Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Που είναι αυτός ο οδηγός? κάπου θυμάμαι κολαει και θέλει απενεργοποιηση εντοπισμού σφαλμάτων

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά όποιος έκανε ή θα κάνει την νέα αναβάθμιση ας ενημερώσει λίγο τι αλλάζει , τι έχει καινούργιο και αν συνάντησε προβλήματα.

 

Ερώτηση: Με την αναβάθμιση χάνεις τις εφαρμογές ; τις ρυθμίσεις τους ; τι χάνεις ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

καινουρια αναβαθμα v20g.Ορματε :D

 

Τελικά δεν έλεγε μούφες ο τύπος στο blog της lg

 

Σε τι έκδοση μας πηγαίνει το νέο update ?

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Που είναι αυτός ο οδηγός? κάπου θυμάμαι κολαει και θέλει απενεργοποιηση εντοπισμού σφαλμάτων

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

στην πρωτη σελιδα αυτού του thread..

Για να μη χάνετε το σταθμό σας ..... Metro Rest plus
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τη θυμήθηκα τη διαδικασία, μυστικό για να γίνει το root η απενεργοποιηση στη διάρκεια του εντοπισμού σφαλμάτων. Έβαλα και το superuser 3 και είναι ok. Συμπέρασμα: δεν αξίζει τίποτα το ιδιαίτερο ίσα ίσα μου μου δεσμευσε επιπλέον 10 Mb απο τη μνημη και δεν ξέρω πως να τα ξεφοτωθω. Εννοείται πως έφυγαν όλες οι άχρηστες εφαρμογές που ξαναεγκατασταθηκαν. Έβαλα και τον τελευταίο kernel 2-10 του franko και επανηλθε στα παλιά χωρίς ιδιαίτερη βελτίωση. Μόνο ταλαιπωρία είναι η αναβαθμιση

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καινουρια αναβαθμα v20g.Ορματε :D

(Thanks glofiish.)

 

Δεν εχω δεί κάποια αλλαγή με την νέα αναβάθμιση. Αν βρώ κάτι, θα το γράψω.

Το τηλ. δεν είναι πειραγμένο καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να κάνει η LG την δουλειά του mik και του franco δεν θα την φτάσει ποτέ. Ο συνδυασμός της CM7 6.5.7 με kernel του franco στα 480/748 smartassv2, όχι μόνο κάνει το τηλέφωνο να πετάει σε απόκριση, αλλά και κατά ένα περίεργο λόγο μου καταναλώνει λιγότερη μπαταρία από πρίν. :) Τώρα πια με το ROM Manager για όποιον θέλει να επιχειρήσει τα πράγματα είναι πιο εύκολα! :)
Link to comment
Share on other sites

Ότι και να κάνει η LG την δουλειά του mik και του franco δεν θα την φτάσει ποτέ. Ο συνδυασμός της CM7 6.5.7 με kernel του franco στα 480/748 smartassv2, όχι μόνο κάνει το τηλέφωνο να πετάει σε απόκριση, αλλά και κατά ένα περίεργο λόγο μου καταναλώνει λιγότερη μπαταρία από πρίν. :) Τώρα πια με το ROM Manager για όποιον θέλει να επιχειρήσει τα πράγματα είναι πιο εύκολα! :)

 

Κάποιον οδηγό φίλε μου για να δοκιμάσω και εγώ αυτά που λες?

Για να μη χάνετε το σταθμό σας ..... Metro Rest plus
Link to comment
Share on other sites

Ότι και να κάνει η LG την δουλειά του mik και του franco δεν θα την φτάσει ποτέ. Ο συνδυασμός της CM7 6.5.7 με kernel του franco στα 480/748 smartassv2, όχι μόνο κάνει το τηλέφωνο να πετάει σε απόκριση, αλλά και κατά ένα περίεργο λόγο μου καταναλώνει λιγότερη μπαταρία από πρίν. :) Τώρα πια με το ROM Manager για όποιον θέλει να επιχειρήσει τα πράγματα είναι πιο εύκολα! :)

 

Σου βγαζει ευκολα μια μερα??με wifi μονιμα ανοιχτο και καμια ωρα browsing + καμια ωρα τηλεφωνα??

 

 

edit:Μπορει να κανει εναν οδηγο η να εξηγησει λιγο πως παμε στο παλιο baseband για να βαλουμε cm7 6.5.7??

Edited by tibillys
Link to comment
Share on other sites

Κάποιον οδηγό φίλε μου για να δοκιμάσω και εγώ αυτά που λες?

 

Σου βγαζει ευκολα μια μερα??με wifi μονιμα ανοιχτο και καμια ωρα browsing + καμια ωρα τηλεφωνα??

 

 

edit:Μπορει να κανει εναν οδηγο η να εξηγησει λιγο πως παμε στο παλιο baseband για να βαλουμε cm7 6.5.7??

 

Αν είστε με τις επίσημες LG 2.3 ROMs θα πρέπει να κάνετε αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1149530 για αλλαγή της baseband στην παλιά.Μετά root, εγκατάσταση ROM Manager, Flash Clockworkmod recovery και εγκατάσταση της CM7 6.5.7 και νέου kernel.

 

Χρησιμοποιώ αρκετά wifi αλλά όχι μόνιμα, 3-4 κλήσεις, πολλά μηνύματα και βγάζει άνετα πάνω από μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε δύο τέτοια κινητά. Το πρώτο το πήραμε λίγο αφού είχε κυκλοφορήσει η v20c και έκανα την αναβάθμιση σε ουσιαστικά κενό κινητό (χωρίς εγκατάσταση καμίας εφαρμογής, δεν θυμάμαι αν είχα καν ορίσει λογαριασμό Google για συγχρονισμό) και όντως έγινε σωστά με κάρτα sim και μνήμης μέσα. Το δεύτερο το πήραμε λίγο αργότερα και πριν κάνω την αναβάθμιση σε v20c είχα προλάβει να εγκαταστήσω κάμποσες εφαρμογές και να ορίσω λογαριασμό Google: αυτή η αναβάθμιση δεν προχωρούσε (πολλές προσπάθειες) και διαβάζοντας εδώ αφαίρεσα τις κάρτες οπότε πέτυχε.

 

Το ίδιο και σήμερα: ξεκίνησα με τις κάρτες μέσα (στο δεύτερο κινητό) και κάποια στιγμή μου έβγαλε «πρόβλημα επικοινωνίας». Μόλις έβγαλα τις κάρτες προχώρησε μια χαρά. Στο πρώτο κινητό τις έβγαλα απευθείας για να μην παιδεύομαι :)

 

Με τη SIM μέσα και την κάρτα μνημης δεν κατάφερα ποτέ να κάνω αναβάθμιση ούτε σε Optimus 2X ούτε σε σε Optimus ONE. Στο Optimus ONE μαλιστα η διαδιασια μου σταματουσε με μηνυμα λαθους ότι δεν υποστηρίζεται για το συγκεκριμένο κινητό !!!! Μολις εβγαλα SIM+καρτα μνημης τελείωσε σε 20' χωρίς κανενα πρόβλημα !

Οσον αφορά το τι νεο υπάρχει, απο ότι εχω δει, πρεπει να εχει διορθωθεί η καθυστερηση στην αποκκριση κατα την απαντηση της κλησης που υπήρχε στην v20c, γυρω στα 1-2" !

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλαξε με τα χρωματα σαν το banding να εφυγε και να εβγαλε κουκιδιτσες.... δε μπορω να καταλαβω αν μου αρεσει περισσότερο περα απο αυτο δεν ειδα καμια αλλαγη
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με τις κλησεις οταν απαντουσες και ο συνομιλητης δεν σε ακουγε με το πρωτο "Ναι" διορθωθηκε,το

το προβλημα με τα χρωματα και αυτο νομιζω διορθωθηκε,αυτο που δεν διορθωσαν ομως ειναι οταν κανεις αλλαγη γραμματοσειρας στον browser κανει αναγκαστικη διακοπη..

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με τις κλησεις οταν απαντουσες και ο συνομιλητης δεν σε ακουγε με το πρωτο "Ναι" διορθωθηκε,το

το προβλημα με τα χρωματα και αυτο νομιζω διορθωθηκε,αυτο που δεν διορθωσαν ομως ειναι οταν κανεις αλλαγη γραμματοσειρας στον browser κανει αναγκαστικη διακοπη..

 

Τα χρώματα όντως έφτιαξαν (και αυτό με πραγματικά με χαροποίησε , γιατί βλέπω μπόλικα βίντεο ) το θέμα της καθυστέρησης σε κλησεις όπως και πριν σε μένα , πότε το κάνει ποτέ όχι

 

(Κάνω πολλές κλήσεις κάθε μέρα )

 

Αυτό πάντως υπάρχει και σε άλλες συσκευές , οπότε ποτέ δε με απασχολησε ιδιαίτερα

 

 

 

Sent from my LG-P500

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία ερώτηση που απάντηση δεν πήρα :

 

Όταν κάνουμε το Update οι εφαρμογές και οι ρυθμίσεις τους μένουν στο κινητό και αλλάζει μόνο από V20c σε V20d ;

 

Δεν θέλω να χάσω τις εφαρμογές μου. Επίσης έχω κάνει πολλές κατηγορίες μέσα στο κεντρικό μενού. Αυτό χάνεται;;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τίποτα από αυτά. Η συμβουλή για backup υπάρχει πάντα (και στη διάρκεια της αναβάθμισης) αλλά δεν έχω ακούσει κάτι για απώλειες, ούτε σε αυτή ούτε στην προηγούμενη αναβάθμιση (που ήταν πιο σημαντική).
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν χανεται τιποτα.Ουτε ρυθμισεις,ουτε εφαρμογες.Ειχα μια ελπιδα μπας και παιρναμε την 2.3.4 αλλα δεν πειραζει.
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ έχει πρόβλημα με τους ελληνικούς χαρακτήρες ούτε ποτέ είχε απλά πρεπει να γράφεις ΚΕΦΑΛΑΙΑ η Greeklish όπως παλιά στα ΝΟΚΙΑ

 

Τελικά την αγόρασα την συσκευή και δεν υποστήριζε sms 160 ελληνικών χαρακτήρων. Ούτε με κεφαλαία. Έκανα εγκατάσταση το τελευταίο λογισμικό μπας και δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά και πάλι με το που πληκτρολογώ κάποιους χαρακτήρες αλλάζει σε 70 χαρακτήρες ανά sms. Εσύ πως γράφεις με 160; Είναι κάποια ρύθμιση που πρέπει να αλλάξω; Είναι το πρώτο μου κινητό με android και μόλις σήμερα το πήρα. Δεν βρήκα κάποια ρύθμιση.

 

Επίσης θέλω να ρωτήσω, η επίσημη έκδοση android 2.3 δεν υπάρχει για το P500 στην Ελλάδα;

Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την αγόρασα την συσκευή και δεν υποστήριζε sms 160 ελληνικών χαρακτήρων. Ούτε με κεφαλαία. Έκανα εγκατάσταση το τελευταίο λογισμικό μπας και δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά και πάλι με το που πληκτρολογώ κάποιους χαρακτήρες αλλάζει σε 70 χαρακτήρες ανά sms. Εσύ πως γράφεις με 160; Είναι κάποια ρύθμιση που πρέπει να αλλάξω; Είναι το πρώτο μου κινητό με android και μόλις σήμερα το πήρα. Δεν βρήκα κάποια ρύθμιση.

 

Επίσης θέλω να ρωτήσω, η επίσημη έκδοση android 2.3 δεν υπάρχει για το P500 στην Ελλάδα;

 

Αν διαβάσεις παραπάνω, πολλοί προτείνουν το Handcent SMS ως εναλλακτικό πρόγραμμα. Αυτό έχει σίγουρα τη δυνατότητα για 160 χαρακτήρες, εγώ το άφησα γιατί κάτι δεν μου άρεσε. Στο κανονικό πρόγραμμα δοκίμασε το εξής: πηγαίνεις Μενού -> Ρυθμίσεις -> Γλώσσες και αφήνεις επιλεγμένα μόνο Αγγλικά και Ελληνικά. Μετά (γράφει ότι) στέλνει 160 χαρακτήρες.

 

Τι εννοείς «επίσημη έκδοση»; Από την προηγούμενη έκδοση λογισμικού φοράει android 2.3. Κάθε κατασκευαστής κάνει τις δικές του τροποποιήσεις προσθέτοντας και αφαιρώντας προγράμματα, αλλάζοντας την εμφάνιση κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν χανεται τιποτα.Ουτε ρυθμισεις,ουτε εφαρμογες.Ειχα μια ελπιδα μπας και παιρναμε την 2.3.4 αλλα δεν πειραζει.

 

ναι δυστυχως..

 

παντως για να κλεισει και το θεμα με τα "τουβλα" , αυτο που εχω προσεξει εγω ειναι οτι αν βγαλεις απλα τη sim , δεν εχεις κανενα απολυτως θεμα (γιατι με τη sim στη προηγουμενη αναβαθμιση πηγε να γινει το κακο)

 

με την sd δεν ειχα ποτε κανενα θεμα, επισης δεν ξερω αν θα υπαρχει προβλημα με τις εφαρμογες στην sd, αν βγαλουμε την sd , για αυτο και αποφευγω να τη βγαλω

 

μετα απο 6 αναβαθμισεις παντως (γιατι αναβαθμιζω 2 κινητα) , κατεληξα στο οτι απλα χωρις τη sim δεν παιζει κανενα προβλημα

 

επισης επειδη ειχα και θεματακια με το suite τη προηγουμενη φορα, αυτη τη φορα το εβγαλα τελειως και χρησιμοποιησα μονο το lg mobile update

ηταν ανουσιο που ειχα το suite τοσο καιρο . μονο το update και τους usb drivers χρειαζομαστε

 

Αν διαβάσεις παραπάνω, πολλοί προτείνουν το Handcent SMS ως εναλλακτικό πρόγραμμα. Αυτό έχει σίγουρα τη δυνατότητα για 160 χαρακτήρες, εγώ το άφησα γιατί κάτι δεν μου άρεσε. Στο κανονικό πρόγραμμα δοκίμασε το εξής: πηγαίνεις Μενού -> Ρυθμίσεις -> Γλώσσες και αφήνεις επιλεγμένα μόνο Αγγλικά και Ελληνικά. Μετά (γράφει ότι) στέλνει 160 χαρακτήρες.

 

Τι εννοείς «επίσημη έκδοση»; Από την προηγούμενη έκδοση λογισμικού φοράει android 2.3. Κάθε κατασκευαστής κάνει τις δικές του τροποποιήσεις προσθέτοντας και αφαιρώντας προγράμματα, αλλάζοντας την εμφάνιση κ.λπ.

 

το handcent τα κανει και μονο του κεφαλαια , περα απο τους 160 χαρακτηρες (υπαρχει σχετικη επιλογη) , και αυτο ειναι αρκετα χρησιμο γιατι υπαρχουν ακομα και android κινητα που δε διαβαζουν τα μικρα. πχ παλιο νοκια τα διαβαζε, αλλα galaxy 3 δεν τα διαβαζε και εμφανιζε ερωτηματικα

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλά ρε παιδιά για τις απαντήσεις σας. Εγώ θα βγάλω και την SD για να είμαι και σίγουρος.

 

Όσο για τους χαρακτήρες βάζετε όπως προείπαν τα παιδιά το Handcent SMS και σώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Στο κανονικό πρόγραμμα δοκίμασε το εξής: πηγαίνεις Μενού -> Ρυθμίσεις -> Γλώσσες και αφήνεις επιλεγμένα μόνο Αγγλικά και Ελληνικά. Μετά (γράφει ότι) στέλνει 160 χαρακτήρες.

 

Τι εννοείς «επίσημη έκδοση»; Από την προηγούμενη έκδοση λογισμικού φοράει android 2.3. Κάθε κατασκευαστής κάνει τις δικές του τροποποιήσεις προσθέτοντας και αφαιρώντας προγράμματα, αλλάζοντας την εμφάνιση κ.λπ.

 

Με ενδιαφέρει να μάθω για την προεγκατεστημένη εφαρμογή (αν και γνωρίζω για το handcent sms) αν υπάρχει τρόπος να στέλνω 160 ελληνικούς χαρακτήρες και να χρεώνομαι ένα sms. Στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου της LG υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξω μόνο μία γλώσσα και έχω επιλεγμένα τα ελληνικά. Στο πληκτρολόγιο android μπορώ να επιλέξω πολλές γλώσσες αλλά δεν υπάρχουν ελληνικά.

 

Πατώντας μενού -> ρυθμίσεις -> πληροφορίες για το τηλέφωνο, βλέπω "Έκδοση android" 2.2.2 Επίσης στο LGmobile update μου δείχνει πως έχω εγκατεστημένο λογισμικό, έκδοση V20g και ότι είναι η νεότερη διαθέσιμη έκδοση. Επομένως έχει 2.2 ή 2.3; Πως μπορώ να αναβαθμίσω σε 2.3;

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει να μάθω για την προεγκατεστημένη εφαρμογή (αν και γνωρίζω για το handcent sms) αν υπάρχει τρόπος να στέλνω 160 ελληνικούς χαρακτήρες και να χρεώνομαι ένα sms. Στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου της LG υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξω μόνο μία γλώσσα και έχω επιλεγμένα τα ελληνικά. Στο πληκτρολόγιο android μπορώ να επιλέξω πολλές γλώσσες αλλά δεν υπάρχουν ελληνικά.

 

Πατώντας μενού -> ρυθμίσεις -> πληροφορίες για το τηλέφωνο, βλέπω "Έκδοση android" 2.2.2 Επίσης στο LGmobile update μου δείχνει πως έχω εγκατεστημένο λογισμικό, έκδοση V20g και ότι είναι η νεότερη διαθέσιμη έκδοση. Επομένως έχει 2.2 ή 2.3; Πως μπορώ να αναβαθμίσω σε 2.3;

 

Μετά την τελευταία αναβάθμιση γράφει: Έκδοση Android: 2.3.3, Έκδοση Kernel: 2.6.35.10-perf, Έκδοση λογισμικού: LG-P500-V20g. Αν έχεις κάτι άλλο, δεν έχεις την τελευταία έκδοση (και μπορεί το LG mobile update να έχει μπερδευτεί).

 

Για τα ελληνικά, τη ρύθμιση που σου γράφω παραπάνω την κάνεις μέσα από το πρόγραμμα των SMS, όχι στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει να μάθω για την προεγκατεστημένη εφαρμογή (αν και γνωρίζω για το handcent sms) αν υπάρχει τρόπος να στέλνω 160 ελληνικούς χαρακτήρες και να χρεώνομαι ένα sms. Στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου της LG υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξω μόνο μία γλώσσα και έχω επιλεγμένα τα ελληνικά. Στο πληκτρολόγιο android μπορώ να επιλέξω πολλές γλώσσες αλλά δεν υπάρχουν ελληνικά.

 

Πατώντας μενού -> ρυθμίσεις -> πληροφορίες για το τηλέφωνο, βλέπω "Έκδοση android" 2.2.2 Επίσης στο LGmobile update μου δείχνει πως έχω εγκατεστημένο λογισμικό, έκδοση V20g και ότι είναι η νεότερη διαθέσιμη έκδοση. Επομένως έχει 2.2 ή 2.3; Πως μπορώ να αναβαθμίσω σε 2.3;

 

ποτε μεχρι σημερα το android απο μονο του δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο, σε ΚΑΜΙΑ συσκευη , αυτο να το ξεκαθαρισουμε..

εχει ελληνικο μενου, ναι, αλλα οσα πληκτρολογια εχουν ελληνικα , ειναι αλλων και οχι της google (αρα με το στοκ android ξεχνα τα ελληνικα, σε ενα nexus πχ δεν εχεις ελληνικα , πρεπει να βαλεις εσυ πληκτρολογιο με ελληνικα )

 

επισης περα απο το στοκ πληκτρολογιο android και το στοκ της lg , υπαρχουν κι αλλα εκει εξω που ειναι πολυ καλυτερα..

καλο θα ηταν να ψαχτεις, γιατι δυστυχως τα προεγκατεστημενα πραγματα δεν δουλευουν παντα τοσο καλα..

 

θα μου πεις οτι εσυ θες κατι να δουλευει τελεια out of the box, το θεμα ειναι οτι αυτο δε συμβαινει , ευτυχως ομως που υπαρχει η δυνατοτητα να χρησιμοποιησουμε πολυ καλυτερες εναλλακτικες.

 

τωρα για τα υπολοιπα λιγο σε εχασα.. το θεμα ειναι οτι το κινητο σου στα settings/about πρεπει να λεει αυτα, αν εχει παρει το τελευταιο update

αυτο ειναι που μας ενδιαφερει

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/20111008030831.png

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Παίδες από custom roms αυτή τη στιγμή ποια είναι από την εμπειρία χρήσεώς σας η γρηγορότερη και σταθερότερη; Γενικά ποια θα προτείνατε;

 

Είμαι σε OpenOptimus με το νέο baseband αλλά έχει διάφορα κουσούρια και θέλω να αλλάξω. Σε 2.2.x δε γυρίζω λόγω του bug με την SD (που από 2.3.x+ δε μου ξαναεμφανίστηκε ποτέ).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Σ

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...