Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια μια ερωτηση που θα βρω την δευτερη lockscrreen με τα πιο εντονα χρωματα? η πως να την αναζητησω ωστε να ξεχωριζει απο την πρωτη?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια μια ερωτηση που θα βρω την δευτερη lockscrreen με τα πιο εντονα χρωματα? η πως να την αναζητησω ωστε να ξεχωριζει απο την πρωτη?

 

 

Δεν νομιζω να ναι της Lock Screen η διαφορα των χρωματων. Απλα προερχεται απο αλλο κινητο η μια και απο αλλο η αλλη! Δες και την αναλυση που ειναι διαφορετικη κ θα καταλαβεις!

Link to comment
Share on other sites

O πιο ευκολος τροπος ειναι κατεβαζοντας την εφαρμογη Rom Manager.

Ο λιγοτεροι ευκολος (αναλογα το πως το βλεπεις βασικα), ειναι αλλαζοντας Kernel.

Yπαρχει και τριτος, αν εισαι με 2.1

 

 

ωραιος... εχουμε πουθενα και τα καλυτερα settings? το μονο που εκανα ειναι στο lagfix να κανω convert to ext4...

(πρεπει να χτυπησω 2000 στο quadrant)

Link to comment
Share on other sites

ωραιος... εχουμε πουθενα και τα καλυτερα settings? το μονο που εκανα ειναι στο lagfix να κανω convert to ext4...

(πρεπει να χτυπησω 2000 στο quadrant)

 

Μισο γιατι σε εχασα και πρεπει να πω πως δεν εχω παρακολουθησει το θεμα τις τελευταιες δυο μερες για να θυμαμαι τι εχεις κανει.

Πως γινεται να εχεις βαλει lagfix (αρα υποθετω μεσω Kernel) και να μην εχεις CWM (που οι περισσοτεροι Kernels το περιλαμβανουν)? Εκτος αν εχασα εγω τις εξελιξεις, οποτε forgive my ignorance guys :)

Επισης, ποια rom εχεις τωρα?

Τελος, τι εννοεις τα καλυτερα settings? Γενικα?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

ωραιος... εχουμε πουθενα και τα καλυτερα settings? το μονο που εκανα ειναι στο lagfix να κανω convert to ext4...

(πρεπει να χτυπησω 2000 στο quadrant)

 

???Τι εννοεις???Θες να μας πεις τι εχεις βαλει στο κινητο?:confused:

Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

:confused:

 

???Τι εννοεις???Θες να μας πεις τι εχεις βαλει στο κινητο?

 

λοιπων....

πηρα το κινητο το σαββατο καινουργιο...

ειχε την 2.2 (quadrant 1000)

 

με τον οδηγο τησ πρωτης σελιδας περασα την 2.2.1 JS8 και εκανα ροθτ μεσω adb...(quadrant 1300)

 

flashara με odin τον speedmod kernel (quadrant 1100)

 

τωρα κατεβασα το rom manager μπηκα recovery και ενεργοποιησα λαγκφιξ convert to ext4 (quadrant 1300)

Link to comment
Share on other sites

λοιπων....

πηρα το κινητο το σαββατο καινουργιο...

ειχε την 2.2 (quadrant 1000)

 

με τον οδηγο τησ πρωτης σελιδας περασα την 2.2.1 JS8 και εκανα ροθτ μεσω adb...(quadrant 1300)

 

flashara με odin τον speedmod kernel (quadrant 1100)

 

τωρα κατεβασα το rom manager μπηκα recovery και ενεργοποιησα λαγκφιξ convert to ext4 (quadrant 1300)

Οκ. Ξεχνα το Rom Manager. Κανε απεγκατασταση. Ο Speedmod εχει Cwm. Θα μπορουσες να ειχες κανει ΕΧΤ4 μονο μπαινοντας σε Recovery κλασικα.

Τωρα ξεχνα το Quadrant. Κανε απεγκατασταση.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν χρειαζεται κατι αλλο.

Να σε ρωτησω, το ΕΧΤ4 γιατι το εβαλες?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

ωραια χρειαζετε n αλλαξουμε κατι αλλο εκτος απο ext4?

 

Στο CWM εκεί που λέει tweak options (advanced speedmod settings) βάλε στο ON τα reccomended ®. Google αν θες να δεις τι κάνει το καθένα (αν και πρέπει να υπάρχουν και στο παρόν νήμα εάν θυμάμαι καλά).

 

Και +1 ξέχνα το quadrant.....σαν να μην υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει βγει καμιά έκδοση της προκοπής 2.3; Ή να περιμένω; Βλέπω ότι τη μια τις βγάζουν, την άλλη τις αποσύρουν. Μάλλον κατά το καλοκαιράκι η επίσημη κι απροβλημάτιστη 2.3, ε;
Link to comment
Share on other sites

Στα tweaks του που έχει για την μνήμη το σύστημα σφάζει ότι βρει μπροστά του όχι αστεία..

Ο darkly πριν σταματήσει μας έκαψε με τα settings του.

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει βγει καμιά έκδοση της προκοπής 2.3; Ή να περιμένω; Βλέπω ότι τη μια τις βγάζουν, την άλλη τις αποσύρουν. Μάλλον κατά το καλοκαιράκι η επίσημη κι απροβλημάτιστη 2.3, ε;

η jvb που φοραω παντως ειναι απροβληματιστη...καλυτερη αυτονομια, γρηγορη και πολυ smooth σε σχεση με την jpy που ειχα πριν :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση...

 

Έχω εγκαταστήσει τη 2.3.3 με bootloaders, αν χρειαστεί να περάσω τη stock με τα βήματα και τα αρχεία που αναφέρονται στο πρώτο μήνυμα αυτού του θέματος, θα υπάρξει πρόβλημα; Ρωτάω γιατί στο τέλος του οδηγού γράφει...

 

Αν έχεις τώρα Froyo, η επιστοφή σε Eclair ενδέχεται να δημιουργήσει προβλήματα, αν και μάλλον το ξέρεις αυτό και μάλλον αυτός ο οδηγός δεν είναι για σένα

 

Γιατί η εγκατάσταση μιας πλήρους rom να δημιουργήσει πρόβλημα; Δηλαδή αν θελήσω να πάω από Gingerbread σε αρχική (stock) rom πως μπορώ να πάω; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση...

 

Έχω εγκαταστήσει τη 2.3.3 με bootloaders, αν χρειαστεί να περάσω τη stock με τα βήματα και τα αρχεία που αναφέρονται στο πρώτο μήνυμα αυτού του θέματος, θα υπάρξει πρόβλημα; Ρωτάω γιατί στο τέλος του οδηγού γράφει...

 

Αν έχεις τώρα Froyo, η επιστοφή σε Eclair ενδέχεται να δημιουργήσει προβλήματα, αν και μάλλον το ξέρεις αυτό και μάλλον αυτός ο οδηγός δεν είναι για σένα

 

Γιατί η εγκατάσταση μιας πλήρους rom να δημιουργήσει πρόβλημα; Δηλαδή αν θελήσω να πάω από Gingerbread σε αρχική (stock) rom πως μπορώ να πάω; :worry:

 

"Eνδέχεται" λέει... όχι ντε και καλά... μερικοί είχαν αναφέρει προβλήματα, όπως λέω, π.χ. τους σβήστηκε το IMEI και έπρεπε να κάνουν restore τον φάκελο efs για να ξαναβγει, σε άλλους δεν αναγνώριζε τη sim. Δεν ξέρω γιατί σε μερικούς δουλεύει και σε άλλους όχι, εξαρτάται μάλλον από ποιά tweaks έχουν βάλει στην έκδοση, αν είχαν κάνει lagfix και αν είχαν πειράξει τον product code. Οι περισσότεροι δεν έχουν πρόβλημα.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις εσύ είναι ότι οι bootloaders της 2.3.3 είναι διαφορετικοί από της 2.2, oπότε αν θες να γυρίσεις σε stock froyo θα πρέπει να φλασάρεις μια rom που να περιέχει bootloaders. Aν και δε νομίζω να έχεις πρόβλημα και να μην το κάνεις, δεν έχουν αναφερθεί απώλειες μέχρι τώρα.

 

@extacy

Το quadrant δεν έχει καμία σχέση με την απόδοση του κινητού στις περισσότερες περιπτώσεις. Με τα tweaks και διαφορετικά filesystems μπορεί να σου δείξει μέχρι και 15000 αν θες. Δε σημαίνει κάτι αυτό, μην αναλώνεσαι σε νούμερα, κοίτα να είναι σταθερό το κινητό και να δουλεύει σωστά. Σε Eclair με το προϊστορικό πια OCLF μπορούσες να πιάσεις πάνω από 2500, και σε σχέση με τις stock 2.2.1 που πιάνουν γύρω στα 1000, εκείνο ήταν χειρότερο.

Αν συνεχίσεις τα τυφλά πειράματα βάζοντας ό,τι βρεις μπροστά σου χωρίς να ξέρεις τί κάνει και πώς δουλεύει (και ισχύει γενικά αυτό, όχι μόνο για σένα), υπάρχει τεράστια πιθανότητα να καταλήξεις με ένα τούβλο. You have been warned. :p

 

@Stinger

Που εξαφανίστηκες εσύ, λέγαμε πάει πήρε άλλο κινητό... τσκ τσκ.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε να βάλετε 2.3 μέσα στον επόμενο μήνα θα βγεί και official + ότι θα ξεπηδήσουν και ακόμα καλύτερες Custom..

 

@Alex Μπααα η αλήθεια είναι ότι μπήκα στον πειρασμό να περάσω στην αντίπερα όχθη (Iphone) αλλά πήρα ένα και το πούλησα σε 15 μέρες! (αφού πήρα ότι μπορεί να σου δώσει μια τέτοια συσκευή και έμαθα όλες τις ιδιοτροπίες του..) Αλλά εκτός αυτού είχα 1 μήνα αναρρωτική άδεια, και 2 εβδομάδες μέχρι να εγκλιματιστώ στην επιστροφή... γι'αυτό χάθηκα :D Άλλα είδες σε καλό μου βγήκε, η αναμονή για Gingerbread φτάνει στο τέλος της χεχεχ

Edited by Stinger
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει βγει καμιά έκδοση της προκοπής 2.3; Ή να περιμένω; Βλέπω ότι τη μια τις βγάζουν, την άλλη τις αποσύρουν. Μάλλον κατά το καλοκαιράκι η επίσημη κι απροβλημάτιστη 2.3, ε;

 

Το καλοκαιρακι η ελληνικη λογικα, αλλα επισημη μεσω odin θα μπορουμε να φλασαρουμε πολυ πιο συντομα, ισως και μεσα στη βδομαδα να την δωσουν παλι στο UK.

 

Μην αγχώνεστε να βάλετε 2.3 μέσα στον επόμενο μήνα θα βγεί και official + ότι θα ξεπηδήσουν και ακόμα καλύτερες Custom..

 

@Alex Μπααα η αλήθεια είναι ότι μπήκα στον πειρασμό να περάσω στην αντίπερα όχθη (Iphone) αλλά πήρα ένα και το πούλησα σε 15 μέρες! (αφού πήρα ότι μπορεί να σου δώσει μια τέτοια συσκευή και έμαθα όλες τις ιδιοτροπίες του..) Αλλά εκτός αυτού είχα 1 μήνα αναρρωτική άδεια, και 2 εβδομάδες μέχρι να εγκλιματιστώ στην επιστροφή... γι'αυτό χάθηκα :D Άλλα είδες σε καλό μου βγήκε, η αναμονή για Gingerbread φτάνει στο τέλος της χεχεχ

 

Καλως τον κυβοχια που χαθηκες?:) Αναρρωτικη πηρες για να συνελθεις απο το 15θημερο χρησης του μηλου? (κακία οκ):lol:

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

"Eνδέχεται" λέει... όχι ντε και καλά... μερικοί είχαν αναφέρει προβλήματα, όπως λέω, π.χ. τους σβήστηκε το IMEI και έπρεπε να κάνουν restore τον φάκελο efs για να ξαναβγει, σε άλλους δεν αναγνώριζε τη sim. Δεν ξέρω γιατί σε μερικούς δουλεύει και σε άλλους όχι, εξαρτάται μάλλον από ποιά tweaks έχουν βάλει στην έκδοση, αν είχαν κάνει lagfix και αν είχαν πειράξει τον product code. Οι περισσότεροι δεν έχουν πρόβλημα.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις εσύ είναι ότι οι bootloaders της 2.3.3 είναι διαφορετικοί από της 2.2, oπότε αν θες να γυρίσεις σε stock froyo θα πρέπει να φλασάρεις μια rom που να περιέχει bootloaders. Aν και δε νομίζω να έχεις πρόβλημα και να μην το κάνεις, δεν έχουν αναφερθεί απώλειες μέχρι τώρα.

Thanks :)

 

Βρήκα απάντση και στο xda σε θέμα εκεί που λέει για πιο λόγο πρέπει ή δεν πρέπει να φλασάρει κάποιος την 2.3.3 με bootloaders...

 

The bootloaders are not locked and will not prevent the device from flashing or using older releases(Froyo/Eclair), I have tested the new bootloaders with both Froyo and Eclair and they worked fine.

 

Είναι το τρίτο μήνυμα στο θέμα [iNFO] XXJVK with or with-out bootloaders? [Find the answer here]

Link to comment
Share on other sites

Να σας κανω μια ερωτηση ρε παιδια εχω βαλει την 2.3.3 xwjvb εχω κάνει την διαδικασία με το cwm root και θελώ να βάλω ελληνικο πλημκτρολογιο. εχω ξανα ρωτήση και πιο πριν αλλα δεν κατάλαβα τι πρέπει να κάνω.

Μπορεί κανεις να μου πει τα βηματα επιγραμματτικά για να το περάσω στο κινητό.

Ευχαριστω εκ των πρωτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Να σας κανω μια ερωτηση ρε παιδια εχω βαλει την 2.3.3 xwjvb εχω κάνει την διαδικασία με το cwm root και θελώ να βάλω ελληνικο πλημκτρολογιο. εχω ξανα ρωτήση και πιο πριν αλλα δεν κατάλαβα τι πρέπει να κάνω.

Μπορεί κανεις να μου πει τα βηματα επιγραμματτικά για να το περάσω στο κινητό.

Ευχαριστω εκ των πρωτέρων.

 

Στους οδηγους το εξηγει αναλυτικα. Ασε που πριν λιγες μερες εξηγησε αναλυτικα και ο τυχερακιας οταν ανεβασε το τελευταιο swype. Δες λιγες σελιδες πισω και θα το βρεις.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς ιδέα που είναι τα thumbs στην 2.3 ;

το sgs tools δεν τα βρίσκει και δεν είναι ούτε εκεί που λέει ο stinger ~_~

 

nevermind, οτι βρήκα έσβησα :$

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Στους οδηγους το εξηγει αναλυτικα. Ασε που πριν λιγες μερες εξηγησε αναλυτικα και ο τυχερακιας οταν ανεβασε το τελευταιο swype. Δες λιγες σελιδες πισω και θα το βρεις.

 

εψαξα στο αρχικο post του tyxerakia και δεν βρήκα καμία πληροφορία σχετικα με τον τρόπο που βάζω το ελληνικο swype

Link to comment
Share on other sites

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς ιδέα που είναι τα thumbs στην 2.3 ;

το sgs tools δεν τα βρίσκει και δεν είναι ούτε εκεί που λέει ο stinger ~_~

 

nevermind, οτι βρήκα έσβησα :$

 

 

com.android.providers.media

com.cooliris.media

Αυτά εννοείς έτσι;

 

Στην ας πουμε stock jvb τα έχω βρει στη διαδρομή /dbdata/databases και στην /data/data

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...