Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απορία..έχω την JM2 με product code XEU..αν όταν έρθει η ώρα του ελληνικού froyo αλλάξω τον product code σε COS σύμφωνα με τα γραφόμενα του hack θα μου δώσει ελληνικό froyo;

 

Λογικα ναι. Αλλα και παλι, αν εχω καταλαβει σωστα, το ελληνικο froyo ειναι το JPA. Αρα αφου κυκλοφορει ηδη αρκει να αλλαξεις το product code σε οποιαδηποτε χωρα εχει το JPA. Πχ Holland.

Επίσης κάποιος φίλος πιο πάνω αναφέρει ότι αν έχουμε ήδη τρέξει την τελευταία έκδοση του kies αυτά που αναγράφονται στο registry hack θα πρέπει πλέον να γίνουν σε άλλο pc και όχι σε αυτό που τρέξαμε την τελευταία έκδοση...ισχύει αυτό;

Aπο ο,τι λενε στους xda, μαλλον ναι :(

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λογικα ναι. Αλλα και παλι, αν εχω καταλαβει σωστα, το ελληνικο froyo ειναι το JPA. Αρα αφου κυκλοφορει ηδη αρκει να αλλαξεις το product code σε οποιαδηποτε χωρα εχει το JPA. Πχ Holland.

 

Aπο ο,τι λενε στους xda, μαλλον ναι :(

 

Οκ, δηλαδή να υποθέσω ότι το JPA θα έχει και ελληνικό swype;

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι ειμαι δικαστικος αντιπροσωπος την κυριακη και το εκλογικο μου τμημα εχει επιλεγει να στειλω καποια αποτελεσματα μεσω κινητου στην singular logic...

ελπιζω να μην με κρεμασει το γιαουρτι γιατι μετα θα με κυνηγαει το jeffrey και θα φταιει η σαμμυ αν παμε σε εκλογες.

Τρομακτικο... :worry: Μαλλον θα τον δοκιμασω αυτον τον συνδυασμο, αυριο κατ'αρχην θα περασω το fro, θα το λειτουργησω λιγακι και μετα αυτο που προτεινεις.

Οκ, δηλαδή να υποθέσω ότι το JPA θα έχει και ελληνικό swype;

 

Sent from GALAXY!

Θεωρω πως ναι. Εχω στειλει στο xda την ερωτηση και αναμενω :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη που σας βγάζω απ' το κλίμα αλλά μια και δεν έχουμε καλοδεχθεί ακόμα το froyo να σας παρακαλέσω για μια βοήθεια.

1) Το έχω ξαναρωτήσει αλλά δε νομίζω να απαντήθηκε, το αν είναι δυνατόν να πάρουμε backup από το λεξικό που έχουμε δημιουργήσει στο swype έτσι ώστε να συμπεριλαμβάνει και τις λέξεις που του έχουμε προσθέσει και μετά από format.

2) Χρησιμοποιώ τον dialer one ως default dialer και δε μπορώ με τίποτα να ρυθμίσω τις ειδοποιήσεις για αναπάντητες στη notifications bar να διαγράφονται με το άνοιγμα του (διαγράφεται μόνο με το άνοιγμα του dialer της samsung), ενώ επίσης αν και πολλές φορές πατώντας στο notification της αναπάντητης μου ανοίγει τον dialer one, τις περισσότερες φορές με βγάζει απλά στην κύρια οθόνη. Παρακαλώ για βοήθεια γιατί το πρόβλημα αυτό το έχω καιρό και δεν έχει λυθεί με καμία από τις αναβαθμίσεις του dialer one που έχουν κυκλοφορήσει τελευταία, ενώ επίσης έχω ψάξει (νομίζω) τα πάντα σχετικά με τις ειδοποιήσεις και τις ρυθμίσεις τόσο της συσκευής όσο και των σχετικών εφαρμογών!

 

 

Οταν ανοίγεις την notifications bar πατάς διαγραφή.

Link to comment
Share on other sites

κατι πολυ πολυ σημαντικο με την επισημη επιτελους ρομ...

ειναι οταν κολλαει κατι,αφου το εχεις σκισει το κινητο,εχει οπως και στο ντονατ την επιλογη force close και περιμενετε

 

καμμια αλλη ρομ απο τις custom δεν το ειχε αυτο.

ολες ειχαν υποχρεωτικο τερματισμο και αναφορα.

τρελο σπασιμο,να χρειαζεται να βγαζεις συνεχεια μπαταρια και καπακι ενω γνωριζεις οτι το κινητο ειναι τοσο δυνατο που αν ειχε την επιλογη περιμενετε σε 5-10 δευτερα θα εχει ξεκολλησει.

Link to comment
Share on other sites

Τρομακτικο... :worry: Μαλλον θα τον δοκιμασω αυτον τον συνδυασμο, αυριο κατ'αρχην θα περασω το fro, θα το λειτουργησω λιγακι και μετα αυτο που προτεινεις.

 

Θεωρω πως ναι. Εχω στειλει στο xda την ερωτηση και αναμενω :)

 

Ωραία!!

Οπότε οταν σου απαντήσουν ενημέρωσε pls και εδώ..επίσης δώσε και κάνα product code τύπου Holland (JPA) για να είμαστε έτοιμοι :D

Θα την παλέψω και εγώ και θα βάλω και εγώ μάλλον το πολυσυζητημένο universal lag fix ( που νομίζω περιέχει και root ) και το 350 kernel όπως ο φίλος παραπάνω και ο Θεός να βάλει το χέρι του:ninja:

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

γιατι να βαλει το χερι του?

τι φοβασαι?

καντο και δεν θα χασεις.

τουλαχιστον αν φοβασαι να βαλεις kernel(που δεν παθαινει τιποτα το κινητο,ενα tweak ειναι,οπως ας πουμε το windows manager για τα 7) βαλε το εκπληκτικο universal lag fix που ναι,περιεχει ακομα και root.

και μονο απο το μενου του,βλεπεις οτι οι ανθρωποι ειναι ετη φωτος μπροστα απο την samsung.

Link to comment
Share on other sites

γιατι να βαλει το χερι του?

τι φοβασαι?

καντο και δεν θα χασεις.

τουλαχιστον αν φοβασαι να βαλεις kernel(που δεν παθαινει τιποτα το κινητο,ενα tweak ειναι,οπως ας πουμε το windows manager για τα 7) βαλε το εκπληκτικο universal lag fix που ναι,περιεχει ακομα και root.

και μονο απο το μενου του,βλεπεις οτι οι ανθρωποι ειναι ετη φωτος μπροστα απο την samsung.

 

Μωρέ δεν φοβάμαι, αλλά να είναι πολλά να γίνουν μαζί και μην γίνει καμιά στραβή lol

Από ότι είδα τώρα βάζοντας αυτόν τον 341 kernel περιέχει και το universal lagfix που περιέχει και το root άρα με ένα μπαμ έχουμε καμιά τρυγόνια σωστά;

Επίσης σε αυτόν τον kernel βλέπω ένα κατεβατό από zips..εσύ ποιο έβαλες;

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Froyo δηλαδή με lag fix κλπ πόσο βγάζει quadrant?Επίσης κάτι που έχω απορία..Στο linpack γιατί βγάζει μικρό -σχετικά- αποτέλεσμα σε σχέση με άλλα (σε Mflops) ? :confused:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να κανω ροοτ το κινητο....ακολουθω κανονικα τον οδηγο για νεους με το κλικ απ τον υπολογιστη το κινητο κανει ρεσταρτ αλλα μετα δν μ βγαζει το εικονιδιο που δειχνει οτι εχω γινει ροοτ...

εχω pda:xwjm5

εκδοση firmware : 2.1 update

αριθμος κατασκευης: eclair 2.6 ........

τι φταιει παιδια?????????

 

Μάλλον δεν διαλέγεις το apply:update.zip όπως λένε οι οδηγίες (με το volume down), και απλά κάνεις reboot.

 

 

εκδοση firmware

2.2

 

εκδοση βασικου φασματος

I9000XXJPP

ΕΚΔΟΣΗ KERNEL

2.6.32.9

KERNEL@KERNELCOMPILER#4

 

Αριθμος κατασκευης

FROYO.XWJPA

 

Ουσιαστικα εβαλα την froyo που κυκλοφορει σε αγγλια κτλ,

 

Δεν είναι αυτό το froyo που κυκλοφορεί αγγλία, αλλά το JPO. To JPA είναι μόνο στη Σουηδία αυτή τη στιγμή.

 

Θεωρω πως ναι. Εχω στειλει στο xda την ερωτηση και αναμενω :)

 

Από ότι έχω δει όχι, δεν έχει ακόμα ελληνικό Swype το JPA, το έχουν αναφέρει στο XDA.

 

ρε παιδια απο αμαζον τελικα περιμενουμε την ελληνικη εκδοση η τη γερμανικκη ας πουμε?

 

Eξαρτάται από το product code του τηλεφώνου σου, αλλά μάλλον τη γερμανική περιμένεις. Ποιό firmware έχεις τώρα ακριβώς;

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ελληνικο πληκτρολογιο samsung και ελληνικο swype.

δεν τα χρησιμοποιω αλλα for future reference

 

Με την JPA? Από Kies? Με Σουηδικό CSC? Aπό μαμά?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

οχι,με csc eur που το περασα με afterburner.

 

Α, χαίρω πολύ, κι εγώ έχω ελληνικά που πέρασα μόνος μου στην JPO, αλλά τα παιδιά ρωτάνε αν έχει ελληνικά από μόνο του το firmware, που δεν έχει όπως είπα.

Μην μπερδεύουμε τον κόσμο ρε συ όλα γίνονται, αλλά όλοι ρωτάνε για το αυθεντικό πότε έρχεται κτλ.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

ok,παντως κανε κανενα οδηγο αν δεν ειναι κοπος γιατι ειναι κριμα...

ειναι πολυ απλη διαδικασια και βλεπω οτι το θελουνε πολυ και πολλοι.

Edited by bladerunner82
Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται από το product code του τηλεφώνου σου, αλλά μάλλον τη γερμανική περιμένεις. Ποιό firmware έχεις τώρα ακριβώς;

2.1 update 1

xxjf3

kernel : 2.6.29

umts_scm@S1-BUILD05 #2

ECLAIR

Link to comment
Share on other sites

2.1 update 1

xxjf3

kernel : 2.6.29

umts_scm@S1-BUILD05 #2

ECLAIR

 

?! Kαι δεν έχεις πάρει ακόμα update? Το JM1 τουλάχιστον το έχουν δώσει για το firmware σου εδώ και μήνες... έχεις κοιτάξει απ'το Kies?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

δεν συνδεεται με το κιες με κανεναν απο τους γνωστους τροπους στο πλανητη γη!

δε θα μπορω να παω στο φρογιο χωρις το jm1?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε στο FAQ στην υπογραφή μου και κάνε αυτά που λέει για το Kies... απλά πρέπει να βρεις τί είναι...

Μπορεί να σε στείλει κατεύθειαν σε JPO απο JF3 πηδώντας την JM1 δεν ξέρω, αλλά είναι τραγικό που δεν έχεις κάνει αναβάθμιση τόσο καιρό :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ύστερα από 7+ ώρες να κάνω troubleshoot το ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ KIES μπορώ να σου προτείνω το εξής...

 

 

  1. To tool na βρίσκει τα illegal filenames
  2. Format Internal/ External SD
  3. Upgrade Downgrade KIES
  4. Reg Hack it
  5. Driver Cleanup
  6. Compatibility mode
  7. Removing Winamp και Flikie Wallpaper
  8. Run it without Sim
  9. Unmount to external SD (ΜΗΝ το κάνεις remove physically)
  10. Αλλαξε το usb mode σε KIES αντί για το default popup Που διαλέγεις
  11. Κάνε Uninstall reinstall to windows media player 11 η 10.

 

Εγώ το έφτιαξα τελικά με την εξής σειρά ( 5 ),( 1 ), ( 3 ) (εβαλα το Kies_1.5.3.10093_82),( 9 ),( 10 ) και μόνο έτσι συνδέθηκε.Μετά την πρώτη σύνδεση ήθελε πάλι restart το τηλέφωνο.Μέχρι να ξαναβάλω το windows media player δεν δούλευε σωστα το MTB driver.

 

Επίσης αν πάρεις αυτήν την σειρά θα θές το regfix για το kies.Στο Froyo τα connectivity issues του KIES λύθηκαν..

 

Το WINAMP είναι μεγάλος ένοχος...Δοκίμασε προσωρινή αφαίερεση του...

 

ΠΡΟΣΟΧΗ και το γράφω με μεγάλα κόκκινα γράμματα για κάποιο λόγο!!!!!

 

 

Aν το κινητό σας είναι carrier locked ΑΦΑΙΡΕΣΤΕ το lock ΠΡΙΝ οποιοδήποτε flashing.Μετά αν σβηστεί το nvram.bin δεν μπορείτε να το ξεκλειδώσετε στο μέλλον.Υπάρχει στο market app για το unlock...

 

Πραγματικά βρήκα το software που σιχαίνομαι περισσότερο από το iTunes....>>> KIES!!!!

 

Τώρα μένει τρόπος να δούμε πως θα βάλουμε ελληνικά στο samsugn keyboard και το swype !!

Edited by minos197
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα ηθελα να κανω μια ερωτηση! Εδω και καμια βδομαδα το κινητο δεν μπορει να τρεξει mkv 720p αρχεια ενω παιζει ηχο βλεπω μονο μαυρη οθονη εχω 2 players μεσα τον αρχικο video player του κινητου και το mvideoplayer τι μπορει να φταει καμια ιδεα ? Edited by Orion20
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αυτους που εβαλαν το froyo αν εχουν προβλημα με την ενδειξη της μπαταριας.Εμενα αν και ειναι στο 50% η ενδειξη μου δειχνει να ειναι φουλ.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αυτους που εβαλαν το froyo αν εχουν προβλημα με την ενδειξη της μπαταριας.Εμενα αν και ειναι στο 50% η ενδειξη μου δειχνει να ειναι φουλ.

 

Πραγματικα η ενδειξη της μπαταριας ειναι...οτι ναναι!στο 70% ειναι το δικο μου και δειχνει φουλ.

Γενικα νομιζω πως η πρωτη froyo εχει ελαττωματακια...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ύστερα από 7+ ώρες να κάνω troubleshoot το ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ KIES μπορώ να σου προτείνω το εξής...

 

 

  1. To tool na βρίσκει τα illegal filenames
  2. Format Internal/ External SD
  3. Upgrade Downgrade KIES
  4. Reg Hack it
  5. Driver Cleanup
  6. Compatibility mode
  7. Removing Winamp και Flikie Wallpaper
  8. Run it without Sim
  9. Unmount to external SD (ΜΗΝ το κάνεις remove physically)
  10. Αλλαξε το usb mode σε KIES αντί για το default popup Που διαλέγεις
  11. Κάνε Uninstall reinstall to windows media player 11 η 10.

 

Εγώ το έφτιαξα τελικά με την εξής σειρά ( 5 ),( 1 ), ( 3 ) (εβαλα το Kies_1.5.3.10093_82),( 9 ),( 10 ) και μόνο έτσι συνδέθηκε.Μετά την πρώτη σύνδεση ήθελε πάλι restart το τηλέφωνο.Μέχρι να ξαναβάλω το windows media player δεν δούλευε σωστα το MTB driver.

 

Επίσης αν πάρεις αυτήν την σειρά θα θές το regfix για το kies.Στο Froyo τα connectivity issues του KIES λύθηκαν..

 

Το WINAMP είναι μεγάλος ένοχος...Δοκίμασε προσωρινή αφαίερεση του...

 

ποιο ειναι το εργαλειο για ta illegal filenames?

για registry δε ξερω πολλα ειναι η αλληθεια

τα εχω κανει τα περισσοτερα κατσε να δω κ τα αλλα ,

επισης αν βγαλεις το windows media player μετα το εβαλες παλι?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...