Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα έκανα πριν 2 μέρες και τα έστησα όλα από την αρχή.

 

Και κάτι άλλο που έγινε πριν λίγο (μάλλον ανάμεσα στα restart)...

 

στον φάκελο /sdcard έχει δημιουργηθεί ένα αρχείο με το όνομα com.handcent.nextsms-3.5.2.stack

 

τι είναι τούτο πάλι; :worry:

 

Περιεργο...Το θεμα ειναι οτι δεν εχεις κανει και κανενα αλλο χοντρο πειραγμα. Το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι καποια εφαρμογη ισως σου την εκανε, εκτος αν εγινε καμια ταρζανια με την επαναφορα των εφαρμογων. Αλλιως το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι δεν εκατσε καλα η ρομ σου.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Περιεργο...Το θεμα ειναι οτι δεν εχεις κανει και κανενα αλλο χοντρο πειραγμα. Το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι καποια εφαρμογη ισως σου την εκανε, εκτος αν εγινε καμια ταρζανια με την επαναφορα των εφαρμογων. Αλλιως το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι δεν εκατσε καλα η ρομ σου.

Δεν έκανα επαναφορά, τα ξαναεγκατέστησα μετά το reset ένα ένα από το market τα προγράμματα που είχα... τι να πω :(

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα μου φαίνεται μαρτυράει...

 

Ποιο πρόγραμμα και γιατί; Ποια η διαφορά τους; Υπάρχουν και τα 2 στο Μαρκετ. Advanced Task Manager και Advanced Task Killer... Το ένα είναι με το μπλε φιογκάκι και το άλλο με το κόκκινο!

Edited by gnikolai
Προσθήκη πληροφοριών...

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα μου φαίνεται μαρτυράει...

 

Ποιο πρόγραμμα και γιατί; Ποια η διαφορά τους; Υπάρχουν και τα 2 στο Μαρκετ. Advanced Task Manager και Advanced Task Killer...

 

Εγω χρησιμοποιουσα τον advanced task killer στην 2.1. Στην 2.2.1 δεν χρειαζεται κανενας.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα μου φαίνεται μαρτυράει...

 

Ποιο πρόγραμμα και γιατί; Ποια η διαφορά τους; Υπάρχουν και τα 2 στο Μαρκετ. Advanced Task Manager και Advanced Task Killer...

 

Κανενα απ'τα 2!

 

Διαβασε το "Διαχείριση μνήμης στο λειτουργικό Android" στο 1ο ποστ εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153.

Και χρησιμοποιησε τον Autokiller ριχνοντας μια ματια στις τιμες που προτινει Tony εδω περα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3384681#post3384681

Link to comment
Share on other sites

ΕΤο ερώτημα μου φαίνεται μαρτυράει...

 

Ποιο πρόγραμμα και γιατί; Ποια η διαφορά τους; Υπάρχουν και τα 2 στο Μαρκετ. Advanced Task Manager και Advanced Task Killer... Το ένα είναι με το μπλε φιογκάκι και το άλλο με το κόκκινο!

 

γω χρησιμοποιουσα τον advanced task killer στην 2.1. Στην 2.2.1 δεν χρειαζεται κανενας.

Εγώ φοράω τη 2.2 πλέον περασμένη από το επίσημο σερβις και ΔΕΝ θέλω να βάλω τη 2.2.1. Θα περιμένω τη 2.3 όποτε και αν βγει. Μέχρι τότε όμως λέω να βάλω ένα από τα δυο προγράμματα. Ποιο λέτε λοιπόν;

 

Κανενα απ'τα 2!

 

Διαβασε το "Διαχείριση μνήμης στο λειτουργικό Android" στο 1ο ποστ εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=283153.

Και χρησιμοποιησε τον Autokiller ριχνοντας μια ματια στις τιμες που προτινει Tony εδω περα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3384681#post3384681

 

Για το Autokiller από οτι φαίνεται πρέπει να είναι κανείς Rooted για να αλλαξει τιμές. Εγώ δεν ειμαι... Επίσης σκέφτηκα αυτό για να "διορθώσω" κάπως τη ζωή της μπαταρίας αλλά και να μειώσω τα συχνά κολήματα που έχει από τότε που μπήκε η 2.2. Το κινητό θυμίζει λίγο από Windows 6.5...

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα μου φαίνεται μαρτυράει...

 

Ποιο πρόγραμμα και γιατί; Ποια η διαφορά τους; Υπάρχουν και τα 2 στο Μαρκετ. Advanced Task Manager και Advanced Task Killer... Το ένα είναι με το μπλε φιογκάκι και το άλλο με το κόκκινο!

 

Εγω προτιμω αυτον με το κοκκινο. Οντως δεν χρειαζεται στην 2.2.1 αλλα ο Opera mini που χρησιμοποιω τρωει κατι κολληματα ανα διαστηματα και ο μονος τροπος να τον κλεισεις (αν θελεις να τον χρησιμοποιησεις αμεσα) ειναι με εναν Task Killer.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Για το Autokiller από οτι φαίνεται πρέπει να είναι κανείς Rooted για να αλλαξει τιμές. Εγώ δεν ειμαι... Επίσης σκέφτηκα αυτό για να "διορθώσω" κάπως τη ζωή της μπαταρίας αλλά και να μειώσω τα συχνά κολήματα που έχει από τότε που μπήκε η 2.2. Το κινητό θυμίζει λίγο από Windows 6.5...

 

Για να διορθωσεις τη ζωη της μπαταριας που λες κοιτας στον μεγαλειωδη οδηγο του Stinger στην υπογραφη του.

 

Εγω προτιμω αυτον με το κοκκινο. Οντως δεν χρειαζεται στην 2.2.1 αλλα ο Opera mini που χρησιμοποιω τρωει κατι κολληματα ανα διαστηματα και ο μονος τροπος να τον κλεισεις (αν θελεις να τον χρησιμοποιησεις αμεσα) ειναι με εναν Task Killer.

 

Σωστος ο Πετρος. Κι εγω πλεον τον task manager μονο για κατι τετοιες περιπτωσεις τον εχω, οταν σκαλωνει καποια εφαρμογη (εχει τυχει να σκαλωσει το handcent η πχ στο market να μην γινεται το patch με το market enabler αν δεν το κλεισω παντελως απο εκει).

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια εμενα εχει αρχισει και με κουραζει το galaxy... :(

σκεφτομαι ακομη και να το πουλησω

 

δεν λεω, ειναι φοβερο κινητο, αλλα δεν ειναι ακομη αρκετα ωριμο

εχω αγανακτησει πλεον με το θεμα της μπαταριας

σε καθε φορτιση εχει διαφορετικη καταναλωση

φοβαμαι πλεον να βαλω οποιαδηποτε εφαμρογη-widget μην μου "φαει" την μπαταρια

το δε σερφαρισμα στη 2.2.1 εχει αρχισει και αυτο να μου δινει στα νευρα, εχω διαπιστωσει οτι ο default browser ανοιγει τις σελιδες πιο γρηγορα απο ολους τους αλλους αλλα καποια κοληματακια που τρωει ωρες ωρες με το smoothnes με τρελαινουν...

το δε gps ας το αφησω καλυτερα

εχω βαρεθει επισης να σκαλιζω το κινητο και να δοκιμαζω διαφορετικους 10αδες συνδυασμους για το καλυτερο αποτελεσμα, καλο σημα, καλη καταναλωση μπαταριας, καλο gps, smoothnes, καλυτερο internet και χιλια δυο αλλα

 

για να εχεις τη συσκευη οπως επρεπε να ειναι απο το εργοστασιο, πρεπει να διαβαζεις αρκετα συχνα με τις ωρες myphone, xda και αλλα φορα κατι πλεον που δεν μπορω να κανω και για το κινητο μαζι με τοσα αλλα

βεβαια κανεις δεν σε αναγκαζει να το κανεις αλλα εφοσον μπηκαμε στον χορο θα χορεψουμε κιολας :O

 

ωρες ωρες σκεφτομαι να παρω το n8, αλλα θα ειναι και αυτο ενα smartphone που θα θελει τα πειραγματα του και με κακιστο browsing

αλλες φορες παλι σκεφτομαι να παρω ενα απλο κινητακι με καλη καμερουλα (ισως το wave? :worry:) και το κυριοτερο με καλη αυτονομια, να του περναω 1-2 εφαρμογες και να μην εχω το αγχος της μπαταριας...

 

τα ειπα και ξαλαφρωσα

δεν αποσκοπω σε κατι με αυτο το μηνυμα απλα αυτος ειναι ο καημος μου...

 

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα αλλά εγω προχώρησα περισσότερο, αγόρασα το Ν8

και μετά απο μια βδομάδα το εκανα το Ν8 δώρο στον γιο μου.

Η οθόνη του, η αίσθηση οταν την χαιδεύεις για να γράψεις με swype, η πλοήγηση στο ιντερνετ, δεν την εχει το Ν8 με τίποτε.

Και να σκεφτείς οτι εχω κόλλημα με τα ΝΟΚΙΑ, πιο παλιά οταν αγόραζα αλλο τηλ εκτος απο ΝΟΚΙΑ μεχρι 5 μερες το αντεχα, μετα γυριζα παλι στην ΝΟΚΙΑ.

Και εμένα με εχει κουράσει το GALAXY και σκέφτομαι να κάνω αυτό που προτείνεις στην τελευταία παράγραφο, να πάρω ενα απλο τηλέφωνο για τηλέφωνο και να κρατήσω το galaxy για μικρο pc.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εάν ακόμα και μετά τον οδηγό έχετε ακόμα προβλήματα με την μπαταρία, πάρτε έναν επιτραπέζιο φορτιστή με 2 μπαταριούλες από ebay και τέλος το πανηγύρι. Πιστεύω δεν αξίζει να στεναχωριέστε για τέτοια θέματα γιατί όπως σωστά αναφέρθηκε ξανά, σπάνια smartphone να βγάλει πάνω από 2 μέρες...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!

 

Όλα τα ωραία προγραμματάκια χρειαζονται Root. Δεν είμαι...

Άρα, θέλω κάποιον εμπειρο, από Θεσσαλονίκη να μου κάνει το τηλέφωνο Root. Προσοχή!!! Έχω την επίσημη ελληνική έκδοση 2.2 περασμένη από το επίσημο σερβις:

I9000XXJPP

2.6.32.9

root@SE-S608 #1

FROYO-XWJPH

Θέλω καποιον εμπειρο γιατί έχω ακούσει διάφορα κουλά να συμβαίνουν όταν πρόκειται να γίνει root σε ελληνική συσκευή και πως σε ορισμένες συσκευές ΔΕΝ γίνεται καν Root. Αν λοιπόν υπάρχει κάποιος από Θεσσαλονίκη, που να το κατεχει 100% κερνάω καφε (σε καφετέρια της επιλογής του) ή και κατοίκον. Πληροφορίες εντός...

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!

 

Όλα τα ωραία προγραμματάκια χρειαζονται Root. Δεν είμαι...

Άρα, θέλω κάποιον εμπειρο, από Θεσσαλονίκη να μου κάνει το τηλέφωνο Root. Προσοχή!!! Έχω την επίσημη ελληνική έκδοση 2.2 περασμένη από το επίσημο σερβις:

I9000XXJPP

2.6.32.9

root@SE-S608 #1

FROYO-XWJPH

Θέλω καποιον εμπειρο γιατί έχω ακούσει διάφορα κουλά να συμβαίνουν όταν πρόκειται να γίνει root σε ελληνική συσκευή και πως σε ορισμένες συσκευές ΔΕΝ γίνεται καν Root. Αν λοιπόν υπάρχει κάποιος από Θεσσαλονίκη, που να το κατεχει 100% κερνάω καφε (σε καφετέρια της επιλογής του) ή και κατοίκον. Πληροφορίες εντός...

 

Root γινεται σε ολες τις ρομ ανεξαιρετως. Ο τροπος που θα rootαρεις θελει προσοχη, γιατι στη δικη σου επισημη ελληνικη π.χ. δεν γινεται με τη μεθοδο του cf-root. Παντως δεν ειναι και ιδιαιτερα δυσκολη η διαδικασια, αλλα αν δεν νιωθεις σιγουρος και καποιος φιλος μπορει να σε βοηθησει, ειναι πολυ καλυτερα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Root γινεται σε ολες τις ρομ ανεξαιρετως. Ο τροπος που θα rootαρεις θελει προσοχη, γιατι στη δικη σου επισημη ελληνικη π.χ. δεν γινεται με τη μεθοδο του cf-root. Παντως δεν ειναι και ιδιαιτερα δυσκολη η διαδικασια, αλλα αν δεν νιωθεις σιγουρος και καποιος φιλος μπορει να σε βοηθησει, ειναι πολυ καλυτερα.

 

Επισης ΔΕΝ δουλεύει ΟΥΤΕ το z4root. Οπότε πραγματικά παρακαλώ όποιο μέλος έχει διάθεση και χρόνο να βρεθούμε αυριο-μεθαυριο να το κανουμε (το Root εννοώ ;) ). Περιμένω PM's...

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Επισης ΔΕΝ δουλεύει ΟΥΤΕ το z4root. Οπότε πραγματικά παρακαλώ όποιο μέλος έχει διάθεση και χρόνο να βρεθούμε αυριο-μεθαυριο να το κανουμε (το Root εννοώ ;) ). Περιμένω PM's...

 

Αν δεν πάρεις πμς ευχαρίστως να στο κάνω με teamviewer (remote control στο pc σου). Είναι πολύ απλό μην φοβάσαι :)

Link to comment
Share on other sites

Alex και για οποιον αλλον ενδιαφερεται, μολις παρατηρησα οτι η επιλογες της γλωσσας στο ελληνικο πληκτρολογιο που περναμε με τους οδηγους, χανονται και μετα την εναλλαγη απο πληκτρολογιο samsung σε swype και εναλλαξ.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Alex και για οποιον αλλον ενδιαφερεται, μολις παρατηρησα οτι η επιλογες της γλωσσας στο ελληνικο πληκτρολογιο που περναμε με τους οδηγους, χανονται και μετα την εναλλαγη απο πληκτρολογιο samsung σε swype και εναλλαξ.

 

Ναι το έχω υπ'όψη μου εδώ και 2 βδομάδες... Θέλω να βρω κάποιον να μου στείλει το /system της XWJPH, αλλά δε βρίσκω... υπάρχει πουθενά; Ίσως αν γίνει root o gnikolai? :)

H πρόταση του κυβοχιά (:) σορρυ Bill κόλλησε) μέσω teamviewer ισχύει κι από μένα, αν δε βρεις κάποιον.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Να θεσω μια απορια. Εχω περασει την 2. 2. 1 μεσω kies patcher. Αν βγει καποια νεα ενημερωση, οπως πχ 2. 3 θα μπορω να την περασω η θα εχουμε γλεντια και χαρες;
Link to comment
Share on other sites

Να θεσω μια απορια. Εχω περασει την 2. 2. 1 μεσω kies patcher. Αν βγει καποια νεα ενημερωση, οπως πχ 2. 3 θα μπορω να την περασω η θα εχουμε γλεντια και χαρες;

 

To δευτερο:lol:

 

Περα απο την πλακα, μακαρι να παρουμε 2.3 αλλα θεωρω οτι θα ειναι δια της πλαγιας οδου και οχι επισημως, οπερ σημαινει φλασαρισμα μεσω odin...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ναι... αλλα που ν' την??? ε???? μια έκδοση βγήκε στις 24/12 και απο τοτε κανεις (απο 'σο βλέπω εγω) δεν ασχολείται!!! Και εφόσον ισχύει οτι η 2,3 εκμετελέυεται το CPU+GPU του galaxy ειναι κρίμα να μη το δούμε...!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι... αλλα που ν' την??? ε???? μια έκδοση βγήκε στις 24/12 και απο τοτε κανεις (απο 'σο βλέπω εγω) δεν ασχολείται!!! Και εφόσον ισχύει οτι η 2,3 εκμετελέυεται το CPU+GPU του galaxy ειναι κρίμα να μη το δούμε...!!!!!

 

Ισως το δουλευει καποιος developer (supercurio?) τοσο καιρο και τα πραγματα να ειναι δυσκολοτερα απο οσο εδειχναν στην αρχη για ενα λειτουργικο και σταθερο port. Ο καιρος θα δειξει...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!

 

Το δουλεύουν το port παιδιά Dont worry, απλά δεν δίνουν updates για να μην τους πρήζει ο κόσμος :)

 

 

ΥΓ. Θα προσθέσω και το κυβοχιάς στην υπογραφή μου ρε καλόπαιδα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!

 

Το δουλεύουν το port παιδιά Dont worry, απλά δεν δίνουν updates για να μην τους πρήζει ο κόσμος :)

 

 

ΥΓ. Θα προσθέσω και το κυβοχιάς στην υπογραφή μου ρε καλόπαιδα:lol:

 

Θα συμφωνησω με τον συμπαθη κυβοχια παντως:lol: Οταν βγει καποιο αρκετα stable και χωρις σοβαρα προβληματα θα το δωσουν για beta testing απο τους τολμηρους. Τα bugs του θα τα εχει σιγουρα, αλλα θα ειμαστε σε καλο δρομο.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

To δευτερο:lol:

 

Περα απο την πλακα, μακαρι να παρουμε 2.3 αλλα θεωρω οτι θα ειναι δια της πλαγιας οδου και οχι επισημως, οπερ σημαινει φλασαρισμα μεσω odin...

 

Η επιλογη που εχει η 2.2.1 για ανημερωση μεσω ΟΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογη που εχει η 2.2.1 για ανημερωση μεσω ΟΤΑ?

 

Ισως ειναι για καποια επομενη version του 2.2 πχ μια 2.2.2. Μακαρι να ειναι για την 2.3 αλλα προσωπικα το θεωρω δυσκολο, τουλαχιστον στην παρουσα φαση με τον ερχομο του nexus s και με την πιθανολογουμενη ελευση στην Ευρωπη.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

εχω κ ενα galaxy s κ τωρα τελευταια εχει αρχισει κ κολλαει συνεχεια... υπερβολικα θα ελεγα... κανει κατι κολληματα στο ξεκλειδωμα κ μετα σβηνονται ολα τα sms που εχω.... δοκιμασα κ με το handsent sms αλλα παλι τπτ γιατι σε καποια φαση κολλησε παλι κ ξανα πανε ολα τα μηνυματα... αναβαθμιση σε 2,2 απο οσο ξερω δεν γινεται, οποτε ξερει κανεις τπτ για να το κανω να μην κολλαει...????????? κ δεν κολλαει μονο στα μηνυματα, κολλαει γενικα κ αργει πολυ...

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...