Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι θελεις να βαλεις την jpu?ειναι παλια αυτη η ρομ,αν θελεις να φλασαρεις βαλε την js7,να εχεις υποψη σου μονο οτι με αυτες τις ρομ θα βγεις εκτος εγγυησης

 

αυτό το έχω υπόψιν μου αλλά θέλω να δοκιμάσω κάτι καλύτερο γιατί με αυτή τη ρομ μου ψιλοκολλάει... δεν ξέρω τι θα συναντήσω με τις άλλες, μπορεί να είναι κ χειρότερα τα πράγματα αλλά δεν νομίζω! την js7 την φλασάρω όπως κ ο οδηγός που είδα για την jpu; δεν γνωρίζω πολλά κ γι'αυτό προτιμώ να ακολουθήσω κάποιον οδηγό! :)

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αυτό το έχω υπόψιν μου αλλά θέλω να δοκιμάσω κάτι καλύτερο γιατί με αυτή τη ρομ μου ψιλοκολλάει... δεν ξέρω τι θα συναντήσω με τις άλλες, μπορεί να είναι κ χειρότερα τα πράγματα αλλά δεν νομίζω! την js7 την φλασάρω όπως κ ο οδηγός που είδα για την jpu; δεν γνωρίζω πολλά κ γι'αυτό προτιμώ να ακολουθήσω κάποιον οδηγό! :)

 

τα ιδια ακριβως ειναι απλα στα αντιστοιχα πεδια βαζεις αυτα της js7

και ο οδηγος στην αρχη ειναι αναλυτικοτατος και κατανοητος

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Όχι η BUJP7 είναι η επίσημη έκδοση της Vodafone στα ευρωπαϊκά μοντέλα (μάλλον δεν έχει ελληνικό πληκτρολόγιο και Swype αν και δεν είμαι σίγουρος). Aν θες μπορείς να την κατεβάσεις από το samfirmware, nikoskon.

 

κ ελληνικό πληκτρολόγιο έχει κ swype, απ'το kies έκανα την αναβάθμιση από bujp5 σε bujp7!

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

κ ελληνικό πληκτρολόγιο έχει κ swype, απ'το kies έκανα την αναβάθμιση από bujp5 σε bujp7!

 

evoula_ δες λίγο στο Ρυθμίσεις->Πληροφορίες σχετικά το τηλέφωνο

ποιά έκδοση φάσματος έχεις και πες μου αν μπορείς.

 

Άλεξ, θενξ! Με το samfirmware βρήκα την υγειά μου! :)

 

Δηλαδή όλα αυτά τα firmwares που παραθέτω στην φωτό είναι της Vodafone?

Edited by nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Απλα να αναφερω για τους ενδιαφερομενους οτι με την JS7 που εβαλα χθες παρατηρησα μια μικρη βελτιωση στη μπαταρια. Σημερα τετοια ωρα το κινητο μου εβγαζε ενδειξη να το φορτισω (κατω απο 10%) Τωρα εχω 41% και το εχω λιωσει και στα angry birds και χρησιμοποιω και ζωντανη ταπετσαρια. Αν και δεν χρησιμοποιησα σημερα το wifi παρα πολυ οπως συνηθιζω αλλα και παλι υπαρχει αισθητη διαφορα. (Ανουσια ομως γιατι αναγκαστικα θα το φορτισω για να βγαλει την αυριανη μερα). Να επισημανω οτι πριν ειχα την official 2.2 froyo... (ξουτ ξουτ απο μακρια και αγαπημενοι)
Link to comment
Share on other sites

κ ελληνικό πληκτρολόγιο έχει κ swype, απ'το kies έκανα την αναβάθμιση από bujp5 σε bujp7!

 

Thanks Evoula, good to know. Μήπως μπορείς να γράψεις στον dialer *#1234# και να πεις λίγο τα PDA κτλ?

 

 

Δηλαδή όλα αυτά τα firmwares που παραθέτω στην φωτό είναι της Vodafone?

 

Όχι, τα BU μόνο. To AO είναι της Ο2, και το BV της Orange.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όχι, τα BU μόνο. To AO είναι της Ο2, και το BV της Orange.

 

Respect Alex!

Θα κατεβάσω τότε την I9000BUJS3 για να δω ποιό είναι το latest modemάκιον

που χρησιμοποιεί η Vodafone.

Τα έχω πάρει με καλό μάτι τα modems της. ;)

 

Σημείωση: Η JS7 δεν έχει τις 4 Ολλανδικές εφαρμογές!!!! :)

Edited by nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Respect Alex!

Θα κατεβάσω τότε την I9000BUJS3 για να δω ποιό είναι το latest modemάκιον

που χρησιμοποιεί η Vodafone.

Τα έχω πάρει με καλό μάτι τα modems της. ;)

 

Σημείωση: Η JS7 δεν έχει τις 4 Ολλανδικές εφαρμογές!!!! :)

 

Ποιά JS7 έβαλες; Αυτή από το samfirmware ή τη δικιά μου από το πρώτο ποστ; Γιατί υποψιάζομαι ότι δε θα έχεις ούτε Ελληνικό Swype

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο κανενα 2ωρο ενασχολησης με την darkys 9.3 μπορω να πω κι εγω οτι αποκομισα θετικοτατες εντυπωσεις απο την πρωτη μου επαφη με καθαρη customια. ΟΚ λιγο ο αρχικος ενθουσιασμος, απο μαμα που εισαι "στεγνος" σε custom που δεν ξερεις τι να πρωτοπειραξεις, λιγο τα ομορφα animations και ο launcher που πρωτη φορα εχω στο κινητο, ολα αυτα μου εφτιαξαν ιδιαιτερως τη διαθεση θα ελεγα:)

 

Για να δουμε τωρα και την καθαρη εικονα μαζι με τα αρνητικα της, δουλευοντας το 2-3 μερες. Για τη δοκιμη και την εμπειρια παντως αξιζει σιγουρα μια δοκιμη η customια. Για να δουμε εαν μεινω με αυτην ως το gingerbread...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ποιά JS7 έβαλες; Αυτή από το samfirmware ή τη δικιά μου από το πρώτο ποστ; Γιατί υποψιάζομαι ότι δε θα έχεις ούτε Ελληνικό Swype

 

Από samfirmware,

και δεν έχω ελληνικό Swype! :(

 

Ποιά η διαφορά αυτής που ανέβασες με αυτή του samfirmware;

Η official δεν υποτίθεται πως είναι μια;

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο κανενα 2ωρο ενασχολησης με την darkys 9.3 μπορω να πω κι εγω οτι αποκομισα θετικοτατες εντυπωσεις απο την πρωτη μου επαφη με καθαρη customια. ΟΚ λιγο ο αρχικος ενθουσιασμος, απο μαμα που εισαι "στεγνος" σε custom που δεν ξερεις τι να πρωτοπειραξεις, λιγο τα ομορφα animations και ο launcher που πρωτη φορα εχω στο κινητο, ολα αυτα μου εφτιαξαν ιδιαιτερως τη διαθεση θα ελεγα:)

 

Για να δουμε τωρα και την καθαρη εικονα μαζι με τα αρνητικα της, δουλευοντας το 2-3 μερες. Για τη δοκιμη και την εμπειρια παντως αξιζει σιγουρα μια δοκιμη η customια. Για να δουμε εαν μεινω με αυτην ως το gingerbread...

 

περιμενω τελικες εντυπωσεις :D

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η rom simply galaxy αρχίζει και παίρνει κομμάτι απο τη πίτα.

Έχει βγάλει βασισμένη σε JS7 και νομίζω default kernel ο ultimate του DamianGTO που πρέπει να είναι πολύ καλός, καθώς πολλοί παρακαλάνε να μπει στη κουζίνα.

Ίσως την δοκιμάσω αύριο-μεθαύριο.

Link to comment
Share on other sites

evoula_ δες λίγο στο Ρυθμίσεις->Πληροφορίες σχετικά το τηλέφωνο

ποιά έκδοση φάσματος έχεις και πες μου αν μπορείς.

 

μόλις άλλαξα firmware!

 

 

Thanks Evoula, good to know. Μήπως μπορείς να γράψεις στον dialer *#1234# και να πεις λίγο τα PDA κτλ?

 

αυτά τα έχω σημειωμένα! PDA:I9000BUJP7, PHONE:I9000BUJP7, CSC:I9000GVGRJP5

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η rom simply galaxy αρχίζει και παίρνει κομμάτι απο τη πίτα.

Έχει βγάλει βασισμένη σε JS7 και νομίζω default kernel ο ultimate του DamianGTO που πρέπει να είναι πολύ καλός, καθώς πολλοί παρακαλάνε να μπει στη κουζίνα.

Ίσως την δοκιμάσω αύριο-μεθαύριο.

 

την εχω τσεκαρει μερες τωρα :D

εχει πολυ ωραιο θεματακι, αλλα νομιζω μεχρι εκει

πρεπει να υστερει σε σχεση με darky

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Από samfirmware,

και δεν έχω ελληνικό Swype! :(

 

Ποιά η διαφορά αυτής που ανέβασες με αυτή του samfirmware;

Η official δεν υποτίθεται πως είναι μια;

 

E προφανώς αυτή που ανέβασα έχει Ελληνικά... κατά τ'άλλα είναι ίδια. Η JS7 βγήκε στη Σουηδία, και το CSC JS1 που έχει δεν έχει Ελληνικά.

 

μόλις άλλαξα firmware!

 

αυτά τα έχω σημειωμένα! PDA:I9000BUJP7, PHONE:I9000BUJP7, CSC:I9000GVGRJP5

 

Ωραία, ούτε αυτή υπάρχει στο samfirmwares, η JP7 που είναι εκεί είναι Αγγλική ή κάτι, και δεν έχει Ελληνικά, και νομίζω παλιότερο modem. Αnyway, oποιαδήποτε 2.2.1 υπερτερεί, όπως θα ανακαλύψεις. Ποιά εβαλες τελικα;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

E προφανώς αυτή που ανέβασα έχει Ελληνικά... κατά τ'άλλα είναι ίδια. Η JS7 βγήκε στη Σουηδία, και το CSC JS1 που έχει δεν έχει Ελληνικά.

 

Μόνο το CSC άλλαξες δηλαδή. ΟΚ.

Απλά θα κάτσω αύριο να του περάσω ελληνικό Swype με root explorer.

Για σήμερα μόνο flash και root με SOCR 1.7 έγινε.

Εις αύριον τα υπόλοιπα.

Καληνύχτες.

Link to comment
Share on other sites

E προφανώς αυτή που ανέβασα έχει Ελληνικά... κατά τ'άλλα είναι ίδια. Η JS7 βγήκε στη Σουηδία, και το CSC JS1 που έχει δεν έχει Ελληνικά.

 

 

 

Ωραία, ούτε αυτή υπάρχει στο samfirmwares, η JP7 που είναι εκεί είναι Αγγλική ή κάτι, και δεν έχει Ελληνικά, και νομίζω παλιότερο modem. Αnyway, oποιαδήποτε 2.2.1 υπερτερεί, όπως θα ανακαλύψεις. Ποιά εβαλες τελικα;

 

την js7.. τώρα παλεύω με το χειροκίνητο rooting.. νομίζω τα έκανα όλα καλά.. αλλά δεν βρίσκω το superuser permissions στο market!

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

την js7.. τώρα παλεύω με το χειροκίνητο rooting.. νομίζω τα έκανα όλα καλά.. αλλά δεν βρίσκω το superuser permissions στο market!

 

ψάξε chainsdd, άμα δεν το βρεις και πάλι γράψε εδώ και θα σου γράψω άλλο τρόπο

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

ψάξε chainsdd, άμα δεν το βρεις και πάλι γράψε εδώ και θα σου γράψω άλλο τρόπο

 

οκ το βρήκα.. λέγεται σκέτο superuser γι'αυτό δεν το έβρισκα.. μήπως ξες πώς θα διαγράψω τώρα κ αυτά τα ολλανδικά αρχειάκια; :O

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3541887#post3541887

 

τα αρχειάκια είναι αυτά, είτε με root explorer είτε με systemapp remover :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

οκ το βρήκα.. λέγεται σκέτο superuser γι'αυτό δεν το έβρισκα.. μήπως ξες πώς θα διαγράψω τώρα κ αυτά τα ολλανδικά αρχειάκια; :O

Βασικα αν κατεβασες το superuser κανε εγκατασταση και αν σου ζητησει αναβαθμιση κανε την.Απο εκει και περα για να σβησεις τα αρχεια πρεπει να κατεβασεις το root explorer το οποιο ειναι επι πληρωμης στο μαρκετ (ευτυχως που μπορεις να γκουγκλαρεις οτι θες :) ) και μετα πας system/apps αν δεν κανω λαθος , πατας πανω δεξια που γραφει mount R/W βρισκεις τις εφαρμογες που εχουν καταληξη .apk και τις σβηνεις.Προσεξε μην σβησεις και καμια αλλη μαζι με αυτες...Στο τελος ξαναπατας πανω δεξια να αλλαξει ξανα ( mount R/O ) kai εισαι οκ...

Ξεχασα να αναφερω οτι μολις εγκαταστησεις το root explorer θα σου ζητησει δικαιωματα το su.Καλη τυχη :)

bodo
Link to comment
Share on other sites

Βασικα αν κατεβασες το superuser κανε εγκατασταση και αν σου ζητησει αναβαθμιση κανε την.Απο εκει και περα για να σβησεις τα αρχεια πρεπει να κατεβασεις το root explorer το οποιο ειναι επι πληρωμης στο μαρκετ (ευτυχως που μπορεις να γκουγκλαρεις οτι θες :) ) και μετα πας system/apps αν δεν κανω λαθος , πατας πανω δεξια που γραφει mount R/W βρισκεις τις εφαρμογες που εχουν καταληξη .apk και τις σβηνεις.Προσεξε μην σβησεις και καμια αλλη μαζι με αυτες...Στο τελος ξαναπατας πανω δεξια να αλλαξει ξανα ( mount R/O ) kai εισαι οκ...

Ξεχασα να αναφερω οτι μολις εγκαταστησεις το root explorer θα σου ζητησει δικαιωματα το su.Καλη τυχη :)

 

ωραία σίγουρα τότε κάτι έχω κάνει λάθος με τις χειροκίνητες οδηγίες κ το rageagainstthecage..

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

Επιβεβαιώνω και εγώ τη σταθερότητα της JS7 και τη σημαντική βελτίωση στην απόκριση της οθόνης. Ειδικά με τα animations απενεργοποιημένα, κοιτάς την οθόνη και πατιέται το πλήκτρο!! :lol:

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει δοκιμασει κανεις την insanity ρομ?

 

Βλεπω οτι υπαρχουν αρκετα καλα σχολια και ειναι απο τις "παλιες" ενεργες rom...

 

Για πειτε γνωμες...

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες,παιζει προβλημα με την επαναφορα 3 κουμπιων μεσω adb.Εκανα χθες πολλες φορες την διαδικασια που εχει στον οδηγο του RazvanG που εχει παραθεσει ο red herring αλλα δεν εκανε reboot στο τελος.Ακολουθησα ολη την διαδικασια μεσω odin 1.3,ξεζιπαρα ολα τα αρχεια που λεει ο οδηγος,χρησιμοποιησα το WinZip,αναγνωρισε το τηλ.το odin,ομως πατωντας start εβγαζε τις προτασεις με την εξελιξη της διαδικασιας στο τελος ομως εγραφε threads 0 succeed,failed 1.Μετα απο λεπτατο αποσυνδεα απο το καλωδιο δοκιμαζα αλλα τιποτα(μεσα γραφει πως σε 3 δευτερα κανει reboot,εγω ομως το αφηνα μερικα λεπτα για σιγουρια.Επισης πατωντας στο βημα 7 το download bat μου εβγαλε μαυρο παραθυρο οπως η γραμμη εντολων που εγραφε συνεχως σε 4-5 σειρες πως το adb δεν αναγνωριζεται ως εσωτερικη η εξωτερικη εντολη.Στις τελευταιες σειρες εγραφε Download mode on,απο κατω σειρα script complete,και απο κατω στο τελος πατηστε οποιοδηποτε πληκτρο για συνεχεια(οταν 1-2 φορες πατησα καποιο εσβηνε το παραθυρο).Δεν ειμαι γενικα πολυ εξοικειωμενος με κατεβασματα,ξεζιπαρισματα αρχειων,αντιγραφες κτλ.Ειναι η πρωτη φορα που κανω δοκιμη για επαναφορα,δεν ειμαι ρουτ,δεν εχω φλασαρει τιποτα ανεπισημο ακομα,(εχω ετοιμη να βαλω την js7 και δεν παιζει το 3κουμπο:wacko:)Τι κανω;Μηπως να χρησιμοποιησω αλλη μεθοδο;Ευτυχως δεν μπρικαρε το τηλ.μεχρι στιγμης απο τις δοκιμες,υπαρχει τετοια περιπτωση ομως στις επομενες ωρες εαν δεν το ξαναπειραξω; Edited by nyxterinos
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...