Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Η διαφορά της OC και της non-OC;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

kyrillos ενα μεγάλω μπραβο σου για την 6 το κντ απλα πεταει αγνωριστο ωραιο και το θεμα gingerbread ελαχιστες η διαφορες απο τι κανονικη και καλυτερο τωρα ειναι απο το 5.6 βασικα περισσοτερο μου αρεσει το gingerbread θεμα απο το honeycomp. και παλη μπραβω σου. astronayti και σε σενα μπραβω που βοηθας το κοσμο καλυ και ιστοσελιδα σου.
Link to comment
Share on other sites

το wipe data που πρεπει να κανουμε τι ακριβως ειναι και πως το κανουμε; ξερει καποιος να βοηθησει;

https://sites.google.com/site/astronaytiscom/rom/rom-by-the-kyrillos-v5 εχω παει εδω αλλα κολλαω σε αυτο το βημα

Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγκατάσταση της έκδ. 6, ορισμένα 'κουφά':

- Εγκαθιστώ Titanium (την τελ έκδοση από τα extras του Κύριλου), επαναφέρω επαφές, ρυθμίσεισ γλώσσας, πληκτρολογίου κλπ. Δεν βλέπω καμμία αλλαγή (ούτε ελληνικά στο πληκτρολόγιο). Ταυτόχρονα τρώω και δυο τρία κολλήματα - πάντα ενώ δουλεύω με το titanium. Μετά από reboot ξαφνικά οι ρυθμίσεις, οι επαφές, ta sms κλπ όλα υπάρχουν !!

- Ειχα καμμιά δεκαριά εφαρμογές που τις πήρα backup με το Titanium, και τώρα προσπαθώντας να τις επαναφέρω 'τρώω πόρτα'. Η μόνη επιλογή είναι η 'διαγραφή'. Απότι κατάλαβα το τιτάνιουμ έχει αποθηκεύσει μόνο δεδομένα και ΟΧΙ την εφαρμογή ...

- Για κάποιες εφαρμογές που είχα το .apk έκανα την εγκατάσταση 'χεράτα' - μετά λειτούργησε και η επαναφορά δεδομένων ..

- Για τις περισσότερες -που δεν είχα apk- προσπάθησα μέσω market. Το μαρκετ, ενώ συνδέεται, βρίσκει εφαρμογές κλπ, τη στιγμή που πρέπει να ξεκινήσει το κατέβασμα κολλάει με το μήνυμα να προσπαθήσω αργότερα ή κατι τέτοιο (αυτό συνέβαινε χτές το βράδυ, σήμερα δεν προσπάθησα ακόμη)

- Απορία: Στο Τιτανιουμ πρέπει πάλι να αλλάξουμε τη ρύθμιση για τον χώρο επαναφοράς των εφαρμογών σε 'εσωτερική μνήμη' ;

 

Εκανες wipe data μετα την εγκατασταση της ρομ?

Link to comment
Share on other sites

και παιδια κατι ακομα στην v6 μου βγαζει συνεχως μηνυμα the application Gmail has stopped unexpectendly. παρακαλω ας μου πει καποιος τι να κανω
Link to comment
Share on other sites

το wipe data που πρεπει να κανουμε τι ακριβως ειναι και πως το κανουμε; ξερει καποιος να βοηθησει;

https://sites.google.com/site/astronaytiscom/rom/rom-by-the-kyrillos-v5 εχω παει εδω αλλα κολλαω σε αυτο το βημα

 

το wipe data ειναι επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων δλδ ολα στα διαγραφει επαφες, μνμ, εφαρμογες.. ποια ρομ έχεις?

Link to comment
Share on other sites

και παιδια κατι ακομα στην v6 μου βγαζει συνεχως μηνυμα the application Gmail has stopped unexpectendly. παρακαλω ας μου πει καποιος τι να κανω

 

και μενα το εκανε κανε μεσω recovery wipe data και μετα reboot.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε και πάλι. Έχω ένα σημαντικό πρόβλημα και παρακαλώ για τη βοήθεια των μεγάλων μυαλών αυτού του forum.

Έχω το firmware v6 by Kyrillos

Δοκίμασα να κάνω partitioning την κάρτα μνήμης ακολουθώντας κατά γράμμα τις οδηγίες του astronayti. Ωστόσο το MinitoolPartition δε με άφηνε να κάνω create στο unallocated space και ζήταγε να διαγράψω όλα τα partition και να τα ξαναφτιάξω εξ αρχής. Αυτό προσπάθησα να κάνω. Διέγραψα εντελώς τα partition. Δημιούργησα ένα ext2 1GB και ένα fat32 7GB. Πατάω apply. Ωστόσο δημιουργείται μόνο το fat32 και το υπόλοιπο 1GB παραμένει unallocated. Δοκίμασα να φτιάξω πρώτα το fat32 και μετά το ext2 και αντίστροφα χωρίς αποτέλεσμα. Μετά από αυτό όταν άνοιγα το κινητό εμφανιζόταν μήνυμα "Κατεστραμμένη sd card", και δεν αναγνωριζόταν καθόλου από τον υπολογιστή. Έκανα format την κάρτα μνήμης.

Γνωρίζοντας ότι το CMW Recovery κάνει partitioning δοκίμασα και αυτή την επιλογή επιλέγοντας 1GB ext και 0swap (δοκίμασα και με 128ΜΒ swap). Έκανα wipe data. Ανοίγω το κινητό και η κάρτα εμφανίζεται στο κινητό αλλά δεν αναγνωρίζεται από το PC.

 

Τέλος πάντων μετά από διάφορους συνδυασμούς format-restore κλπ κλπ κατάφερα και έκανα την κάρτα να ξαναδουλέψει.

 

Όλη αυτή την ιστορία την έκανα για να εγκαταστήσω το Link2SD. Μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα το App2SD αλλά η μνήμη του κινητού μου γέμισε αμέσως. Υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στα δύο ή τσάμπα παιδεύομαι;;

 

Please help έχω φάει όλο το πρωινό και άκρη δε βγάζω:)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε και πάλι. Έχω ένα σημαντικό πρόβλημα και παρακαλώ για τη βοήθεια των μεγάλων μυαλών αυτού του forum.

Έχω το firmware v6 by Kyrillos

Δοκίμασα να κάνω partitioning την κάρτα μνήμης ακολουθώντας κατά γράμμα τις οδηγίες του astronayti. Ωστόσο το MinitoolPartition δε με άφηνε να κάνω create στο unallocated space και ζήταγε να διαγράψω όλα τα partition και να τα ξαναφτιάξω εξ αρχής. Αυτό προσπάθησα να κάνω. Διέγραψα εντελώς τα partition. Δημιούργησα ένα ext2 1GB και ένα fat32 7GB. Πατάω apply. Ωστόσο δημιουργείται μόνο το fat32 και το υπόλοιπο 1GB παραμένει unallocated. Δοκίμασα να φτιάξω πρώτα το fat32 και μετά το ext2 και αντίστροφα χωρίς αποτέλεσμα. Μετά από αυτό όταν άνοιγα το κινητό εμφανιζόταν μήνυμα "Κατεστραμμένη sd card", και δεν αναγνωριζόταν καθόλου από τον υπολογιστή. Έκανα format την κάρτα μνήμης.

Γνωρίζοντας ότι το CMW Recovery κάνει partitioning δοκίμασα και αυτή την επιλογή επιλέγοντας 1GB ext και 0swap (δοκίμασα και με 128ΜΒ swap). Έκανα wipe data. Ανοίγω το κινητό και η κάρτα εμφανίζεται στο κινητό αλλά δεν αναγνωρίζεται από το PC.

 

Τέλος πάντων μετά από διάφορους συνδυασμούς format-restore κλπ κλπ κατάφερα και έκανα την κάρτα να ξαναδουλέψει.

 

Όλη αυτή την ιστορία την έκανα για να εγκαταστήσω το Link2SD. Μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα το App2SD αλλά η μνήμη του κινητού μου γέμισε αμέσως. Υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στα δύο ή τσάμπα παιδεύομαι;;

 

Please help έχω φάει όλο το πρωινό και άκρη δε βγάζω:)

 

Το Link2SD το εγκατεστησες για ποιο λογο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 6.0 του Kyrillos και θέλω να δοκιμάσω την επίσημη 2.2 της samsung.

Όμως το kies λέει ότι δεν υπάρχει νέα έκδοση. Τί πρέπει να κάνω? Επαναφορά εργοστασιακών?

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο. κανει και σενα τοση ωρα να ξεκινησει;

 

μετα απο wipe data παντα αργει μην σε ανησηχει αφτο αν το κλεισησ και το ξανα ανοιξης δεν θα σου αργει τοσο

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 6.0 του Kyrillos και θέλω να δοκιμάσω την επίσημη 2.2 της samsung.

Όμως το kies λέει ότι δεν υπάρχει νέα έκδοση. Τί πρέπει να κάνω? Επαναφορά εργοστασιακών?

 

https://sites.google.com/site/astronaytiscom/rom/official-roms

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 6.0 του Kyrillos και θέλω να δοκιμάσω την επίσημη 2.2 της samsung.

Όμως το kies λέει ότι δεν υπάρχει νέα έκδοση. Τί πρέπει να κάνω? Επαναφορά εργοστασιακών?

 

και να κάνεις επαναφορα παλει τα ιδια θα σου λέει πρεπει να φλασαρείς μεσω odin καιτα στην ιστοσελιδα του αστροναυτη εχει ανεβάσει και την επισημη εκδοση 2.2

Link to comment
Share on other sites

και να κάνεις επαναφορα παλει τα ιδια θα σου λέει πρεπει να φλασαρείς μεσω odin καιτα στην ιστοσελιδα του αστροναυτη εχει ανεβάσει και την επισημη εκδοση 2.2

Επισιμη 2,2 δεν εχω ανεβασει

Link to comment
Share on other sites

Το Link2SD το εγκατεστησες για ποιο λογο?

 

Δεν το εγκατέστησα ακόμα. Έκανα όλη τη διαδικασία του partitioning για να δημιουργήσω το ext partition για να μπορέσω με το Link2SD να μεταφέρω τις εφαρμογές στην SD card.

 

Όλη αυτή την ιστορία την έκανα για να εγκαταστήσω το Link2SD. Μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα το App2SD αλλά η μνήμη του κινητού μου γέμισε αμέσως. Υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στα δύο ή τσάμπα παιδεύομαι;;

 

Ίσως σε μπέρδεψα με αυτή την τελευταία πρόταση. Το μόνο που ήθελα να πω είναι πως θέλω να κάνω partition για να τα χρησιμοποιήσω με το Link2SD. Αν όμως η εξοικονόμηση χώρου δεν είναι σημαντική σε σχέση με το App2SD να μην σκάω....

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός τώρα :)

 

Να συμπληρώσω ότι στο μεταξύ ξαναδοκίμασα με τα ίδια αποτελέσματα. Μάλλον κάποια χοντρή πατάτα κάνω....

Edited by Guest19
Link to comment
Share on other sites

Δεν το εγκατέστησα ακόμα. Έκανα όλη τη διαδικασία του partitioning για να δημιουργήσω το ext partition για να μπορέσω με το Link2SD να μεταφέρω τις εφαρμογές στην SD card.

 

Μπορεις ανετα να μεταφερεις τις εφαρμογες στην καρτα με το titanium.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις ανετα να μεταφερεις τις εφαρμογες στην καρτα με το titanium.

 

:wacko::wacko::wacko: Σοβαρά; Απλά διαβάζοντας στο site σου και στο google όλοι προτείνουν το Link2SD και ούτε που σκέφτηκα ότι το Titanium κάνει αυτή τη δουλειά... Επομένως αν κατάλαβα καλά δεν υπάρχει καμιά ανάγκη για partitions. :confused::confused: ;;

 

Επίσης πως ακριβώς γίνεται στο Titanium; Ευχαριστώωω :) :)

 

EDIT: Αν εννοείς με το να επιλέξω restore backups to...external storage, πώς ακριβώς θα επιλέξω ποια εφαρμογή θα πάει που; Επίσης για κάθε εφαρμογή που θα εγκαθιστώ θα πρέπει να δημιουργώ backup και να κάνω restore??

Edited by Guest19
Link to comment
Share on other sites

:wacko::wacko::wacko: Σοβαρά; Απλά διαβάζοντας στο site σου και στο google όλοι προτείνουν το Link2SD και ούτε που σκέφτηκα ότι το Titanium κάνει αυτή τη δουλειά... Επομένως αν κατάλαβα καλά δεν υπάρχει καμιά ανάγκη για partitions. :confused::confused: ;;

 

Επίσης πως ακριβώς γίνεται στο Titanium; Ευχαριστώωω :) :)

 

EDIT: Αν εννοείς με το να επιλέξω restore backups to...external storage, πώς ακριβώς θα επιλέξω ποια εφαρμογή θα πάει που; Επίσης για κάθε εφαρμογή που θα εγκαθιστώ θα πρέπει να δημιουργώ backup και να κάνω restore??

 

Κανεις το partition και με το titanium πηγαινοντας στα αντιγραφα ασφαλειας βλεπεις ολες τις εφαρμογες σου.Κρατωντας πανω στην εφαρμογη που θες να μεταφερεις σου δινει την επιλογη για μεταφορα στην sd

Link to comment
Share on other sites

Κανεις το partition και με το titanium πηγαινοντας στα αντιγραφα ασφαλειας βλεπεις ολες τις εφαρμογες σου.Κρατωντας πανω στην εφαρμογη που θες να μεταφερεις σου δινει την επιλογη για μεταφορα στην sd

 

Μα αγαπητέ astronayti στο αρχικό μου ποστ περιγράφω αναλυτικά πως αυτό είναι το πρόβλημά μου. Δε μπορώ να κάνω partitioning. Το παραθέτω και πάλι.

 

Χαίρετε και πάλι. Έχω ένα σημαντικό πρόβλημα και παρακαλώ για τη βοήθεια των μεγάλων μυαλών αυτού του forum.

Έχω το firmware v6 by Kyrillos

Δοκίμασα να κάνω partitioning την κάρτα μνήμης ακολουθώντας κατά γράμμα τις οδηγίες του astronayti. Ωστόσο το MinitoolPartition δε με άφηνε να κάνω create στο unallocated space και ζήταγε να διαγράψω όλα τα partition και να τα ξαναφτιάξω εξ αρχής. Αυτό προσπάθησα να κάνω. Διέγραψα εντελώς τα partition. Δημιούργησα ένα ext2 1GB και ένα fat32 7GB. Πατάω apply. Ωστόσο δημιουργείται μόνο το fat32 και το υπόλοιπο 1GB παραμένει unallocated. Δοκίμασα να φτιάξω πρώτα το fat32 και μετά το ext2 και αντίστροφα χωρίς αποτέλεσμα. Μετά από αυτό όταν άνοιγα το κινητό εμφανιζόταν μήνυμα "Κατεστραμμένη sd card", και δεν αναγνωριζόταν καθόλου από τον υπολογιστή. Έκανα format την κάρτα μνήμης.

Γνωρίζοντας ότι το CMW Recovery κάνει partitioning δοκίμασα και αυτή την επιλογή επιλέγοντας 1GB ext και 0swap (δοκίμασα και με 128ΜΒ swap). Έκανα wipe data. Ανοίγω το κινητό και η κάρτα εμφανίζεται στο κινητό αλλά δεν αναγνωρίζεται από το PC.

 

Τέλος πάντων μετά από διάφορους συνδυασμούς format-restore κλπ κλπ κατάφερα και έκανα την κάρτα να ξαναδουλέψει.

 

Επομένως εφόσον και το Titanium χρειάζεται partitioning δε με διευκολύνει σε κάτι. Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να κάνω λάθος στο partitioning??

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω κάτι σε όσους λένε πως δεν μπορούν να περάσουν την 6. Το κινητό αργεί να ανοίξει μετά το πέρασμά της ρομ. Εμφανίζει το boot animation (πράσινο android) . Αργεί αρκετά να ανοίξει. Θεωρούμε ότι υπάρχει πρόβλημα αν σταματήσει να κινείτε το πράσινο android η το κινητό κάνει δονήσεις. Αν δεν κάνει κάτι από τα παραπάνω και το πράσινο android συνεχίζει να κινείται απλά αφήστε το μέχρι να ανοίξει. Συγνώμη αν σαs κούρασα.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω κάτι σε όσους λένε πως δεν μπορούν να περάσουν την 6. Το κινητό αργεί να ανοίξει μετά το πέρασμά της ρομ. Εμφανίζει το boot animation (πράσινο android) . Αργεί αρκετά να ανοίξει. Θεωρούμε ότι υπάρχει πρόβλημα αν σταματήσει να κινείτε το πράσινο android η το κινητό κάνει δονήσεις. Αν δεν κάνει κάτι από τα παραπάνω και το πράσινο android συνεχίζει να κινείται απλά αφήστε το μέχρι να ανοίξει. Συγνώμη αν σαs κούρασα.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Καλά εε έσκισες! Να ενημερώσω ότι βγήκε η v6.1.

 

Changelog:

 

  • Themed Calculator
  • Updated Market!
  • MessagingMod_v2 [Greeks: Now you can send a text message with 160 characters in greek language! (Με κεφαλαία φυσικά γιατί τα μικρά μετράνε 2πλά επειδή υπάρχουν και τόνοι)]
  • Small change in Mms.apk theme
  • Disable Increasing Ringtone [Phone.apk]

Link to comment
Share on other sites

Καλά εε έσκισες! Να ενημερώσω ότι βγήκε η v6.1.

 

Changelog:

 

  • Themed Calculator
  • Updated Market!
  • MessagingMod_v2 [Greeks: Now you can send a text message with 160 characters in greek language! (Με κεφαλαία φυσικά γιατί τα μικρά μετράνε 2πλά επειδή υπάρχουν και τόνοι)]
  • Small change in Mms.apk theme
  • Disable Increasing Ringtone [Phone.apk]

 

Και οι 2 σκίσατε!!! Κύριλλε έχουμε τπτ νεότερο από τον marcellube με την 2.3.4?

 

Edit: Μήπως υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να καθαρίζει αρχεία τα οποία ίσως δεν χρειάζονται να υπάρχουν τύπου temp όπως στο pc?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...