Jump to content

Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)


takisme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δοκιμασε αν μπορεις και σε καμια αλλη περιοχη που να εχει τουλαχιστον 3g και πες.περιεργο παντως.εμενα με 3g κατεβαζει αρκετα γρηγορα με τον dolphin.

 

Sent from my GT-P1000

Αμα το κάνεις root και πάς και πατήσεις το TWEAKS...πάει φωτοβολίδα ο Browser!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αμα το κάνεις root και πάς και πατήσεις το TWEAKS...πάει φωτοβολίδα ο Browser!

 

Με ποιόν τρόπο το έκανες ρούτ φίλε? Έκανα το galaxy sII αλλά με το ταμπλετ έχω μπερδευτει..:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Με ποιόν τρόπο το έκανες ρούτ φίλε? Έκανα το galaxy sII αλλά με το ταμπλετ έχω μπερδευτει..:ninja:

CF-Root-TAB7_XX_OXA_JQ1-v3.3-CWM3RFS.tar

κάνε google και θα το βρεις sto XDA developers

το φλασαρεις με Odin 1.7 στο pda χωρις repartition.

Link to comment
Share on other sites

CF-Root-TAB7_XX_OXA_JQ1-v3.3-CWM3RFS.tar

κάνε google και θα το βρεις sto XDA developers

το φλασαρεις με Odin 1.7 στο pda χωρις repartition.

 

Εδώ είναι και το link με όλες τις πληροφορίες.

 

Ευχαριστώ παιδιά. Με μπέρδεψε γιατί νόμιζα ότι ήθελε insecure kernel και δεν έβρισκα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σκεφτομαι να πουλησω το 7ιντσο για να παρω το 10.1.Καμμια ιδεα που να βαλω αγγελια?

 

Στο παρόν forum πρόσβαση στις αγγελίες έχουν μέλη με τουλάχιστον 150 post και 100 ημέρες εγγραφής στο forum. Κατά συνέπεια θα χρειαστεί να απευθυνθείς σε άλλα site.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα γι αυτο ζητησα βοηθεια.καμμια ιδεα?καποιο site που να γνωριζει καποιος οτι εκει μπορω να βαλω αγγελια?

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μα γι αυτο ζητησα βοηθεια.καμμια ιδεα?καποιο site που να γνωριζει καποιος οτι εκει μπορω να βαλω αγγελια?

 

Πήρες ήδη απάντηση αλλά με μια απλή αναζήτηση στο google θα βρεις πολλές επιλογές και γιαυτό δεν πήρες συγκεκριμένη απάντηση από μένα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά σε όλους.

είμαι κάτοχος ενός GT-P1000 που το αγόρασα από Γερμανία

είναι unbranded και τα στοιχεία που αναφέρει το KIES είναι

PDA:JMG

PHONE:JMF

CSC:JMG (DBT)

το τηλέφωνο έχει την 2.2 FROYO. XXJMG

KERNEL 2.6.32.9

P1000XXJMF

root@SEP-53#1

και το KIES αναφέρει ότι έχω την τελευταία έκδοση

κάποια βοήθεια για μετάβαση στη 2.3????

στο Atrix που έχω τη 2.3.4 δεν έχει καμία σχέση με τη 2.2

σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά σε όλους.

είμαι κάτοχος ενός GT-P1000 που το αγόρασα από Γερμανία

είναι unbranded και τα στοιχεία που αναφέρει το KIES είναι

PDA:JMG

PHONE:JMF

CSC:JMG (DBT)

το τηλέφωνο έχει την 2.2 FROYO. XXJMG

KERNEL 2.6.32.9

P1000XXJMF

root@SEP-53#1

και το KIES αναφέρει ότι έχω την τελευταία έκδοση

κάποια βοήθεια για μετάβαση στη 2.3????

στο Atrix που έχω τη 2.3.4 δεν έχει καμία σχέση με τη 2.2

σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Φίλε κάνε μια προσπάθεια να αλλάξεις το csc apo DBT σε ITV με τον γνωστο τρόπο *#272*imei#

πάτα install και κάνε επανεκίνηση. Μπες ξανά στο KIES αν δε γίνει τίποτα απο update ,ξαναπανέφερε το DBT και ξεκίνα τη διαδικασία με φλασάρισμα μέσω ODIN οπως αναφέρουμε παραπάνω με την Ιταλική ROM αρχικά ,κάνε root με το cfroot , και μετά φλασάρισμα της Ελληνικής ROM Vodafone 2.3.3 μέσω Clockword recovery...Θέλει λίγο διάβασμα. Να ξέχάσεις και την εγγύηση αν δε θέλεις να περιμένεις την Γερμανικη αναβάθμιση. Μπορείς άμα θέλεις να παραμείνεις μόνο με την Ιταλική που ειναι unbranded και να περάσεις Ελληνικο πληκτρολογιο , και apn , και sms εφαρμογή για 160 χαρακτήρες αλλά της vodafone σε απαλλάσει απο αυτον τον κοπο.

Edited by alex7363
Link to comment
Share on other sites

ας με συγχωρήσουν οι Mods για τα κεφαλαία

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

με το trick δούλεψε και έχω 2.3.3

Link to comment
Share on other sites

ας με συγχωρήσουν οι Mods για τα κεφαλαία

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

με το trick δούλεψε και έχω 2.3.3

Αν θέλεις να πάρεις την 2.3.4 όταν θα βγει...θα το έχεις πάλι σε ITV αλλιώς θα σου λέει οτι δεν ειναι δυνατον να ενημερωθει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έκανα προ ημερών την αναβάθμιση σε 2.3.3 αλλά αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με το wifi...

Αποσυνδέεται χωρίς λόγο και μπαίνει σε g ή Hsdpa με αποτέλεσμα σε κατεβάσματα ή φόρτωση email κλπ να κολλάει. Οι διακοπές είναι ακανόνιστες δηλαδή μπορεί να δουλεύει 10 λεπτά κανονικά μετά ενώ η ένδειξη wifi είναι πράσινη χάνει το σήμα….κάνω επανεκκίνηση του Wifi συνδέεται για λίγο…άλλες φορές βγάζει error και δεν επανέρχεται……

Σημειωτέον ότι με το ίδιο router δούλευε κανονικά προ αναβάθμισης….

Φοβάμαι ότι κάτι δε πήγε καλά με την αναβάθμιση υπάρχει τρόπος να τη περάσω ξανά (Vodafone)?

Με το ίδιο router συνδέομαι με το Nexus S, 2.3.4 χωρίς κανένα πρόβλημα

Υπάρχει περίπτωση να χάλασε το wifi και να πρέπει να πάω στη Samsung (ακόμα σε εγγύηση)?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έκανα προ ημερών την αναβάθμιση σε 2.3.3 αλλά αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με το wifi...

Αποσυνδέεται χωρίς λόγο και μπαίνει σε g ή Hsdpa με αποτέλεσμα σε κατεβάσματα ή φόρτωση email κλπ να κολλάει. Οι διακοπές είναι ακανόνιστες δηλαδή μπορεί να δουλεύει 10 λεπτά κανονικά μετά ενώ η ένδειξη wifi είναι πράσινη χάνει το σήμα….κάνω επανεκκίνηση του Wifi συνδέεται για λίγο…άλλες φορές βγάζει error και δεν επανέρχεται……

Σημειωτέον ότι με το ίδιο router δούλευε κανονικά προ αναβάθμισης….

Φοβάμαι ότι κάτι δε πήγε καλά με την αναβάθμιση υπάρχει τρόπος να τη περάσω ξανά (Vodafone)?

Με το ίδιο router συνδέομαι με το Nexus S, 2.3.4 χωρίς κανένα πρόβλημα

Υπάρχει περίπτωση να χάλασε το wifi και να πρέπει να πάω στη Samsung (ακόμα σε εγγύηση)?

Κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων , επειτα πάνε στισ ρυθμισεις ,ασύρματα δικτυα, δικτυα κινητης τηλεφωνιας και απενεργοποιησε τη χρήση δεδομένων πακέτου , επίσης πάνε στη λειτουργία δικτύου και βάλε μόνο GSM.Πάνε στις ρυθμισεις WIFI βάλε τους κωδικους του δικτύου και δοκίμασε ξανά. Αν πάλι έχεις πρόβλημα και έχεις εγγύηση πάντο στη Vodafone , αν βαριέσαι κάντο root με το cf root (βλέπε προηγ.σελίδες) και πέρνα τη rom της Vodafone ρώτα τον Themi για αυτο. Αυτην θα την περάσεις με clockword recovery που υπάρχει ήδη στο cfroot και θα έχεις την μανίσια ROM ξανά καινούρια και rooted (χωρίς εγγύηση).

Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω την rom 2.3.3 της voda?υπαρχει και καποιος οδηγος για εγκατασταση?

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω την rom 2.3.3 της voda?υπαρχει και καποιος οδηγος για εγκατασταση?

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

 

 

την εχω κρατημενη μεσω cwm.θελεις να σου την στειλω?

εισαι rooted?

 

Sent from my GT-P1000

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

την εχω κρατημενη μεσω cwm.θελεις να σου την στειλω?

εισαι rooted?

 

Sent from my GT-P1000

 

ναι ειμαι.στειλτην σε παρακαλω.κι ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κάνε μια προσπάθεια να αλλάξεις το csc apo DBT σε ITV με τον γνωστο τρόπο *#272*imei#

πάτα install και κάνε επανεκίνηση. Μπες ξανά στο KIES αν δε γίνει τίποτα απο update ,ξαναπανέφερε το DBT .....

 

αλεξ το δοκιμασα κι εγω και ενω μου βγαζει VGR(δεν μπορω να το αλλαξω) και στο kies μου βγαζει οτι δεν μπορει να αναβαθμιστει η συγκεκριμενη συσκευη

 

Sent from my GT-P1000

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

αλεξ το δοκιμασα κι εγω και ενω μου βγαζει VGR(δεν μπορω να το αλλαξω) και στο kies μου βγαζει οτι δεν μπορει να αναβαθμιστει η συγκεκριμενη συσκευη

 

Sent from my GT-P1000

Themi κι εσυ κι εγω περάσαμε την VGR επάνω στην Ιταλική που έχει αποκλειστικά μόνο ITV και δεν ειναι Multi CSC. Επίσης της Vodafone ειναι branded και έχει αυτή μόνο VGR (δεν είναι multi). O φίλος είχε την Γερμανική με multi CSC (unbranded)(από ανδροιδ 2.2) και φαντάζομαι ότι επειδή το αναβάθμισε μέσω KIES κι όχι μέσω ODIN κατά 99% έχει πάλι multi CSC και μπορεί να το αλλάξει αντίθετα από εμάς που δεν μπορούμε (αφου το περάσαμε μέσω odin)...αλλα και να το περνούσαμε επισημα πάλι μόνο VGR θα είχαμε γιατί τα μηχανάκια μας ήταν Vodafone. Αν ο φίλος μας μπορεί να το γυρίσει σε κάποιο άλλο κωδικό π.χ EUR δεν το γνωρίζω αν μπορει...ας μας το επιβεβαιώσει αν θέλει. Αν μπορεί να το γυρίσει , και πάρει ένα backup μέσω Clockword , και μας το δώσει τότε θα μπορούμε να το έχουμε και εμείς. Διαφορετικά για να έχεις εσύ όπως κι εγώ μια πιθανή αναβάθμιση σε 2.3.4 (unbranded) θα πρέπει να το επαναφέρεις σε ITV με την προ vodafone rom είτε με restore είτε με odin (από την αρχή). Καλό θα είναι κάποιοι φίλοι που μπορούν να βοηθήσουν με το upload κάποιου backup γνήσιας Rom να το κάνουν γιατι με τους κλειδωμένους boot loaders που έχουμε δεν μπορούμε να περάσουμε custom roms όπως στο galaxy s και οι γνήσιες είναι περιζήτητες!Προς το παρόν της Vodafone είναι ότι καλύτερο για την Ελλάδα!....αν μπορούσαμε να το κάνουμε και ΕΧΤ4 file system μέσω ενός νέου Kernel θα ήταν ότι καλύτερο. Προσπάθησα να το κάνω με τον kernel του cfroot αλλα ....brickarei. Ένας Κερνελ με σκορ γύρω στα 1800-1900 θα το έκανε να πετούσε χωρίς να έχει ιδιαίτερη κατανάλωση μπαταρίας.

Edited by alex7363
Link to comment
Share on other sites

Themi κι εσυ κι εγω περάσαμε την VGR επάνω στην Ιταλική που έχει αποκλειστικά μόνο ITV και δεν ειναι Multi CSC. Επίσης της Vodafone ειναι branded και έχει αυτή μόνο VGR (δεν είναι multi). O φίλος είχε την Γερμανική με multi CSC (unbranded)(από ανδροιδ 2.2) και φαντάζομαι ότι επειδή το αναβάθμισε μέσω KIES κι όχι μέσω ODIN κατά 99% έχει πάλι multi CSC και μπορεί να το αλλάξει αντίθετα από εμάς που δεν μπορούμε (αφου το περάσαμε μέσω odin)...αλλα και να το περνούσαμε επισημα πάλι μόνο VGR θα είχαμε γιατί τα μηχανάκια μας ήταν Vodafone. Αν ο φίλος μας μπορεί να το γυρίσει σε κάποιο άλλο κωδικό π.χ EUR δεν το γνωρίζω αν μπορει...ας μας το επιβεβαιώσει αν θέλει. Αν μπορεί να το γυρίσει , και πάρει ένα backup μέσω Clockword , και μας το δώσει τότε θα μπορούμε να το έχουμε και εμείς. Διαφορετικά για να έχεις εσύ όπως κι εγώ μια πιθανή αναβάθμιση σε 2.3.4 (unbranded) θα πρέπει να το επαναφέρεις σε ITV με την προ vodafone rom είτε με restore είτε με odin (από την αρχή). Καλό θα είναι κάποιοι φίλοι που μπορούν να βοηθήσουν με το upload κάποιου backup γνήσιας Rom να το κάνουν γιατι με τους κλειδωμένους boot loaders που έχουμε δεν μπορούμε να περάσουμε custom roms όπως στο galaxy s και οι γνήσιες είναι περιζήτητες!Προς το παρόν της Vodafone είναι ότι καλύτερο για την Ελλάδα!....αν μπορούσαμε να το κάνουμε και ΕΧΤ4 file system μέσω ενός νέου Kernel θα ήταν ότι καλύτερο. Προσπάθησα να το κάνω με τον kernel του cfroot αλλα ....brickarei. Ένας Κερνελ με σκορ γύρω στα 1800-1900 θα το έκανε να πετούσε χωρίς να έχει ιδιαίτερη κατανάλωση μπαταρίας.

 

Οσοι εχουν froyo και κλειδωμένους bootloaders γίνεται με το patch. το εχω κάνει σε 3 tab.

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα. Εχω το SGT 7 απο Vodafone πολύ καιρό και μου έχει παρουσιαστεί το εξής πρόβλημα. Το είχα αναβαθμίσει στη 2.3.3 την Ιταλική και δούλευε μια χαρά.

Μετά πήγα στην Overcome 3 Kratos. Δούλευαν όλα εκτός του τηλεφώνου. Δεν αναγνώριζε Sim και δεν μπορούσες να έχεις τηλέφωνο ή data.

Μήπως είναι θέμα modem driver? To έχει ξαναδεί κανείς αυτό, να δουλεύουν ολα και το sim να μην αναγνωρίζεται?

 

Ξαναγύρισα στην Ιταλική και το τηλέφωνο δεν λειτουργεί (εμφανίζει no Sim). Να κάνω μια δοκιμή με vodofone Rom ή να το στείλω για Service? Υπάρχει περίπτωση να χάλασα το Sim Tray τη φορά που προσπάθησα να βάλω το Sim ανάποδα.

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχουν froyo και κλειδωμένους bootloaders γίνεται με το patch. το εχω κάνει σε 3 tab.

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

...Για αυτούς που έχουν Gingerbread όμως....το παίρνεις στα χέρια το tablet!...και το κάνεις σουβέρ για να ακουμπάς τον καφέ σου.

 

Καλημέρα στη παρέα. Εχω το SGT 7 απο Vodafone πολύ καιρό και μου έχει παρουσιαστεί το εξής πρόβλημα. Το είχα αναβαθμίσει στη 2.3.3 την Ιταλική και δούλευε μια χαρά.

Μετά πήγα στην Overcome 3 Kratos. Δούλευαν όλα εκτός του τηλεφώνου. Δεν αναγνώριζε Sim και δεν μπορούσες να έχεις τηλέφωνο ή data.

Μήπως είναι θέμα modem driver? To έχει ξαναδεί κανείς αυτό, να δουλεύουν ολα και το sim να μην αναγνωρίζεται?

 

Ξαναγύρισα στην Ιταλική και το τηλέφωνο δεν λειτουργεί (εμφανίζει no Sim). Να κάνω μια δοκιμή με vodofone Rom ή να το στείλω για Service? Υπάρχει περίπτωση να χάλασα το Sim Tray τη φορά που προσπάθησα να βάλω το Sim ανάποδα.

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Όχι το μόνο που σου απομένει να κάνεις (γιατι μετά απο τόσα λάθη που έκανες....εισαι πολυ τυχερος που σου δουλεύει έστω κι έτσι) είναι να το κάνεις root (cfroot)και με clockword recovery να περάσεις με restore ένα παλιο backup της ιταλικής ή της vodafone του Θέμη. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου στρώσει , αλλα δεν στο εγγυώμαι γιατι δεν ξερω αν απο τους κλειδωμένους bootloaders που έχεις το πέραμα της custom rom σου δημιούργησε κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Επίσης από όσο ξέρω στην κράτος δεν περιλαμβάνονταν modem αρχείο γιατι ο developer αφηνε την επιλογη στον χρήστη να βάλει ένα της επιλογής του .Εσύ το έβαλες? Και τέλος μήπως είχες κάνει και το file system ext4 και δεν το γύρισες(λίγο απίθανο αλλα ...λέμε).

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων , επειτα πάνε στισ ρυθμισεις ,ασύρματα δικτυα, δικτυα κινητης τηλεφωνιας και απενεργοποιησε τη χρήση δεδομένων πακέτου , επίσης πάνε στη λειτουργία δικτύου και βάλε μόνο GSM.Πάνε στις ρυθμισεις WIFI βάλε τους κωδικους του δικτύου και δοκίμασε ξανά. Αν πάλι έχεις πρόβλημα και έχεις εγγύηση πάντο στη Vodafone , αν βαριέσαι κάντο root με το cf root (βλέπε προηγ.σελίδες) και πέρνα τη rom της Vodafone ρώτα τον Themi για αυτο. Αυτην θα την περάσεις με clockword recovery που υπάρχει ήδη στο cfroot και θα έχεις την μανίσια ROM ξανά καινούρια και rooted (χωρίς εγγύηση).

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Σκέφτομαι για την επαναφορά μιας και πρέπει να περάσω ξανά ρυθμίσεις.

ΤΕΣΠΑ επικοινωνησα με τη Samsung και από ότι κατάλαβα απο το Service στο Χαιδάρι υπάρχουν και άλλoi με το ίδιο πρόβλημα... Το πρόβλημα είναι 2 εργάσιμες για έλεγχο επισκευή.....

Και κάτι φανταστικό τώρα...λόγω αυτού του προβλήματος μάλλον συνδέεται συνέχεια με τη Vodafone..μέχρι εδώ καλά. Πριν λίγο καιρό η Vodafone μας έστειλε ένα μήνυμα να επισκεφτούμε κάποια διέυθυνση στο νετ για να δούμε το υπόλοιπο....μέχρι εδώ καλά...

Λόγω όμως του προβλήματος αποσύνδεσης επανασύνδεσης έχω λάβει το συγκεκριμένο sms πάνω απο 700 φορές!!!!!

Πήρα τη Vodafone για ενημέρωση και φυσκικά να σταματήσουν να στέλνουν το συγκεκριμένο sms...

Η απάντηση ήταν ότι δεν γίνεται αυτό και ο μόνος τρόπος είναι να μπλοκάρουν τα sms γενικώς....Αφού άστραψα και βρόντηξα ζήτησα να μου το στείλουνε γγράφως αυτό και ότι θα κάνω καταγγελία της σύμβασης....απλά γιατί στο πρόγραμμα των €40 περιλαμβάνονται και η αποστολή λήψη των sms....και δε μπορούν να το αφιαρέσουν.... ειδικά όταν πρόκειται για δικά τους ενημερωτικά sms.....Αστέια πράγματα. Έχει κανείς άλλος το ίδιο θέμα με τα sms της Vodafone?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...