Jump to content

Απόψεις: Ποια είναι η γνώμη σας για τα sites κοινωνικής δικτύωσης;


TN97
 Κοινοποίηση

Ποια είναι η γνώμη σας για τα sites κοινωνικής δικτύωσης;  

485 members have voted

  1. 1. Ποια είναι η γνώμη σας για τα sites κοινωνικής δικτύωσης;

    • Θετική
      125
    • Ουδέτερη
      201
    • Αρνητική
      153
    • Δεν Ξέρω / Δεν Απαντώ
      6


Recommended Posts

Ψήφισα αρνητικά. Μόνη χρησιμότητα επικοινωνία με πρόσωπα που είναι μακριά...

Υπάρχουν όμως και άλλοι τρόποι....

Ας μην μπερδεύουμε τους "γνωστούς" με τους "φίλους" εντελώς διαφορετικές έννοιες....

Οι φίλοι θα σε βρουν για τους γνωστούς θα σας γελάσω....

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Κρατω ουδετερη σταση και εχω λιγους φιλους στο facebook, εκ των οποιων οι βασικοτεροι ειναι φιλοι μου και στην πραγματικη ζωη. Δεν θα κατσω ποτε μεσα στο σπιτι για να "χαζεψω" στο ιντερνετ αν εχω την ευκαιρια να βγω! Στη δουλεια θα το΄χω ανοιχτο αφου βρισκομαι σχεδον ολη μερα μπροστα σ΄ενα pc. Ομως σε καμια περιπτωση δεν θα παραμελησω τη δουλεια μου γι΄αυτο! Οσο για τα προσωπικα δεδομενα νομιζω οτι ο καθενας μπορει να επιλεξει τι θα φαινεται και σε ποιον. Επισης δεν ειναι αναγκη να δωσει καποιος ολα του τα στοιχεια για να γραφτει στο facebook! Να τα λεμε ολα για να γνωριζει ο κοσμος...τιποτα δεν βλαπτει με μετρο!
Link to comment
Share on other sites

Κρατω ουδετερη σταση και εχω λιγους φιλους στο facebook, εκ των οποιων οι βασικοτεροι ειναι φιλοι μου και στην πραγματικη ζωη. Δεν θα κατσω ποτε μεσα στο σπιτι για να "χαζεψω" στο ιντερνετ αν εχω την ευκαιρια να βγω! Στη δουλεια θα το΄χω ανοιχτο αφου βρισκομαι σχεδον ολη μερα μπροστα σ΄ενα pc. Ομως σε καμια περιπτωση δεν θα παραμελησω τη δουλεια μου γι΄αυτο! Οσο για τα προσωπικα δεδομενα νομιζω οτι ο καθενας μπορει να επιλεξει τι θα φαινεται και σε ποιον. Επισης δεν ειναι αναγκη να δωσει καποιος ολα του τα στοιχεια για να γραφτει στο facebook! Να τα λεμε ολα για να γνωριζει ο κοσμος...τιποτα δεν βλαπτει με μετρο!

συμφωνω φιλε απολυτα μαζι σου..αν θελεις να τα κρυβεις φτιαξε το απορρητο σου..εγω ετσι εχω το προφιλ μου και δεν ανυσυχω

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Το facebook για οσους δε το ξέρουν είναι ανακάλυψη της CIA. δεν εχω να πω κατι αλλο

 

Ανακάλυψη ???? Δεν το εφήυραμε δηλαδή, προυπήρχε ....

Ναι δίκαιο έχεις ... Αλλά δεν λες όλη την ιστορία .... Πες και για τους μασόνους, και για τους illuminati ....

 

 

:ninja:

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Το facebook για οσους δε το ξέρουν είναι ανακάλυψη της CIA.

 

Φυσικά! Πως αλλιώς το Langley θα παρακολουθούσε την κυρά Μαρίτσα που έγινε φίλη με την Αφρούλα την γυναίκα του Βαγγέλα του φορτηγατζή και που όλοι τους τις νύχτες στα μουλωχτά ανταλλάσουν ηλεκτρονικά πρόβατα στο FaceBook? :lol:

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

θα τα χαρακτηριζα site κοινωνικης αποξενωσης , απο την στιγμη που χρησιμοποιουνται αμετρα και ασκοπα.

καποιοι ''σκοτώνουν'' τον χρόνο τους , και κάποια πιτσιρικια τα χρησιμοποιούν γιατι θέλουν να είναι '' in ''

ψηφισα αρνητικά ειναι ενα άλλο τρεντ το οποίο θα περάσει.

Edited by pancal
παρεθεσα αποψη σε κεφαλαια και δεν εγινε αποδεκτη
Link to comment
Share on other sites

οχι εφαρμογη ειναι?:p

 

Έχετε ακούσει fb-café :lol:

 

Αντί να πας για καφέ σε καφετερία παίρνεις το καφέ από fb . Έτσι έχουν καταντήσει κάποιο φίλοι (τουλάχιστον είναι φτηνός από σπίτι σε σχέση με μπαζογαλα που βάζουν με 3€) . Και προσοχή η γονείς μπορεί να μπουν στο fb ( έτσι την πάτησε ένας φιλο όταν έγραψε στο fb ΄΄ Η οικογένεια μου είναι τρελή)

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αχχχ τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα. Ο καθένας πετάει το δικό του μαργαριτάρι αλλά εντάξει έχει και την φάση του. Πάντως όσο αφορά το θέμα μας εγώ πιστεύω είναι καλά που υπάρχουν, φτάνει να αξιοποιούνται σωστά. Και τα μαχαίρια για την επιβίωση εφευρέθηκαν αλλά δεν φταίνε αυτοί που το ανακάλυψαν αν οι άλλοι το χρησιμοποίησαν για άλλους σκοπούς. Το θέμα είναι να ξέρεις να αξιοποιείς κάτι σωστά, να το σέβεσαι και τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες που διορθώνονται ;)
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Eίμαι θετικός σε οτιδήποτε έχει σχέση με social networking.

Δεν έχω πολλούς "φίλους" στο facebook κτλ, ούτε με ενδιαφέρει να αυξήσω τον αριθμό αυτό.

 

Θέλω να έχω τα κοντινά μου πρόσωπα που είναι ...μακριά.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Αχχχ τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα. Ο καθένας πετάει το δικό του μαργαριτάρι αλλά εντάξει έχει και την φάση του. Πάντως όσο αφορά το θέμα μας εγώ πιστεύω είναι καλά που υπάρχουν, φτάνει να αξιοποιούνται σωστά. Και τα μαχαίρια για την επιβίωση εφευρέθηκαν αλλά δεν φταίνε αυτοί που το ανακάλυψαν αν οι άλλοι το χρησιμοποίησαν για άλλους σκοπούς. Το θέμα είναι να ξέρεις να αξιοποιείς κάτι σωστά, να το σέβεσαι και τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες που διορθώνονται ;)

Την απάντηση, την δίνεις με την υπογραφή σου: Το κινητό είναι απόλαυση, εργαλείο, μόδα. Αν αντικαταστήσουμε το "κινητό" με το "facebook", η απάντηση είναι μπροστά μας:

 

Απόλαυση για μερικούς, εργαλείο για λίγους και μόδα για τους περισσότερους.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είμαι αρνητικός πέρα ως πέρα. Όλα αυτά τα site σκοτώνουν την επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων. Αλλά δεν ανησυχώ. Μόδα είναι και θα περάσει.
I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

1. To facebook είναι ο τάφος της αξιοκρατίας στην Ελλάδα. Ολοι πλέον είναι γνωστοί με όλους ή τουλάχιστον έχουν... mutual friends ;)

 

2. Είναι επίσης ο παράδεισος του καμακιού και η εκδίκηση των nerds στο θέμα αυτό. Μάλλον έτσι θα το ξεκίνησε ο Zuckerberg- για να ψήσει καμμιά στο κολέγιο... :)

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα θετική. Παράλληλα όμως πιστεύω οτι δεν είναι θωρακιζμένα τα προσωπικά δεδομένα. Όσο για την πρόσβαση απο ανηλίκους την ευθύνη τη φέρουν οι γονείς και όχι το κάθε site. Αυτό που πρέπει να γνωρίζουμε όλοι μας?? ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟΔΟΧΗ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ, ειδηκά εάν έχουμε ανεβάσει προσωπικές μας φωτογραφίες κλπ Edited by LOKATZHS
Link to comment
Share on other sites

Eγώ διαφωνώ με όσους θεωρούν το Facebook αηδία/βλακεία/χαζομάρα κτλ....

 

Τι φταίει το Facebook (και το κάθε facebook) αν οι "άχρηστοι" γονείς δεν μπορούν να συμαζέψουν τα 14χρονα βλαστάρια τους απο το να ανεβάζουν φωτογραφίες με τα εσώρουχά τους;

 

Τι φταίει το Facebook αν κάποιος προτιμάει το Facebook Coffee (η όπως λέγεται) απο το να πάρει τους φίλους του και να πάει μια βόλτα για πραματικό καφέ;

 

Τι φταίει το Facebook αν κάποιος νομίζει ότι είναι δημοφιλής επειδή έχει 2000 φίλους στο profile του, 1980 απο τους οποίους δεν τους έχει δει ποτέ, ενώ δεν τους μιλάει καν στο facebook chat;

 

Θα μπορούσα να γράψω κι άλλα όμως καταλαβαίνετε τι λέω.

 

Το Facebook, χρησιμεύει. Σε πολλά! Το θέμα είναι πως θα το χρησιμοποιήσουμε εμείς. Απο εκεί και πέρα όμως δεν θα κατακρίνω κανέναν, γιατί είναι δικαίωμά του. Τα παραπάνω ήταν απλά παραδείγματα.

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Eγώ διαφωνώ με όσους θεωρούν το Facebook αηδία/βλακεία/χαζομάρα κτλ....

 

Τι φταίει το Facebook (και το κάθε facebook) αν οι "άχρηστοι" γονείς δεν μπορούν να συμαζέψουν τα 14χρονα βλαστάρια τους απο το να ανεβάζουν φωτογραφίες με τα εσώρουχά τους;

 

Τι φταίει το Facebook αν κάποιος προτιμάει το Facebook Coffee (η όπως λέγεται) απο το να πάρει τους φίλους του και να πάει μια βόλτα για πραματικό καφέ;

 

Τι φταίει το Facebook αν κάποιος νομίζει ότι είναι δημοφιλής επειδή έχει 2000 φίλους στο profile του, 1980 απο τους οποίους δεν τους έχει δει ποτέ, ενώ δεν τους μιλάει καν στο facebook chat;

 

Θα μπορούσα να γράψω κι άλλα όμως καταλαβαίνετε τι λέω.

 

Το Facebook, χρησιμεύει. Σε πολλά! Το θέμα είναι πως θα το χρησιμοποιήσουμε εμείς. Απο εκεί και πέρα όμως δεν θα κατακρίνω κανέναν, γιατί είναι δικαίωμά του. Τα παραπάνω ήταν απλά παραδείγματα.

εισαι πολυ σωστος απο εμας εξαρτατε το τι κανουμε στο Facebook

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Τι φταίει το Facebook (και το κάθε facebook) αν οι "άχρηστοι" γονείς δεν μπορούν να συμαζέψουν τα 14χρονα βλαστάρια τους απο το να ανεβάζουν φωτογραφίες με τα εσώρουχά τους;.

 

Προσωπικά έχω δει και κάτι 25χρονα και 30χρονα βλαστάρια με τα εσώρουχά τους ή τα μαγιό τους, σε πάταγο! Τζούλια, ζεις, εσύ μας οδηγείς. :lol::lol::lol:

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

empathis Η διαφορά αν εγώ (γιατί είμαι 12 μήνες απο τα 30) ανεβάζω φωτογραφίες με τα εσωρουχά μου ή φωτογραφίες "εκπαιδευτικού" περιεχομένου με την κοπέλα μου, έχω γνώση των συνεπειών. Και αν δεν έχω καλά να πάθω 29 χρονών μοσχάρι!!!

 

Το πιτσιρίκι όμως πρέπει να έχει έλεγχο. Γνώμη μου, και ας είναι περίεργο, πως αυτά τα site θα έπρεπε να είναι ΑΥΣΤΗΡΑ άνω των 18.

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

empathis Η διαφορά αν εγώ (γιατί είμαι 12 μήνες απο τα 30) ανεβάζω φωτογραφίες με τα εσωρουχά μου ή φωτογραφίες "εκπαιδευτικού" περιεχομένου με την κοπέλα μου, έχω γνώση των συνεπειών. Και αν δεν έχω καλά να πάθω 29 χρονών μοσχάρι!!!

 

Το πιτσιρίκι όμως πρέπει να έχει έλεγχο. Γνώμη μου, και ας είναι περίεργο, πως αυτά τα site θα έπρεπε να είναι ΑΥΣΤΗΡΑ άνω των 18.

 

Μα τότε καταργούμε την έννοια της κοινωνικότητας. Τα παιδιά ΠΡΕΠΕΙ να αναπτύσσουν φιλίες και παρέες από μικρές ηλικίες. Κι αν άτομα ενήλικα ανεβάζουν φωτό με τα βρακιά τους, πως γίνεται τα ίδια άτομα να συμβουλέψουν εφήβους στο να μην κάνουν το ίδιο; Φαύλος κύκλος έτσι;.....

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Tα παιδιά ΠΡΕΠΕΙ να αναπτύσσουν φιλίες και παρέες. Όπως κάναμε εμείς. Σε πλατείες, σε κούνιες σε αλάνες... Όχι πίσω απο μια οθόνη να γράφουν rofl, lmao και stfu...
Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Όχι πίσω απο μια οθόνη να γράφουν rofl, lmao και stfu...

 

:lol::lol::lol: Καταπληκτικός...

Συμφώνούμε 100% εδώ. Γι' αυτό υποστηρίζω πως όλα αυτά μας κάνουν ακοινώνητους. Web λεξιλόγιο, εικονικοί φίλοι και σύντροφοι και cyber sex.

Να σου πω την αλήθεια, θα μου άρεσε απλά να ανταλλάσουν απόψεις (όπως εδώ, καλή ώρα) κι όχι να βγάζουν φωτό τον σκύλο, τη γάτα, τον χνουδωτό αρκούδο και την sexy αδερφο/ξαδερφο/φίλη τους με το καινούργιο της μαγιό. Ποιον ενδιαφέρουν άραγε όλα αυτά;

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Facebook...? Τι είναι αυτό...? Δεν με αφορά γι αυτό και δεν έχω καν λογαριασμό...

 

Η μόνη χρησιμότητα που βλέπω εγώ είναι να κάνεις online καμάκι και τίποτα άλλο... :p

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αρνητικός πέρα ως πέρα. Όλα αυτά τα site σκοτώνουν την επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων. Αλλά δεν ανησυχώ. Μόδα είναι και θα περάσει.

 

 

Θα βγει παρόμοια μόδα Μετά.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...