Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις δίκιο .... 3e recovery λέει..... με συγχωρείτε. Ζητώ συγνώμη από όλους για το μπέρδεμα. Εγώ μπερδεύτηκα.

 

Τι κάνω από εδώ και πέρα?

Αν έχεις όντως εγκαταστήσει το τελευταίο cf-root από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=788108 (είναι το αρχείο στο 6ο μήνυμα με όνομα CF-Root-XW_XEE_JVB-v3.1-CWM3RFS.zip) τότε θα έχεις στις εφαρμογές του κινητού σου μια που λέγεται CMW, μπαίνεις εκεί και επιλέγεις ClockWorkMod (Reboot into ClockWorkMod recovery) και έπειτα κάνεις εγκατάσταση το zip αρχείο :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν έχεις όντως εγκαταστήσει το τελευταίο cf-root από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=788108 (είναι το αρχείο στο 6ο μήνυμα με όνομα CF-Root-XW_XEE_JVB-v3.1-CWM3RFS.zip) τότε θα έχεις στις εφαρμογές του κινητού σου μια που λέγεται CMW, μπαίνεις εκεί και επιλέγεις ClockWorkMod (Reboot into ClockWorkMod recovery) και έπειτα κάνεις εγκατάσταση το zip αρχείο :)

 

Το ρούτ που έκανα, είναι αυτό που είναι στο πρώτο μήνυμα εδώ στο παρόν thread. Δεν έκανα την διαδικασία που περιγράφει στο XDA και δεν έχω εικονίδιο για CWM reboot πουθενά. Είναι άλλη η διαδικασία που έκανα.

 

Τώρα από εδώ και πέρα αν πάω να κάνω αυτό που μου είπες, ενώ είμαι ήδη ρουτ αλλά με διαφορετικό τρόπο, θα αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα? Πρέπει να προσέξω κάτι? Μήπως δεν είναι συμβατό?

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

η jvb ειναι σφαιρατη και θα ελεγα οτι εχει βελτιωθει κατα πολυ η αυτονομια. παρατηρω ομως οτι μειωνεται κατα πολυ η ελευθερη ram...δουλευει συνεχως με 230-250mb κατειλημενα ενω πριν με jpy κυμαινοταν απο 180-190...γιατι ετσι;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

η jvb ειναι σφαιρατη και θα ελεγα οτι εχει βελτιωθει κατα πολυ η αυτονομια. παρατηρω ομως οτι μειωνεται κατα πολυ η ελευθερη ram...δουλευει συνεχως με 230-250mb κατειλημενα ενω πριν με jpy κυμαινοταν απο 180-190...γιατι ετσι;

 

σε αυτο εχεις δικιο το ειδα και εγω...και παλι ομως το κινητο δειχνει να μην κολλάει πουθενα και σε τιποτα...:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η Google έχει για κάποιο λόγο σταματήσει την αναβάθμιση από την Samsung των δύο Ginger.

 

Νομίζω πως δεν είναι τίποτα σοβαρό.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=13034913&postcount=39

Ένα σενάριο αυτό. Υπάρχουν και μερικά άλλα. Πάντως δεν νομίζω να το έκαναν επειδή είναι προβληματική η rom.

 

η jvb ειναι σφαιρατη και θα ελεγα οτι εχει βελτιωθει κατα πολυ η αυτονομια. παρατηρω ομως οτι μειωνεται κατα πολυ η ελευθερη ram...δουλευει συνεχως με 230-250mb κατειλημενα ενω πριν με jpy κυμαινοταν απο 180-190...γιατι ετσι;

Είχα ακούσει αυτό το πρόβλημα για την jv1, μετά λίγο διορθωμένο στην jvk, αλλά για την jvb νόμιζα οτι είχε διορθωθεί. Ο cfroot πάντως έχει tweak για αυτό το πράγμα, αλλά γενικά αν δεν παρατηρείς καθυστερήσεις μην το αλλάζεις, βασικά μην το κοιτάς, είναι ψυχολογικό πολλές φορές.

Όπως και να έχει, ο damiangto δήλωσε πως ο kernel δεν του άρεσε καθόλου, και πως έπρεπε να δουλευτεί περισσότερο απο την samsung. Και μοιάζει με τα πρώτα releases του froyo kernel. Γενικά περιμένουμε αρκετές βελτιώσεις, πρώτα custom και μετά επίσημες. Αλλά και τώρα η stock είναι γρήγορη.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακούσει αυτό το πρόβλημα για την jv1, μετά λίγο διορθωμένο στην jvk, αλλά για την jvb νόμιζα οτι είχε διορθωθεί. Ο cfroot πάντως έχει tweak για αυτό το πράγμα, αλλά γενικά αν δεν παρατηρείς καθυστερήσεις μην το αλλάζεις, βασικά μην το κοιτάς, είναι ψυχολογικό πολλές φορές.

Όπως και να έχει, ο damiangto δήλωσε πως ο kernel δεν του άρεσε καθόλου, και πως έπρεπε να δουλευτεί περισσότερο απο την samsung. Και μοιάζει με τα πρώτα releases του froyo kernel. Γενικά περιμένουμε αρκετές βελτιώσεις, πρώτα custom και μετά επίσημες. Αλλά και τώρα η stock είναι γρήγορη.

 

μαλλον φταιει οτι ημουν ανυπομονος για την 2.3 και βλεποντας αυτο ψιλοαπογοητευτηκα...παντως δεν σημαινει οτι το κινητο καθυστερει η laggαρει...παει μια χαρα και σφαιρατα...ελπιζω ο λογος που την απσσυραν να μην ειναι σοβαρος!!!

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

η jvb ειναι σφαιρατη και θα ελεγα οτι εχει βελτιωθει κατα πολυ η αυτονομια. παρατηρω ομως οτι μειωνεται κατα πολυ η ελευθερη ram...δουλευει συνεχως με 230-250mb κατειλημενα ενω πριν με jpy κυμαινοταν απο 180-190...γιατι ετσι;

 

σε αυτο εχεις δικιο το ειδα και εγω...και παλι ομως το κινητο δειχνει να μην κολλάει πουθενα και σε τιποτα...:)

 

auto...... killler....... !

απλά τσεκάρετε τα minfree settings, το ζητούμενο είναι να έχει το κινητό όσο λιγότερη μνήμη και παράλλη σταθερότητα στην λειτουργία του :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Το ρούτ που έκανα, είναι αυτό που είναι στο πρώτο μήνυμα εδώ στο παρόν thread. Δεν έκανα την διαδικασία που περιγράφει στο XDA και δεν έχω εικονίδιο για CWM reboot πουθενά. Είναι άλλη η διαδικασία που έκανα.

 

Τώρα από εδώ και πέρα αν πάω να κάνω αυτό που μου είπες, ενώ είμαι ήδη ρουτ αλλά με διαφορετικό τρόπο, θα αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα? Πρέπει να προσέξω κάτι? Μήπως δεν είναι συμβατό?

Λογικά όχι, γιατί εγώ που είχα κάνει παλιά μόνο root και μετά από λίγο καιρό πέρασα από πάνω μέσω odin άλλο kernel δε δημιουργήθηκε πρόβλημα.

 

Οι οδηγίες για να το εγκαταστήσεις (εφόσον έχεις την έκδοση JVB), είναι να κατεβάσεις το αρχείο CF-Root-XW_XEE_JVB-v3.1-CWM3RFS.zip από το link που σου έδωσα πριν και να το εγκαταστήσεις μέσω του odin. Οι οδηγίες είναι οι παρακάτω...

 

Instructions (long)

- Follow these instructions to the letter. Do not touch any buttons or checkboxes that are not listed below to touch!

- Unzip the attached CF-Root-xxx-vX.X.zip

- (USB) Disconnect your phone from your computer

- Start ODIN

- Click the PDA button, and select CF-Root-xxx-vX.X.tar

- Put your phone in download mode

- (USB) Connect the phone to your computer

- Make sure repartition is NOT checked

- Click the START button

- Wait for the phone to reboot

- Done (if it took you more than 30 seconds, you need practise!)

Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι, καλύτερα να ρωτήσεις, μη κάνεις κανένα λάθος και τικάρεις λάθος επιλογές στο odin.

Link to comment
Share on other sites

Το ρούτ που έκανα, είναι αυτό που είναι στο πρώτο μήνυμα εδώ στο παρόν thread. Δεν έκανα την διαδικασία που περιγράφει στο XDA και δεν έχω εικονίδιο για CWM reboot πουθενά. Είναι άλλη η διαδικασία που έκανα.

 

Τώρα από εδώ και πέρα αν πάω να κάνω αυτό που μου είπες, ενώ είμαι ήδη ρουτ αλλά με διαφορετικό τρόπο, θα αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα? Πρέπει να προσέξω κάτι? Μήπως δεν είναι συμβατό?

 

Αν δε θες να ασχοληθείς με CWM και CF-root και το μόνο που θες να κάνεις είναι να βάλεις το Swype, μπορείς να το βάλεις ακολουθώντας τη διαδικασία στα πρώτα μηνύματα των Οδηγών για νέους χρήστες, με adb.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αν δε θες να ασχοληθείς με CWM και CF-root και το μόνο που θες να κάνεις είναι να βάλεις το Swype, μπορείς να το βάλεις ακολουθώντας τη διαδικασία στα πρώτα μηνύματα των Οδηγών για νέους χρήστες, με adb.

 

Τελικά το έκανα με CWM και μπήκε κανονικά. Απλα για ενημέρωση, αφού γίνει εγκατάσταση μέσω του recovery to swype και κάνει επανεκίνηση το τηλέφωνο, χρειάζονται περίπου δύο λεπτά (ίσως και παραπάνω) για να ανοίξει κανονικά το μηχάνημα. Είναι για δύο - τρία λεπτά κολημένο στο μεγάλο "S" που αλλάζει χρώματα και μετά επανέρχεται.

 

Πάντως σας ευχαριστώ πολύ όλους εδώ μέσα για τη βοήθειά σας. Είστε (είμαστε) όλοι εκπληκτική ομάδα. Να είστε καλά.... και συγνώμη και πάλι για το αρχικό μπέρδεμα.:):):)

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Τ χρειάζονται περίπου δύο λεπτά (ίσως και παραπάνω) για να ανοίξει κανονικά το μηχάνημα. Είναι για δύο - τρία λεπτά κολημένο στο μεγάλο "S" που αλλάζει χρώματα και μετά επανέρχεται.

 

 

Μην σε ανησυχει..... ειναι η συνηθης διαδιακασια.....

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

κανενα γρηγορο kernel ρε παιδια???

 

SPEEDmod :p

 

ΥΓ. Καλημέρα στους παλιούς και στους καινούργιους :D

Link to comment
Share on other sites

χυμα τον περναμε με odin? εχω 2.2.1 JS8 root

 

Βγαίνει σε 2 εκδόσεις, για odin, αλλά και για CWM

 

(Το .tar φλασάρεις στο ODIN -as pda- , και το .zip μέσω CWM)

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει σε 2 εκδόσεις, για odin, αλλά και για CWM

 

(Το .tar φλασάρεις στο ODIN -as pda- , και το .zip μέσω CWM)

 

γι'αυτο το κερνελ ελεγα και εγω... θα δοκιμασω με odin και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει σε 2 εκδόσεις, για odin, αλλά και για CWM

 

(Το .tar φλασάρεις στο ODIN -as pda- , και το .zip μέσω CWM)

 

ολα κομπλε αλλα τα tweaks πως τα ενεργοποιουμε? (lagfix,amoled settings ext4 klp)

Link to comment
Share on other sites

ολα κομπλε αλλα τα tweaks πως τα ενεργοποιουμε? (lagfix,amoled settings ext4 klp)

 

Μπαίνεις σε CWM, και πας advanced speedmod settings

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς απο theme porting?Θέλω πολύ να βάλω το Matted Blues (που είναι για CM7 + Froyo) στη JVB..Μπορεί κανείς να με καθοδηγήσει? :(
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εβαλα την ρομ του Criskelo επειδη βαρεθηκα αυτην του Darky την μουντιλα της για τον ιδιο λογο απερριψα την juwe θελω το κινητο μου να χει χρωμα πως να το κανουμε:happy: μου αρεσε παρα πολυ
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Tελικά να φλασάρουμε την jvb η δεν είναι ακόμα σταθερή?Καλύτερα να περιμένουμε?Εγώ που έχω Αγγλική 2.2.1 ,αν βγει Αγγλία,μέσω kies θα μου τη δώσει το Kies?

H jvb έχει ελληνικά δεξιά στη μπάρα των επαφών?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

:

Καλημέρα παιδιά.

Tελικά να φλασάρουμε την jvb η δεν είναι ακόμα σταθερή?Καλύτερα να περιμένουμε?Εγώ που έχω Αγγλική 2.2.1 ,αν βγει Αγγλία,μέσω kies θα μου τη δώσει το Kies?

H jvb έχει ελληνικά δεξιά στη μπάρα των επαφών?

 

Αν η αγγλικη σου δεν ειναι μεσω kies εχω την εντυπωση δεν θα στην δωσει γιατι ο ??product codes?? σου δεν ειναι αγγλικος ή κατι τετοιο.Τωρα περι σταθεροτητας ο καθενας κανει οτι νομιζει αρκετοι την εχουν φλασαρει χωρις προβλημα εγω επειδη την αποσυραν περιμενω κατι μονιμο...

 

Υ.Γ. Το οποιο δεν θα βγει μεχρι την πεμπτη για να μην προλαβει να φλασαρει ο TYXERAKIAS :lol: :p

Edited by tailer35
Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αν η αγγλικη σου δεν ειναι μεσω kies εχω την εντυπωση δεν θα στην δωσει γιατι ο product codes σου δεν ειναι αγγλικος.Τωρα περι σταθεροτητας ο καθενας κανει οτι νομιζει αρκετοι την εχουν φλασαρει χωρις προβλημα εγω επειδη την αποσυραν περιμενω...

 

Μεσω kies patcher ειναι..

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

O πιο ευκολος τροπος ειναι κατεβαζοντας την εφαρμογη Rom Manager.

Ο λιγοτεροι ευκολος (αναλογα το πως το βλεπεις βασικα), ειναι αλλαζοντας Kernel.

Yπαρχει και τριτος, αν εισαι με 2.1

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...