Jump to content

Έχει μέλλον το Android;


 Κοινοποίηση

Έχει μέλλον το Android;  

41 members have voted

  1. 1. Έχει μέλλον το Android;

    • Ναι, θα τους κατακτήσει όλους
      36
    • Όχι, δεν θα ανταπεξέλθει στον ανταγωνισμό
      5


Recommended Posts

Η Google πριν 18 μήνες έκανε την είσοδο της στην αγορά της κινητής τηλεφωνίας με την διάθεση στην αγορά του λειτουργικού συστήματος Android για «έξυπνα» τηλέφωνα (Smartphones) αρχικά για την Ταϊβανέζικη HTC με μετέπειτα υιοθέτηση και χρήση του και από άλλους μεγάλους κατασκευαστές όπως η Motorola, Samsung, SonyEricsson κ.α. πριν κάνει και η ίδια το μεγάλο της κατασκευαστικό βήμα με την συσκευή Google Nexus One. Αν και όταν κυκλοφόρησε η 1.0 έκδοση έδωσε την αίσθηση ότι ήταν η 0.8 η οποία ήθελε δουλειά για να φτάσει στο επίπεδο της 1.0 όπως έχει δηλώσει στο παρελθόν ο αντιπρόεδρος του Engineering και Διευθυντής Ανάπτυξης του Android Andy Rubin, αυτή τη στιγμή που έχουν περάσει 18 μήνες και με καθόλου δειλά αλλά αρκετά δυναμικά βήματα έχει φτάσει αισίως στην 2.2 έκδοση και έχει εδραιωθεί στις προτιμήσεις του κόσμου και των κατασκευαστών αφού προσφέρει σταθερότητα για τις συσκευές των κατασκευαστών και μεγάλη ποικιλία εφαρμογών μέσω του Android App Store για να καλύψει την κάθε πιθανή ανάγκη των χρηστών.

 

Παρατηρώντας λοιπόν αυτή τη δυναμική εξέλιξη ενός λειτουργικού που αν και είναι 18 μηνών δεν βρίσκεται σε παιδική ηλικία αλλά είναι αρκετά ώριμο γεννάται η αγωνία στους χρήστες για το τι «μέλλει γενέσθαι» στους επόμενους μήνες. Κάποια από τα ερωτήματα αυτά αφορούν την βελτίωση του πληκτρολογίου, τον σχεδιασμό των συσκευών που θα κυκλοφορήσουν στην αγορά, τις δυνατότητες που ενσωματώνονται στην κάθε ξεχωριστή διανομή του λειτουργικού σε διαφορετικές συσκευές κ.α.

 

Το εικονικό πληκτρολόγιο το οποίο σύμφωνα με παρατηρήσεις των χρηστών παγκοσμίως επιδέχεται βελτίωσης. Έτσι, στις νέες συσκευές θα υπάρχει εγκατεστημένο ένα εικονικό πληκτρολόγιο ειδικά διαμορφωμένο για την κάθε συσκευή χωριστά σε σχέση με το ίδιο πληκτρολόγιο που βρίσκεται σε όλες τις συσκευές και με ότι αυτό συνεπάγεται καθώς στην αγορά μπορεί να συναντήσει Android κινητά με διαφορετικό μέγεθος οθόνης, με πληκτρολόγιο, χωρίς πληκτρολόγιο κ.α.. Ένα άτομο που σίγουρα δεν έχει κανένα παράπονο από το πληκτρολόγια του εκάστοτε κινητού που χρησιμοποιεί είναι ο Andy Rubin που αναφέραμε παραπάνω, ο οποίος και έχει «καταργήσει» τη χρήση του πληκτρολογίου για τις βασικές λειτουργίες όπως κλήσεις επαφών, αποστολή SMS κ.α. βασιζόμενες στις δυνατότητες του λειτουργικού για λειτουργία βασικών επιλογών μέσω φωνητικών εντολών.

 

Στο θέμα του λειτουργικού η πολιτική του Android όπως δηλώνει ο ίδιος ο κος Rubin δεν πρόκειται ποτέ να είναι δικτατορική ασκώντας πολιτική του τύπου «μια έκδοση λειτουργικού για όλους τους κατασκευαστές» οπότε θα συνεχιστεί το μοντέλο της Google που χρησιμοποιείται μέχρι τώρα. Το αρνητικό του πρώτου μοντέλου είναι ότι έτσι εξαναγκάζεις πάρα πολλούς κατασκευαστές να σχεδιάζουν τις συσκευές τους με βάση το λειτουργικό σύστημα περιορίζοντας τους και προκαλώντας αρνητικές συνέπειες εμπορικής ανάπτυξης τους. Το μοντέλο της Google προστάζει διαφοροποίηση, με τις βασικές λειτουργίες να είναι ίδιες για όλα τα κινητά ώστε να δουλεύουν σε όλα οι εφαρμογές από το Android App Store παρέχοντας παράλληλα όμως την απαραίτητη ελευθερία στους κατασκευαστές να συμπεριλάβουν και να αξιοποιήσουν τα επιπλέον χαρακτηριστικά που θέλουν να συμπεριλάβουν στα κινητά τους που δεν τα έχει ο ανταγωνισμός.

 

Θα συνεχιστούν βέβαια και τα παράπονα για μη λειτουργία μερικών εφαρμογών που απαιτούν επόμενη έκδοση του λειτουργικού όπως στην περίπτωση της επίσημης έκδοσης του Twitter η οποία απαιτεί την έκδοση 2.1 του Android. Οι κάτοχοι των συσκευών για να μπορούν να «τρέχουν» νέες εφαρμογές θα πρέπει και στο μέλλον να έχουν την έκδοση που «ζητάει» η εφαρμογή αφού δεν πρόκειται να παρασχεθεί αυτού του είδους η συμβατότητα. Έτσι κι αλλιώς σχεδιάζεται να σταματήσουν οι τακτικές αναβαθμίσεις και να «βγαίνει» αναβάθμιση κάθε εξάμηνο περίπου. Το Android θα παραμείνει δωρεάν από τη Google για τους κατασκευαστές όπως την HTC αλλά θα συνεχίσουν – αναγκαστικά – να πληρώνουν παραδείγματος χάριν για να αποκτήσουν άδεια χρήσης από τη Microsoft για χρήση των Exchange Servers μέσω του ActiveSync ή στην MPEG Association για χρήση του MP3 codec.

 

Κλείνοντας, είναι πολύ θετικό και πρωτότυπο για την αγορά η υποστήριξη τόσων πολλών και διαφορετικού τύπου συσκευών δίνοντας παράλληλα στο αγοραστικό κοινό που έχει αποφασίσει να αποκτήσει μια συσκευή με λειτουργικό Android την ελευθερία να επιλέξει ότι είδους συσκευή επιθυμεί χωρίς να δεσμεύεται αποκλειστικά σε κινητά μόνο με οθόνη αφής ή μόνο με πληκτρολόγιο. Όπως δήλωσε και ο ίδιος ο Andy Rubin «οι επόμενοι έξι μήνες θα σας ξετρελάνουν».

Link to comment
Share on other sites

«οι επόμενοι έξι μήνες θα σας ξετρελάνουν»

 

gingerbread is close...honeycomb is following...:)

Link to comment
Share on other sites

Και μία αντίθετη άποψη που διάβασα πρόσφατα, για όποιον δε βαριέται να διαβάσει αυτές τις δύο σελίδες:

http://www.theregister.co.uk/2010/08/25/android_to_conquer_all_not/

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον το Αndroid θα επικρατησει.

Εκτος και ΑΝ η Νοκια θυμηθει την παλια καλη της μαεστρια και εντυπωσιασει με το MeeGo

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον το Αndroid θα επικρατησει.

Εκτος και ΑΝ η Νοκια θυμηθει την παλια καλη της μαεστρια και εντυπωσιασει με το MeeGo

 

για μενα, το maemo ειναι το καλυτερο λειτουργικο. λιγη σημασια σε support αν δωσουν.....τωρα αυτο το λεω απο πλευρας μου..αντικατεστησε το laptop μου ξυπνω το πρωι και ανοιγω wifi για να μπω ιντερνετ ξαπλωμενος να χαζεψω, η να παιξε κανενα game κτλ..απλο με απεριοριστες δυνατοτητες σε σχεση με ολα τα αλλα λειτουργικα..το λεω αφου εχω δοκιμασει και iphone os, και blackberry και τωρα android(που μου αρεσει αλλα ειναι πιο παιδικο απ το maemo). ειναι ηδη σε αλλη διασταση το λειτουργικο..εχει χασει το attention του κοσμου δυστυχως και επειδη το maemo/meego ειναι geek OS και αναρχια :P αμφιβαλλω οτι θα πιασει στο γενικο συνολο χρηστων κινητης τηλεφωνιας...

Link to comment
Share on other sites

αμφιβαλλω οτι θα πιασει στο γενικο συνολο χρηστων κινητης τηλεφωνιας...

 

kαλυτερα... ας μεινει μεταξυ ατομων που ξερουν για ποιο λογο θα το αγορασουν.

 

Series 90 ---> Mε διαφορα το καλυτερο λειτουργικο απο τα "παλια" Symbian.

 

 

υγ: Και με αυτο ολοκληρωνω την συμμετοχη μου στο thread γιατι αν συνεχισω την κουβεντα για τα Νοκια θα το μαμησουμε το θεμα μας που ειναι το ANDROID

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

kαλυτερα... ας μεινει μεταξυ ατομων που ξερουν για ποιο λογο θα το αγορασουν.

 

Series 90 ---> Mε διαφορα το καλυτερο λειτουργικο απο τα "παλια" Symbian.

 

 

υγ: Και με αυτο ολοκληρωνω την συμμετοχη μου στο thread γιατι αν συνεχισω την κουβεντα για τα Νοκια θα το μαμησουμε το θεμα μας που ειναι το ANDROID

 

και εγω γουσταρω που ειμαι απ τους λιγους με Ν900 :P για το καλο ολων μας ομως θα πρεπε να πιασει λιγο στην αγορα για να το δουν developers και να ασχοληθουν..αν και διαβασα οτι εκλεισαν συμφωνιες με διαφορες εταιριες τεχνολογιας..μεσα σε αυτες acer, asus, bmw(για λειτουργικο συστημα στα μελλοντικα της αυτοκινητα)..πραγμα πολυ σπουδαιο για την αναπτυξη και εδραιωση του λειτουργικου

Link to comment
Share on other sites

υγ: Και με αυτο ολοκληρωνω την συμμετοχη μου στο thread γιατι αν συνεχισω την κουβεντα για τα Νοκια θα το μαμησουμε το θεμα μας που ειναι το ANDROID

 

Εύγε, μας πήρε ποινές και mental εργατοώρες για να το πετύχουμε. :)

 

Όντως, το θέμα μας είναι Android... αν θέλετε VS, στους Διαξιφισμούς plz.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και εχει μέλλον τι ρωτατε ρε παιδια ? . Θα αποκτήσουμε ταχύτητα στο 2.2 και τα οπτικά εφε στην έκδοσή 3 έχουν μέλλον τα ανδροειδη και μεγάλο ηδη είναι ο βασικός αντίπαλος του μηλου . Με ταχυτατη αναπτυξη θα παει εξαιρετικα καλα πιστευω στο μελλον

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!

Πλήρως παραμετροποιήσημα, οι εφαρμογές αυξάνονται μέρα με τη μέρα, τρέχει σε πάρα πολλές συσκευές, σε κάθε update γίνεται ακόμα καλύτερο, γρηγορότερο, σοφιστικέ.

Το Android δεν έχει μέλλον, το Android ΕΙΝΑΙ το μέλλον για εμένα. Λίγο περισσότερο polishing να κάνουν, μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...