Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy 3 (I5800)


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εγώ αυτό έκανα:) αν πάει αργά το τηλέφωνο λογικά θα φταίει ότι έχεις κάνει ροοτ. κάνε πάλι factory reset

 

Δεν εχω κανει root ακόμα μετά το flashaρισμα με την jpf. Και πριν το flashαρισμα ειχα κανει unroot. Ενταξει αφου εκανες και εσυ το ιδιο πραγμα...μεχρι τωρα ημουνα στο να κανω clear cache και μετα factory reset αλλα βαριομουν να ξαναβαζω τα apps...thanks κυριλλε.

Κατι αλλο σχετικα με το lagfix v2, ακομα περιμενω στο xda να το δοκιμασουν πριν το κανω. Παντως δεν μου φαινεται πολυ safe διαβαζω παρενεργειες που μπορει να οδηγησουν ακομα και σε brickaρισμα.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Διαρκεια μπαταριας.

 

07:00 το πρωι - Ηδη 8 Ωρες Αναμονη με syncs ανοιχτα, και ξεκινα η μερα μας...

Ανοιγω MSN, Skype και FB να τρεχουν

2Ωρες MP3(τερμα)

6SMS 20Mails 20' Κλησεων καμια 100στη msgs στα MSN Skypes κτλ

40' Browsing με 3G

30' πλοηγησης στα μενου.

40' non-game applications.

Brightness 80% - Beautiful weather με animations στο Homescreen.

 

Επιστροφη σπιτι και 10% μπαταρια. Για τετοιο ρουφηγμα μια χαρα μου φενετε η JPF.

Edited by Lied
Link to comment
Share on other sites

Διαρκεια μπαταριας.

 

07:00 το πρωι - Ηδη 8 Ωρες Αναμονη με syncs ανοιχτα, και ξεκινα η μερα μας...

Ανοιγω MSN, Skype και FB να τρεχουν

2Ωρες MP3

6SMS 20Mails 20' Κλησεων καμια 100στη msgs στα MSN Skypes κτλ

40' Browsing με 3G

30 λεπτα πλοηγησης στα μενου.

40' non-game applications.

 

Επιστροφη σπιτι και 10% μπαταρια. Για τετοιο ρουφηγμα μια χαρα μου φενετε η JPF.

 

ναι όντως αρκετά καλή η JPF.

εγώ τεστάρω ακόμα.

 

ελάχιστη - μέτρια χρήση

 

3g: κλειστό

φωτεινότητα: 7%

wifi: 7 ώρες και 41 λεπτά

synchronization: κλειστά

sms: 200

κλήσεις: 57 λεπτά

5 widgets στην οθόνη

μουσική: μισή ώρα με το ηχείο δυνατά

βράδυ: flight mode

 

ανοιχτό: 2 μέρες, 18 ώρες...

μπαταρία: απομένει 20%

 

εντυπώσεις σε σχέση με την διάρκεια της μπαταρίας μπορείτε να γράψετε εδώ

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Διαρκεια μπαταριας.

 

07:00 το πρωι - Ηδη 8 Ωρες Αναμονη με syncs ανοιχτα, και ξεκινα η μερα μας...

Ανοιγω MSN, Skype και FB να τρεχουν

2Ωρες MP3

6SMS 20Mails 20' Κλησεων καμια 100στη msgs στα MSN Skypes κτλ

40' Browsing με 3G

30 λεπτα πλοηγησης στα μενου.

40' non-game applications.

 

Επιστροφη σπιτι και 10% μπαταρια. Για τετοιο ρουφηγμα μια χαρα μου φενετε η JPF.

 

Με την αφορμή σας επισημαίνω ότι παίζει μεγάλο ρόλο πως δουλεύουμε το τηλέφωνο, τα android και τις εφαρμογές. Το πλήκτρο Home μας επαναφέρει στο αρχικό μενού, αλλά στέλνει την εφαρμογή στο background. Η εφαρμογή παραμένοντας ανοικτή χρησιμοποιεί επεξεργαστική ισχύ. Εαν δεν χρειαζόματε άλλο την εφαρμογή, χρησιμοποιούμε το πλήκτρο Back (βελάκι) το οποίο κατα κανόνα την κλείνει.

Υπενθυμίζω στα γρήγορα ότι 2G αντί 3G, απενεργοποίηση εντοπισμού θέσης, απενεργοποίηση αυτοματου συγχρονισμού, μειωση φωτεινότητας και έντασης δόνησης εξοικονομούν ενέργεια μπαταρίας.

 

Σας επισυνάπτω ένα πολύ καλό post από το XDA Developers για τα android και τη μπαταρία.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=669497

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Εκτος αν η εφαρμογη ειναι φτιαγμενη για να τρεχει 100% στο background οπως πχ Skype και MSN που αν δεν κανεις logout μενουν ανοιχτα και φενοντε στα ongoing πανω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θέλω να επιστρέψω στο τελευταίο επίσημο firmware που είχαμε βάλει μεσω του kies.

Δηλαδή:

PDA: I5800XWJG8

PHONE: I5800XXJG3

CSC: I5800VGRJG1

αν δεν κάνω λάθος...

 

Εχουμε κανένα λινκ να το κατεβάσω και να το περάσω με odin?

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα κι εγω την JPF γιατι το κινητο μου κολλουσε απιστευτα μαζι με το lagfix! Το κινητο πηγαινει πολυ καλυτερα (αν κι εχει λιγο lag ακομα, φανταζομαι θα οφειλεται στο touchwiz που σκεφτομαι να το σουταρω) αλλα εχω ενα θεματακι με το πληκτρολογιο!

Δεν μπορω με τιποτα να το γυρισω στα ελληνικα! Το εχω επιλεξει κι αυτο και το αγγλικο απο το μενου του πληκτρολογιο κι οταν κυλαω την spacebar παραμενει στα Αγγλικα!

Καμια βοηθεια καποιος;

 

Παιδιά, θέλω να επιστρέψω στο τελευταίο επίσημο firmware που είχαμε βάλει μεσω του kies.

Δηλαδή:

PDA: I5800XWJG8

PHONE: I5800XXJG3

CSC: I5800VGRJG1

αν δεν κάνω λάθος...

 

Εχουμε κανένα λινκ να το κατεβάσω και να το περάσω με odin?

 

Η απαντηση βρισκεται στην πρωτη σελιδα, στο πρωτο ποστ του Κυριλλου εκει που λεει για το registry hack στο kies. Σημειωση: Οταν θα κανεις το registry hack το kies πρεπει να ειναι ανοιχτο.

Edited by Hetfield89
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Μήπως έχουμε καμιά ιδέα πότε θα βγει η Froyo από το KIES? Δε θέλω να κάνω κάτι προς το παρών αν είναι να το βγάλει επίσημα η SAMSSUNG. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Μετά από μεγάλο πόλεμο με τον άλλον μου εαυτό τελικά κέρδισα και έκανα root μέσω του z4root.

Το root πρέπει να πέτυχε γιατί το τηλέφωνο δουλεύει.

Εγκατέστησα το autokiller, αλλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να είμαι ικανοποιημένος γιατί το τηλέφωνο δεν είναι πιο γρήγορο, και

επίσης δεν ξέρω τι δυνατότητες έχω τώρα, που είμαι root.

Αν μπορεί κάποιος με κάποιο link να με οδηγήσει σε κάποια σελίδα που να εξηγεί -στα ελληνικά αν είναι δυνατόν- ή να γράψει δυο αράδες για το τι κάνει το πρόγραμμα autokiller και τι μπορώ να κάνω τώρα που είμαι root

Ευχαριστώ πολύ, και συγχωρέστε με που δεν ψάχθηκα πολύ γι'αυτά που ζητάω, αλλά αυτή τη στιγμή έχω περιορισμένο ελεύθερο χρόνο, λόγω μωρού, και θα με βοηθούσε πολύ να εξοικονομήσω χρόνο στην εκμάθησή μου.

Θα το εκτιμήσω ιδιαιτέρως, γιατί πρέπει να ομολογήσω ότι τα 'χω χάσει με τόσα πολλά που γράφονται εδώ μέσα.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Μετά από μεγάλο πόλεμο με τον άλλον μου εαυτό τελικά κέρδισα και έκανα root μέσω του z4root.

Το root πρέπει να πέτυχε γιατί το τηλέφωνο δουλεύει.

Εγκατέστησα το autokiller, αλλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να είμαι ικανοποιημένος γιατί το τηλέφωνο δεν είναι πιο γρήγορο, και

επίσης δεν ξέρω τι δυνατότητες έχω τώρα, που είμαι root.

Αν μπορεί κάποιος με κάποιο link να με οδηγήσει σε κάποια σελίδα που να εξηγεί -στα ελληνικά αν είναι δυνατόν- ή να γράψει δυο αράδες για το τι κάνει το πρόγραμμα autokiller και τι μπορώ να κάνω τώρα που είμαι root

Ευχαριστώ πολύ, και συγχωρέστε με που δεν ψάχθηκα πολύ γι'αυτά που ζητάω, αλλά αυτή τη στιγμή έχω περιορισμένο ελεύθερο χρόνο, λόγω μωρού, και θα με βοηθούσε πολύ να εξοικονομήσω χρόνο στην εκμάθησή μου.

Θα το εκτιμήσω ιδιαιτέρως, γιατί πρέπει να ομολογήσω ότι τα 'χω χάσει με τόσα πολλά που γράφονται εδώ μέσα.

Ευχαριστώ πολύ

 

καλησπέρα φίλε μου.

να σας ζήσει το μωράκι :)

στο θέμα μας τώρα.

στο autokiller βάλε τις τιμές 40, 50, 60. θα καταλάβεις τι λέω μόλις το ανοίξεις.

μιας και είσαι root το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να κατεβάσεις την εφαρμογή adfree από το market (δωρεάν) και μόλις την ανοίξεις πάτα πάνω πάνω που λέει "Download & Install Hosts". Έτσι θα ξεφορτωθείς τις ενοχλητικές διαφημίσεις σε εφαρμογές και internet.

 

 

Γεια σας παιδιά! Μήπως έχουμε καμιά ιδέα πότε θα βγει η Froyo από το KIES? Δε θέλω να κάνω κάτι προς το παρών αν είναι να το βγάλει επίσημα η SAMSSUNG. Ευχαριστώ!

 

δεν ξέρουμε πολλά. Η samsung έχει πει ότι θα βγει Q1 2011 = μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2011..

 

 

Εβαλα κι εγω την JPF γιατι το κινητο μου κολλουσε απιστευτα μαζι με το lagfix! Το κινητο πηγαινει πολυ καλυτερα (αν κι εχει λιγο lag ακομα, φανταζομαι θα οφειλεται στο touchwiz που σκεφτομαι να το σουταρω) αλλα εχω ενα θεματακι με το πληκτρολογιο!

Δεν μπορω με τιποτα να το γυρισω στα ελληνικα! Το εχω επιλεξει κι αυτο και το αγγλικο απο το μενου του πληκτρολογιο κι οταν κυλαω την spacebar παραμενει στα Αγγλικα!

Καμια βοηθεια καποιος;

 

Καλησπέρα.

Αρχικά. Ο touchwiz είναι πολύ αργός... σου προτείνω τον launcher pro, που είναι καταπληκτικός και έχει και 3d στο μενού, δηλαδή είναι όπως το μενού του Nexus S!! και είναι όλα τα λεφτάάάάάάάάά (είχα δοκιμάσει και σε άλλους launchers το 3d στο μενού αλλά δεν δούλευε. σε αυτόν γαμ@ει!!)

τώρα σχετικά με το πληκτρολόγιο εμένα λειτουργεί μια χαρά η εναλλαγή μεταξύ English (UK) σε Ελληνικά, μέσω spacebar.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι παρατηρησα πλεον στις ρυθμισεις δεν μου βγαζει να επιλεξω καμια γλωσσα το πληκτρολογιο της Samsung εκτος απο τα Αγγλικα! Βαριεμαι να το ξαναφλασαρω μεν γιατι τωρα βολευτηκα. Ηταν και μια ευκαιρια να δοκιμασω το ελληνικο swype και μπορω να πω οτι τα σπαει! :p

Κυριλλε thx, θα τον δοκιμασω και τον Launcher Pro οταν γυρισω σπιτι!

Link to comment
Share on other sites

LAGFIX ΓΙΑ ΤΟ GALAXY 3 (κάντε το κινητό σας πιο γρήγορο, μόνο για android 2.2 froyo!!)

 

Περιγραφή:

Λοιπόν ένα παλικάρι από το xda έφτιαξε ένα lagfix για το κινητό μας.

Τι σημαίνει αυτό? Η samsung φρόντισε το σύστημα αρχείων του κινητού μας να είναι σε .rfs μορφή. Όπως θα καταλάβετε δεν είναι και ότι καλύτερο (διότι είναι αργό σε ταχύτητες εγγραφής/ανάγνωσης). Γιαυτό το λόγο το lagfix μετατρέπει το σύστημα αρχείων από .rfs σε .ext2 που είναι πολύ καλύτερο. Έτσι οι ταχύτητες ανάγνωσης και εγγραφής εκτοξεύονται και το κινητό γίνεται πιο γρήγορο.

 

ΠΡΟΣΟΧΉ!!!

Λειτουργεί μόνο σε android 2.2 (froyo). Σε android 2.1 (eclair) δεν λειτουργεί και πιθανότατα θα σας μπρικάρει το κινητό!!!

 

ΟΔΗΓΊΕΣ:

1) Το τηλέφωνο πρέπει να είναι root. (Για να ρουτάρετε το τηλέφωνο σας μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Superoneclick)

2) Εγκαταστήστε το busybox. (market --> busybox installer)

3) Βάλτε το τηλέφωνο σας σε debugging mode. (ρυθμίσεις --> εφαρμογές --> ανάπτυξη --> τικάρετε την πρώτη επιλογή), και φροντίστε η εξωτερική κάρτα (sd) να είναι μέσα στο κινητό.

4) Κατεβάστε το lagfix από εδώ και αποσυμπιέστε το όπου θέλετε .

5) Κάντε factory reset. Συνδέστε το κινητό σας (ανοιχτό να είναι).

6) Από εκεί που αποσυμπιέσατε το lagfix τρέξτε το "lagfixme.bat". Περιμένετε λίγο και μια εφαρμογή θα ζητήσει δικαιώματα root από το κινητό σας. Πατήστε allow/ok.

7) Το κινητό θα κάνει επανεκκίνηση 2 φορές. Μετά είστε έτοιμοι.

 

Παρατηρήσεις:

- Διαγράφονται όλες οι εφαρμογές κλπ..

- Θα σας δείχνει ότι έχετε μόνο ~30 διαθέσιμα mb ελεύθερα αλλά κανονικά έχετε 30 + 150 mb μου φαίνεται οπότε μην ανησυχείτε..

- το κινητό θα ανταποκρίνεται πιο γρήγορα.

- Quadrant Score:

Χωρίς lagfix: 340

Με lagfix: 540

- Το έχω δοκιμάσει στην JPA και μόλις βρω χρόνο θα το περάσω και στην JPF. edit: δουλεύει ρολόι και στην JPF!!!

- Μπορεί να μπρικάρει το κινητό σας, αλλά αν πάει κάτι στραβά λογικά με ένα re-flash του firmware θα φτιάξει (εκτός αν το βάλετε σε 2.1...).

- Για να βγάλετε το Lagfix πρέπει να ξαναπεράσετε το firmware, με factory reset δεν φεύγει.

 

(Όποιος moderator μπορεί να το περάσει και στο πρώτο θέμα κάτω από τα firmware upgrades...)

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια δοκιμων με την jpf.... έως τωρα την αντεχω. Χθες ημουν να το ξαναφλασαρω, σημερα μεχρι στιγμης με κατι πειραγματα δειχνει να τη γλυτωνει. Βασικα οι τυποι της samsung δεν εχουν το Θεό τους. Δεν φτάνει που ακόμα δεν εχουν στρωσει τη λειτουργία του gps, εβγαλαν απο το app της φωτογραφικής μηχανής την επιλογή geo tag και την έκαναν υποχρεωτική!!! Αποτελεσμα αν δεν εχει στιγμα είτε με gps ειτε με agps (από wifi ή 3g ενεργά) η φωτογραφική κάνει force close! Δηλαδή θες να βγάλεις μια φωτογραφία και δεν ξέρεις αν θα αποθηκευτεί! ΕΛΕΟΣ!

Μεχρι στιγμής δοκιμαζω ένα app το fasterfix (το βρίσκουμε στο xda developers και θέλει root και buzybox) με το οποίο σετάρεις τους κατάλληλους gps servers στο gpssetup2 του κινητού. Μόνο με gps χωρίς agps και χωρίς να χρησιμοποιώ το gps opt παίρνω στίγμα σε 2 λεπτά περίπου. Επίσης για σίγουρες φοτογραφίες έβαλα και το camera360 με το οποίο βγάζω φωτογραφίες (με geotag option off) και για την ωρα είναι πιο αξιοπιστο από το default camera app.

Για μενα πρωτα πρέπει να λυσω αυτά τα θέματα και μετα βλέπω για lagfix v2

Edited by RadiactiveToy
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια δοκιμων με την jpf.... έως τωρα την αντεχω. Χθες ημουν να το ξαναφλασαρω, σημερα μεχρι στιγμης με κατι πειραγματα δειχνει να τη γλυτωνει. Βασικα οι τυποι της samsung δεν εχουν το Θεό τους. Δεν φτάνει που ακόμα δεν εχουν στρωσει τη λειτουργία του gps, εβγαλαν απο το app της φωτογραφικής μηχανής την επιλογή geo tag και την έκαναν υποχρεωτική!!! Αποτελεσμα αν δεν εχει στιγμα είτε με gps ειτε με agps (από wifi ή 3g ενεργά) η φωτογραφική κάνει force close! Δηλαδή θες να βγάλεις μια φωτογραφία και δεν ξέρεις αν θα αποθηκευτεί! ΕΛΕΟΣ!

Μεχρι στιγμής δοκιμαζω ένα app το fasterfix (το βρίσκουμε στο xda developers και θέλει root και buzybox) με το οποίο σετάρεις τους κατάλληλους gps servers στο gpssetup2 του κινητού. Μόνο με gps χωρίς agps και χωρίς να χρησιμοποιώ το gps opt παίρνω στίγμα σε 2 λεπτά περίπου. Επίσης για σίγουρες φοτογραφίες έβαλα και το camera360 με το οποίο βγάζω φωτογραφίες (με geotag option off) και για την ωρα είναι πιο αξιοπιστο από το default camera app.

Για μενα πρωτα πρέπει να λυσω αυτά τα θέματα και μετα βλέπω για lagfix v2

 

εγώ πέρασα τώρα το lagfix και στην JPF και πετάει το κινητό.

έχω και launcher pro γιατί με touchwiz... δεν.

και εγώ camera360 χρησιμοποιώ. είναι πολύ καλύτερο από το default :)

με το gps δεν πολυασχολούμαι.. καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε να σε ρωτησω μην κάνω πατάτα, για το lagfix κάνεις factory reset και το περνάς με την sd κάρτα εκτός? όταν τελειώσει την ξαναβάζεις και κάνεις πάλι φορμάτ; Νομίζω οτι είναι πιο safe ετσι τί λές; αφού πετάει μπορεί να το κάνω αργά βράδυ.
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Κύριλλε να σε ρωτησω μην κάνω πατάτα, για το lagfix κάνεις factory reset και το περνάς με την sd κάρτα εκτός? όταν τελειώσει την ξαναβάζεις και κάνεις πάλι φορμάτ; Νομίζω οτι είναι πιο safe ετσι τί λές; αφού πετάει μπορεί να το κάνω αργά βράδυ.

 

η κάρτα πρέπει οπωσδήποτε να είναι μέσα. Γιατί στην κάρτα γράφονται τα αρχεία για γίνει το lagfix. Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία διαγράφονται.. :)

η διαδικασία του Lagfix κάνει 2 επανεκκινήσεις. μία για να μετατρέψει το σύστημα σε .ext2 και άλλη μία για να κάνει αυτόματα factory reset.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

η κάρτα πρέπει οπωσδήποτε να είναι μέσα. Γιατί στην κάρτα γράφονται τα αρχεία για γίνει το lagfix. Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία διαγράφονται.. :)

η διαδικασία του Lagfix κάνει 2 επανεκκινήσεις. μία για να μετατρέψει το σύστημα σε .ext2 και άλλη μία για να κάνει αυτόματα factory reset.

 

Αρα μετά το factory reset μπορώ να τη φορμάρω από το κινητό, βάζω μόνο το titanium back up για να έχω busybox και μετά κάνω το lagfix. Δεν θέλω να μείνουν folders με data απο τις προηγούμενες εγκαταστάσεις...

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Αρα μετά το factory reset μπορώ να τη φορμάρω από το κινητό, βάζω μόνο το titanium back up για να έχω busybox και μετά κάνω το lagfix. Δεν θέλω να μείνουν folders με data απο τις προηγούμενες εγκαταστάσεις...

 

ναι. μπορείς να την κάνεις format.. :) θα υπάρξει αισθητή διαφορά μετά το Lagfix

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ kyrillos13.

Έκανα ότι είπες και θα το δοκιμάσω.

Τις εφαρμογές που λέει empty τις κλείνουμε εμείς ή περιμένουμε να τις κλείσει μόνο του;

 

Τελικά δεν μου αφαίρεσε τις διαφημίσεις.

Το έκανα και επανεκίνηση και πάλι τα ίδια. Μάλλον δεν έκανα κάτι καλά?

Edited by gianpithio
Συνένωση Συνεχόμενων Μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Το χρήσιμο post του Κύριλλου περί lagfix, αντιγράφηκε στο πρώτο μήνυμα του θέματος για να το βρίσκουμε εύκολα. :)
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τα clean roms που εφτιαξαν για την I5800XXJPF τι ειναι?http://www.megaupload.com/?d=8EWPQTOY

 

Εχουν αφαιρεθει οι περιττες εφαρμογες και εχουν μεινει μονο τα βασικα οπως Camera, Internet, Market, My Files, Settings, Superuser, Task Manager, Phone, Contacts, Messaging

 

Επισης, δε χρειαζεται να κανεις root καθως εχει ηδη περαστει σε αυτη

Link to comment
Share on other sites

μπορει καπιος να μου πει τα βηματα το πωσ να διαγράψω το touchwis κα να βάλω το LAUNCHER PRO?

 

Δε χρειάζεται να το διαγράψεις, απλά το περνάς από πάνω.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...