Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλησπερα,

τις προαλλες που ημουν στο δρομο με τα ποδια δοκιμαζα το gps με ndrive και googlemaps και ηθελε 5+ λεπτα να κλειδωσει(με κλειστα τα δεδομενα και wifi).

καμια ιδεα τι μπορει να φταει και αργει τοσο?

ειμαι με doc rom JS3.

ευχαριστω!

Antonis..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά η rom του Darky's v9.3 Extreme Edition - Final τα σπάει!!!

 

4 μέρες τώρα και το κινήτο πετάει!!!!:D Πολλή καλή η απόδοση και της μπαταρίας πλέον.

 

Απλά ΤΕΛΕΙΑ!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, μια ερωτηση εχω να κανω ισως γελοια για τους περισσοτερους. Για να βαλω τη 2.2.1 μεσω odin, εφοσον εχω 2.2 froyo official, χρειαζεται το 1ο βημα στη διαδικασια (1ο post)? Γραφει αν εχεις φλασαρει με froyo να την παραπεμψεις αλλα αφου θα την κανω αυριο, λογω ελλειψης μπαταριας, ειπα να ρωτησω μηπως εννοει τπτ αλλο... (πολυ ασχετος εε?):O
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, μια ερωτηση εχω να κανω ισως γελοια για τους περισσοτερους. Για να βαλω τη 2.2.1 μεσω odin, εφοσον εχω 2.2 froyo official, χρειαζεται το 1ο βημα στη διαδικασια (1ο post)? Γραφει αν εχεις φλασαρει με froyo να την παραπεμψεις αλλα αφου θα την κανω αυριο, λογω ελλειψης μπαταριας, ειπα να ρωτησω μηπως εννοει τπτ αλλο... (πολυ ασχετος εε?):O

Μπορείς να βρείς έναν καλό οδηγό εδώ.

 

 

Αυτόν χρησιμοποιησά εγω για να περάσω την δικιά μου,

Darky's v9.3 Extreme Edition - Final

Link to comment
Share on other sites

Λογικα εισαι comple γιατι το Pit απο froyo ειναι .512 αν κανω λαθος να με διορθωσετε...
Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,μια ερωτησουλα τι ρυθμισεις θελει η εφαρμογη superuser ή πως βλεπουμε οτι δουλευει?

Είναι μια εφαρμογή που επιτρέπει σε εσένα να δώσεις σε ένα πρόγραμμα δικαιώματα να τρέξει root functions.

Κάτι σαν να τρέχεις προγράμματα σαν admiinistrator στον υπολογιστή σου.

Τις ρυθμίσεις εγώ τις έχω αφίσει default.

Link to comment
Share on other sites

και εγω μαμα τις εχω αλλα δεν ηξερα αν δουλευει.Αρα δουλευει αλλα δεν το βλεπω εγω καπου!οκ ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει περάσει κανένας την τελευταία "επίσημη" JS7?? Έχω την JS5 περασμένη..

Τί διαφορές υπάρχουν, έχει κάποιος υπόψη του?

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει περάσει κανένας την τελευταία "επίσημη" JS7?? Έχω την JS5 περασμένη..

Τί διαφορές υπάρχουν, έχει κάποιος υπόψη του?

 

απο οτι λενε ειναι ελαφρως πιο γρηγορηη η JS7 και εχουν την αισθηση οτι κλειδωνει πιο γρηγορα το gps

καποιοι λενε και για battery drain δεν ξερω, δεν εχει επισης ελληνικο swype

εγω παντως θα μεινω ακομη στην JS3 :D

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

απο οτι λενε ειναι ελαφρως πιο γρηγορηη η JS7 και εχουν την αισθηση οτι κλειδωνει πιο γρηγορα το gps

καποιοι λενε και για battery drain δεν ξερω, δεν εχει επισης ελληνικο swype

εγω παντως θα μεινω ακομη στην JS3 :D

 

Eγω εχω μπει στο "τρυπακι" να περασω μεσω cwm την JS5 απο JS3 που εχω τωρα ετσι απλα για να ασχοληθω λιγακι γιατι εχω επαναπαυθει με το κινητο και μου λειψε το στησιμο ξανα.:lol::p

 

Αλλα λεω να κανω υπομονη να βγει το final της 2.3 για εμας,ελπιζω να καταφερω να αντεξω,θα το δω σαν νηστεια και αυτο οπως και το κρεας για 40 μερες.:lol::lol:

 

Εχω εντωμεταξυ θεμα με τα υπαρχον προγραμματα backup.Ποτε δεν εχω δουλεψει κανενα και στηνω εντελως απο την αρχη το κινητο και ειναι το μοναδικο πραγμα που βαριεμαι απο αλλαγη σε rom.:blink:

(μεχρι και τις εφαρμογες τις σημειωνω στο σημειωματαριο μια μια και διαβαζοντας τες τις ξανακατεβαζω ξανα απο την αρχη.:O)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

απο οτι λενε ειναι ελαφρως πιο γρηγορηη η JS7 και εχουν την αισθηση οτι κλειδωνει πιο γρηγορα το gps

καποιοι λενε και για battery drain δεν ξερω, δεν εχει επισης ελληνικο swype

εγω παντως θα μεινω ακομη στην JS3 :D

 

Οκ, είσαι κατατοπιστικότατος!

Μένω προς το παρόν με JS5 και βλέπουμε...

Ευχαριστώ!!

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις Ελληνικά μόνος σου αφού γίνεις root σε μια Captivate rom.

 

Eναλλακτικά βάλε μια ROM "κουζινάτη". Που όπως είπε ο Υποπτος21, δεν είναι επίσημη.

 

Ελληνικα πως μπορω να βαλω?

Κατεβασα κ μια "κουζινατη", οπως λες, αλλα πως τη φλασαρω? Ειναι ενα zip αρχειο με 5 φακελους μεσα: data, meta-inf, script, system, updates.

Edited by illeont
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε links για *.tar's της JS7;

 

Oρίστε η JS7, με ελληνικό Swype και πληκτρολόγιο (περιέχει το Ολλανδικο - πιο καινούριο - CSC της JS5). Όποιος θέλει μπορεί να τη δοκιμάσει, χωρίς repartition στο Odin. Aν τη βρείτε καλύτερη από την JS5, θα την προσθέσω στο πρώτο μήνυμα.

 

http://www.multiupload.com/55P6Y3NLRK

http://www.filesonic.com/file/174763711/JS7.zip

 

Ελληνικα πως μπορω να βαλω?

Κατεβασα κ μια "κουζινατη", οπως λες, αλλα πως τη φλασαρω? Ειναι ενα zip αρχειο με 5 φακελους μεσα: data, meta-inf, script, system, updates.

 

Oδηγίες για το πώς να βάλεις Ελληνικά υπάρχουν αναλυτικές στους Oδηγούς για νέους χρήστες.

Όσο για την κουζινάτη, πρέπει να είσαι root, και να έχεις εγκαταστήσει το Clockwork Mod recovery, και φλασάρεις το .zip από κει.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εχω εντωμεταξυ θεμα με τα υπαρχον προγραμματα backup.Ποτε δεν εχω δουλεψει κανενα και στηνω εντελως απο την αρχη το κινητο και ειναι το μοναδικο πραγμα που βαριεμαι απο αλλαγη σε rom.:blink:

(μεχρι και τις εφαρμογες τις σημειωνω στο σημειωματαριο μια μια και διαβαζοντας τες τις ξανακατεβαζω ξανα απο την αρχη.:O)

 

Εγώ με το Titanium Backup δεν είχα κανένα πρόβλημα. Κάνεις το backup σου και μετά την αναβάθμιση και το hard reset κάνεις επαναφορά όλων σου των προγραμμάτων μαζί με τα δεδομένα χρήστη.

 

Μια και μου δόθηκε η ευκαιρία, έχει νόημα να περάσω την JS5 από την JS3 που είμαι τώρα; Μου έβγαλε ένδειξη το Kies και ψήνομαι...

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Oρίστε η JS7, με ελληνικό Swype και πληκτρολόγιο (περιέχει το Ολλανδικο - πιο καινούριο - CSC της JS5).

http://www.multiupload.com/55P6Y3NLRK

http://www.filesonic.com/file/174763711/JS7.zip

Aλεξ υπαρχει και εκδοση για cwm η οπως ειναι αυτην περναμε?Ευχαριστω.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Aλεξ υπαρχει και εκδοση για cwm η οπως ειναι αυτην περναμε?Ευχαριστω.:)

 

Όχι αυτή δεν είναι για CWM που πόσταρα, είναι για Odin. Δε βγαίνουν επίσημα firmwares για CWM..

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτή δεν είναι για CWM που πόσταρα, είναι για Odin. Δε βγαίνουν επίσημα firmwares για CWM..

 

Και γω πως εβαλα την JS3 με CWM?:blink:

 

Ακυρο,πρωτα περασα μεσω odin την JS3 μετα ενεργοποιησα το CWM και απο τοτε αλλαζω τον kernel μεσω CWM μονο και μπερδευτηκα.:O

 

Αρα odin και κερνελ μεσω CWM και ειμαστε κομπλε!:)

Τhanks!

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Oρίστε η JS7, με ελληνικό Swype και πληκτρολόγιο (περιέχει το Ολλανδικο - πιο καινούριο - CSC της JS5). Όποιος θέλει μπορεί να τη δοκιμάσει, χωρίς repartition στο Odin. Aν τη βρείτε καλύτερη από την JS5, θα την προσθέσω στο πρώτο μήνυμα.

 

http://www.multiupload.com/55P6Y3NLRK

http://www.filesonic.com/file/174763711/JS7.zip

 

ειναι deodexed κτλ αυτη?

σιγουρα εχει ελληνικο swype? γιατι ρωτησα και μου ειπαν στο xda οτι δεν...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ειναι deodexed κτλ αυτη?

σιγουρα εχει ελληνικο swype? γιατι ρωτησα και μου ειπαν στο xda οτι δεν...

 

Δεν είναι deodexed όχι, είναι η επίσημη σουηδική, αλλά με Ολλανδικό CSC. Και συνεπώς έχει ελληνικό swype.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν θέλετε deodexed roms μέσω cwm, που είναι rooted, zipaligned, αλλά χωρίς άλλα μαγειρέματα που έχουν οι customs roms μπείτε εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=948790

 

Το link πρέπει να το έχει δώσει και παλαιότερα ο Alex.

Τώρα για odin και deodexed δεν νομίζω να βγαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!! Θα το δοκιμασω τωρα...

 

Και κατι αλλο, μπορω να αποθηκευσω με καποιο τροπο τις πιστες απο ενα παιχνιδι? Υπαρχει save game φακελος καπου η πρεπει να εισαι root για να εχεις προσβαση σε αυτα?

Edited by carve21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην διαλεκτη παρεα.

 

Προσφατα εγινα κατοχος ενος Galaxy S με τα εξης χαρακτηριστικα:

 

Εκδοση firmware: 2.2

Εκδοση βασικου φασματος: J9000XXJPP

Εκδοση kernel: 2.6.32.9 root@SE-S608#1

Αριθμος κατασκευης: FROYO.XWJPH

 

Αν δεν σας ειναι κοπος θα ηθελα λιγες (αλλα αναλυτικες) οδηγιες για να κανω τα παρακατω.

1. Να το κανω rooted

2. Να μεταφερω εφαρμογες στη SD (αυτες που δεν μεταφερονται απο τα προγραμματα που υπαρχουν το market)

3. Να καταργησω καποιες μαμισιες εφαρμογες που δεν καταργουνται απο τα προγραμματα που κυκλοφορουν στο market.

4. Να περασω το lagfix γιατι εχω προβληματακια κολληματων καποιες φορες.

 

Να σημειωσω οτι:

1. Δεν θα ηθελα να βαλω custom ROM (εκτος αν εχουμε καποια που ειναι πραγματικα stable) γιατι το τηλ. το χρησιμοποιω σαν εργαλειο δουλειας και δεν εχω περιθωρια κολληματων, επανεκινησεων στα καλα καθουμενα ή τυχων αλλων bug.

2. Δεν εχω ιδεα απο Android με οτιδηποτε συνεπαγεται αυτο......

3. Θα ηθελα (επναλαμβανομαι αλλα τι να κανω) πραγματι λιγο αναλυτικες οδηγιες αν αυτο ειναι εφικτο.

4. Θα ειμαι ευγνωμων σε οποιον με βοηθησει σε αυτο.

 

 

ΥΓ. Εχω διαβασει το πρωτο ποστ στο συγκεκριμενο θεμα αλλα δεν εχω καταφερει να το κανω rooted αφου δεν υπαρχουν σαφεις και αναλυτικες οδηγιες για τα 2.2 και 2.2.1 firmware.

 

 

Ευχαριστω προκαταβολικα και συνχωρηστε με για το μακροσκελες ποστ.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!! Θα το δοκιμασω τωρα...

 

Και κατι αλλο, μπορω να αποθηκευσω με καποιο τροπο τις πιστες απο ενα παιχνιδι? Υπαρχει save game φακελος καπου η πρεπει να εισαι root για να εχεις προσβαση σε αυτα?

γινονται save μονα τους, ασχετα αν εισαι root η οχι, δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα...

Καλησπερα στην διαλεκτη παρεα.

 

Προσφατα εγινα κατοχος ενος Galaxy S με τα εξης χαρακτηριστικα:

 

Εκδοση firmware: 2.2

Εκδοση βασικου φασματος: J9000XXJPP

Εκδοση kernel: 2.6.32.9 root@SE-S608#1

Αριθμος κατασκευης: FROYO.XWJPH

 

Αν δεν σας ειναι κοπος θα ηθελα λιγες (αλλα αναλυτικες) οδηγιες για να κανω τα παρακατω.

1. Να το κανω rooted

2. Να μεταφερω εφαρμογες στη SD (αυτες που δεν μεταφερονται απο τα προγραμματα που υπαρχουν το market)

3. Να καταργησω καποιες μαμισιες εφαρμογες που δεν καταργουνται απο τα προγραμματα που κυκλοφορουν στο market.

4. Να περασω το lagfix γιατι εχω προβληματακια κολληματων καποιες φορες.

 

Να σημειωσω οτι:

1. Δεν θα ηθελα να βαλω custom ROM (εκτος αν εχουμε καποια που ειναι πραγματικα stable) γιατι το τηλ. το χρησιμοποιω σαν εργαλειο δουλειας και δεν εχω περιθωρια κολληματων, επανεκινησεων στα καλα καθουμενα ή τυχων αλλων bug.

2. Δεν εχω ιδεα απο Android με οτιδηποτε συνεπαγεται αυτο......

3. Θα ηθελα (επναλαμβανομαι αλλα τι να κανω) πραγματι λιγο αναλυτικες οδηγιες αν αυτο ειναι εφικτο.

4. Θα ειμαι ευγνωμων σε οποιον με βοηθησει σε αυτο.

 

 

ΥΓ. Εχω διαβασει το πρωτο ποστ στο συγκεκριμενο θεμα αλλα δεν εχω καταφερει να το κανω rooted αφου δεν υπαρχουν σαφεις και αναλυτικες οδηγιες για τα 2.2 και 2.2.1 firmware.

 

 

Ευχαριστω προκαταβολικα και συνχωρηστε με για το μακροσκελες ποστ.

 

καλησπερα με 2 λογια θα σου πω να βαλεις την official js5 και μετα δεν χρειαζεσαι ουτε lagfix ουτε τιποτα, αναλυτικοτατες οδηγιες και ενα βιντεο για να παρεις μια ιδεα βρισκονται στην πρωτη σελιδα :)

βαλτη και μετα οτι αποριες εχεις ρωτα :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...