Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βεβαίως και έχει :D

 

Ενα λινκ μπορεις να δωσεις για να το κατεβασω; Γιατι στου αστροναυτη την ισυοσελιδα δεν το βρηκα.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενα λινκ μπορεις να δωσεις για να το κατεβασω; Γιατι στου αστροναυτη την ισυοσελιδα δεν το βρηκα.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

 

Μπορείς να το περάσεις και μέσω Samsung Kies (μάλλον αυτός είναι ο ευκολότερος τρόπος - αν δουλέψει :p). Τώρα αν θες να το φλασάρεις δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το περάσεις και μέσω Samsung Kies (μάλλον αυτός είναι ο ευκολότερος τρόπος - αν δουλέψει :p). Τώρα αν θες να το φλασάρεις δες εδώ.

 

Ok ευχαριστω

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω και εγώ μια ερώτηση. Έχω την non-OC v8 του Κυρίλλου και ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάτι επιπλέον που μπορώ να κάνω στο setcpu εκτός από το on demand για βελτιστοποίηση της αυτονομίας. Ας πούμε profiles κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα αρχεια για να βαλουμε ραδιο κλπ που τα βρισκουμε? Και κυριως πως γινεται η εγκατασταση τους?

 

Και κατι ακομα. Κυριλλε αυτο το music player που εχει τωρα το κινητο (8,1 OC) δεν βγαζει επιλογες play back forward στο puzzle unlock screen, οπως υπηρχε στην 7,1 OC που ειχα πριν.

Edited by Psylos_

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω και εγώ μια ερώτηση. Έχω την non-OC v8 του Κυρίλλου και ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάτι επιπλέον που μπορώ να κάνω στο setcpu εκτός από το on demand για βελτιστοποίηση της αυτονομίας. Ας πούμε profiles κλπ.

Θα έλεγα από προσωπική εμπειρία (μεχρι τώρα είχα αναγκαστικά non-oc εκδόσεις επειδή δεν καθόντουσαν στο γαλαξία μου σωστά), βάλε την oc... είναι απίθανη. Ακόμα και όταν κλωτσήσει μια εφαρμογή, το κινητό ΔΕΝ κλατάρει, όπως έφτιαχνε με τις ΝΟΝ-ΟC. Αν θες αυτονομία, μην βάζεις πολύ wi-fi και βάλε προφίλ στο setcpu.

Αν επιμένεις στην non-oc, δεν νομίζω οτι οποιαδήποτε ρύθμιση στο setcpu θα έχει αισθητή διαφορά στο γαλάξία σου... (σε μένα δεν είχε)

 

Σε κάθε περίπτωση, μην ξεχάσεις να κάνεις battery calibration!

 

Για τα αρχεία με το ραδιόφωνο κλπ, αν ψάξετε στις αμέσως προηγούμενες σελίδες, θα δείτε πολλά-πολλά posts που δίνουν οδηγίες, πχ #6058, #6059.

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

 

Φλασαρα τον κερνελ και δεν ανοιγει βλεπω την μαυρη οθονη που γραφει gt-i5800 και ακουω για λιγο την μουσικη εναρξης ξανα και ξανα αλλα δεν μπουταρει HELP

Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίος ο οδηγός, μία ερώτηση. Υπάρχει ανάλογος οδηγός για firmware update για το gt i7500 (το παλιό);
Link to comment
Share on other sites

Φλασαρα τον κερνελ και δεν ανοιγει βλεπω την μαυρη οθονη που γραφει gt-i5800 και ακουω για λιγο την μουσικη εναρξης ξανα και ξανα αλλα δεν μπουταρει HELP

 

κανε wipe/format .

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

ουτε σε recovery εμπαινε και ξαναφλασαρω την 8.

τον κερνελ με odin δεν τον φλασαρουμε?

 

ουτε σε recovery εμπαινε και ξαναφλασαρω την 8.

τον κερνελ με odin δεν τον φλασαρουμε?

εχουν περασει 15 λεπτα και δεν εχει γεμισει ουτε η μιση μπαρα στο odin μπρικι μαλλον το εκανα

τι κανω το βγαζω απο το usb η βγαζω μπαταρια?

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by sakiss
Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά

να ρωτήσω κάτι. ποια η διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα τρία? το πρώτο είναι το κλασσικό που φλασάραμε μέχρι τώρα. τα υπόλοιπα?

v8.1 update.zip => Hotfile [You must already have flashed v8.0 in order to install this update]

v8.1 system.img (for multiboot use) => Megaupload

Sneak Peak of v8.1 => Post (Click thanks if you like it:P)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά

να ρωτήσω κάτι. ποια η διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα τρία? το πρώτο είναι το κλασσικό που φλασάραμε μέχρι τώρα. τα υπόλοιπα?

v8.1 update.zip => Hotfile [You must already have flashed v8.0 in order to install this update]

v8.1 system.img (for multiboot use) => Megaupload

Sneak Peak of v8.1 => Post (Click thanks if you like it:P)

που τα βρήκες?

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

που τα βρήκες?

 

στο XDA http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957123

 

να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Στο titanium δεν μου δείχνει τη μνήμη που έκανα με το παρτισιον όπως παλιά. έβαλα την 8,1 έκανα ρεστορ στην ιντερναλ αλλα μου έβγαλε μνμ ότι η μνήμη γέμισε. έκανα wipe και ξανά έβαλα το titanium. Να δοκιμάσω ξανά restore ή παίζει κάτι άλλο?

 

τελικά ξανά έκανα restore και τίποτα. Ξανά μου λέει ότι η internal είναι γεμάτη. Το παρτίσιον 1Giga δεν το είχα πειράξει.

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη δεν εχω ασχοληθει καιρο τωρα με τις rom και δεν βγαζω ακρη χρειαζομαι την βοηθεια σας. Ποια αρχεια πρεπει να εχω για να περασω την 8.1 ΟC; Mε kernel χρειαζεται να ασχοληθω καθολου;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη δεν εχω ασχοληθει καιρο τωρα με τις rom και δεν βγαζω ακρη χρειαζομαι την βοηθεια σας. Ποια αρχεια πρεπει να εχω για να περασω την 8.1 ΟC; Mε kernel χρειαζεται να ασχοληθω καθολου;

 

καλα θα ηταν να λες και τι φορας? για να μην κανουμε ασκοπα post!

η 8.1 καθεται πανω, (το λεει ο κυριλλος και ειναι status) μονο στην 8.0 (ειναι update.zip απο recovery και επιλογη απο sd card) μεσα στις προηγουμενες 8-9

σελιδες ειναι το ζουμι!γινε πιο συγκεκριμενος για να εχεις πιο συγκεκριμενες

απαντησεις!keep on!

sent from gt 5800 8.1 oc

 

Μολις εβαλα την 8.1 και μπορω να πω οτι αρκετα γρηγορη!!!

Εχω ομως 2 "θεματακια"...

1) Πως μπορω να βαλω καποιο δικο μου τραγουδι για ringtone, γιατι δεν γινεται πλεον μεσω του mp3 player.

2) Στο πληκτρολογιο της Samsung εχει μονο Αγγλικα (εχω κανει 2-3 reboot), υπαρχει τροπος να βαλω και τα Ελληνικα ?

 

Συγχαρητηρια Κυριλλε!!!!

 

στο πληκτρολογιο της samsung εχω τρεις γλωσσες! ελληνικα αγγλικα και ρωσικα!

στην επιλογη των γλωσσων τσεκαρεις τα αντιστοιχα πεδια?

 

μολις προσθεσα τις γλωσσες iguano και κινεζικα, και με το

συστημα slide της space bar παω σε οποια γλωσσα γουσταρω!

(οχι οτι της μιλαω και απαραιτητα!)

sent from my gt i5800 kyrillos 8.1 oc

 

και στο πληκτρολογιο gingerbread ιδια κολπα! επιλεγεις τις γλωσσες εισαγωγης

που θελεις,και vuala!-μονο βουλγαρικα,ρωσσικα,κινεζικα(λετονια,λιθουανια,κτλ.)

ειναι διαφορετικα ως προς την γραφη!ολα τα αλλα ειναι κανονικα! εις την

λατινικη!

sent from gt 5800 kyrillos 8.1 oc

 

Μια ερωτηση εχει official 2.2 για το galaxy 3;

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

 

ειναι λιγο περιεργο το θεμα σου!

κατ`αρχην πρεπει να ξερεις τι μαμισια ειχε το κινητο σου!

και και κατα δευτερον,νομιζω οτι πρεπει να απεγκαταστησης το kies

και να βαλεις(κατεβασης) το αντιστοιχο της μαμισιας,γιατι το καινουργιο δεν

θα το αναγνωριζει! επαιζε ενα θεμα στην αρχη του post,αλλα δεν το βλεπω πλεον!

και μου κανει εντυπωση,πως αυτο το threat εχει χαθει?δεν παω καλα και δεν το βλεπω???

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

στο πληκτρολογιο της samsung εχω τρεις γλωσσες! ελληνικα αγγλικα και ρωσικα!

στην επιλογη των γλωσσων τσεκαρεις τα αντιστοιχα πεδια?

 

Στο πληκτρολογιο της Samsung μου εμφανιζε μονο τ' Αγγλικα. Αλλα μετα απο 7-8 restart εμφανισε και τις υπολοιπες. :D

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

στο XDA http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=957123

 

να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Στο titanium δεν μου δείχνει τη μνήμη που έκανα με το παρτισιον όπως παλιά. έβαλα την 8,1 έκανα ρεστορ στην ιντερναλ αλλα μου έβγαλε μνμ ότι η μνήμη γέμισε. έκανα wipe και ξανά έβαλα το titanium. Να δοκιμάσω ξανά restore ή παίζει κάτι άλλο?

 

τελικά ξανά έκανα restore και τίποτα. Ξανά μου λέει ότι η internal είναι γεμάτη. Το παρτίσιον 1Giga δεν το είχα πειράξει.

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

 

EDIT: Δεν είχα προσέξει ότι έπρεπε να περάσω τα αρχεία στην sd. Τα πέρασα έκανα wipe data & cache αλλά τίποτα. Έβαλα μια εφαρμογή 8ΜΒ και απ' ότι είδα μειώθηκε ο χώρος της internal του κινητού. Η εφαρμογή δηλαδή δεν πήγε στο παρτίσιον το οποίο βέβαια εξακολουθώ να μην το βλέπω στο titanium. Καμία ιδέα?? :(

Link to comment
Share on other sites

@Κυριλλος:

Οταν παω ρυθμίσεις/τοποθεσία και ασφάλεια/εντοπισμός κινητού και πάω να βάλω κωδικό, κρασάρει και βγάζει "η εφαρμογή com.adroid.settings τερματίστηκε απροσδόκητα"

Λείπει κάποιο αρχείο?

 

@mouse112: για να δεις το "οβερ-κλοκιν" βαλε το SetCpu. H 8.1 μπαίνει αφού την βάλεις πρώτα στην κάρτα και μετά μπείς στο μενού Recovery. Για το 3ο υπάρχουν άπειρα εργαλεία, εγώ χρησιμοποιώ το Elixir :-)

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.εχω κάποιες απορίες....

εχω βάλει την 8.0 oc..

1.δεν βρίσκω πουθενά το οβερ-κλοκιν...

2.τωρα που θελω να βαλω την 8.1,πια ειναι η διαδικασία?

3,καπου ειδα οτι αν βάλεις OC μπορείς να βαλεις στην αρχικη οθονη εικονίδιο που να λεει ακριβός που το έχεις κλείδωση.(ειναι πολυ cool :D)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα gt i5800 με firmware i5800xxjg3 και μου βγαζει προβλημα στην σαρωση wifi. Παει να κανει σαρωση και μου λεει δεν ηταν δυνατη η σαρωση για δικτυων και απενεργοποιειται μονο του. Με αλλα λογια δεν εχω wifi. Ιντερνετ απο τον παροχο δικτυου εχω κανονικα.

 

Sent from my HTC Wildfire

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα gt i5800 με firmware i5800xxjg3 και μου βγαζει προβλημα στην σαρωση wifi. Παει να κανει σαρωση και μου λεει δεν ηταν δυνατη η σαρωση για δικτυων και απενεργοποιειται μονο του. Με αλλα λογια δεν εχω wifi. Ιντερνετ απο τον παροχο δικτυου εχω κανονικα.

 

Sent from my HTC Wildfire

 

δοκιμασε αυτη τη διαδικασια!ρυθμισεις>ασυρματη επικοινωνια>δικτυα κινητης τηλεφωνιας>

και τσεκαρισε το κουτακι χρηση δεδομενων πακετου!

καπακι προσπαθησε να συνδεθεις σε wi fi.

αν εχεις επιτυχια (ευχομε) πανε παλι και ξετικαρισε το!

 

 

gt i5800 kyrillos rom v.8.1 oc

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε αυτη τη διαδικασια!ρυθμισεις>ασυρματη επικοινωνια>δικτυα κινητης τηλεφωνιας>

και τσεκαρισε το κουτακι χρηση δεδομενων πακετου!

καπακι προσπαθησε να συνδεθεις σε wi fi.

αν εχεις επιτυχια (ευχομε) πανε παλι και ξετικαρισε το!

 

 

gt i5800 kyrillos rom v.8.1 oc

το έχω δοκιμάσει γιατί πάντα έχω δεδομένα δικτύου ενεργά λόγω πακέτου σύνδεσης και δεν κάνει τίποτα. Το έχω δοκιμάσει απενεργοποιώντας τα αλλά και πάλι βγάζει σφάλμα σάρωσης...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...