Jump to content

Σύγκριση τιμών σταθ. Τηλεφωνίας-Εναλλακτικοί παροχείς


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν παίδες , όντας ενδιαφερόμενος για εξεύρεση τρόπου μείωσης του λογαριασμού του ΟΤΕ ( ΟΤΕκαμμένος ουκ ολίγας φοράς ) :o

έκανα μία μικρή έρευνα :blink: ως προς τους εναλλακτικούς παροχείς που υπάρχουν (τουλάχιστον οι γνωστότεροι είναι ήδη μέσα και αν κάποιος απο τους γνωστούς πλην οτε λείπει παρακαλώ ενημερώστε με) :confused:

 

Έφτιαξα ενα πίνακα τιμών αλλά και άλλων πληροφοριών για κάθε εναλλακτικό παροχέα , για κάθε ημέρα και ανάλογα με την ώρα συγκρίνω ποιος είναι φθηνότερος παροχέας να χρησιμοποιηθεί....

 

Παρακαλώ διαβάστε τα κριτήρια σύγκρισης καθώς το όλο εγχείρημα και τα συμπεράσματα (και το τονίζω αυτό :!: ) ευνοεί κυρίως όσους έχουν μεγάλο όγκο υπεραστικών ή και διεθνών κλήσεων.

 

Τα στοιχεία απο τα τιμολόγια των εταιριών βρέθηκαν απο το διαδίκτιο και επαληθεύθηκαν τηλεφωνικά το Σαββάτο που πέρασε το πρωί καθώς και σήμερα (για κάποιους που το Σαββάτο δεν λειτουργούσε η εξυπηρέτηση).

 

Αναμένω τα σχόλια σας και μπορείτε κάλλιστα να το αξιοποιήσετε και εσείς ώστε να προσαρμόσετε τις επιλογές στα μέτρα σας (ανάλογα με τις κλήσεις σας) :cool:

 

Το αρχείο excel παρατίθεται (ziparismeno) στο παρακάτω link : εδώ

 

 

*** Έγινε μια μικρή διορθωσούλα (αν κάποιοι το είχαν κατεβάσει παρακαλούνται να το ξανακατεβάσουν)

Γητευτής Ονείρων....
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia7650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

An theleis bale kai tin Q-1765. Nomizo oti h Vivodi exei meiomeni xreosi 20:00-08:00 kai oxi 22:00-08:00 (kalitera na to eksakriboseis). Epishs, kala tha ekanes an ebgazes ti Columbia h ti Mondialine (afou einai h idia etairia). Kata ta alla exeis kanei poli kalh douleia!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά.

Ορίστε και κάτι πιο απλό αλλά με λιγότερες πληροφορίες: http://dias.aueb.gr/~p3020118/myFiles/hreoseis.htm

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος foukou (10 Μάρ. 2004 , 11:32)

 

dem exeis thn teledome mesa

 

 

Φίλε Foukou ευχαρίστως να την βάλω και την teledome αλλά έψαξα και πριν και τώρα και δεν βρήκα στοιχεία... στο site τους αν κοιτάξεις

 

http://www.teledome.gr/Gr/nea.htm

 

έχει να ανανεωθεί απο το 2001!!! Αν πας δε να δεις τον τιμοκατάλογό τους το link είναι ανενεργό. Και δεν βρήκα και κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας.... :blink:

 

Αν κάποιος ξέρει κάποιο επίσημο link της εταιρίας σχετικά με το τιμολόγιο που προσφέρει ή κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας ας με ενημερώσει και εγώ την προσθέτω...περί αξιοπιστίας όμως μη κρεμαστείτε στο λαιμό μου.... :wacko:

Γητευτής Ονείρων....
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος StandArd (10 Μάρ. 2004 , 19:28)

 

Wirelessly posted (Nokia7650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/0.9 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

An theleis bale kai tin Q-1765. Nomizo oti h Vivodi exei meiomeni xreosi 20:00-08:00 kai oxi 22:00-08:00 (kalitera na to eksakriboseis). Epishs, kala tha ekanes an ebgazes ti Columbia h ti Mondialine (afou einai h idia etairia). Kata ta alla exeis kanei poli kalh douleia!

 

Φίλε StandArd για τη Vivodi κι εγώ αρχίκά είχα την εντύπωση ως ωράριο μειωμένης χρέωσης (20:00-08:00) και απο το τηλ. μου είπαν (22:00-08:00).Θα ξαναεπικοινωνήσω πάντως για σιγουριά να το επαληθεύσω.

 

Columbia και Mondialine Κι εγώ νόμιζα πως ήταν μια εταιρία αλλά δεν είναι τελικά! Σίγουρο γιατί όταν το ανέφερα με ρωτήσαν απο που έμαθα κάτι τέτοιο. Απλώς ενδέχεται να συνεργάζονται. Έχουν και διαφορετικά τηλ. επικοινωνίας αν παρατηρήσεις.

 

Ευχαριστώ για τα καλά σχόλια. :D

 

 

*** Σχετικά με την Q-telecom προσπάθησα να μπω στο site

 

http://www.q-telecom.gr/

 

αλλά δε με έβαζε, θα ξαναπροσπαθήσω αύριο βράδυ πάλι. :)

Γητευτής Ονείρων....
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε και http://www.myq.gr
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος prytanis (11 Μάρ. 2004 , 16:50)

 

δοκίμασε και http://www.myq.gr

 

 

 

Με το link του prytanis (thanks prytanis) :) μπήκα στο site της Q-telecom & ενημέρωσα το αρχείο του excel με τις νέες τιμές. :cool:

 

Σημαντικές αλλαγές στην κατάταξη είχαμε στις ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΚΛΗΣΕΙΣ προς Αγγλία!!!

 

Ελπίζω και η ποιότητα μετάδοσης φωνής να είναι ικανοποιητική γιατί με ενδιαφέρει άμεσα.... Θα παρακαλούσα αν κάποιος έχει σύμβαση σταθερής τηλεφωνίας στην Q και έχει εμπειρία διεθνών κλήσεων απο το δίκτυό της να με ενημερώσει... :happy:

 

*** Το link για το αρχείο δεν αλλάζει , αντικαταστάθηκε το παλιότερο αρχείο του Excel με το νέο. :p

Γητευτής Ονείρων....
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει προστεθει και η Algonet στον πινακα μιας και δεν μπορω να το τσεκαρω αυτη την στιγμη,αν οχι δοκιμασε φιλε στο algonet.gr και βαλε την και αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και αυτό: http://dias.aueb.gr/~p3020118/myFiles/paradeigmata_hreoseon.xls

Tου βάζετε διάρκεια της κλήσης σε δευτερόλεπτα και εμφανίζει πόσο θα χρεωθεί από κάθε εταιρία.

*Για την Teledome με επιφύλαξη γιατί στο site της έχει τις προπέρσινες τιμές.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MaTRiX57 (13 Μάρ. 2004 , 16:13)

 

...ma yparxei tetoia sygkritikh selida edw kai poly kairo apo ton Soulman ... enhmerwmenh kai leptomerhs...

http://fixed.soulman.za.net/

 

 

Αυτό το έγραψες για το δικό μου;

Νόμιζα ότι πρωτοπόρησα. Κρίμα :(

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

oxi den einai to idio akrivws...

apla exei ena pinaka xrewsewn...

esy exeis "real-time" ypologismo...

pantws oi times sto site tou soulman einai OK ektos apo Lannet pou exoun alla3ei apo 25/02... sto site lannet.gr exei ta nea timologia...

pantws mh stenaxwriesai ka8e prospa8eia kalh einai file mou!!

ki egw efaga 3 meres na kanw ena paromoio excel monos mou prin poly kairo kai tyxaia epesa panw sto site tou soulman kai lew ma kala ti ma.... eimai!!

xaxaxa toses wres tsampa!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MaTRiX57 (13 Μάρ. 2004 , 16:23)

 

oxi den einai to idio akrivws...

apla exei ena pinaka xrewsewn...

esy exeis "real-time" ypologismo...

pantws oi times sto site tou soulman einai OK ektos apo Lannet pou exoun alla3ei apo 25/02... sto site lannet.gr exei ta nea timologia...

pantws mh stenaxwriesai ka8e prospa8eia kalh einai file mou!!

ki egw efaga 3 meres na kanw ena paromoio excel monos mou prin poly kairo kai tyxaia epesa panw sto site tou soulman kai lew ma kala ti ma.... eimai!!

xaxaxa toses wres tsampa!! :)

 

 

:)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ghteuths_Oneirwn (12 Μάρ. 2004 , 03:50)

 

 

Ελπίζω και η ποιότητα μετάδοσης φωνής να είναι ικανοποιητική γιατί με ενδιαφέρει άμεσα.... Θα παρακαλούσα αν κάποιος έχει σύμβαση σταθερής τηλεφωνίας στην Q και έχει εμπειρία διεθνών κλήσεων απο το δίκτυό της να με ενημερώσει... :happy:

 

 

αψογη εχω παρει καμια 10 φορα ενα φιλο και εμεινα εκπληκτος. προσπαθησα να το κανω και με ...... και το μετανοιωσα.

SMILE, LIFE IS NICE
Link to comment
Share on other sites

Γητευτή δεν μπορώ να κατεβάσω το αρχείο (μάλλον ξεπέρασες το επιτρεπόμενο bandwidth!). Μπορείς να το ανεβάσεις και κάπου αλλού; Η αν κάποιος mod έχει δική του σελίδα να το ανεβάσει εκεί...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος (13 Μάρ. 2004 , 20:08)

 

Γητευτή δεν μπορώ να κατεβάσω το αρχείο (μάλλον ξεπέρασες το επιτρεπόμενο bandwidth!). Μπορείς να το ανεβάσεις και κάπου αλλού; Η αν κάποιος mod έχει δική του σελίδα να το ανεβάσει εκεί...

 

 

Φίλε μου ήδη έφτιαξα μια καλύτερη version :o πιο ανανεωμένη (User friendly!!!!) στο παρακάτω link.

Έχει προστεθεί η Algonet καθώς και ο ΟΤΕ.

 

Για να την κατεβάσετε κλικάρετε εδώ

 

:cool:

 

Αν τυχόν έχετε πρόβλημα παρακαλώ ενημερώστε με .... :rolleyes:

Γητευτής Ονείρων....
Link to comment
Share on other sites

Τελικα, η Vivodi εχει μειωμενη ζωνη 20:00-8:00 και οχι 22:00-8:00

(http://www.vivodi.gr/vivodi/assets/media/PDF/V/69.pdf)

 

Οριστε μερικα links αλλων εταιριων:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=16340 (για την Teledome)

http://www.cosmoline.com/_imgs/Pricelist1.pdf (για την Cosmoline)

Επισης, οι διεθνεις κλησεις ζωνης 1, του ΟΤΕ, κοστιζουν 0.246Ε/λεπτο.

Ο κωδικος επιλογης της Algonet ειναι το 1751.

 

Για πιο ολοκληρωμενη δουλεια, βαλε διεθνεις κλησεις προς κινητα (σε ολες τις εταιριες) καθως και κοστη προεπιλογης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η τελευταία version του αρχείου :cool: περιλαμβάνει επιπρόσθετα...

 

1)Τιμές ΟΤΕ για να μάθετε τι θα δίνατε παραπάνω αν εξακολουθούσατε χωρίς τη χρήση εναλλακτικών... :p

 

 

2)Προστέθηκαν όλοι οι διαθέσιμοι εναλλάκτικοί φορείς με σειρά προτιμήσεως βάση της χαμηλότερης χρέωσης. (σύγκριση τιμών όλων των εναλλακτικών παροχέων βάση οικονομικότερης τιμής για την κάθε μέρα και ώρα.)

 

3)Ανανεωμένο User Friendly Interface (άντε να φτάσουμε τα LongHorn :p :o )

 

To αρχείο ανέβηκε σε διαφορετικό server (thanks niriida) :D και βρίσκεται στο παρακάτω link.

 

Παρακαλώ κλικάρετε εδώ

 

 

***Το αρχείο πλεόν αφορά όλες τους τύπους κλήσεων και όχι μόνο τους χρήστες με κύριο όγκο υπεραστικών και διεθνών κλήσεων!!!!

Γητευτής Ονείρων....
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ghteuths_Oneirwn ( 7 Απρ. 2004 , 17:18)

 

Η τελευταία version του αρχείου :cool: περιλαμβάνει επιπρόσθετα...

 

1)Τιμές ΟΤΕ για να μάθετε τι θα δίνατε παραπάνω αν εξακολουθούσατε χωρίς τη χρήση εναλλακτικών... :p

 

 

2)Προστέθηκαν όλοι οι διαθέσιμοι εναλλάκτικοί φορείς με σειρά προτιμήσεως βάση της χαμηλότερης χρέωσης. (σύγκριση τιμών όλων των εναλλακτικών παροχέων βάση οικονομικότερης τιμής για την κάθε μέρα και ώρα.)

 

3)Ανανεωμένο User Friendly Interface (άντε να φτάσουμε τα LongHorn :p :o )

 

To αρχείο ανέβηκε σε διαφορετικό server (thanks niriida) :D και βρίσκεται στο παρακάτω link.

 

Παρακαλώ κλικάρετε εδώ

 

 

***Το αρχείο πλεόν αφορά όλες τους τύπους κλήσεων και όχι μόνο τους χρήστες με κύριο όγκο υπεραστικών και διεθνών κλήσεων!!!!

 

Με το νέο πρόγραμμα LANNET EGO, γίνεται πλέον πολύ δύσκολη η σύγκριση μεταξύ των παρόχων. Από το 8001111780 μου έδωσαν τα παρακάτω παραδείγματα.

Αν μιλήσω 20 λεπτά σε κινητά στην τέταρτη ζώνη χρέωσης (10 το βράδυ με 8 το πρωί), παίρνω ΔΩΡΕΑΝ χρόνο ομιλίας με το Lannet Ego, 5 λεπτά. Αυτό σημαίνει πως θα πληρώσω συνολικά 3,92€ και θα έχω μιλήσει 25 λεπτά σε κινητά, δηλαδή η χρέωση ανά λεπτό φθάνει τελικά στο 0,1568€/λεπτό. Αν μιλήσω 20 λεπτά σε υπεραστικά στην τέταρτη ζώνη χρέωσης, παίρνω ΔΩΡΕΑΝ χρόνο ομιλίας με το Lannet Ego, 5 λεπτά. Αυτό σημαίνει πως θα πληρώσω συνολικά 0,98€ και θα μιλήσω 25 λεπτά σε υπεραστικά, δηλαδή η χρέωση ανά λεπτό φθάνει τελικά στο 0,0392€/λεπτό. Αν μιλήσω 20 λεπτά σε διεθνή στην τέταρτη ζώνη χρέωσης, παίρνω ΔΩΡΕΑΝ χρόνο ομιλίας με το Lannet Ego, 5 λεπτά. Αυτό σημαίνει πως θα πληρώσω συνολικά 3,6€ και θα μιλήσω 25 λεπτά σε διεθνή, δηλαδή η χρέωση ανά λεπτό φθάνει τελικά στο 0,144€/λεπτό.

Λαμβάνοντας υπόψη και το δίκτυο της εταιρίας, μάλλον πρόκειται για καλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πολύ καλή δουλειά (ειδικά το ότι μέτρησες και τις ειδικές προσφορές των εταιριών), μόνο μια παρατήρηση έχω: είναι λίγο κουφό να βγαίνει πρώτη επιλογή για κλήσεις προς κινητά η Forthnet τη στιγμή που έχει ελάχιστη χρέωση ένα λεπτό ενώ η συντριπτική πλειοψηφία (και ο πΟΤΕ!) έχει ελάχιστη χρέωση μισό λεπτό.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν είναι και τόσο τυχαίο τελικά.

Η FORTHnet ξεκίνησε πρόσφατα να δίνει την αναγνώριση του καλούντος στις κλήσεις προς κινητά. Άρα παίζει πλέον σε τελείως καινούργια δεδομένα. Πρώτα από όλα οι κλήσεις περνάνε από τη διασύνδεση και όχι μέσω FCT's όπως στις περισσότερες των εταιρειών. Άρα από ποιότητα δεν το συζητάμε μιας και είναι τέλεια και εφάμιλη του ΟΤΕ.

Ο πελάτης λοιπόν μπορεί να διαλέξει αν θέλει αναγνώριση και ποιότητα σε πολύ καλές τιμές σε σχέση με τον ΟΤΕ ή όχι αναγνώριση με λιγότερο καλή ποιότητα.

Το ζητούμενο τώρα είναι ότι δίνοντας αναγνώριση η FORTHnet μαζικά στο κοινό με μία μικρή επιβάρυνση της τάξης των 0,005€ στις ονομαστικές τιμές της συγκρίνεται απευθείας μόνο με τον ΟΤΕ και με την Q (νομίζω ότι και αυτή το δίνει αλλά με υψηλότερες τιμές).

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pvmx746 (22 Απρ. 2004 , 17:33)

 

Το ζητούμενο τώρα είναι ότι δίνοντας αναγνώριση η FORTHnet μαζικά στο κοινό με μία μικρή επιβάρυνση της τάξης των 0,005€ στις ονομαστικές τιμές της συγκρίνεται απευθείας μόνο με τον ΟΤΕ και με την Q (νομίζω ότι και αυτή το δίνει αλλά με υψηλότερες τιμές).

 

 

Τι εννοείς με αυτό;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...