Jump to content

Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)


takisme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είχε δηλαδή τα ελληνικά στις επιλογές για να τικάρεις; Και το ίδιο αρχείο στου Αργύρη το είχε; Πολύ περίεργο... αντέγραψες και το φάκελο; και έκανες κανονικά reboot?

Δοκίμασε να προσθέσεις αυτό το αρχείο στο /system/lib...

http://www.multiupload.com/C7MV4H8N28

 

Ακριβως όπως τα λες ...

 

Κανω και αυτο που μου στελνεις τωρα , και ξανακανω ολη την διαδικασια απο την αρχη και σας λέω.

 

 

Εν'τω μεταξυ γνωριζει καποιος πως μπαινει τονος στο slideit ?

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Περιμενε, οταν δει το ποστ o tyxerakias θα μας πει.

Δεν ξερω αν εχει καποια σχεση το csc και το cscfiles.txt, Aν χρειαστει μπορω να του το κανω upload να το ριξει μια ματια

 

Για κοιταχτε και το παρακατω που ειχα παραθεσει πριν απο λιγες ημερες ..φαινεται ενδιαφερον.

O tyxerakias θα το κατανοοισει καλυτερα νομιζω ,καθως και την επικινδυνοτητα του.

 

"How to Change CSC (sale&product code) any ROM to ANY COUNTRY

 

 

http://www.galaxyroot.com/howto-chan...o-any-country/

 

 

"I upgraded to JPH and for my country there isn't a ROM available with Multi-CSC, for the moment...

 

NOTICE: This method does a reset, your SGS only maintains your personal files (sdcard & external sdcard). I'm not responsible at all for any problem that you get for following this procedure.

 

So I needed an alternative method and after some research and guessing, here it is:

 

1. Get the right folder for your country (Portugal) and copy it to /system/csc.

2. After, open an ADB shell, and use the following command:

Code:

am start -a android.intent.action.MAIN -n com.android.Preconfig/com.android.Preconfig.Preconfig

3. After this, select on your SGS, your CSC country code. Then it'll reboot, you'll have to do the initial configuration, and it's done!

 

In these procedure the folder that I use it's for Portugal (TPH CSC). For other countries you'll need other specific folder. If you need it, give me an CSC file for your country (any firmware version, I just need the file "cache.rfs") and I will make the folder for your country available.

 

This changed my sale code, that was my goal, as a bonus it changed also my product code, but notice that my .nv_data.bak was the older one with the right product code.

 

PS: I did some search and didn't see these method posted were on XDA. If I'm wrong, sorry!"

Edited by TLG
Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Το csc ειναι βασικα για να περνει τις ρυθμισεις των.παροχων, δεν ξερω για το δικο μας θεμα αν εχει καποια σχεση γιαυτο το ειπα.

Αυτα που λεει ο τυπος πιο πανω σε στυλ εκθεσης ειναι για το s. Εκει γινονται πολυ πιο ευκολα τα πραγματα, βαζεις το eur (που στο δικο μου ταμπ δεν υπαρχει, ειναι διαφορετικη η δομη του csc) στο csc και με secret code και imei το εγκαθιστας

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ,δοκιμασα να περασω στον φακελλο app το AxT9IME.odex που μου εστειλε ο Agram,αλλα εκει κατι το ενοχλει και ενω εχει την επιλογη "πληκτρολογιο samsung" δεν το φορτωνει και μου βγαζει το παρακατω μυνημα :

 

" Η εφαρμογή Πληκτρολογιο Samsung (σε εξελιξη com.samsung.sec.android.inputmethod.axt9) τερματιστηκε απροσδόκητα.Δοκιμαστε ξανα."

 

 

Μολις περναω αυτο που ειχε απο την μανα του ολα οκ...

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ,δοκιμασα να περασω στον φακελλο app το AxT9IME.odex που μου εστειλε ο Agram,αλλα εκει κατι το ενοχλει και ενω εχει την επιλογη "πληκτρολογιο samsung" δεν το φορτωνει και μου βγαζει το παρακατω μυνημα :

 

" Η εφαρμογή Πληκτρολογιο Samsung (σε εξελιξη com.samsung.sec.android.inputmethod.axt9) τερματιστηκε απροσδόκητα.Δοκιμαστε ξανα."

 

 

Μολις περναω αυτο που ειχε απο την μανα του ολα οκ...

 

Όχι δεν πρόκειται να δουλέψει το odex, το έγραψα και πριν. Γι'αυτό σου έστειλα το άλλο αρχείο που άλλαξα το apk να το περιέχει. Το μόνο που πρόσθεσα μετά ηταν η έξτρα lib, που δεν ξέρω αν θα κάνει κάτι, τη δοκίμασες;

 

Επίσης, ούτε το .odex το δικό σου πρέπει να υπάρχει εκεί, όταν αντιγράψεις αυτά που έστειλα. Μόνο το .apk, τα lib, και ο φάκελος Τ9db. Kαι να κάνεις reboot μετά.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ούτε το .odex το δικό σου πρέπει να υπάρχει εκεί, όταν αντιγράψεις αυτά που έστειλα. Μόνο το .apk, τα lib, και ο φάκελος Τ9db. Kαι να κάνεις reboot μετά.

 

:thanks::thanks::thanks:

 

AΥΤΟ ΗΤΑΝ!!!

 

ΕΥΓΕ ..αν δεν ειχα κανει το λαθος να μην διαγραψω το .odex θα ειχε δουλεψει απο πριν...

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Ωραία... άρα δε χρειάζεται το 2ο lib στο tab.

Ένα ευχαριστώ πάει στον Aργύρη, που έδωσε τα αρχεία του για να γίνει το deodexed apk... Ωραία, χαίρομαι που δουλεύει. :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ωραία... άρα δε χρειάζεται το 2ο lib στο tab.

Ένα ευχαριστώ πάει στον Aργύρη, που έδωσε τα αρχεία του για να γίνει το deodexed apk... Ωραία, χαίρομαι που δουλεύει. :)

 

Aκριβως ...!! :)

 

Το libdhwr όντως δεν χρειαζεται , αλλα ποια να ειναι η χρησιμοτητα του και υπαρχει στο tab του Aργύρη?:rolleyes:

 

 

τα .odex τι αρχεια είναι ?

Edited by TLG
Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Aκριβως ...!! :)

 

Το libdhwr όντως δεν χρειαζεται , αλλα ποια να ειναι η χρησιμοτητα του και υπαρχει στο tab του Aργύρη?:rolleyes:

 

 

τα .odex τι αρχεια είναι ?

 

Όχι δεν υπάρχει ούτε στου Αργύρη, υπάρχει στο Galaxy S, και όταν δε σου δούλεψε την πρώτη φορά είπα μήπως έφταιγε αυτό.

Τα .odex αρχεία είναι μεγάλη συζήτηση και θα σε στείλω στο google :) :google:

Συνοπτικά, είναι κομμάτια των εφαρμογών του συστήματος android, που είναι βελτιστοποιημένα πριν ξεκινήσει η εφαρμογή. Είναι αρχικά: Optimized Dalvik EXecutable. Υποτίθεται ότι βοηθάνε την ταχύτητα της εκκίνησης γιατί φορτώνουν κομμάτια της εφαρμογής πριν αυτή ανοίξει, στο cache της εικονικής Dalvik μηχανής του Android (DVM), που είναι η βασισμένη σε Java μέθοδος που το Android χρησιμοποιεί για να τρέξει εφαρμογές. Και το odex εξαρτάται από το framework κομμάτι της συγκεκριμένης ROM, οπότε δε μπορείς να μεταφέρεις ένα odex σε άλλο τηλέφωνο, εκτός αν έχει ακριβώς το ίδιο firmware (που δεν ίσχυε στην περίπτωσή σου και του Αργύρη).

Μπορείς όμως χρησιμοποιώντας το framework που ταιριάζει με αυτό το odex, να το μετατρέψεις σε σκέτο .dex αρχείο, και να τo ενώσεις με το .apk, οπότε έτσι γίνεται ανεξάρτητο από τη συσκευή. Η διαδικασία αυτή λέγεται deodexing, και αυτό έκανα για να σου δουλέψει το .apk, το οποίο τώρα περιέχει το .odex αρχείο, που πριν ήταν δίπλα του, σε άλλη μορφή.

Μπορείς να κάνεις deodex όλο το framework του τηλεφώνου και όχι μόνο ένα system app, και αυτό κάνουν τα παιδιά στο xda για να φτιάξουν custom ROMs που φορτώνουν σε όλες τις συσκευές.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

 

AΥΤΟ ΗΤΑΝ!!!

 

ΕΥΓΕ ..αν δεν ειχα κανει το λαθος να μην διαγραψω το .odex θα ειχε δουλεψει απο πριν...

 

Αντε μπράβο, τέλος καλό όλα κάλα

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει ούτε στου Αργύρη, υπάρχει στο Galaxy S, και όταν δε σου δούλεψε την πρώτη φορά είπα μήπως έφταιγε αυτό.

Τα .odex αρχεία είναι μεγάλη συζήτηση και θα σε στείλω στο google :) :google:

Συνοπτικά, είναι κομμάτια των εφαρμογών του συστήματος android, που είναι βελτιστοποιημένα πριν ξεκινήσει η εφαρμογή. Είναι αρχικά: Optimized Dalvik EXecutable. Υποτίθεται ότι βοηθάνε την ταχύτητα της εκκίνησης γιατί φορτώνουν κομμάτια της εφαρμογής πριν αυτή ανοίξει, στο cache της εικονικής Dalvik μηχανής του Android (DVM), που είναι η βασισμένη σε Java μέθοδος που το Android χρησιμοποιεί για να τρέξει εφαρμογές. Και το odex εξαρτάται από το framework κομμάτι της συγκεκριμένης ROM, οπότε δε μπορείς να μεταφέρεις ένα odex σε άλλο τηλέφωνο, εκτός αν έχει ακριβώς το ίδιο firmware (που δεν ίσχυε στην περίπτωσή σου και του Αργύρη).

Μπορείς όμως χρησιμοποιώντας το framework που ταιριάζει με αυτό το odex, να το μετατρέψεις σε σκέτο .dex αρχείο, και να τo ενώσεις με το .apk, οπότε έτσι γίνεται ανεξάρτητο από τη συσκευή. Η διαδικασία αυτή λέγεται deodexing, και αυτό έκανα για να σου δουλέψει το .apk, το οποίο τώρα περιέχει το .odex αρχείο, που πριν ήταν δίπλα του, σε άλλη μορφή.

Μπορείς να κάνεις deodex όλο το framework του τηλεφώνου και όχι μόνο ένα system app, και αυτό κάνουν τα παιδιά στο xda για να φτιάξουν custom ROMs που φορτώνουν σε όλες τις συσκευές.

 

 

RESPECT και παλι RESPECT !!

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι λένε εδω:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=854300

 

βγήκε νέο ευρωπαικό firmware! Το δοκιμάζουμε????

Imagination is more important than knowledge
Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι λένε εδω:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=854300

 

βγήκε νέο ευρωπαικό firmware! Το δοκιμάζουμε????

 

Φίλε μου ψήνομαι εδώ και μέρες.

 

Αν και το galaxy s το έχω φλασάρει πάνω από 30 φορές χωρίς κανένα ενδοιασμό, εδώ δεν ξέρω γιατί κάτι με φοβίζει, ίσως από τα πολλά bricαρίσματα που έπαθαν αρκετοί στο φλασάρισμα.

Βέβαια η μέθοδος όπως λέει είναι πιο ασφαλής και το κυριότερο...

 

1) THE BROWSER IF FINALLY FIXED! it is very smooth even with flash. i am very impressed..

 

Τα ελληνικά πληκτρολόγια εξ αλλου τα έχουμε

Δεν ξέρω εσύ τι λές, να το επιχειρήσουμε; :)

Edited by argam
Link to comment
Share on other sites

Ξερω γω, εχω τις επιφυλάξεις μου κι εγώ με αυτα που διαβάζω.

ΓΙατι να μη μπορει να γινει ασφαλες μεσω kies γμτ? γιατι το εχει κλειδωσει η voda???

Υπαρχει περίπτωσει να βγει αντιστοιχο firm Εξελληνισμένο?

Imagination is more important than knowledge
Link to comment
Share on other sites

Μέσω KIES δεν πρόκειται να πάρουμε ποτέ αναβάθμιση αν και όποτε βγεί.

 

Όποτε το συνδέω μου λέει ότι η συσκευή αυτή δεν μπορεί να αναβαθμισθεί, μάλλον κάτι έχει πειραγμένο η vodafone

Link to comment
Share on other sites

Μέσω KIES δεν πρόκειται να πάρουμε ποτέ αναβάθμιση αν και όποτε βγεί.

 

Όποτε το συνδέω μου λέει ότι η συσκευή αυτή δεν μπορεί να αναβαθμισθεί, μάλλον κάτι έχει πειραγμένο η vodafone

 

Eμενα μου βγαζει κανονικα οτι υπαρχει αναβαθμιση και την κανω τωρα μαλιστα....

Λογικα θα πρεπει να εγκαταστησω ξανα το ελληνικο samsung keyboard ε?

Τελικα αν εξαιρεσεις το προβλημα με το πληκτρολογιο το οποιο λυθηκε χαρη σε εσας , ειναι θετικο το οτι το δικου μου ειναι ευρωπαικο μοντελο ...:)

 

 

edit: Τελικα οντως χρειαζεται εγκατασταση ξανα το ελληνικο samsung keyboard και το προβλημα ειναι οτι το Root Explorer δεν μπορει να αλλαξει σε R/W ..λογικα θα πρεπει να περιμενουμε νεα version του root explorer ,αν δεν εχει βγει ηδη .:worry:

Edited by TLG
Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

ειναι θετικο το οτι το δικου μου ειναι ευρωπαικο μοντελο ...:)

 

Θετικότατο, βράστα τα ελληνικά πληκτρολόγια.

 

Σε τι σου χρειάζεται αυτή τι στιγμή ο rootexplorer αφού σου έδωσε ο tyxerakias ένα αρχείο .apk για εγκατάση του samsung keyboard

Link to comment
Share on other sites

Eμενα μου βγαζει κανονικα οτι υπαρχει αναβαθμιση και την κανω τωρα μαλιστα....

Λογικα θα πρεπει να εγκαταστησω ξανα το ελληνικο samsung keyboard ε?

Τελικα αν εξαιρεσεις το προβλημα με το πληκτρολογιο το οποιο λυθηκε χαρη σε εσας , ειναι θετικο το οτι το δικου μου ειναι ευρωπαικο μοντελο ...:)

 

 

edit: Τελικα οντως χρειαζεται εγκατασταση ξανα το ελληνικο samsung keyboard και το προβλημα ειναι οτι το Root Explorer δεν μπορει να αλλαξει σε R/W ..λογικα θα πρεπει να περιμενουμε νεα version του root explorer ,αν δεν εχει βγει ηδη .:worry:

 

Απο εδω το αγόρασες ειναι ευλογημένο απο την vodafone???

Imagination is more important than knowledge
Link to comment
Share on other sites

@pentraks

για ρίξε μια ματιά, με το update firmware P1000XXJM6 βλέπω ότι ολα πάνε καλά δεν μπρίκαρε κανείς το ταμπ

 

εχει μεγαλώσει τοσο πολυ το θέμα και εχω χασει το μπουσουλα ποια ειναι η σωστή διαδικασία για να μην γινει τουβλο. :cry:

 

Οι υπολοιποι ευρωπαιοι το συνδεουν απο σημερα στο kies και κανουν αναβάθμιση και εδω περιμενουμε την voda ποτε και αν θα της καπνίσει. :mad::mad::mad:

Imagination is more important than knowledge
Link to comment
Share on other sites

εχει μεγαλώσει τοσο πολυ το θέμα και εχω χασει το μπουσουλα ποια ειναι η σωστή διαδικασία για να μην γινει τουβλο. :cry:

 

Οι υπολοιποι ευρωπαιοι το συνδεουν απο σημερα στο kies και κανουν αναβάθμιση και εδω περιμενουμε την voda ποτε και αν θα της καπνίσει. :mad::mad::mad:

 

tης voda δεν θα της καπνισει ποτέ, επειδή το ξέρω το θέμα, όταν το KIES σου λέει ότι δεν δεν είναι δυνατή η αναβάθμιση αυτής της έκδοσης σημαίνει ότι δεν θα το αναβαθίσουμε ποτέ. σε αντίθετη περίπτωση θα έλεγε ότι υπάρχει το πιο τελευταίο firm.

 

Χωρίς να θέλω να σε προτρέψω να κάνεις αναβάθμιση η διαδικασία είναι απλή και είναι στο πρώτο ποστ δηλ

 

1) Download the the file HERE and extract the it

2) Inside the ZIP you will find Odin 1.7 + PIT file + PDA +Modem + CSC files.

3) Open Odin, select the PIT file + PDA + Modem + CSC into their respective places.

4) Make sure repartition is CHECKED.

5) put the phone in download mode and connect it to your computer. start flashing.

6) The device will reboot. If you are getting tons of FC's on boot, reboot into recovery and do a factory reset.

 

Τη διαδικασία αυτή ακριβώς την έχω κάνει 10δες φορές στο S, δεν τίθεται θέμα, αλλού είναι το πρόβλημα, κατά πόσο δηλ είναι ασφαλής.

 

Θα περιμένω κανά δυο μέρες και μετά βουρ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θετικότατο, βράστα τα ελληνικά πληκτρολόγια.

 

Σε τι σου χρειάζεται αυτή τι στιγμή ο rootexplorer αφού σου έδωσε ο tyxerakias ένα αρχείο .apk για εγκατάση του samsung keyboard

 

 

O tyxerakias μου εχει δωσει καποια αρχεια που πρεπει να μπουν στο /app και στο /lib .

Για να τα βαλω εκει δεν πρεπει να to kanv me ton Root Explorer?

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

ναι με το ρουτ εξπλορερ μπαινουν

Ποια εκδοση του ρουτ εχεις;

 

Εχω την 2.12.4

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...