Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια HELP! Θελω να περασω τη νεα 2.2.1 αλλα μολις διαπιστωσα οτι δεν λειτουργει ο συνδιασμος των τριων πληκτρων... Υπαρχει τροπος να ξεκλειδωσουν? (εκτος applications φυσικα για να ειμαι πιο σιγουρος)...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα στην παρεα.εχω περασει εδω και καιρο την 2.2 και σκεφτομουν σημερα να κανω την αναβαθμιση σε 2.2.1 που απ'οτι διαβαζω ειναι καλυτερη.καταρχας υπαρχει πιθανοτητα να βγει σαν official update μεσω kies για να μην χασω την εγγυηση?και μια δευτερη απορια.εβλεπα καποιες roms του darky που μου αρεσαν εμφανισιακα τουλαχιστον(δεν ξερω τι αλλες διαφορες εχουν απο τις officials) και ρωταω αν μπορω να περασω μια τετοια rom εχοντας την 2.2.1.ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια HELP! Θελω να περασω τη νεα 2.2.1 αλλα μολις διαπιστωσα οτι δεν λειτουργει ο συνδιασμος των τριων πληκτρων... Υπαρχει τροπος να ξεκλειδωσουν? (εκτος applications φυσικα για να ειμαι πιο σιγουρος)...

ψαξε για την υπογραφη του red_hering

εχει εναν οδηγο για το πως να επαναφερεις τα 3 κουμπια

Καλησπερα στην παρεα.εχω περασει εδω και καιρο την 2.2 και σκεφτομουν σημερα να κανω την αναβαθμιση σε 2.2.1 που απ'οτι διαβαζω ειναι καλυτερη.καταρχας υπαρχει πιθανοτητα να βγει σαν official update μεσω kies για να μην χασω την εγγυηση?και μια δευτερη απορια.εβλεπα καποιες roms του darky που μου αρεσαν εμφανισιακα τουλαχιστον(δεν ξερω τι αλλες διαφορες εχουν απο τις officials) και ρωταω αν μπορω να περασω μια τετοια rom εχοντας την 2.2.1.ευχαριστω πολυ

λογικα καποια στιγμη θα βγει και στην Ελλαδα, μαλλον θα αργησει ομως

ναι μπορεις να βαλεις οποια θελεις, διαβασσε τις οδηγιες στο site με τη rom του darky

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που θελω να γυρισω απο του darky στην κανονικη πως γινεται?

 

Flash με odin...

 

//Darky's 9.3/DamianGTO//

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

αντώνη έγινες καλά;

στο θέμα μας, δεν είναι τελικά μόνο για όσους έχουνε ρουτ

διάβαζα και λέει οτι σου κάνει ρουτ το app το ίδιο.. O.o

Εχεις δικιο και ξεχασα να το γραψω. το trojan παιρνει δικαιωματα root και κανει την ζημια. καιρος ειναι η google να αρχισει να ελεγχει τις εφαρμογες πριν κυκλοφορησουν στο market, οπως γινεται στο market της apple.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η JS5 ειναι καλυτερη απο την JS3 που ηδη εχω? Αξιζει να την flashαρω?

 

απο οσα διαβαζω γενικοτερα ιδιες ειναι...:)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

απο οσα διαβαζω γενικοτερα ιδιες ειναι...:)

 

Προσωπικά έχω παρατηρήσει μεγαλύτερη κατανάλωση στη JS5 :confused: Δεν ξέρω γιατί αλλα ό,τι κι αν δοκίμασα, τις 3 μέρες που μου έβγαζε -με σχετική άνεση- η JS3, η JS5 δε τις πλησιάζει καν.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω παρατηρήσει μεγαλύτερη κατανάλωση στη JS5 :confused: Δεν ξέρω γιατί αλλα ό,τι κι αν δοκίμασα, τις 3 μέρες που μου έβγαζε -με σχετική άνεση- η JS3, η JS5 δε τις πλησιάζει καν.. :worry:

δεν ξερω εαν αυτο γινεται σε σενα μονο η ειναι γενικοτερο αλλα οπως και να εχει η αυτονομια ειναι τελειως υποκειμενικη υποθεση...τρεις μερες παντως εμενα δεν μου βγαζει σε καμια περιπτωση:(...δυο το μεγιστο:confused:

 

 

Αρα λογικα δεν αξιζει να την περασω εφοσον εχω την JS3.

 

γνωμη μου ειναι να μεινεις οπως εισαι...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω παρατηρήσει μεγαλύτερη κατανάλωση στη JS5 :confused: Δεν ξέρω γιατί αλλα ό,τι κι αν δοκίμασα, τις 3 μέρες που μου έβγαζε -με σχετική άνεση- η JS3, η JS5 δε τις πλησιάζει καν.. :worry:

 

και εγώ την js5 για αυτό την έβγαλα...το κινητό τις δύο μέρες χρήσης με κιάλια τις βλέπει,πόσο μάλλον τις 3...αλλά είναι πολύ σταθερή και γρήγορη έκδοση κατά τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ την js5 για αυτό την έβγαλα...το κινητό τις δύο μέρες χρήσης με κιάλια τις βλέπει,πόσο μάλλον τις 3...αλλά είναι πολύ σταθερή και γρήγορη έκδοση κατά τα άλλα.

Να ξερετε οτι γενικα 2 συσκευες που εχουν την ιδια ρομ, π.χ την js5, το πιο πιθανο οτι θα εχουν διαφορα στην αυτονομια, αλλωτε μεγαλη και αλλοτε μικρη (διαφορα).

Ο καθενας χρησιμοποιει αλλες ρυθμισεις, αλλα widget, αλλους συγχρονισμους. παιζει ρολο το δικυτο κινητης τηλεφωνιας, ακομα και οι περιοχες στις οποιες βρισκομαστε, γιατι η ισχυς του σηματος επηρεαζει και τον δεκτη των κινητων.

οποτε γνωμη μου οτι το θεμα της αυτονομιας ειναι κατα μεγαλο ποσοστο κατι υποκειμενικο και εκτος καποιων βασικων ρυθμισεων και συμβουλων, ολα τα αλλα απλα μενουν στην...θεωρια, και η πραξη τις περισσοτερες φορες απεχει αρκετα απο την θεωρια.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συγκρίνω με άλλο κινητό αλλά με το ίδιο.Μια βδομάδα που είχα την js5 μου κρατούσε η μπαταρία 2 μέρες το πολύ χωρίς browsing μόνο μηνύματα και τηλέφωνα.Ενώ με την 2.1 που είχα πριν κρατούσε 3 μέρες με λίγο browsing ίδιες ρυθμίσεις και η γυναίκα να παίζει 20 λεπτά την μέρα τουλάχιστον angry birds :P .Προσωπικά δηλαδή είδα τεράστια διαφορά.Τώρα βέβαια με speedmode k12u επέστρεψε στα αρχικά επίπεδα η μπαταρία και είμαι υπέρ ικανοποιημένος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Επειδη εχω τρελαθει να ψαχνω και ακρη δεν βρησκω εχω το εξης firmware pda xwjg5 phone xxjg1 csc xxjg4 product code hkdxeu και δεν μπορω να κανω αναβαθμιση μεσω kies μπορει να γινει αναβαθμιση με kies patcher και αν μπορει καποιος να με παραπεμψει σε καποιο οδηγο!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Επειδη εχω τρελαθει να ψαχνω και ακρη δεν βρησκω εχω το εξης firmware pda xwjg5 phone xxjg1 csc xxjg4 product code hkdxeu και δεν μπορω να κανω αναβαθμιση μεσω kies μπορει να γινει αναβαθμιση με kies patcher και αν μπορει καποιος να με παραπεμψει σε καποιο οδηγο!

 

από όσα ξέρω το patcher πλέον δεν δουλεύει γιατί η samsung σταμάτησε να δίνει τις αναβαθμίσεις από εκεί

διάβασε το πρώτο άρθρο σε αυτό το θέμα και βάλε την Js5(2.2.1)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συγκρίνω με άλλο κινητό αλλά με το ίδιο.Μια βδομάδα που είχα την js5 μου κρατούσε η μπαταρία 2 μέρες το πολύ χωρίς browsing μόνο μηνύματα και τηλέφωνα.Ενώ με την 2.1 που είχα πριν κρατούσε 3 μέρες με λίγο browsing ίδιες ρυθμίσεις και η γυναίκα να παίζει 20 λεπτά την μέρα τουλάχιστον angry birds :P .Προσωπικά δηλαδή είδα τεράστια διαφορά.Τώρα βέβαια με speedmode k12u επέστρεψε στα αρχικά επίπεδα η μπαταρία και είμαι υπέρ ικανοποιημένος.

Να διευκρινισω κατι πανω σε αυτο που λες.

Οποιαδηποτε 2.2.1 (js5,js3,jpy) σε σχεση με οποιαδηποτε 2.1 δεν εχει καμια σχεση. ακομα και χωρις να εγκαταστησεις καμια εξτρα εφαρμογη, θα ειχες και παλι διαφορες στην αυτονομια, στην ιδια συσκευη με 2.1 και με 2.2.1.

Στην 2.2.1 εκτος απο τις διαφορες που ειναι οπτικες, υπαρχουν και λεπτομερειες και διαφορες που εχουν να κανουν με το ιδιο το λειτουργικο, τον δεκτη gps, τους sensors (proximity).

ακομα και το gmail εχει διαφορες σε σχεση με την 2.1. διαφερει στον συγχρονισμο, εχουν ενεργοποιηθει οι ετικετες πλεον και αρκετα αλλα.

Ακομα και το market εχει αλλαξει και εχει βαρυνει αρκετα.

 

δεδομενου λοιπον ολα αυτα, θεωρω οτι η διαφορα στην αυτονομια ειναι απολυτα φυσιολογικη.

Φιλε ntragas το σχολιο μου παραπανω δεν το εγραψα για να διαφωνησω με τα λεγομενα σου, απλα εξηγησα το θεμα της αυτονομιας συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει και με αυτα που εχω δει απο τις ρομ που εχω βαλει στη συσκευη μου.

Στο δικο μου το galaxy με 2.2.1 jpy, η αυτονομια ειναι πολυ πολυ ασταθης. μπορει να μου κατεβει 10% σε 3 ωρες αναμονης, και αλλοτε να μου κατεβει 10% σε 5 ωρες αναμονης.

Αυτο που εχω προσεξει εγω μιας και το εψαξα πολυ το θεμα ειναι το εξης :

Ανοιξτε 7-8 εφαρμογες στο κινητο σας και βγειτε απο αυτες. δεν ειναι απαραιτητο να τις ανοιξετε παραλληλα. απλα μπειτε και βγειτε σε 7-8 εφαρμογες.

μετα αν ανοιξετε την διαχειριση εφαρμογων με πατημενο το κεντρικο πληκτρο, θα δειτε οτι ειναι ολες κλειστες. αν δεν ειναι, πατηστε και κλειστε τις ολες οσες εχουν μεινει ανοιχτες. ο browser και οι επαφες μενουν ανοιχτες απο μονες τους. οι υπολοιπες κλεινουν μολις βγουμε με το πληκτρο "πισω".

 

μετα κλειστε την διαχειριση και επιστρεψτε στην αρχικη οθονη. πηγαιντε ρυθμισεις --> εφαρμογες --> διαχειριση εφαρμογων. πατηστε στην καρτελα "σε εκτελεση" για να δειτε ποιες εφαρμογες (διεργασιες εφαρμογων) εκτελουνται αυτη την στιγμη.

θα παρατηρησετε λοιπον οτι ενω στην διαχειριση εφαρμογων φαινοταν οτι ειανι ολα κλειστα, εδω καποιες εφαρμογες φαινονται οτι υπαρχουν και ειναι ανοιχτες.

αυτο στην πραξη σημαινει οτι καποιες εφαρμογες απο αυτες, σας καταναλωνουν μπαταριουλα. αν πατησετε σε καποια απο τις εφαρμογες αυτες, σας ανοιγει τις επιλογες και μπορειτε να πατησετε "διακοπη". αυτο σημαινει οτι την διακοπτετε, αρα τοση ωρα κατι εκτελοταν.αρα, καταναλωνε μπαταρια, λιγη η πολλη, αναλογα με την εφαρμογη.

Εγω δοκιμασα να μπαινω σχετικα συχνα στις ρυθμισεις εκει, και να παταω διακοπη στις εφαρμογες που ειχαν μεινει ανοιχτες και δεν τις χρειαζομουν. και παρατηρησα οτι η αυτονομια ξεπερασε τις 30 ωρες. εφτασα μαλιστα και πανω απο 40 ωρες.

 

δοκιμαστε επισης να ανοιξετε το google maps, και μετα βγειτε. θα δειτε παλι στην διαχειριση εφαρμογων οτι την δειχνει κλειστη. αν πατε ομως στις ρυθμισεις που ειπα παραπανω, εκει την εμφανιζει οτι τρεχει. αρα χρησιμοποιει το gps (ισως) και σιγουρα καταναλωνει μπαταρια.

 

Πολλες εφαρμογες επισης ανοιγουν απο μονες τους, και φορτωνονται στην μνημη χωρις εσεις να τις εχετε ανοιξει. νομιζω οτι αυτο γινεται επειδη γενικα τις χρησιμοποιειτε, και το android τις ανοιγει γιατι στατιστικα πιστευει οτι θα την χρειαστειτε.

για παραδειγμα, εμενα η εφαρμογη "καθημερινη ενημερωση" ανοιγει πολλες φορες τη μερα, οσο και αν την κλεινω. το ιδιο ισχυει και για πολλες αλλες εφαρμογες.

 

τελος θα δειτε οτι στις ρυθμισεις --> εφαρμογες --> υπηρεσιες που εκτελουνται, υπαρχουν καποιες υπηρεσιες που εσεις εχετε κλεισει την εφαρμογη.

για παραδειγμα ενω ειχα ανοιξει το google maps καποια στιγμη, παρατηρησα οτι μετα απο 2-3 ωρες μπηκα στις ρυθμισεις και ειδα οτι η υπηρεσια εντοπισμου του google maps ανοιξε για λιγο και μετα εκλεισε την ωρα που κοιτουσα εκει.

 

συμφωνα με ολα τα παραπανω, που οπως ειπα τα εψαξα για αρκετο καιρο, θεωρω οτι η ασταθης αυτονομια, καθως και η διαφορα αυτονομιας απο συσκευη σε συσκευη και απο χρηστη σε χρηστη, μου φαινεται απολυτα φυσιολογικη.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σου, τα ιδια ακριβως παρατηρω κι εγω...ειδικοτερα ειμαι απο εκεινους που συχνα πυκνα μπαινουν στην διαχειριση εργασιων και ελεγχουν τι μενει ανοιχτο και τι οχι εκεινη τη στιγμη καθως σε θεματα διαχειρισης ειμαι πολυ ιδιοτροπος:)

η αυτονομια και στην δικη μου jpy ειναι μια ετσι μια αλλιως...γενικοτερα παντως διαφορροποιειται αναλογα με την προσωπικη χρηση του καθενος...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Εισαι θεος !να ρωτησω αξιζει η 2,2,1¨?Με το ελληνικο swype τι γινεται?χρειαζεται να κανω unroot την συσκευη και να βγαλλω το OCLF????

 

έχει ελληνικά, το ρουτ δεν χρειάζεται να το βγάλεις το oclf το βγάζεις και κάνε και ένα factory reset πριν περάσεις την 2.2.1

εάν είσαι σε 2.1 τώρα μην ασχοληθείς να πάρεις backups από ρυθμίσεις, μόνο από εφαρμογές

 

tonyk = μπάτσος του android.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα

λοιπον ας περασουμε σε ενα μικρο προβληματακκι που εχω.

ειμαι σε doc rom 9.1.3 με no-swipe euro keyboard.

 

παρολο που ενεργοποιω τα ελληνικα στο stock keyboard και κανω την εναλαγη scrollarωντας πανω στο space δεν εμφανιζονται τα ελληνικα γραμματα.

 

την λυση την εδωσα βαζοντας το HTC_ΙΜΕ που ειχα και πιο παλια,

ομως οταν παω να γραψω twit με την official εφαρμογη του twitter,μου εμφανιζει πληκτρολογιο μονο με κεφαλαια

 

καμμια βοηθεια?

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ειμαι σε 2.1. Ηθελα να περασω σε 2.2.1 αλλα με τις πτωσεις μπαταριας που λετε εχω τρομαξει! Ειμαι και γω σχολαστικος οσον αφορα ποιες εφαρμογες τρεχουν απο πισω, χρησιμοποιω task manager σε ignore list αυτα που χρησιμοποιω, το startup auditor για να κοβει ασχετες εφαρμογες απο το boot αλλα και να τις μπλοκαρει απτο να ξεκινησουν ξανα, και ολα πανε ρολοι και αρκετα γρηγορα. Μερικες φορες κανα lag εδω και εκει αλλα τπτ το ιδιαιτερο. Και με τον ADW Launcher EX ακομα πιο σφαιρατο..!Με 469 συνολικα εφαρμογες, παιχνιδια,, widgets και LWPs και μου κραταει πολυυυυυ παραπανω απο 3 μερες που διαβαζω! Βλεπω να μενω στη 2.1!!! Για μενα ενα απο τα σημαντικοτερα ισως και το σημαντικοτερο ειναι η μπαταρια σε μια συσκευη! Γι'αυτο εχω και επιφυλαξεις και για το Galaxy 2. Μαματο απο τεχνικα χαρακτηριστικα αλλα τι να το κανω τη 2η μερα να θελει φορτισμα! Θα δουμε...Ευχομαι η Samsung στο Official 2.2.1 ή στο 2.3 να κοιταξει να βελτιωσει την αυτονομια..

Οι ενημερωσεις υποτιθεται θα πρεπει να βελτιωνουν τα πραγματα οχι να τα χειροτερευουν!!! Παντως αποτι διαβαζω σε ολα τα forums βλεπω την 2.2 σαν τα vista-το μαυρο προβατο. Ευχομαι να φτιαξουν τα πραγματα γιατι το Galaxy S ειναι κινηταρα και αξιζει να ειναι Νο1!

Edited by jimking
Link to comment
Share on other sites

και εγώ την js5 για αυτό την έβγαλα...το κινητό τις δύο μέρες χρήσης με κιάλια τις βλέπει,πόσο μάλλον τις 3...αλλά είναι πολύ σταθερή και γρήγορη έκδοση κατά τα άλλα.

 

Εγώ που πέρασα την JS5 πριν από 3 μέρες ακόμη δε μου τελείωσε από τότε η μπαταρία και μάλιστα μόλις την έβαλα κατέβασα και τις εφαρμογές από την αρχή γιατί δεν προνόησα να κρατήσω αντίγραφο ασφαλείας. Μου κρατάει ακριβώς όσο μου κρατούσε και με την JS3. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί εσάς σας κρατάει η μπαταρία λιγότερο. Ίσως χρησιμοποιήσατε το τηλέφωνο περισσότερο χωρίς να το καταλάβετε.

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=978806

παιδιά απίστευτα γρήγορος launcher και αρκετά εύχρηστος θα έλεγα

δοκιμάστε τον αξίζει

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=978806

παιδιά απίστευτα γρήγορος launcher και αρκετά εύχρηστος θα έλεγα

δοκιμάστε τον αξίζει

 

τον ειχα βαλει πριν δυο μερες αλλα δεν μου αρεσε και τοσο και τον εβγαλα...

btw δοκιμαστε και τον launcher7...:)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

τον ειχα βαλει πριν δυο μερες αλλα δεν μου αρεσε και τοσο και τον εβγαλα...

btw δοκιμαστε και τον launcher7...:)

Σπέρνει ο launcher7....Τον έχω λίγες μέρες και μου άρεσε. Κυρίως γιατί είναι διαφορετικός απο τους άλλους, έτσι για να μη βαριόμαστε ρε παιδιά...

Να βγει και κανονική εκδοση για το SPB να έχουμε να αλλάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...