Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την εξής ερώτηση:

 

Έκανα προχθές μια σύνδεση στο mobile broadband 5GB. Την έκανα ΧΩΡΙΣ να πάρω εξοπλισμό αφού είχα ήδη... Οπότε, δεν έχω αναπόσβεστη αξία. Όμως, επειδή τελικά η χρήση που του κάνω θα υπερβεί τα 5γίγα, μπορώ να το γυρίσω στο Time Unlimited το οποίο είναι μεγαλύτερο?

Το σημείο που κολλάω, είναι ότι δεν έχει κλείσει μήνα η σύνδεση, αφού όπως είπα την έκανα προχθές!

 

απο την στιγμη που θες να πας σε μεγαλυτερο παγιο δεν θα εχεις προβλημα,παραπανω χρηματα θα τους δινεις.για να το επιβεβαιωσεις καλεσε 13830

Link to comment
Share on other sites

Για Vodafone CU

Μετά απο πολύ ώρα ψάξιμο και πολύ παίδεμα κατάφερα να έχω internet μέσω 3g/gprs στο iPhone μου :dance:

 

Αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να βάλετε:

 

apn: webkarta.vodafone.gr

Username: user

Password: pass

 

Μετά για όσους δεν έχουν ενεργοποιήσει το mobile internet κάνετε ένα τηλέφωνο στο 1392 και ακολουθείτε τις φωνητικές οδηγίες για να το ενεργοποιήσετε και σε λίγη ώρα (σε εμένα έγινε αμέσως) θα έχετε internet :)

 

Να σημειώσω οτι δέν έκανα καμία επεξεργασία στο αρχείο plist όπως περιγράφει ο pperiklis αλλά κράτησα το εργοστασιακό.

 

 

Και κάτι τελευταίο ΠΡΟΣΟΧΗ στις χρεώσεις χωρίς κάποιο πρόγραμμα (όπως το surf & email και το vodafone music + internet) :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο πολύ ώρα ψάξιμο και πολύ παίδεμα κατάφερα να έχω internet μέσω 3g/gprs στο iPhone μου :dance:

 

Αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να βάλετε:

 

apn: webkarta.vodafone.gr

Username: user

Password: pass

 

Μετά για όσους δεν έχουν ενεργοποιήσει το mobile internet κάνετε ένα τηλέφωνο στο 1392 και ακολουθείτε τις φωνητικές οδηγίες για να το ενεργοποιήσετε και σε λίγη ώρα (σε εμένα έγινε αμέσως) θα έχετε internet :)

 

Να σημειώσω οτι δέν έκανα καμία επεξεργασία στο αρχείο plist όπως περιγράφει ο pperiklis αλλά κράτησα το εργοστασιακό.

 

 

Και κάτι τελευταίο ΠΡΟΣΟΧΗ στις χρεώσεις χωρίς κάποιο πρόγραμμα (όπως το surf & email και το vodafone music + internet) :)

πως περνάμε αυτές τις ρυθμίσεις στο Iphone

μπορείς να στείλεις οδηγίες?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πως περνάμε αυτές τις ρυθμίσεις στο Iphone

μπορείς να στείλεις οδηγίες?

Ευχαριστώ.

 

Πολύ απλά πηγαίνοντας στο Settings> General> Network> Cellular Data Network

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά πηγαίνοντας στο Settings> General> Network> Cellular Data Network

 

 

Δεν υπαρχει αυτη η επιλογη (τουλαχιστον στο 3gs) :X

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει αυτη η επιλογη (τουλαχιστον στο 3gs) :X

 

Δεν υπάρχει με τη Cosmote. Με τη Vodafone για κάποιο λόγο εμφανίζεται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει με τη Cosmote. Με τη Vodafone για κάποιο λόγο εμφανίζεται κανονικά.

 

Σοβαρα μιλας; Πως γινεται αυτο παλι; :lol:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας μην βγούμε άλλο εκτός θέματος. Συνεχίστε στο αντίστοιχο thread για iphone.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες, αύριο την κάνω για διακοπές και θέλω να μου πείτε έναν τρόπο για το πως να κάνω το κινητό μου μόντεμ, για το λάπτοπ, μέσω του pc suite.

 

Προσπαθώ τώρα αλλά μάταια, μου βγάζει ότι δεν μπορεί να κάνει σύνδεση, ενώ στο κινητό είναι όλα καλά.

 

Παρατηρώ ότι στο pc suite της ericsson δεν μου έχει την επιλογή "Vflive Prepay"

που με αυτήν μπαίνω μέσω της συσκεύης μου.

 

Ξέρετε το apn, user pass κλπ για να κάνω το κινητό, μόντεμ;

 

Εάν έχει ξαναγίνει θέμα κάτι παρόμοιο απλά καθοδηγήστε με και κλειδώστε το :)

το apn πρεπει να ειναι webkarta.vodafone.gr, οχι wapkarta.

Έχω την εξής ερώτηση:

 

Έκανα προχθές μια σύνδεση στο mobile broadband 5GB. Την έκανα ΧΩΡΙΣ να πάρω εξοπλισμό αφού είχα ήδη... Οπότε, δεν έχω αναπόσβεστη αξία. Όμως, επειδή τελικά η χρήση που του κάνω θα υπερβεί τα 5γίγα, μπορώ να το γυρίσω στο Time Unlimited το οποίο είναι μεγαλύτερο?

Το σημείο που κολλάω, είναι ότι δεν έχει κλείσει μήνα η σύνδεση, αφού όπως είπα την έκανα προχθές!

σε 1 μηνα μπορεις, ετσι ειναι η τυπικη διαδικασια δηλαδη..

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτησω αν γινεται να συνδεσω την συσκευη μου ΝΟΚΙΑ Ν81 η καποιο USB 3G Modem που περνει την καρτουλα SIM μου(Vodafone CU) και να εκμεταλευτω τα 30mb ιντερνετ στο PC μου η στο laptop για κανα Chat.Ειναι δυνατο να γινει κατι τετοιο ξερει κανεις???
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ώστε να συνδέομαι στο ίντερνετ μέσω του κινητού μου απο το λαπτοπ (να το χρησιμοποιώ σα μοντεμ δλδ)
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, ενεργοποίησα το Surf and mail 30 σε συμβόλαιο Vodafone (μόλις πήγα στην Vodafone με φορητότητα) και έχω το Htc Kaiser. Δοκίμασα να στείλω στο κινητό μου αυτόματες ρυθμίσεις από το site της Vodafone και δεν έρχεται τίποτα. Οπότε δοκίμασα τις ρυθμίσεις για full internet access. Συγκεκριμένα έβαλα apn: internet.vodafone.gr username: user password: pass. Είναι σωστές οι ρυθμίσεις για το Surf and Mail? Ευχαριστώ προκαταβολικά ;)
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Είναι σωστές αλλά για να το σιγουρέψεις μίλα και με την εξυπηρέτηση.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, ενεργοποίησα το Surf and mail 30 σε συμβόλαιο Vodafone (μόλις πήγα στην Vodafone με φορητότητα) και έχω το Htc Kaiser. Δοκίμασα να στείλω στο κινητό μου αυτόματες ρυθμίσεις από το site της Vodafone και δεν έρχεται τίποτα. Οπότε δοκίμασα τις ρυθμίσεις για full internet access. Συγκεκριμένα έβαλα apn: internet.vodafone.gr username: user password: pass. Είναι σωστές οι ρυθμίσεις για το Surf and Mail? Ευχαριστώ προκαταβολικά ;)

 

Ναι είναι, κι εγώ αυτές χρησιμοποιώ (μόνο που αφήνω username και pass κενά αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο).

 

Αλλά και να μην ήταν, όσο είσαι μέσα στο όριο των ΜΒ που λέει το πρόγραμμά σου, δεν έχει σχέση τι ΑΡΝ σετάρεις, αφού η ταρίφα είναι που παίζει ρόλο. Μόνο αν βγεις από το όριο εκεί δεν ξέρω τι γίνεται.

 

Όπως και να χει, συμφωνώ με τον moment_v νομίζω να το τσεκάρεις με το 13830.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να βοηθήσει κανείς με τις ρυθμίσεις Vodafone Web και MMS για το HTC Touch Pro2;

 

Ευχαριστώ

Past devices: Nokia 7110, Nokia 7650, Nokia N95, HTC Touch Pro2, Samsung Galaxy Note 3, Apple iPhone XS Max

Current device: Apple iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Εχω καρτοκινητο πηρα στο 1392 για ολες τις ρυθμισεις ενεργοποιηση κτλ κτλ σε ποσες ωρες ενεργοποιουντε στην καρτα οι υπηρεσιες και ποτε στελνουν τα sms με τις ρυθμισεις ?
Link to comment
Share on other sites

Οι ενεργοποίηση των ρυθμίσεων γίνετε σε 4 ώρες.

Παρεπιμπτόντως αν Η κάρτα είναι καινούρια είναι Πιθανόν να μην μπορείς να ενεργοποιήσεις το musik ή το surf & email 30 αν δεν περάσουν 24 ώρες.

Έτσι μου είπαν σήμερα ότι δεν γίνετε η ενεργοποίηση γιατί πρέπει να περάσουν 24 ώρες από την ενεργοποίηση της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Διάβασα τις τελεταίες σελιδες του θέματος αλλά μου έμειναν κάποιες απορίες. Πηρα με sms τις ρυθμίσεις απο τη Vodafone (vodafone mms1 kai vflive).

Δεν θέλω να μπαίνω στο internet, θέλω μόνο να στέλνω mms και να κάνω βιντεοκλήσεις, καθώς πήρα το πακέτο μετα 600 λεπτα κλήσεων/videoκλησεων και τα 600 sms/mms. Έρωτας βλέπετε...

Έχει καμιά ώρα που μου στειλαν τις ρυθμίσεις, και βλέπω ότι δε στέλνει mms ( η σχετική ένδειξη αποστολής δεδομένων στο k810i δεν ανάβει).

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

  • πρεπει να πάρω κάπου τηλέφωνο για να κάνω κάποια ενεργοποίηση;
  • έχω βάλει τα σωστά προφίλ;
  • για να κάνω βιντεοκλήση πρέπει να κατεβάσω ξεχωριστώ προφίλ ή να κάνω κάποια άλλη ρύθμιση;

Αν έχουν ήδη απαντηθεί οι απορίες μου ζητώ συγγνώμη, αλλά είναι πολύ μεγάλο το thread

Link to comment
Share on other sites

Από το 1392 ενεργοποιείς και τις δύο υπηρεσίες.

Μόλις περάσουν 4 ώρες κλείσε και άνοιξε την συσκευή σου και θα είσαι εντάξει .

( πρέπει επιπλέον η κάρτα να μην είναι καινούρια , αλλιώς θέλει 24 ώρες από την ενεργοποίηση της κάρτας.)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολύ για την άμεση απάντηση

 

 

:!: ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕ, ΩΣΤΟΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΑΝΑΓΝΩΣΤΑ ΤΑ THREAD ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΣΤΕΛΕΤΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΟΝ ΧΡΗΣΤΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕ:!:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Αρχές του μήνα (Αυγούστου) "ενεργοποίησα" το VF Unlimited Internet. Τα εισαγωγικά τα έβαλα μια και τελικά ήρθε λογαριασμός με χρέωση >100ευρώ για περίπου 18MB!! Η διαδικασία που είχα κάνει: αποστολή sms στο 1328, μου ήρθε απάντηση με το λινκ που έπρεπε να πάω, πήγα και νομίζω το ενεργοποίησα. Δεν ήρθε κάποιο confirmation SMS πάντως, και νομίζω ότι η σελιδούλα έλεγε ότι θα γίνει ενεργοποίηση.

 

Έχει κανένας παρόμοια εμπειρία; Πως γίνεται η επιβεβαίωση ότι ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία;

 

To customer care δεν φαίνεται να μπορεί να με βοηθήσει μια και δεν δέχεται πλέον τον αριθμό μου, μια και έκανα φορητότητα... Ο τελευταίος VF λογαριασμός είναι αυτός με την χρέωση των 100ευρώ...

 

hypest

Link to comment
Share on other sites

Η ενεργοποίηση δεν επιβεβεώνετε με μήνυμα ,

Αλλά μέσα στο Vodafone live πάς και βλέπεις τις ενεργές συνδρομές.

Επίσης στα καρτοκινητά με μήνυμα στο 1286 σου λέει το υπόλοιπο των ΜΒ

Να κάνεις αμφισβήτηση λογαριασμού με FAX, Να επιμείνεις στο ότι έστειλες το μήνυμα στο 1328 (πράγμα που φένετε στον λογαριασμό σου )

Η υπηρεσία ονομάζετε Vodafone Unlimited Music & Ιnternet

Απλά το επισημαίνω για να μην θεωρεί κανείς ότι το Internet είναι Unlimited

Link to comment
Share on other sites

Στελνωντας sms στο 1328 ερχεται μια σελιδα που λεει οτι για να ενεργοποιηθει η υπηρεσια πρεπει να πατησεις εδω.

Πατας και σε παει σε μια σελιδα που αναφερει την τιμη.

Πατωντας την τιμη ενεργοποιηται και εμφανιζει επιβεβαιωση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...