Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φαίνεται πως είναι official από το anysvcmobile , που είναι το site υποστήριξης των samsung service centers η κάτι τέτοιο.

Λέγεται πως θα είναι η πρώτη επίσημη ginger για το sgs.

Μέλος της kitchen είπε πως στέλνοντας την συσκευή για αναβάθμιση στην Sammy λογικά θα γυρίσει πίσω με αυτή την έκδοση... (προφανώς είναι τόσο σίγουρος πως θα είναι η επίσημη )

 

ναι οντως, το ειδα και εγω το ποστ του tricky λιγο αργοτερα... :D

μακαρι να ειναι η επισημη και μακαρι να την εχουμε σημερα το βραδι :devil:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τωρα που το κινητο μου κανει συνεχεια επανεκινησεις πρεπει να φλασαρω παλι? εχω την 2.2.1 ...υπαρχει καμια καλυτερη και ποιο σταθερη για να περασω?????
Δεν μας λες ποια 2.2.1 εχεις και τι της εχεις κανει για να σου κανει επανεκινησεις

 

Παιδια εχω την 2.2.1 με ροοτ και δεν μπορω να περασω το clockworkmod απο τκ ρομ μανατζερ.μου δειχνει οτι το περναει αλλα οταν μπω σε recovery δεν βρισκω την επιλογη για να περασω την ρομ.και πανω πανω μ λεει οτι ειμαι σε recovery3e δεν επρεπε να ειμαι σε recovery2e;μια βοηθεια γιατι το παλευω μερες κ ειμαι ετοιμος να το πεταχω
Ολες οι froyo εχουν 3e recovery μεσω του οποιου ειναι πρακτικα αδυνατον να φλασαρεις το clockworkmod recovery και θα πρεπει να επαναφερεις το 2e recovery για το οποιο υπαρχουν αναλυτικοτατες οδηγιες με την ολη διαδικασια επαναφορας στην πρωτη σελιδα αυτου του thread.Αυτο που θα σου πω εγω ειναι οτι αφου διαβασεις προσεκτικα τον οδηγο την πρωτης σελιδας που ανεφερα πριν,θα πρεπει να εχεις ρουταρει το κινητο ειτε χειροκινητα,ειτε με cf-root γιατι αν το εχεις κανει με superoneclick δεν θα μπορεσεις να κανεις την διαδικασια αυτη λογω του οτι υπαρχει ενα θεμα με το busybox στο superoneclick και δεν γινεται (εγω τουλαχιστον δεν μπορεσα να το κανω οταν ειχα ρουταρει με αυτον τον τροπο).

 

ναι οντως, το ειδα και εγω το ποστ του tricky λιγο αργοτερα... :D

μακαρι να ειναι η επισημη και μακαρι να την εχουμε σημερα το βραδι :devil:

περιμενουμε ολοι στα καρφια!!!!:w00t: Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες ποια 2.2.1 εχεις και τι της εχεις κανει για να σου κανει επανεκινησεις

 

Ολες οι froyo εχουν 3e recovery μεσω του οποιου ειναι πρακτικα αδυνατον να φλασαρεις το clockworkmod recovery και θα πρεπει να επαναφερεις το 2e recovery για το οποιο υπαρχουν αναλυτικοτατες οδηγιες με την ολη διαδικασια επαναφορας στην πρωτη σελιδα αυτου του thread.Αυτο που θα σου πω εγω ειναι οτι αφου διαβασεις προσεκτικα τον οδηγο την πρωτης σελιδας που ανεφερα πριν,θα πρεπει να εχεις ρουταρει το κινητο ειτε χειροκινητα,ειτε με cf-root γιατι αν το εχεις κανει με superoneclick δεν θα μπορεσεις να κανεις την διαδικασια αυτη λογω του οτι υπαρχει ενα θεμα με το busybox στο superoneclick και δεν γινεται (εγω τουλαχιστον δεν μπορεσα να το κανω οταν ειχα ρουταρει με αυτον τον τροπο).

 

περιμενουμε ολοι στα καρφια!!!!:w00t:

 

φιλε μου για αυτην την ρομ Froyo firmware v.2.2.1 για το Galaxy S (ΧWJS8) ποιο cf-root χρειαζομαι?γιατι υπαρχουν διαφορα

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου για αυτην την ρομ Froyo firmware v.2.2.1 για το Galaxy S (ΧWJS8) ποιο cf-root χρειαζομαι?γιατι υπαρχουν διαφορα
βρες και κατεβασε αυτο CF-Root-XW_NEE_JS8-v1.3-BusyBox-1.17.1 αν το κανεις ετσι θα σου περασει απο μονο του το 2e recovery οποτε το μονο που θα κανεις (αφου εχεις φλασαρει το cf-root με odin) ειναι να φλασαρεις στη συνεχεια (μεσω του recovery ) το update.zip αρχειο που σου εχει βαλει ο rom manager στην sdcard Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτη την JVK που ανεβασαν στο XDA γραφει οτι περιεχει bootloader . Τι σημαινει αυτο , οτι αν την περασω χανω την λειτουργια των 3 πληκτρων ? :cry:

 

 

Edit

Μολις διαβασα οτι οι πρωτοι που την περασαν εξακολουθουν να εχουν την λειτουργια .

Edited by potokis
ΓΙΑΝΝΗΣ
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν διαβαζω και ιδιαιτερα καλα σχολια στο xda... :rolleyes:

@@ official μου φαινεται οτι ειναι...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Την κατεβάζω κι εγώ απο samfirmware..Όντως τα πρώτα σχόλια δεν είναι και τόσο θετικά...Εάν καταφέρουν απο kitchen να κάνουμε CWM zip flash απο froyo θα την δοκιμάσω..Προς το παρόν βαριέμαι με odin :D
Link to comment
Share on other sites

Έχω συνδέσει στο galaxy s ένα bluetooth της sony ericsson με a2dp. Από τη στιγμή που έκανα αναβάθμιση σε froyo μόλις πατηθεί (ακόμη και κατά λάθος) το κουμπί της απάντησης στο bluetooth ενεργοποιείται η φωνητική κλήση στο τηλέφωνο και προσπαθεί να καταλάβει ποια επαφή καλώ εγώ (φωνητικά). Εγώ φυσικά δεν αναγγέλω το όνομα καμίας επαφής αλλά από τους τριγύρω περιβάλλοντες ήχους το τηλέφωνο καλεί μία επαφή (κάθε φορά διαφορετική). Μπορώ με κάποιο τρόπο να ακυρώσω την λειτουργία της φωνητικής κλήσης ούτως ώστε ακόμη και αν πατηθεί κατά λάθος το κουμπί στο bluetooth να μην μπορεί να ενεργοποιηθεί η φωνητική κλήση?
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δωστε μου ενα καλο λογο να αναβαθμησω απο 2.2.1 Darky 9.4 με την μαμα 2.3.3???

 

για τον ιδιο λογο που απο την 9.3 πηγες στην 9.4 ;)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και εγω μια rom απο stefunel αλλα κατι λαθος με επιλογη keybord εχω κανει και δεν εχει swype ελληνικα και της sam tο keybord δεν εχω αλλαγη οταν περναω γρηγορα απο το spacebar τι επιλογες επρεπε να κανω

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την ginger 2.3.3 φαίνεται επίσημη samsung, το οποίο την κάνει ιδανική για εμένα, που δεν ασχολήθηκα καθόλου με kernels, lag fix => custom roms. Είχα την 2.2.1 ολλανδική και τώρα πήγα ginger.

 

Επειδή μόλις την έβαλα δεν έχω ακόμα καλά συμπεράσματα. Γρήγορη και σταθερή δείχνει, Ελληνικό keyboard δεν έχει.

 

PS root ακόμα δεν το έκανα, αλλά υπάρχει ακόμα και video tutorial, οπότε θα είναι εύκολο.

Edited by firiel
Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλο το gingerbread ...αλλα δεν έχει Ελληνικά(λύση κανείς??)...καμια φοβερή διαφορά δεν εχω δει μέχρι στιγμής.Βrowser απαιχτος:) και ωραιο smooth scroling...ακόμη κανενα κολληματάκι δεν εχει φανεί:)
Link to comment
Share on other sites

Για την ωρα με βλεπω να καθομαι σε Froyo.

Δυστιχως δεν μπορω να μην εχω bln(σημαντικο για μενα),ουτε clockworkmod recovery με το gingerbread.

 

Ας ελπιζουμε οι kernel modders να κανουν κατι για αυτο γρηγορα.

 

ps.Παρατηρηθηκε οτι οσοι με 2.3 δεν βαζουν τoν νεο bootloader εχουν ενα προβληματακι με την καμερα...

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω να δοκιμαστει και προπαντων να κυκλοφορησει με ελληνικη υποστηριξη.

Απο την απεναντι μερια τωρα,εχω βαλει απο εχθες την js8 deodexed κι εχω ως τωρα τις καλυτερες εντυπωσεις,η πιο γρηγορη jsxx που εχω δοκιμασει,η μπαταρια εως τωρα σε πολυ καλα επιπεδα,το gps δουλευει τελεια και γενικα ολα ειναι πολυ καλα.

 

edit:απο το πρωι προσπαθω να μπω σε αυτη τη σελιδα (473)και με πεταει συνεχως εξω βγαζοντας μου μυνημα οτι το <κλειδι> που ειχε χρησιμοποιηθει εχει ληξει και να γυρισω στην προηγουμενη σελιδα να ξαναπροσπαθησω!!εχω σβησει ιστορικο,κωδικους..τα παντα απο τον browser αλλα δεν μπορω να μπω με καμια δυναμη απο τα win7 που χρησιμοποιω (αυτη τη στιγμη εχω μπει με win xp)στην συγκεκριμενη σελιδα ενω μπαινω σε ολες τις αλλες του myphone κανονικοτα,τι στο καλο γινεται???

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

O kernel του Supercurio λειτουργει παντως και εχει Cwm.

EDIT: Παρη κατι παιζει, γιατι υπαρχει μεγαλο κενο στα ποστ. Το τελευταιο χθεσινο ποστ ειναι αυτο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3564267#post3564267 και το πρωτο σημερινο αυτο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3564530#post3564530

Δεν ειναι λογικο. Ασε που ειχα αφησει ανοιχτη την καρτελα στην αλεπου χτες και σημερα που την ανοιξα παλι μου εβγαζε το ιδιο μηνυμα με εσενα.

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά λειτουργεί άψογα μόλις τον πέρασα και εγώ. Eδώ ένα τεστ video και το Screenshot από το about phone

 

 

 

http://img822.imageshack.us/img822/6018/snap20110327145910.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε karmen1983.

Αυτό έγραψε ο Juwe11:

"Originally Posted by Juwe11

Testing v3.0 based on official Gingerbread 2.3.3 XXJVK"

 

Επίσης και ο simone201 θα ασχοληθεί με την νέα rom, αλλά όχι άμεσα, θα δώσει σε μερικές μέρες μια τελευταία froyo και μετά.

 

Edit: Beta kitchen με jvk, βγήκε...Θα φλασάρω σε λίγο μάλλον, εκτός αν με προλάβει ο Juwe.

Για ελληνικό keyboard υπάρχει τίποτα; Μπαίνει το προηγούμενο gingerbread;

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά λειτουργεί άψογα μόλις τον πέρασα και εγώ. Eδώ ένα τεστ video και το Screenshot από το about phone

 

Ωραιος, thanks για το video. Αληθεια ποση διαθεσιμη ραμ σου δειχνει?

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

^^Χα χα^^. Ωραία, όχι ωραίος.. Α ρε karmen τι τραβάς...

Δε μου λες, έκανες root; Με ποια μέθοδο; Έχω φλασάρει την Kitchen beta και περιμένω να ανοίξει, αν και υποπτεύομαι οτι κόλλησε...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά λειτουργεί άψογα μόλις τον πέρασα και εγώ. Eδώ ένα τεστ video και το Screenshot από το about phone

 

 

 

http://img822.imageshack.us/img822/6018/snap20110327145910.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Τι είπες τώρα...πολύ ωραίο video..!

 

Sent from our Galaxy ...

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

^^Χα χα^^. Ωραία, όχι ωραίος.. Α ρε karmen τι τραβάς...

Δε μου λες, έκανες root; Με ποια μέθοδο; Έχω φλασάρει την Kitchen beta και περιμένω να ανοίξει, αν και υποπτεύομαι οτι κόλλησε...

 

Έλα φίλος κάρμεν talking :lol: . Έκανα root βάση αυτό εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=12411858&postcount=350

 

Βέβαια έπαθα μία ανακοπή καθώς το odin όταν πήγαινε να περάσει το δεύτερο αρχείο έγραψε ένα κατακόκκινο fail και με έπιασε τρομάρα. Αλλά απλά το έκλεισα το ξανα άνοιξα και οκ μετά.

 

Θέλει πολύ υπομονή και αναμονή κατά το φλασάρισμα αλλά όταν γίνει ειλικρινά δεν έχετε ξαναδεί τόσο γρήγορη εκκίνηση. Επίσης πρώτη φορά είδα τη gallery μου με τόσα icons και φωτογραφίες που έχω μέσα να ανοίγει τόσο γρήγορα. Νομίζω αξίζει.

 

Επίσης από θέμα μπαταρίας. Το έβγαλα από το φορτιστή στις 7 και τώρα μετά απο ατελείωτο σκάλισμα από ότι καταλαβαίνεις είμαι στο 75% (έπαιξα και ένα δεκάλεπτο angry birds :P )

 

edit: Τώρα βέβαια πάω για ξάπλα. Αν δείτε το video είναι χαράματα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έλα φίλος κάρμεν talking :lol: . Έκανα root βάση αυτό εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=12411858&postcount=350

 

Βέβαια έπαθα μία ανακοπή καθώς το odin όταν πήγαινε να περάσει το δεύτερο αρχείο έγραψε ένα κατακόκκινο fail και με έπιασε τρομάρα. Αλλά απλά το έκλεισα το ξανα άνοιξα και οκ μετά.

 

Θέλει πολύ υπομονή και αναμονή κατά το φλασάρισμα αλλά όταν γίνει ειλικρινά δεν έχετε ξαναδεί τόσο γρήγορη εκκίνηση. Επίσης πρώτη φορά είδα τη gallery μου με τόσα icons και φωτογραφίες που έχω μέσα να ανοίγει τόσο γρήγορα. Νομίζω αξίζει.

 

Επίσης από θέμα μπαταρίας. Το έβγαλα από το φορτιστή στις 7 και τώρα μετά απο ατελείωτο σκάλισμα από ότι καταλαβαίνεις είμαι στο 75% (έπαιξα και ένα δεκάλεπτο angry birds :P )

 

Να ζητησω συγγνωμη, δεν προσεξα οτι προκειται για φιλη, λογω συνηθειας βλεπεις αφου δεν εχουμε εδω μεσα πολλες κυριες.

 

Τεσπα, τελικα η διαθεσιμη μνημη ραμ ποση ειναι? Πιο πριν τι ρομ φοραγες? Το λεω για να δω συγκριτικα γιατι βλεπω πολυ θετικα τα σχολια σου για το gingerbread. Για το θεμα μπαταριας ακουγεται πολυ καλο αλλα πρεπει να περιμενουμε φυσικα να κανει η μπαταρια τους κυκλους της.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Να ζητησω συγγνωμη, δεν προσεξα οτι προκειται για φιλη, λογω συνηθειας βλεπεις αφου δεν εχουμε εδω μεσα πολλες κυριες.

 

Τεσπα, τελικα η διαθεσιμη μνημη ραμ ποση ειναι? Πιο πριν τι ρομ φοραγες? Το λεω για να δω συγκριτικα γιατι βλεπω πολυ θετικα τα σχολια σου για το gingerbread. Για το θεμα μπαταριας ακουγεται πολυ καλο αλλα πρεπει να περιμενουμε φυσικα να κανει η μπαταρια τους κυκλους της.

 

Πριν ήμουν στην cooked JS8 v9.9.5 με kernel Damian's και διάφορες αλχημίες στο Modem καθώς έχω σοβαρό θέμα με το σήμα γρρρρρρρρρρρρρρρ

 

Αυτή τη στιγμή που σου μιλάω και μετά από σερφάρισμα έχω free Κοντά 100MB. Μέσα στη μέρα το είδα και έπεσε και στα 85ΜΒ αλλά του είχα και έχω βγάλει το λάδι :lol: . Πάω να κοιμηθώ να ξεκουραστεί το καημένο. Το λυπάμε από τις 2 το χάραμα άρχισα.

 

Σημειώνω ότι και στην JS8 Και σε αυτή τη rom ¨εχω το setcpu ρυθμισμένο βάση του πολύ καλού οδηγού εδώ στο φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...