Jump to content

[Modding] Motorola Milestone


xoulis_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτες τις διαφορες τις ξερω αλλα στη δικη μας περιπτωση δεν ισχυουν ολα και μαλλον λογω του kernel.

Το copy paste του 2.3 keyboard ειναι ολα τα λεφτα αλλα στα αλλα δε βλεπω μεγαλη διαφορα.Δε ξερω για το app της φωτογραφικης αλλα σαν αποτελεσμα οι φωτο απο τη 2.2 μου φαινονται λιγο καλυτερες στο PC.Οσο για τα παιχνιδια δε μπορω να πω γιατι δεν εχω ασχοληθει αλλα αυτα τα 256mb ειναι εμποδιο...!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 865
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά την βοήθεια σας. Δοκίμασα και εγώ τις τελευταίες ημέρες τις CM7 RC2 και FroyoMod 2.5.

 

- Ωραία η CM7, αλλά δεν κατάφερα να εγκαταστήσω το GMail και μου έσπασαν τα νεύρα. Ξέρει κανείς κάποιον εγγυημένο τρόπο να έχω gmail με την CM7 RC2?

 

- Με την FroyoMod 2.5 έχω πάθει πλάκα με την ταχύτητα και την μνήμη. Πάει σφαίρα... Λες και έχω HTC DESIRE! Δεν έχουν βάλει όμως Ελληνικά στο πληκτρολόγιο. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να βάλω?

 

Ένα τελευταίο: Πώς μπορούμε να έχουμε Ελληνικά στο Hardware Πληκτρολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

Για το gmail στην CM7 δε γνωριζω.

 

Το πληκτρολογιο στη 2.5 εχει αυτο το θεμα.Οποτε ή κατεβαζεις το gingerbread keyboard απο το market ή βαζεις το HTC IME που κατα τη γνωμη μου ειναι οτι καλυτερο(απλα δεν εχει το copy-paste feature)

 

Τελος για Ελληνικα στο Hardware keyboard απο το market βαλε το greek ime.

Link to comment
Share on other sites

Για το gmail στην CM7 δε γνωριζω.

 

Το πληκτρολογιο στη 2.5 εχει αυτο το θεμα.Οποτε ή κατεβαζεις το gingerbread keyboard απο το market ή βαζεις το HTC IME που κατα τη γνωμη μου ειναι οτι καλυτερο(απλα δεν εχει το copy-paste feature)

 

Τελος για Ελληνικα στο Hardware keyboard απο το market βαλε το greek ime.

 

Το GingerBread από το market , δυστυχώς δεν έχει ελληνικά....

Επίσης το Greek Ime έχει το παλιό πληκτρολόγιο της 2.1....

 

Ας ελπίσουμε στην τελική 2.2 να φτιάξουν και υποστήριξη hardware πληκτρολογίου με το μοντερνο soft πληκτρολόγιο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Επειδή θέλω να αλλάξω ρομ, κοίταζα τις διαθέσιμες επιλογές στο xda και ήθελα να ακούσω γνώμες και για την MiUi (με το αγγλικό πακέτο βεβαίως).

 

Φαίνεται αρκετά εντυπωσιακή στα βίντεο και ειδικά αυτό το framerate 60 fps vs 17 fps (android native) δείχνει καλό, εάν βέβαια δεν έχει άλλα προβλήματα. Έχει κάνει κανείς δοκιμές?

 

Από άποψη σταθερότητας και δυνατότητας multitasking ποιός έχει προβάδισμα αυτή τη στιγμή? CM7 ή FroyoMod? Έχω μία προκατάληψη απέναντι στην CM γιατί η 6 που έχω τώρα, καλή χρυσή αλλά απο μνήμη σέρνεται μόλις ανοίξω skype, online radio, και angrybirds πχ.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

O nadlabak έχει έτοιμη την RC3 της CM7, την έχει ήδη ανεβάσει, λογικά σε λίγα λεπτά θα την έχει βάλει στο πρώτο post στο thread στο xda.

Edit: πλέον παίζει με 2.3.3!

Sent from my Milestone using Tapatalk

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

O nadlabak έχει έτοιμη την RC3 της CM7, την έχει ήδη ανεβάσει, λογικά σε λίγα λεπτά θα την έχει βάλει στο πρώτο post στο thread στο xda.

Edit: πλέον παίζει με 2.3.3!

Sent from my Milestone using Tapatalk

Το μεσημέρι πέρασα την RC2 και τώρα μόλις κατέβασα την RC3. Άντε να δούμε μήπως βάλει ο nadlabak changelog για την 2.3.3 γιατί εκτός από τις βελτιώσεις για το NFC δεν έχω δει κάτι άλλο. Ο Cyanogen πάντως είπε στο twitter ότι η 2.3.3 έχει αρκετές αλλαγές...

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ποια πιστευετε οτι ειναι η πιο σταθερη rom απο τις τελευταιες ;

 

όσο για το hardware πληκτρολογιο, χρησιμοποιω greek input method για ελληνικα...

Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι πέρασα την RC2 και τώρα μόλις κατέβασα την RC3. Άντε να δούμε μήπως βάλει ο nadlabak changelog για την 2.3.3 γιατί εκτός από τις βελτιώσεις για το NFC δεν έχω δει κάτι άλλο. Ο Cyanogen πάντως είπε στο twitter ότι η 2.3.3 έχει αρκετές αλλαγές...
?

 

 

το link για την RC3 ?

 

το βρικα...

 

update-cm-7.0.0-RC3-0.07-11.03.01-Milestone-signed.zip

 

 

http://cloud.github.com/downloads/nadlabak/android/update-cm-7.0.0-RC3-0.07-11.03.01-Milestone-signed.zip

Edited by sinepofli
Link to comment
Share on other sites

Με την RC3 το κινητό γίνεται laggy μετά από μία μέρα διαρκώς ανοικτό και να το δουλεύεις. Πρέπει να κάνω Reboot ώστε να "φρεσκάρει" και πάλι.. :(
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως και γω δεν ειμαι ευχαριστημενος με την RC3.αρκετα κολληματα με το κινητο..μαλλον θα γυρισω στην froyomod 2.5....

 

Κάπου διαβάζω πως ενα φιλος με την 2,5 εχει προβλημα μπαταριας. Μαλιστα λεει πως μεσα σε 6 ωρες εχει αδειασει.

Κι ερωτω, ποια εχει κανει την καλυτερη διαχειριση της μπαταριας ; ( 2,3 ισως...; )

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα αφου εχω δοκιμασει ολες τις GB(μεχρι πριν μια βδομαδα τις καινουριες RC3 δεν τις εχω δοκιμασει) εβαλα την froyomod 2.5 η οποια παει σφαιρα.Με τις GB roms το κινητο κραταγε το πολυ 24 ωρες με την froyomod και παρομοια χρηση κοντευει να μου βγαλει 72 ωρες.(βεβαια να τονισω πως στις GB roms δε καταφερα ποτε να κανω σωστο calibration στο κινητο).

 

Το προβλημα που εχει η froyomod ειναι πως καποιες φορες ενω σε παιρνουν τηλ δεν ακουγεται.Εμενα προσωπικα τη τελευταια βδομαδα μου εχει συμβει 2 φορες αλλα νομιζω πως φταιει η ρυθμιση "turn to silent".Τωρα την απενεργοσποιησα και περιμενω να δω αν θα το ξαναπαθει

Link to comment
Share on other sites

Random reboots έχεις με την froyomod;

 

Έχω τσεκάρει τα περισσότερα threads για τις custom roms στο xda και σε όλες (μα όλες) αναφέρουν αρκετά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

ολες εχουν προβληματα....!Παντως εγω με τη froyomod (που την φοραω τουλαχιστον 10 μερες) εκτος απο δυο φορες που δεν ακουσα εισερχομενη κληση δεν ειχα κανενα μα κανενα αλλο προβλημα.

 

-μπαταρια πανω απο διπλασια αυτονομια σε σχεση με ολες τις αλλες rom που εχω βαλει(με τη μαμα rom δε θυμαμαι πια ποσο μου κρατουσε....)

-gps πολυ γρηγορο λοκαρισμα

-παρα πολυ γρηγορη

-browser & flash player πλεον λειτουργουν(και στις 2.3 δουλευαν αλλα πηγαιναν απελπιστικα αργα και πολλες φορες κολλουσε ολο το τηλ)

-ουτε ενα reboot

 

Αναφερω ενδεικτικα αυτα τα θεματακια γιατι με αυτα ειχα προβλημα στις 2.3 ρομ

 

Εχω διαβασει πολλα αρνητικα σχολια αλλα η προσωπικη μου εμπειρια με εχει αφησει πολυ ικανοποιημενο.

 

Κανε ενα backup και περασε τη να τη δοκιμασεις και αν δε σου αρεσει γυρνα πισω μετα

Link to comment
Share on other sites

ολες εχουν προβληματα....!Παντως εγω με τη froyomod (που την φοραω τουλαχιστον 10 μερες) εκτος απο δυο φορες που δεν ακουσα εισερχομενη κληση δεν ειχα κανενα μα κανενα αλλο προβλημα.

 

-μπαταρια πανω απο διπλασια αυτονομια σε σχεση με ολες τις αλλες rom που εχω βαλει(με τη μαμα rom δε θυμαμαι πια ποσο μου κρατουσε....)

-gps πολυ γρηγορο λοκαρισμα

-παρα πολυ γρηγορη

-browser & flash player πλεον λειτουργουν(και στις 2.3 δουλευαν αλλα πηγαιναν απελπιστικα αργα και πολλες φορες κολλουσε ολο το τηλ)

-ουτε ενα reboot

 

Αναφερω ενδεικτικα αυτα τα θεματακια γιατι με αυτα ειχα προβλημα στις 2.3 ρομ

 

Εχω διαβασει πολλα αρνητικα σχολια αλλα η προσωπικη μου εμπειρια με εχει αφησει πολυ ικανοποιημενο.

 

Κανε ενα backup και περασε τη να τη δοκιμασεις και αν δε σου αρεσει γυρνα πισω μετα

 

Περιττό να πω πως έχω πάθει πλάκα από την ταχύτητα της rom ...

Ασύλληπτη διαφορά με πριν...

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα κ εγώ σήμερα, πραγματικά τόσο γρήγορα δεν έχω δει ποτέ το τηλέφωνο να τρέχει, ούτε με GOT ούτε με αυθεντικές 2.1 παλιότερα ούτε τίποτα.

 

Έπιασα τον εαυτό μου να πηγαίνει χωρίς λόγο πάνω κάτω στα μενού κ να χαζογελάει αρκετές φορές από την πρωτόγνωρη ταχύτητα που παρουσιάζει.

 

Προβλήματα ακόμα είναι νωρίς να διαπιστώσω, σε μία ημέρα δεν είχα κανένα reboot πάντως, μπαταρία φαίνεται νορμάλ αλλά ακόμα πρέπει να τεσταριστεί.

 

Ξαναλέω πάντως πως, χωρίς να είμαι ROM freak! και να μπορώ να ισχυριστώ ότι τις έχω δοκιμάσει όλες, ότι είναι ό,τι γρηγορότερο έχω βάλει ποτέ στο τηλέφωνο... Τι φοβερά πράγματα θα μπορούσε να κάνει αυτή η συσκευή με καλογραμμένο λογισμικό ρε ****το...

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα κ εγώ σήμερα, πραγματικά τόσο γρήγορα δεν έχω δει ποτέ το τηλέφωνο να τρέχει, ούτε με GOT ούτε με αυθεντικές 2.1 παλιότερα ούτε τίποτα.

 

Έπιασα τον εαυτό μου να πηγαίνει χωρίς λόγο πάνω κάτω στα μενού κ να χαζογελάει αρκετές φορές από την πρωτόγνωρη ταχύτητα που παρουσιάζει.

 

Προβλήματα ακόμα είναι νωρίς να διαπιστώσω, σε μία ημέρα δεν είχα κανένα reboot πάντως, μπαταρία φαίνεται νορμάλ αλλά ακόμα πρέπει να τεσταριστεί.

 

Ξαναλέω πάντως πως, χωρίς να είμαι ROM freak! και να μπορώ να ισχυριστώ ότι τις έχω δοκιμάσει όλες, ότι είναι ό,τι γρηγορότερο έχω βάλει ποτέ στο τηλέφωνο... Τι φοβερά πράγματα θα μπορούσε να κάνει αυτή η συσκευή με καλογραμμένο λογισμικό ρε ****το...

 

Ακριβώς ίδια αντίδραση και γω!!! :P Πετάει το κινητό με αυτή τη rom!!!

Link to comment
Share on other sites

H CM7 RC3 πάντως είναι laggy μετά από μία μέρα περίπου ανοικτού τηλεφώνου. Κάνω Reboot για να αρχίσει πάλι από την αρχή το σύστημα. Μου θύμισε εποχές WinXP και τον υπολογιστή ανοικτό για 2-3 μέρες πώς σερνόταν.. (πάνε 5 χρόνια από τότε..)
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

ειμαι ενας νεος κατοχος ενος milstone 1 και θελω βοηθεια.Με Ζ4 root να το ρουταρω?και μετα γινεται να φορτωνεις παιχνιδια στην καρτα μνημης απο το pc και να τα παιζει το MS,γιατι μεσα δεν εχει μνημη.Επισης αν βαλω καμια αλλη rom εχει ελληνικα?ευχαριστω και επιτρεψτε μου οτι χρειαζομαι να σας ρωταω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...