Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Z / T-Mobile G2


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι εφαρμογες ειναι που ρουφαν την μπαταρια. Συγκεκριμενα fb, vider, fb messenger. Προς το παρων αυτες μου ρχονται τωρα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου είπε οτι του τελειώνει η μπαταρία σχετικα γρήγορα. Θα τ κάνω wipe battery stats κ μια πληρη φόρτιση

 

Αυτο με τη μπαταρια ειναι ενα θεμα απο ρμ σε ρομ. Πολλες φορες εχω παρατηρησει οτι κρατιονται σκουπιδια απο την προηγουμενη ρομ στον κερνελ και ουσιαστικα ενω η μππαταρια εχει ακομα διαρκεια η συσκευη κλεινει επειδη ο κερνελ εχει λαθος σταθμη. Τα προγραμματα ποου κανουν calibrate δεν ειναι η καλυτερη λυση μιας και τα περισσοτερα σβηνουν το battery stats αρχειο. Καλυτερο ειναι να γινεται wipe απο το recovery και να ακολουθουν δυο ολοκληρες φορτισεις και αποφορτισεις για να ξερουμε διαρκεια

Device: HTC Desire Z, S-off

Rom: Andromadus CM10 (JellyBean 4.1.2)

Οδηγος rooting για HTC Desire Z

 

Proud driver of Hellenic Racing team.

Link to comment
Share on other sites

κακα τα ψέματα, όσο λειτουργικές να είναι οι ics και jb roms στη συσκευη, ποτέ δε θα φτάσουν τις gb!!!!

 

γνώμη μου είναι, αν θες να είναι υπερπλήρης λειτουργικα το Z σου, να πας σε 2.3.X

συγκεκριμένα στην ρομ που ανέφερε ο xander. 1 μηνα ανοιχτο το τηλέφωνο και δεν έκανε κιχ!

 

εδω και λίγες μέρες εχω την virtuous sense 2.0.0. στοκ κατασταση με κάποια tweaks. την κρατάω μόνο και μόνο για την καλή διάρκεια μπαταρίας. χτες με εβγαλε 5μιση ωρες ενεργής οθονης! κατά τα άλλα δεν έχω παράπονο απ τη ρομ. ολα δουλεουν μια χαρά! lag υπάρχει, αλλά στο 1.4ghz που τη δουλευω συνηθως, απλά εκμηδενιζεται!

 

 

για μενα οι καλύτερες gb roms είναι:

με sense: virtuous sense 2.0.0

non-sense: ilwt

 

Θέλω αναγκαστικά 4.1+. Οπότε με βλέπω να το πουλάω και να πέρνω κάτι άλλο .

Κρίμα γιατί με είχε βολέψει πολύ το qwerty του.

Link to comment
Share on other sites

oi 4.1 μια χαρα λειτουργούν στη συσκευή μας, απλά δεν ειναι τόσο καλές όσο οι 2.3 ;)

γιατι να πας αναγκαστικά σε 4.1+? υπαρχει σημαντικός λόγος;

 

εχεις δοκιμάσει καποια 4.1+?

Link to comment
Share on other sites

oi 4.1 μια χαρα λειτουργούν στη συσκευή μας, απλά δεν ειναι τόσο καλές όσο οι 2.3 ;)

γιατι να πας αναγκαστικά σε 4.1+? υπαρχει σημαντικός λόγος;

 

εχεις δοκιμάσει καποια 4.1+?

Λάθος... εννοούσα 4.0+ .

Θέλω να πάω για κάποιες εφαρμογές συγκεκριμένες που δουλεύω.

Αυτή την έχει δοκιμάσει κανείς ? http://www.youtube.com/watch?v=1r_XcDKv4bk

Φαίνετε πολύ καλή και smooth (από το video) αν εξαιρέσεις ότι δεν τα πάει και τόσο καλά με την camera .....

Edited by nitrodr125
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελες να πας σε sense; πχ Gen.Y VisionX R3 (ICS 4.0.3 | Sense 4.0A

 

 

ενα διαστημα ειχα την Andromadus Mimicry v1.5.0 και με ειχε βολεψει μπορω να πω. εχω δοκιμασει και καποια builds του flinny σε 4.1 (νομιζω) και ετρεχαν μια χαρα.

αν δε σου ειναι κοπος, τεσταρε 2-3 ρομς ωστε να αποφασισεις καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελες να πας σε sense;

Ψάχνω μια rom android 4 όσο πιο άδεια γίνετε . Ούτε custom launchers ούτε τίποτα.

 

ενα διαστημα ειχα την Andromadus Mimicry v1.5.0 και με ειχε βολεψει μπορω να πω

Σε αυτήν έπεζαν όλα ? Camera κτλπ κτλπ ?

 

αν δε σου ειναι κοπος, τεσταρε 2-3 ρομς ωστε να αποφασισεις καλυτερα

Είμαι ήδη σε 2.3.3 μαμά rom και πρέπει να κάνω και downgrade , root , μπλα μπλα μπλα και είμαι ψιλοχαμένος στο πως θα κάνω τι.

Για αυτό θέλω να βρω μια rom που να μην είναι ψιλοκαλή ώστε να κάνω ότι είναι να κάνω μια φορά μόνο.

Link to comment
Share on other sites

1)Ψάχνω μια rom android 4 όσο πιο άδεια γίνετε . Ούτε custom launchers ούτε τίποτα.

 

 

2)Σε αυτήν έπεζαν όλα ? Camera κτλπ κτλπ ?

 

 

3)Είμαι ήδη σε 2.3.3 μαμά rom και πρέπει να κάνω και downgrade , root , μπλα μπλα μπλα και είμαι ψιλοχαμένος στο πως θα κάνω τι.

4)Για αυτό θέλω να βρω μια rom που να μην είναι ψιλοκαλή ώστε να κάνω ότι είναι να κάνω μια φορά μόνο.

 

1) οπότε δε πας σε sense ή απλά βάζεις νεο launcher και παγώνεις το sense

2) καμερα επαιζε, αλλα δε γνωριζω ποιοτητα φωτογραφιας και βιντεο (δε χρησιμοποιω)

3) ακολουθεις τον οδηγο που εχει φτιαξει ο nikos και θα τον βρεις στην υπογραφη μου (δες και τα τελευταια ποστς στο παρων τοπικ, που αναφερονται στο root)

4) γνωμη μου ειναι οτι αν δε δοκιμασεις δε μπορεις να καταλαβεις τι ταιριαζει στη χρηση που θες να κανεις ;) οποτε 2-3 επιβάλλεται να φλασαρεις :worry:

Link to comment
Share on other sites

Η 4.1 jb σε εμένα δούλεψε πάρα πολύ καλά. Κάπου είχα αναφέρει πως έχω πρόβλημα με τις κλήσεις αλλά τελικά είναι θέμα συσκευής ή σήματος και όχι της rom. Αν δεν είχα πρόβλημα με τις κλήσεις , τώρα ακούνε αυτοί που με παίρνουν διπλά τη φωνή τους , θα κρατούσα τη συσκευή για πολύ ακόμη. Πάντως και 3g δούλευε πάρα πολύ καλά και κάμερα άψογη και μάλιστα έβγαζε πολλές φώτο με ένα πάτημα και κρατούσα τη καλύτερη αλλά και ράδιο οκ.
Link to comment
Share on other sites

:O ΑΨΟΓΟ !!!!

Αυτήν την έχεις δοκιμάσει ?

 

Περασα μια cm10 αλλα πρεπει να ειναι build του φλινυ.

 

Επιμενω να δοκιμασεις μονος καποιες ρομ ;) μονο ετσι θα καταλαβεις τι σε ταιριαζει απολυτα

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές δοκιμές με εκδόσεις 4.1 και 4.2 σε λογικό πάντα overclock (1ghz) επέστρεψα πάλι στην mimicry 1.5. Είχα πάρα πολύ καιρό να το δω να πηγαίνει τόσο γρήγορα.

Μάλλον θα το αφήσω έτσι. Δεν είναι για περισσότερα το Ζ αν θες να πηγαίνει σφαίρα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το site το έχει δοκιμάσεις κανείς ?

http://www.htcdev.com/

 

αν κάνετε λογαριασμό έχει unlock bootloader για να βάζεις custom rom

 

Ναι ισχυει. Ειναι το επισημο την htc για να ξεκλειδωνεις το bootloader. Παλιοτερα το αποφευγαμε γιατι ουσιαστικα ενημερωνεις την htc οτι εχεις βαλει χερι στο firmware με οτι αυτο συνεπαγεται για την εγγυηση της συσκευης. Πλεον δεν νομιζω να εχει κανεις ισχυουσα εγγυση οποτε ειναι η πιο ασφαλης λυση.

Device: HTC Desire Z, S-off

Rom: Andromadus CM10 (JellyBean 4.1.2)

Οδηγος rooting για HTC Desire Z

 

Proud driver of Hellenic Racing team.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια ερώτηση για αυτούς που έχουν βάλει την mimicry 1.5.

Εφαρμογές οι οποίες δεν παίζουν τώρα στο κινητό μου όπως η

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.calendar

και η

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.keep

με την mimicry παιζούν ?

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τα βήματα και μετά από το

Μόλις η συσκευή σας επανεκκινήσει σε bootloader πατήστε το power button. Θα ψάξει την κάρτα για το αρχείο PC10IMG.zip (αν εμφανιστεί μήνυμα μη εύρεσης του αρχείου τότε κάτι δεν είναι σωστό στο όνομα του).

Όταν σας ζητηθεί πατήστε το κουμπί για να ξεκινήσει η εγκατάσταση της Stock ROM.

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗΝ ΔΙΑΚΟΨΕΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ!!

Η συσκευή θα κάνει επανεκκίνηση 2-3 φορές - Σιγουρευτείτε οτι έχετε τη συσκευή σας στο USB ή στον εξωτερικό φορτιστή.

Μόλις ολοκληρωθέι η διαδικασία πατήστε το πλήκτρο για επανεκκίνηση.

με κέρασε ένα

CID incorrect!
Update Fail!
Press <POWER> to reboot

Link to comment
Share on other sites

Έλειπε λάτι από τον οδηγό rooting για HTC Desire Z του nikosk31

 

Πρέπει να γίνει επίσης ένα

 

adb push flashgc /data/local/tmp
chmod 777 /data/local/tmp/flashgc

 

και μετά ένα

cd /data/local/tmp
./misc_version -s 1.00.000.0
./flashgc
exit

 

Από τον οδηγό εδώ http://wiki.cyanogenmod.org/w/HTC_Desire_Z:_Firmware_Downgrade_%28Gingerbread%29

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια ερώτηση για αυτούς που έχουν βάλει την mimicry 1.5.

Εφαρμογές οι οποίες δεν παίζουν τώρα στο κινητό μου όπως η

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.calendar

και η

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.keep

με την mimicry παιζούν ?

 

Παίζουν μια χαρά και οι 2 μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Ο χαμός συνεχίζετε .....

 

έκανα downgrade

έγινε root

έβαλα rom manager

πάω να κάνω την διαδικασία από rom manager

Διαλέγω το zip με το mimicry

και μου βγάζει

Starting AROMA INSTALLER version 2.5
(c) 2012 by amaryllz xda-developers

Exit Installer...
AROMA Installer Terminated...
AROMA INSTALLER Finished...
Install from sdcard complete.

 

Εμφανίστηκε το splash screen του Aroma άλλα έκλεισε αμέσως και έδωσε τα παραπάνω

 

Χρειάζετε να βάλω και τίποτα άλλο (κάτι διάβασα για ένα gapps) ?

Edited by nitrodr125
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες rom manager, εννοείς μέσα από το ίδιο το Android που ήδη τρέχει; Αν ναι δοκίμασε να κάνεις install κάποιο CWM recovery, να μπεις εκεί και αφού κάνεις wipe everything/factory reset θα κάνεις install την mimicry και τα google apps.
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες rom manager, εννοείς μέσα από το ίδιο το Android που ήδη τρέχει; Αν ναι δοκίμασε να κάνεις install κάποιο CWM recovery,

 

Εννοώ αυτόν τον rom manager

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koushikdutta.rommanager.license&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5rb3VzaGlrZHV0dGEucm9tbWFuYWdlci5saWNlbnNlIl0.

 

να μπεις εκεί και αφού κάνεις wipe everything/factory reset θα κάνεις install την mimicry

Αυτά τα wipe τι ακριβώς σβήνουν ? Σε περίπτωση που ξαναπεθάνει ο Aroma θα μπορώ να ανοίξω αυτήν που έχω ? ή θα πρέπει να την ξαναπεράσω ?

 

και τα google apps.

Απο πού τα κατεβάζω ? Και τα κάνω install πως ?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 1.4 και έτρεξε ο Aroma και είναι στο boot 10 λεπτά τώρα...

 

Το ξαναέκανα τώρα με wipe και την dalvic cache ,έβαλα ξανά την 1.4 και gapps μετά την εγκατάσταση της rom .

Δείχνει να δουλεύει

 

Όλα καλά μάλλον.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Η rom πετάει.... (όχι πως έχω και δει και άλλες στο κινητό μου για να συγκρίνω) σε σχέση με την μαμά rom.

 

Υπάρχει κάτι που ΔΕΝ παίζει σε αυτή την rom και θα έπρεπε να το ξέρω ? Η' να θέλει κάποιο app για να παίξει ?

Κάτι να προσέξω ?

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν είχα κανένα θέμα με κάτι. Ότι χρειάστηκα δουλεύει χωρίς προβλήματα, και το κινητό είναι σε νορμάλ χρονισμούς. Have fun με το νέο σου κινητό!
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία όμως σαν να αδειάζει λίγο γρήγορα ... είμαι εκτός μπρίζας ~2 ώρες και έχει πάει στο 89% ...

 

Άλλαξα την CPU σε PowerSave mode να δω αν αλλάξει τίποτα αλλά μάλλον το ίδιο ....

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Εσείς ποιο option έχετε στο κινητό σας από αυτά εδώ επιλεγμένο ?

http://wiki.rootzwiki.com/CPU_Governors

και τι διάρκεια μπαταρίας περίπου έχετε ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...