Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νεο βελτιωμενο kernel για αυξηση ταχυτητας του επεξεργαστη

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=997367

Οδηγιες εγκαταστασης kernel by Astronaytis

Έχω μια απορία!

 

Αν φορτώσω το αρχείο Fugumod_I5800_2.3_BE_OC1300.tar μέσω odin στο κινητό μου, αυτό σημαίνει ότι διαγράφεται η v3.3 Extreme του Κύριλλου που φοράω? Ή απλά αυτό σημαίνει ότι 'ανοίγει' η δυνατότητα αύξησης της CPU και το v3.3 Extreme παραμένει ως έχει?

 

Ευχαριστώ.

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω μια απορία!

 

Αν φορτώσω το αρχείο Fugumod_I5800_2.3_BE_OC1300.tar μέσω odin στο κινητό μου, αυτό σημαίνει ότι διαγράφεται η v3.3 Extreme του Κύριλλου που φοράω? Ή απλά αυτό σημαίνει ότι 'ανοίγει' η δυνατότητα αύξησης της CPU και το v3.3 Extreme παραμένει ως έχει?

 

Ευχαριστώ.

 

Δεν χάνεται τίποτα από το κινητό σου. Ούτε η ρομ που έχεις

 

Το λέω και στον οδηγό πάρε για παν ενδεχόμενο backup

Μην ξεχάσεις να βγάλεις την sim οπως και όταν περνάσ οποιαδήποτε ρομ

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η 4v final στο xda?

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Βλέπω εχει προσθεση ο κυριλος το overlock της cpu στη ρομ του.

Το έχω ρωτηση 2 ακομα φορες μα απαντηση δεν πήρα ξέρει κανεις πότε θα βγάλει την final 4V ο κυριλλος?

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω εχει προσθεση ο κυριλος το overlock της cpu στη ρομ του.

Το έχω ρωτηση 2 ακομα φορες μα απαντηση δεν πήρα ξέρει κανεις πότε θα βγάλει την final 4V ο κυριλλος?

 

Δεν ξέρω, μπορεί σήμερα, μπορεί και σε μια εβδομάδα. ανάλογα πότε θα σταθεροποιηθεί το κερνελ και βρω χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, μπορεί σήμερα, μπορεί και σε μια εβδομάδα. ανάλογα πότε θα σταθεροποιηθεί το κερνελ και βρω χρόνο!

 

 

Επεμβαίνεις στον kernel του fugu για να τον κανεις πιο σταθερο? Καλο κουραγιο.

Σ ευχαριστω για την απαντηση σου.

Καλη δουλεια! Keep wolking!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επεμβαίνεις στον kernel του fugu για να τον κανεις πιο σταθερο? Καλο κουραγιο.

Σ ευχαριστω για την απαντηση σου.

Καλη δουλεια! Keep wolking!!!!!

 

βασικά συζητάω με αυτόν που φτιάχνει το κερνελ για να κάτι κάτι αλλαγές :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αστροναύτη, τον πέρασα τον βελτιωμένο kernel σύμφωνα με τις οδηγίες σου οπότε τα αποτελέσματα είναι τα εξής:

 

Σύμφωνα λοιπόν με τις μετρήσεις του Quadrant Advanced το σκορ μου ανέβηκε από 330 σε 500 (αυτά με το SetCPU σεταρισμένο στα 1.300min/1.300max [conservative])!

 

Η θερμοκρασία παίζει 27c-28c.

 

Πως τα βλέπεις?

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω δυο αποριες!! 1)γιατι το bluetooth ειναι ορατο μονο για 120 sec; και πως αλλαζει αυτο;; και 2) ειμαι root και θελω να ......ξε-rootιασω,αλλα οταν παω να μπω σε debugging mode δε μου βγαζει το τριγωνακι πανω αριστερα και δεν βλεπει το κινητο. καποια βοηθεια;; και κατι τελευταιο:πως ξερουμε οτι ξαναεγινε root το τηλεφωνο;;; Edited by minasc
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αστροναύτη, τον πέρασα τον βελτιωμένο kernel σύμφωνα με τις οδηγίες σου οπότε τα αποτελέσματα είναι τα εξής:

 

Σύμφωνα λοιπόν με τις μετρήσεις του Quadrant Advanced το σκορ μου ανέβηκε από 330 σε 500 (αυτά με το SetCPU σεταρισμένο στα 1.300min/1.300max [conservative])!

 

Η θερμοκρασία παίζει 27c-28c.

 

Πως τα βλέπεις?

Μια χαρα. Πως το βλέπεις? Έχει κολληματα? Παρακαλώ όσοι το βάζουν να λένε την γνώμη τους ώστε να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι. Ευχαριστώ

 

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω δυο αποριες!! 1)γιατι το bluetooth ειναι ορατο μονο για 120 sec; και πως αλλαζει αυτο;; και 2) ειμαι root και θελω να ......ξε-rootιασω,αλλα οταν παω να μπω σε debugging mode δε μου βγαζει το τριγωνακι πανω αριστερα και δεν βλεπει το κινητο. καποια βοηθεια;; και κατι τελευταιο:πως ξερουμε οτι ξαναεγινε root το τηλεφωνο;;;

1. Δεν γίνεται αυτό που θεs. Δεν αλλαζει.

2. Ποια ρομ έχεις και με ποιο πρόγραμμα έκανες root? Δεν έχει σχέση το root με το ότι δεν σου βλέπει το κινητό. Αν είσαι η δεν είσαι root το βλέπεις στις εφαρμογές σου. Αν υπάρχει εφαρμογή δικαιώματα η superuser είσαι root αν όχι δεν είσαι

 

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν γίνεται αυτό που θεs. Δεν αλλαζει.

2. Ποια ρομ έχεις και με ποιο πρόγραμμα έκανες root? Δεν έχει σχέση το root με το ότι δεν σου βλέπει το κινητό. Αν είσαι η δεν είσαι root το βλέπεις στις εφαρμογές σου. Αν υπάρχει εφαρμογή δικαιώματα η superuser είσαι root αν όχι δεν είσαι

 

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Μολις εβαλα την froyo,χρειαζεται να γινω root παλι;;Πως το γυρναω στα ελληνικα;

Edited by minasc
Link to comment
Share on other sites

Μολις εβαλα την froyo,χρειαζεται να γινω root παλι;;Πως το γυρναω στα ελληνικα;

 

settings locale and text

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα. Πως το βλέπεις? Έχει κολληματα? Παρακαλώ όσοι το βάζουν να λένε την γνώμη τους ώστε να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι. Ευχαριστώ

 

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Παίζοντας λίγο στα 1.300 και μετά στα 1.000 διαπίστωσα ότι στα 1.300 κάνει κάποια μικρά κολλήματα/καθυστερήσεις από εργασία σε εργασία (δηλ. από application σε application lagάρει κάπως).

 

Προτίμησα λοιπόν να το βάλω στα 1.000 που και πάλι γρήγορο είναι. Παρόλα αυτά, και παρόλο που η βελτίωση ποσοστιαία από τα μαμίσια 667 στα 1.000 είναι της τάξεως του +50%, δεν αντιλαμβάνομαι κάποια αντίστοιχη αστρονομική επιτάχυνση των λειτουργιών. Ίσως έχει να κάνει και με θέματα μνήμης. Τι να πω?

 

Πάντως είμαι ευχαριστημένος με αυτή την αναβάθμιση της CPU. Ίσως κάποιος που παίζει παιχνίδια να αντιλαμβάνεται καλύτερα τα οφέλη της αύξησης της CPU.

 

Αυτά προς το παρόν! :)

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αστροναύτη λαγκάρει με τον καινούριο kernel...η κάμερα κολλάει,όταν ακούς μουσική πηγαίνει πιο αργά από το replay...μέχρι στιγμής αυτά τα bugs είδα....ευτυχώς δεν κρασάρει το κινητό :p
Google
Link to comment
Share on other sites

αστροναύτη λαγκάρει με τον καινούριο kernel...η κάμερα κολλάει,όταν ακούς μουσική πηγαίνει πιο αργά από το replay...μέχρι στιγμής αυτά τα bugs είδα....ευτυχώς δεν κρασάρει το κινητό :p

αν ειναι ενοχλητικο φλασαρε με την ιδια διαδικασια το προηγουμενο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κερνελ v2.3 έχει κάποια bugs... Κακή ποιότητα ήχου (ακούς ένα κρατς), η κάμερα έχει κάτι πράσινες γραμμές, εγώ εντόπισα και ένα θέμα με την μπαταρία, αλλά κατατάλλα το κινητό είναι πιο ωραίο- πιο γρήγορο. Περιμένουμε bugfix release από τον marcellusbe (αυτόν που φτιάχνει το κερνελ)
Link to comment
Share on other sites

Νεο βελτιωμενο kernel για αυξηση ταχυτητας του επεξεργαστη

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=997367

Μετα απο δοκιμες μελων εδω και στο xda κρινεται ακαταλληλο προς χρηση λογω κολληματων

 

:!::!::!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

Βρήκα ένα παιχνιδάκι πολύ δυνατό το Stupid Zombies https://market.android.com/details?id=com.gameresort.stupidzombies&feature=search_result

αλλά το market δεν επιτρέπει να το κατεβάσω. Το .apk το βρήκα από αλλού αλλά όταν πάω να το εγκαταστήσω κάνει επανεκκίνηση τη συσκευή. Για ποιό λόγο μπορεί να μην είναι συμβατό? λέει από android 2,2 και πάνω. Εγώ έχω την v4 του Κύριλλου.

Ευχαριστώ

 

το συγκεκριμενο ουτε εμενα μου το κατεβαζει στο μαρκετ. συμβαινει με πολλα παιχνιδια αυτο ακομα κι αν φαινομενικα πληρεις τις προϋποθεσεις που αφορουν την εκδοση λογισμικου που ζηταει. δεν ξερω για ποιο λογο γινεται αυτο, πιθανοτατα δεν ειναι συμβατα με συγκεκριμενες συσκευες, οποτε και απο αλλου να το κατεβασεις δεν νομιζω να παιξει στη συσκευη σου.

Froyo 2.2

Kyrillos' Rom v5.3 Honeycomb Edition JPM

Link to comment
Share on other sites

:!::!::!::!::!:

 

καλα μολις που με προλαβες. ειχα κατεβασει τα αρχεια και ημουν ετοιμος να φλασαρω :P

Froyo 2.2

Kyrillos' Rom v5.3 Honeycomb Edition JPM

Link to comment
Share on other sites

καλα μολις που με προλαβες. ειχα κατεβασει τα αρχεια και ημουν ετοιμος να φλασαρω :P

 

Λοιπόν το κερνελ v2.3 έχει κάποια bugs... Κακή ποιότητα ήχου (ακούς ένα κρατς), η κάμερα έχει κάτι πράσινες γραμμές, εγώ εντόπισα και ένα θέμα με την μπαταρία, αλλά κατατάλλα το κινητό είναι πιο ωραίο- πιο γρήγορο. Περιμένουμε bugfix release από τον marcellusbe (αυτόν που φτιάχνει το κερνελ)

Αυτα ειναι οι παρατηρησεις του κυριλλου.Αλλοι μιλανε για περισσοτερα αλλοι για λιγοτερα.Ενιωσα την υποχρεωση να το βγαλω

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα. Πως το βλέπεις? Έχει κολληματα? Παρακαλώ όσοι το βάζουν να λένε την γνώμη τους ώστε να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι. Ευχαριστώ

 

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

δυο μερες στα 1000 και το κινητο πηγαινε αψογα. το εχω σημερα ολη μερα στα 1300 και παλι ουτε κολληματα ουτε καθυστερησεις. η θερμοκρασια στους 17 με 25 βαθμους αναλογα με τη χρηση. ολα αυτα με το 2.2 be kernel.

η μονη μου απορια ειναι γιατι το quadrant (το advanced) συνεχιζει να μου βγαζει με τα 1000 γυρω στο 370-390 και με τα 1300 βγαζει 465. δεν εχει περασει ποτε το 500..ενω το linpack ~13 mflops. ξερει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Κανα παιχνιδι πιο "δυνατο" εχετε δοκιμασει οσοι κανατε overclocking αν παιζει?Που να μην "τραβαγε" πριν το o/c.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...