Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες χαιρετώ και εγώ την παρέα...Θέλω να βάλω στο κινητό μου μια απο τις επισημες εκδοσεις της 2.3.3 του εξωτερικού(την JVI έλεγα).Αυτή τη στιγμή το κινητό μου ''φοραει'' την επισημη ελληνικη froyo του ΚΙΕΣ.Αυτα που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:

1.Τι ειναι το repartition που αναφέρει ο οδηγος και χρειαζεται να κανω εγω ?

2.Πρεπει να βάλω και καποιον αλλον kernel(π.χ. supercurio ή καποιον αναλογο) για να παει καλα το κινητό?

3.(ασχετο) Πως μπορειτε να στειλετε βρε παιδια μεσω του Tapatalk?Μεο ποιο ονομα ψαχνω το φορουμ μας?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθειά σας..Πραγματικά τη χρειάζομαι καθώς ειναι αδύνατον για μένα να διαωάσω 775 σελίδες.. :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παίδες χαιρετώ και εγώ την παρέα...Θέλω να βάλω στο κινητό μου μια απο τις επισημες εκδοσεις της 2.3.3 του εξωτερικού(την JVI έλεγα).Αυτή τη στιγμή το κινητό μου ''φοραει'' την επισημη ελληνικη froyo του ΚΙΕΣ.Αυτα που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:

1.Τι ειναι το repartition που αναφέρει ο οδηγος και χρειαζεται να κανω εγω ?

2.Πρεπει να βάλω και καποιον αλλον kernel(π.χ. supercurio ή καποιον αναλογο) για να παει καλα το κινητό?

3.(ασχετο) Πως μπορειτε να στειλετε βρε παιδια μεσω του Tapatalk?Μεο ποιο ονομα ψαχνω το φορουμ μας?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθειά σας..Πραγματικά τη χρειάζομαι καθώς ειναι αδύνατον για μένα να διαωάσω 775 σελίδες.. :(

 

Καλησπερα.

1. Στον οδηγο εχει ειδικη υποσημειωση οπου εξηγει αναλυτικα τι ειναι το repartition και που χρειαζεται. Στην περιπτωση σου θα κανεις repartition.

2.Kernel πρεπει να περασεις καταρχας για να γινεις root. Απο εκει και περα θα βελτιωσει αισθητα και την αποδοση του κινητου (ασχετα με το αν θα κανεις lagfix η οχι).

3. Στο tapatalk το εχει κανονικα το φορουμ με το ονομα myphone.gr και ειναι μεσα σε καποια απο τις κατηγοριες της τεχνολογιας. Ψαχτο λιγο και θα το βρεις.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Πάντως υποτίθεται ότι η Ελληνική 2.3.3 θα βγει την ερχόμενη βδομάδα... οπότε μπορείτε ίσως να περιμένετε λίγες μέρες και θα έρθει από το Kies με εγγύηση. Αυτό το λέω για τις περιπτώσεις πρωτάρηδων που δεν έχουν βάλει rom και ανησυχούν.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πάντως υποτίθεται ότι η Ελληνική 2.3.3 θα βγει την ερχόμενη βδομάδα... οπότε μπορείτε ίσως να περιμένετε λίγες μέρες και θα έρθει από το Kies με εγγύηση. Αυτό το λέω για τις περιπτώσεις πρωτάρηδων που δεν έχουν βάλει rom και ανησυχούν.

Καλημέρα μπαμπαστρουμφ :).

Θα συμφωνήσω εν' μέρει και θα το δικαιολογήσω.

Αν κάποιος καθίσει και διαβάσει ήρεμα και όμορφα τους οδηγούς εδώ, και κάνει βήμα βήμα ότι γράφουν, θεωρώ εγώ ότι το odin είναι πιο εγγυημένο και αξιόπιστο σε σχέση με το kies.

Το έχω διαβάσει ότι έχει τύχει σε πολλούς, και δυστυχώς έτυχε και σε μένα (στον γαλαξία της γυναίκας μου), να κάνω κανονικά αναβάθμιση μέσω του kies, λαό πριν τελειώσει η αναβάθμιση, σταμάτησε και μου πέταξε μήνυμα σφάλματος !!!!

Και φυσικά το κινητό δεν άνοιξε μετά και έμενε στο S, οπότε το φλάσαρα με odin. Δεν ήταν μάλιστα η πρώτη φορά που είχα κάνει αναβάθμιση μέσω kies, οπότε δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα στον υπολογιστή μου.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν πειράζει θέλω να απολαύσω αυτό το room για τώρα και μετά βλέπουμε,και διαβάζω κάθε μέρα απλός δεν τα προλαβαίνω όλα.a και κάτι άλλο swype στα ελληνικά έχει αυτό το room?άλλη μια φορα σας ευχάριστω για τι καλή δουλειά που κάνετε.

Έχεις τη δυνατότητα για μικρές αισθητικές αλλαγές (εικονίδιο μπαταρίας,status bar,lockscreen κ.λ.π.) και με τη rom που φοράς χωρίς να είναι deodexed. Για το swype, μια βόλτα στους οδηγούς για νέους χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Εχει δοκιμασει κανεις τα JKays Deluxe Themes απο το xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1037157 ? Ισχυει πως δουλευει και για odexed roms? Γενικα ειναι δυνατον themes που σου αλλαζουν τα εικονιδια της notification bar, να ειναι για odexed roms? Δεν θελω να αλλαξω την rom σε deodexed, ειδικα τωρα που ολα φαινονται να δουλευουν σωστα...Χρησιμοποιω jvq με speedmod t21.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Εχει δοκιμασει κανεις τα JKays Deluxe Themes απο το xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1037157 ? Ισχυει πως δουλευει και για odexed roms? Γενικα ειναι δυνατον themes που σου αλλαζουν τα εικονιδια της notification bar, να ειναι για odexed roms? Δεν θελω να αλλαξω την rom σε deodexed, ειδικα τωρα που ολα φαινονται να δουλευουν σωστα...Χρησιμοποιω jvq με speedmod t21.

Oσοι ειστε με stock JVQ και θελετε για εικονιδια+trasparency στη notification+mod pop up menu κατεβαστε αυτο που εχω φιαξει.

ΠΡΟΣΟΧΗ,ειναι μονο για JVQ odex(stock)μην επιχειρησετε να τo φλασαρετε σε αλλη ρομ γιατι θα μπρικαρετε!!!

Τo φλασαρετε,χωρις να το αποσυμπιεσετε,μεσω cwm recovery αφου πρωτα εχετε κανει wipe cache+wipe dalvik (ΟΧΙ Wipe data/factory reset!!!)

Καποια απο αυτα φαινονται στο screenshot που παραθετω.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Oσοι ειστε με stock JVQ και θελετε για εικονιδια+trasparency στη notification+mod pop up menu κατεβαστε αυτο που εχω φιαξει.

ΠΡΟΣΟΧΗ,ειναι μονο για JVQ odex(stock)μην επιχειρησετε να τo φλασαρετε σε αλλη ρομ γιατι θα μπρικαρετε!!!

Τo φλασαρετε,χωρις να το αποσυμπιεσετε,μεσω cwm recovery αφου πρωτα εχετε κανει wipe cache+wipe dalvik (ΟΧΙ Wipe data/factory reset!!!)

Καποια απο αυτα φαινονται στο screenshot που παραθετω.

 

Γεια σου Truckman τιτανομεγιστε, που θα'λεγε και ο Αλεφαντος. Πολυ ωραια δουλεια!!! Επιτελους ξεφορτωθηκα το battery circle widget!!!:up:

Link to comment
Share on other sites

Oσοι ειστε με stock JVQ και θελετε για εικονιδια+trasparency στη notification+mod pop up menu κατεβαστε αυτο που εχω φιαξει.

ΠΡΟΣΟΧΗ,ειναι μονο για JVQ odex(stock)μην επιχειρησετε να τo φλασαρετε σε αλλη ρομ γιατι θα μπρικαρετε!!!

Τo φλασαρετε,χωρις να το αποσυμπιεσετε,μεσω cwm recovery αφου πρωτα εχετε κανει wipe cache+wipe dalvik (ΟΧΙ Wipe data/factory reset!!!)

Καποια απο αυτα φαινονται στο screenshot που παραθετω.

 

Παρη κατεβασα τα Mod σου παρολο που δεν κανουν για την ρομ που εχω και τα ανοιξα να δω τι εχεις βαλει μεσα.Πραγματικα επελεξες ωραια χρωματα.Ομως ειδα οτι μεσα στο φακελο drawable-hdpi υπαρχουν και τα quick panel εικονιδια,τα οποια εχουν αυτο το πρασινο χρωμα που δεν μου αρεσει.Στον δικο μου φακελο δεν υπαρχουν αυτα τα εικονιδια,αν υπηρχαν θα μπορουσα να τους αλλαζω χρωμα να κανω γαλαζια.Ξερεις πως γινεται να αλλαξω το χρωμα στο quick panel χωρις adb και τετοια;

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Εχει δοκιμασει κανεις τα JKays Deluxe Themes απο το xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1037157 ? Ισχυει πως δουλευει και για odexed roms? Γενικα ειναι δυνατον themes που σου αλλαζουν τα εικονιδια της notification bar, να ειναι για odexed roms? Δεν θελω να αλλαξω την rom σε deodexed, ειδικα τωρα που ολα φαινονται να δουλευουν σωστα...Χρησιμοποιω jvq με speedmod t21.

Ναι δουλεύουν μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση :

 

Εχω την 2.2.1 σε κινητο ελληνικης εισαγωγης ..σαφεστατα την περασα με 0din ...Λοιπον τωρα πουα θαβγει και ελληνικη 2.3 ..θα μπορω να εχ ω παλι εγγυηση ασχετως με το αν θα την περασω με Kies --0din ??? ή θα πρεπει να γυρισω σε 2.2 επισημη και μετα να κανω update μεσω kies?????

 

Ναι βιαζομαι θα μου πεις ...κατσε πρωτα να βγει Ελλαδα ...:P:P

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση :

 

Εχω την 2.2.1 σε κινητο ελληνικης εισαγωγης ..σαφεστατα την περασα με 0din ...Λοιπον τωρα πουα θαβγει και ελληνικη 2.3 ..θα μπορω να εχ ω παλι εγγυηση ασχετως με το αν θα την περασω με Kies --0din ??? ή θα πρεπει να γυρισω σε 2.2 επισημη και μετα να κανω update μεσω kies?????

 

Ναι βιαζομαι θα μου πεις ...κατσε πρωτα να βγει Ελλαδα ...:P:P

 

Και με odin να την περασεις παλι εντος εγγυησης θα εισαι (αν συμφωνει και το product code φυσικα και δεν εχεις root η lagfix). Δεν χρειαζεται να περασεις την ελληνικη 2.2 πρωτα, εκτος αν θελεις ντε και καλα να περασεις την ελληνικη απο kies. Το θεμα ειναι οτι για να την περασεις απο odin, πρεπει πρωτα καπου να την βρουμε:) Η jph αν ενθυμουμαι καλα δεν υπηρχε στο samfirmware.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Πάντως υποτίθεται ότι η Ελληνική 2.3.3 θα βγει την ερχόμενη βδομάδα... οπότε μπορείτε ίσως να περιμένετε λίγες μέρες και θα έρθει από το Kies με εγγύηση. Αυτό το λέω για τις περιπτώσεις πρωτάρηδων που δεν έχουν βάλει rom και ανησυχούν.

 

Ενταξει εγω εμεινα πισω γιατι ως κατοχος του ομνια παλιοτερα εφαγα τη μιση μ ζωη που λεει ο λογος με τις καστομ ρομ.Οποτε ειπα στον γαλαξια να ξεκινησω τα φλασαρισματα οταν σταματησουν τα επισημα!αλλα αυτο ειναι αλλο πραμα που κανει η σαμσουγκ ελλας...τωρα θα μου πειτε τι λειτουργει σωστα σ αυτη τη χωρα..:-@:-@

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ διαβασμα σε διαφορα ποστ καταφερα επιτελους να αλλαξω τα εικονιδια στο system apk Με καποια αλλα.Με την μεθοδο root explrorer,και επικοληση στην ιδια θεση το δικο μου system apk.Διαβασα σε ενα ποστ εδω στο φορουμ το οποιο ειναι αδυνατον αν το βρω απο την αναζητηση,στο οποιο ενα παιδι ελεγε για ενα προγραμμα στο οποια βαζεις οτι εικονιδια θες και στα προσαρμοζει ακριβως στις σωστες διαστασεις που εχει το galaxy.ξερετε πως λεγεται αυτο το προγrαμμα;
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Παρη κατεβασα τα Mod σου παρολο που δεν κανουν για την ρομ που εχω και τα ανοιξα να δω τι εχεις βαλει μεσα.Πραγματικα επελεξες ωραια χρωματα.Ομως ειδα οτι μεσα στο φακελο drawable-hdpi υπαρχουν και τα quick panel εικονιδια,τα οποια εχουν αυτο το πρασινο χρωμα που δεν μου αρεσει.Στον δικο μου φακελο δεν υπαρχουν αυτα τα εικονιδια,αν υπηρχαν θα μπορουσα να τους αλλαζω χρωμα να κανω γαλαζια.Ξερεις πως γινεται να αλλαξω το χρωμα στο quick panel χωρις adb και τετοια;
Δεν ειναι τοσο απλο να τους αλλαξεις χρωμα.Θα πρεπει να βγαλεις αυτα που υπαρχουν(αν σου αρεσουν αυτα) και να πεσει δουλεια στη συνεχεια με το photoshop,διαδικασια δηλαδη.Εκτος αυτου αν δεν εχω την ρομ που εχεις εσυ φορτωμενη στο δικο μου να κανω τις ταρζανιες με δοκιμες δεν μπορω να σου πω κατι συγκεκριμενο.

 

 

Το boot animation περνάει μέσω CWM όπως και τα υπόλοιπα zip;
Eξαρταται απο που το εχεις κατεβασει και τι οδηγιες δινει ο dev για το περασμα του.
Link to comment
Share on other sites

Η jph αν ενθυμουμαι καλα δεν υπηρχε στο samfirmware.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Θα φρικαρω ρε Πανο...:p Η ελληνικη JPH για οποιον τη χρειαζεται ειναι στο θεμα με τα επισημα firmwares, μαζι με ολα τ'αλλα... Εδω και τοσους μηνες.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

1. Στον οδηγο εχει ειδικη υποσημειωση οπου εξηγει αναλυτικα τι ειναι το repartition και που χρειαζεται. Στην περιπτωση σου θα κανεις repartition.

 

2.Kernel πρεπει να περασεις καταρχας για να γινεις root. Απο εκει και περα θα βελτιωσει αισθητα και την αποδοση του κινητου (ασχετα με το αν θα κανεις lagfix η οχι).

3. Στο tapatalk το εχει κανονικα το φορουμ με το ονομα myphone.gr και ειναι μεσα σε καποια απο τις κατηγοριες της τεχνολογιας. Ψαχτο λιγο και θα το βρεις.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

ΩΡΑΙΑ!ευχαριστω παρα πολυ!η εφαρμογη κολλουσε για καποιο λογο γι αυτο δεν εβρισκα το φορουμ!!να ρωτησω τωρα και κατι αλλο..ξερει κανενας ποιος ειναι ο πιο σταθερος κερνελ για αυτη την jvi 2.3.3?τον εγκαθιστω μεσω odin?

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα φρικαρω ρε Πανο...:p Η ελληνικη JPH για οποιον τη χρειαζεται ειναι στο θεμα με τα επισημα firmwares, μαζι με ολα τ'αλλα... Εδω και τοσους μηνες.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Οχι μη φρικαρεις:p Eννοειται οτι την εχουμε εδω, απλα θυμαμαι οτι στην αρχη που πρωτοβγηκε δεν την βρισκαμε για να την φλασαρουμε απο odin και καποιος φιλος απο εδω την ειχε ανεβασει. Γιαυτο λεω αντιστοιχα οτι δεν ξερω αν θα μπορουμε να βρουμε τωρα την υποτιθεμενη ελληνικη 2.3.3 που θα κυκλοφορησει για να την φλασαρουμε με odin.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, thanks Πάρη για το test :) Aναρωτιέμαι αν δουλεύει και σε Froyo... θα δοκιμάσω.

 

γεια σου Τυχερακια.

ειδα αυτο το ποστ που ειχες κανει για το Ελληνικο πληκτρολογιο του 2.3.3. Μολις εβαλα την XXJVP και διαπιστωσα οτι δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο. Μηπως μπορεις να με βοηθησεις σ αυτο ; Εχεις κατι υποψη σου ?

 

σε ευχαριστω πολυ!

Αντωνης

VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

γεια σου Τυχερακια.

ειδα αυτο το ποστ που ειχες κανει για το Ελληνικο πληκτρολογιο του 2.3.3. Μολις εβαλα την XXJVP και διαπιστωσα οτι δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο. Μηπως μπορεις να με βοηθησεις σ αυτο ; Εχεις κατι υποψη σου ?

 

σε ευχαριστω πολυ!

Αντωνης

 

Δες έχεις παρά να διαβάσεις το θέμα του «οδηγοί για νέους χρήστες». Εκεί θα βρεις και το swype για ginger.

 

Sent from my GT-I9000

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

γεια σου Τυχερακια.

ειδα αυτο το ποστ που ειχες κανει για το Ελληνικο πληκτρολογιο του 2.3.3. Μολις εβαλα την XXJVP και διαπιστωσα οτι δεν εχει ελληνικο πληκτρολογιο. Μηπως μπορεις να με βοηθησεις σ αυτο ; Εχεις κατι υποψη σου ?

 

σε ευχαριστω πολυ!

Αντωνης

 

Γεια σου Αντώνη ναι, αναλυτικές οδηγίες στο θέμα οδηγοί για νέους χρήστες :)

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις τον semaphone kernel 1.3.0 στην jvq να μας πει εντυπωσεις...;

Ειμαι με t21 αλλα περιμενω τον supercurio.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Αδικα ανυσηχουσαμε οτι ειχε <αρωστησει ο δικος μας>:lol: , t22 on the air
Link to comment
Share on other sites

Αδικα ανυσηχουσαμε οτι ειχε <αρωστησει ο δικος μας>:lol: , t22 on the air

 

Χαχαχα ναι ειπα κι εγω κατι επαθε. Τον δοκιμασες? Εγω φλασαρω τωρα:)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...