Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Τα CWM, Tweaks & Ext4 που συνεχίζεις να βλέπεις είναι εφαρμογές που απλά αν δεν τις χρειάζεσαι μπορείς να τις απεγκαταστήσεις όπως οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή.

O speedmode έχει στο CWM recovery επιλογή για μετρατροπή απο rfs -> ext4 και αντίστροφα. Αν σκοπεύεις να ξαναβάλεις semaphore για να σαι 100% σίγουρος καλύτερα γύρνα σε rfs πριν.

Κερνελ φλασάρεις από το odin αλλά εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την εφαρμογή SGS flasher από το μαρκετ.

Τέλος για JVR καλύτερα βάλε τον 1.5 semaphore όπως προτείνει και ο δημιουργός του

 

Να σαι καλα φιλαρακι!Σε ευχαριστω πολυ!Αυτη την φορα θα βαλω των 1.5.0 χωρις τα voodoo colours

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ειχα semaphore kernel 1.5.0v και ειχα μετατρεψει τα αρχεια σε ext4.Επειδη οταν παταγα το power button στιγμιαια πρασινιζε η οθονη θελησα να τον αλλαξω και να βαλω speedmod.

 

Δεν υπήρχε λόγος να πας σε speedmod. Η πρασινίλα που αναφέρεις είναι αποτέλεσμα του voodoo color που είχε η έκδοση του sem που έβαλες (εξ' ού και το v). Απλά βάλε τον 1.5 σκέτο.

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Τα CWM, Tweaks & Ext4 που συνεχίζεις να βλέπεις είναι εφαρμογές που απλά αν δεν τις χρειάζεσαι μπορείς να τις απεγκαταστήσεις όπως οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή.

 

Είναι πλέον εφαρμογές συστήματος και δεν βγαίνουν με απλή απεγκατάσταση. Είτε τις βγάζεις με titanium είτε τις διαγράφεις από το system.

 

O speedmode έχει στο CWM recovery επιλογή για μετρατροπή απο rfs -> ext4 και αντίστροφα. Αν σκοπεύεις να ξαναβάλεις semaphore για να σαι 100% σίγουρος καλύτερα γύρνα σε rfs πριν.

 

Δεν είναι απαραίτητο καθώς και οι δύο υποστηρίζουν ext4 αλλά των φρονίμων τα παιδιά...

 

Κερνελ φλασάρεις από το odin αλλά εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την εφαρμογή SGS flasher από το μαρκετ.

Τέλος για JVR καλύτερα βάλε τον 1.5 semaphore όπως προτείνει και ο δημιουργός του

 

Πολύ σωστά.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε λόγος να πας σε speedmod. Η πρασινίλα που αναφέρεις είναι αποτέλεσμα του voodoo color που είχε η έκδοση του sem που έβαλες (εξ' ού και το v). Απλά βάλε τον 1.5 σκέτο.

 

Ναι το ξερω χαζομαρα μου.Απο την αλλη ηθελα να ριξω ματια και στον speedmod kernel.

Να ρωτησω.Χρειαζεται μετα την εγκατασταση κερνελ να κανω wipe cache και davlik;

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω χαζομαρα μου.Απο την αλλη ηθελα να ριξω ματια και στον speedmod kernel.

Να ρωτησω.Χρειαζεται μετα την εγκατασταση κερνελ να κανω wipe cache και davlik;

 

Δεν είναι απαραίτητο αλλά συνιστάται για αποφυγή προβλημάτων. Η άποψή μου είναι ότι αφού δεν χάνεις τίποτα από δεδομένα-στήσιμο κάντο.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω χαζομαρα μου.Απο την αλλη ηθελα να ριξω ματια και στον speedmod kernel.

Να ρωτησω.Χρειαζεται μετα την εγκατασταση κερνελ να κανω wipe cache και davlik;

 

Να κάνεις πάντα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Είναι πλέον εφαρμογές συστήματος και δεν βγαίνουν με απλή απεγκατάσταση. Είτε τις βγάζεις με titanium είτε τις διαγράφεις από το system.

 

 

 

Για το CWM και το Tweaks έχεις δίκιο, τώρα το πρόσεξα. tnx :)

Το ext4 πάντως εξακολουθεί να είναι εφαρμογή που γίνεται απλά uninstall.

Link to comment
Share on other sites

Το ext4 πάντως εξακολουθεί να είναι εφαρμογή που γίνεται απλά uninstall.

 

Σωστός ο παίχτης, το πήρε η μπάλα με τα υπόλοιπα :lol:.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι... έχω PCode: GT-I9000RWYXEH. Πως θα μπορέσω να περάσω official gingerbread σύντομα ? :P

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=780509 Από εδώ παίζει να κάνω PCode spoof και να περάσω official gingerbread COS ???

 

bump! Παίζει να περάσω official(στο μέλλον) ή μόνο custom ?

Devices: Galaxy S, LG G Pad 8.3
Link to comment
Share on other sites

bump! Παίζει να περάσω official(στο μέλλον) ή μόνο custom ?

 

Αν βγει αναβάθμιση για τη χώρα σου (νομίζω Ουγγαρία), θα την πάρεις μέσω kies. Αν όχι, βάζεις με odin όποια άλλη stock θέλεις. Αν πάλι θέλεις custom, τότε βάζεις custom. Κανένα πρόβλημα.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Αν βγει αναβάθμιση για τη χώρα σου (νομίζω Ουγγαρία), θα την πάρεις μέσω kies. Αν όχι, βάζεις με odin όποια άλλη stock θέλεις. Αν πάλι θέλεις custom, τότε βάζεις custom. Κανένα πρόβλημα.

 

Ευχαριστω πολύ.Θα ψάξω τι παίζει με odin να το έχω στο νου μου.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Devices: Galaxy S, LG G Pad 8.3
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να εγκαταστήσει το νέο google talk που υποστηρίζει βίντεο κλήση και χρησιμοποιεί την μπροστινή κάμερα του τηλεφώνου ?
Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω χαζομαρα μου.Απο την αλλη ηθελα να ριξω ματια και στον speedmod kernel.

Να ρωτησω.Χρειαζεται μετα την εγκατασταση κερνελ να κανω wipe cache και davlik;

 

Παντα πριν αλλα και μετα το φλασαρισμα κερνελ κανω wipe cache+dalvik cache για μεγιστα δυνατα αποτελεσματα...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παντα πριν αλλα και μετα το φλασαρισμα κερνελ κανω wipe cache+dalvik cache για μεγιστα δυνατα αποτελεσματα...

 

Πως ακριβώς κάνεις cache + dalvik cache wipe ?? Υπάρχει κάποια εφαρμογή που κάνει ολικό wipe?

Devices: Galaxy S, LG G Pad 8.3
Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς κάνεις cache + dalvik cache wipe ?? Υπάρχει κάποια εφαρμογή που κάνει ολικό wipe?

 

Φιλε μου, μεσω clockworkmod recovery γινεται ( αφου βαλεις πρωτα καποιον custom kernel )...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.ειμαι και εγω ενας ευτυχης κατοχος του γαλαξια εδω και ενα χρονο σχεδον.εχω περασει εδω και πολλους μηνες την 2.2.1 jpy αλλα απο τοτε εχω χασει την μπαλα,μιας και ημουν πολυ ευχαριστημενος απο την εκδοση αυτη.τωρα ξαναμπηκα στο τριπακι παλι και σκεφτομαι για 2.3 (κατι τετοιο).εχει διαφορα παιδια;αξιζει σε σχεση με την 2.2.1;αν ναι πως γινεται να την περασω;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.ειμαι και εγω ενας ευτυχης κατοχος του γαλαξια εδω και ενα χρονο σχεδον.εχω περασει εδω και πολλους μηνες την 2.2.1 jpy αλλα απο τοτε εχω χασει την μπαλα,μιας και ημουν πολυ ευχαριστημενος απο την εκδοση αυτη.τωρα ξαναμπηκα στο τριπακι παλι και σκεφτομαι για 2.3 (κατι τετοιο).εχει διαφορα παιδια;αξιζει σε σχεση με την 2.2.1;αν ναι πως γινεται να την περασω;

 

καλησπερα!εχει διαφορα ναι.καλο θα ηταν να περασεις στην επισημη ελληνικη που βγηκε αυτες τις μερες η σε μια 2.3.4 που ειναι ακομα καλυτερη στα σημεια απο την 2.3.3

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.ειμαι και εγω ενας ευτυχης κατοχος του γαλαξια εδω και ενα χρονο σχεδον.εχω περασει εδω και πολλους μηνες την 2.2.1 jpy αλλα απο τοτε εχω χασει την μπαλα,μιας και ημουν πολυ ευχαριστημενος απο την εκδοση αυτη.τωρα ξαναμπηκα στο τριπακι παλι και σκεφτομαι για 2.3 (κατι τετοιο).εχει διαφορα παιδια;αξιζει σε σχεση με την 2.2.1;αν ναι πως γινεται να την περασω;

 

η 2.3.3 θα σε εντυπωσίαζε αν είχες την απλή 2.2 και όχι την 2.2.1 σε θέμα ταχύτητας. κατά. τα άλλα κλειδώνει πιο γρήγορα το gps. από θέμα ταχύτητας νομίζω πρέπει να πας σε 2.3.4

Link to comment
Share on other sites

Φιλε crisostome πολυ καλα τα λες αλλα μηπως θα μπορουσες να μου εξηγησεις πως γινεται κιολας;εχω ξεχασει τα παντα.οταν λες πως ειναι καλυτερη απο την 2.2.1 μπορεις σε παρακαλω να μου πεις μερικα λογια;απο οτι καταλαβα εισαι ατομο με πολλες γνωσεις γυρω απο το θεμα.σε ευχαριστω παντως.εγω παντως ενδιαφερομαι οχι για την official.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε crisostome πολυ καλα τα λες αλλα μηπως θα μπορουσες να μου εξηγησεις πως γινεται κιολας;εχω ξεχασει τα παντα.οταν λες πως ειναι καλυτερη απο την 2.2.1 μπορεις σε παρακαλω να μου πεις μερικα λογια;απο οτι καταλαβα εισαι ατομο με πολλες γνωσεις γυρω απο το θεμα.σε ευχαριστω παντως.εγω παντως ενδιαφερομαι οχι για την official.

Ριξε μια ματια εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882 οπου αναφερονται ολα αναλυτικα. Αν κατι δεν καταλαβαινεις εδω ειμαστε.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Φιλε red δεν καταλαβα μια απο ολα αυτα.εχω χασει την μπαλα.τωρα βασικα εχω κοσμο στο σπιτι και οτι κανω το κανω απο το κινητο.σε κανενα μισαωρο θα φυγουν οποτε θα καθησω να σχοληθω και θα σας χρειαστω.:-)

 

παιδια μολις μπηκα.ειναι κανενας εδω να με βοηθησει?

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων: Πατάμε "τροποποίηση" για να προσθέσουμε κάτι σε προηγούμενο μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις μπηκα.ειναι κανενας εδω να με βοηθησει?

 

λοιπον,αν θες να ξεκινησεις ας το παρουμε απο την αρχη.ποια εκδοση εχεις τωρα?

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις μπηκα.ειναι κανενας εδω να με βοηθησει?

 

Εχεις την jpy 2.2.1 σωστα..;

Αρχικα, παρε ενα backup των δεδομενων σου και ετοιμασου να κανεις hard reset μετα πληκτρολογωντας στον dialer τα εξης:

*2767*3855#

 

Sent from my GT-I9000

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

ηρακλη τις επαφες θα τισ χασω?η να τις περασω στην εξωτερικη sd?

 

ηρακλη περασα τις επαφες.να πατισω αυτο που μου εγραψες?

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

ηρακλη τις επαφες θα τισ χασω?η να τις περασω στην εξωτερικη sd?

 

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να τις περασεις στο gmail σου...Κανε τις εξαγωγη στην καρτα sd και θα σου τις βγαλει σε αρχειο .vcf

Μετα ανοιγεις την σελιδα του gmail απο το pc σου και στις επαφες κανεις εισαγωγη απο αρχειο .vcf επιλεγεις το αρχειο κι ετσι τις εχεις παντα χωρις κινδυνο να τις χασεις και τις συγχρονιζεις πολυ απλα με το κινητο...

 

Προσεχε ομως το αρχειο στην καρτα sd μην το διαγραψεις κανοντας φορματ.Αντεγραψε πρωτα οτι εχεις στην καρτα αλλα και στην εσωτερικη μνημη του κινητου στον υπολογιστη σου...

Sent from my GT-I9000

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...