Jump to content

Το iPhone 4 στην Ελλάδα και ο τελικός απολογισμός


TN97
 Κοινοποίηση

Το iPhone 4 κυκλοφόρησε και στην χώρα μας. Θα το αγοράσετε;  

905 members have voted

  1. 1. Το iPhone 4 κυκλοφόρησε και στην χώρα μας. Θα το αγοράσετε;

    • Ναι, θα το αγοράσω, είτε τώρα είτε αργότερα
      248
    • Όχι, δεν θα το αγοράσω
      525
    • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα...
      100
    • Το έχω αγοράσει ήδη από το εξωτερικό
      32


Recommended Posts

Υπάρχει πρόβλημα με το σήμα το οποίο επηρεάζει πάρα πολύ τη λειτουργικότητα του τηλεφώνου.

Δεν πήραμε σήμερα κινητό, μιλούσαμε και πριν το phone 4 σε κινητό στα ίδια μέρη με πολλές συσκευές χωρίς προβλήματα.

Και σημειώστε και το άλλο. Αν κάτι έθιγε την apple ανυπόστατα θα του άλλαζε τα φώτα στις μηνύσεις. Το consumer report λέει οτι είναι ακατάλληλο για αγορά.

Αν έλεγε μαλ...ιες θα καθόταν η apple να τους άκουγε???

Και εγώ το αγόρασα εν γνώση μου, το δοκίμασα και το ξαναπούλησα γιατί έχει πρόβλημα.

 

και πολυ καλα το εκανες αν οντως σου παρουσιαζε καποιο προβλημα...οσοι παντως το εχουν λιγοι εχουν παραπονεθει για προβλημα.

μηπως να ανοιξουμε και λιστα σε ποιους εχει παρουσιασει προβλημα και σε ποιους οχι?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Ναι, αλλά το γεγονός ότι το iPhone σαν συσκευή διεύρυνε την αγορά των smartphones δεν πρέπει δικαίως να το πιστωθεί η Apple? Δεν νομίζω ότι είναι ελαφρυντικό για το 6600 το ότι η αντίστοιχη αγορά ήταν μόνο 10%, ίσα ίσα θα έλεγα (όχι απαραίτητα για την συσκευή, αλλά ίσως για το business model που εφάρμοζε η Nokia τότε).

Όσο για το 1100, σύμφωνοι, αλλά καλό είναι να περιοριζόμαστε σε πιο premium συσκευές.

10% σε μια παγκοσμια αγορα που δεν μετρουσε πανω απο 1 δις χρηστες. το 2010 η χρηστες ειναι 5πλασιοι απο το 2002 που βγηκε το 6600. Γνωριζω οτι το πρωτο τριμηνο ειχε πουλησει 1 με 2 εκατ. συσκευες. Δεν νομιζω οτι η πορεια του ηταν αναλογη ομως ανα τριμηνο.

εντυπωσιακη???:lol:

525 ευρω,εχω ακομα την αποδειξη,πολλα bugs με αρχικο το προβλημα με τους 70 χαρακτηρες ανα μυνημα,ακολουθησαν κι αλλα...ξεβαματα εννοειται στο προγραμμα.

 

Εντυπωσιακότατη! Ειδικα οταν το εβαλα τα ngage αρχεια και επαιζε τα παιχνιδια του αψογα. Κανενα ξεβαμα. Μονο παραπονο το joystick που χαλαρωνε μετα απο εντονη χρηση(gamming)

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει το πρόβλημα με την κεραία, ίσως να το πάρω. Αλλά μετά λέω καλύτερα να περιμένω μέχρι το 2011 που όλες οι συσκευές θα δέχονται ενιαίο φορτιστή. ;)
Link to comment
Share on other sites

@Mercyful_Fate: η 'πραγματικοτητα' ειναι οτι η ιδια η εταιρια 'χρεωνεται' τωρα θηκες.. εαν δεν ειναι αυτο 'θεμα', τοτε ποιο ειναι?

 

Φυσικά, από τη στιγμή που στήθηκε στον τοίχο από τα μισά ηλεκτρονικά media, με πρωτοστάτη το gizmodo, πήρε μια αμυντική στάση και είπε ότι όντως κάποιες συσκευές μπορεί να παρουσιάσουν μια απώλεια στο σήμα, για τον λόγο αυτο σου δίνω μια θήκη (αφού όλο το ιντερνετ έλεγε ότι με θήκη δεν θα έχει κανένα πρόβλημα :rolleyes:), και αν ακόμα δεν είσαι ευχαριστημένος μπορείς να επιστρέψεις την συσκευή και να πάρεις τα χρήματά σου πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν η διαφορά iOS και Android είναι 1 χρόνος (2007 & 2008 αντίστοιχα).

Κατα δεύτερον, αν είναι να μου συγκρίνεις πλατφόρμες (γιατί το Android είναι πλατφόρμα, όχι συσκευή), τότε να βάλουμε μέσα και το iPad που φοράει το ίδιο ακριβώς λειτουργικό με το iPhone και τρέχει τις ίδιες εφαρμογές μ' αυτό χωρίς να χρειάζεται να ξαναγραφτούν. ;)

 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Γι' αυτό το πιο τίμιο είναι να συγκρίνεις ΣΥΣΚΕΥΕΣ, και το Android ΔΕΝ είναι συσκευή, είναι πλατφόρμα. Οπότε πιάσει ένα οποιοδήποτε iPhone και βρες μου μια smartphone συσκευή που έχει πουλήσει περισσότερο. :rolleyes:

δεν παιζει αλλη συσκευη smartphone με iOS για να εχει κανεις επιλογη μεταξυ συσκευων...παιρνεις το iphone υποχρεωτικα αν θες iphone συσκευη..νομιζω οτι ολοι επιλεγουν iphone λογω λειτουργικου..οχι λογω συσκευης τοσο..σχετικα με τις πωλησεις..τα android κινητα εχουν το 34% του marketshare στην αμερικη..ενω τα iphones καταλαμβανουν το 22%...για αμερικη παντα αυτα..αν και πιστευω οτι ειναι αντιπροσωπευτικα για να δεις οτι περισσοτεροι επιλεγουν πλεον android..και μη το παρεις αρνητικα για το τηλεφωνο σου..ομορφο μου φαινεται και σα συσκευη και σα λειτουργικο(που πρεπει να χαλαρωσουν με το κλειδωμα)..

Link to comment
Share on other sites

10% σε μια παγκοσμια αγορα που δεν μετρουσε πανω απο 1 δις χρηστες. το 2010 η χρηστες ειναι 5πλασιοι απο το 2002 που βγηκε το 6600. Γνωριζω οτι το πρωτο τριμηνο ειχε πουλησει 1 με 2 εκατ. συσκευες. Δεν νομιζω οτι η πορεια του ηταν αναλογη ομως ανα τριμηνο.

Κάτσε, 10% ήταν η παγκόσμια αγορά smartphones, ή 10% της αγοράς smartphones το κατείχε το 6600? :confused:

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζει αλλη συσκευη smartphone με iOS για να εχει κανεις επιλογη μεταξυ συσκευων...παιρνεις το iphone υποχρεωτικα αν θες iphone συσκευη..νομιζω οτι ολοι επιλεγουν iphone λογω λειτουργικου..οχι λογω συσκευης τοσο..σχετικα με τις πωλησεις..τα android κινητα εχουν το 34% του marketshare στην αμερικη..ενω τα iphones καταλαμβανουν το 22%...για αμερικη παντα αυτα..αν και πιστευω οτι ειναι αντιπροσωπευτικα για να δεις οτι περισσοτεροι επιλεγουν πλεον android.

 

34% το Android; Ίσως αν και πρόσφατο report της Nielsen τα λέει κάπως διαφορετικά... :rolleyes:

 

http://blog.nielsen.com/nielsenwire/wp-content/uploads/2010/06/smartphone-share1.png

 

Επιπλέον σε κάθε περίπτωση ας μην ξεχνούμε πως όταν συγκρίνουμε iPhone με Android devices συγκρίνουμε στην πραγματικότητα ένα και μοναδικό μοντέλο από μεριάς Apple με το σύνολο των κινητών που χρησιμοποιούν Android. Οπότε μάλλον ρητορικής αξίας είναι οποιοσδήποτε περαιτέρω σχολιασμός περί του ποιό είναι το δημοφιλέστερο και εμπορικότερο μοντέλο. :lol:

 

Δεν νομίζω βέβαια να υπάρχει κάποιος που να διαφωνεί, πως τόσο το Android όσο και τα επερχόμενα WP7 devices, αλλά και το Blackberries και ότι άλλο υπάρχει η θα υπάρξει, στο σύνολό τους ξεπερνούν και θα συνεχίσουν να ξεπερνούν αριθμητικά τα iPhones. Ποιό όμως ένα συγκεκριμένο μοντέλο θα μπορέσει ποτέ να τα καταφέρει να ανταγωνιστεί επιτυχώς το iPhone, τόσο σε πωλήσεις και σε αναγνώριση όσο και σε συντελεστή ικανοποίησης των αγοραστών του; Εδώ είναι το θέμα που θα έπρεπε να απασχολήσει τους κατασκευαστές, ώστε κάποτε επιτέλους να κοιτάξουν προσεκτικά τι πραγματικά είναι αυτό που κάνει το iPhone τόσο επιτυχημένο ενώ τα δικά τους μοντέλα στην πλειοψηφία τους αδιάφορα επί το επιεικέστερον. :)

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, 10% ήταν η παγκόσμια αγορά smartphones, ή 10% της αγοράς smartphones το κατείχε το 6600? :confused:

 

10% ολης της αγορας ηταν smartphone που αντιστοιχουσε περιπου σε 100 εκατ. χρηστες. Το 6600 ειχε πολυ μεγαλο ποσοστο καθως ηταν το πρωτοκλασατο smartphone της εποχης με χαμηλοτερο κοστος απο τα winmo και τα symbian της ericsson.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εσύ το πήρες? Το έχεις δουλέψει?

 

το περιμενω την παρασκευη.

μενω και σε χωριο θα σας πω εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

Τελικα στο χωριο μου που δεν εχει σημα καλο στον κατω οροφο του σπιτιου με ολα τα κινητα πιανω GSM 2-3 μπαρες. Στον επανω οροφο πιανω 3G φουλ σημα.

 

Σημερα πηγα με το iPhone 4 και στον κάτω οροφο είχε 2 γραμμες 3G ! Τα αλλα ειχαν σκετο GSM.

 

Αλλα οταν το επιανα στα χερια μου χανοταν και γυρνουσε σε GSM.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

34% το Android; Ίσως αν και πρόσφατο report της Nielsen τα λέει κάπως διαφορετικά... :rolleyes:

 

Επιπλέον σε κάθε περίπτωση ας μην ξεχνούμε πως όταν συγκρίνουμε iPhone με Android devices συγκρίνουμε στην πραγματικότητα ένα και μοναδικό μοντέλο από μεριάς Apple με το σύνολο των κινητών που χρησιμοποιούν Android. Οπότε μάλλον ρητορικής αξίας είναι οποιοσδήποτε περαιτέρω σχολιασμός περί του ποιό είναι το δημοφιλέστερο και εμπορικότερο μοντέλο. :lol:

 

http://www.gartner.com/it/page.jsp?id=1421013

 

Απλά το παραθέτω, μια και οι μετρήσεις είναι ενδεικτικές και με πολλά ψιλά γράμματα (12/08 δημοσίευση της έρευνας). Παρόλα αυτά, σίγουρα το 4 ανέβασε τις πωλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κανενα προβλημα με το προιον και τους χρηστες, αντιθετως χαιρομαι που βγηκε ενα προιον το οποιο 'ομαδοποιει' καποιους ανθρωπους ως προς τα γουστα τους και τις προτεραιοτητες τους.. Οι αποφασεις/ενεργειες μας, μας χαρακτηριζουν.. Οπως επισης και η εμφανιση μας.. Το θεμα ειναι οτι οταν καποιος αγοραζει κινητο ΤΗΛΕΦΩΝΟ, δε γινεται να δωσει 779 ευρω για ενα προιον που σαν ΤΗΛΕΦΩΝΟ εχει χοντρα θεμματα.. (επεξηγηση λεξης 'τηλεφωνο': συσκευη εισερχομενων/εξερχομενων κλησεων). Οπως εγραψα και πιο πριν, το Laptop ειναι η καλυτερη λυση (κλασεις ανωτερο)

Ελιχε χοντρό θέμα τώρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημ τόσα έχουν γραφτεί γι'αυτό το

κινητό και ακόμα να τα πιστέψετε

Link to comment
Share on other sites

δεν κοιμαμαι ρε φιλε με τα charts του marketshare..το αποτελεσμα δεν αλλαζει παντως..υπαρχει μεγαλυτερη χρηση σε android παρα σε iOS..τωρα γιατι ενοχλεισαι δεν καταλαβαινω..τεσπα..

οσον αφορα το user experience γιατι ειτε ανοιξεις foto album σε galaxy s ειτε σε desire, τα ιδια βηματα θα κανεις, ο κοσμος προτιμαει android, μη στραβωνεις που ειναι πιο πολλοι αυτοι που απορριπτουν το iOS απ οτι αυτους που απορριπτουν το android. :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.gartner.com/it/page.jsp?id=1421013

 

Απλά το παραθέτω, μια και οι μετρήσεις είναι ενδεικτικές και με πολλά ψιλά γράμματα (12/08 δημοσίευση της έρευνας). Παρόλα αυτά, σίγουρα το 4 ανέβασε τις πωλήσεις.

 

Σωστές οι μετρήσεις, μόνο που οι συγκεκριμένες που παραθέτεις δεν αφορούν smartphones αλλά γενικά κινητών τηλεφώνων που δεν είναι το συζητούμενο και το ζητούμενο. Και μια και το ανάφερες το marketshare της Nielsen που παράθεσα, επίσης δεν συμπεριλαμβάνει τις πωλήσεις του iPhone 4. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Σωστές οι μετρήσεις, μόνο που οι συγκεκριμένες που παραθέτεις δεν αφορούν smartphones αλλά γενικά κινητών τηλεφώνων που δεν είναι το συζητούμενο και το ζητούμενο. Και μια και το ανάφερες το marketshare της Nielsen που παράθεσα, επίσης δεν συμπεριλαμβάνει τις πωλήσεις του iPhone 4. :)

 

Δες το Table 2: Worldwide Smartphone Sales to End Users by Operating System in 2Q10 (Thousands of Units).

 

Και ένα σχόλιο για το iPhone 4, για να λάβουμε υπόψη τυχόν χαμηλότερο ποσοστό της Apple από το αναμενόμενο:

"Apple's sales would have been higher if it had not had to face tight inventory management in preparation for the arrival of the iPhone 4 at the end of the second quarter of 2010. Apple also suffered from some supply constraint on the new device. We expect that a wider global rollout of iPhone 4 will sustain Apple's sales momentum throughout the second half of 2010."

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόβλημα με το σήμα το οποίο επηρεάζει πάρα πολύ τη λειτουργικότητα του τηλεφώνου.

Δεν πήραμε σήμερα κινητό, μιλούσαμε και πριν το phone 4 σε κινητό στα ίδια μέρη με πολλές συσκευές χωρίς προβλήματα.

Και σημειώστε και το άλλο. Αν κάτι έθιγε την apple ανυπόστατα θα του άλλαζε τα φώτα στις μηνύσεις. Το consumer report λέει οτι είναι ακατάλληλο για αγορά.

Αν έλεγε μαλ...ιες θα καθόταν η apple να τους άκουγε???

Και εγώ το αγόρασα εν γνώση μου, το δοκίμασα και το ξαναπούλησα γιατί έχει πρόβλημα.

 

γιατι δε το σχολιαζει κανεις αυτο? Εγω πιστευω οτι υπαρχουν ατομα εδω μεσα που θα αγοραζαν το 4, ακομη και εαν θα ειχε τα μισά απο οτι εχει, ακομη και εαν τους ελεγε η μηλοεταιρια οτι δε θα μπορουνε να κανουν καμμια κληση.. δεν υπαρχει καταναλωτικη ωριμοτητα, τελεια και παυλα

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
γιατι δε το σχολιαζει κανεις αυτο? Εγω πιστευω οτι υπαρχουν ατομα εδω μεσα που θα αγοραζαν το 4, ακομη και εαν θα ειχε τα μισά απο οτι εχει, ακομη και εαν τους ελεγε η μηλοεταιρια οτι δε θα μπορουνε να κανουν καμμια κληση.. δεν υπαρχει καταναλωτικη ωριμοτητα, τελεια και παυλα

 

Αυτές οι ...επιστημονικές-κοινωνικοπολιτικές αναλύσεις είναι όλα τα λεφτά!

:lol::p

 

Αναρωτήθηκες ποτέ ότι μερικοί δεν τα σχολιάζουμε γιατί μέχρι τώρα ΔΕΝ είχαμε πρόβλημα με το σήμα??? Μπα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι ...επιστημονικές-κοινωνικοπολιτικές αναλύσεις είναι όλα τα λεφτά!

:lol::p

 

Αναρωτήθηκες ποτέ ότι μερικοί δεν τα σχολιάζουμε γιατί μέχρι τώρα ΔΕΝ είχαμε πρόβλημα με το σήμα??? Μπα!

 

ελα τωρα, πες την αληθεια, δε θα το αγοραζες?

 

και δεν απαντησες στην ερωτηση, γιαιτ δεν τους εκανε μηνυσεις, αφου λενε μπουρδες?

 

προτεινω μια δημοσκοπηση: 'Εαν σας ελεγε η Apple οτι δεν θα μπορειτε να εχετε εισ κ εξερ κλησεις στη συσκευη, θα το αγοραζατε?'

Edited by mobilelove
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
ελα τωρα, πες την αληθεια, δε θα το αγοραζες?

 

και δεν απαντησες στην ερωτηση, γιαιτ δεν τους εκανε μηνυσεις, αφου λενε μπουρδες?

 

Έλα κόψε τις μπούρδες να κάνουμε σοβαρή κριτικη αν θες! Με αυτές τις απόψεις που έχεις δεν διαφέρεις σε τίποτα από το πιο φανατισμένο "προβατο" της Apple, απλά είσαι στο άλλο άκρο!

:p

 

Δεν τους έκανε μηνύσεις γιατί πολύ απλά είδαν ότι οι πωλήσεις της συσκευής δεν επηρεάστηκαν ιδιαίτερα, που σημαίνει πως ο κόσμος δεν φαίνεται να έχει τα προβλήματα που όλοι θέλουν να μας πείσουν πως είναι σοβαρά!

 

http://tech.fortune.cnn.com/2010/07/13/iphone-4-the-consumer-reports-fiasco/

Edited by BillDanos
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης

 

προτεινω μια δημοσκοπηση: 'Εαν σας ελεγε η Apple οτι δεν θα μπορειτε να εχετε εισ κ εξερ κλησεις στη συσκευη, θα το αγοραζατε?'

 

Να είσαι σίγουρος πως μεθαύριο που θα ανακοινώσει αντίστοιχο ipod touch θα ξεσκιστεί στις πωλήσεις! :p

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατώ να καταλάβω για ποιόν λόγο κάθονται ορισμένοι και αναλύουν τους λόγους για τους οποίους παίρνουν άλλοι το κινητό και μετά κράζουν και λένε "εγώ δε θα το πάρω ποτέ".

 

Προσωπικά σαν χρήστης iPhone 3G και μετά 3GS και τώρα πια 4 δεν ένιωσα ποτέ την ανάγκη να μπώ στο φόρουμ των HTC για παράδειγμα και να αρχίσω να λέω τον ψηλό και τον κοντό μου για τη συγκεκριμένη μάρκα.

 

Τα πράγματα είναι πολύ απλά: Σε κάποιους αρέσει το συγκεκριμένο τηλέφωνο σε άλλους δεν αρέσει. Κάποιοι έχουν τα λεφτά να το πάρουν κάποιοι άλλοι όχι. Το να κάθεται κανείς και να αναλύει αν όσοι έχουν iPhone το μοστράρουν στις καφετέριες δείχνει μικροψυχία.

 

Πώς μπορεί δε κάποιος να εκφέρει άποψη περί κεραίας περί λογισμικού περί ποιότητας κατασκευής και δύο γραμμές πιο κάτω να λέει "εγώ ποτέ δεν αγόρασα από αυτή την εταιρία τίποτα" είναι επίσης κάτι που εκπλήσσει.

 

Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
θα το αγοραζες! Εαν η apple προσεχε λιγο παραπανω τη κεραια του, θα το αγοραζα και εγω.

 

Είδες πιο είναι το πρόβλημά σου? Το ότι απαντάς μόνος σου για τους άλλους! Οπότε κακώς κάθομαι και χάνω χρόνο!

:p

Link to comment
Share on other sites

εγω ψηφισα λαθος! :D ισως να το επαιρνα αλλα στο αμεσο μελλον...να δω πως θα εξελιχθει το θεμα. Οσον αφορα την εχθρα και την εντονη αντιπαραθεση στην οποια ερχεστε μερικοι , την θεωρω ανουσια ρε παιδια...Οι κραχτες : με τα δικα σας λεφτα το αγορασαν η θα αγορασουν? Οι φανατικοι ή προβατα οπως τους λενε μερικους : Γιατι ρε παιδια δικαιολογειτε τα αδικαιολογητα? ενα μηνιατικο + δεν δικαιολογειται να εχει ουτε το παραμικρο ελλατωμα. Αλλα πλεον οπως και να χει δεν ξεχωριζει το iphone πλεον... παρακληση παιδια... κοψτε την ειρωνεια μεταξυ σας για μια τετοια μλκια...ειναι αστειο να καθομαι να διαβαζω τοσα ποστ να λενε τα ιδια και τα ιδια με διαφορετικες λεξεις.. Και ερωτηση στους διαχειριστες : Ειλικρινα τωρα, δεν σας κουρασε να κανετε θεμα το i4 και να εχετε τετοιες εξελιξεις? μηπως το παρατραβατε με αυτα τα poll? ισως να καταντανε κουραστικα για καποιους , βεβαια θα μου πειτε αν δεν σ αρεσει μην το διαβαζεις, ναι δικιο εχεις , αλλα και γω δε φταιω να το βλεπω πρωτο πρωτο εδω και 3 μερες ενω αλλα νεα που ισως να ενδιαφερουν περισοτερο τον κοσμο να μπαινουν απο κατω...

 

Υ.Γ ολα τα παραπανω γραφτηκαν εντελως φιλικα και χωρις να θελω να προσβαλω..απλα εκφερω την αποψη μου και φυσικα αναφερω μερικες αποριες μου.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι πόσο έκανε στην αρχή όταν ανακοινώθηκε το HTC HD2? Ε για 32GB τα 779 είναι μεν πολλά αλλά όχι και πολύ μακρυα από άλλες προτάσεις που μετά απο 4 μήνες κοστίζουν ...τα μισά!

 

Επίσης σου λέων πως μέχρι τώρα δεν έχασα καμία κλήση αλλά δεν με ακούς! Και έχω το τηλέφωνο συνεχώς ανοιχτό και με full data κλπ!

:)

φιλε μου κατα πρωτον εγω προσωπικα (και μιλαω για μενα και μονο) θελω ολοι εσεις που πηρατε το iphone4 να μην σας βγαλει ποτε προβλημα ουτε με κλησεις ουτε με τιποτα και να το ευχαριστηθειτε στο επακρο !!!!

και το εννοω πραγματικα αυτο.

δεν μιλαμε ομως μονο για το σημα αλλα και για πολλα αλλα.

μιας και αναφερθηκες στο hd2 και επειδη τυγχανει να ειμαι και κατοχος, να σου πω οτι οταν βγηκε εκανε ακριβως 700 ευρω, ειχε καλυτερο hardware απο το τοτε 3gs ου κυκλοφορουσε, και ακομα και τωρα που η τιμη του ειναι στα 600 ευρω, απλα αναφερω οτι εχει τα ιδια hardware χαρακτηριστικα με το iphone4, εκτος απο την εγγραφη hd video, και επιπροσθετως :

- εχει ραδιοφωνο

- στελνει με bluetooth χωρις να χρειαστει καποια παρεμβαση η καποια εφαρμογη

- διαθετει πληρη multitasking με οτι συνεπαγεται αυτο

- παιζει κανονικοτατα flash

- εχει πολυ μεγαλυτερη οθονη 4.3 (εναντι 3.5), στην οποια αν συνηθισεις το browsing δεν μπορεις να πας με τιποτα σε μικροτερη, και την ιδια στιγμη, αν και μεγαλυτερη οθονη, αν και με χειροτερο λειτουργικο, εχει την ιδια αυτονομια μπαταριας.

- παιζει android κανονικοτα και λειτουργουν ολα σχεδον αψογα, ακομα και το gps.

- δεν χρειαζεται κανενα jailbreak και κανενα σπασιμο για να μπορεσει καποιος να κανει βασικα tweaks, βελτιωσεις και αλλαγες στις εφαρμογες, στην λειτουργια και στο λειτουργικο.

- το htc sense ui ειναι πλεον το πιο αναγνωρισμενο και ευχρηστο ui σε windows mobile, γι'αυτο και υπαρχει και στο android (htc desire).

- Παιρνει εξωτερικη sdcard (για μενα αρκετα βασικο).

 

ειναι και αρκετα αλλα, ομως ξεχναω κιολας.

 

εφοσον λοιπον αναφερθηκες στα 700 ευρω του hd2 οταν βγηκε, απλα αναφερω οτι ειναι μια value for money συσκευη, η οποια ναι μεν κανει 700 ευρω, αλλα σε καλυπτει σε ολους τους τομεις hardware. και μην ξεχναμε οτι ειτε επισημα ειτε ανεπισημα, θα υποστηριζει και τα windows mobile 7, και φυσικα υπαρχει και η πιθανοτητα να παιξει και το android καποια μερα εντελως native στο hd2, δηλαδη σαν κανονικη ρομ.

 

παλιοτερα σιγουρα υπηρχαν συσκευες htc που ηταν ακριβες και ειχαν και ελλειψεις. οχι σαν τις ελλιψεις του iphone, αλλα ειχαν.

το hd2 ειναι πληρεσταρο και θα ειναι η πιο δυνατη συσκευη της αγορας για αρκετο καιρο ακομα (γνωμη μου).

 

το αν εχει πεσει η τιμη του hd2, δεν ειναι επειδη ξαφνικα δεν ειναι καλη συσκευη η επειδη το iphone4 ειναι καλυτερο. απλα ειναι ετσι η αγορα και το marketing, που δυστυχως οι τιμες πεφτουν πολυ γρηγορα και πολυ ευκολα !!!!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...