Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η διαδικασια ειναι η παρακατω:

 

1) Turn OFF phone

2) Charge till it says it is FULL

3) Start in RECOVERY

4) WIPE battery stats

5) RESTART android (yes, it might already be on 98% or so)

6) USE phone heavily. Don't worry if it drops too fast. Use it till the Android system turns OFF automatically (it happens when your battery is below 1% - for me the phone was on 1% for about 40 mins. This is where it heavily myscalculated

7) PLUG IN your charger, TURN ON android and wait till it is FULLY charged again. (It is better if you don't use the phone at this charging up)

 

Είμαι στη φάση ακριβώς μετά το 7... Αλλά προκοπή δε βλέπω :P. Thanks anyway...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

2 φορες το εχω κανει και τις 2 εχει δουλεψει. Μαλιστα με 8.1, 9.02 ειχα 4 μερες αυτονομια στο κινητο...!!!
Link to comment
Share on other sites

2 φορες το εχω κανει και τις 2 εχει δουλεψει. Μαλιστα με 8.1, 9.02 ειχα 4 μερες αυτονομια στο κινητο...!!!

 

4;;; WOW! Με data ενεργοποιημένα;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα οχι συνεχεια, αλλα και με τηλ, sms, Wi-Fi λιγο GPS. γενικα με λιγο απ'ολα τουλαχιστον για 20-30' τη μερα το καθενα.
Link to comment
Share on other sites

Σημερινο ολοφρεσκο. :p

Καλο μηνα να εχουμε.

 

 

Not bad..!! Αντε να βγει κ καμια beta γιατι με τα nightly builds δεν θα δουμε προκοπη... :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να προσθέσω και εγώ ενα πρόβλημα (γνωστό και μη εξαιρετέο αλλά πολύ σημαντικό για επίλυση)... Έχω βάλει εδώ και 3-4 ημέρες την js3 (2.2.1) κανονικά με το odin... Έχω δει σημαντικές διαφορές (υπέρ της 2.2.1 εννοείται) στην ταχύτητα σε σχέση με τη 2.2 (Ελληνική) ΑΛΛΑ επίσης έχω δει τεράστια διαφορά στη διάρκεια ζωής της μπαταρίας (προς τα κάτω όμως) παρότι έχω κάνει όλα τα βήματα του οδηγού μπαταρίας (setcpu κλπ)... Χθες έβγαλα το κινητό 7 η ώρα το απόγευμα απο τη πρίζα (με φόρτιση 100%) και σε 5 ώρες με αρκετό wifi και gaming έφτασε το 45%!!!

Τώρα είναι στο 28% (ανοικτό όλο το βράδυ βέβαια- οχι flight mode) με λίγο πείραγμα αλλά γενικώς η διάρκεια ζωής έπεσε πολύ!

Ιδίως το wifi φαίνεται να τρώει πάρα πολύ μπαταρία πλέον (όπως έχουν αναφέρει πάρα πολλοί χρήστες ήδη).

Τι να κάνω να φτιάξω λίγο τη ζωή της μπαταρίας; Τα kernel's βοηθάνε καθόλου; Κάθε (δοκιμασμένη) συμβουλή δεκτή, οδηγίες θεμιτές (αλλά όχι απαραίτητες - ψάχνω αμα χρειάζεται :lol:)!

ξαναφλασαρε...

 

Σημερινο ολοφρεσκο. :p

Καλο μηνα να εχουμε.

 

πανω που ελεγα οτι εχω βαρεθει τα φλασαρισματα...:lol::lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Kalhmera k kalo mhna paidia.evala thn 2.2.1 me kies patcher alla exasa ta ellinika apo to pliktrologio...pws ta epanaferw?sorry gia ta greeklish grafw apo to galaxy.

 

ποια εβαλες...? η ολλανδικη JS3 εχει ελληνικο πληκτρολογιο..

αλλιως μπορεις να κατεβασεις απο το μαρκετ εφαρμογες οπως το htc_ime που εχουν ελληνικα..

Antonis..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να προσθέσω και εγώ ενα πρόβλημα (γνωστό και μη εξαιρετέο αλλά πολύ σημαντικό για επίλυση)... Έχω βάλει εδώ και 3-4 ημέρες την js3 (2.2.1) κανονικά με το odin... Έχω δει σημαντικές διαφορές (υπέρ της 2.2.1 εννοείται) στην ταχύτητα σε σχέση με τη 2.2 (Ελληνική) ΑΛΛΑ επίσης έχω δει τεράστια διαφορά στη διάρκεια ζωής της μπαταρίας (προς τα κάτω όμως) παρότι έχω κάνει όλα τα βήματα του οδηγού μπαταρίας (setcpu κλπ)... Χθες έβγαλα το κινητό 7 η ώρα το απόγευμα απο τη πρίζα (με φόρτιση 100%) και σε 5 ώρες με αρκετό wifi και gaming έφτασε το 45%!!!

Τώρα είναι στο 28% (ανοικτό όλο το βράδυ βέβαια- οχι flight mode) με λίγο πείραγμα αλλά γενικώς η διάρκεια ζωής έπεσε πολύ!

Ιδίως το wifi φαίνεται να τρώει πάρα πολύ μπαταρία πλέον (όπως έχουν αναφέρει πάρα πολλοί χρήστες ήδη).

Τι να κάνω να φτιάξω λίγο τη ζωή της μπαταρίας; Τα kernel's βοηθάνε καθόλου; Κάθε (δοκιμασμένη) συμβουλή δεκτή, οδηγίες θεμιτές (αλλά όχι απαραίτητες - ψάχνω αμα χρειάζεται :lol:)!

 

 

Δηλαδή κοίταξες στους οδηγούς και δεν βρήκες τίποτα? Άρε συνονόματε.. πφφφ :p

Link to comment
Share on other sites

Pροσπαθω να κανω install απο τ o oclf (oneclicklagfix) το lag fix 2.2+αλλα μου λεει πωσ δεν εχω αρκετο χωρο στο /data φακελο και πωσ πρεπει να αδιασω χωρο παρολο αυτα στο κινητο εχω ελευθερο χωρο 5.6gb απο τα 5.8gb.τι πρεπει να κανω για να λθσω αθτο προβλημα???:!::!::!: Edited by apostolidis1994
Link to comment
Share on other sites

Evala thn JPY.

 

 

Βάλε καλύτερα την Ολλανδική που υπάρχει στην 1η σελίδα του παρόντος και η οποία σύμφωνα με τα παιδιά εδώ που την έχουν βάλει είναι πιο σταθερή και γρήγορη απο την JPY και έχει όλα τα ελληνικά πληκτρολόγια αλλιώς ότι σου είπαν από πάνω, βάλε το ΙΜΕ

 

κάπου εδώ σε αυτό το θρέντ υπάρχει οδηγός για να βάλεις το Ελληνικό swipe στην JPY, αξίζει να το ψάξεις.

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Πως Μπορω να βαλω την Ολλανδική με kies patcher?Και κατι αλλο πληκτρολογω htc ime στο market και δν μου βγαζει καποιο αποτελεσμα που να εχει σχεση με αυτο...βγαζει κατι ασχετα...κανω κατι λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εδώ και 4-5 μέρες ακολούθησα τον οδηγό για μπαταρία του Tyxerakia...

Να πω ότι η συνήθης τακτική ήταν να φορτιζω το SGS το βράδυ, ανοικτό και με σήμα. με τη χρήση που του έκανα, το βράδυ συνήθως ήμουν 20-30%. Με την 2.2.1 jpy, χρησιμοποίησα το πρόγραμμα για την παραμετροποίηση της CPU, το βράδυ άρχισα να το έχω σε flight mode, έκανα reset τα battery stats, έκανα 1 φορά bump charge. Από πριν είχα τα widgets σε χειροκίνητη ή αργή ανανέωση. αυτό όμως που νομίζω ότι έκανε την ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά ήταν η σταθερή επιλογή δικτύου. Με το που έβαλα GSM και όχι αυτόματη επιλογή, ο χρόνος έχει αυξηθεί δραματικά. Το Galaxy μετράει πλέον 65 ώρες αφόρτιστο, και έχει γύρω στο 30%. Κάθε μέρα έκανα τουλάχιστον 30 λεπτά σε wifi και για mass download άρθρων από to google reader. Το βράδυ σε flight mode πρέπει να έχασε γύρω στο 1%, σε gsm γύρω στο 2-3%!

Thumbs up Tyxerakias!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Πως Μπορω να βαλω την Ολλανδική με kies patcher?Και κατι αλλο πληκτρολογω htc ime στο market και δν μου βγαζει καποιο αποτελεσμα που να εχει σχεση με αυτο...βγαζει κατι ασχετα...κανω κατι λαθος?

 

δες στην πρωτη σελιδα για το πως θα βαλεις την ολανδικη και θα σου λυθει καθε απορια :p

Link to comment
Share on other sites

Pροσπαθω να κανω install to oclf (oneclicklagfix) αλλα μου λεει πωσ δεν εχω αρκετο χωρο στο /data φακελο και πωσ πρεπει να αδιασω χωρο παρολο αυτα στο κινητο εχω ελευθερο χωρο 5.6gb απο τα 5.8gb.τι πρεπει να κανω για να λθσω αθτο προβλημα???:!::!::!:

 

Σε παρακαλώ να γράφεις σωστά Eλληνικά στο μέλλον, γιατί τα μηνύματά σου θα διαγράφονται.

 

Για να απαντήσω την ερώτηση, το /data δεν ανήκει στο partition με τα 5.8 GB (το /sdcard partition), αλλά είναι ξεχωριστό, και είναι σχεδόν 2 GB. To OCLF θέλει το ένα απ'αυτά τα 2, άρα αν οι εφαρμογές που έχεις καταλαμβάνουν πάνω από 1 GB (και προφανώς αυτό συμβαίνει), το OCLF δεν μπορεί να εγκατασταθεί.

 

Τί firmware έχεις και θες να βάλεις το OCLF?

 

Thumbs up Tyxerakias!:cool:

 

Thumbs up Stinger :) Δεν είναι όλοι οι οδηγοί του Tyxerakia :p

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πως Μπορω να βαλω την Ολλανδική με kies patcher?Και κατι αλλο πληκτρολογω htc ime στο market και δν μου βγαζει καποιο αποτελεσμα που να εχει σχεση με αυτο...βγαζει κατι ασχετα...κανω κατι λαθος?

 

χμ... ουτε γω το βρηκα... ισως το θυμαμαι αλλιως..

παντως τωρα βρηκα αυτο που εψαξα.. και αυτο καλο ειναι ... ψαξε για Greek Input Method ...

υπαρχει ακομα καπου στο φορουμ απο τον αλεξ και οδηγος για να βαλεις ελληνικα στο samsung keyboard

Antonis..
Link to comment
Share on other sites

Πως Μπορω να βαλω την Ολλανδική με kies patcher?Και κατι αλλο πληκτρολογω htc ime στο market και δν μου βγαζει καποιο αποτελεσμα που να εχει σχεση με αυτο...βγαζει κατι ασχετα...κανω κατι λαθος?

 

χμ... ουτε γω το βρηκα... ισως το θυμαμαι αλλιως..

παντως τωρα βρηκα αυτο που εψαξα.. και αυτο καλο ειναι ... ψαξε για Greek Input Method ...

υπαρχει ακομα καπου στο φορουμ απο τον αλεξ και οδηγος για να βαλεις ελληνικα στο samsung keyboard

 

Το htc_ime το βρισκουμε ειτε εδω, ειτε στους xda. Οχι στο market.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τα λάθος ελληνικά αλλά βιαζόμουν.Έχω το 2.2 και αρά θα πρέπει να διαγράψω apps η μπορώ να τα μεταφέρω σε κάποια κάρτα μνήμης ? Αν ναι με ποιο πρόγραμμα μπορώ να το κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Το htc_ime το βρισκουμε ειτε εδω, ειτε στους xda. Οχι στο market.

 

μαλλον δεν θυμομουν καλα..

thanks για την παρατηρηση..:D

Antonis..
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τα λάθος ελληνικά αλλά βιαζόμουν.Έχω το 2.2 και αρά θα πρέπει να διαγράψω apps η μπορώ να τα μεταφέρω σε κάποια κάρτα μνήμης ? Αν ναι με ποιο πρόγραμμα μπορώ να το κάνω?

 

Βασικά η περίπτωσή σου είναι λίγο ασυνήθιστη γιατί έχεις πολλά apps, και δεν ξέρω αν θα συνιστούσα να βάλεις το OCLF. Aφού θες να βάλεις OCLF που ακυρώνει την εγγύηση ούτως ή άλλως, γιατί δεν περνάς μια 2.2.1 να βρεις την υγειά σου; Αν πάντως βάλεις το OCLF, είτε σβήνοντας εφαρμογές (το OCLF έχει μέσα ένα utility που υπολογίζει το χώρο), είτε μεταφέροντάς τις στην sdcard μέσω του application manager, αν τις ξαναφέρεις πίσω για να εκμεταλλευτείς το lagfix, δε θα χωράνε, εκτός κι αν χρησιμοποιήσεις πάνω από 1GB για το lagfix, στην οποία περίπτωση δε θα μπορείς να το βγάλεις μετά, χωρίς να σβήσεις πάλι όλες τις εφαρμογές... βασικά θα δημιουργήσεις μπελά για το τίποτα, και όταν βγει η 2.2.1 στην Ελλάδα που ελπίζουμε ότι δε θα αργήσει, δε θα μπορείς να τη βάλεις χωρίς να βγάλεις χειροκίνητα όλες σου τις εφαρμογές...

 

Ξανασκέψου το...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Από βλακεία όμως έκανα install to ΕΧΤ2 TOOLS του lagfix...και δεν με αφήνει τώρα να το κάνω unistall πειράζει η να το αφήσω ετσι και να διαγράψω την εφαρμογή???

Aααα και κάτι ακόμα μετά την αναβάθμιση σε 2.2 έχω προσέξει ότι εάν ένα app απέτυχε στην αναβάθμιση δεν μου κατεβάζει την μπάρα που βρίσκεται πάνω ψηλά παραμονo εάν το κάνω restart, διορθώνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Από βλακεία όμως έκανα install to ΕΧΤ2 TOOLS του lagfix...και δεν με αφήνει τώρα να το κάνω unistall πειράζει η να το αφήσω ετσι και να διαγράψω την εφαρμογή???

Aααα και κάτι ακόμα μετά την αναβάθμιση σε 2.2 έχω προσέξει ότι εάν ένα app απέτυχε στην αναβάθμιση δεν μου κατεβάζει την μπάρα που βρίσκεται πάνω ψηλά παραμονo εάν το κάνω restart, διορθώνεται αυτό?

 

Πρέπει να το βγάλεις. Δεν ξέρω αν δουλεύει αυτό το κομμάτι όπως το OCLF, αν ναι πρέπει να είναι η μπαταρία σου πάνω από 40% για να είναι πράσινο το remove. Aν ακόμα δεν είναι πράσινο, κάνε restore boot animation πρώτα, μπας και έτσι σ'αφήσει να το βγάλεις. Όταν το βγάλεις, τότε μπορείς να απεγκαταστήσεις και την εφαρμογή.

Για τη μπάρα δεν ξέρω... ίσως έιναι bug της 2.2. Μου είχε τύχει μόνο μια-δυο φορές.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Στο site xda λέει πως :EXT2Tools - This installs the correct busybox and some ext2 tools for checking the filesystem, etc επειδή έχω πάνω από 40% και το κουμπί είναι πράσσινο αλλά μόλις πατήσω να γίνει το remove μου λέει ext2 remove fail τι θα γίνει εάν το αφήσω και όταν βγει το 2.2.1 προσπαθησω να το κανω update θα lagarei το κινητό?
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα,

ο φιλος berkous μου εστειλε ενα pm ζητωντας μου να ανεβασω το batterystats.bin μου που ειχα πει προχτες οτι θα ανεβαζα διοτι πιστευα οτι ειχα μια χαρα αυτονομια...

 

Το αρχειο δεν το ανεβασα εσκεμενα...λογο μιας συζητησης που εγινε στο xda για αυτο το πραγμα...

 

Μπορει το να κραταει καποιον τα batterystats.bin backup και να το χρησιμοποιει μετα το νεο φλασαρισμα να μην ειναι λαθος,παρολα αυτα ομως ειναι λαθος να μοιραζει το batterystats.bin του σε αλλους.

 

Είναι λαθος οπως λενε γιατι το batterystats.bin κραταει τα volts που εχει η μπαταρια οταν ειναι γεματη και οταν ειναι αδεια.

 

Αυτες οι τιμες ομως ειναι διαφορετικες σε μενα πχ σε σχεση με τον berkous,οποτε δινοντας ενα batterystats.bin μου στο berkous το μονο που θα εκανε θα ηταν να ζοριζει την μπαταρια του λογο τον λαθος τιμων του batterystats.bin

 

Αυτα...

btw,η doc rom 9.1.4 εχει τους διορθωμενους wifi drivers για λιγοτερο drain...

 

και μια ερωτηση τωρα:που θα βρουμε φορτηστη που να φορτιζει την μπαταρια μας το ιδιο αργα με το usb του pc...Εχω δει μεγαλη διαφορα στον συγκεκριμενο φορτισης.

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Στο site xda λέει πως :EXT2Tools - This installs the correct busybox and some ext2 tools for checking the filesystem, etc επειδή έχω πάνω από 40% και το κουμπί είναι πράσσινο αλλά μόλις πατήσω να γίνει το remove μου λέει ext2 remove fail τι θα γίνει εάν το αφήσω και όταν βγει το 2.2.1 προσπαθησω να το κανω update θα lagarei το κινητό?

 

βρήκα αυτό εδώ από ένα ισπανικό σίτε μήπως καταλαβαίνεις τι πρέπει να κάνω εάν ναι, μπορείς να μου το εξηγήσεις??

Εγκατάσταση Root Explorer που διατίθεται στην αγορά

- Πρόσβαση στον κατάλογο / σύστημα / lib, στη συνέχεια, κάντε "mount R / W

- Τώρα έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα. Μην αφήνετε την εξερεύνηση ρίζα, και έκανε ένα σπίτι τρέχει OLCF,

- Εκτελέστε την επιλογή "Αφαίρεση EXT2 Εργαλεία».

- "Αναίρεση OneClickLagFx v2 +" δεν είναι ακόμη διαθέσιμα, "αποκατάσταση animation εκκίνησης"

- "Αναίρεση OneClickLagFx v2 +" είναι τώρα διαθέσιμο και λειτουργεί κανονικά, αν το SMS σας χρεώνεται το 40% τουλάχιστον.

- Η lagfix διαγράφεται :-)

 

πηγη http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=fr&u=http://forum.frandroid.com/topic/40246-remove-ext2-tools-failed-resolu-solution/&ei=biRITZDlNIOj4QaLgKWYBQ&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=7&ved=0CFsQ7gEwBg&prev=/search%3Fq%3Dremove%2Bext2%2Btools%2Bfail%26hl%3Del%26biw%3D1920%26bih%3D955%26prmd%3Divnsfd

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...