Jump to content

[Επίσημο] LG Optimus One (P500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες καλημέρα... έχει κατεβάσει κανένας το ndrive?γιατί ενώ το έχω κατεβάσει απο το μάρκετ δε μπορώ να βρω μέσα στους χάρτες τον ελληνικό. έχει μόνο της Τουρκίας στην επιλογή eastern europe.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και γώ ένας ικανοποιημένος κάτοχος του ρ500

2 απορίες έχω

 

1. προφίλ για τον ήχο δεν εχει?π.χ. γραφειο σπιτι κλπ κλπ

2.Το wifi οταν κλειδώνει η οθόνη απενεργοποιείται? Αν ναι (γιατι δεν λαμβάνω νέα μαιλ όταν είναι σε κατάσταση αναμονής με κλειδωμένη οθόνη :() υπάρχει τρόπος να δουλεύει κανονικά και με κλειδωμένη οθόνη?

 

1. Κατεβασε το AudioGuru, πιστευω θα σου αρεσει...

2. Πηγαινε στις ρυθμισεις WiFi και αλλαξε το WiFi Sleep Policy σε Never

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δοκιμασα temporary root με Ζ4root και μου εβγαλε το superuser. εγκατεστησα μετα το cpu tuner και εκανα ενα ελεγχο και μου βγαζει οτι δεν ειναι root. μετα την επανεκιννηση παρεμεινε το superuser . πως μπορω να τσεκαρω αν ειναι root??
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κανα screen protector εκτος απο τo ebay υπαρχει πουθενα?

 

Για screen πας στο jumbo έχει κάτι ζελατίνες αλλά της κόβεις μόνος σου. Έτοιμες κομμένες και θήκη σιλικόνης δεν υπάρχουν στην Ελλάδα ακόμα

 

Παίδες καλημέρα... έχει κατεβάσει κανένας το ndrive?γιατί ενώ το έχω κατεβάσει απο το μάρκετ δε μπορώ να βρω μέσα στους χάρτες τον ελληνικό. έχει μόνο της Τουρκίας στην επιλογή eastern europe.

 

Για το NDrive κοίτα το μήνυμα 460 αλλά και εγώ δεν βρίσκω κάτι άλλο εκτός Τουρκίας

Link to comment
Share on other sites

1. Κατεβασε το AudioGuru, πιστευω θα σου αρεσει...

2. Πηγαινε στις ρυθμισεις WiFi και αλλαξε το WiFi Sleep Policy σε Never

 

το 1 το έκανα και μου αρέσει. Ευχαριστώ.

Το 2 το είχα ψάξει και μόνος αλλα δεν είχα βρει (ούτε τώρα που ξανακοίταξα) το WiFi Sleep Policy ή κατι αντίστοιχο..:(:(

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω το email που μου έστειλαν απο Plaisio.

 

Ο πελάτης πρέπει να κάνει τα ακόλουθα για την εφαρμογή Ndrive

i. Να έχει πρόχειρο την LG συσκευή και το ΙΜΕΙ της και να το συνδέσει σε ένα Wi-Fi δίκτυο

ii. Βεβαιωθείτε πως υπάρχει κάρτα SD στην συσκευή με ελεύθερο χώρο (περίπου 200ΜΒ)

iii. Ανοίγετε την εφαρμογή Android Market και κάνετε αναζήτηση τη λέξη "NDrive"

iv. Επιλέγει download και εγκατάσταση του NDrive.

v. Άνοιγμα της εφαρμογής NDrive.

vi. Θα παρατηρήσετε ότι η εφαρμογή NDrive θα κατεβάσει αυτόαματα όλα τα απαραίτητα αρχεία συμπεριλαμβανομένου ‘φωνές’ και χάρτες.

vii. Αφού τελειώσει το download πηγαίνετε στο Μενού à Μy Ndrive à Κατάστημα à Τα προϊόντα μου (Menu à My NDrive à Store à My products) για να επιβεβαιώσουμε πως τα έχουμε ‘κατεβάσει’ όλα

Όπως πάντα, το NDRIVE στην Ελλάδα έχει τηλεφωνική υποστήριξη στην Ελλάδα χωρίς κόστος στο τηλ. 210 6083937 ή στο 801 11 16284.

 

φιλε μου σε υπερ-ευχαριστω για τη πληροφορηση :)

 

στο πλαισιο που πηγα εγω μολις ρωτησα για τη προσφορα μου ειπαν οτι εξαντληθηκε...:mad: ο υπαλληλος δεν ειχε ιδεα , εγω τον εβαλα να κοιταξει τον υπολογιστη, αλλα και παλι με εγραψε

 

πηρα τελικα το κινητο απο αυτους (αν και δε θα πρεπε) επειδη βιαζομουν και ειχα μεινει ξενερωμενος μιας και ακομα εχουν τη προσφορα στο site τους..

εστειλα βεβαια ενα mail παραπονων , θα δουμε πώς θα κυλισει

 

μερικες ερωτησουλες..

οταν παω στο ndrive store , στα προιοντα μου , μου δειχνει πρασινο-τικαρισμενο το χαρτη και δε μου αναφερει τιποτα για ενεργοποιηση, αρα ολα καλα..

ομως δεν αναφερει πουθενα τον υπολοιπο χρονο που απομενει, ειναι φυσιολογικο αυτο?? (γιατι η προσφορα μιλαει για χαρτες ενος χρονου)

 

και μια τελειως χαζη απορια.. εχω παρατηρησει οτι σε αλλα κινητα (πχ zte που επαιζα πριν απο λιγο) οταν πατας τα σκληρα κουμπια , οχι στην οθονη πανω, η συσκευη δονειται ελαφρως , οπως οταν πληκτρολογουμε..

 

αυτο στο zte βρηκα οτι τελικα ενεργοποιειται και απενεργοποιειται απο μια επιλογη που ονομαζεται "haptic feedback"

 

σε μας παρολο που υπαρχει αυτη η επιλογη, δεν αλλαζει κατι

 

βεβαια αυτο συμβαινει και με αλλες επιλογες που ειναι κοινες σε ολα τα android , πχ στο δικο μας μπορουμε να ρυθμισουμε αν θα κλεινει το wifi μολις σβηνει η οθονη (η default ρυθμιση ειναι να σβηνει) , στο zte και να αλλαξεις τη ρυθμιση μενει παντα ανοικτο..

 

με λιγα λογια τα σκληρα πληκτρα μπορει να προκαλεσουν δονηση ή οχι..?

πιο πολυ ρωταω για να τσεκαρω το αν ειναι "φυσιολογικο", καθως ειμαι ψειρας ακομα μαζι του :O

 

ο launcher μου δε νομιζω να φταιει, μιας και τα δυο κινητα εχουν τον adw

 

(και για να κανω και ενα συντομο συγκριτικο, καλο χρυσο το blade, αλλα το optimus ειναι πυραυλος μπροστα του και ας εχουν ιδιο επεξεργαστη.. επισης πολυ καλυτερη αποκριση στην οθονη, ομως το blade εχει αναλυσαρα! , εμεις πρεπει να ζουμαρουμε επιπλεον οταν διαβαζουμε σελιδες)

 

σορρυ για το μεγαλο μου ποστ, καλως σας βρηκα :D

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

το 1 το έκανα και μου αρέσει. Ευχαριστώ.

Το 2 το είχα ψάξει και μόνος αλλα δεν είχα βρει (ούτε τώρα που ξανακοίταξα) το WiFi Sleep Policy ή κατι αντίστοιχο..:(:(

 

Επελεξε WiFi settings και πατα το αριστερο πληκτρο του τηλεφωνου που ανοιγει επιλογες. Εκει επελεξε Advanced (το εχω αγγλικα) και θα δεις το WiFi Sleep Policy...

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σας...

Κάποιο παιδί που το έχει μπορεί να μου απαντήσει σε αυτό?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3426638#post3426638

Ακόμα το GPS του κλειδώνει γρήγορα ή έτσι κι έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Επελεξε WiFi settings και πατα το αριστερο πληκτρο του τηλεφωνου που ανοιγει επιλογες. Εκει επελεξε Advanced (το εχω αγγλικα) και θα δεις το WiFi Sleep Policy...

 

Σε ευχαριστώ πολύ...

:up::up::dance::dance:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...και εγω νεος κατοχος του LG OPTIMUS ONE...θελω να ρωτησω το εξης...αλλαξα sim λογω φορητοτητας...μπορω να αντιγραψω τις επαφες απο την παλια sim στο τηλεφωνο,υπαρχει καποια επιλογη...οποιος γνωριζει ας βοηθησει...ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

 Name: Πληκτρολογείτε COSMOTE Internet

 APN: Πληκτρολογείτε internet

 Proxy: το αφήνετε κενό

 Port: το αφήνετε κενό

 Username: το αφήνετε κενό

 Password: το αφήνετε κενό

 Server: το αφήνετε κενό

 MMSC: το αφήνετε κενό

 MMSC το αφήνετε κενό

 MMS Port: το αφήνετε κενό

 MCC:202(προκαθορισμένη τιμή)

 NMC:01(προκαθορισμένη τιμή)

 APN type: το αφήνετε στην προκαθορισμένη τιμή

 

Καλη επιτυχια.

 

Δούλεψε μια χαρά ! Σε ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε υπερ-ευχαριστω για τη πληροφορηση :)

 

στο πλαισιο που πηγα εγω μολις ρωτησα για τη προσφορα μου ειπαν οτι εξαντληθηκε...:mad: ο υπαλληλος δεν ειχε ιδεα , εγω τον εβαλα να κοιταξει τον υπολογιστη, αλλα και παλι με εγραψε

 

πηρα τελικα το κινητο απο αυτους (αν και δε θα πρεπε) επειδη βιαζομουν και ειχα μεινει ξενερωμενος μιας και ακομα εχουν τη προσφορα στο site τους..

εστειλα βεβαια ενα mail παραπονων , θα δουμε πώς θα κυλισει

 

 

μου εστειλαν σημερα mail να παω να παραλαβω τη βαση μου απο το καταστημα που πηρα το κινητο μου :cool:

 

ειναι ο original με φορτιστη αυτοκινητου

 

λοιπον δοκιμασα temporary root με Ζ4root και μου εβγαλε το superuser. εγκατεστησα μετα το cpu tuner και εκανα ενα ελεγχο και μου βγαζει οτι δεν ειναι root. μετα την επανεκιννηση παρεμεινε το superuser . πως μπορω να τσεκαρω αν ειναι root??

 

εγω μολις πηγα στα "προιοντα μου" αρχιζε να κατεβαζει αυτοματα την ελλαδα

 

δε θυμαμαι αν επελεξα και ελληνικα (σαν γλωσσα) για να μου το κανει αυτο , στην αρχη κι εγω παντως ειχα ψιλομπερδευτει..

 

 

να ρωτησω και κατι αλλο.. παρολο που το μενου του ndrive ειναι στα ελληνικα (αφου εβαλα την ελληνικη φωνη) οι οδοι και το πληκτρολογιο του ειναι στα αγγλικα..

 

για αυτο φταιει οτι εχω αγγλικα στο μενου του κινητου μου?? ή μηπως εχω κανει κατι λαθος?

 

ediτ το βρηκα...

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Το εικονιδιο του superuser που εμφανιζεται στο μενου σημαινει οτι ειναι ροοτ η ειναι του κινητου? Γιατι εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και παρεμεινε εκει. Οπως επισης δεν μαφηνει να το κανω απεγκατασταση
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγνώμη αν διπλοποστάρω. Υπάρχει λύση για το εξής?

 

Να αλλάξω τα 4 προγράμματα στην κάτω μπάρα (τηλέφωνο, επαφές, μηνύματα, internet) και να βάλω δικά μου όποια εγώ επιθυμώ (π.χ. κάμερα, gmail κ.λ.π.) ξέρω ότι γίνεται με shortcut αλλά τα θέλω κάτω... :)

Αν δε μπορώ να τα αλλάξω πως μπορώ τουλάχιστον η εφαρμογή dialer one (εφαρμογή από το Market για πραγματοποίηση κλήσης) να μου ανοίγει όταν πατάω το εικονίδιο του τηλεφώνου?

Χρειάζεται root για αυτά που ζητάω?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο Forum… δεν λέω έχω μείνει ευχαριστημένος με το LG … αλλά μια ερώτηση ακόμη …. Η μπαταρία του τηλεφώνου δεν κρατάει πάνω από 12 με 13 ώρες …. Συνέχεια φόρτιση θέλει...μάλιστα ορισμένες φορές στο πίσω μέρος του κινητού η θερμοκρασία του είναι ανεβασμένη ( και χωρίς να τρέχει κανένα πρόγραμμα σε κατάσταση αναμονής )) Καμία εξήγηση ? :O:O:O:O
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο Forum… δεν λέω έχω μείνει ευχαριστημένος με το LG … αλλά μια ερώτηση ακόμη …. Η μπαταρία του τηλεφώνου δεν κρατάει πάνω από 12 με 13 ώρες …. Συνέχεια φόρτιση θέλει...μάλιστα ορισμένες φορές στο πίσω μέρος του κινητού η θερμοκρασία του είναι ανεβασμένη ( και χωρίς να τρέχει κανένα πρόγραμμα σε κατάσταση αναμονής )) Καμία εξήγηση ? :O:O:O:O

 

εχεις ενεργοποιημενο 3g? ή παιζεις μαζι του συνεχεια?

 

εγω παντως το σκαλιζω συνεχεια, παρολα αυτα μου βγαζει 1 μερα+ . χθες πχ δοκιμαζα αρκετη ωρα το ndrive (εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο το gps της συσκευης!)

αν το αφησω ησυχο πιστευω οτι θα μπορουσε να κρατησει πανω απο 2 μερες στο κατω κατω εχει μεγαλη μπαταρια σε σχεση με τα περισσοτερα

 

οσο για τη ζεστη, θα ελεγα οτι δε ζεσταινεται τοσο πολυ σε σχεση με αλλα, πχ το galaxy s αμα αρχισεις και παιζεις σου καιει το χερι :lol: (που λεει ο λογος)

 

του εχεις φορεμενη θηκη?

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά την μπαταρία, με την πρώτη φόρτιση μου κράτησε 2 ημέρες (με πολλά τηλ+πάρα πολύ WiFi). Τώρα που το έχω αφήσει ήσυχο (μόνο τηλέφωνα δηλαδή κάνω) είμαι στην μία ημέρα και η μπαταρία είναι στο 65%.Λογικά μιαμιση με 2 ημέρες βαριά θα βγάζει!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτ΄ήσω κάτι για τις επαφές.

Περνάω όλες μου τις επαφές στο gmail στον υπολογιστή μου και εμφανίζονται αμέσως και στο κινητό.

Όταν περνάω μια στο κινητό πως γίνεται να αποθηκεύεται και στις επαφές του gmail?

 

Επίσης πως γίνεται ο συγχρονισμό των επαφών μου με τους φίλους στο facebook?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτ΄ήσω κάτι για τις επαφές.

Περνάω όλες μου τις επαφές στο gmail στον υπολογιστή μου και εμφανίζονται αμέσως και στο κινητό.

Όταν περνάω μια στο κινητό πως γίνεται να αποθηκεύεται και στις επαφές του gmail?

 

Επίσης πως γίνεται ο συγχρονισμό των επαφών μου με τους φίλους στο facebook?

 

Για το facebook δε ξέρω.

Σχετικά με τις επαφές που αποθηκεύεις στο κινητό, αν θες να φαίνονται στο gmail, πρέπει να επιλέξεις είδος επαφής "gmail" στο πλαίσιο που σου ανοίγει μόλις πας να δημιουργήσεις την επαφή. Λογικά σου έχει τρεις επιλογές: 1. κινητό 2. sim 3. gamil

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Όταν φορτίζω το κινητό και είναι κλειστό δεν υπάρχει κάποια ένδειξη για τη προοδο της φορτισης ή αν υπάρχει πλήρης φόρτιση.

Υπάρχει κάποια ρυθμιση ή app σχετικά με αυτό.

 

Θενκς ιν αντβανς.

Link to comment
Share on other sites

Για το facebook δε ξέρω.

Σχετικά με τις επαφές που αποθηκεύεις στο κινητό, αν θες να φαίνονται στο gmail, πρέπει να επιλέξεις είδος επαφής "gmail" στο πλαίσιο που σου ανοίγει μόλις πας να δημιουργήσεις την επαφή. Λογικά σου έχει τρεις επιλογές: 1. κινητό 2. sim 3. gamil

 

Αυτό είνα ναι, thanks!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Όταν φορτίζω το κινητό και είναι κλειστό δεν υπάρχει κάποια ένδειξη για τη προοδο της φορτισης ή αν υπάρχει πλήρης φόρτιση.

Υπάρχει κάποια ρυθμιση ή app σχετικά με αυτό.

 

Θενκς ιν αντβανς.

 

Ακόμα και κλειστό να είναι δοκίμασε να το ξεκλειδώσεις και θα δεις ότι έχει πρόοδο φόρτισης

Link to comment
Share on other sites

Εκανα κάτι....Απο κάπου απενεργοποίησα το πληκτρολογιο της LG και εχω το πληκτρολόγιο android...το οποίο δεν έχει ελληνικά...Πως το ξαναεπαναφέρω????
Link to comment
Share on other sites

Εκανα κάτι....Απο κάπου απενεργοποίησα το πληκτρολογιο της LG και εχω το πληκτρολόγιο android...το οποίο δεν έχει ελληνικά...Πως το ξαναεπαναφέρω????

 

οταν πάς να γράψεις μήνυμα στο πεδίο γραφής κράτα πατημένο το δακτυλό σου πάνω και πάτα μετα μέθοδος εισόδου lg keyboard

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέραααα... Θα το πάρω την τρίτη απο το πλαισιο. Στο πλαισιο μου είπαν οτι έχει τελειωσει η προσφορά με το βραχιονα και τους χάρτες ενω στο site τους λέει οτι το εχουν ακομα...θα ήθελα και εγώ χάρτες...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...