Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για πηγαινε στο Settings, About Phone και πες μου τι γραφει στο Κernel.

 

ακομη δεν το εβαλα ρε κατσε :lol:

τωρα το περναω, θα σου πω μολις το τελειωσω :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ακομη δεν το εβαλα ρε κατσε :lol:

τωρα το περναω, θα σου πω μολις το τελειωσω :)

 

Πριν το βαλεις εννοω. Αν εχεις ηδη τον κερνελ που λεμε πιθανοτατα να σου κολλησει στην S οθονη :lol:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Πριν το βαλεις εννοω. Αν εχεις ηδη τον κερνελ που λεμε πιθανοτατα να σου κολλησει στην S οθονη :lol:

 

μου γραφει

2.6.29

root@SE-S603#3

 

αυτο ειναι απο μια εκδοση eclair, που του περασα για να εχω το 2e recovery :)

θα γινει η δουλεια λες? :lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

μου γραφει

2.6.29

root@SE-S603#3

 

αυτο ειναι απο μια εκδοση eclair, που του περασα για να εχω το 2e recovery :)

θα γινει η δουλεια λες? :lol:

 

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα με αυτον ;)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα με αυτον ;)

 

οκ ολα μια χαρα :)

να σε ρωτησω, ξερεις αν το touchwiz υπαρχει περιπτωση να το βρω πουθενα?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

οκ ολα μια χαρα :)

να σε ρωτησω, ξερεις αν το touchwiz υπαρχει περιπτωση να το βρω πουθενα?

Θελεις το Full Apps Upgrade Package που ειναι στο post Νο2.

ΔΕΝ θα ξεζιπαρεις το αρχειο, αλλα θα το ανοιξεις με το 7z ή το winrar. Θα διαγραψεις οποια εφαρμογη δεν θελεις και θα βγεις.

Μετα θα περασεις τον φακελο (δεν το ξεζιπαρουμε) στην καρτα και θα το τρεξεις απο το recovery μεσω του cwm. Install zip νομιζω ειναι η επιλογη.

Αν και προσωπικα δεν θα το βαραινα με τον touch wiz αλλα γουστα ειναι αυτα :)

 

Γενικα δες τα Upgrade Package, εχουν καποιες εφαρμογες που μπορει να θες.

Πχ την εφαρμογη για να βαλεις τους facebook friends (SNS), ή το gmail αν εχεις. Ή τo livewallpaper chooser.

Τσεκαρε τα :)

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

πειραματιζομαι με την κανονικη φρογιο και τη καινουργια ντοκ και εγινε το εξης

ενω ειχα περασει την ντοκ 8

εκανα ρεστορε το μπακ απ που ειχα απο την νταρκυ και τωρα μου βγαζει αριθμο κατασκευης νταρκυ

τι εγινε?δε τη πηρε η την αντικατεστησε η αλλη που ειχα?

Link to comment
Share on other sites

πειραματιζομαι με την κανονικη φρογιο και τη καινουργια ντοκ και εγινε το εξης

ενω ειχα περασει την ντοκ 8

εκανα ρεστορε το μπακ απ που ειχα απο την νταρκυ και τωρα μου βγαζει αριθμο κατασκευης νταρκυ

τι εγινε?δε τη πηρε η την αντικατεστησε η αλλη που ειχα?

 

Μεσω cwm? Νομιζω αυτο κανει full rom backup οποτε παιζει να πηγες στην Darkyy παλι.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Θελεις το Full Apps Upgrade Package που ειναι στο post Νο2.

ΔΕΝ θα ξεζιπαρεις το αρχειο, αλλα θα το ανοιξεις με το 7z ή το winrar. Θα διαγραψεις οποια εφαρμογη δεν θελεις και θα βγεις.

Μετα θα περασεις τον φακελο (δεν το ξεζιπαρουμε) στην καρτα και θα το τρεξεις απο το recovery μεσω του cwm. Install zip νομιζω ειναι η επιλογη.

Αν και προσωπικα δεν θα το βαραινα με τον touch wiz αλλα γουστα ειναι αυτα :)

 

Γενικα δες τα Upgrade Package, εχουν καποιες εφαρμογες που μπορει να θες.

Πχ την εφαρμογη για να βαλεις τους facebook friends (SNS), ή το gmail αν εχεις. Ή τo livewallpaper chooser.

Τσεκαρε τα :)

 

οκ θα το ψαξω

ευχαριστωωω :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ρε συ stormrain, κατι ακομη

δεν καιγομαι οπως λες και εσυ να βαλω το touchwiz απλα το εχω συνηθισει

θα αφησω λιγο τον launcher και θα δουμε

πως μπρω να αφαιρεσω εφαρμογες στον adw.launcher οπως πχ στο touchwiz?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ρε συ stormrain, κατι ακομη

δεν καιγομαι οπως λες και εσυ να βαλω το touchwiz απλα το εχω συνηθισει

θα αφησω λιγο τον launcher και θα δουμε

πως μπρω να αφαιρεσω εφαρμογες στον adw.launcher οπως πχ στο touchwiz?

 

Καλη ερωτηση, αλλα αυτο δεν το ξερω. Βασικα εγω χρησιμοποιω τον launcher plo plus που ουτε αυτος εχει τετοια επιλογη.

Για να αφαιρω τις εφαρμογες εχω βρει την εφαρμογη uninstaller η οποια με ενα κλικ σου αφαιρει οποια εφαρμογη θελεις. Πολυ καλυτερο απο το να πηγαινεις στα settings>applications. Δοκιμασε την, μου αρεσει το οτι τις εχει με σειρα που εγινε εγκατασταση οποτε δεν πολυψαχνομαι για να αφαιρεσω τις (συνηθως τελευταιες) εφαρμογες που εγκαθιστω.

Παντως πρεπει να ειναι το μοναδικο σημειο που υπερεχει ο touch wiz....

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλη ερωτηση, αλλα αυτο δεν το ξερω. Βασικα εγω χρησιμοποιω τον launcher plo plus που ουτε αυτος εχει τετοια επιλογη.

Για να αφαιρω τις εφαρμογες εχω βρει την εφαρμογη uninstaller η οποια με ενα κλικ σου αφαιρει οποια εφαρμογη θελεις. Πολυ καλυτερο απο το να πηγαινεις στα settings>applications. Δοκιμασε την, μου αρεσει το οτι τις εχει με σειρα που εγινε εγκατασταση οποτε δεν πολυψαχνομαι για να αφαιρεσω τις (συνηθως τελευταιες) εφαρμογες που εγκαθιστω.

Παντως πρεπει να ειναι το μοναδικο σημειο που υπερεχει ο touch wiz....

 

αμα σου πω οτι αυτος ειναι ο κυριοτερος λογος που χρησιμοποιουσα το wiz θα με πιστεψεις?

:lol::lol:

 

αγνοουσα βεβαια την υπαρξη του uninstaller που ειπες, οποτε θα το δοκιμασω να δω

μου συνεβη ομως και ενα εξης κουλο, οταν περασα το lagfix απο το recovery, εχασα τον launcherpro και μου εχει μονο τον daw.launcher :blink:

δεν με πειραξε ιδιαιτερα γιατι ουτως η αλλως προτιμαω τον adw...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

εχασα τον launcherpro και μου εχει μονο τον daw.launcher :blink:

δεν με πειραξε ιδιαιτερα γιατι ουτως η αλλως προτιμαω τον adw...

Περιεργο αυτο... Ειχες πειραξει τιποτα πριν? Κανενα factory reset? Μηπως εκανες update σε καποια εφαρμογη συστηματος? Τρελο παντως...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο αυτο... Ειχες πειραξει τιποτα πριν? Κανενα factory reset? Μηπως εκανες update σε καποια εφαρμογη συστηματος? Τρελο παντως...

 

factory reset δεν εκανα, δεν ξερω τι να σου πω...

αμα δεν δω καποιο αλλο προβλημα δεν θα με πειραξει η απουσια του launcher

τωρα επαναφερω τα backups, θα δουμε πως θα παει

σε ευχαριστω για τη βοηθεια :D

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

factory reset δεν εκανα, δεν ξερω τι να σου πω...

αμα δεν δω καποιο αλλο προβλημα δεν θα με πειραξει η απουσια του launcher

τωρα επαναφερω τα backups, θα δουμε πως θα παει

σε ευχαριστω για τη βοηθεια :D

Στην ρομ του darky όταν έβαζες κάποιο lagfix του speedmod που περιέχει, αυτό κάνοντας restore backup εσβηνε και εκεί τον launcher pro λόγω του ότι ήταν προ_ εγκατεστημένος στην sdcard στην οποία και κάνοντας το lagfix format το εσβηνε αν δεν κάνω λάθος...μήπως συμβαίνει και εδώ το ίδιο;

Επίσης εφαρμογές μπορείς να βγάλεις και με το titanium αλλά και από την διαχείριση εφαρμογών στις ρυθμίσεις...εννοείται ότι του μάρκετ τις βγάζεις και από το μάρκετ

 

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη βλεπω οτι συζητατε για εφαρμογη να κανετε απεγκατασταση εφαρμογες, δειτε την εφαρμογη appremover. ειναι πολυ καλη και εχει και ταξινομηση ανα ονομα, ανα ημερομηνια εγκαταστασης και ανα μεγεθος που εχει η εγκατασταση καθε εφαρμογης.

πολυ καλη και δωρεαν. την χρησιμοποιω απο τοτε που εχω το galaxy.

εδω ειστε : http://www.appbrain.com/app/appremover/com.curvefish.apps.appremover

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Στην ρομ του darky όταν έβαζες κάποιο lagfix του speedmod που περιέχει, αυτό κάνοντας restore backup εσβηνε και εκεί τον launcher pro λόγω του ότι ήταν προ_ εγκατεστημένος στην sdcard στην οποία και κάνοντας το lagfix format το εσβηνε αν δεν κάνω λάθος...μήπως συμβαίνει και εδώ το ίδιο;

Επίσης εφαρμογές μπορείς να βγάλεις και με το titanium αλλά και από την διαχείριση εφαρμογών στις ρυθμίσεις...εννοείται ότι του μάρκετ τις βγάζεις και από το μάρκετ

 

 

Sent from GALAXY!

 

Δεν ξερω ισως να εχει αλλαξει κατι ο developer γιατι στην προηγουμενη εκδοση αυτο δεν συνεβαινε σιγουρα. Αυτην την στιγμη ειμαι χωρις lagfiχ, αν το βαλω καποια στιγμη θα το τσεκαρω και εγω.

Οντως υπαρχουν και αυτες οι εναλλακτικες για διαγραφη των εφαρμογων, αλλα αν δεν χρησιμοποιεις touchwiz ο uninstaller ειναι απλως must, ριξτου μια ματια ;)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

το θεμα με τον launcherpro δεν με απασχολει, το πολυ πολυ τον ξαναεγκαθιστω, απλα φοβαμαι μη βγει κανενα θεμα στο μελλον, θα δουμε, προς το παρων ολα κομπλε :)

 

θα τους δοκιμασω και τους 2 uninstaller και θα κρατησω τον πιο ομορφο :lol:

 

σας ευχαριστω ολους μαγκες :D

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ισως να εχει αλλαξει κατι ο developer γιατι στην προηγουμενη εκδοση αυτο δεν συνεβαινε σιγουρα. Αυτην την στιγμη ειμαι χωρις lagfiχ, αν το βαλω καποια στιγμη θα το τσεκαρω και εγω.

Οντως υπαρχουν και αυτες οι εναλλακτικες για διαγραφη των εφαρμογων, αλλα αν δεν χρησιμοποιεις touchwiz ο uninstaller ειναι απλως must, ριξτου μια ματια ;)

 

 

Όχι γράψε λάθος...ο launcher pro είχε σβηστεί στην darky του παιδιού, γιατί είχε αλλάξει csc το οποίο βέβαια κάνει και format στον φάκελο system που εκεί βρίσκονταν ο launcher..έκανε μήπως ο φίλος κάτι τέτοιο;

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Όχι γράψε λάθος...ο launcher pro είχε σβηστεί στην darky του παιδιού, γιατί είχε αλλάξει csc το οποίο βέβαια κάνει και format στον φάκελο system που εκεί βρίσκονταν ο launcher..έκανε μήπως ο φίλος κάτι τέτοιο;

Sent from GALAXY!

 

ναι αυτο εκανα :O, πηγα να αλλαξω το csc, αν και ειδα οτι ειχε το EU το ξαναπερασα, δεν πειραζει :O

αρα εγινε και format λετε?

εχει καμια αλλη επιπτωση? αυτο το εκανα πριν ενεργοποιησω το lagfix

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο εκανα :O, πηγα να αλλαξω το csc, αν και ειδα οτι ειχε το EU το ξαναπερασα, δεν πειραζει :O

αρα εγινε και format λετε?

εχει καμια αλλη επιπτωση? αυτο το εκανα πριν ενεργοποιησω το lagfix

 

Αυτο ειναι ναι. Η μοναδικη αλλη επιπτωση ειναι οτι εχουν διαγραφει και καποιες αλλες εφαρμογες (SpareParts, SGS Tools κλπ που κανουν πανω κατω τα ιδια), τις οποιες βεβαια τις ξαναβαζεις εσυ.:)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ναι. Η μοναδικη αλλη επιπτωση ειναι οτι εχουν διαγραφει και καποιες αλλες εφαρμογες (SpareParts, SGS Tools κλπ που κανουν πανω κατω τα ιδια), τις οποιες βεβαια τις ξαναβαζεις εσυ.:)

 

ok tnx

να σε ρωτησω κατι τελευταιο, πρεπει να περασω αυτο σχετικα με το file corrutpion?

 

στο 3ο βημα λες μπουταρουμε σε recovery mode, και μετα λες φλασαρουμε

ξερω οτι το εχεις κανει μεταφραση απο το xda, αλλα δεν καταλαβα τι κανουμε στο recovery mode?

 

 

μετα απο ολα αυτα πρεπει να ξαναπερασω rom εφαρμογες κτλ??? :(

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο εκανα :O, πηγα να αλλαξω το csc, αν και ειδα οτι ειχε το EU το ξαναπερασα, δεν πειραζει :O

αρα εγινε και format λετε?

εχει καμια αλλη επιπτωση? αυτο το εκανα πριν ενεργοποιησω το lagfix

 

Δεν τρέχει και τίποτα, όπως λέει και ο Πέτρος άντε να έχασες κάποιες εφαρμογές που τις ξαναναβαζεις άμα θες...εγώ χρησιμοποιώ adw που είναι πολύ καλός αλλά άμα θες ξαναβαζεις και τον pro..

Παίδες τεστάρω κάτι πολύ καλό που ξεσήκωσα από xda μεριά για optimized και speedmod και θα το μεταφέρω εδώ μεθαύριο αφού σιγουρευτώ ότι δουλεύει καλά στο τηλέφωνο μου μην πάρω κανένα στο λαιμό μου...lol

 

Sent from GALAXY!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

ok tnx

να σε ρωτησω κατι τελευταιο, πρεπει να περασω αυτο σχετικα με το file corrutpion?

 

στο 3ο βημα λες μπουταρουμε σε recovery mode, και μετα λες φλασαρουμε

ξερω οτι το εχεις κανει μεταφραση απο το xda, αλλα δεν καταλαβα τι κανουμε στο recovery mode?

 

 

μετα απο ολα αυτα πρεπει να ξαναπερασω rom εφαρμογες κτλ??? :(

 

Δεν νομιζω πως χρειαζεται να το κανεις, ο Κερνελ που ειχες πριν δεν ειχε καποιο προβλημα (αφου ειχες βαλει eclair) και τωρα δεν κολλησες πουθενα (αρα ενισχυεται η πρωτη υποθεση). Relax and enjoy :happy:

Το recovery παρεμπιπτοντως ειναι το cmw, το μενου που βγαινει για το Lagfix κλπ.:)

Προς οποιον το κανει, οι εφαρμογες δεν χανονται, παρα μονο τα themes.

Αντωνη αναμενουμε!!

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...