Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρυθμισεις-τοπικες ρυθμισεις-πληκτρολογιο samsoung-γλωσσες εισαγωγης και επειλεγεις ποιες θες.Μετα απο το πληκτρολογιο σου σερνοντας το κενο διαστημα θα εναλλασονται οι γλωσσες που εχεις επιλεξει!!

 

samsung-γλωσσες εισαγωγης εχει μονο english uk

Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@Κυριλλος:

Κύριλλε που μπορώ να βρω έναν οδηγό για το compile των πηγών του Galaxy 3;Στο google λεπτομερείς οδηγοί υπάρχουν μόνο για Galaxy S...

 

Για μένα τίποτα;;;

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Αλλος τροπος να το κανω root δεν υπαρχει? στο market εχει μαι εφαρμογη superuser

να το δοκιμασω?

Βάλε την οθόνη να σβήσει σε 2 λεπτά αντί για 30 sec και είσαι ok!
LG p920 4.0.4 ics................30a-EUR-XX:D
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Tην κατεβαζω ηδη, να ρωτησω την καρτα σε πιο συστημα αρχειων να την φορμαρω? 4γιγα ειναι.

και κατι ακομα one pakage επιλεγω?

Edited by dialynas
Kyrillos' Rom 10
Link to comment
Share on other sites

Tην κατεβαζω ηδη, να ρωτησω την καρτα σε πιο συστημα αρχειων να την φορμαρω? 4γιγα ειναι.

και κατι ακομα one pakage επιλεγω?

 

να την φορμάρεις σε ext4. το 1gb οχι όλη :) ναι Onepackage

Link to comment
Share on other sites

την υπολοιπη fat32? swap?

 

ναι την υπόλοιπη fat32 εκτός αν έχεις class6 και πάνω οπότε βάλε κ 150-200 mb swap!

Link to comment
Share on other sites

Για την 3.2, γίνεται να την περάσουμε πάνω από την v3 χωρίς να χάσουμε τα δεδομένα μας.

Και κάτι άσχετο: για κάρτες sd τί μάρκα προτιμάτε; Εγώ σε ένα κινητό samsung είχα πρόβλημα με Kingston και στο galaxy 3 δεν αναγνώριζε της samsung την κάρτα. Μόνο με sandisk. Αλλά περιμένω να μου πείτε.

Link to comment
Share on other sites

Για την 3.2, γίνεται να την περάσουμε πάνω από την v3 χωρίς να χάσουμε τα δεδομένα μας.

Και κάτι άσχετο: για κάρτες sd τί μάρκα προτιμάτε; Εγώ σε ένα κινητό samsung είχα πρόβλημα με Kingston και στο galaxy 3 δεν αναγνώριζε της samsung την κάρτα. Μόνο με sandisk. Αλλά περιμένω να μου πείτε.

 

όχι δυστυχώς χάνεις τα δεδομένα σ. εγώ sandisk class2 έχω αλλά έχω βάλει στο μάτι μια class6 trancend http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Memory-Cards/Storage-Cards/Transcend-Memory-Card-MicroSDC6-Rdp3-Microsd-Card-Reader-TS8GUSDHC6-P3.htm

 

Γαμώ την ατυχία μου, όταν κάνεις restore με το titanium χάνεις την δόνηση του κινητού. δεν ξέρω γιατί γίνεται αλλά δεν θα το ψάξω τώρα.. Κουράστηκα. Από πέμπτη και μετά πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

όχι δυστυχώς χάνεις τα δεδομένα σ. εγώ sandisk class2 έχω αλλά έχω βάλει στο μάτι μια class6 trancend http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Memory-Cards/Storage-Cards/Transcend-Memory-Card-MicroSDC6-Rdp3-Microsd-Card-Reader-TS8GUSDHC6-P3.htm

 

Όταν την πάρεις πες μου αν όλα είναι οκ, μήπως και μαζέψω κανά χρήμα να πάω να την πάρω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Για το app2sd από mad_team,γράφω su και μου βγάζει από κάτω #, μετά γράφω το "mkfs.vfat /dev/block/mmcblk0p1" , μου ξαναβγάζει από κάτω #, περιμένω πάνω από 30 δευτερόλεπτα και γράφω reboot. Έχω 4 Gb κάρτα. Και μου βγάζει τώρα Total Space 2,94GB. Επίσης στο Internal Phone Storage έχει Available space 374MB (είχα βάλει στο app2sd 500ΜΒ στο πρώτο πεδίο και στο swap 120ΜΒ). Τα έχω κάνει σωστά;

 

Επίσης από σήμερα που πέρασα την 3.2 δεν βλέπει το Kies το κινητό και δεν μπορώ να βάλω τις επαφές μου. Πάλι καλά που τις είχα κρατήσει μέσω του myphoneexplorer. χεχε!!

Edited by caveneo
Link to comment
Share on other sites

Για το app2sd από mad_team,γράφω su και μου βγάζει από κάτω #, μετά γράφω το "mkfs.vfat /dev/block/mmcblk0p1" , μου ξαναβγάζει από κάτω #, περιμένω πάνω από 30 δευτερόλεπτα και γράφω reboot. Έχω 4 Gb κάρτα. Και μου βγάζει τώρα Total Space 2,94GB. Επίσης στο Internal Phone Storage έχει Available space 374MB (είχα βάλει στο app2sd 500ΜΒ στο πρώτο πεδίο και στο swap 120ΜΒ). Τα έχω κάνει σωστά;

 

Επίσης από σήμερα που πέρασα την 3.2 δεν βλέπει το Kies το κινητό και δεν μπορώ να βάλω τις επαφές μου. Πάλι καλά που τις είχα κρατήσει μέσω του myphoneexplorer. χεχε!!

 

δοκιμασε να αποσυνδεσεις την καρτα μνημης και να συνδεθεις μετα με το kies

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.!Να ρωτήσω...βάζω το κινητό μου να γίνει wi-fi spot αλλά όταν το συνδέω με το λαπ τοπ δεν μπαίνει στο ιντερνετ...γίνεται να κάνω τίποτα?
Google
Link to comment
Share on other sites

guys καλησπέρα, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι οτι ενώ στο hacks root του galaxy s, έχει firmware για eclair, εδώ δεν υπάρχει κάτι παρά μόνο μέσω kies, για το odin κάτι; Παρεμπιπτόντως στην jpm η μπαταρία δεν κρατάει και πολύ, όπως και πριν, και οι ενδείξεις είναι λίιιγο καλύτερες όσον αφορά το πόσο φορτισμένη είναι, υπάρχει κάτι για επιστροφή στην eclair μέσω odin?
Στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα..

 

Κάτοχος του Galaxy 3 και γω εδώ και κανά 2μηνο. Άπειρο ψάξιμο πριν το πάρω και αφού το πήρα και αυτή τη στιγμή που γράφω έχω ήδη μάθει πάρα πολλά. Κι από δω κι από τους xda.

 

Παρότι είναι το πρώτο μου Android (έχω μανία να σκαλίζω ότι έχω..) και ενώ περίμενα την πολυπόθητη "επίσημη" froyo είπα θα το τολμήσω να βάλω είτε JPF/JPM είτε του Κύριλλου. Και έτσι πριν 3 μέρες το έκανα. Πρώτα JPF και με τη μία την v3.0 Extreme Edition του Κύριλλου που μέχρι στιγμής πετάει! Όλα έγιναν χωρίς προβλήματα και με οδηγό τα δύο forum που προανέφερα.

 

Έκανα root με το OneClick, έβαλα Root Explorer και πρόσθεσα/αφαίρεσα αυτά που ήθελα από την εκπληκτική αυτή ROM. Όλα δίχως κανένα πρόβλημα!!

 

Μερικές παρατηρήσεις-ερωτήσεις..

 

- Σχετικά μ' αυτό το ψευτο-bug, έκανα τους πειραματισμούς μου και είναι λόγω του πειραγμένου framework και όχι του twframework σου. Έκανα διάφορες δοκιμές-συνδυασμούς και αυτό κατάλαβα (δικά σου frameworks με τα stock της JPM). Άμα έχεις χρόνο ψάξτο..

 

- Δεν είχα κάνει το "app2sd" της MADTeam γιατί διάβασα ότι θα έβαζες άλλο στην επόμενη έκδοση σου. Μπορώ με το Root Explorer να κάνω απλά διαγραφή από το /system/app την εφαρμογή ή θα προκύψει κάπου αλλού πρόβλημα; Οτιδήποτε σε εφαρμογή ΔΕΝ ήθελα το έβγαζα με αυτό τον τρόπο και μέχρι στιγμής δεν έχω κάπου αλλού θέμα.

 

- Εμείς με την v3.0 τί διαδικασία θέλει για να βάλουμε το νέο "data2sd" πάλι με τον Root Explorer; Διάβασα το θέμα του mizch αλλά κάπου το χασα.

 

- Το κινητό μετά από πολλή ώρα με το φορτιστή δεν έλεγε να πάει πάνω από 99%.. Νομίζω κάπου είχε ξαναναφερθεί. Τί γίνεται μ' αυτό;

 

- Λεπτομέρειες-διαφορές από την Eclair. Όταν είναι κλειδωμένη η οθόνη, για να ανάψει η οθόνη τα πλήκτρο Menu και Back χρειάζονται δύο πατήματα, ενώ το Home ένα. Επίσης, όταν θες να βάλεις αθόρυβο όταν σε καλεί κάποιος πρέπει να πατήσεις για 2'' το Volume Up ή Down ενώ παλιά τα πατούσες χωρίς να περιμένεις (πιο εύχρηστο από το να πατάς το Power στο πάνω μέρος..).

 

- Στο LauncherPro όταν είσαι μέσα σε μια εφαρμογή και πατήσεις Back σε πετάει στη Homescreen και όχι στις εφαρμογές. Σε αντίθεση με τα δύο stock launchers. Διορθώνεται;

 

- Δεν ξέρω γιατί, αλλά σε μένα έλειπε το YouTube app : Ρ. Το έβαλα όμως μετά από τις JPM stock apps.

 

Αυτά τα ολίγα. Ευτυχώς υπάρχετε και σεις γιατί η Samsung ακόμα πετάει χαρταετό.. : D

 

Άπειρα respect για την ROM Κύριλλε και υπόλοιπο support team.

Edited by lykourgos
Link to comment
Share on other sites

LAUNCHER PRO KAI BUG ΜΕ ΕΠΑΦΕΣ

 

ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΟ ΠΑΤΗΜΑ ΣΤΟ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΕΠΑΦΩΝ ΤΗΣ HOMESCREEN , CHANGE SHORTCUT-ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ-ΕΠΑΦΕΣ-DEFAULT ICON

...και παλι με το back button δεν βγαινει μονο με το κεντρικο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι παιζεται με την 3,2 version του kyrillos αλλα εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος και με την 3.Πολλα ευχαριστω στον Kyrillo για οσα εχει κανει και στον astronayti για την πολυτιμη βοηθεια σε ασχετους σαν και μενα:):)
Link to comment
Share on other sites

...και παλι με το back button δεν βγαινει μονο με το κεντρικο.

 

Αποκλείεται, ίσως κάτι κάνεις λάθος.. Πριν ακόμα διαβάσω τη λύση εδώ μέσα, ψάχτηκα και το έλυσα μόνος μου με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που σου προτείνει ο spirosteam..

 

Παρατεταμένο πάτημα στο εικονίδιο "επαφές" - change shortcut - Εφαρμογές- Επαφές και μετά επιλέγεις τον τύπο του εικονιδίου που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

...και παλι με το back button δεν βγαινει μονο με το κεντρικο.

 

Κανε επαννεκινηση κ θα δουλεψει

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 3.2 όπως περιγράφεται αναλυτικά και στο XDA forum. Επέλεξα να κάνω και με το App2Sd to partition σε κάρτα 16gb (class 2).

Δυστυχώς το κινητό σέρνεται υπερβολικά. Έχω κάνει και restart αλλά δυστυχώς δεν βελτιώνεται.

Φανταστείτε ότι κάνει Media scanning στην κάρτα κανα 5λεπτο την στιγμή που δεν έχω περάσει κανένα αρχείο.

Μάλλον θα παραμείνω στο καλό παλιό App2Sd χωρίσ ξεχωριστό partition όπως ήμουν με την 2.3

 

Πως επανέρχεται κανείς στο προ-partition status, δηλ. μόλις έχω βάλει την 3.2 ?

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

 

:cool:

 

EDIT: quadrant score 294

Edited by artsol
quadrant

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 3.2 όπως περιγράφεται αναλυτικά και στο XDA forum. Επέλεξα να κάνω και με το App2Sd to partition σε κάρτα 16gb (class 2).

Δυστυχώς το κινητό σέρνεται υπερβολικά. Έχω κάνει και restart αλλά δυστυχώς δεν βελτιώνεται.

Φανταστείτε ότι κάνει Media scanning στην κάρτα κανα 5λεπτο την στιγμή που δεν έχω περάσει κανένα αρχείο.

Μάλλον θα παραμείνω στο καλό παλιό App2Sd χωρίσ ξεχωριστό partition όπως ήμουν με την 2.3

 

Πως επανέρχεται κανείς στο προ-partition status, δηλ. μόλις έχω βάλει την 3.2 ?

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

 

:cool:

 

EDIT: quadrant score 294

 

sorry, εχω γαμιθεί στις εκδόσεις. αύριο με το καλό θα βγάλω την τελευταία γιαυτές τις 2 βδομάδες. Δεν θα έχει το data2sd (όπως στην v3.1 & v3.2, γιατί lagarei πολύ) αλλά το a2sd (όπως στην v3.0). Και κάτι μικρές διαφορές, ροοτ, terminal amulator...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...