Jump to content

Android: Τι άλλο έχει το... μενού;


spyro80
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[imgalign]http://www.myphone.gr/news/android.gif[/imgalign]Ο παγκόσμιος κολοσσός που ακούει στο όνομα Google αρέσκεται στο να μας ανοίγει την όρεξη με τις ονομασίες που δίνει στις εκδόσεις του Android OS, έτσι συνεχίζει αλφαβητικά και μετά τις εκδόσεις Cupcake, Donut, Éclair, Froyo μας ετοιμάζει τις επερχόμενες Gingerbread και Honeycomb. Αυτό που δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα, είναι εάν η έκδοση Gingerbread που ακολουθεί θα είναι της σειράς 2.x, αποτελώντας αναβάθμιση της τρέχουσας Froyo 2.2, ή θα είναι της σειράς 3.x σηματοδοτώντας έτσι μια νέα σελίδα στην ιστορία του Android OS.

 

Τους τελευταίους μήνες, η χρήση του λειτουργικού συστήματος της Google, εκτός από τις συσκευές κινητής τηλεφωνίας επεκτάθηκε και στα Tablet PC, με κυριότερο εκπρόσωπο της κατηγορίας το Samsung Galaxy Tab. Παρότι η ανταπόκριση από το αγοραστικό κοινό είναι ήδη πολύ θερμή, στελέχη της Google ανακοίνωσαν ότι ακόμα και η νεότερη έκδοση Froyo δεν είναι κατάλληλα προσαρμοσμένη για χρήση σε αυτές τις συσκευές και ότι ενδεχομένως να δημιουργηθούν ασυμβατότητες με τις εφαρμογές από το Android Market, εάν αυτές δεν πληρούν κάποια κριτήρια. Σε αυτή την περίπτωση, εάν δεν περάσουν πετυχημένα τα τεστ συμβατότητας της Google, δεν θα επιτρέπεται στις κατασκευάστριες εταιρείες να ενσωματώνουν το Android Market στις συσκευές τους , προκειμένου να μην δημιουργηθεί μια κακή εικόνα για το λειτουργικό.

 

Τα όποια προβλήματα ασυμβατότητας αναμένεται να λύσει η επόμενη έκδοση Gingerbread αφού θα είναι εξαρχής σχεδιασμένη και για Tablet PC.

Το κανάλι μου στο Youtube για unboxings & reviews και το blog μου για deals.
Link to comment
Share on other sites

H είδηση δεν κατάλαβα ποια είναι:O:blink::X

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

H είδηση δεν κατάλαβα ποια είναι:O:blink::X

 

Γι'αυτό και βρίσκεσαι στο «Απόψεις». Δεν πρόκειται για είδηση, αλλά για σχόλιο, άποψη.

Link to comment
Share on other sites

H είδηση δεν κατάλαβα ποια είναι:O:blink::X

Μάλλον η τελευταία πρόταση:O

Αν και το όλο άρθρο μια χαρά ενημερωτικό είναι.

Link to comment
Share on other sites

A, ok. Απλά ο τίτλος με προετοίμασε για κάτι πιο....ζουμερό:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγω μια ερωτηση θελω να κανω, γιατι μερικες εταιριες (πχ sony ericcson) δεν αναβαθμιζουν αμεσως τα κινητα τους οταν βγει μια νεα εκδοση? Εχω καταλαβει οτι μονο η HTC το κανει αυτο αμεσα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω μια ερωτηση θελω να κανω, γιατι μερικες εταιριες (πχ sony ericcson) δεν αναβαθμιζουν αμεσως τα κινητα τους οταν βγει μια νεα εκδοση? Εχω καταλαβει οτι μονο η HTC το κανει αυτο αμεσα.

 

Γιατί δεν έχουν όλες οι εταιρείες τους ίδιους πόρους, το ίδιο ανθρώπινο δυναμικό, τα ίδια λεφτά, κτλ κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Cupcake, Donut, Éclair, Froyo,Gingerbread και Honeycomb και μετά έρχεται το (i), μήπως θα λέγεται iphonekiller; :P

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Cupcake, Donut, Éclair, Froyo,Gingerbread και Honeycomb και μετά έρχεται το (i), μήπως θα λέγεται iphonekiller; :P

 

Μπα,αυτό δεν παίζει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβα αυτο οτι οι εταιριες σαν την Sony ericcson δεν εχουν πορους και λεφτα?

Περνουν το Android δωρεαν απο την google και δεν μπορουν να κανουν compile τον

Kωδικα??? Απιστευτο..

Φυσικα αφου εχουν μαζεψει ολους τους κινεζο-ινδο-ηλιθιους τι περιμένεις.

Ο κακόμοιρος cyanogen με τους φιλους του εχουν κανει θαυματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβα αυτο οτι οι εταιριες σαν την Sony ericcson δεν εχουν πορους και λεφτα?

Περνουν το Android δωρεαν απο την google και δεν μπορουν να κανουν compile τον

Kωδικα??? Απιστευτο..

Φυσικα αφου εχουν μαζεψει ολους τους κινεζο-ινδο-ηλιθιους τι περιμένεις.

Ο κακόμοιρος cyanogen με τους φιλους του εχουν κανει θαυματα.

 

Ε όχι τώρα να βγάλουμε ηλίθιους και τους Ινδούς και τους Κινέζους επειδή η SE δεν ξέρει να κάνει καλό κουμάντο στο σπίτι της!

Link to comment
Share on other sites

Μπα,αυτό δεν παίζει.

 

τα όνειρα δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν =D

[sIGPIC][/sIGPIC]

_______________________________________

iPhone 4 32GB using AppleWeb HD v2.5.

bittenApple - Subscribe for the latest major news about Apple, guides, reviews, solutions and more!

Follow me on twitter.

Link to comment
Share on other sites

τα όνειρα δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν =D

 

Δεν έβλαψαν κανέναν,αλλά πρέπει να ξυπνήσουν και αυτοί, που ακόμη ονειρεύονται πως έχουν το καλύτερο λειτουργικό :lol: !

Link to comment
Share on other sites

Πωπω ξεκατίνιασμα!

Είπαμε το iOS είναι απλό λιτό κ απέριτο...κάνει μερικά πράγματα πολύ εύκολα κ γρήγορα και έχει το μεγαλύτερο app store...

Το android τα κάνει όλα...μερικά πράγματα τα κάνει εύκολα όπως το iOS μερικά τα κάνει αλλά χρειάζεται να ασχολιθεί λιγάκι ο χρήστης πρώτα και κάποια άλλα πρέπει να είσαι geek για να τα κάνεις...

 

Διαλέγεις και παίρνεις...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Πωπω ξεκατίνιασμα!

Είπαμε το iOS είναι απλό λιτό κ απέριτο...κάνει μερικά πράγματα πολύ εύκολα κ γρήγορα και έχει το μεγαλύτερο app store...

Το android τα κάνει όλα...μερικά πράγματα τα κάνει εύκολα όπως το iOS μερικά τα κάνει αλλά χρειάζεται να ασχολιθεί λιγάκι ο χρήστης πρώτα και κάποια άλλα πρέπει να είσαι geek για να τα κάνεις...

 

Διαλέγεις και παίρνεις...

σωστος μερικα οχι ολα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβλαψαν κανέναν,αλλά πρέπει να ξυπνήσουν και αυτοί, που ακόμη ονειρεύονται πως έχουν το καλύτερο λειτουργικό :lol: !

 

ας μην τους ξυπνήσουμε τότε...Καλό ύπνο!:lol:

 

Όσο για το θεμα μας,πολλές εκδόσεις αυτή η Google και μακάρι στο support για τις μελλοντικές να συμπεριλαμβανονται συσκευες όπως το nexus και το desire.

...Εχω προβλημα και ξερω πως το ξερω...
Link to comment
Share on other sites

Ε όχι τώρα να βγάλουμε ηλίθιους και τους Ινδούς και τους Κινέζους επειδή η SE δεν ξέρει να κάνει καλό κουμάντο στο σπίτι της!

 

Δεν μπορεις να καταλαβεις τι βλακες ειναι. Ζω αναμεσα τους χρονια τωρα σε διαφορες μεγαλες οπως θα τις αποκαλουσες εταιριες (Qualcomm, ATI, AMD,) και αυτο που μπωρω να πω ειναι οτι δεν υπαρχει λεξη να το περιγραψει.

 

Εχω φτασει να πιστεψω οτι 5 και 5 κανει 9 και οχι δεκα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβλαψαν κανέναν,αλλά πρέπει να ξυπνήσουν και αυτοί, που ακόμη ονειρεύονται πως έχουν το καλύτερο λειτουργικό :lol: !

 

...και αν όχι καλύτερο, σίγουρα με καλύτερες προοπτικές... Απλά οι φίλοι μας με τα iPhone δεν βλέπουν ότι πλέον το OS των συσκευών τους παραμένει ουσιαστικά στάσιμο χωρίς να προσφέρει κάτι επιπλέον και αυτό το είδαμε μετά με την τελευταία πολυσυζητημένη αναβάθμιση. Μάλιστα σε μερικές περιπτώσεις αντί να πηγαίνουν μπροστά, πάνε πίσω (βλέπε iPhone 3G και OS 4.1).

 

Επίσης, για το επιχείρημα "το λογισμικό και το λειτουργικό δεν είναι ακόμα ώριμο", η απάντηση είναι απλή. Τι μπορεί να κάνει το OS της Apple και δεν το κάνει το αντίστοιχο της Google; Ίσα - ίσα που προσωπικά κάνω τα πάντα που κάνει το iphone με καμιά 30ριά εφαρμογές που έχω κατεβάσει ΔΩΡΕΑΝ από το market και άλλες τόσες που υπάρχουν ήδη στο τηλέφωνο χωρίς να κάνω ταρζανιές τύπου πειρατικού software ή ακόμα rooting - jailbreak.

 

Τέλος, το λειτουργικό της Google είναι ανοικτό σε όλους και μια ανοικτή πλατφόρμα με την υποστήριξη ενός κολοσσού, είναι σίγουρο πως θα το κάνει επιτυχημένο και κυρίαρχο της αγοράς...

Edited by pinwouza
Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης, για το επιχείρημα "το λογισμικό και το λειτουργικό δεν είναι ακόμα ώριμο", η απάντηση είναι απλή. Τι μπορεί να κάνει το OS της Apple και δεν το κάνει το αντίστοιχο της Google; Ίσα - ίσα που προσωπικά κάνω τα πάντα που κάνει το iphone με καμιά 30ριά εφαρμογές που έχω κατεβάσει ΔΩΡΕΑΝ από το market και άλλες τόσες που υπάρχουν ήδη στο τηλέφωνο χωρίς να κάνω ταρζανιές τύπου πειρατικού software ή ακόμα rooting - jailbreak.

 

Το μόνο που έχει και το διαφοροποιεί κατά τη γνώμη μου είναι το itunes.

Κατά τα άλλα νομίζω ότι όλα τα λειτουργικά τείνουν να γίνουν το ίδιο. Μπορεί όχι σήμερα αλλά σε 2-3 χρόνια πιστεύω ότι θα δίνουν το ίδιο πράγμα και θα είναι σαν να έχεις ένα διαφορετικό skin απλά.

Η κάθε εταιρία θα διαφοροποιείται από το κατάστημα της, τι τραγούδια, ταινίες , εφαρμογές κλπ πουλάει και πόσο εύχρηστο είναι το κατάστημα, τιμές και τέτοια...

 

Θα έρθει πιστεύω ο κορεσμός όπως και στα απλά κινητά με πλήκτρα όπου εκεί ουσιαστικά τα τελευταία 3 χρόνια δεν είχαμε καμία εξέλιξη τεχνολογικά. Το παιχνίδι είναι στο software.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...