Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, αναβάθμισα στην γερμανική JPO, το product code μου βλέπετε είναι DBT.

Ακολούθησα τη συμβουλή του Alex και έκανα root στο κινητό με το superoneclick, το οποίο όντως τρέχει το adb πίσω από το πρόγραμμα. Αφού έγινε το root και εμφανίστηκε το εικονίδιο superuser στις εφαρμογές το κινητό άρχισε να lagάρει υπερβολικά. Έκανα ένα reboot, όπως προτείνει ο δημιουργός και το κινητό ήρθε στα ίσα του. Χρησιμοποίσα τον root explorer, ο οποίος πήρε κανονικά την άδειά του από τον superuser. Μετά πήγα να χρησιμοποιήσω το titanium, αυτό όμως δεν έτρεχε με το μήνυμα ότι δεν έχω εγκατεστημένο busybox. Κατέβασα το busybox στο κινητό και πήγα να το εγκαταστήσω αλλά μου έβγαλε μήνυμα για αντικατάσταση εφαρμογής. Σταμάτησα την εγκατάσταση και ξανάνοιξα το titanium το οποίο αναγνώρισε το busybox και έτρεξε, οπότε όλα οκ. Υποθέτω ότι έπρεπε τελικά να κάνω factory reset μετά την αναβάθμιση σε froyo αλλά να πω την αμαρτία μου βαρέθηκα το στήσιμο.

 

Κατά τα άλλα η JPO σαφώς γρηγορότερη από τη μαμίσια JM1 που φόραγα. Καλοδεχούμενο το flash στον browser αλλά τον καθυστερεί στο άνοιγμα σελίδας με flash ακόμα και όταν είναι on demand. Η κατανάλωση μπαταρίας μάλλον στα ίδια επίπεδα και το εικονίδιό της σωστό όπως και πρίν. Την εγκατάσταση στην external δεν θα τη χρειαστώ αφού το κινητό έχει άπειρο χώρο. Βελτιωμένος ο music player, πολύ πιο γρήγορος, όπως και το gallery. Το gps κλειδώνει σε 10 δεύτερα 8 δορυφόρους και δεν χάνει σήμα, όταν στην JM1 κλείδωνε 5-6 μετά από 5 λεπτά και τους έχανε συνέχεια. Το μόνο που μου λείπει είναι το ελληνικό swype, το οποίο δεν μπορώ να βάλω με καμία κυβέρνηση (από τους οδηγούς για νέους χρήστες), αλλά είμαι σίγουρος ότι θα βρω τη λύση.

Γενικά πάντως πολύ ευχαριστημένος

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Διάβασε στο FAQ στην υπογραφή μου και κάνε αυτά που λέει για το Kies... απλά πρέπει να βρεις τί είναι...

Μπορεί να σε στείλει κατεύθειαν σε JPO απο JF3 πηδώντας την JM1 δεν ξέρω, αλλά είναι τραγικό που δεν έχεις κάνει αναβάθμιση τόσο καιρό :p

 

Tyxerakias κι εγώ είμαι με pda JG1, phone JF5 και CSC JF9 (κινητόαπό Γερμανό με χάρτες), και ούτε εγώ έχω κάνει αναβάθμιση σε καμία Μ γιατί πολύ απλα το Kies δεν την έδωσε ποτέ για Ελλάδα, και δεν έχω καθόλου χρόνο για το παραμικρό χάκεμα. Θέλω να πιστεύω ότι θα δώσει κανονικά την αναβάθμιση σε 2.2.

 

Ερώτηση 1: Τελικά να κάνουμε ένα factory reset πριν βάλουμε το 2.2; Είναι καλύτερα;

Ερώτηση 2: Υπάρχει κανένα νέο από την MLS για το "δώρο" Destinator που δεν δουλεύει σε 2.2; Ξέρω ότι μπορούμε να βρούμε διάφορα προγράμματα πλοήγησης, αλλά αν μπορώ να έχω κάτι νόμιμο το προτιμώ.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μου λείπει είναι το ελληνικό swype, το οποίο δεν μπορώ να βάλω με καμία κυβέρνηση (από τους οδηγούς για νέους χρήστες), αλλά είμαι σίγουρος ότι θα βρω τη λύση.

Γενικά πάντως πολύ ευχαριστημένος

 

Και εμένα με τρέλανε μέχρι να αρχείο που να μην το crasharei.Αν δεν παίζει ζήτημα copyrights μπορώ να ποστάρω αυτά που χρησιμοποίησα για να δουλέψει..

Link to comment
Share on other sites

Tyxerakias κι εγώ είμαι με pda JG1, phone JF5 και CSC JF9 (κινητόαπό Γερμανό με χάρτες), και ούτε εγώ έχω κάνει αναβάθμιση σε καμία Μ γιατί πολύ απλα το Kies δεν την έδωσε ποτέ για Ελλάδα, και δεν έχω καθόλου χρόνο για το παραμικρό χάκεμα. Θέλω να πιστεύω ότι θα δώσει κανονικά την αναβάθμιση σε 2.2.

 

Ερώτηση 1: Τελικά να κάνουμε ένα factory reset πριν βάλουμε το 2.2; Είναι καλύτερα;

Ερώτηση 2: Υπάρχει κανένα νέο από την MLS για το "δώρο" Destinator που δεν δουλεύει σε 2.2; Ξέρω ότι μπορούμε να βρούμε διάφορα προγράμματα πλοήγησης, αλλά αν μπορώ να έχω κάτι νόμιμο το προτιμώ.

 

1. Εγώ βαριόμουνα και δεν το έκανα.. και έπρεπε μετά να βγάλω κάποια προγράμματα που δε δούλευαν... είναι επιλογή σου, αν δε βαριέσαι κάντο, θα είναι καθαρότερο ίσως.

2. Μάλλον ατύχησες, η MLS είναι χειρότερη από τη Samsung σε υποστήριξη :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με τρέλανε μέχρι να αρχείο που να μην το crasharei.Αν δεν παίζει ζήτημα copyrights μπορώ να ποστάρω αυτά που χρησιμοποίησα για να δουλέψει..

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα copyright, αλλά αν σε αγχώνει στείλε μου pm. :)

 

Edit: Ευχαριστώ φίλε για την διάθεση για βοήθεια. Το έλυσα το θέμα μου, οπότε μην ασχοληθείς άλλο.

Edited by Lakerdas
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

είναι επιλογή σου, αν δε βαριέσαι κάντο, θα είναι καθαρότερο ίσως.

 

αυτο ισχυει...απο προσωπικη εμπειρια...

και ποτε δεν ξερεις μελλοντικα τι προβλημα μπορει να σου βγαλει απο σκουπιδια η απο εφαρμογες που δεν εχουν κατσει καλα.

δηλαδη μπορει να σου βγει το προβλημα και σε 3-4 μερες και οχι αμεσως,με την παροδο της χρησης.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη να σου πω την αλήθεια δε βλέπω διαφορά στην ταχύτητα, το έχω δοκιμάσει και με 3G έξω και με wifi μέσα και δουλεύει μια χαρά, το ίδιο με πριν, με ελάχιστες εμφανισιακές διαφορές... δεν έχω κάτσει να το ψειρίσω σε στυλ το τάδε site τώρα φορτώνει ένα δέκατο του δευτερολέπτου πιο γρήγορα ή πιο αργά... απλά σε απλή χρήση μου φαίνεται το ίδιο...

Δεν έχω ανοίξει όλα μου τα προγράμματα για να σου πω για lagfix, γιατί ουσιαστικά τις ελεύθερές μου ώρες το ξαναέφτιαχνα με root, recovery 2e, rom manager, ελληνικά πληκτρολόγια και απεγκατάσταση κάποιων σπασμένων εφαρμογών που είχα στην 2.1 που δεν παίζουν πια (ειδικά με την αλλαγή του φακέλου από "sd" σε "external_sd", υπήρχαν κάποια προβλήματα). Νομίζω τώρα είμαι οκ. Οσo πάντως έκανα όλα αυτά, ανταποκρίνεται μια χαρά το τηλέφωνο... ίσως με lagfix να πάει πιο γρήγορα ναι, θα περιμένω λίγο και θα δω.

καλα αυτοι στην google λεγανε οτι θα ειναι 2 με 5x ποιο γρηγορο το λειτουργικο

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτοι στην google λεγανε οτι θα ειναι 2 με 5x ποιο γρηγορο το λειτουργικο

 

Στη google ή στη Samsung? Μάλλον το 2ο... :D

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Στη google ή στη Samsung? Μάλλον το 2ο... :D

It's official. Google just announced Android 2.2 (Froyo), the latest update to its mobile operating system. Here's a handy run-down of some of its included features:

 

1. Microsoft Exchange support.

 

2. Applications that run 2-5 times faster thanks to the new compiler.

 

3. Users availing of tethering and hot spot will receive one joint bill from a carrier, a dig at the iPad, whether it be intentional or not.

 

4. The web browser now zips 2-3 times faster, faster in fact, than the iPad's browsing experience when compared side-by-side.

 

5. Orientation camera and speech standards

Link to comment
Share on other sites

It's official. Google just announced Android 2.2 (Froyo), the latest update to its mobile operating system. Here's a handy run-down of some of its included features:

 

1. Microsoft Exchange support.

 

2. Applications that run 2-5 times faster thanks to the new compiler.

 

3. Users availing of tethering and hot spot will receive one joint bill from a carrier, a dig at the iPad, whether it be intentional or not.

 

4. The web browser now zips 2-3 times faster, faster in fact, than the iPad's browsing experience when compared side-by-side.

 

5. Orientation camera and speech standards

 

Nαι, και στο Nexus 1 που ήταν το τηλέφωνο της google, κάτι τέτοιο συνέβη.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ολα οσα αναφερεις παραπανω ισχυουν...

Απλως θελει να το πειραξεις και εσυ στο ελαχιστο.

Δηλαδη να του περασεις μεσω odin,στην επιλογη pda,το universal lag fix και μετα το κινητο πεταει.

Μην ξεχνας οτι ουσιαστικα μιλαμε για open source και θελει να ψαχτουμε και εμεις, απο ελαχιστα ως πολυ.

Αν παλι δεν θες να ψαχνεσαι καθολου και θες quadrant 2000 και lighting speed,λυπαμαι αλλα θα σε απογοητευσω.

Καμμια εταιρια δεν διακινδυνευει την σταθεροτητα του λειτουργικου της για ταχυτητα.

Αν παλι δεν ικανοποιησαι,υπαρχουν και οι κλειστες πλατφορμες οπου εκει θα κανεις ο,τι σου λενε,στο ελαχιστο και θα λες οτι εχεις και ταχυτητα απο πανω,αφου θα εκτελεις ενα πραγμα την φορα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα οσα αναφερεις παραπανω ισχυουν...

Απλως θελει να το πειραξεις και εσυ στο ελαχιστο.

Δηλαδη να του περασεις μεσω odin,στην επιλογη pda,το universal lag fix και μετα το κινητο πεταει.

Μην ξεχνας οτι ουσιαστικα μιλαμε για open source και θελει να ψαχτουμε και εμεις, απο ελαχιστα ως πολυ.

Αν παλι δεν θες να ψαχνεσαι καθολου και θες quadrant 2000 και lighting speed,λυπαμαι αλλα θα σε απογοητευσω.

Καμμια εταιρια δεν διακινδυνευει την σταθεροτητα του λειτουργικου της για ταχυτητα.

Αν παλι δεν ικανοποιησαι,υπαρχουν και οι κλειστες πλατφορμες οπου εκει θα κανεις ο,τι σου λενε,στο ελαχιστο και θα λες οτι εχεις και ταχυτητα απο πανω,αφου θα εκτελεις ενα πραγμα την φορα.

α εσυ πολυ μου κολλας, μηπως σε εδειρε κανενας superas και εχεις προβλημα με το Nick ? :) βρε το θεμα ειναι τι θα κανω εγω η οτι λενε οι εταιριες και μετα δεν ισχυουν ? που ακουστηκε δηλαδη οσοι αγοραζουν μια ferrari να πρεπει να την πειραξουν για να αποδωσει οσα γραφει ο κατασκευαστης. με την λογικη σου καθενας που αγοραζει συσκευη με android θα πρεπει να ειναι και προγραμματιστης της nasa. το καλυτερο ειναι κραξιμο στις εταιριες για να βαλουν μυαλο. π.χ. εγω τους εστειλα ενα email το πρωι.

Link to comment
Share on other sites

παιδες ξερετε κανενα τροπο να απενεργοποιησουμε τη σπαστικη ειδοποιηση οταν φορτιζει πληρως η μπαταρια???
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

καλα συγνωμη ειμαστε σοβαροι?????Εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων κ ΠΑΛΙ ΔΕ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΙΕΣ

EXW τρελαθει εχω ριξει τα μπινελικια της ζωης μου

Link to comment
Share on other sites

π.χ. εγω τους εστειλα ενα email το πρωι.

 

 

Ελπιζω να το απευθηνες στον κυριο Ζησημοπουλο.

Αυτος συνηθως απανταει στα mail παραπονων.

Link to comment
Share on other sites

καλα συγνωμη ειμαστε σοβαροι?????Εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων κ ΠΑΛΙ ΔΕ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΙΕΣ

EXW τρελαθει εχω ριξει τα μπινελικια της ζωης μου

 

Μην παιδεύεσαι εγώ τα παράτησα, έτσι κι αλλιώς μάπα πρόγραμμα, τρεις και λίγο μου κολλούσε. Δοκίμασε υποκατάστατα πχ Android Manager Wifi

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγω την JPO μεσω Kies. Αποφασισα να μην περιμενω την ελληνικη καθως το Swype με αφηνει αδιαφορο, so why bother? Δεν εχω εντυπωσεις ακομα βεβαια.

Αlex για πετα ενα λινκ για τον rage against the cage root τροπο. Εγω βρηκα ενα SuperOneClick v1.5.4 και ενα CF-Root v1.2. To universal lag fix ειναι το δευτερο?

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

εφττιαξε τελικα το ρημαδι μετα απο την επαναφορα , βαζω κ εγω την jpo ,κ δε θα περασω εφαρμογες για να ειμαι ετοιμος για το φρογιο
Link to comment
Share on other sites

α εσυ πολυ μου κολλας, μηπως σε εδειρε κανενας superas και εχεις προβλημα με το Nick ? :) βρε το θεμα ειναι τι θα κανω εγω η οτι λενε οι εταιριες και μετα δεν ισχυουν ? που ακουστηκε δηλαδη οσοι αγοραζουν μια ferrari να πρεπει να την πειραξουν για να αποδωσει οσα γραφει ο κατασκευαστης. με την λογικη σου καθενας που αγοραζει συσκευη με android θα πρεπει να ειναι και προγραμματιστης της nasa. το καλυτερο ειναι κραξιμο στις εταιριες για να βαλουν μυαλο. π.χ. εγω τους εστειλα ενα email το πρωι.

 

 

δεν ξερω τι νοημα εχει και καθομαι και σου απανταω σοβαρα αλλα οκ...αμπαλαεα.

καταρχην μην συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια,τι μου λες τωρα για φεραρι...

συγκρινε την διαδικασια που θα ακολουθουσες σε εναν υπολογιστη...

γιατι αν δεν το εχεις καταλαβει(που δεν το εχεις) κρατας εναν υπολογιστη στα χερια σου που πολλες φορες σε αποκριση ειναι πολυ ανωτερος ακομα και διπυρηνων επεξεργαστων.

 

στον σουπερ ντουπερ λοιπον υπολογιστη σου,δεν βαζεις winamp για να ακους μουσικη?

δεν βαζεις media player classic η vlc για να παιζεις τις ματροσκες σου?

δεν βαζεις open office αν δεν θες να πληρωσεις η δεν ξερεις να σπας τα office?

μενεις με το wordpad?

λοιπον,οσο υπολογισταρα και να εχεις,αν δεν κανεις αυτες τις βελτιωτικες κινησεις,θα νιωθεις λες και τρεχεις cyrix.

το ιδιο συμβαινει και εδω...ειδικα οταν μιλαμε για linux.

δεν σου ζητησε κανενας να ανοιξεις το κινητο σου και να του βαλεις ram.

θελει ενα-δυο προγραμματα διαολε για να απογειωθει.

αν ειναι τοσο δυσκολο,εεε,δεν ειναι το κινητο αυτο για εσενα,το smartphone δεν ειναι sony ericsson walkman.

 

κατσε να ασχοληθεις λιγο και στην τελικη,αν δεν εισαι απαιτητικος ειναι αξιοπρεπεστατο στην 2.2,εγω το δοκιμασα πριν απο lagfix και kernel και ο browser ηταν σφαιρα με zoom βαση οθονης και flash on demand.

αν παλι εισαι απαιτητικος διαβασε 2-3 πραγματα απο το να βλεπεις ολη την ωρα Αρη να γουσταρει.

Edited by bladerunner82
Link to comment
Share on other sites

α εσυ πολυ μου κολλας, μηπως σε εδειρε κανενας superas και εχεις προβλημα με το Nick ? :) βρε το θεμα ειναι τι θα κανω εγω η οτι λενε οι εταιριες και μετα δεν ισχυουν ? που ακουστηκε δηλαδη οσοι αγοραζουν μια ferrari να πρεπει να την πειραξουν για να αποδωσει οσα γραφει ο κατασκευαστης. με την λογικη σου καθενας που αγοραζει συσκευη με android θα πρεπει να ειναι και προγραμματιστης της nasa. το καλυτερο ειναι κραξιμο στις εταιριες για να βαλουν μυαλο. π.χ. εγω τους εστειλα ενα email το πρωι.

 

Δυστυχώς φίλε μου αυτη είναι η πραγματικότητα.

Χρειάζονται κάποιες επεμβάσεις για να μπορέσεις να πάρεις το maximum των δυνατοτήτων της συσκευής που διαθέτεις. Το ίδιο συμβαίνει με όλες τις εταιρείες λίγο πολυ.

Ακόμα και στο Desire HD έχουν αρχίσει να περνάνε custom rom για μεγαλύτερη ακόμα ταχύτητα.

Στο galaxy λίγο που το δούλεψα με το froyo που είχε βγει για τις Σκαδιναβικες χώρες, δεν παρατήρησα καθυστέρηση στο browsing. Το αντίθετο θα έλεγα εφεσον απενεργοποιησεις το flash.

Δυστυχώς είναι αλήθεια αυτο που υποστηρίζει ο Steve Jobs για το flash.

 

Για μένα το μοναδικό πρόβλημα στο galaxy είναι το RFS και η περιορισμένη μνήμη.

Με το froyo αν το δουλεψεις σωστά μπορείς να κρατήσεις την συσκευη χωρίς lag fix.

Χρειάζεται μόνο να μην βάζετε εφαρμογές που δεν τις χρειαζετε και τρέχουν τσάμπα στο παρασκήνιο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται μόνο να μην βάζετε εφαρμογές που δεν τις χρειαζετε και τρέχουν τσάμπα στο παρασκήνιο.

 

Και αυτο ακομα διορθωνεται με το autostarts και εναν task killer. Για μενα εγινε must κυριως η πρωτη εφαρμογη σε ολες τις rom ανεξαρτητως lag ή οχι. Με την απλη λογικη πως αφου δεν θελω μια εφαρμογη (κυριως 3rd party) να τρεχει αν δεν της πω εγω να το κανει, πολυ απλα την περιοριζουμε :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ξεκινησα να βαλω jpo κ μου εβαλε froyo

firmware 2.2

fasma xxjpp

kernel 2.6.32.9 root@sep-35#1

froyo.xxjpo

 

Mα η JPO ΕΙΝΑΙ εκδοση με Froyo ;)

Νομιζα πως εκανες καποιο τυπογραφικο στο προηγουμενο ποστ σου που ελεγες οτι βαζεις Jpo και περιμενεις Froyo, οποτε δεν σχολιασα...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...