Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν ξέρω αν έπρεπε να το γράψω εδώ ή στο θέμα που υπάρχει με τη συσκευή.

 

έχω ένα samsung E590 και χρησιμοποιώντας το cu έχω internet στο κινητό.

πως μπορώ να το συνδέσω με το pc ώστε να μπαινω στο νετ μέσω του κινητού.

προσπαθώ να δημιουργήσω μια σύνδεση μέσω του προγράμματος της samsung αλλά δυσκολεύομαι με τις ρυθμίσεις.

τι αριθμό κλήσης θα βάλω;

πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στο κινητό;

μπορεί να βοηθήσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

ρυθμίσεις γενικές δίκτυο δεδομένα δικτύου κινητής
Link to comment
Share on other sites

ρυθμίσεις γενικές δίκτυο δεδομένα δικτύου κινητής

 

το άλλαξα σε internet.vodafone.gr αλλά πάλι δεν δουλεύει. κάπως έχουν μπλοκάρει στο iphone αυτή τη δυνατότητα. καμμιά άλλη λύση?

 

κάπου είχα δει μια πατέντα που αφορά το vodafone cu. μήπως βοηθάει εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι σχετικά με τις αμφισβητήσεις χρεώσεων που αναφέρονται σε παλιότερο post μου (το παρακάτω).

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2591409#post2591409

 

Τελικά με τα πολλά, αφού μιλήσαμε με τεχνικούς - account managers - τμήμα χρεώσεων κλπ. της Vodafone, και αφού στείλαμε εξώδικο με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ και στο συνήγορο του καταναλωτή, μας ενημέρωσε η εταιρία προχθές ότι θα πιστωθεί το αμφισβητούμενο ποσό στον επόμενο λογαριασμό μας (περίπου 1700 ευρώ τα οποία δεν τα είχαμε πληρώσει) ..

 

Επίσης θα ήθελα να ενημερώσω ότι το ίδιο πρόβλημα με το Ν96 το ανέφερε και άλλος πελάτης (ιδιώτης) στο ίδιο κατάστημα της εταιρίας (Νέα Ιωνία στη Λ. Ηρακλείου), ο οποίος το αντιλήφθηκε νωρίς (ευστυχώς για αυτόν),

και το χαράτσι του δεν ξεπέρασε τα 250 ευρώ (απ΄ότι μας είπαν από το κατάστημα).

 

Στην τελευταία επικοινωνία μας με την εταιρία, αναφέραμε ότι υπήρξε και άλλο περιστατικό που αναφέρθηκε στο ίδιο κατάστημα με την ίδια συσκευή, και πως θα έπρεπε να το εξετάσουν γενικότερα..

Η απάντηση ξέρετε ποια ήταν ??

 

"Εξετάζουμε κάθε περίπτωση ξεχωριστά"!!!!

 

Αυτό σημαίνει σε απλά ελληνικά, ότι όποιος το πάρει χαμπάρι και δεν χαριστεί, μπορεί και να μην πληρώσει τα κερατιάτικα.

Όποιος δεν γνωρίζει ή δεν θέλει να ασχοληθεί, τα πληρώνει και σε καλή μεριά.

 

Όταν στο ίδιο κατάστημα αναφέρονται 2 (τουλάχιστον) περιπτώσεις με το ίδιο πρόβλημα και την ίδια συσκευή δεν μπορεί να είναι σύμπτωση.

Αλλά, γιατί να ασχοληθούμε? Όπου τ' αρπάξουμε...

Ωραία τακτική:mad:

 

Και για να μην κατηγορώ μόνο τη Vodafone, έχω την εντύπωση ότι μία από τις μεγαλύτερες απάτες με υπερχρεώσεις τα τελευταία χρόνια είναι τα προγράμματα δεδομένων των εταιριών κινητής.

 

Όχι τόσο για τη χρέωση ανύπαρκτου traffic (που και αυτό δεν το αποκλείω αλλά είναι τραβηγμένο), αλλά κυρίως με τις περίεργες ρυθμίσεις που υιοθετούν οι πάροχοι και τις προβληματικές εφαρμογές των κινητών, με τις οποίες υπερχρεώνονται οι καταναλωτές χωρίς να το γνωρίζουν.

 

Οι φουσκωμένοι λογαριασμοί με data traffic είναι πλέον συνηθισμένο φαινόμενο...

Και δεν φταίνε σε όλες τις περιπτώσεις οι χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χρησιμοποιεί κανείς το Surf and mail 30 σε blackberry;

Σκέφτομαι να το ενεργοποιήσω! Θα υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακόμη ερώτηση! Στο Surf and mail 30 σου δίνουν το πρώτο μήνα δωρεάν και στο Surf and mail 150 σου δίνουν τους δύο πρώτους μήνες δωρεάν;
Link to comment
Share on other sites

@kfyros,λογικό δεν είναι να εξετάζεται ξεχωριστά η κάθε περίπτωση;Το ότι έχει συμβεί π.χ. Και σε άλλο-ίδιο-μοντέλο,εμένα προσωπικα δε μου λέει κάτι!Μπορεί να είναι σύμπτωση!Προφανώς αν κάτι είναι λάθος,θα διορθωθεί είτε απ'την Vodafone είτε απ'την κατασκευάστρια εταιρία της συσκευής μέσω αναβάθμισης.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, σήμερα πήρα μια κάρτα cu για να δοκιμάσω το surf n mail των 30 mb, έστειλα μηνυμα στο 19019 , μου ήρθε δευτερο μήνυμα που με ενημέρωνε ότι ενεργοποιήθηκε αλλά απο το κινητό μου ένα Qtek 8310 δεν μπορώ να ανοίξω καμια σελίδα... μέσα έχει τα προφίλ Vodafone Ιnternet και Vodafone ΜΜS...τι άλλο χρειάζεται για να έχω κανονικά internet?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, σήμερα πήρα μια κάρτα cu για να δοκιμάσω το surf n mail των 30 mb, έστειλα μηνυμα στο 19019 , μου ήρθε δευτερο μήνυμα που με ενημέρωνε ότι ενεργοποιήθηκε αλλά απο το κινητό μου ένα Qtek 8310 δεν μπορώ να ανοίξω καμια σελίδα... μέσα έχει τα προφίλ Vodafone Ιnternet και Vodafone ΜΜS...τι άλλο χρειάζεται για να έχω κανονικά internet?

Πάρε στο 13830, ζήτα να σου ενεργοποιησουνε το APN webkarta.vodafone.gr και στη συνέχεια πέρασε τη συγκεκριμένη ρύθμιση στο κινητό σου με κενά τα username και password ως νέο προφίλ (εκτός αν σου στείλουν από το 13830 τις ρυθμίσεις).

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, σήμερα πήρα μια κάρτα cu για να δοκιμάσω το surf n mail των 30 mb, έστειλα μηνυμα στο 19019 , μου ήρθε δευτερο μήνυμα που με ενημέρωνε ότι ενεργοποιήθηκε αλλά απο το κινητό μου ένα Qtek 8310 δεν μπορώ να ανοίξω καμια σελίδα... μέσα έχει τα προφίλ Vodafone Ιnternet και Vodafone ΜΜS...τι άλλο χρειάζεται για να έχω κανονικά internet?

 

To profil Vodafone Internet είναι για συνδρομητές Συμβολαίου . Χρειάζεσε το profil

Vodafone Live prepay για να πέζει με cu

Link to comment
Share on other sites

@kfyros,λογικό δεν είναι να εξετάζεται ξεχωριστά η κάθε περίπτωση;Το ότι έχει συμβεί π.χ. Και σε άλλο-ίδιο-μοντέλο,εμένα προσωπικα δε μου λέει κάτι!Μπορεί να είναι σύμπτωση!Προφανώς αν κάτι είναι λάθος,θα διορθωθεί είτε απ'την Vodafone είτε απ'την κατασκευάστρια εταιρία της συσκευής μέσω αναβάθμισης.

 

Όταν αναφέρονται 2 παρόμοια περιστατικά στο ίδιο κατάστημα τότε, συγγνώμη , αλλά οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος δεν θα τα θεωρήσει "ξεχωριστές περιπτώσεις". Η λογική απάντηση, έστω και για να ρίξουν στάχτη στα μάτια, είναι "ευχαριστούμε για την υπόδειξη, και θα την εξετάσουμε".

Αυτονόητο είναι ότι "κάθε περίπτωση εξετάζεται ξεχωριστά".

Γι αυτό και δεν έχουν γίνει ποτέ ανακλήσεις κινητών, ή μαζικές επιστροφές χρεώσεων λόγω προβλημάτων. ;)

 

 

Για αυτο λοιπον, μην ξαναπαρεις Νοκια.

 

Να μην ξαναχρησιμοποιήσουμε και κινητό , τότε.:p

Πάντως, πέρα απ' την πλάκα, η ζωή μου ήταν μια χαρά και πριν την έλευση των κινητών.

Αν δεν υπήρχε επαγγελματική ανάγκη, θα είχα μόνο για ώρα ανάγκης, και θα ήταν τις περισσότερες ώρες κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

εχω 1μηνα που αλλαξα προγραμμα

και εβαλα 250mb internet.

μου ηρθε σημερα ο λογαριασμος και ειδα

οτι μου ετρωγε καθε 2,3μερες internet

συνολο για 1μηνα 5mb(δεν με χρεωσε

ουτε οτι ειναι τιποτα το σημαντικο γιατι εχω

1,5gb λογου προσφορας)αλλα εγω ακομα δεν το

εχω χρησιμοποιηση το net.

μου ειπανε επειδη εχω iphone κατεβαζουνε καποια

app μονα τους update.

γνωριζει κανεις κατι??

ευχαριστω!!:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

εχω 1μηνα που αλλαξα προγραμμα

και εβαλα 250mb internet.

μου ηρθε σημερα ο λογαριασμος και ειδα

οτι μου ετρωγε καθε 2,3μερες internet

συνολο για 1μηνα 5mb(δεν με χρεωσε

ουτε οτι ειναι τιποτα το σημαντικο γιατι εχω

1,5gb λογου προσφορας)αλλα εγω ακομα δεν το

εχω χρησιμοποιηση το net.

μου ειπανε επειδη εχω iphone κατεβαζουνε καποια

app μονα τους update.

γνωριζει κανεις κατι??

ευχαριστω!!:O

 

Σωστα και οχι μονο ....πολλα προγραμματα που ισως περασεις και εσυ εχουν σαν προκαθορισμενη ρυθμιση καποια "αυτοματη ενημερωση"...Θα σου συνιστουσα να ψαξεις καθε ενα προγραμμα ξεχωριστα και στις ρυθμισεις-επιλογες καθε προγραμματος να μην επιτρεπεις αυτοματες ενημερωσεις κτλ κτλ...τωρα αν τρεχει και κατι αλλο θελει να το παρακολουθεις πιο "στενα"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

Αγορασα ενα I Phone 3G.

 

Η ερωτηση μου ειναι αν θα δουλεψει το CU που εχω και τα 30MB internet στο I Phone με το προφιλ WebKarta η θα πρεπει να περασω και αλλες ρυθμισεις?

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

Αγορασα ενα I Phone 3G.

 

Η ερωτηση μου ειναι αν θα δουλεψει το CU που εχω και τα 30MB internet στο I Phone με το προφιλ WebKarta η θα πρεπει να περασω και αλλες ρυθμισεις?

 

Δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά.

 

Όχι μόνο αυτό.

 

Γενικά, όλα τα προγράμματα ισχύουν ανεξαρτήτως συσκευής (ε, καλά εξαιρούνται τα BIS της BlackBerry).

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις για προφίλ webkarta για se k800i.

Με αυτές τις ρυθμίσεις μπορύμε να μπαίνουμε με cu στο ιντερνετ χωρίς περιορισμούς.

Καταρχήν όπως έχει αναφερθει και πιο πάνω ζητάμε από την εξυπηρ. πελατών να μας ενεργοποιήσουν το webkarta. Έπειτα κάνουμε τις εξής ρυθμίσεις:

1.Στο κινητό επιλέγουμε επικοινωνία δεδομένων>λογαριασμός δεδομένων>Vf GPRS Prepay (επεξεργασία)>APN>webkarta.vodafone.gr, όνομα χρήστη & κωδ.πρόσβασης αφήνουμε κενό.

2.Ρυθμίσεις internet>στο προφίλ ιντερνετ επιλέγουμε Vf GPRS Prepay>επιλογή πρόσθετα>ρυθμίσεις>σύνδεση με Vf GPRS Prepay, χρήση proxy οχι.

Το ίδιο κάνουμε και στις ρυθμίσεις java.

3.Ρυθμίσεις streaming>σύνδεση με Vf GPRS Prepay, χρήση proxy οχι.

Όταν συνδέσουμε το κινητό με το pc μέσω usb πάμε usb internet>λογαριασμός δεδομένων usb>και τσεκάρουμε Vf GPRS Prepay.

Παρακαλώ αν έχει αναφερθεί ξανά να σβηστεί.

Link to comment
Share on other sites

βασικα εχω μια συνδεση εχω και ενα δευτερο κινητο διαδεσιμο εβαλα μια καρτα CU.Μπορω να εχω και 30 ΜΒ δωρεαν ιντερνετ και αν ναι με ποιο πακετο CU η πως μπορω να το ενεργοποιησω ? Ισχυει ακομα καποια προσφορα για ομιλια και ιντερνετ ταυτοχρονα για το CU ?

 

Και επισης ... ποιες ρυθμισεις πρεπει να βαλω να μου στειλουν απο την σελιδα της vodafone γιατι εχει παρα πολλες..

vflive?

vfliveprepay?

vfwebprepay?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα :)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν είμαι στο κατάλληλο θέμα...

 

Ψάχνω και στις 3 εταιρίες για ADSM - Internet on the go ή τέλος πάντως για ασύρματο internet στο λάπτοπ μου. Να σημειώσω ότι θα βρίσκομαι στο 1ο πόδι Χαλκιδικής. Μπορώ να δω κάπου για τις καλύψεις δικτύων? Ενδιαφέρομαι για 5GB περίπου (π.χ. όπως το λέει η COSMOTE) και όχι για κάτι unlimited, λόγο κόστους (έως 25€). Έχετε να μου προτείνετε κάτι από τη VODAFONE???

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν είμαι στο κατάλληλο θέμα...

 

Ψάχνω και στις 3 εταιρίες για ADSM - Internet on the go ή τέλος πάντως για ασύρματο internet στο λάπτοπ μου. Να σημειώσω ότι θα βρίσκομαι στο 1ο πόδι Χαλκιδικής. Μπορώ να δω κάπου για τις καλύψεις δικτύων? Ενδιαφέρομαι για 5GB περίπου (π.χ. όπως το λέει η COSMOTE) και όχι για κάτι unlimited, λόγο κόστους (έως 25€). Έχετε να μου προτείνετε κάτι από τη VODAFONE???

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1339

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τα έβλεπα... αυτό το "Vodafone Mobile Connect 3G Προπληρωμένης Χρήσης" τι είναι βρε παιδιά? Το διάβασα, το ξαναδιάβασα... αλλά δεν κατάλαβα!

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τα έβλεπα... αυτό το "Vodafone Mobile Connect 3G Προπληρωμένης Χρήσης" τι είναι βρε παιδιά? Το διάβασα, το ξαναδιάβασα... αλλά δεν κατάλαβα!

 

Σαν καρτοκινητό. Δεν αξίζει καθόλου, πληρώνεις cash το usb modem και οι χρεώσεις είναι υψηλές. Υπάρχουν και πακέτα με χρονοχρέωση που αντί για GB έχουν ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Α καλά...! Ξέρουμε τι γίνεται από θέμα κάλυψης? Θα έχει καλές ταχύτητες? (Συγκεκριμένα στην Άθυτο)

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...