Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω και voda, cosmote και iphone 4s, στη voda παντα με το που πεσει το 3g σημα στα 2/5 το γυρναει στο 2g, η cosmote κραταει το 3g μεχρι θανατου για να γυρισει σε 2g

 

Ανέκαθεν το έκανε αυτό η VF, απ'όσο θυμάμαι! Λογικό να σε γυρνάει σε 2G, για κλήσεις. Γιατί να χρησιμοποιείς το UMTS για φωνή όταν έχεις μια χαρά αποδεκτή ποιότητα σε 2G?

Link to comment
Share on other sites

Εχω και voda, cosmote και iphone 4s, στη voda παντα με το που πεσει το 3g σημα στα 2/5 το γυρναει στο 2g, η cosmote κραταει το 3g μεχρι θανατου για να γυρισει σε 2g
να ρυθμίσεις το κινητό σου να ναι μόνιμα σε 3G τότε.
Link to comment
Share on other sites

να ρυθμίσεις το κινητό σου να ναι μόνιμα σε 3G τότε.

 

Είπε πως έχει iPhone. Δεν έχει αυτή την επιλογή (δεν ξέρω γιατί υποθέτω πως δεν θέλουν οι εταιρίες κινητής).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μπορούμε να συνδέσουμε vodafone mifi με με access point ; για να επεκτείνουμε το σημα ; μέσα στο σπίτι ;. Επίσης θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο που μπορω να βρω μεταχειρισμένο mifi ; οποιασδήποτε μοντέλο απλά να μπορω να εχω internet σπίτι που έχει 3g στο παράθυρο αλλά όχι μέσα στο σπίτι σε πολλά σημεία. Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Είπε πως έχει iPhone. Δεν έχει αυτή την επιλογή (δεν ξέρω γιατί υποθέτω πως δεν θέλουν οι εταιρίες κινητής).

 

Δεν νομίζω.. αν και από την apple όλα να τα περιμένει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω.. αν και από την apple όλα να τα περιμένει.

 

Ξερω οτι οταν πηρα iphone δε κλειδωνε σε 3g...μονο jailbrake(μακρια απο μας)

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι οταν πηρα iphone δε κλειδωνε σε 3g...μονο jailbrake(μακρια απο μας)
ε άμα πήρε iphone και δες θες jailbroke, θελέστα παθέστα
Link to comment
Share on other sites

ε άμα πήρε iphone και δες θες jailbroke, θελέστα παθέστα

 

Μαζι σου, αλλα αν ηταν ετσι, θα εμενα σε android :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μπορούμε να συνδέσουμε vodafone mifi με με access point ; για να επεκτείνουμε το σημα ; μέσα στο σπίτι ;. Επίσης θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο που μπορω να βρω μεταχειρισμένο mifi ; οποιασδήποτε μοντέλο απλά να μπορω να εχω internet σπίτι που έχει 3g στο παράθυρο αλλά όχι μέσα στο σπίτι σε πολλά σημεία.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=346384 Η αγγελια ειναι δικη μου

Link to comment
Share on other sites

να ρυθμίσεις το κινητό σου να ναι μόνιμα σε 3G τότε.

 

Μήπως να έφτιαχνε λίγο το δίκτυό της η Vodafone; Τέτοιου τύπου σχόλια θεωρώ ότι εμπαίζουν το συνδρομητή...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να έφτιαχνε λίγο το δίκτυό της η Vodafone; Τέτοιου τύπου σχόλια θεωρώ ότι εμπαίζουν το συνδρομητή...

 

To συγκεκριμένο δεν είναι πρόβλημα. Είναι ρυθμισμένο έτσι το δίκτυο της με αποτέλεσμα αν έχεις ελάχιστο σήμα ή αν κάνεις κλήση φωνής να είναι γίνεται μετάβαση σε 2G (όχι πάντα αλλά πολλές φορές). Δεν ξέρω γιατι. Το ότι στο iPhone δεν υπάρχει η επιλογή να το κλειδώσεις σε 3G είναι ηλιθιότητα της Apple (μάλλον κατ'απαίτηση των εταιριών για να μην υπερφορτώνονται τα δίκτυα τους).

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να έφτιαχνε λίγο το δίκτυό της η Vodafone; Τέτοιου τύπου σχόλια θεωρώ ότι εμπαίζουν το συνδρομητή...
θες το κινητό μόνιμα συνδεδεμένο σε 3G? όλα τα σοβαρα κινητά εχουν αυτή την επιλογή. οπότε δεν σε νοιαζει αν η voda το γυρνάει σε 2G όταν το 3G είναι κάτω απο 3 γραμμές

To συγκεκριμένο δεν είναι πρόβλημα. Είναι ρυθμισμένο έτσι το δίκτυο της με αποτέλεσμα αν έχεις ελάχιστο σήμα ή αν κάνεις κλήση φωνής να είναι γίνεται μετάβαση σε 2G (όχι πάντα αλλά πολλές φορές). Δεν ξέρω γιατι. [...]
γίνεται επειδή με φουλ σήμα 2G θα χεις σταθερότερες υπηρεσίες απ ότι με χαμηλό 3G. Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Το μονο μου παραπονο ειναι οτι οκ εχεις μπλοκαρισμενο το voip σαν εταιρεια γενικα.. αλλα δωσε την δυνατοτητα σε οσους χρειαζονται voip στα κινητα τους να τους ενεργοποιηεις σε καθε γραμμη οταν στο ζητησουν.Δηλαδη προωθεις σμαρτφοουνς και ιντερνετ και μπλοκαρεις ενα σωρο σοβαρες εφαρμογες VOIP ? και Εξω οι εταιρειες το εχουν μπλοκαρισμενο αρκετες αλλα αν το ζητησεις στο ανοιγουνε αμεσως.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι εδώ και 2 χρόνια συνδρομητής Vodafone καρτοκινητής.

Τον τελευταίο καιρό υπέπεσε στην αντίληψη μου ανεξήγητη χρέωση της κάρτας μου (εξανεμίζονταν αργά αλλά σταθερά οι μονάδες μου )

Ψάχνοντάς το μίλησα με την τεχνική υποστήριξη της Vodafone και μου έστειλαν αντίγραφο λογαριασμού του τελευταίου μήνα όπου και θεμελιώθηκαν οι ισχυρές υποψίες μου.

Επί σειρά μηνών γίνονταν χρέωση του Internet με μικρά ποσά (συνήθως της τάξης των 0,01 ή 0,02 και μέχρι 0.7 €) . Το αποτέλεσμα ήταν να υπάρχει σταδιακή χρέωση μου για υπηρεσία Internet που υποτίθεται ότι ήταν δωρεάν (μέχρι να εξαντλήσω το συγκεκριμένο όγκο). Στο διάστημα αυτό είχα μπόλικα ΜΒ μέχρι να φτάσω στο όριο και υποτίθεται ότι OTAN θα έφτανα στο όριο θα είχε μόνο μια χρέωση ανά ημέρα ίση με 1€ . Τα παραπάνω ποσά δε δικαιολογούνται από τίποτε ούτε αντιστοιχούν σε κάποια από τις χρεώσεις του τιμοκαταλόγου. Επίσης ήταν αναμεμειγμένα με μηδενικές χρεώσεις Internet την ίδια ημέρα. Δηλαδή π.χ. στις 8 το πρωί είχε μηδενική χρέωση για internet (Vodafone live φαίνεται στον αναλυτικό) , στις 8:15 είχε 0,02€ για το ίδιο και στις 8:20 πάλι χρέωση 0€ μέχρι το απόγευμα και στις 16:00 πάλι 0,01€ και μετά πάλι μηδέν κ.ο.κ.

Σύμφωνα με τον τυπωμένο αναλυτικό λογαριασμό που μου έστειλαν , μόνο από 3 Σεπτεμβρίου μέχρι 3 Οκτωβρίου έχω επιβαρυνθεί με περίπου 10 ευρώ για internet…

Τα ίδια συνέβαιναν και τους προηγούμενους μήνες.

Μετά λοιπόν από αλλεπάλληλα τηλέφωνα στο 1330 (με χρέωση ) και e-mail και έπειτα από 2,5 ΜΗΝΕΣ "επικοινωνίας" με έχουν στην αναμονή και συνεχώς «εξετάζουν το αίτημά μου»…

Ο κόμπος έφτασε στο χτένι .

Θα κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στη γενική γραμματεία καταναλωτή.

ΨΑΧΤΕΙΤΕ και οι υπόλοιποι. Με το σταδιακό τρόπο που γίνονται οι χρεώσεις μπορεί να μην το καταλάβετε πότε σας τρώνε τα λεφτά…

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δοκιμασα το usb stick k3772 με καρτα καρτοκινητου ολυμπιακος και το προγραμμα με τα 500 mb internet και παρατηρησα πολυ μεγαλη διαφορα στο speedtest απο το νοκια ε52 εχει χτυπησε εως 4,80 mbs download και upload 2.23mbs στην περιοχη εξω απο κερατεα πριν το λαυριο σε ενα οικισμο αρα παιζει παρα πολυ σημαντικο ρολο το στικακι αυτο βλεπω και δεν το πιστευα επισης παρατηρησα οτι το 3g+ δικτυο που βλεπω στο κινητο μου και στο στικακι στην ιδια περιοχη δεν ειναι καθολου τα ιδια δηλαδη εκει που δειχνει φουλ το νοκια ε52 το usb stick βγαζει 2 παυλες και δεν το πιστευα , μου ειπανε οτι αλλο ειναι το κινητο και αλλο το usb το κινητο δικτυωνεται για κλησεις και ιντερνετ και το usb μοντεμ μονο για το ιντερνετ και δεν το πιστευα οτι υπαρχει διαφορα. μου αρεσει που το κινητο γραφει εως 10 mbs download οπως γραφει το gsmαρενα HSDPA, 10.2 Mbps; HSUPA, 2 Mbps καλα τοση μεγαλη διαφορα; επισης οταν συνδεω το στικακι στο λαπτοπ ολες οι σελιδες ανοιγουνε κανονικα εκτοσ απο το facebook οπου και κανω login και μετα μου βγαζει μονο την γραμμη του facebook και απο κατω λευκη σελιδα , εχει κανεις προβλημα με το facebook ; με το δικτυο της vodafone ; . Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

επισης οταν συνδεω το στικακι στο λαπτοπ ολες οι σελιδες ανοιγουνε κανονικα εκτοσ απο το facebook οπου και κανω login και μετα μου βγαζει μονο την γραμμη του facebook και απο κατω λευκη σελιδα , εχει κανεις προβλημα με το facebook ; με το δικτυο της vodafone ; .

 

Μόνο για το facebook μπορώ να σου πω να δεις αν έχεις βάλει ασφαλή περιήγηση στον browser σου, δηλαδή με https ίσως και να μη μπορείς να δεις το site του facebook. Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ χτες με το facebook, αλλά μέσω του wifi του σπιτιού.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μόνο για το facebook μπορώ να σου πω να δεις αν έχεις βάλει ασφαλή περιήγηση στον browser σου, δηλαδή με https ίσως και να μη μπορείς να δεις το site του facebook. Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ χτες με το facebook, αλλά μέσω του wifi του σπιτιού.

το facebook χτες βράδυ είχε γενικά προβλήματα σε όλους

Link to comment
Share on other sites

το facebook χτες βράδυ είχε γενικά προβλήματα σε όλους

 

απο τον ιουνιο εχω προβλημα που δοκιμαζα το κινητο μου ως μοντεμ για να μπω στο ιντερνετ απλα τωρα πηρα το στικακι και το ιδιο συβαινει και εκει για αυτο, αρα τι μπορω να κανω ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, το vodafone r205 θεωρειται καλο?Αξιζει τα λεφτα του?Αν αυριο μεθαυριο αλλαξω πάροχο, θα παιξει , ή μονο με vodafone?

Αν οχι , υπάρχει κατι αλλο παρεμφερες οικονομικα που να κανει την ιδια δουλεια καλύτερα και να παιζει με ολα τα δικτυα?

Edited by vadergr
Link to comment
Share on other sites

απο τον ιουνιο εχω προβλημα που δοκιμαζα το κινητο μου ως μοντεμ για να μπω στο ιντερνετ απλα τωρα πηρα το στικακι και το ιδιο συβαινει και εκει για αυτο, αρα τι μπορω να κανω ;

τον αύγουστο με vodafone cu σε usb modem δεν είχα κανένα πρόβλημα στο facebook και γενικά στο browsing..

Link to comment
Share on other sites

τον αύγουστο με vodafone cu σε usb modem δεν είχα κανένα πρόβλημα στο facebook και γενικά στο browsing..

 

εγω δεν εχω προβλημα στο faceboοκ μπαινοντας απο το κινητο αλλα μονο στον υπολογιστη με την βονταφον

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω προβλημα στο faceboοκ μπαινοντας απο το κινητο αλλα μονο στον υπολογιστη με την βονταφον

αυτό σου είπα αν προσέξεις. με usb modem στον υπολογιστή

Link to comment
Share on other sites

αυτό σου είπα αν προσέξεις. με usb modem στον υπολογιστή

 

ενταξει το καταλαβα, αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι οτι με wind καρτα και συνδεοντας το κινητο ως μοντεμ δεν ειχα κανενα προβλημα ενω με βονταφον ασπρη σελιδα μου εβγαζε κατι παιζει με την βονταφον και το facebook στην συγκεκριμενη περιοχη

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ενταξει το καταλαβα, αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι οτι με wind καρτα και συνδεοντας το κινητο ως μοντεμ δεν ειχα κανενα προβλημα ενω με βονταφον ασπρη σελιδα μου εβγαζε κατι παιζει με την βονταφον και το facebook στην συγκεκριμενη περιοχη
είναι αδύνατον αυτό, λες κι η vodafone έχει μπλοκάρει το fb στον αριθμό σου (που δεν στεκει κατι τετοιο). Πάρτους τηλέφωνο και δήλωσε βλάβη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...