Jump to content

Απόψεις: Ποια είναι η γνώμη σας για τα sites κοινωνικής δικτύωσης;


TN97
 Κοινοποίηση

Ποια είναι η γνώμη σας για τα sites κοινωνικής δικτύωσης;  

485 members have voted

  1. 1. Ποια είναι η γνώμη σας για τα sites κοινωνικής δικτύωσης;

    • Θετική
      125
    • Ουδέτερη
      201
    • Αρνητική
      153
    • Δεν Ξέρω / Δεν Απαντώ
      6


Recommended Posts

Να βλέπω ποιήματα φράσεις και αμπελοφιλοσοφίες του καθενός,κυρίως των γυναικών.

Να βλέπω κάθε τρείς και λίγο το κομμάτι που ακούνε στο youtube.

Να βλέπω join σε ένα σορό άσχετα γρουπάκια,το οποίο φυσικά θέλει προσοχή. πχ βλέποντας έναν που έχει join σε 2 ή περισσότερα γρουπ πολιτικού κόμματος φαίνεται και τι κόμα είναι,όχι οτι είναι κακό αλλά μετά όταν βρίζει το κόμα και τους πολιτικούς στις συζητήσεις από κοντά καταλαβαίνω αμέσως οτι απλά με κοροϊδεύει.

Να βλέπω μυνήματα του στύλ ο τάδε γνωστός έλληνας star κάνει έρωτα,κάνε click και δες την photo. Πολύ επικύνδινο αυτό καθώς το facebook σε παραπέμπει σε άλλες ιστοσελίδες και οι σελίδες κάνουν το ίδιο με τη σειρά τους,το πιθανότερο είναι να κολάς κανένα trojan και την έβαψες. Τα πιτσιρίκια συνδέονται κατά χιλιάδες σε τέτοιες σελίδες.

Να βλέπω καθημερινώς την κατάλυση κάθε προσωπικής στιγμής.

Και πάρα πολλά άλλα επικύνδινα πράγματα όπως κλοπή κωδικών και να μπαίνουν άγνωστοι σε ξένα accounts να βρίζουν όλους τους φίλους τους. Στην Νέα Σμύρνη έγινε ένα τέτοιο περιστατικό με μαθητές και έπεσε ξύλο στην πλατεία,πλάκωσαν ένα παιδί από το σχολείο χωρίς να φταίει σε τίποτα επειδή του κλέψαν τον κωδικό.

 

Προσωπικά, δεν βλέπω πραγματικά ποιος σε ανάγκασε να δεις τα συγκεκριμένα ....

 

Επίσης προσωπικά, δεν θα είχα φίλη στο facebook κανένα κακομοίρικο κοριτσάκι να postάρει όλη την ώρα κομμάτια του Χατζηγιάννη, γιατί θα με ενοχλούσε ... Σε αυτή την περίπτωση θα την διέγραφα και θα τελείωνε εκεί ....

 

Τώρα απο εκεί και πέρα, ότι και να γράφεις, μου φαίνεται σαν να έχεις αυτή την καταπίεση του να έχεις τέτοιους φίλους ή του να είσαι σε παρόμοια group, οπότε από εκεί και πέρα είναι μάλλον σαν να ξεσπάς παρά να εκφράζεις γνώμη ... :)

 

 

Το facebook διευκολύνει εκατομμύρια χρήστες παγκοσμίως σε καθημερινή βάση στο να ασκήσουν την δουλειά τους .....

 

Γεγονός, γιατί τυχαίνει να γνωρίζω τέτοια άτομα ....

Με παρόμοιο σκοπό ξεκίνησε, ας μην τα γελοιοποιούμε όλα ....

Αν φοβάστε για το αν κάποιος κλέψει τον κωδικό σας, ε βάλτε έναν ισχυρό ...

Αν φοβάστε για το αν κάποιος γνωρίζει το επίθετο σας, βάλτε ψευδώνυμο ...

Αν φοβάστε για το αν κάποιος δει τον αριθμό ταυτότητας σας (!?) μην τον postάρετε ...

Αν δεν θέλετε να βλέπετε post περί group & links (άπειρο spamming), μην μπαίνεται στο δίκτυό του (group & friend request) ...

 

Ρε φίλε, δεν έχω κάρτα, μπαίνω fb, postάρω "dude, πάμε για call ????"

Που κολλάει ο κόσμος σήμερα ....

 

 

δυστυχώς δεν είναι παροδική μόδα... όσο οι άνθρωποι έχουν ανάγκη από επικοινωνία και οι περιστάσεις δεν τους αφήνουν να ζήσουν όπως θα ήθελαν (πχ περιορισμένος χρόνος λόγω δουλειάς κλπ) θα καταφεύγουν σε τέτοιες λύσεις... πολλές φορές είναι αναγκαίο κακό... όπως είπα και νωρίτερα, δεν είμαι θετικός απέναντι σε όλα αυτά, χωρίς όμως και να τα κατακρίνω μέχρι εκεί που δεν παίρνει. ο καθένας κάνει τις αποφάσεις του και είναι στο χέρι του να κρατήσει τις ισορροπίες όπως νομίζει καλύτερα. στην τελική νομίζω πως ο καθένας προτιμά να κάνει αυτό που τον "γεμίζει" και τον ευχαριστεί περισσότερο. και κάποιοι καλώς ή κακώς τη "βρίσκουν" έτσι ή και "έτσι". κι εγώ παίζω mmo's τα οποία κατέκρινε νωρίτερα κάποιος αλλά σεβαστή η αποψή του διότι δεν έχουν όλοι τα ίδια γούστα. το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν φτάνουμε στα άκρα και την υπερβολή...

 

 

Και τα M.M.O.s έχουν αργόστροφα παιδάκια που κάθονται όλη την ώρα μπροστά από ένα PC να "ΧΡάρουν" δεν φταίνε οι εταιρίες ανάπτυξης, ούτε τα παιχνίδια, τα καθυστερημένα τα παιδάκια φταίνε για την κατάχρηση ...

 

 

Άνοιξε και λίγο τα μάτια σου .... Για την κατάχρηση γράφω, και εγώ παίζω M.M.O.s και μάλιστα και browser games και WoW ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης το συζητάω με αρκετούς φίλους μου πλέον αφού η κατάσταση έχει ξεφύγει.

 

Λοιπόν εγώ μετακόμισα στο facebook από το hi5 επειδή όλοι τότε μιλούσαν για αυτό στη σχολή μου και λέγανε οτι είναι πολύ σοβαρότερο και πολύ ανώτερο του hi5.

 

Εκείνη την εποχή πρίν 1.5 χρόνο είχα απογοητευθεί από το hi5 καθώς είχε ξεφύγει ας πούμε η κατάσταση. Ένα σορό πιτσιρίκια με ψευδόνυμα μπαιναν και βρίζανε στα groups ενώ δεν υπήρχε ο παραμικρός έλεγχος από αυτούς που τα δημιούργησαν για να διαγράφουν τις βρισιές μετά δεν μάρεσε καθόλου το όλο design που επέτρεπε σε μερικούς όταν πήγαινες στο profile τους να βλέπεις μαύρα γράμματα σε μαύρο φόντο και έπρεπε να τα σείρεις με τον κέρσορα του mouse για να δείς. Τέλος τα απαράδεκτα greeklish και ακόμα χειρότερα αγγλικά γράμματα μαζι με αριθμούς.

 

Έκανα εγγραφή στο facebook λοιπόν και ήμουν ικανοποιημένος από το design αλλά και έκπληκτος όταν είδα οτι είχανε accounts σχεδόν το 95% των συμμαθητών μου από το λύκειο και το γυμνάσιο καθώς και ένα μεγάλο ποσοστό από άτομα του δημοτικού που είχα να τους μιλήσω 11 χρόνια.

 

Όσο όμως περνούσαν οι μήνες άρχισε να με δυσαρεστεί η κατάσταση και να μου την δίνει στα νεύρα.

 

Να σηκώνουν όλοι φωτογραφίες ασύστολα χωρίς κανέναν φόβο αν θα τους δεί κάποιος,απλά και μόνο για να το παίξουνε οτι κάπιοι είναι και να γεμίζουν το profile τους. Φωτογραφίες με φάτσες και φάτσες και σαχλαμάρες.

Να βάζουν φωτογραφίες όταν φιλιούνται με την γκόμενά/γκόμενό τους στο δρόμο στο σπίτι στην παραλία στο μπαλκόνι στο σχολείο στο φροντηστήριο στη σχολή. Να βάζουν άσχετες φωτογραφίες με οτι τους κατέβει στο κεφάλι. Από τότε άρχισα να ρίχνω μαζικές διαγραφές σχεδόν σε όλα τα άγνωστα άτομα που έκανα add. Στο τέλος θα δούμε και φωτογραφίες όταν ο άλλος θα βρήσκετε στην λεκάνη του λουτρού του χωρίς πλάκα.

 

Από εκεί και πέρα σε όσους είχα add και γνώριζα από κοντά κάπου 50 άτομα.

 

Να βλέπω ποιήματα φράσεις και αμπελοφιλοσοφίες του καθενός,κυρίως των γυναικών.

Να βλέπω κάθε τρείς και λίγο το κομμάτι που ακούνε στο youtube.

Να βλέπω join σε ένα σορό άσχετα γρουπάκια,το οποίο φυσικά θέλει προσοχή. πχ βλέποντας έναν που έχει join σε 2 ή περισσότερα γρουπ πολιτικού κόμματος φαίνεται και τι κόμα είναι,όχι οτι είναι κακό αλλά μετά όταν βρίζει το κόμα και τους πολιτικούς στις συζητήσεις από κοντά καταλαβαίνω αμέσως οτι απλά με κοροϊδεύει.

Να βλέπω μυνήματα του στύλ ο τάδε γνωστός έλληνας star κάνει έρωτα,κάνε click και δες την photo. Πολύ επικύνδινο αυτό καθώς το facebook σε παραπέμπει σε άλλες ιστοσελίδες και οι σελίδες κάνουν το ίδιο με τη σειρά τους,το πιθανότερο είναι να κολάς κανένα trojan και την έβαψες. Τα πιτσιρίκια συνδέονται κατά χιλιάδες σε τέτοιες σελίδες.

Να βλέπω καθημερινώς την κατάλυση κάθε προσωπικής στιγμής.

Και πάρα πολλά άλλα επικύνδινα πράγματα όπως κλοπή κωδικών και να μπαίνουν άγνωστοι σε ξένα accounts να βρίζουν όλους τους φίλους τους. Στην Νέα Σμύρνη έγινε ένα τέτοιο περιστατικό με μαθητές και έπεσε ξύλο στην πλατεία,πλάκωσαν ένα παιδί από το σχολείο χωρίς να φταίει σε τίποτα επειδή του κλέψαν τον κωδικό.

 

Είναι απίστευτο το δούλεμα που γίνετε με γρουπς που λενε μπες εδώ και δές ποιος κοιτάει τις φωτογραφίες σου,και μετά λέει απλά φέρε όσο περισσότερους φίλους μπορείς στο γκρούπ και τπτ παραπάνω,απλά ξεφτίλες.

 

Όσο για τις νέες γενιές που έρχονται και τα μικρά παιδιά που είναι δημοτικό απλά είναι για λύπηση,θα έχουνε facebook από γεννησιμιού τους και τα πάντα των πάντων θα καταγράφονται όλα εκεί,θα κάνουν γνωριμίες αποκλειστικά μέσω internet και πάρα πολλά άλλα. Να τα χέρονται τα laptop που χάρισαν στους μαθητές του λυκείου και μπαίναν hi5 από το διάλλειμα.

 

Το facebook κυρίως όσο και τα υπόλοιπα site κοινωνικής δικτύωσης είναι και θα παραμήνει το νέο εργαλείο άντλησης προσωπικών πληροφοριών όσο και εκβιασμών. Είναι τόσο εύκολο πλέον κάποιος από ένα απλό email να εντοπίσει το ονοματεπώνυμό σου όσο και την φωτογραφία σου και να χρησιμοποιήσει εναντίον σου ή να σε βλάψει,αυτό το κατάφερε το facebook. Και τώρα μην ακούσω για τις ρυθμήσεις που απαγορεύουν να βλέπεις φώτογραφίες κτλπ, πείτε μου πόσοι και ειδικά μαθητές έχουνε ψάξει τις ρυθμήσεις για να μην είναι εμφανίσιμα τα προσωπικά στοιχεία τους από τον οποιονδήποτε.

 

Ψήφισα αρνητικά και ναι θα πρέπει αν όχι να κλείσουν τελείως αυτά τα site,είτε να απαγορευτεί να σηκώνονται φωτογραφίες από τα profiles. Και επίσης να μην επιτρέπεται με τόσο εύκολο τρόπο η δημιουργία ενός group.

 

1) Η κατάσταση αγαπητέ μου ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΕΦΥΓΕΙ, εμείς έχουμε ξεφύγει.

 

2) Το group του καθε ενός είναι δικό του και γράφει ότι θέλει. Θα μου πείς εσυ τι θα επιτρέψω και τι όχι στο group μου?? ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ?? Αν δε σου αρέσει μη γραφτείς, όπως και εγώ οπου δε μου αρέσει δε γράφομαι. Σεβομαι τα άλλα group, απαιτώ να σέβονται και το δικό μου, και ας είναι γεμάτο βρισές και βλαστήμιες. ΕΤΣΙ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ.

 

3) Η αρνητήκή ψήφος με τον τρόπο που το δικαιολογείς, ΕΙΝΑΙ ΑΚΥΡΗ. Ο καθένας σηκώνει απο το σώμα του ότι θέλει και γράφει στον προσωπικό του χώρο ότι θέλει ( εφόσον δεν προσβάλει το πρόσωπο του προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας και τα χριστά ήθη)

 

4) Σε όποιον δεν αρέσει απλά δε κάνει χρήση.

 

5) Και οι ανήλικοι έχουν δικαίωμα στην πρόσβαση με τον ανάλογο γονικό έλεγχο ( εφόσον έχουν σοβαρούς γονείς )

 

6) Ναι είναι εύκολο να εντοπιστεί το ονοματεπώνυμο και η διεύθυνση σου, καλό εάν κάνεις καμια εγκληματική ενέργεια, κακκό εάν εντοπίζεται για ψίλου πήδημα με μόνο μια αποστολή.

 

Μην ξεχνάμε οτι ο διαχειριστής του κάθε site, μπορεί για την ώρα, να αποκαλύπτει την ip adress και το e-mail ΧΩΡΙΣ εισαγγελική εντολή

Edited by LOKATZHS
Link to comment
Share on other sites

2) Το group του καθε ενός είναι δικό του και γράφει ότι θέλει. Θα μου πείς εσυ τι θα επιτρέψω και τι όχι στο group μου?? ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ?? Αν δε σου αρέσει μη γραφτείς, όπως και εγώ οπου δε μου αρέσει δε γράφομαι. Σεβομαι τα άλλα group, απαιτώ να σέβονται και το δικό μου, και ας είναι γεμάτο βρισές και βλαστήμιες. ΕΤΣΙ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ.

 

Διαφωνώ φίλε μου. Το δικαίωμά σου στην έκφραση είναι αδιαμφισβήτητο αλλά πρέπει να υπάρχει κάποιο όριο. Ναι δεν θα γίνω μέλλος σε κάποιο group που δεν θέλω αλλά πρέπει να φροντίζει κάποιος (στην προκειμένη το Facebook) να αφαιρεί group όπως αυτά που βρίζουν θρησκείες και χώρες για παράδειγμα.

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ φίλε μου. Το δικαίωμά σου στην έκφραση είναι αδιαμφισβήτητο αλλά πρέπει να υπάρχει κάποιο όριο. Ναι δεν θα γίνω μέλλος σε κάποιο group που δεν θέλω αλλά πρέπει να φροντίζει κάποιος (στην προκειμένη το Facebook) να αφαιρεί group όπως αυτά που βρίζουν θρησκείες και χώρες για παράδειγμα.

δικιο εχεις..εχω δει σελιδες που λενε "θανατος στα αδεσποτα"και σελιδες που βριζουν την ελλαδα..ειναι οι σελιδες για αναφορα..πρεπει το φειςμπουκ να εγκρινει τις σελιδες πριν τις δημοσιευσει..

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ φίλε μου. Το δικαίωμά σου στην έκφραση είναι αδιαμφισβήτητο αλλά πρέπει να υπάρχει κάποιο όριο. Ναι δεν θα γίνω μέλλος σε κάποιο group που δεν θέλω αλλά πρέπει να φροντίζει κάποιος (στην προκειμένη το Facebook) να αφαιρεί group όπως αυτά που βρίζουν θρησκείες και χώρες για παράδειγμα.

 

 

δικιο εχεις..εχω δει σελιδες που λενε "θανατος στα αδεσποτα"και σελιδες που βριζουν την ελλαδα..ειναι οι σελιδες για αναφορα..πρεπει το φειςμπουκ να εγκρινει τις σελιδες πριν τις δημοσιευσει..

 

 

 

Πωωωωωω, ζούμε θρυλικές στιγμές !!!!! :lol::lol::lol:

Αν υπήρχε έλεγχος για κάθε τι η ιστιοσελίδα θα κατέρρεε !!!!

 

Για αυτό και κάποιος μικρός θεούλης όταν έγραφε την σελίδα, έβαλε και μία επιλογή, κατάλληλη για αυτή ακριβώς την χρήση ....

 

Spoiler (4noobs) : Λέγεται "report" !!!!!!!!!!!!

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδιά εγώ ούτε facebook έχω ούτε twitter ούτε τίποτα!άμα καμιά φορά θέλω να παίξω κανένα ποκεράκι μπαίνω με τον λογαριασμό του αδερφού μου!χαχαχ!δεν γουστάρω που βάζουν φωτογραφίες με μωρά παιδιά!!θα στο ματιάσουν μωρεεεεεε!επίσης ιστορικό με φωτογραφίες όλων των διακοπών που έχει πάει κάποιος τα τελευταία 5 χρόνια!!τι με νοιάζειιιιιιιιιι;;;;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θετική μεν,για τον λόγω που πραγματικά δημιουργήθηκαν,κυριως την εποικινωνία

Αρνητική δε,για το πως κατάντησαν να χρησημοποιούνται,σαν χώρος έκθεσης προσωπικών στοιχείων,συναισθημάτων,ψυχολογίας κλπ (κυρίως από κοριτσια εφηβικής ηλικίας...και όχι μόνο)

Link to comment
Share on other sites

τι να την κανω την "επικοινωνια" οταν απο τους fb φιλους μου, το 70% απο αυτους αν τους δω στο δρομο πιθανοτατα δεν θα μιλησουμε καν

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ίσως σαν ιδέα να ήταν καλή, αλλά πλέον έχει ξεφύγει η κατάσταση. Προσωπικά έχω λογαριασμό στο facebook αλλά με ψευδώνυμο, όχι με πραγματικά στοιχεία. Ακόμα κι αν είχα βάλει ονοματεπώνυμο, ή αν κάποια στιγμή στο μέλλον το κάνω, δεν θα γίνει για λόγους ματαιοδοξίας/εφέ, αλλά ίσως για να προωθήσω τη δουλειά μου. Και επουδενί λόγω δεν καταλαβαίνω το ποστάρισμα προσωπικών στιγμών/δεδομένων, ιδίως αν εμπλέκονται τρίτα άτομα που δεν έχουν δώσει τη συναίνεσή τους, είτε είναι σε θέση να αντιληφθούν τη σημασία της έκθεσης είτε όχι (π.χ. να ανεβάσω αύριο-μεθαύριο φωτογραφίες των ανηλίκων παιδιών μου, σε κοινή θέα του οποιουδήποτε). Οι καιροί είναι πολύ πονηροί και απαιτούν μεγαλύτερη σύνεση και υπευθυνότητα απ' όλους μας. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

τι να την κανω την "επικοινωνια" οταν απο τους fb φιλους μου, το 70% απο αυτους αν τους δω στο δρομο πιθανοτατα δεν θα μιλησουμε καν

 

θα μπορούσες να αγνοήσεις ή καλύτερα να διαγραψεις όσους δε μιλάς:happy:

προσωπικά έχω κάνει λίστα με τους φίλους/γνωστους μου που μιλάμε όποτε βρεθούμε στο fb

τους "άσχετους"(λίγοι είναι) τους κρατώ για άλλους λόγους:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

τι να την κανω την "επικοινωνια" οταν απο τους fb φιλους μου, το 70% απο αυτους αν τους δω στο δρομο πιθανοτατα δεν θα μιλησουμε καν

 

μπορεις απλα να κανεις add αυτους που ξερεις και μιλατε

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να αγνοήσεις ή καλύτερα να διαγραψεις όσους δε μιλάς:happy:

 

Βρε εδώ εγώ έχω αγνοήσει και σβήσει κάποιους απλούς γνωστούς μου, και μετά μου κρατούσανε και μούτρα! Ανθρώπους που το πολύ πολύ να πω ένα γεια! Ξεφτίλα πια!

 

μπορεις απλα να κανεις add αυτους που ξερεις και μιλατε

 

Αυτούς τους βλέπει και κάθε μέρα που λέει ο λόγος.. Τι να τους κάνει στο φβ;

Edited by Pitsikoulina
Link to comment
Share on other sites

Ίσως σαν ιδέα να ήταν καλή, αλλά πλέον έχει ξεφύγει η κατάσταση. Προσωπικά έχω λογαριασμό στο facebook αλλά με ψευδώνυμο, όχι με πραγματικά στοιχεία. Ακόμα κι αν είχα βάλει ονοματεπώνυμο, ή αν κάποια στιγμή στο μέλλον το κάνω, δεν θα γίνει για λόγους ματαιοδοξίας/εφέ, αλλά ίσως για να προωθήσω τη δουλειά μου. Και επουδενί λόγω δεν καταλαβαίνω το ποστάρισμα προσωπικών στιγμών/δεδομένων, ιδίως αν εμπλέκονται τρίτα άτομα που δεν έχουν δώσει τη συναίνεσή τους, είτε είναι σε θέση να αντιληφθούν τη σημασία της έκθεσης είτε όχι (π.χ. να ανεβάσω αύριο-μεθαύριο φωτογραφίες των ανηλίκων παιδιών μου, σε κοινή θέα του οποιουδήποτε). Οι καιροί είναι πολύ πονηροί και απαιτούν μεγαλύτερη σύνεση και υπευθυνότητα απ' όλους μας. ;)

 

τι να την κανω την "επικοινωνια" οταν απο τους fb φιλους μου, το 70% απο αυτους αν τους δω στο δρομο πιθανοτατα δεν θα μιλησουμε καν

 

Ικανοποίηση της ανθρώπινης ματαιοδοξίας και τίποτα παραπάνω.

 

 

Συμφωνώ μαζί σας όσο δε πάει...

:happy:

Link to comment
Share on other sites

Βρε εδώ εγώ έχω αγνοήσει και σβήσει κάποιους απλούς γνωστούς μου, και μετά μου κρατούσανε και μούτρα! Ανθρώπους που το πολύ πολύ να πω ένα γεια! Ξεφτίλα πια!

Είχα γνωρίσει μια κοπέλα στη Βαρκελώνη πριν 3 χρόνια, φίλη ενός γνωστού, που έτυχε να τον πετύχω εκεί. Βγάλαμε κάποιες φωτό και ανέβηκαν στο facebook. Μετά από ένα ξεκαθάρισμα την έσβησα, δεν υπήρχε και λόγος να υπάρχει...

Την πέτυχα λοιπόν κάποια στιγμή στην Κρήτη και αντί να ρωτήσει τι κάνω, με ρώτησε για ποιο λόγο την έσβησα...ένα άτομο που απλά ήπιαμε 2 σαγρίες μαζί...

Link to comment
Share on other sites

μπορεις απλα να κανεις add αυτους που ξερεις και μιλατε

 

θα τους δω απο κοντα αυτους ή στην χειροτερη εχουμε και τηλεφωνα : p

 

δεν τα καιω ολα τα sites τετοιου τυπου

το last.fm εχει πλακα

 

αλλα εκει βαζεις ενα ψευδωνυμο (δεν ειναι σαν δηλωση του νομου 105 που ειναι το fb) και συγκρινεις τα μουσικα charts σου με αλλων.

μαθαινεις και νεους καλλιτεχνες

κλπ

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αρνητικός πέρα ως πέρα. Όλα αυτά τα site σκοτώνουν την επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων. Αλλά δεν ανησυχώ. Μόδα είναι και θα περάσει.

Θα περάσει, αλλά βοηθάει και τα άτομα που είναι μακριά το ένα απ'το άλλο. Φυσικά υπάρχει και το Skype που δεν νομίζω να καταργηθεί γιατί είναι πάρα πολύ χρήσιμο στον κόσμο (και προσωπικά το πιστέυω).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Γενικά όλα αυτά τα sites κοινωνικής δικτύωσης πρέπει να είναι εργαλεία. Εσύ καθορίζεις αν θα είναι χρήσιμα εργαλεία ή όχι!
Link to comment
Share on other sites

Γενικά όλα αυτά τα sites κοινωνικής δικτύωσης πρέπει να είναι εργαλεία. Εσύ καθορίζεις αν θα είναι χρήσιμα εργαλεία ή όχι!

 

correct !!

Link to comment
Share on other sites

Οι ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης και κυρίως το Facebook (το οποίο χρησιμοποιώ περισσότερο) μπορούν να πάρουν πολλά "πρόσωπα" και έτσι μπορεί για κάποιον πιτσιρικά να είναι μέσο διασκέδασης (διασκέδασης και όχι ψυχαγωγίας - έχει χαθεί στις μέρες η σημασία των προαναφερθέντων λέξεων), για κάποιον επαγγελματία να είναι κομμάτι της δουλειάς του και για κάποιον άλλον να είναι απλώς μέσο με το οποίο μιλάει με γνωστούς, παλιούς φίλους, συγγενείς και άλλους με τους οποίους δεν μπορεί να έρθει σε επαφή με διαφορετικό τρόπο και αυτό είναι ωραίο καθώς δεν απευθύνονται μόνο σε ένα συγκεκριμένο κοινό.

 

Εγώ είμαι θετικός απέναντι στις σελίδες κοινωνικής δικτύωσης καθώς μου δίνουν τη δυνατότητα να μιλάω με αγαπημένα μου πρόσωπα τα οποία δεν μπορώ να δω από κοντά και επίσης, μέσω των διάφορων ομάδων του, μ'έχει βοηθήσει στη σχολή (έχουμε δημιουργήσει σελίδα μέσω της οποίας μοιραζόμαστε σημειώσεις, απόψεις, πληροφορίες κτλ), οπότε δεν βρίσκω κάποιο αρνητικό.

 

Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι οι διάφορες εφαρμογές - παιχνίδια που έχει το Facebook και αυτό μόνο και μόνο επειδή λαμβάνω συνεχώς ειδοποιήσεις, αλλιώς δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Επίσης, το ότι σου δίνει την επιλογή να ανεβάσεις τραγούδια από το Youtube μου φαίνεται ωραίο καθώς πολλές φορές έχω δει πολύ ωραία τραγούδια που τα έχω ξεχάσει και τα ξαναθυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Γενικά όλα αυτά τα sites κοινωνικής δικτύωσης πρέπει να είναι εργαλεία. Εσύ καθορίζεις αν θα είναι χρήσιμα εργαλεία ή όχι!

 

Συμφωνώ. Όπως το μαχαίρι. Μπορείς να κόψεις ψωμί, μπορείς να σφάξεις κάποιον. Το μαχαίρι δε φταίει σε τίποτα. Η χρήση που του γίνεται φταίει ;)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Όντως, τα δίκτυα κοινωνικής δικτύωσης μπορούν να κρύβουν αρκετά αρνητικά αλλά αν χρησιμοποιούνται με σωστό τρόπο πιστεύω μπορούν να γίνουν πολύ χρήσιμα για την επικοινωνία..
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αν χρησιμοποιούνται σωστά, ναι είναι χρήσιμα, αλλά αν χρησιμοποιούνται με λάθος τρόπο, τότε είναι άχρηστα και ανούσια;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...