστολή και λήψη πληροφοριών κίνησης και καιρού, και όταν δεν υπάρχει τότε κρασάρει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω το navigon 3.6.2 και δεν έχω πρόβλημα. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις ότι χρειάζεται internet, για την αποστολή και λήψη πληροφοριών κίνησης και καιρού, και όταν δεν υπάρχει τότε κρασάρει.

 

Ναι το ξερω αλλα καπου καπου μου πεταει FC σε μενα αυτη η εκδοση!η πιο σταθερη ειναι η 2.6.1 σε μενα τουλαχιστον.

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να αναφέρω ένα πιθανό bug που αφορά την 8.2 του Κυρίλλου. Όταν τελειώνει η μπαταρία και το κινητό είναι κλειδωμένο, στη θέση που παλιά έγραφε "Συνδέστε το φορτιστή" (ή κάτι τέτοιο) γράφει "Η κάρτα SIM είναι κλειδωμένη".
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να αναφέρω ένα πιθανό bug που αφορά την 8.2 του Κυρίλλου. Όταν τελειώνει η μπαταρία και το κινητό είναι κλειδωμένο, στη θέση που παλιά έγραφε "Συνδέστε το φορτιστή" (ή κάτι τέτοιο) γράφει "Η κάρτα SIM είναι κλειδωμένη".

 

Καλά ναι ρε οι περισσότεροι είναι ανίδεοι τελείως και φτιάχνουν θέματα πετώντας μέσα 500 png με errors Και δεν μπορείς να κάνεις decompile και compile με τίποτα! Πάλι καλά που τα διόρθωσα αλλά αυτό δεν το είχα προσέξει. Επίσης προσπαθώ να πορτάρω και μια 10η lockscreen που θα μοιάζει ίδια με την honeycomb αλλά μέχρι τώρα fail.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Κύριλλε, γιατί τέτοιο κόλλημα με τις lockscreens; Προσωπικά και 30 να υπάρχουν, μόνο την pattern unlock θα χρησιμοποιώ που είναι η μόνη που έχει χρηστική διαφορά από τις άλλες.

Μήπως δοκίμασες αν λειτουργεί το SDcard reading speed fix;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Κύριλλε είδα κάπου για multiboot.

Επειδή θέλω να εγκαταστήσω μια πιο παλιά rom (5.7) που δούλευε σωστά η μπαταρία και να συγκρίνω, χωρίς όμως να σβήσω την υπάρχουσα και γιατί βαριέμαι να κάνω flash, υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Να δοκιμάσω με την 5.7 για παράδειγμα για μία μέρα και να το γυρίσω ξανά στην υπάρχουσα χωρίς επιπλέον φλασαρίσματα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...