Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τους funs του speedmod kernel του hardcore: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=12997094&postcount=14996. Υπομονή μερικές μέρες και θα τον έχετε τον kernel σας για ginger.

 

@ red - Παναγιώτη: Ελπίζω να έχει και BLN για να σου φύγει το μαράζι :p.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ βουτάω (βουρ) στην juwe 4.0 (είμαι στην 3.1 και είπα να μην αλλάξω dev:lol: )...

Οδηγός εγκατάστασης σε λίγο εφόσον όλα πάνε καλά.

Ελπίζω απλά μην περάσει απο εδώ ο chuck norris (η απο xda επίσης-γιατί τώρα κατεβάζω) στο ενδιάμεσο :p !!!

 

EDIT: κατεβάζω απο xda την XWJVB με bootloaders (αρχείο GT_I9000_XWJVB_XXJVK_XEEJV3_Sbl.exe) και το norton παρεμβαίνει και το σβήνει (κατι για medium risk threat??).. Θα τρελαθούμε τελείως;;;

Εννοείται απενεργοποιώ το antivirus ΄τωρα και το ξανακατεβάζω!

 

Τελικά η juwe 4.0 ΔΕΝ συνιστάται! :X:X!!!

Η έκδοση 4.0 που έβγαλε σαφέστατα δεν περνιέται με τον τρόπο που δίνει στις οδηγίες, προσπαθώ τώρα με πλάγιες μεθόδους να δω αν καταφέρω τίποτε.

Ως εκ τούτου συμβουλεύω όλους τους επίδοξους flashers που θέλουν να περάσουν την juwe 4 να περιμένουν να αλλάξει έκδοση η να βγάλει ο juwe άλλο τρόπο εγκατάστασης που να λειτουργεί...

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μήπως η καινουρια I9000XWJVA που προστέθηκε στο Samfirmware εχει ελληνικο πληκτρολογιο και swype?
Link to comment
Share on other sites

2η μερα με το galaxy και ο newbis που μεχρι χθες το φλασινγκ νομιζε οτι ειναι φλας φωτογραφικης επεστρεψε....

 

λοιπον...αφου δοκιμασα εχθες το oneclickroot και δεν δουλευε εκανα ροοτ με το cf-root 1.1 JPH

απο οτι ειδα πλεον εχω 2e recovery

 

αν καποια στιγμη βγει ελληνικη 2.3 θα μπορω να την περασω κανονικα απο kies η θα πρεπει πρωτα να αφαιρεσω το ρουτ(γινετε?)?

Link to comment
Share on other sites

2η μερα με το galaxy και ο newbis που μεχρι χθες το φλασινγκ νομιζε οτι ειναι φλας φωτογραφικης επεστρεψε....

 

λοιπον...αφου δοκιμασα εχθες το oneclickroot και δεν δουλευε εκανα ροοτ με το cf-root 1.1 JPH

απο οτι ειδα πλεον εχω 2e recovery

 

αν καποια στιγμη βγει ελληνικη 2.3 θα μπορω να την περασω κανονικα απο kies η θα πρεπει πρωτα να αφαιρεσω το ρουτ(γινετε?)?

 

Οταν βγει 2.3 ελληνικη θα πρεπει να φλασαρεις την official που ειχες (π.χ. 2.2) για να αναβαθμισεις μεσω Kies και να εισαι εντος εγγυησης.

Edited by tailer35
Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Οταν βγει 2.3 ελληνικη θα πρεπει να φλασαρεις την official που ειχες (π.χ. 2.2) για να αναβαθμισεις μεσω Kies και να εισαι εντος εγγυησης.

 

προς το παρον την 2.2 εχω ακομα

το μονο που παιζει ρολο δηλαδη ειναι να εχεισ την 2.2 γαι αν πας στην 2.3? αλλαγμενος κερνελ δεν παιζει ρολο?

Link to comment
Share on other sites

προς το παρον την 2.2 εχω ακομα

το μονο που παιζει ρολο δηλαδη ειναι να εχεισ την 2.2 γαι αν πας στην 2.3? αλλαγμενος κερνελ δεν παιζει ρολο?

 

Αν εχεις αλλον κερνελ δεν νομιζω να μπορεις να κανεις αναβαθμιση μεσω kies,χωρις να ειμαι σιγουρος.Το σιγουρο ειναι οτι με απλο ροοτ μπορεις να κανεις αναβαθμιση.Με cf-root τωρα εχω την εντυπωση πως δεν θα σε αφησει αλλα περιμενε μηπως πει καποιος αλλος κατι διαφορετικο που ξερει καλύτερα.

Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την juwe 4.0 τελικά, φλασάρωντας την JVK (ναι, την JVK όχι την JVB που υποτίθεται θέλει), περασα τον f-root3.1 xwjvb kernel, φλάσαρα απο CWM 3 την JUWE 3.2 wipe (που ξεκίνησε κανονικά) και μετά ξαναεβαλα το κινητό σε recovery mode και φλάσαρα απο πάνω την Juwe 4.0...

Οτι να ναι δηλαδή :p αλλά τουλάχιστον λειτούργησε μετα τόσης προσπάθειας.

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Εχει απαντηθεί ξανά αλλά σε καταλαβαίνω, που να βρεις απάντηση στο χάος :lol:...

Αν βγει αναβάθμιση θα μπορείς να κάνεις μέσω kies, χωρίς να χρειάζεται να βγάλεις το root. Αν παρόλα αυτά ασχοληθείς με το lagfix (που πειράζει το σύστημα αρχείων) τότε θα πρέπει οπωσδήποτε να το απενεργοποιήσεις (να αφήσεις το σύστημα αρχείων rfs που έχει μόνο του το κινητό) και μετά να το αναβαθμίσεις μέσω kies. Προσωπικά συνιστώ να βάλεις κάποια 2.2.1 χωρίς lagfix και ευχαριστηθείς το κινητό. Το root και το lagfix ούτως ή άλλως σε βγάζουν απο την εγγύηση!

 

 

Ο cf-root δεν ειναι κερνελ του chainfire γιατι λεει πως του εχει περασει και 2e?Δεν θα θελει φλασαρισμα?

 

wtf??εξαφανιστηκε το σχολιο σου οποτε ακυρο...

Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ο cf-root δεν ειναι κερνελ του chainfire γιατι λεει πως του εχει περασει και 2e?Δεν θα θελει φλασαρισμα?

 

wtf??εξαφανιστηκε το σχολιο σου οποτε ακυρο...

 

Ναι, το έβγαλα τελείως γιατί μετά πρόσεξα οτι μιλάει για άλλον kernel, οπότε και ήταν τελείως άκυρο το σχόλειο μου που απλά έλεγε για το ROOT :p... Sorry, μόλις το πρόσεξα έσπευσα απευθείας να το διορθώσω.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

σημερα εβαλα την jvb...μεχρι στιγμης φαινεται πολυ καλη...με το superoneclick μπορω να ρουταρω...;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

σημερα εβαλα την jvb...μεχρι στιγμης φαινεται πολυ καλη...με το superoneclick μπορω να ρουταρω...;

 

Έλληνικά έχει? Ελληνικό Swype??? Και ποιο csc διάλεξες?

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Έλληνικά έχει? Ελληνικό Swype??? Και ποιο csc διάλεξες?

 

εχει ελληνικο μενου αλλα δεν εχει ελληνικα στο swype και στο keypad...csc διαλεξα το neejv3...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Root με το fuguroot (πρόσθεσα έναν οδηγό στην πρώτη σελίδα) ή το cf-root, το superoneclick απ'οτι λένε δε δουλεύει. Ελληνικό swype εδώ.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

αρα πιο ειναι το πιο γρηγορο-smooth-stable setup αυτη την στιγμη που να λειτουργουν ολες οι λειτουργιες του S?

(λιγο o/c δεν θα με χαλαγε αρκει να ειναι stable)

 

εχω froyo 2.2 JPH με cf-root 2e αν παιζει ρολο...

Link to comment
Share on other sites

αρα πιο ειναι το πιο γρηγορο-smooth-stable setup αυτη την στιγμη που να λειτουργουν ολες οι λειτουργιες του S?

(λιγο o/c δεν θα με χαλαγε αρκει να ειναι stable)

 

εχω froyo 2.2 JPH με cf-root 2e αν παιζει ρολο...

 

Σιγουρα οχι η 2.2.περνα ή την 2.2.1 ή κατευθειαν 2.3 jvb που ακουγεται οτι ειναι σφαιρα...

Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

εχει ελληνικο μενου αλλα δεν εχει ελληνικα στο swype και στο keypad...csc διαλεξα το neejv3...

 

Είπες οτι είναι καλή....

 

Αν μπορείς πες μας γενικότερες εντυπώσεις και για άλλα πράγματα όπως μπαταρία... ταχύτητα.... κολήματα.... lag.... προβλήματα....

 

Σκέφτομαι σήμερα να την περάσω κι εγώ στο δικό μου.

 

Έχω και μια ακόμα ερώτηση. Ξέρω οτι πολλοί χρησιμοποιείτε το Titanium για αντίγραφα ασφαλείας, αλλά σε μένα δεν δουλεύει δεν ξέρω γιατί (ενώ είμαι ρουτ κανονικά)....

 

Έχω δοκιμάσει και το MyBackup Pro και στο τέλος της διαδικασίας μου βγάζει μήνυμα σφάλματος... (οτι δεν μπορεί να βρει το συγκεκριμένο φάκελο ή κάτι τέτοιο)....

 

Για πείτε μου τι να κάνω, γιατί έχω περασμένες περίπου 90 εφαρμογές και δε θέλω να τις ξαναπερνάω από την αρχή και πάλι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Έχω και μια ακόμα ερώτηση. Ξέρω οτι πολλοί χρησιμοποιείτε το Titanium για αντίγραφα ασφαλείας, αλλά σε μένα δεν δουλεύει δεν ξέρω γιατί (ενώ είμαι ρουτ κανονικά)....

 

 

Δεν έχεις βάλει το busybox σωστά. Κατέβασέ το από το market (Stericson busybox), και κάντο install στο /system/xbin, αν σου δοθεί επιλογή. Μετά θα δουλέψει το titanium (και άλλα πράγματα που το χρειάζονται)

 

αρα πιο ειναι το πιο γρηγορο-smooth-stable setup αυτη την στιγμη που να λειτουργουν ολες οι λειτουργιες του S?

(λιγο o/c δεν θα με χαλαγε αρκει να ειναι stable)

 

εχω froyo 2.2 JPH με cf-root 2e αν παιζει ρολο...

 

Φύγε από τη 2.2, το είπαμε και χθες.

Επίσης ήταν λάθος κίνηση το CF-root στην JPH, αυτό που έβαλες εσύ αντιστοιχεί στην παλιά XXJPH, και όχι στην XWJPH που έχεις εσύ (δεν έχει βγει CF-root για την ελληνική JPH), και έχουν αναφερθεί προβλήματα.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

 

Φύγε από τη 2.2, το είπαμε και χθες.

Επίσης ήταν λάθος κίνηση το CF-root στην JPH, αυτό που έβαλες εσύ αντιστοιχεί στην παλιά XXJPH, και όχι στην XWJPH που έχεις εσύ (δεν έχει βγει CF-root για την ελληνική JPH), και έχουν αναφερθεί προβλήματα.

 

 

ωραια και τι κανουμε τωρα? να ακολουθησω τον αδηγο στην πρωτη σελιδα Για Gingerbread (2.3.3) firmwares ? κανει η θα κανω παλι πατατα? εχω καποια αλλη επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

ωραια και τι κανουμε τωρα? να ακολουθησω τον αδηγο στην πρωτη σελιδα Για Gingerbread (2.3.3) firmwares ? κανει η θα κανω παλι πατατα? εχω καποια αλλη επιλογη?

 

Διαβασμα διαβασμα και μετα το διαβασμα κατεβασε μια 2.3.3 rom και φλασαρε την μεσω odin...Οτι 8ες μετα ρωτα...Αλλα ειναι κριμα να εισαι σε 2.2!

Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

ωραια και τι κανουμε τωρα? να ακολουθησω τον αδηγο στην πρωτη σελιδα Για Gingerbread (2.3.3) firmwares ? κανει η θα κανω παλι πατατα? εχω καποια αλλη επιλογη?

 

Βάλε από την πρώτη σελίδα την js8 με την διαδικασία που έχει γράψει ο tyxerakias. Διαβάζοντας την ίδια σελίδα μπορείς να κάνεις και root. Δεν έχει νόημα να πας πρώτα στην ginger πριν εξοικιωθείς με τις διαδικασίες, ειδικά από την στιγμή που οι πιο πολλές είναι σε διαμόρφωση.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

ωραια και τι κανουμε τωρα? να ακολουθησω τον αδηγο στην πρωτη σελιδα Για Gingerbread (2.3.3) firmwares ? κανει η θα κανω παλι πατατα? εχω καποια αλλη επιλογη?

 

αυτο που λεει για gingerbread ειναι η διαδικασια για root

για να βαλεις την 2.3 χρησιμοποιεις μονο το odin οπως ειπε και ο tailer, η διαδικασια ειναι ιδια οπως και στην js8 που εχει ο οδηγος απλα βαζεις τα αρχεια απο την gingerbread που κατεβασες

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

γι'αυτο ρωταω...επειδη εkανα λαθος με το cf-root....να παω κατευθειαν σε 2.3.3? γινετε με το cf-root που εχω? η να βαλω καποια 2.2.1?

 

Δεν παιζει ρολο διαβασε τους οδηγους και φλασαρε με odin χρησιμοποιοντας pit512 και κανοντας re-partition.Υποψιν θα χαθουν ολες οι εφαρμογες κλπ αν δεν παρεις backup..

Edited by tailer35
Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

γι'αυτο ρωταω...επειδη εkανα λαθος με το cf-root....να παω κατευθειαν σε 2.3.3? γινετε με το cf-root που εχω? η να βαλω καποια 2.2.1?

 

Δε νομίζω ότι έχεις καταλάβει τί είναι το CF-root... δεν μπορείς να "πας" πουθενά με το CF-root, απλά κάνει το τηλέφωνό σου root.

 

Kάνε αυτό που είπε ο Lakerdas και βάλε την 2.2.1 από την πρώτη σελίδα, η οποία γίνεται root εύκολα, και μετά όταν διαβάσεις λίγο παραπάνω θα βάλεις και gingerbread.

 

Για την ώρα οι gingerbread ανακλήθηκαν, οπότε υπάρχει περίπτωση αυτές που κυκλοφόρησαν να μη βγουν επίσημα, να γίνουν κατ'ευθείαν update.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...