Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά πολύ μανίκι ο συγχρονισμός επαφών!

είχα τις παλιές μου επαφές στο my phone explorer από το se K800 μου, και ενώ κατάφερα και έκανα συγχρονισμό τις περνάει όμως δεν εμφανίζει τις επαφές με ελληνικά γράμματα αλλά κάτι τετραγωνάκια και αλαμπουρνέζικα. Τις επαφές με λατινικό- αγγλικό αλφάβητο τις εμφανίζει.

 

υπάρχει κάποιος τρόπος να τις συγχρονίσω και από που;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κάποια διαδικασία στην 1η φόρτιση ή απλά είναι μούφες;;

 

Χρειαζόταν στις παλιές συσκευές με τις παλιές μπαταρίες. Δε φαντάζομαι ότι υπάρχει πια τέτοια συσκευή. Τώρα κάνουμε αυτό που λέει ο sakiss: το φορτίζουμε όταν φτάσει χαμηλά, αλλά πριν εξαντληθεί τελείως.

 

Από τα λίγα που με ανησύχησαν μέχρι τώρα είναι η δυσκολία του sakiss με το ελληνικό πληκτρολόγιο. Σοβαρά είναι τόσο χάλια τα πράγματα; Μπορούμε να αποσαφηνίσουμε το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που με ανησύχησαν μέχρι τώρα είναι η δυσκολία του sakiss με το ελληνικό πληκτρολόγιο. Σοβαρά είναι τόσο χάλια τα πράγματα; Μπορούμε να αποσαφηνίσουμε το θέμα;

Δεν ειναι τιποτα σπουδαιο ρε συ.Εχει δυο επιλογες για πληκτρολογιο...ειτε γραφεις sms ειτε ψαχνεις επαφες ειτε σερφαρεις etc.....οι επιλογες ειναι LG keyboard που ειναι το γνωστο πληκτρολογιο που ξερουμε απο τα συμβατικα κινητα και το Android keyboard που ειναι το γνωστο πληκτρολογιο pc....το δευτερο δυστυχως δεν εχει ελληνικα γραμματα οποτε γραφεις τα sms σε greeklish...το προβλημα λυνεται με την εφαρμογη greek IME (μην ξεχασετε να απενεργοποιησετε το 7bit) Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα το Handset SMS το θεωρω βολικοτερο τους προεγκατεστημενου προγραμματος... ξερετε μηπως καποιο τροπο περα του Status Bar που το βρηκα τι κανουμε για να μην εμφανιζονται ειδοποιησεις κ στην αναμονη (οταν παμε να ξεκλειδωσουμε) μηνυματων που εχουν ηδη αναγνωστει απο το Handset.Επισης καπου ειχα βρει και μια ρυθμιση οταν εχουμε ενεργη κληση και ερχεται μηνυμα αν θα εχει μονο δονηση η και ηχο αλλα τωρα δεν το βρισκω... αν καποιος ξερει;Ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα σήμερα το Ρ500 από τον Γερμανό (είχα και την δωροεπιταγή των 20€) αλλά δεν το προσεξα και πριν ανοίξω το κουτί στο σπίτι είδα ότι είναι το silver. Δεν το έχω ανοίξει ακόμη, γιατί είχα στο μυαλό μου το black και δεν ξέρω αν το ανοίξω και δεν μου κάνει τι θα γίνει στο κατάστημα. Ψάχνωντας στα site είδα μεν στο γερμανό ένα πολύ δυνατο silver προς white θα έλεγα, και στην κοσμοτέ ότι είναι ψιλογκρι και όχι καθαρά ασημί. Σε άλλα στο ιντερνετ έπαιζε πιο πολύ αυτό που δείχνει ο γερμανός. Το έχει αγοράσει κανείς να μου πει τελικά τι χρώμα έχει το silver?? Ένας φίλος πιο πάνω, ο sakiss, είπε ότι έχει αγοράσει το γκρι (φαντάζομαι το silver θα εννοεί , αλλα αναφέρει γκρι και με μπερδεψε). Μια μικρή βοήθεια ... Τελικά μήπως είναι πιο ωραίο το silver???!!!!!!!

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα σήμερα το Ρ500 από τον Γερμανό (είχα και την δωροεπιταγή των 20€) αλλά δεν το προσεξα και πριν ανοίξω το κουτί στο σπίτι είδα ότι είναι το silver. Δεν το έχω ανοίξει ακόμη, γιατί είχα στο μυαλό μου το black και δεν ξέρω αν το ανοίξω και δεν μου κάνει τι θα γίνει στο κατάστημα. Ψάχνωντας στα site είδα μεν στο γερμανό ένα πολύ δυνατο silver προς white θα έλεγα, και στην κοσμοτέ ότι είναι ψιλογκρι και όχι καθαρά ασημί. Σε άλλα στο ιντερνετ έπαιζε πιο πολύ αυτό που δείχνει ο γερμανός. Το έχει αγοράσει κανείς να μου πει τελικά τι χρώμα έχει το silver?? Ένας φίλος πιο πάνω, ο sakiss, είπε ότι έχει αγοράσει το γκρι (φαντάζομαι το silver θα εννοεί , αλλα αναφέρει γκρι και με μπερδεψε). Μια μικρή βοήθεια ... Τελικά μήπως είναι πιο ωραίο το silver???!!!!!!!
Το silver εννοουσα μωρε sorry τα μπερδεψα...Οχι δεν ειναι πιο ωραιο αλλα σε σχεση με το μαυρο ξεχνας τις δαχτυλιες,σκονη βρωμιες κτλ :p....silver προς σκουρο γκρι ειναι οχι προς white.Ανοιξε το κινητακι να το χαρεις γιατι τα σπαει!!

 

http://www.computeruniverse.net/products/e90394931/lg-p500-optimus-one-silver/chrom.asp

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Έγινε.... Το άνοιξα καλό δείχνει , ακριβώς όπως στην φωτό. Ευχαριστώ.... . Τώρα έχω δουλειά !!!

Χαχα...

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

 

Σε αυτή τη φωτογραφία δείχνει πολύ ωραία απόχρωση. Αν αντιστοιχεί σε αυτό που βλέπετε στα χέρια σας, είναι πολύ όμορφο.

 

Πιο όμορφο από όλα είναι η τιμή σε αυτή τη σελίδα, αλλά... :p

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη φωτογραφία δείχνει πολύ ωραία απόχρωση. Αν αντιστοιχεί σε αυτό που βλέπετε στα χέρια σας, είναι πολύ όμορφο.

 

Πιο όμορφο από όλα είναι η τιμή σε αυτή τη σελίδα, αλλά... :p

 

Δεν εχουν μεγαλη διαφορα τα χρωματα...ουτε σε μαυρο ειναι εντυπωσιακο γιατι ειναι μαυρο ματ & δεν εχει το κυριλε φινιρισμα οπως το μαυρο του x10 mini για παραδειγμα.Και στην τελικη δεν παιζει μεγαλο ρολο το χρωμα γιατι η μπροστινη οψη ειναι κατα 90% οθονη που αυτη κανει την διαφορα.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το μαύρο το έχω δει από κοντά. Μου αρέσει πάντως που έχουν προσέξει γύρω από την οθόνη να υπάρχει το μαύρο πλαίσιο, ανεξαρτήτως χρώματος υπολοίπου πλαστικού. Νομίζω βοηθάει το μάτι στην προβολή φωτογραφιών/βίντεο.

 

Περιμένουμε να το ξεζουμίσετε για να μας τα πείτε όλα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το μαύρο το έχω δει από κοντά. Μου αρέσει πάντως που έχουν προσέξει γύρω από την οθόνη να υπάρχει το μαύρο πλαίσιο, ανεξαρτήτως χρώματος υπολοίπου πλαστικού. Νομίζω βοηθάει το μάτι στην προβολή φωτογραφιών/βίντεο.

 

Περιμένουμε να το ξεζουμίσετε για να μας τα πείτε όλα!

Μεχρι στιμγης το εχω κανει root αλλα δεν εχω ξηλωσει κατι.Oταν το κανω θα χρησιμοποιησω την εφαρμογη Titanium Βackup (οταν την εγκαταστησετε να κανετε reboot πριν την χρησιμοποιησετε).

 

Εχω περασει Advanced Task Killer,Andry Birds,Currency convertor,Market Enabler,Opera Mini,app remover (για uninstall χωρις καταλοιπα στην μνημη) και Battery Status Bar.Πολυ βολικο με τις εφαρμογες που κατεβαζεις να τις βαζει σε ξεχωριστη λιστα ωστε να τις βρισκεις ευκολα.To ημερολογιο συγχρονιζει με το google calendar...χονδρικα απο το λιγο που το εχω ψαξει θα ξηλωσω το build in email μιας και ειναι περιττο αφου εχει gmail app,το google latitude (σου δειχνει που βρισκονται οι φιλοι σου μεσω google map :p),google talk και το think free θα το αντικαταστησω με το think free lite το οποιο εχει επιπλεον υποστηρηξη με Google docs (περιεργο να εχει επιλογη Google Docs η lite version).Απ οτι βλεπετε δεν εχει πολυ σαβουρα μεσα και οποιος δεν θελει να ρισκαρει την εγγυηση δεν χρειαζεται να πειραξει τιποτα.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

παιδια το P500

 

* γινεται root και πως?

* εχει υποστηριξη (xda - forums κλπ)?

* πως τα παει απο ταχυτητα-μνημη-καμερα?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ακόμα είμαι σε φάση αναγνώρισης , αφού δεν είχα επιαφή με Android ξανά.

Σιγά σιγά θα μαθαίνω. Κάτι για τηνα αρχή. Για να εγκαταστήσω εφαρμογές μέσω υπολογιστή και usb , δηλαδή όχι μέσω market, θα πρέπει το κινητό να έχει γίνει root??

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

παιδια το P500

 

* γινεται root και πως?

* εχει υποστηριξη (xda - forums κλπ)?

* πως τα παει απο ταχυτητα-μνημη-καμερα?

 

Nαι...ψαξε προηγουμενες σελιδες.

Ναι...ψαξε το αντιστοιχο topic στο xda forum.

Ταχυτατο για την κατηγορια τιμης.Kαπου ειχα διαβασει οτι αυτο και το ZTE Blade εχουν τα καινουρια 600ρια CPU της Qualcomm.

http://pocketnow.com/html/portal/news/0000012967/OptimusOneBench.jpg

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ακόμα είμαι σε φάση αναγνώρισης , αφού δεν είχα επιαφή με Android ξανά.

Σιγά σιγά θα μαθαίνω. Κάτι για τηνα αρχή. Για να εγκαταστήσω εφαρμογές μέσω υπολογιστή και usb , δηλαδή όχι μέσω market, θα πρέπει το κινητό να έχει γίνει root??

Οχι φυσικα απλως αμα το κανεις root και βαλεις το marketenabler εχεις apps και απο αλλες χωρες.Τωρα για την εγκατασταση εφαρμογων υπαρχει πιο ευκολος τροπος:συνδεσου μεσω wi-fi,κατεβασε την απο το internet μεσω κινητου και στην εγκαθιστα αυτοματα.Για αυτο που λες δεν το εχω τσεκαρει....και ο συγχρονισμος μεσω LG PC suite ειναι οτι να ναι. Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

ι ο συγχρονισμος μεσω LG PC suite ειναι οτι να ναι.

 

Εγώ χτες το βράδυ για 2 ώρες δεν μπόρεσα να κάνω συγχρονισμό. Το βλέπει αλλά μετά λέει ότι δεν υπάρχει ανταπόκριση από το κινητο.

Edited by jobous

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι έχετε πάθει όλοι με τον συγχρονισμό? Εμένα έγινε αμέσως, πανεύκολα και απόλυτα σωστα!

 

Καταρχήν έχω περασμένες τις επαφές μου στο outlook (σωστά γραμμένες, στα ελληνικά, με ότι στοιχεία χρειάζομαι, κλπ).

Κατέβασα την τελευταία έκδοση του PCSuite από LG, και ζήτησα συγρονισμό από outlook. Σύνδεσα το κινητό με το pc μέσω usb, δεν ενεργοποίησα την μεταφορά δεδομένων από την κάρτα SD (αυτό που βγάζει στη σύνδεση με το usb δεν το ενεργοποιούμε) και ενεργοποίησα την πρόσβαση δεδομένων (το 4ο εικονιδιάκι - το κινητό - στο μενού των ειδοποιήσεων ή αλλιώς Ρυθμίσεις-Στοιχεία Ελέγχου ασύρματου δικτύου-Δίκτυα κινητής-Ενεργοποίηση δεδομένων).

Και τέλος... συγχρονισμός! Τόσο απλά.

 

Για το root...

- Συνδέουμε το κινητό μας με το pc μέσω usb.

- ΔΕΝ κάνουμε "ενεργοποίηση αποθηκευτικού χώρου".

- Πηγαίνουμε στο κεντρικό μενου - Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Ανάπτυξη και ενεργοποιούμε το "Εντοπισμός σφαλμάτων USB".

 

- Κατεβάζουμε το πρόγραμμα SuperOneClick και το αποσυμπιέζουμε στον δίσκο μας.

- Κάνουμε Δεξί Κλικ στο "SuperOneClick.exe" και το τρέχουμε σαν Administrator "Run as Administrator".

-Από το κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πατάμε το "Root". Το πρόγραμμα τρέχει κάποιες εντολές, μέχρι που τελειώνει και μας ενημερώνει ότι η συσκευή μας είναι πλέον Root!

 

Για να το ελέγξουμε, στις εγκατεστημένες εφαρμογές πλέον πρέπει να υπάρχει το εικονίδιο "Superuser". Αυτή είναι η εφαρμογή που παίρνει τον έλεγχο της συσκευής και επιτρέπει οποιαδήποτε εγκατάσταση...

 

Στη συνέχεια από το κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πατάμε το "Allow Non Market Apps (requires root)".

Το πρόγραμμα τρέχει κάποιες εντολές, μέχρι που τελειώνει και είμαστε έτοιμοι!

 

Παρεμπιπτόντως, όποιος ενδιαφέρεται το κινητάκι το έχω ακόμα προς πώληση,

κλειστό στο κουτί του, 5 μέρες το δούλεψα μόνο.

Σαν καινούριο από Γερμανό μαζί με το πακετάκι αυτοκινήτου.

Όποιος θέλει με πμ...

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό στα benchmarks! Πάει για best seller οπωσδήποτε. Ξέρει κανένας πότε λήγει το μονοπώλιο του Γερμανού που λέγαμε;
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό στα benchmarks! Πάει για best seller οπωσδήποτε. Ξέρει κανένας πότε λήγει το μονοπώλιο του Γερμανού που λέγαμε;

 

Καμιά βδομάδα το πολύ

Sakiss το advanced task killer έχεις βάλει; και αν ναι, τα level kill κατάλαβες στην πράξη τί διαφορές έχουν μεταξύ τους;

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι έχετε πάθει όλοι με τον συγχρονισμό? Εμένα έγινε αμέσως, πανεύκολα και απόλυτα σωστα!

 

Καταρχήν έχω περασμένες τις επαφές μου στο outlook (σωστά γραμμένες, στα ελληνικά, με ότι στοιχεία χρειάζομαι, κλπ).

Κατέβασα την τελευταία έκδοση του PCSuite από LG, και ζήτησα συγρονισμό από outlook.

[/color]

 

Δεν μπορώ να καταλάβω ενώ έχω Outlook δεν με αφήνει να επιλέξω για συγχρονισμό με outlook (υπάρχει η επιλογή αλλα δεν μπορώ να την διαλέξω).

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Καμιά βδομάδα το πολύ

Sakiss το advanced task killer έχεις βάλει; και αν ναι, τα level kill κατάλαβες στην πράξη τί διαφορές έχουν μεταξύ τους;

Μολις τελειωσα τα περισσοτερα topics του Android topic και τωρα δοκιμαζω καμια 30ρια απο τις καλυτερες εφαρμογες που προτεινουν οι περισσοτεροι επι παντος επιστητου.Μολις τις τσεκαρω θα γραψω αναλυτικα για τις εφαρμογες που επελεξα για το κινητο μου και σε τι χρησιμευουν.:).....υπαρχει καλυτερος απο τον advanced killer.Θα τον ποσταρω και αυτον.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι έχετε πάθει όλοι με τον συγχρονισμό? Εμένα έγινε αμέσως, πανεύκολα και απόλυτα σωστα!

 

Καταρχήν έχω περασμένες τις επαφές μου στο outlook (σωστά γραμμένες, στα ελληνικά, με ότι στοιχεία χρειάζομαι, κλπ).

Κατέβασα την τελευταία έκδοση του PCSuite από LG, και ζήτησα συγρονισμό από outlook. Σύνδεσα το κινητό με το pc μέσω usb, δεν ενεργοποίησα την μεταφορά δεδομένων από την κάρτα SD (αυτό που βγάζει στη σύνδεση με το usb δεν το ενεργοποιούμε) και ενεργοποίησα την πρόσβαση δεδομένων (το 4ο εικονιδιάκι - το κινητό - στο μενού των ειδοποιήσεων ή αλλιώς Ρυθμίσεις-Στοιχεία Ελέγχου ασύρματου δικτύου-Δίκτυα κινητής-Ενεργοποίηση δεδομένων).

Και τέλος... συγχρονισμός! Τόσο απλά.

 

Για το root...

- Συνδέουμε το κινητό μας με το pc μέσω usb.

- ΔΕΝ κάνουμε "ενεργοποίηση αποθηκευτικού χώρου".

- Πηγαίνουμε στο κεντρικό μενου - Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Ανάπτυξη και ενεργοποιούμε το "Εντοπισμός σφαλμάτων USB".

 

- Κατεβάζουμε το πρόγραμμα SuperOneClick και το αποσυμπιέζουμε στον δίσκο μας.

- Κάνουμε Δεξί Κλικ στο "SuperOneClick.exe" και το τρέχουμε σαν Administrator "Run as Administrator".

-Από το κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πατάμε το "Root". Το πρόγραμμα τρέχει κάποιες εντολές, μέχρι που τελειώνει και μας ενημερώνει ότι η συσκευή μας είναι πλέον Root!

 

Για να το ελέγξουμε, στις εγκατεστημένες εφαρμογές πλέον πρέπει να υπάρχει το εικονίδιο "Superuser". Αυτή είναι η εφαρμογή που παίρνει τον έλεγχο της συσκευής και επιτρέπει οποιαδήποτε εγκατάσταση...

 

Στη συνέχεια από το κεντρικό παράθυρο του προγράμματος πατάμε το "Allow Non Market Apps (requires root)".

Το πρόγραμμα τρέχει κάποιες εντολές, μέχρι που τελειώνει και είμαστε έτοιμοι!

 

Παρεμπιπτόντως, όποιος ενδιαφέρεται το κινητάκι το έχω ακόμα προς πώληση,

κλειστό στο κουτί του, 5 μέρες το δούλεψα μόνο.

Σαν καινούριο από Γερμανό μαζί με το πακετάκι αυτοκινήτου.

Όποιος θέλει με πμ...

-Υπαρχει νεωτερη εκδοση της LG PC Suite απο αυτη της συσκευασιας;

-Πρεπει να ειναι ενεργοποιημενη η συνδεση δεδομενων για να συγχρονιστει με PC?

Link to comment
Share on other sites

-Υπαρχει νεωτερη εκδοση της LG PC Suite απο αυτη της συσκευασιας;

-Πρεπει να ειναι ενεργοποιημενη η συνδεση δεδομενων για να συγχρονιστει με PC?

 

Ναι φίλε μου, εμένα της συσκευασίας δεν μου δούλεψε σωστά. Πας στο site της LG και κατεβάζεις ένα πρόγραμμα (σαν download manager) που κατεβάζει τις τελευταίες εκδόσεις και στο PC Suite και drivers του κινητού.

http://www.lg.com/uk/support/mc-support/mobile-phone-support.jsp

Και ναι θέλει ενεργή την πρόσβαση δεδομένων (δεν νομίζω να χρησιμοιποιεί δίκτυο, απλά πρέπει να είναι ανοιχτό, δεν ξέρω γιατί!).

 

<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Όσο για εφαρμογές, αυτές που μου άρεσαν όσο πρόλαβα να τις χρησιμοποιήσω ήταν οι εξής:

- Astro File manager (market δωρεάν): Δίνει την δυνατότητα να βλέπεις απ'ευθείας την κάρτα μνήμης του κινητού και να τρέχεις από εκεί εφαρμογές, μουσική, εικόνες, κλπ.

- Market Enabler (market δωρεάν): Όλως περιέργως αυτό το πρόγραμμα βρίσκεται στο market ελεύθερο για να... το ξεκλειδώνει! Το ελληνικό market δεν περιέχει εφαρμογές επί πληρωμή παρά μόνο τις δωρεάν. Αν θέλουμε να βλέπουμε και τις επί πληρωμή εφαρμογές (για να ξέρουμε τι υπάρχει ρε παιδί μου) τρέχουμε το πρόγραμμα το οποίο παραπλανεί το δίκτυο ώστε να φαίνεται σαν κάποιο ξένο που έχει δικαιώματα στο market! Θέλει root.

- WiFi Buddy (market δωρεάν): Εφαρμογή για την ανεύρεση δικτύων wifi και εύκολη σύνδεση και διαχείριση τους.

- Barcode Scanner (market δωρεάν): Εφαρμογή που κάνει την κάμερα του κινητού, τι άλλο, barcode scanner! Όχι μόνο αναγνωρίζει κλασικά barcodes και επιστρέφει τον αριθμό τους και κάνει αναζήτηση στο google, αλλά κάθε εφαρμογή του market έχει ένα τετράγωνο barcode. Όταν λοιπόν βρείτε στο internet μια εφαρμογή και θέλετε να την κατεβάσετε, για να μην ψάχνετε, περνάτε το κινητό μπροστά από την οθόνη, διαβάζει το barcode και σας οδηγεί άμεσα στη εφαρμογή για εγκατάσταση!!! Απλά πράγματα!

- Shazam (market δωρεάν): Από τις πιο γνωστές εφαρμογές. Ακούτε ένα τραγούδι στο ράδιο, το θέλετε αλλά δεν ξέρετε πιο είναι. Ανοίγετε την εφαρμογή, το πρόγραμμα "ακούει" το τραγούδι και (αν έχετε σύνδεση στο internet) σας βγάζει πιο τραγούδι είναι και από που μπορείτε να το αγοράσετε!

- MIUI Browser (googlit): Ίσως ο καλύτερος internet browser, γιατί ο ενσωματωμένος δεν παλεύεται και ο opera είναι μέτριος. Το πρόγραμμα είναι... κινέζικο(!) αλλά μην ανησυχείτε δεν κινδυνεύετε με κάποιο μπαμ! :-p

- Greek Eortologio (market δωρεάν): Πολύ καλό εορτολόγιο που δουλεύει ως gadgetάκι και ενημερώνει και αν κάποια από τις επαφές σας γιορτάζει!

- 8open (market δωρεάν - μάλλον για λίγο!): Ένα περίεργο πληκτρολόγιο, προτείνει ένα διαφορετικό είδος πληκτρολόγησης, αξίζει να το δοκιμάσετε αν και μάλλον δύσχρηστο...

 

Μερικά βασικά παιχνιδάκια:

- Angry Birds (market δωρεάν): Το πιο δημοφιλές παιχνίδι του iphone τώρα και στο android.

- Yahtzee Adventures (googlit): Πολύ ωραίο παιχνίδι με ζάρια.

- Paper Toss (market δωρεάν): Ακόμα ένα δημοφιλές παιχνίδι του iphone περνάει στην πλατφόρμα του android.

 

Themes, ringtones, κλπ...

Το android, ως "σχεδόν ανοιχτό" λογισμικό, και ειδικά μετά το ξεκλείδωμά του (root) έχει την δυνατότητα να αλλάξει εντελώς την εμφάνιση του. Δύο καλές εφαρμογές για αλλαγή της εμφάνισης που μπορείτε να χρησιμοποιείται παράλληλα με την default εμφάνιση του κινητού σας:

 

- iHome Full Magical Experience (googlit): Φέρτε το λειτουργικό στα μέτρα σας και κάντε το να μοιάζει σε εμφάνιση και άνεση, με το iphone! Όλες οι εφαρμογές στις κεντρικές οθόνες, εικονίδια στυλ iphone, οργάνωση σε φακέλους, και πολλά άλλα.

- 91PandaHome2 (market δωρεάν): Πολύ καλό πρόγραμμα που με τα ανάλογα themes που του περνάτε μπορεί να προσομοιώσει την εμφάνιση άλλων κινητών/λειτουργικών όπως iOS iphone, windows, κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά για να κάνω συγχρονισμό με το πρόγραμμα του LG ακολουθώ τα βήματα που έχει το αγγλικό site

http://www.lg.com/uk/microsite/optimus-one/index.jsp -> getting familiar -> usb tethering

τα λέει πολύ αναλυτικά!!

Συγχρονισμό επαφών έκανα μέσω outlook και όλα καλά (απλά θέλει να δημιουργήσεις έναν λογαριασμό χρήση)

Link to comment
Share on other sites

Apps

 

-Αdfree

-Aldiko (ebook reader)

-App Remover (uninstall χωρις καταλοιπα)

-Βatteryminder

-Mr Number Call Block (βαζεις σε blacklist τις επαφες που θελεις)

-Currency Converter (ισοτιμιες)

-EasyFinder (αν χασεις το κινητο σου στελνεις το εξης sms:''easy finder'' και αναλογα του τι εχεις επιλεξει το κινητο δονειται η χτυπαει σε μεγιστη ενταση.

-eBay

-eBuddy (πολυ καλο και το meebo)

-Google Goggles (σου βγαζει πληροφοριες για αξιοθεατα που φωτογραφιζεις...etc)

-Google Μεταφραση

-Market Enabler

-Process Killer

-SoundHound (αντιστοιχο του Shazam που αναφερει ο φιλος πιο πανω για να βρισκετε το τραγουδι που ακουτε)

-Barcode Scanner

-Think Free Office Lite

-Ζougla (πρωτοσελιδα ελληνικων εφημεριδων,news,gossip etc)

-Titanium Backup (για να ξηλωσετε προεγκατεστημενες apps οταν το εχετε κανει root)

-Για να περασετε τα bookmarks απο τον browser του pc σε αυτον του κινητου κατεβαζετε την εφαρμογη MyBookmarks.

 

Games

 

-Angry Birds

-Alchemy Classic

-Ninja Kaka

-Super Tumble

-Traffic Jam

..........................................................

Καποιες αλλες εφαρμογες που δεν χρησιμοποιω αλλα ειναι top

 

- MIUI Browser

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=829027

-Android System Info

-Gmote (ελεγχο του pc μεσω κινητου)

-Rocketplayer (media player)

...........................................................

 

 

-Τapatalk Pro (το απολυτο εργαλειο για forum....δυστυχως δεν το υποστηριζουν ολα τα forum εκτος αν εγω δεν εχω βρει πως προσθετεις forum....μονο το Myphone και το ps3forums.gr καταφερα να περασω....adsl,insomnia κτλ δεν....????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...