Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οταν κανουμε backup με το titanium αυτα μενουν στην εσωτερικη μνημη??? η ρομ του κυριλλου καταλαμβανει αρκετη μνημη γιατι εχω βαλει τις μισες απο τις εφαρμογες που ετρεχα πριν και μου εγραψε ανεπαρκεις μνημη με 20mb ελευθερα τι παιζει???

 

όταν κάνουμε restore εννοείς. άκου η ρομ μου καταλαμβάνει ίδια μνήμη με ότι firmware και να βάλεις. άκου. κάνε ένα uninstall all apps με το τιτανιουμ, πήγαινε preferences, και τικαρε: Auto-sync TB settings (το πρώτο), και στο restoration settings το force to same location (κάπου στη μέση είναι). επίσης στο uninstaller settings τικαρε το remove market entry!

 

Οπότε όσες είχες στην sd θα πάνε στην sd, ενώ τώρα πήγαν όλες στην εσωτερική. επίσης με το πρώτο τικ που έβαλες θα μπαίνουν αυτόματα οι ρυθμίσεις του τιτανιουμ σε κάθε εγκατάσταση ρομ... :)

 

Ελπίζω να βοήθησα,

Καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειδή είμαι καινούργιος στο Android έχω 3 ερωτήσεις:

1. Οταν προσπαθώ μέσω του Keis να περάσω κάποιο αρχείο στην κάρτα μνήμης αυτό δεν γίνεται πάντα. Ή κάποιοες φορές δεν εμφανίζει όλα τα αρχεία ενώ τα βλέπω όταν βγάλω την SD και την διαβάσω μέσω card reader. Τι μπορεί να συμβαίνει;

2. Οταν κάνουμε εγκατάσταση κάποια εφαρμογή πως μπορούμε να ξέρουμε αν θα εγκατασταθεί στην κάρτα ή στην εσωτερική μνήμη; Μπορούμε να επιλέγουμε;

3. Υπάρχει περίπτωση να βγεί σύντομα αναβάθμιση επίσημη σε 2.2 η οποία θα μπορεί να περάσει μέσω του Keis, ή θα πρέπει να κάνω όλη τη διαδικασία που περιγράφει ο φίλος Κύριλλος;:cry:

Link to comment
Share on other sites

Τσεκάρετε μια για update μέσω κιες. Διάβασα ότι η I5800XWJPD (android 2.2) δεν είναι ρώσικη αλλά ελληνική! :) (δεν ξέρω αν ισχύει...)
Link to comment
Share on other sites

Η froyo δεν υποστηριζει Live wallpapers?Πιο πολυ απο περιεργεια ρωταω.

 

Όχι. πρέπει να τα περάσεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι καινούργιος στο Android έχω 3 ερωτήσεις:

1. Οταν προσπαθώ μέσω του Keis να περάσω κάποιο αρχείο στην κάρτα μνήμης αυτό δεν γίνεται πάντα. Ή κάποιοες φορές δεν εμφανίζει όλα τα αρχεία ενώ τα βλέπω όταν βγάλω την SD και την διαβάσω μέσω card reader. Τι μπορεί να συμβαίνει;

2. Οταν κάνουμε εγκατάσταση κάποια εφαρμογή πως μπορούμε να ξέρουμε αν θα εγκατασταθεί στην κάρτα ή στην εσωτερική μνήμη; Μπορούμε να επιλέγουμε;

3. Υπάρχει περίπτωση να βγεί σύντομα αναβάθμιση επίσημη σε 2.2 η οποία θα μπορεί να περάσει μέσω του Keis, ή θα πρέπει να κάνω όλη τη διαδικασία που περιγράφει ο φίλος Κύριλλος;:cry:

 

1. Γενικά η συμπεριφορά στο KIES είναι ασταθής και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, antivirus, εκδοση ΚΙΕΣ, να προτιμάς σύνδεση ως εξωτερικός δίσκος, θα τα κάνεις πιο γρήρορα και σίγουρα.

2. Η εφαρμογή εγκαθίσταται κατ'αρχήν στην κύρια μνήμη. Αν έχεις έκδοση android v2.1 δεν μπορείς να την εγκαταστήσεις στην κάρτα. Αν έχει android 2.2 αφού την εγκαταστήσεις στην κυρίως μνήμη, μπορείς κατόπιν πηγαίνοντας στην εγκατάσταση εφαρμογών να επιλέξεις μετακίνηση στην εξωτερική κάρτα.

3. Επίσημη 2.2 η samsung λέει για τέλος Μαρτίου (παλιότερα έλεγε για τέλος Δεκεμβρίου, μετά Ιανουαρίου, μετά Φεβρουαρίου... οπότε καταλαβαίνεις). Πάντως μπορείς να εγκαταστήσεις την τελευταία έκδοση Μ (2.2) ή να περιμένεις του Kyrillos13 v.3.0 η οποία θα βασίζεται στην Μ (2.2) (και είναι μαμάτη!!!) (βγαίνει σε λίγα 24ωρα) ακολουθώντας τις οδηγίες εγκατάστασης. Αλλιώς περίμενε την ... Samsung μέσω KIES. (Αν εγκαταστήσεις κάποια από τις τρέχουσες εκδόσεις μέσω ODIN δεν θα μπορείς να κάνεις μετά αναβάθμιση μέσω KIES (ποιος το χ...ζει! συγνώμη για τα άσχημα λόγια αλλά μιλάμε για πολύ κακογραμμένο software και αργό). Ελπίζω να σε βοήθησα:happy:

Όταν κάνεις μία ερώτηση είσαι ανόητος για πέντε λεπτά. Αν δεν κάνεις ποτέ ερωτήσεις:cry:, θα μείνεις ανόητος για όλη σου τη ζωή
Link to comment
Share on other sites

Τσεκάρετε μια για update μέσω κιες. Διάβασα ότι η I5800XWJPD (android 2.2) δεν είναι ρώσικη αλλά ελληνική! :) (δεν ξέρω αν ισχύει...)

 

Ας τσεκαρει καποιος να μας φυγει η περιεργεια γιατι απο οτι καταλαβα με την 2.2 δε συνδεεται με kies :P

 

 

 

edit:Χθες περασα την jpf Που βρισκεται στην πρωτη σελιδα.Αλλα 3 φορες μου εχουν εξαφανιστει εικονιδια εφαρμογων απο τις τις κυριες οθονες.Και πρεπει να τις ξαναπερναω απο τις εφαρμογες στην εκαστοτε οθονη που θελω.Προφανως ειναι καποιο bug?Το εχει παθει και αλλος?

Edited by AdeLaiN
Link to comment
Share on other sites

Ας τσεκαρει καποιος να μας φυγει η περιεργεια γιατι απο οτι καταλαβα με την 2.2 δε συνδεεται με kies :P

 

 

 

edit:Χθες περασα την jpf Που βρισκεται στην πρωτη σελιδα.Αλλα 3 φορες μου εχουν εξαφανιστει εικονιδια εφαρμογων απο τις τις κυριες οθονες.Και πρεπει να τις ξαναπερναω απο τις εφαρμογες στην εκαστοτε οθονη που θελω.Προφανως ειναι καποιο bug?Το εχει παθει και αλλος?

 

Εξαφανιζονται τα εικονίδια των εφαρμογών επειδή είναι στην sd οι συγκεκριμένες εφαρμογές...

Link to comment
Share on other sites

Εξαφανιζονται τα εικονίδια των εφαρμογών επειδή είναι στην sd οι συγκεκριμένες εφαρμογές...

Και αυτό γιατί να συμβαίνει?Θέλω να πω,κάνω εγώ κάτι λαθοσ?Δεν είναι ότι πιο καλό κάθε τόσο να εξαφανίζονται οι συγκεκριμένες εφαρμογές.Και άντε δάνεισε εμενα γίνεται σε 5-6 εφαρμογές.Αν κάποιος έχει 100 apps πχ και πολλεσ από αυτές τισ έχει εξω στισ διαφορεσ οθόνες του τι γίνεται?υπάρχει κάποια λύση?

 

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό γιατί να συμβαίνει?Θέλω να πω,κάνω εγώ κάτι λαθοσ?Δεν είναι ότι πιο καλό κάθε τόσο να εξαφανίζονται οι συγκεκριμένες εφαρμογές.Και άντε δάνεισε εμενα γίνεται σε 5-6 εφαρμογές.Αν κάποιος έχει 100 apps πχ και πολλεσ από αυτές τισ έχει εξω στισ διαφορεσ οθόνες του τι γίνεται?υπάρχει κάποια λύση?

 

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Με την ρομ μου (μολις βγει) δεν θα έχεις τέτοιο πρόβλημα νομίζω :)

Link to comment
Share on other sites

1 ερώτηση παιδιά για να βεβαιωθώ ότι πέρασα σωστά την kyrillos13 v3 beta: Στο μενού δεν υπάρχει εφαργμογή για google maps έτσι? Όπως και οι launchers είναι 3 έτσι? ADW.Launcher,Launcher και LauncherPro?

 

Ρωτάω γιατί διάβασα για 4 launchers στο xda

Link to comment
Share on other sites

1 ερώτηση παιδιά για να βεβαιωθώ ότι πέρασα σωστά την kyrillos13 v3 beta: Στο μενού δεν υπάρχει εφαργμογή για google maps έτσι? Όπως και οι launchers είναι 3 έτσι? ADW.Launcher,Launcher και LauncherPro?

 

Ρωτάω γιατί διάβασα για 4 launchers στο xda

 

ναι δεν υπάρχουν google maps + 4 launchers. Θα προστεθούν στην τελική v3.0.

Link to comment
Share on other sites

Στο μενού δεν υπάρχει εφαργμογή για google maps έτσι? xda

 

Μπορείς να κατεβάσεις (αυτό που έχω κάνει και βολεύει απίστευτα) την εκδοση Brut των Maps η οποία όμως είναι η προηγούμενη η 4.6

Το καλό με αυτήν είναι ότι λειτουργεί και offline μια και τους χάρτες τους σώζεις στην κάρτα σου.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=630887

 

για τσέκαρε :cool:

----------------------------------------------

Samsung Galaxy S3 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Στους ηχους κλήσεις υπαρχει το "club cubano".

Ενας φιλος μου το ζητησ ενα του το στειλω, αλλα μαλλον δεν γινεται.

Ετσι το ψαχνω σε mp3 αλλα δεν το βρισκω. μπορει να βοηθησει καποιος;

XPERIA NEO V

SONY TIPO DUAL

MOTOROLA XT311

Link to comment
Share on other sites

Στους ηχους κλήσεις υπαρχει το "club cubano".

Ενας φιλος μου το ζητησ ενα του το στειλω, αλλα μαλλον δεν γινεται.

Ετσι το ψαχνω σε mp3 αλλα δεν το βρισκω. μπορει να βοηθησει καποιος;

 

Θα το ανεβασω αργοτερα ωτε να το κατεβασεις και να του το στειλεις.

 

@skoubis μαλλον αυτη τη βδομαδα

 

 

Sent from my "Gingerbread Edition" Galaxy 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολο τον Κοσμο. Καταρχας θα ηθελα να πω ενα μεγαλο μπραβο στον χρηστη kyrillos13. Σου αξιζουν θερμα συγχαρητηρια για την οποια προσπαθεια κανεις. Μακαρι και ελπιζω τις γνωσεις σου να σε βοηθησουν σε οποιο επαγγελμα και εαν κανεις. Παντως κανεις καλα οτι κανεις συγχαρητηρια. Τωρα λιγο στο θεμα επειδη εχω μπλεχτει και παλι...

Περασα froyo και το κινητο εχει αλλαξει σε πολλα επιπεδα. Μακραν καμια σχεση με πριν. Τωρα αν περασω Gingerbread Edition τι διαφορετικο θα δω και εαν οντως αξιζει η ολη αλλαγη. Επισης βρε παιδια ποια εκδοση και που με ολα οσα διαβασα θα κατεβασω !

Παντως ευχαριστω για ολα

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα!ποια ειναι η πιο καινουρια froyo rom?η jpm ή η jpd?στο samfirmware εμφανιζεται η jpd..ποιες οι διαφορές των δυο?ειναι η jpd η τελική froyo rom?

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα!ποια ειναι η πιο καινουρια froyo rom?η jpm ή η jpd?στο samfirmware εμφανιζεται η jpd..ποιες οι διαφορές των δυο?ειναι η jpd η τελική froyo rom?

 

Ναι παιδιά ας σχολιασει όποιος μπορει τις δυο αυτες rom σε συγκριση με την jpf , πχ αν εχουν ελληνικο μενου και πληκτρολογιο και αν περνιουνται με τον ιδιο τρόπο που γραφει ο Κύριλλος στο αρχικο του ποστ για jpf

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά ας σχολιασει όποιος μπορει τις δυο αυτες rom σε συγκριση με την jpf , πχ αν εχουν ελληνικο μενου και πληκτρολογιο και αν περνιουνται με τον ιδιο τρόπο που γραφει ο Κύριλλος στο αρχικο του ποστ για jpf

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Η jpm ειναι πιο προσφατη απο την jpd. οι οδηγιες ειναι ιδιες απλα πρεπει να φλασαρετε ως one package...

 

 

Sent from my "Gingerbread Edition" Galaxy 3

Link to comment
Share on other sites

Η jpm ειναι πιο προσφατη απο την jpd. οι οδηγιες ειναι ιδιες απλα πρεπει να φλασαρετε ως one package...

 

 

Sent from my "Gingerbread Edition" Galaxy 3

 

ειναι καποια εκ των δυο official 2.2 rom?

visit my photostream

Vaggelis Skoulaxenos

Link to comment
Share on other sites

ειναι καποια εκ των δυο official 2.2 rom?

 

και οι δύο. Η jpm = γερμανική και η jpd = ρώσικη :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...