Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορώ να ακολουθήσω τον οδηγό του coolgreek για να περάσω bootloaders και απλά αντί για την juwe να περάσω την criskelo σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πια ειναι η καλιτερη 2.3.3 για να βαλο

 

Φιλε μου χωρις παρεξηγηση, αλλα τετοιες ρωτησεις δεν οδηγουν πουθενα. Δεν υπαρχει καλυτερη, η καθεμια εχει τα δικα της μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα. Εγω μπορει να σου πω η darky γιατι μου αρεσει το theme της, αλλοσς να πει η simply για την αυτονομια της και αλλος να πει η juwe για το multitasking (τυχαια τα λεω). Αλλος μπορει να μην θελει custom και να θελει stock.

 

Θεωρω οτι οταν θελουμε να αλλαξουμε δραστικα το τηλεφωνο μας, κανουμε εναν κοπο, ψαχνουμε και διαβαζουμε. Φιλικα παντα ολα αυτα φιλε μου:)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Tι ζωγραφισες εκει ρε θηριο!!!:p Και εχεις και αψογο multitasking εε???Αν σου αφηνει ελευθερη μνημη 180-140 mb,ουτε οι βασικες εφαρμογες συστηματος δεν σου ανοιγουν,για ποιο multitasking μιλας??? (απορω πως σου κανει boot) :lol::lol:

 

Δοκίμασέ το βρε και θα δεις! Εγώ επί 24 ώρες που το έχω έτσι μια χαρά μου λειτουργεί στην κυριολεξία. Μέχρι 8 εφαρμογές συγχρόνως μπορεί να έχει ανοιχτές. Μετά αρχίζει και τις κλείνει. Του έκανα πολλά τεστ. Αλλά ποτέ δεν έχει τύχει να έχω συγχρόνως ανοιχτές πάνω από 2 εφαρμογές. Τα πάντα τα ανοίγει στον ίδιο χρόνο που τα άνοιγε και χωρίς το autokiller. Απλά δοκίμασέ το και θα με θυμηθείς. Είναι μύθος ότι με μεγάλες τιμές στο autokiller δε λειτουργεί σωστά το κινητό. Ακόμη κι όταν στην αρχή είχα την 2.1 και είχα τις ίδιες τιμές στο autokiller πάλι λειτουργούσε μια χαρά σε αντίθεση με τα λεγόμενα όλων. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί να βάλω χαμηλότερες τιμές αφού λειτουργεί παραδειγματικά και με τις μεγαλύτερες και μάλιστα με πολύ περισσότερη ελεύθερη ram.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασέ το βρε και θα δεις! Εγώ επί 24 ώρες που το έχω έτσι μια χαρά μου λειτουργεί στην κυριολεξία. Μέχρι 8 εφαρμογές συγχρόνως μπορεί να έχει ανοιχτές. Μετά αρχίζει και τις κλείνει. Του έκανα πολλά τεστ. Αλλά ποτέ δεν έχει τύχει να έχω συγχρόνως ανοιχτές πάνω από 2 εφαρμογές. Τα πάντα τα ανοίγει στον ίδιο χρόνο που τα άνοιγε και χωρίς το autokiller. Απλά δοκίμασέ το και θα με θυμηθείς. Είναι μύθος ότι με μεγάλες τιμές στο autokiller δε λειτουργεί σωστά το κινητό. Ακόμη κι όταν στην αρχή είχα την 2.1 και είχα τις ίδιες τιμές στο autokiller πάλι λειτουργούσε μια χαρά σε αντίθεση με τα λεγόμενα όλων. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί να βάλω χαμηλότερες τιμές αφού λειτουργεί παραδειγματικά και με τις μεγαλύτερες και μάλιστα με πολύ περισσότερη ελεύθερη ram.

 

έχεις μπερδευτεί, εδώ δεν είναι windows για να μετράει η περισσότερη ελεύθερη ραμ, εδώ είναι άλλο το σκεπτικό

Όσο λιγότερη μνήμη έχεις ελεύθερη και δουλεύει σωστά το κινητό τόσο το καλύτερο, αυτή τουλάχιστον είναι η ουτοπική λύση.

Με τις τιμές που έχεις βάλει εσύ όταν δοκιμάσεις να πας σε μια άλλη εφαρμογή χωρίς να την κλείσεις την κλείνει το σύστημα από μόνο του, αυτό δεν λέγεται multitasking λέγεται singletasking.

 

Εδώ θα βρεις παραπάνω πληροφορίες: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3315393#post3315393

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

αυτο θα πει πραγματικο killing :lol: δεν γινεται ετσι multitasking φιλε μου, αφου δεν τρεχει τιποτα ουσιαστικα...οτι ανοιγει κλεινει :lol::lol::lol:

και δεν δουλευει οπως πρεπει και καταναλωνεται περισσοτερη μπαταρια...βγαλτο τελειως το autokiller...εμενα πηγαινε μεχρι 280 η κατηλλειμενη αλλα ειχα aura και opera ανοιχτα...τωρα που εβαλα το opera mini παει μεγιστο 240...και αμα το δεις πως δουλευει σκετη τρελα ειναι :p

 

@Truckman τον δοκιμασες τελικα τον opera...;

 

Λες; Μα δεν ξοδεύει περισσότερη μπαταρία όταν έχει περισσότερη κατειλημμένη ram; Δε γίνεται μεγαλύτερη ενεργειακή οικονομία με χαμηλότερες τιμές ram; Και γιατί εμένα δε μου κλείνει καμία μα καμία εφαρμογή με αυτές τις τιμές; Και το aura χρησιμοποίησα κανονικά χθες και τον browser και άκουγα συγχρόνως μουσική και δεν μου έκλεισε καμία εφαρμογή. Μήπως είναι μύθος όλα αυτά; Saliez αυτά που μου δείχνεις να διάβασω τα έχω διαβάσει πολλές φορές και από εδώ και σε ξένα sites. Δεν ξέρω τι να κάνω, έχω γίνει εμμονικός συνέχεια να κοιτάζω και να ανησυχώ για τη ram. Γι' αυτό κι έβαλα το autokiller. Μόλις ανεβαίνει πάνω από 170-180 αγχώνομαι να ελευθερώσω ram.

Edited by rishi
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είμαι στην CM7 και τρέχω στα 55mb ελεύθερη ραμ, δεν παρατηρώ οποιοδήποτε glitch.

Δεν είναι μύθος αυτά που διαβάζεις και δυστυχώς τα παραδείγματα που έφερες είναι άστοχα

 

Δοκίμασε να ανοίξεις ένα angry birds - παίξε λίγο - και μετά έναν browser και το google maps.Θα διαπιστώσεις οτι έχει κλείσει και τον browser και το παιχνίδι.

Αυτό εκτός από μη πρακτικό έχει συνέπεια να καταναλώνει παραπάνω ενέργεια όταν τις ανοίγει παρά αν θα τις κρατούσε ανοιχτές.

Anyways, ο τυχεράκιας έχει κάνει πολύ καλή δουλειά μαζί με πολλά παιδιά εδώ μέσα, δεν νομίζω να τίθεται θέμα οτι τόσο καιρό προσπαθούμε να στήσουμε το κινητό σύμφωνα με ένα μύθο :ninja:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Φιλε rishi με αυτες τις τιμες οπως σου ειπαν και τα παιδια το κινητο κανει μια extreme λειτουργια του τσεκουρωματος και δεν λειτουργει σωστα. Επισης, ανοιγοντας και κλεινοντας συνεχως εφαρμογες χωρις να χρειαζεται, θα σου τρωει περισσοτερη μπαταρια. Θεωρω πως κανεις πολυ κακο για το τιποτα. Ναι παλιοτερα το κινητο ειχε θεματα με τη μνημη και τη διαχειρηση της, αλλα απο την εποχη της 2.2.1 τα πραγματα εχουν αλλαξει. Μην ασχολεισαι και μην αγχωνεσαι πλεον για τετοια θεματα, περνα μια JS8 και μολις λυθουν τα θεματα μια 2.3.3 και απολαυσε το κινητο. Θα δεις οτι ειναι περισσοτερο θεμα του μυαλου σου το οποιο επειδη αγχωνεται θελει να βλεπει το κινητο να κολλαει;)

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Criskelo βάλε. Πλέον έχει ενσωματώσει το fix για τη κάμερα και δουλεύει και με τον kernel που έχει ήδη μέσα.

Φλάσαρε πρώτα μια στοκ για τους bootloaders και μετα την criskelo.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Οντως GingerCriskelo the Best...τον παρακολουθω απο τοτε που βγηκε η 2.3.3 και οι ρομ του με τα update ..το κινητο..πεταει..!!!!

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Φιλε rishi με αυτες τις τιμες οπως σου ειπαν και τα παιδια το κινητο κανει μια extreme λειτουργια του τσεκουρωματος και δεν λειτουργει σωστα. Επισης, ανοιγοντας και κλεινοντας συνεχως εφαρμογες χωρις να χρειαζεται, θα σου τρωει περισσοτερη μπαταρια. Θεωρω πως κανεις πολυ κακο για το τιποτα. Ναι παλιοτερα το κινητο ειχε θεματα με τη μνημη και τη διαχειρηση της, αλλα απο την εποχη της 2.2.1 τα πραγματα εχουν αλλαξει. Μην ασχολεισαι και μην αγχωνεσαι πλεον για τετοια θεματα, περνα μια JS8 και μολις λυθουν τα θεματα μια 2.3.3 και απολαυσε το κινητο. Θα δεις οτι ειναι περισσοτερο θεμα του μυαλου σου το οποιο επειδη αγχωνεται θελει να βλεπει το κινητο να κολλαει;)

 

Έχετε δίκιο παιδιά. Την είχα την JS8 και από αυτήν μεταπήδησα στην JVH. Αντιπροχθές επειδή δε μου πολυάρεσε η JVH ξαναπέρασα την JS8 αλλά είχα ένα πρόβλημα. Ενώ όταν στην αρχή πριν καιρό έκανα root μόλις πέρασα την JS8, αντιπροχθές όταν πήγα με τον γνωστό τρόπο του superoneclick να του κάνω root το έκανε, αλλά δε λειτουργούσε το titanium. Πήγα να κατεβάσω το busybox και ενώ κατέβαινε μέσω wifi στο κινητό σταμάτησε στο 99% και δεν κατέβαινε, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να λειτουργήσει το titanium. Το δοκίμασα πολλές φορές αλλά κάθε φορά σταματούσε στο 99% και δεν μου το κατέβαζε. Έτσι λοιπόν αποφάσισα να επιστρέψω στην JVH. Μήπως ρε red_herring μπορείς να μου πεις τι έφταιξε και δε μπορούσε να μου κατεβάσει το busybox; Το δοκίμασα επίσης να το κατεβάσω μέσω superoneclick, μου έγραψε στον υπολογιστή ότι μου το κατέβασε αλλά και πάλι δεν λειτουργούσε το titanium. Μου έλεγε ότι πρέπει να κατεβάσω το busybox. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να κάνω root την JS8; Έχω δοκιμάσει όλες τις εκδόσεις από το xda του superoneclick και μου το κάνει με όλες. Η JS8 είναι η αγαπημένη μου rom. Ανάθεμα την ώρα που μπήκα στον πειρασμό να περάσω την JVH! Έχω καταταλαιπωρηθεί και καταβαρεθεί! Αν μου βρεις λύση στο πρόβλημα του root της JS8 ώστε να μου λειτουργήσει το titanium θα σου χρωστάω χάρη.

Link to comment
Share on other sites

Ισως ηθελε να εγκαταστησεις ξανα την εφαρμογη και να ξαναδοκιμασεις, η να κανεις και μια εκκαθαριση δεδομενων, η ακομη μπορει να ειχε καποιο θεμα εκεινη τη μερα και να μην το κατεβαζε ποιος ξερει. Παντως το superone click δεν ενδεικνυται για root γιατι εχει πολλες περιεργειες σαν διαδικασια. Αν δεν θελεις τον χειροκινητο τροπο για root απο τον Αλεξ μπορεις να το κανεις με το cf root http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=788108. Ειναι οτι πιο κοντα σε στοκ κερνελ υπαρχει αφου ουσιαστικα σου περναει μονο root, busybox και cwm. Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ισως ηθελε να εγκαταστησεις ξανα την εφαρμογη και να ξαναδοκιμασεις, η να κανεις και μια εκκαθαριση δεδομενων, η ακομη μπορει να ειχε καποιο θεμα εκεινη τη μερα και να μην το κατεβαζε ποιος ξερει. Παντως το superone click δεν ενδεικνυται για root γιατι εχει πολλες περιεργειες σαν διαδικασια. Αν δεν θελεις τον χειροκινητο τροπο για root απο τον Αλεξ μπορεις να το κανεις με το cf root http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=788108. Ειναι οτι πιο κοντα σε στοκ κερνελ υπαρχει αφου ουσιαστικα σου περναει μονο root, busybox και cwm.

 

Ωραία! Ποιο από τα δύο να διαλέξω; Το: CF-Root-XW_NEE_JS8-v1.3-BusyBox-1.15.3.zip ή το: CF-Root-XW_NEE_JS8-v1.3-BusyBox-1.17.1.zip????

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Ποιο από τα δύο να διαλέξω; Το: CF-Root-XW_NEE_JS8-v1.3-BusyBox-1.15.3.zip ή το: CF-Root-XW_NEE_JS8-v1.3-BusyBox-1.17.1.zip????

 

αυτό: http://dl.project-voodoo.org/Voodoo-stable-5.5-Froyo-GT-I9000-odin-pda.tar

Φλασάρεις την JS8, κλείνεις το κινητό, το βάζεις σε download και φλασάρεις αυτόν τον κερνελ.

 

πάνο σορι αλλά νομίζω voodoo > cfroot στην 2.2 τουλάχιστον :p

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

αυτό: http://dl.project-voodoo.org/Voodoo-stable-5.5-Froyo-GT-I9000-odin-pda.tar

Φλασάρεις την JS8, κλείνεις το κινητό, το βάζεις σε download και φλασάρεις αυτόν τον κερνελ.

 

πάνο σορι αλλά νομίζω voodoo > cfroot στην 2.2 τουλάχιστον :p

 

To βάζω στο PDA, ε; Χωρίς re-partition;

Link to comment
Share on other sites

To βάζω στο PDA, ε; Χωρίς re-partition;

 

χωρίς re-partition ...

το repartition χρειάζεται μόνο αν βάζεις επίσημη με bootloaders

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

αυτό: http://dl.project-voodoo.org/Voodoo-stable-5.5-Froyo-GT-I9000-odin-pda.tar

Φλασάρεις την JS8, κλείνεις το κινητό, το βάζεις σε download και φλασάρεις αυτόν τον κερνελ.

 

πάνο σορι αλλά νομίζω voodoo > cfroot στην 2.2 τουλάχιστον :p

 

Ναι Αλεκο ετσι ειναι, απλα νομιζα ο φιλος θελει κατι τελειως στοκ γιαυτο προτεινα. Εσυ τον εριξες στα βαρια:lol:

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αλεκο ετσι ειναι, απλα νομιζα ο φιλος θελει κατι τελειως στοκ γιαυτο προτεινα. Εσυ τον εριξες στα βαρια:lol:

 

όχι όχι, ο voodoo 5.5 ακόμα και με λαγκφιξ είναι σταθερός σαν βράχος

και πέρνει bonus voodoo sound/colour

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

χωρίς re-partition ...

το repartition χρειάζεται μόνο αν βάζεις επίσημη με bootloaders

 

Το πέρασα και μιλάει ρομποτικά μια γυναικεία φωνή που δεν μπορώ να διακρίνω τι λέει και παραμένει με αναμμένο το σήμα χωρίς να υπακούει σε κανένα πάτημα κουμπιού. Α, εντάξει, άνοιξε. Μου το έκανες διαστημικό! Χαχαχα! Δεν βλέπω όμως πουθενά το σηματάκι του superuser. Γιατί; Παιδιά συγγνώμη, αλλά δεν ξέρω τόσα πράγματα! Μόνο φλασαρισματάκια ξέρω να κάνω και αυτά πάλι κατόπιν οδηγιών.

Edited by rishi
Link to comment
Share on other sites

Το πέρασα και μιλάει ρομποτικά μια γυναικεία φωνή που δεν μπορώ να διακρίνω τι λέει και παραμένει με αναμμένο το σήμα χωρίς να υπακούει σε κανένα πάτημα κουμπιού. Α, εντάξει, άνοιξε. Μου το έκανες διαστημικό! Χαχαχα! Δεν βλέπω όμως πουθενά το σηματάκι του superuser. Γιατί; Παιδιά συγγνώμη, αλλά δεν ξέρω τόσα πράγματα! Μόνο φλασαρισματάκια ξέρω να κάνω και αυτά πάλι κατόπιν οδηγιών.

Το καταλάβαμε, ορίστε και μια μικρή επεξήγηση.

 

Το κινητό άργησε να ανοίξει επειδή έκανε μετατροπή rfs σε ext4, αυτό σου έλεγε η φωνή που άκουσες.Αν το ξανανοίξεις θα ανοίξει πολύ ποιο γρήγορα.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Το καταλάβαμε, ορίστε και μια μικρή επεξήγηση.

 

Το κινητό άργησε να ανοίξει επειδή έκανε μετατροπή rfs σε ext4, αυτό σου έλεγε η φωνή που άκουσες.Αν το ξανανοίξεις θα ανοίξει πολύ ποιο γρήγορα.

 

Άρα έγινε lagfix.΄Δε μπορώ να βρω όμως το εικονίδιο του superuser. Είναι rooted χωρίς το εικονίδιο; Κι αν θέλω να βγάλω το lagfix τι θα κάνω; Δεν ήθελα να το κάνω lagfix. Πώς μπορώ να αφαιρέσω αυτό που έβαλα; Και για να ξαναπεράσω την JS8 θα πρέπει να βγάλω το lagfix.

Edited by rishi
Link to comment
Share on other sites

Άρα έγινε lagfix.΄Δε μπορώ να βρω όμως το εικονίδιο του superuser. Είναι rooted χωρίς το εικονίδιο; Κι αν θέλω να βγάλω το lagfix τι θα κάνω;

 

Ψάξε καλύτερα, αποκλείεται να μην έχεις την εφαρμογή του superuser :p Δοκίμασε να κατεβάσεις μια εφαρμογή που να χρειάζεται ρουτ, πχ το titaniumbackup/adfree.

To lagfix δεν χρειάζεται να το βγάλεις!

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε καλύτερα, αποκλείεται να μην έχεις την εφαρμογή του superuser :p Δοκίμασε να κατεβάσεις μια εφαρμογή που να χρειάζεται ρουτ, πχ το titaniumbackup/adfree.

To lagfix δεν χρειάζεται να το βγάλεις!

 

Κι όμως, δεν υπάρχει πουθενά το εικονίδιο και έκανα αυτό ακριβώς, κατέβασα το titanium και μου είπε ότι δεν είναι rooted το τηλέφωνο. Και θα ήθελα να το βγάλω αν γίνεται το lagfix. Εγώ απλά ήθελα την έκδοση JS8 και να την κάνω root. Τίποτα παραπάνω.

Edited by rishi
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...