Jump to content

Android - Εφαρμογές: Launchers


vagelisda
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;  

1.626 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;

    • ADW Launcher (& EX)
      247
    • GO Launcher (& EX)
      603
    • LauncherPro (& Plus)
      304
    • Launcher 7
      30
    • SPB Mobile Shell
      144
    • Zeam Launcher
      57
    • Άλλος (ποιός);
      241


Recommended Posts

Έχω φορτώσει τον launcher pro με αρκετά widgets και το scrolling έχει αρχίσει να γίνεται υπερβολικά αργό και να κολλάει (ειδικά τα widgets του elixir2 αποδείχθηκαν πολύ βαριά).

 

Είναι θέμα cpu ή ram? Εκτός της αφαίρεσης των widgets' υπάρχει κανένας άλλος τρόπος βελτιστοποίησης της απόδοσης?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω φορτώσει τον launcher pro με αρκετά widgets και το scrolling έχει αρχίσει να γίνεται υπερβολικά αργό και να κολλάει (ειδικά τα widgets του elixir2 αποδείχθηκαν πολύ βαριά).

 

Είναι θέμα cpu ή ram? Εκτός της αφαίρεσης των widgets' υπάρχει κανένας άλλος τρόπος βελτιστοποίησης της απόδοσης?

 

Κάποιες φόρες και ενα reboot βοηθάει ,οταν το τηλέφωνο μενει συνέχεια ανοιχτό .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μέσα απο τις ρυθμίσεις του holo επιλέγεις αν θες να οριζόντια ή κάθετη σελιδοποίηση των εφαρμογών.Επισης ο φιλος cb600f μιλάει για τον holo launcher hd,ενώ εσύ για τον απλό holo launcher.Και εγώ με τον απλό holo ειμαι στο hd2 μου με 4.0.4 και όντως αν έχεις αρκετή ώρα να μπεις στο "συρτάρι" εφαρμογών,υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση της τάξης του 1 δευτερολέπτου μέχρι να αρχίσει να σκρολάρει γρήγορα.Bασικά υποψιάζομαι τι φταίει αλλά δεν ξέρω ακόμη πως να το διορθώσω.Κατά τα άλλα ειμαι ευχαριστημένος με τον συγκεκριμένο launcher και γενικά ότι εφαρμογή χρησιμοποιώ συχνά την έχω στις οθόνες,οπότε μια στο τόσο δε με ενοχλεί αυτή η μικρή καθυστέρηση

 

Όταν όμως κάνεις εγκατάσταση το Holo σου λέει όταν τον ανοίγεις,πως υπάρχει ο hd που είναι κατάλληλος για ics/jb.

 

Πραγματικά όμως με τον holo τον "απλο" από την πρώτη στιγμή βλέπω διάφορα στο τηλέφωνο.

Μετά από ακόμη πιο εντατική χρήση και αρκετό ζόρισμα, ο Holo τα πάει πολύ καλά, άρα ήρθε για να μείνει.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει κανεις πως εμφανιζεται στο tsf shell το μενου με τα flag effect?

προσπαθω να βγαλω αυτο τον χαρτη της google που δειχνει σε

το βιντεο στο σημειο 7.13,και δεν βρισκω ακρη...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει κανεις πως εμφανιζεται στο tsf shell το μενου με τα flag effect?

προσπαθω να βγαλω αυτο τον χαρτη της google που δειχνει σε

το βιντεο στο σημειο 7.13,και δεν βρισκω ακρη...

 

Παρότι χρησιμοποιώ τον Τsf ΣΧΕΔΌΝ εξ αρχής πραγματικά δεν είχα ιδέα ότι έχει τέτοιο εφέ.Καλό θα ήταν να στείλεις ένα μειλ στο support.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Παρότι χρησιμοποιώ τον Τsf ΣΧΕΔΌΝ εξ αρχής πραγματικά δεν είχα ιδέα ότι έχει τέτοιο εφέ.Καλό θα ήταν να στείλεις ένα μειλ στο support.
θα στειλω,απλα σκεφτηκα μηπως το γνωριζει καποιος πως γινεται για πιο συντομη απαντηση.

ποσο καιρο ειναι στην κυκλοφορια το tsf?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

6 μήνες σίγουρα ,ίσως και περισσότερο.Πρέπει να κοιτάξω πότε τον αγόρασα.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει κανεις πως εμφανιζεται στο tsf shell το μενου με τα flag effect?

προσπαθω να βγαλω αυτο τον χαρτη της google που δειχνει σε

το βιντεο στο σημειο 7.13,και δεν βρισκω ακρη...

 

Παρότι χρησιμοποιώ τον Τsf ΣΧΕΔΌΝ εξ αρχής πραγματικά δεν είχα ιδέα ότι έχει τέτοιο εφέ.Καλό θα ήταν να στείλεις ένα μειλ στο support.

 

κάποια εφέ που προμοτάρουν μέσω βίντεο δεν έχουν προσαρτηθεί ακόμα απλά τα διαφημίζουν. Το συγκεκριμένο δεν έχει ενσωματωθεί ακόμα και μάλλον θα γίνει στις επόμενες εκδόσεις.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

κάποια εφέ που προμοτάρουν μέσω βίντεο δεν έχουν προσαρτηθεί ακόμα απλά τα διαφημίζουν. Το συγκεκριμένο δεν έχει ενσωματωθεί ακόμα και μάλλον θα γίνει στις επόμενες εκδόσεις.
και αυτο το εφφε που εχουν με τις καρτελες στον media player.καποια στιγμη δουλεψε μονο του,και μετα χαθηκε και δεν μπορω να το επαναφερω:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

όταν έχουμε εγκατεστημένους δυο τρεις launcher αλλά έχουμε κάνει ΠΡΟΕΠΙΛΟΓΉ έναν από αυτούς,τρέχουν οι άλλοι από πίσω η όχι?
ναι ,τρεχουν απο πισω,γιατι οταν αλλαζω με το home swicher,αλλαζει στιγμιαια,δεν αργει να φορτωσει τον αλλον!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Oταν εχουμε κανει προεπιλογη που ρωταει ο φιλος πιο πανω, δεν νομιζω οτι τρεχει καποιος απο πισω. Δεν υπαρχει και λογος, αφου μας ρωτησε αν θελουμε μονο εναν, και του απαντησαμε ναι με την προεπιλογη.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στον task manager του κινητού δεν δείχνει να τρέχει κανεις άλλος πλην του holo.αλλά ρώτησα γιατί σήμερα μου έδειχνε και τον go launcher με μικρή όμως κατανάλωσή ram.
Link to comment
Share on other sites

Όταν όμως κάνεις εγκατάσταση το Holo σου λέει όταν τον ανοίγεις,πως υπάρχει ο hd που είναι κατάλληλος για ics/jb.

 

Πραγματικά όμως με τον holo τον "απλο" από την πρώτη στιγμή βλέπω διάφορα στο τηλέφωνο.

Μετά από ακόμη πιο εντατική χρήση και αρκετό ζόρισμα, ο Holo τα πάει πολύ καλά, άρα ήρθε για να μείνει.

Αν και βγαίνουμε offtopic,βάλε και supercharger v6 (αν το δε έχεις ήδη κάνει) και θα δεις να γίνεται ακόμη πιο smooth o holo.Και φυσικά μόνο σε πολύ δύσκολη κατάσταση θα δεις να ανανεώνονται τα εικονίδια του,όταν επιστρέψεις σε αυτόν.Πάντως εγώ τώρα δοκιμάζω τον holo hd και με supercharger v6 και αφαίρεση από το "συρτάρι" της καρτέλλας γραφικών στοιχείων που θεωρώ άχρηστη στον συγκεκριμένο launcher μιας και μπορεις να βάζεις widgets απευθείας από την οθόνη,δε παρατηρώ καθυστέρηση στο scrolling όταν μπαίνω σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

αλλά ρώτησα γιατί σήμερα μου έδειχνε και τον go launcher με μικρή όμως κατανάλωσή ram.

Πιθανον τον ειχες ανοιξει καποια στιγμη χθες και κραταει σαν μνημη την πληροφορια αυτη.

Link to comment
Share on other sites

ναι ,τρεχουν απο πισω,γιατι οταν αλλαζω με το home swicher,αλλαζει στιγμιαια,δεν αργει να φορτωσει τον αλλον!

 

εμένα αργεί, τον φορτώνει εκείνη την στιγμή και μάλιστα εκείνη τη στιγμή σχεδιάζει τα widges του!

Link to comment
Share on other sites

Αν και βγαίνουμε offtopic,βάλε και supercharger v6 (αν το δε έχεις ήδη κάνει) και θα δεις να γίνεται ακόμη πιο smooth o holo.Και φυσικά μόνο σε πολύ δύσκολη κατάσταση θα δεις να ανανεώνονται τα εικονίδια του,όταν επιστρέψεις σε αυτόν.Πάντως εγώ τώρα δοκιμάζω τον holo hd και με supercharger v6 και αφαίρεση από το "συρτάρι" της καρτέλλας γραφικών στοιχείων που θεωρώ άχρηστη στον συγκεκριμένο launcher μιας και μπορεις να βάζεις widgets απευθείας από την οθόνη,δε παρατηρώ καθυστέρηση στο scrolling όταν μπαίνω σε αυτό.

 

Κάτι πήρε το μάτι μου ,αλλά μου φάνηκε λίγο δύσκολο στην εγκατάσταση και το άφησα.

Στο xda βρήκα εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=16635544&postcount=2 κάποια πράγματα αλλά τα αρχεία που φαίνονται σαν pdf αλλα δεν είναι δεν μπορώ να τα καταβάσω.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=18703418&postcount=5021

 

Υπάρχει και ο οδηγός στο ποστ #8518 αλλά γράφει για την paranoid.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε δεξί κλικ--->αποθήκευση δεσμού ως...

και κατά το κατέβασμα σβήνεις το .pdf και μένει μόνο το .sh

Ο οδηγός ισχύει.Μπορείς να το κατεβάσεις και να το μετονομάσεις,κατευθείαν στο κινητό.Βusybox πλέον δε χρειάζεται να αλλάξεις και γίνονται όλα μέσα απο το script.Αλλά καλύτερα ας τα πούμε στο θέμα του hd2 για να μην μας την πούνε εδώ που ειμαστε offtopic

Link to comment
Share on other sites

Αν και βγαίνουμε offtopic,βάλε και supercharger v6 (αν το δε έχεις ήδη κάνει) και θα δεις να γίνεται ακόμη πιο smooth o holo.Και φυσικά μόνο σε πολύ δύσκολη κατάσταση θα δεις να ανανεώνονται τα εικονίδια του,όταν επιστρέψεις σε αυτόν.Πάντως εγώ τώρα δοκιμάζω τον holo hd και με supercharger v6 και αφαίρεση από το "συρτάρι" της καρτέλλας γραφικών στοιχείων που θεωρώ άχρηστη στον συγκεκριμένο launcher μιας και μπορεις να βάζεις widgets απευθείας από την οθόνη,δε παρατηρώ καθυστέρηση στο scrolling όταν μπαίνω σε αυτό.

 

Τι είναι το supercharger v6?

Link to comment
Share on other sites

πατωντας home button η backspace με παει στην οθονη αυτη που σας εδειξα παραπανω!

 

φίλε κατάλαβα τι έχει γίνει. Έχει ορισμένο εξ' αρχής το app drawer (μενού) ως default homescreen για αυτό δεν σου κάτι τίποτα όταν πατάς το home ή το backspace. Θα πας αριστερά κάτω στο στρόγγυλο κουμπί θα το πατήσεις θα δεις τις καρτέλες των οθονών. Εκεί θα πατήσεις πάνω αριστερά στο μικρό κουμπάκι, το οποίο είναι η επεξεργασία των οθονών και θα αλλάξεις πια θέλεις να είναι η default homescreen μετά είσαι οκ. Πάντως εχθές έκανε update ο tsf στην έκδοση 1.6 και έχει γίνει ακόμα καλύτερος έχουν προστεθεί και gestures.:)

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εχθές έκανε update ο tsf στην έκδοση 1.6 και έχει γίνει ακόμα καλύτερος έχουν προστεθεί και gestures.:)
στις αρχικες οθονες εχουν βαλει τα εφφε κυλισης?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να δω πότε θα βάλει επιλογή για φακέλους στις εφαρμογές ή τουλάχιστον τη δυνατότητα να τις βάζω με τη σειρά που θέλω εγώ. Τους έστειλα email. Αν υπήρχε ένας launcher με τις επιλογές του go και την αίσθηση του tsf, θα ήταν ο τέλειος πιστεύω
Link to comment
Share on other sites

Τον ξανά δοκιμάζω τον tsf

1 κάτω dock bar δεν έχει?

2 για να βάλω μία εφαρμογή σε μία οθόνη πρέπει να την σύρω από το app drawer?

3 η κάτω κάτω γραμμή της κάθε οθόνης έχει λιγότερο χώρο λόγω των εικονιδίων του κάδου αχρήστων και του μπλε εικονιδίου?

4 όταν αλλάζω την density για να μικρύνουν τα εικονίδια τα widgets δεν μικραίνουν?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Τελευταίως διαβαζω πολυ συχνα για νεους launcher οπως ο apex Holo και Nova και μαλιστα τους ανακαλυψα ως ονοματα στα θεματα που αφορουν το galaxy S2 και s3 …

Γι εμενα αυτοι μου είναι παντελώς άγνωστοι αφου ολο αυτόν το καιρο χρησιμοποιώ τον go launcher …

Η ερώτηση μου εχει να κανει με το αν πραγματικά αξίζουν ως launcher ( και μαλιστα περισσότερο από τον go) η αν είναι πολύ καλoι ιδιαίτερα για το galaxy και για αυτό τον λογο γίνετε πιο συχνα η αναφορα τους στα topic των galaxy...

Εχω παρει πρόσφατα το S3 και σκέφτομαι να ξαναβαλω το go αλλα λεω μηπως εχω χασει καποιες συνέχειες με το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...