Jump to content

Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)


takisme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χρονια πολλα παιδια , σημερα προσπαθησα να κανω μια κληση μεσω skype και fring

απο το galaxy tab μεσω 3g και ειχα προβλημα στον ηχο ακουγα διακεκομενα ,

ενω εμενα καθολου δεν με ακουγαν , το ιδιο και στις test calls των δυο προγραμματων ευχαριστω προκαταβολικα για οποιαδηποτε βοηθεια

 

Το skype μέσω Wifi έπαιζε μια χαρά σε μένα, οπότε υποψιάζομαι ότι δεν είχες εσύ / ο συνομιλητής σου καλό σήμα ^^

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας,

 

Νέος κάτοχος του Tab από την Τετάρτη. Ακόμα το σκαλίζω και προσπαθώ να καταλήξω στα δυνατά/αδύνατα σημεία του σε σχέση με το iPad καθώς σαν παλαβός Mac user το έχω και αυτό. Το σίγουρο είναι ότι είναι πολύ πιο φορητό και ξεκούραστο. Με ξενερώνει λίγο η ταχύτητα του browser και δοκιμάζω τον Dolphin HD ο οποίος είναι αισθητά πιο γρήγορος. Επίσης δεν έχω αποφασίσει αν πρέπει να ρισκάρω να βάλω την τελευταία ευρωπαϊκή rom καθώς το δικό μου φοράει το δράμα της Vodafone. Τέλος μια ερώτηση ρε παιδιά... προσπαθώ αν δω srt υπότιτλους από τον ενσωματωμένο player και από τον rock player αλλά και οι δύο μου τα βγάζουν κινέζικα. Δοκίμασα να σώσω το αρχείο με διάφορες κωδικοποιήσεις (unicode, greek windows) αλλά τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ότι δουλεύω με Mac?

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Να βαλεις τον mplayer. Παιζουν ολα κανονικα.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά, επειδή δεν μπόρεσα να τον βρω στο market, από που τον κατέβασες?

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά, επειδή δεν μπόρεσα να τον βρω στο market, από που τον κατέβασες?

 

Τον βρήκα, mvideoplayer, και όντως τα παίζει όλα!

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Νέος κάτοχος του Tab από την Τετάρτη. Ακόμα το σκαλίζω και προσπαθώ να καταλήξω στα δυνατά/αδύνατα σημεία του σε σχέση με το iPad καθώς σαν παλαβός Mac user το έχω και αυτό. Το σίγουρο είναι ότι είναι πολύ πιο φορητό και ξεκούραστο. Με ξενερώνει λίγο η ταχύτητα του browser και δοκιμάζω τον Dolphin HD ο οποίος είναι αισθητά πιο γρήγορος. Επίσης δεν έχω αποφασίσει αν πρέπει να ρισκάρω να βάλω την τελευταία ευρωπαϊκή rom καθώς το δικό μου φοράει το δράμα της Vodafone. Τέλος μια ερώτηση ρε παιδιά... προσπαθώ αν δω srt υπότιτλους από τον ενσωματωμένο player και από τον rock player αλλά και οι δύο μου τα βγάζουν κινέζικα. Δοκίμασα να σώσω το αρχείο με διάφορες κωδικοποιήσεις (unicode, greek windows) αλλά τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ότι δουλεύω με Mac?

Όχι φίλε, με το δράμα της vodafone, όπως είπες, δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα για το tab. Βάλε την euro tom, θα δείς ότι βελτιώνονται πολύ τα πράγματα ακόμα και στον browser.

Αν πάντως δεν χρειάζεσαι φλάς, δοκίμασε τον opera mobile που δεν υποστηρίζει φλάς. Είναι πολύ γρήγορος:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε, με το δράμα της vodafone, όπως είπες, δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα για το tab. Βάλε την euro tom, θα δείς ότι βελτιώνονται πολύ τα πράγματα ακόμα και στον browser.

Αν πάντως δεν χρειάζεσαι φλάς, δοκίμασε τον opera mobile που δεν υποστηρίζει φλάς. Είναι πολύ γρήγορος:)

 

Καλημέρα Γιάννη, χρόνια πολλά.

 

Έχει βγεί και jmc και jmd.... που είναι ακόμα καλύτερα όπως λένε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιάννη, χρόνια πολλά.

 

Έχει βγεί και jmc και jmd.... που είναι ακόμα καλύτερα όπως λένε

Χρόνια πολλά Αργύρη.:)

Τις έχω δεί, αλλά δεν θα αλλάζω ρόμ και κάθε βδομάδα. Έχω κι άλλες δουλειές:pΑφού το μηχάνημα δουλεύει καλά, θα περιμένω κάποιο major update.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά Αργύρη.:)

Τις έχω δεί, αλλά δεν θα αλλάζω ρόμ και κάθε βδομάδα. Έχω κι άλλες δουλειές:pΑφού το μηχάνημα δουλεύει καλά, θα περιμένω κάποιο major update.

 

Ακριβώς το ίδιο κεγώ.... περιμάνω την 2.2.1:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια. Η αλήθεια είναι ότι τρώγομαι να δοκιμάσω με την τελευταία ευρωπαϊκή rom αλλά με ανησυχεί λίγο το θέμα του ότι δεν υπάρχει πουθενά η original της Vodafone σε περίπτωση που χρειαστεί service, όπως και το ότι νιώθω μια μικρή ανασφάλεια για το flashάρισμα (τελευταία φορά που flashαρα ήταν με windows mobile 6.5). Υποθέτω ότι ως ένα σημείο περιμένω την 2.2.1 για να νιώσω ότι αξίζει το ρίσκο. Επίσης μια διευκρίνιση, αν κατάλαβα καλά από όσα διάβασα, τόνους στο ελληνικό πληκτρολόγιο (όχι το swype) βάζεις μόνο με το Τ9 ενεργοποιημένο σωστά? Και επίσης δεν υπάρχει άλλη λύση πληκτρολογίου με τόνους...
Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει, το smart keyboard pro, τωρα πια χρησιμοποιω μονο αυτο

 

Ευχαριστώ πολύ wiki-Αργύρη! Με αυτούς τους ρυθμούς με βλέπω να αποχαιρετώ το iPad σύντομα.

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλά παιδιά.είμαι νέα χρήστης του tab και δεν μου βλέπει το Pc το samsung όταν το συνδέω..χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα τύπου itunes για να επικοινωνήσει και να μπορώ να περν'αψ εφαρμογές και μουσική?τι άλλο tip έχετε να μου προτείνετε?

και πάλι καλες γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλά παιδιά.είμαι νέα χρήστης του tab και δεν μου βλέπει το Pc το samsung όταν το συνδέω..χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα τύπου itunes για να επικοινωνήσει και να μπορώ να περνάω εφαρμογές και μουσική? τι άλλο tip έχετε να μου προτείνετε?

και πάλι καλες γιορτές!

 

Χρόνια πολλά & καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Οσον αφορά τις απορίες σου... έχουν όλες απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες... οπότε καλύτερα να διαβάσεις σιγά-σιγά το thread από την αρχή, θα βρεις πολλά χρήσιμα tips...

Το tab μας συνδέεται απευθείας σε υπολογιστή αρκεί να κάνεις την σχετική επιλογή από το μενου (usb connection)... ενώ μπορείς να χρησιμοποιείς και το πρόγραμμα (KIES, google it...) της Samsung.

Οσο περισσότερο ασχολείσαι με το gadgetάκι τόσο περισσότερες δυνατότητες θ' ανακαλύπτεις!

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος του Tab από την Τετάρτη. Ακόμα το σκαλίζω και προσπαθώ να καταλήξω στα δυνατά/αδύνατα σημεία του σε σχέση με το iPad καθώς σαν παλαβός Mac user το έχω και αυτό.

 

χαχαχα ήμουν σε παρόμοια φάση, οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα! Τελικά το iPad κατέληξε να "ξεκουράζεται" στον καναπέ (ίσως όχι για πολλές μέρες ακόμα, αφού 99% τελικά θα το δώσω, εν αναμονή κ της κυκλοφορίας του iPad-2...), ενώ το Tab βρίσκεται ΣΥΝΕΧΩΣ μαζί μου, αντικαθιστώντας filofax και κινητό, χάρη σ' ένα πολύ καλό handsfree με αναγνώριση... ;)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα ήμουν σε παρόμοια φάση, οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα! Τελικά το iPad κατέληξε να "ξεκουράζεται" στον καναπέ (ίσως όχι για πολλές μέρες ακόμα, αφού 99% τελικά θα το δώσω, εν αναμονή κ της κυκλοφορίας του iPad-2...), ενώ το Tab βρίσκεται ΣΥΝΕΧΩΣ μαζί μου, αντικαθιστώντας filofax και κινητό, χάρη σ' ένα πολύ καλό handsfree με αναγνώριση... ;)

 

Είμαστε ακριβώς στο ίδιο μήκος κύματος... το iPad ξεκουράζεται απλά πριν το δώσω θέλω να βεβαιωθώ ότι το Galaxy θα με καλύψει. Ως τώρα αντικαθιστά άριστα και το GPS και καθώς δεν είχα το 3G iPad, με το Galaxy είμαι συνδεδεμένος παντού. Ουσιαστικά δεν μπορώ να βρω ακόμα κάποιο ουσιαστικό ψεγάδι και μάλλον θα αντικαταστήσει το iPad.

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειδα στα settings αυτη την επιλογη. Αν καταλαβαινω καλα εχεις την δυνατοτητα να μαθεις σε ποιο σημειο βρισκεται το κινητο σου σε περιπτωση που κλαπει η χαθει;

 

Εχει χρησιμοποιησει κανεις αυτη την υπηρεσια να μου πει πως γινεται;

 

Ευχαριστω και χρονια πολλα σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

σαν κινητο πως ειναι? το χετε σε καθημερινη χρηση?

 

Προσωπικά, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, αλλά νομίζω ότι εξαρτάται από ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΧΡΗΣΗ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ...

Εγώ πχ που κάνω "δουλειά γραφείου" μ' εξυπηρετεί μια χαρά, έχει αντικαταστήσει και το filofax... ενώ σαν κινητό το χρησιμοποιώ μ' ένα handsfree με οθόνη για την αναγνώριση κλήσεων...

Το μοναδικό "μείον" για μένα, είναι η αδυναμία σύνδεσης memory sticks, χάθηκε ο κόσμος να βάλουν κι ένα usb port ???

Link to comment
Share on other sites

σαν κινητο πως ειναι?το χετε σε καθημερινη χρηση?

 

Εγώ μόνο με data πρόγραμμα το χρησιμοποιώ και όχι με voice, σαν κινητό χρησιμοποιώ ακόμα το iPhone 4 αν και η αλήθεια είναι ότι μου μπαίνουν ιδέες για κανένα Desire HD... on topic πάλι, θεωρώ ότι δεν βολεύει σαν βασικό κινητό. Όσο βολικό και αν είναι για tablet, παραμένει tablet.

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

αν και η αλήθεια είναι ότι μου μπαίνουν ιδέες για κανένα Desire HD...

 

Κιεμένα μου είχε κάτσει εκεί γύρω στο Νοέμβρη να το πάρω.

 

Πριν κάνεις κάποια αγορά μπες στο thread του DHD και διάβασε για τυχόν προβλήματα που αντιμετωπιζουν τα παιδιά, ειδικά με την μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Κιεμένα μου είχε κάτσει εκεί γύρω στο Νοέμβρη να το πάρω.

 

Πριν κάνεις κάποια αγορά μπες στο thread του DHD και διάβασε για τυχόν προβλήματα που αντιμετωπιζουν τα παιδιά, ειδικά με την μπαταρία

 

Και εγώ για dhd ξεκίνησα, αλλά όταν διάβασα για τα υπέροχα καπάκια στην πλάτη της συσκευής :rolleyes:, έκοψα λάσπη....

Από το tab είμαι ευχαριστημένος, αν και περίμενα καλύτερη απόδοση, σε σχέση με το hw που κουβαλάει (που είναι ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή).

Τελικά, όλα είναι θέμα λογισμικού, το οποίο όμως θέλει καιρό για να ωριμάσει.

Έχω καταλήξει να πιστεύω ότι τα smartphones δεν έιναι συσκευές που τις κρατάς για 6 μήνες και μετά τις αλλάζεις. Δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο και χάνεις όλη τους την εξέλιξη.Πχ, το motorola milestone που έχω, σήμερα, 1 χρόνο μετά την κυκλοφορία του είναι πιο γρήγορο και αξιόπιστο από ποτέ, στα επίπεδα του tab και ακόμα καλύτερο, αν και υστερεί εμφανώς σε θέμα hw σε σχέση με το tab.

Όμως, τόσο καιρό μετά από την κυκλοφορία του, το λογισμικό του έχει πλέον ωρισμάσει, είναι 100% bug free και πολύ γρήγορο, χωρίς lag , κάτι που θα είναι το tab σε μερικούς μήνες από σήμερα.;)

 

Οπότε, το ηθικό δίδαγμα είναι, δίνετε χρόνο στα μηχανάκια σας να δείξουν τι αξίζουν! Τη διαφορά δεν την κάνουν ούτε λίγα mb ram παραπάνω, ούτε λίγα mhz παραπάνω, αλλά το σωστό software, το οποίο αργεί να γίνει....

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό "μείον" για μένα, είναι η αδυναμία σύνδεσης memory sticks, χάθηκε ο κόσμος να βάλουν κι ένα usb port ???

 

Το αναμένουμε κι αυτό ^^ Το camera connection kit που θα συνδέεται απευθείας με κάμερες, σκληρούς κλπ ;)

 

Έχει ξαναειπωθεί και το περιμένω πως και πως. Εδώ για περισσότερα:

 

http://www.mobilefun.co.uk/samsung-galaxy-tab-camera-kit-p25809.htm

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε Όλους!

 

επειδή είμαι νέος χρήστης στο forum σας, πρίν απο λίγο ανέβασα ενα δικό μου post με το θέμα που αντιμετωπίζω!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=291321

 

Θα ήθελα, όσοι έχετε το Samsung Galaxy Tab, να ρίξετε μια ματιά!

 

Σας ευχαριστώ πολύ! Καλές Γιορτές να χετε! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε Όλους!

 

επειδή είμαι νέος χρήστης στο forum σας, πρίν απο λίγο ανέβασα ενα δικό μου post με το θέμα που αντιμετωπίζω!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=291321

 

Θα ήθελα, όσοι έχετε το Samsung Galaxy Tab, να ρίξετε μια ματιά!

 

Σας ευχαριστώ πολύ! Καλές Γιορτές να χετε! :)

 

Φιλε μου δεν ξερω τι εννοει η voda οτι δεν ειναι κλειδωμενη η συσκευη, αλλα official update firmware απο το KIES δεν προκειται να παρεις ποτε (ουτε κιεγω βεβαια)

Αυτο το εχω πει εδω και πολυ καιρο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...