Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειμαι διακοπες γυρναω μεθαυριο. Υπομονη:)

 

Sent from a parallel universe

καλά μπάνια!

για οταν έρθεις:

ωραίο το νεο wallpaper ;)

Το supercharger βγάζει μενού με... 17 επιλογές!!!

Τι τρέχουμε απόλα αυτά?

Απλώς με 17 βγαίνουμε έξω?

Χρονια πολλα Κυριλλε για χθές, σήμερα το έμαθα που γύρισα.. να τα εκατοστησεις!!!

Edited by amkokos

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν υπάρχει γιατρειά αλλά τουλάχιστον θα σας πω το πρόβλημα μου με το GT-I5800 (os:2.1 update 1, Firmware: eclair.wjg8 kernel: 2.6.29).

 

Εδώ και κάποιες εβδομάδες παρουσίαζε το εξής: Έκανε σαν "reset" έχανε το σήμα της κινητής τηλεφωνίας και μετά η κάρτα sim ήθελε το PIN. (η sim είναι καινούργια σχεδόν 6 μήνες την έχω αλλάξει).

Μια ωραία ημέρα το βάζω να φορτίσει από την usb ενός netbook και ανακαλύπτω πως δεν με ρωτάει (όπως συνήθιζε) για τι θέλω να κάνω (kies, media player κτλ) απλά ξεκίνησε τη φόρτιση. Κοιτώ τις ρυθμίσεις και βλέπω ότι είναι επιλεγμένη η "...ερώτηση κατά την σύνδεση".

 

Κοιτάω να δω αν μπορεί να συνδεθεί με το kies και φυσικά η απογοήτευση ήρθε σύντομα (το δοκίμασα σε 2 διαφορετικούς η/υ).

 

Αλλά εκεί που μου ανέβηκε η πίεση ήταν όταν ανακάλυψα ότι όλες οι επαφές που είχα στην μνήμη του τηλεφώνου είχαν εξαφανιστεί :blink:. Αφού ξεπέρασα το πρώτο σοκ είπα να κάνω τα τετριμμένα βγάζω-βάζω μπαταρία, βάζω επιλογή για το usb να είναι το kies και μετά πάλι να ρωτά, κοιτάω τις 10 επαφές που είχα στην sim ότι είναι εντάξει, αλλά οι 1010 στη μνήμη του τηλεφώνου άφαντες.

 

Φυσικά το τελευταίο backup των επαφών, πριν από πολλούς μήνες, είναι σε μορφή του kies (*.spb) το οποίο σημαίνει ότι όσο δεν συνδέεται με τη usb δεν μπορώ να βρω τρόπο να τις στείλω πίσω στο τηλέφωνο. Προσπάθησα να βρω ένα τρόπο μετατροπής από αρχείο spb σε csv για να πάω μέσω gmail να κάνω συγχρονισμό αλλά μάταιος χρόνος και αυτός.

 

Και τότε είπα να πάρω τηλέφωνο την samsung, ο ευγενικός κύριος του τηλεφώνου μου απάντησε αβασάνιστα ότι απλώς πρέπει να κάνω αναβάθμιση σε 2.2 από το kies. Αφού του εξήγησα για πολλοστή φορά ότι δεν μπορώ να συνδεθώ με το kies μου είπε πάλι αβασάνιστα να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και όλα θα πάνε μια χαρά :worry:. Τώρα το ερώτημα που με βασανίζει είναι έχω ελπίδες να βρω τις επαφές με κάποιο μαγικό τρόπο ή να προχωρήσω βασανιστικά προς την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

 

Συγνώμη για το μακροσκελές του post.

Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε το G3Mod ανεβάζει εύκολα θερμοκρασία ή είναι η ιδέα μου;

καθολου δεν ειναι η ιδεα σου. περασα την 1.7 ultimate και κοντεψα να παθω 3ου βαθμου εγκαυματα. σφαιρα μεν αλλα......πισω παλι στην 1.6

Link to comment
Share on other sites

καθολου δεν ειναι η ιδεα σου. περασα την 1.7 ultimate και κοντεψα να παθω 3ου βαθμου εγκαυματα. σφαιρα μεν αλλα......πισω παλι στην 1.6

 

Εμένα μου την σπάει που η v1.7 freezarei... :/

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω εγκατάσταση την 7.1 μέσω upgrade from sd card στο recovery θα χάσω τα δεδομένα; Πρέπει να κάνω backup; Επίσης μια ερώτηση στον kyrillo. Added Supercharger Script in /system/bin [type su, v6_supercharger to run it. Που το γράφω αυτό το su, mpla mpla mpla για να ενεργοποιηθεί; Η ενεργοποιούνται όλα από μόνα με του που θα βάλω την 7.1; Α έχω την non oc ver. Πολύ καλή ο oc αλλά τρώει μπαταρία πολύ και freezarei. Είμαι ευχαριστημένος με την non oc. Χρειάζεται να βάλω την 7.1 ή δεν υπάρχει λόγος για την non oc; Επίσης στην 5.7 αν θυμάμαι είχε το google maps και navigation. Τώρα δεν έχει. Γίνεται να το ξαναέχουμε αυτό το καλούδι;;; Edited by Falcon36
Link to comment
Share on other sites

Μπορω μονο να σου πω για το πρωτο: δεν χρειαζεται backup δεν χανεις τιποτα περνωντας την 7,1 πανω απο την 7. Για τα αλλα θελουμε τον "Κ"

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

--- ΗΤC Desire X

--- Galaxy 3 Kyrillos 10.6 ROM

--- Galaxy Y (rooted)

--- Galaxy Pocket (rooted)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και μπραβο σε ολους.

Πρωτη φορα γραφω στο forum.Το συγκεκριμενο θεμα το παρακολουθω απο την αρχη.

Λοιπον εγω και 2 φιλαρακια ακομα εχουμε το galaxy 3 και εχω περασει και στα 3 τις "αναβαθμισεις" του Kyrillou.

Εκει που ολα ηταν οκ και περασα την τελευταια rom του Kyrillou,στο 1 απο τα 3 δεν εχω ηχο.

Εκανα downgrade σε v.6 τιποτα.

Στο τελος αποφάσισα να περασω την official(απο το site του astronayti) και να το στειλω για service.

Το κινητο ειναι αγορασμενο απο ασχετο καταστημα(οχι απο cosmote ή vodafone).Περασα και την μια και την αλλη rom αλλα στην προσπαθεια μου να κανω αναβαθμιση μεσω kies μου λεει οτι "Δεν ειναι δυνατη η ενημερωση αυτης της εκδοσης της συσκευης".

1ον. Καμια ιδεα ειτε για την "μαμα" rom ειτε για τον ηχο?

2ον. Αν το παω για servise θα εχω προβλημα με την rom και εν συνεχεια με την εγγυηση?

Τον ηχο μου μεσα :mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και μπραβο σε ολους.

Πρωτη φορα γραφω στο forum.Το συγκεκριμενο θεμα το παρακολουθω απο την αρχη.

Λοιπον εγω και 2 φιλαρακια ακομα εχουμε το galaxy 3 και εχω περασει και στα 3 τις "αναβαθμισεις" του Kyrillou.

Εκει που ολα ηταν οκ και περασα την τελευταια rom του Kyrillou,στο 1 απο τα 3 δεν εχω ηχο.

Εκανα downgrade σε v.6 τιποτα.

Στο τελος αποφάσισα να περασω την official(απο το site του astronayti) και να το στειλω για service.

Το κινητο ειναι αγορασμενο απο ασχετο καταστημα(οχι απο cosmote ή vodafone).Περασα και την μια και την αλλη rom αλλα στην προσπαθεια μου να κανω αναβαθμιση μεσω kies μου λεει οτι "Δεν ειναι δυνατη η ενημερωση αυτης της εκδοσης της συσκευης".

1ον. Καμια ιδεα ειτε για την "μαμα" rom ειτε για τον ηχο?

2ον. Αν το παω για servise θα εχω προβλημα με την rom και εν συνεχεια με την εγγυηση?

Τον ηχο μου μεσα :mad::mad:

 

Φλάσαρε με odin http://hotfile.com/dl/121328285/229b649/I5800XWJPI.rar.html

pass: samfirmware.com

είναι η επισημη ελληνικη

Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρε με odin http://hotfile.com/dl/121328285/229b649/I5800XWJPI.rar.html

pass: samfirmware.com

είναι η επισημη ελληνικη

 

Την κατεβαζω και θα την φλασαρω μολις επιστρεψω.

Παω για δουλεια και εχω αργησει....

Σε ευχαριστω.

 

Μολις την περασα και παω παλι να κανω αναβαθμιση μεσω Kies και μου βγαζει παλι το ιδιο μηνυμα οτι "Δεν ειναι δυνατη η ενημερωση αυτης της εκδοσης της συσκευης".

Τι γινετε??

Edited by stevekourou
Link to comment
Share on other sites

Την κατεβαζω και θα την φλασαρω μολις επιστρεψω.

Παω για δουλεια και εχω αργησει....

Σε ευχαριστω.

 

Μολις την περασα και παω παλι να κανω αναβαθμιση μεσω Kies και μου βγαζει παλι το ιδιο μηνυμα οτι "Δεν ειναι δυνατη η ενημερωση αυτης της εκδοσης της συσκευης".

Τι γινετε??

 

 

Αν αυτή που πέρασες αν είναι η τελευταία επίσημη είναι λογικό να μην σου βγάζει αναβάθμιση

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τελικα στη συσκευη μας δουλευει το chainfire δουλευει ή οχι? εχω δοκιμασει και με τα 3 open gl plugins να παιξω το asfalt ή ακομα και το nfs αλλα τζιφος. εχει παιξει κανεις απο εσας hd παιχνιδι?
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να κανω φορματ την καρτα μνημης? Γιατι οταν την βαζω σε card reader δεν την αναγνωριζει ο υπολογιστης. Εχω κανει partition 512-128 (ειναι 4GB) και τωρα θελω να την κανω φορματ και να σβηστει και το partition. Απ το PC δεν γινεται οπως ειπα πριν.. απο το κινητο μπορω?
Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να κανω φορματ την καρτα μνημης? Γιατι οταν την βαζω σε card reader δεν την αναγνωριζει ο υπολογιστης. Εχω κανει partition 512-128 (ειναι 4GB) και τωρα θελω να την κανω φορματ και να σβηστει και το partition. Απ το PC δεν γινεται οπως ειπα πριν.. απο το κινητο μπορω?

 

δες εδω http://forum.xda-developers.com/wiki/index.php?title=SD_card_partitioning

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι το minitool δεν την αναγνωριζει.. μαλιστα οταν το τρεχω ενω ειναι μεσα σε card-reader η καρτα μνημης κολλαει το προγραμμα.. Οταν το τρεχω χωρις την καρτα στο card-reader ανοιγει κανονικα, αλλα μετα οταν βαζω την καρτα δεν την αναγνωριζει.. :(

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Για να παιξεις το nfs πρεπει να πατησεις reduse textures quality και στα plugins qualcomm...για το asphalt δεν ξερω αλλα αμα θελεις να παιξεις το gangstar πρεπει να πατησεις reduse texture size και reduse texture quality και στα plugins POWERVR
Google
Link to comment
Share on other sites

Για να παιξεις το nfs πρεπει να πατησεις reduse textures quality και στα plugins qualcomm...για το asphalt δεν ξερω αλλα αμα θελεις να παιξεις το gangstar πρεπει να πατησεις reduse texture size και reduse texture quality και στα plugins POWERVR

 

Για το nfs μου γραφει unsupported device και δεν κανει download το παιχνιδι.μιλαω για το nfs sfift το οποιο αγορασα κιολας..... Αφου επιλεξεις τοplugin πρεπει να κανεις reboot η οχι;πως δουλευει το ρημαδι;το αλλο ποιο race game ειναι;

 

SEND FROM MY KYRILLOS' 7.1 USING TAPATALK

Link to comment
Share on other sites

και εγω για το nfs shift σου λεω...δεν επρεπε να το κατεβασεις απο το μαρκετ...σου προτεινω να το κατεβασεις απο το 4shared...και για να παιξει..θα πας default openGL settings..θα τικαρεις το 2ο και θα βαλεις ως plugin qualcomm..και δεν θα χρειαστει να κανεις reboot
Google
Link to comment
Share on other sites

και εγω για το nfs shift σου λεω...δεν επρεπε να το κατεβασεις απο το μαρκετ...σου προτεινω να το κατεβασεις απο το 4shared...και για να παιξει..θα πας default openGL settings..θα τικαρεις το 2ο και θα βαλεις ως plugin qualcomm..και δεν θα χρειαστει να κανεις reboot

 

στειλε ενα link να ξανακατεβασω τα plugins μηπως εχει γινει τιποτε με αυτα. τζιφος η δουλεια.....

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή βοήθεια από όποιον ξέρει.

 

Έχω την έκδοση 6.1 και όταν πάω να γράψω μήνυμα γράφει την πρώτη λέξη σωστά αλλά με ενεργοποιημένο το Χ9 μετά την πρώτη λέξη αρχίζει και επαναλαμβάνει γράμματα δηλαδή γράφεις το πρώτο γραμμα, μετά μόλις γράψεις το δεύτερο αυτό γράφει και το πρώτο μαζί μετά στο 3ο επαναλαμβάνει και τα τρία και πάει λέγοντας.

Ξέρει κανείς τι τρέχει???

 

Είναι bug φίλε μου

 

Στο XDA ο Kyrillos αναφέρει στη v7 "Fixed Samsung Keyboard bug". Δεν ξέρω αν αναφέρεται σε κάποιο άλλο πρόβλημα, πάντως στην 7.1 που έχω εγώ το πρόβλημα με το 3x4 keyboard παραμένει. Κύριλλε καμιά ιδέα:);

Link to comment
Share on other sites

και εγω για το nfs shift σου λεω...δεν επρεπε να το κατεβασεις απο το μαρκετ...σου προτεινω να το κατεβασεις απο το 4shared...και για να παιξει..θα πας default openGL settings..θα τικαρεις το 2ο και θα βαλεις ως plugin qualcomm..και δεν θα χρειαστει να κανεις reboot

 

Δημητρη δεν παιζει με τιποτε. fc με την μια. δοκιμασα τα παντα. και με suplean!!!

Link to comment
Share on other sites

Πίσω στον FuguMod kernel γιατί η μπαταρία δεν την παλεύει με τον G3Mod. Πάει σφαίρα το κινητάκι αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν λέτε ότι πάει σφαίρα το κινητό πως το ορίζεται? Τι benchmark βγάζουν τα κινητά σας? Εγώ φοράω την 7.1 με G3mod ultimate και το κινητό είναι για τον π.....σο. 509 μου έβγαλε στο quadrant. Με τον προηγούμενο κέρνελ είμουν μια χαρά. 570 μου είχε βγάλει. Και το σκριπτάκι του V6_supercharger το έτρεξα και το Lag παραμένει. Ισως όχι και τόσο αλλά όχι ότι πάει σφαίρα το κινητό. Και όσον αφορά την μπαταρία έχετε απόλυτο δίκιο. Ασε που αναπτύσσει και θερμοκρασία.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν λέτε ότι πάει σφαίρα το κινητό πως το ορίζεται? Τι benchmark βγάζουν τα κινητά σας? Εγώ φοράω την 7.1 με G3mod ultimate και το κινητό είναι για τον π.....σο. 509 μου έβγαλε στο quadrant. Με τον προηγούμενο κέρνελ είμουν μια χαρά. 570 μου είχε βγάλει. Και το σκριπτάκι του V6_supercharger το έτρεξα και το Lag παραμένει. Ισως όχι και τόσο αλλά όχι ότι πάει σφαίρα το κινητό. Και όσον αφορά την μπαταρία έχετε απόλυτο δίκιο. Ασε που αναπτύσσει και θερμοκρασία.

 

Δεν έχω κάνει μετρήσεις, καθαρά εμπειρικά το λέω όπως το δούλευα. Το supercharger αντικαθιστά το οποιοδήποτε task killer μπορεί να είχες νομίζω. Lag έχω από ελάχιστο έως καθόλου. Για την θερμοκρασία θα συμφωνήσω μαζί σου. Στην καλύτερη έπεφτε στους 28.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει μετρήσεις, καθαρά εμπειρικά το λέω όπως το δούλευα. Το supercharger αντικαθιστά το οποιοδήποτε task killer μπορεί να είχες νομίζω. Lag έχω από ελάχιστο έως καθόλου. Για την θερμοκρασία θα συμφωνήσω μαζί σου. Στην καλύτερη έπεφτε στους 28.

 

Δηλαδή κάνω βλακεία που έχω και task killer? Μήπως δημιουργεί διένεξη με το script και μου δημιουργεί lag? Ο fugumod έχει αρχείο .zip ή μόνο μέσω Odin περνάει? Γιατι τουλάχιστον σ' αυτό ο G3mod ήταν κουκλί. Σε 2 δευτερόλεπτα είχε περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...