Jump to content

Εθελοντές Ολυμπιακών Αγώνων


antonis_wrx
 Κοινοποίηση

Θα γραφτείτε εθελοντές για τους Ολυμπιακούς?  

158 members have voted

  1. 1. Θα γραφτείτε εθελοντές για τους Ολυμπιακούς?

    • ΝΑΙ
      46
    • ΟΧΙ
      107
    • ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΑΚΟΜΑ
      5


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον runner

 

Gia thn perhfaneia......diafwneis entelws????Tote katalaba me ti idees/arxes exeis diamorfwsei ton xarakthra sou!An diafwneis ENTELWS me ayta tote........me neyriazeis toso poly pou....den kserw ki egw ti!!!!Blepw kapoioi poso ypologizoun thn Ellada kai thn perhfaneia ths gia na lene ayta ta pragmata!An ginei kapoios polemos edw(xtypa ksylo!) mou fainetai oti ki esy tha eisia me aytous pou tha trexoun na fygoun!!!!!!!

 

 

Ενώ οι αθλητές θα πάνε να πολεμήσουν πρώτη γραμμή έ; που την παραμεθόριο στο στράτευμα την βλέπουν μόνο αμα πάνε για κανενα αγώνα στην αλεξανδρούπολη, και όσοι εκ των αθλητών "καταλλήξουν στη παραμεθόριο, βάζουν λυτούς και δεμένους για να πάρουν άγραφες άδειες και να πάνε στις πόλεις τους. Το είδα πάνω στον Έβρο, Όρεστιάδα, σε ένα τάγμα 7 km από το ποτάμι. Οπότε για το ποιός θα πάει να τρέξει να φύγει, το αφήνω στην κρίση σου.

 

Υ.Γ. Ο συγκεκριμένος που αναφέρομαι, ήταν (τότε τουλάχιστον) στην εθνική ομάδα τζούντο και ειδικότητα Ι4 Επισκευαστής Μη Τεχνικού Υλικού. Καλό ε; Γιωτάς στο στρατό, αθλητής στη ζωή.

 

Υ.Γ. 2 Για όσους δεν έχουν πάει στρατό το Ι4 σημαίνει σωματική ικανότητα 4 δηλαδή σοβαρά προβλήματα υγείας. Αλλα εδώ θα μου πείτε άτομα με Ι5 τρελόχαρτο γίνονται υπουργοί, σε ένα αθλητή του τζούντο θα κολλήσουμε;

I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 446
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιος έχει γίνει υπουργός με Ι5? Από περιέργεια δηλαδή και ούτως η άλλως είμαστε εκτος θέματος Εθελονιτσμού.

 

@runner

Δε σε πρόσβαλε κανείς προσωπικά, οπότε μάλλον δεν είναι καλό που επιτίθεσαι σχεδόν μετωπικά στους υπόλοιπους. Διάβασε λίγο πιο πολύ με ηρεμία αυτά που σου λένε. Τα παιδιά ΔΕΝ είπαν ότι είναι εύκολο να είσαι αθλητής και να κάνεις πρωταθλητισμό, απλά είπαν ότι όσο δύσκολο και να είναι ΔΕΝ τους (μας) ενδιαφέρει να πληρώνονται με πολλά χρήματα οι πρωταθλητές αφού (κατά τη γνώμη τους πάντα) δεν προσφέρουν κάποιο κοινωνικό έργο.

 

Αν διαφωνείς με αυτό, πες το, αλλά αυτό που λες για το πόσες ώρες και με πόσο κόπο πνευματικό και σωματικό προπονούνται οι αθλητές είναι άσχετο, δε ξεκίνησε από εκεί το πράγμα. Διάβασε λίγο τα ποστ των παιδιών (όχι μόνο τα τελευταία, αλλά τα προηγούμενα κυρίως) και θα καταλάβεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

 

Ποιος έχει γίνει υπουργός με Ι5? Από περιέργεια δηλαδή και ούτως η άλλως είμαστε εκτος θέματος Εθελονιτσμού.

 

για κανά λαλιώτη το κόβω... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

 

Ποιος έχει γίνει υπουργός με Ι5? Από περιέργεια δηλαδή και ούτως η άλλως είμαστε εκτος θέματος Εθελονιτσμού.

 

 

[οff topic] O Θάνος Μικρούστικος, πρώην υπουργος πολιτισμού [/offtopic]

I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Bayern7

 

Άλλοι δεν έχουν πάει καν στρατό και ήταν υπουργοί Εθνικής Άμυνας :wacko:

 

 

Για τον Άκη είναι γνωστό, αλλά αυτό που λέει ο astrolabos (thanks κιόλας) δεν το ήξερα...

 

Δηλαδή "τρελάκιας" ο Θανούλης ε?Κι ο "μικρός" Μικρούτσικος :p (Αντρέας) με τα reality από αυτόν θα πήρε και βγήκε τρελάκιας... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον astrolabos

 

[οff topic] O Θάνος Μικρούστικος, πρώην υπουργος πολιτισμού [/offtopic]

 

 

O Θανος Μικρουτσικος, οπως και πολοι αλλοι αρνηθηκαν να υπηρετισουν το στρατο της Χουντας, προτιμησαν να ειναι μεσα απο τη πυλη του Πολυτεχνιου, οχι εξω απο αυτη....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ohm nama shivaya...

 

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

O Θανος Μικρουτσικος, οπως και πολοι αλλοι αρνηθηκαν να υπηρετισουν το στρατο της Χουντας, προτιμησαν να ειναι μεσα απο τη πυλη του Πολυτεχνιου, οχι εξω απο αυτη....

 

 

 

Τς τς τς τι λες ρε, ήρωας... Τι αν σου πω... Ειδικά άμα σκεφτείς ότι στη δικτατορία το ξύλο το φάγανε τα ανθρωπάκια (ξέρω πολλούς τέτοιους, έχω και συγγενείς...) και όλοι οι "αντιστασιακοί" πολιτικοί υπογράψανε αμέσως δηλώσεις μετάννοιας ή κάνανε αντίσταση από το εξωτερικό... Φαντάζομαι, και ο Θ. Μικρούτσικος τέτοιας κλάσεως αντίσταση έκανε :mad:

 

Και, παρεμπιπτώντος, η λέξη για την κατάσταση που είχαμε το 1967-1974 είναι "δικτατορία" και όχι "Χούντα", διότι, με την ίδια λογική θα αρχίσουνε μερικοί να μιλάνε για συμμοριτοπόλεμο και δεν θα προλαβαίνουμε να σβήνουμε φωτιές...

Brave new worlds...
Link to comment
Share on other sites

Τη τελευταια σου προταση δε τη καταλαβα ακριβως. Δε νομιζω οτι ο τιτλος Χουντα ειναι debatable απο κανενα.

 

Οσο για το Θανο Μικρουτσικο, αγνοω ποια ηταν συγκεκριμενα η αντιστασιακη του δραση. Ανεφαιρα απλως το λογο που δεν υπηρετησε.

 

Οσο για τους πολιτικους ας μη τους βαζουμε ολους στο ιδιο κλουβι. Ο Γλεζος, η Δαμανακη,ο Σημητης και πολλοι αλλοι δεν υπεγραψαν καμοια δηλωση μετανοιας.

 

Επισης μην υποτιμας τοσο πολυ τον αγωνα του Αντρεα Παπαντρεου στη Σουηδια και στην Αμερικη, της Μελινας στη Γαλια κλπ κλπ. Τελος να σημειωσω οτι ολοι αυτοι δεν εφυγαν στο εξωτερικο εθελοντικα. Ειτε απελαθηκαν, οπως ο Αντρεας, ειτε διεφυγαν εξω μετα απο καποια ενεργεια γιατι αλλιως θα τους εκτελουσε η Χουντα ( περιπτωση Σιμητη).

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ohm nama shivaya...

 

Θα μπορούσα κάλλιστα να σου απαντήσω και να σου αποδείξω ότι πολλά από αυτά που λες δεν ισχύουν, αλλά θα παρέβαινα τους ΟΠΧ... Ούτως ή άλλως, κακώς το γυρίσαμε στο πολιτικό, βγήκαμε και off-topic από πάνω...

Brave new worlds...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Avior

 

Ohm nama shivaya...

 

Θα μπορούσα κάλλιστα να σου απαντήσω και να σου αποδείξω ότι πολλά από αυτά που λες δεν ισχύουν, αλλά θα παρέβαινα τους ΟΠΧ... Ούτως ή άλλως, κακώς το γυρίσαμε στο πολιτικό, βγήκαμε και off-topic από πάνω...

 

 

a)Oi ΟΠΧ αλλαξαν :) Πλεον "Απαγορεύονται αυστηρά οι ποδοσφαιρικές και οι κομματικές συζητήσεις", οχι οι πολιτικες.

 

β) Αν θες ΠΜ me :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Τη τελευταια σου προταση δε τη καταλαβα ακριβως. Δε νομιζω οτι ο τιτλος Χουντα ειναι debatable απο κανενα.

 

Οσο για το Θανο Μικρουτσικο, αγνοω ποια ηταν συγκεκριμενα η αντιστασιακη του δραση. Ανεφαιρα απλως το λογο που δεν υπηρετησε.

 

Οσο για τους πολιτικους ας μη τους βαζουμε ολους στο ιδιο κλουβι. Ο Γλεζος, η Δαμανακη,ο Σημητης και πολλοι αλλοι δεν υπεγραψαν καμοια δηλωση μετανοιας.

 

Επισης μην υποτιμας τοσο πολυ τον αγωνα του Αντρεα Παπαντρεου στη Σουηδια και στην Αμερικη, της Μελινας στη Γαλια κλπ κλπ. Τελος να σημειωσω οτι ολοι αυτοι δεν εφυγαν στο εξωτερικο εθελοντικα. Ειτε απελαθηκαν, οπως ο Αντρεας, ειτε διεφυγαν εξω μετα απο καποια ενεργεια γιατι αλλιως θα τους εκτελουσε η Χουντα ( περιπτωση Σιμητη).

 

 

Και όλως τυχαία όλοι αυτοί από "επαναστάτες" έγιναν βολεμένοι...Υπουργοί, πρωθυπουργοί... άλλοι διοικητές δημοσίων οργανισμών κτλ. Δε μιλάω μόνο για τα συγκεκριμένα πρόσωπα, αλλά για και για άλλους (όχι όλους) αντιστασιακούς του Πολυτεχνείου και της 7ετίας γενικότερα.

 

Βέβαια δε μειώνεται η σημασία του τότε αγώνα τους, για να μην παρεξηγούμεθα...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Με έχουν καλέσει για τη συνέντευξη σε λίγες μέρες. Από όσους ξέρω και έχουν περάσει ήδη, μου είπαν ότι είναι τυπικό (ψιλοχύμα). Πρίν λίγο όμως άκουσα στον Planet νομίζω, για το πως θα καλύψουν τις θέσεις όσων περάσουν από συνέντευξη και δεν επιλεγούν. Υπάρχει περίπτωση να σε κόψουν στη συνέντευξη; Ή πρέπει να είσαι τελείως ...στόκος για να γίνει αυτό;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μετα την μάχη των θερμοπυλών και συγκεκριμένα την δεύτερη μέρα, επέστρεφαν στα μέρη τουs κάτι Αρκάδεs, οι οποίοι ήσαν ταξιδιώτεs. Τουs αιχμαλώτισαν οι περίπολοι των Περσών και τουs παρουσίασαν στον Ξέρξη. Αυτόs τουs ερώτησε πονηρά: <<Τι κάνουν τώρα οι Ελληνεs;>> Απάντηση: <<Παρακολουθούν τουs αγώνεs τηs Ολυμπίαs>>. Ερώτηση :<< Και το έπαθλο η δώρο για τουs νικητέs ποιό είναι;>>. Απάντηση: <<Eνα στεφάνι απο κλαδί ελιάs>>. Τότε ο Τρινταταίχμηs, έναs απο τουs αρχηγούs του πεζικού, γιοs του Αρταβάνη, ακούγονταs ότι το έπαθλο δεν ήτο χρήμα ή κάτι πλούσιο σε ύλη, σηκώθηκε και είπε στον Μαρδόνιο .<< ΠΩ! Μαρδόνιε! Εναντίον ποίων ανδρών μαs έφερεs να πολεμήσουμε, όταν αυτοί αντί για χρήματα και πλούτη, μάχονται (αγωνίζονται) για την αρετή>>! _________ Αυτό για την σύγκριση τηs Τότε Ελλάδαs με τουs άλλουs λαούs, αλλα και με την σημερινή πραγματικότητα και το πόσο "ολυμπιακοί" ειναι οι σημερινοί εμπορευματοποιημένοι αγώνεs. Σε αυτούs τουs "αγώνεs"εθελωντέs;;; :(
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι το σκέφτομαι

για την εικοσαήμερη τιμητική άδεια γιατί έχω έναν στρατό μπροστά μου και 20 μέρες είναι 20 μέρες όπως και να το κάνεις....

:X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mplip^

 

εγώ πάλι το σκέφτομαι

για την εικοσαήμερη τιμητική άδεια γιατί έχω έναν στρατό μπροστά μου και 20 μέρες είναι 20 μέρες όπως και να το κάνεις....

 

 

ΧΕΧΕ σωστός! Γιατί οι άλλοι γιατί το σκεύτονται νομίζεις?

Για τα οφέλη που απορρέουν απο τη συμμετοχή τους ως εθελοντές.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mplip^

 

εγώ πάλι το σκέφτομαι

για την εικοσαήμερη τιμητική άδεια γιατί έχω έναν στρατό μπροστά μου και 20 μέρες είναι 20 μέρες όπως και να το κάνεις....

 

 

Με την έλλειψη προσωπικού που μαστίζει τις ένοπλες δυνάμεις, μην ελπίζετε και πολύ. Και να την πάρετε 1ον δεν θα την χαρείτε (λόγω τρεξίματος) και 2ον όταν θα γυρίσετε μέσα θα καλοπεράσετε (ο επιλοχίας θα σας την φυλάει στάνταρ :lol: )

I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον astrolabos

 

Με την έλλειψη προσωπικού που μαστίζει τις ένοπλες δυνάμεις, μην ελπίζετε και πολύ. Και να την πάρετε 1ον δεν θα την χαρείτε (λόγω τρεξίματος) και 2ον όταν θα γυρίσετε μέσα θα καλοπεράσετε (ο επιλοχίας θα σας την φυλάει στάνταρ :lol: )

 

 

εγώ πάλι σε κουβέντα που είχα επι του θέματος σήμερα με γιο στρατιωτικού (αχ τι κρίμα να μην ήμουν εγώ αυτός :p ) , μου ειπε ανεπίσημα ότι δηλώσεις δε δηλώσεις έτσι και αλλιώς θα σε στείλουνε γιατι λέει θα πάρουν πολύ λαό απο το στρατό (τώρα ετσι μου πε ετσι σας λεω).

Οποτε γιατι να τυχει να πάω ετσι και να μην πάρω και την αδειούλα μου και να απολυθώ 20 μέρες νωρίτερα?

(αχ ακόμα δεν εχω κόψει αναβολή και με έχουνε φάει οι έγνοιες :worry: )

χαχαχαχα

 

:p

:X
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ 2004

 

Το μανιφέστο του Δε-θελοντισμού

 

Το παγκόσμιο κίνημα του Δε-θελοντισμού εμπνέεται από τις πανανθρώπινες αξίες των θερινών διακοπών και της αμειβόμενης εργασίας. Τζάμπα και Αυγουστιάτικα δεν δουλεύει.

 

Ο Δε-θελοντής δεν ρωτήθηκε αν θέλει να έρθουν οι Ολυμπιακοί αγώνες στην Αθήνα. Οι Ολυμπιακοί που είναι στον Πειραιά του φαίνονται ήδη πάρα πολλοί.

 

Ο Δε-θελοντής έχει παρατηρήσει ότι καμιά χώρα των δέκα εκατομμυρίων κατοίκων δεν έχει διεκδικήσει ποτέ μια τόσο μεγάλη διοργάνωση. Αβίαστα έρχεται στο μυαλό του ότι οι Ολλανδοί, οι Βέλγοι, οι Σκανδιναβοί είναι μαλάκες και ‘μεις εδώ οι έξυπνοι. Η Ολυμπιάδα για τον Δε-θελοντή δεν είναι η νέα μεγάλη ιδέα. Είναι η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας.

 

Ο Δε-θελοντής γνωρίζει ότι στους Ολυμπιακούς χρειάζονται δυόμισι εθελοντές ανά αθλητή και προειδοποιεί ότι κάποιοι εθελοντές μπορεί να βρεθούν κομμένοι στη μέση.

 

Ο Δε-θελοντής γνωρίζει ότι για κάθε εθελοντή που κρατάει τα καλάθια με τις φόρμες των αθλητών στο στίβο αντιστοιχούν δέκα εθελοντές παρκαδόροι στις εγκαταστάσεις του μοντέρνου τρίαθλου. Επίσης δεν συγχέει τους εθελοντές με τους κριτές οι οποίοι επίσης τριγυρνάνε στους αθλητικούς χώρους αλλά κάνουν πιο κυριλέ δουλειές.

 

Ο Δε-θελοντής συμμετέχει στην Ολυμπιακή προετοιμασία κάθε μέρα οδηγώντας ανάποδα σε μονόδρομους, υπερπηδώντας χαντάκια, αποφεύγοντας φορτηγά και μπουλντόζες, χωρίς αναβολικά και χωρίς να αμείβεται με τον βαθμό του υπολοχαγού.

 

Ο Δε-θελοντής δεν βλέπει τον λόγο για τον οποίο πρέπει να δαπανήσουμε τέσσερις ετήσιους προϋπολογισμούς της μέσης εκπαίδευσης για την ασφάλεια 20 ημερών αγώνων, πωλώ μάλλον, που για να αποσβεστεί το ποσόν πρέπει να παρακολουθούνται και να δέρνονται συστηματικά οι πολίτες της χώρας για τα επόμενα 78 χρόνια.

 

Ο Δε-θελοντής έχει προσέξει ότι έχουν εξαφανιστεί τα αδέσποτα από την Αθήνα. Στην πιο αισιόδοξη περίπτωση έχουν παει εθελοντές! Το ίδιο ισχύει και με τα δέντρα για τα οποία έχουν παραγγελθεί εθελοντές σε φυτώρια της Ισπανίας.

 

Ο δε-θελοντής γνωρίζει ότι η αφιλοκερδής ενίσχυση μιας κερδοσκοπικής επιχείρησης δικαιολογείται μόνον αν είναι δουλειά του μπατζανάκη του και πρόκειται να ανταμειφθεί με πλουσιοπάροχο γεύμα και αιώνια υποχρέωση.

 

Ο Δε-θελοντής γνωρίζει ότι αυτό που του ζητάνε να κάνει τζάμπα, κάποιος άλλος το πληρώνεται ως οφσορ εταιρία συμβούλων που είχε την ιδέα.

 

Ο Δε-θελοντής δεν δελεάζετε με συλλεκτικές καρφίτσες, τιμητικά διπλώματα ούτε με παντόφλες με τον Φοίβο και την Αθηνά. Άμα είναι να του νομιμοποιήσουν το αυθαίρετο η να του βάλουν το παιδί του στο δημόσιο, το συζητάει. Αλλά και πάλι γνωρίζει ότι γι' αυτές τις δουλειές υπάρχουν οι εκλογές.

 

Ο Δε-θελοντής δεν ανησυχεί για την επιτυχή έκβαση των αγώνων. Την εγγυάται η παρουσία στις τάξεις των εθελοντών του συνόλου των γνωστών προσωπικοτήτων της πολιτικής, κοινωνικής και καλλιτεχνικής ζωής.

 

Ο Δε-θελοντής έχει ήδη βγάλει τα εισιτήρια για τους Ολυμπιακούς. Κατάστρωμα για Ικαρία.

 

 

 

Σας κάλυψα;;; :whistle:

I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Xalali mwre kommatia na ginei... mia fora tha pame sthn zwh mas! Mhn to kanete toso tragiko! Oute ta triseggona mas den tha doune ksana olympiakous opote as tous xaroume emeis!
Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουνε.
Link to comment
Share on other sites

Kalh Xronia paidia!

 

Με λιγοτερη γκρινια και μιζερια :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KostasV (31 Δεκ. 2003 , 16:52)

 

Kalh Xronia paidia!

 

Με λιγοτερη γκρινια και μιζερια :)

 

 

 

Είχα διαβάσει εδώ και κάτι μήνες αυτό το θρεντάκι και είχα σκεφτεί σοβαρά να απαντήσω αλλά δεν το έκανα γιατί θεώρησα ότι μάλλον με κάλυπταν αυτά που είχαν γράψει τα άλλα παιδιά. Μετά το ξέθαμα του όμως και την δημοσίευση του "μανιφέστου" νομίζω ότι πρέπει να γράψω και εγώ όχι τι νομίζω για τo θέμα αλλά τι κατάλαβα....

 

Υπάρχουν απ' όσο διάβασα δυο απόψεις βασικά που θα μπορούσα να τις συνοψίσω ώς εξής:

 

:!: Εθελοντισμός-enemies:

 

"Tι; Να γίνω εθελοντής; Και τι θα κερδίσω; Άντε ρε, αυτά είναι για τα κορόιδα και εγώ φυσικά δεν είμαι κορόιδο, σιγά μην χαλάσω την ζαχαρένια μου, <<Γίνε εθελοντής για των αφεντικών τα δις>>, δεν πάω να δουλέψω για την κοκα-κόλα, Θα μου φύγει εμένα δηλαδή ο πάτος για να πληρώνει η Γιάννα τα συνολακια της, μα εμένα δεν με ρώτησε κανένας για τους Ολυμπιακούς, εδώ δεν έχω να ζήσω θα πάω και να δουλέψω και τζάμπα, και τι με νοιάζει εμένα για την εικόνα της Ελλάδας έξω αφού μέσα γίνεται της Πόπης σε όλους τους τομείς, και μετά τους ολυμπιακούς τι θα γίνει; Και ποιος θα ταΐσει την οικογένειά μου, και τι θα γίνει με τις μίζες και έμπαση περιπτώσει τι είναι οι ολυμπιακοί, μια γιορτή της ντόπας είναι, και όλα εμπορευματοποιημένα είναι και σιγά μην υπάρχει αρχαίο πνεύμα αθάνατο πνίγηκε στην κόκα-κόλα και βαρυστομάχιασε από τα Μακδόναλδς. Α, και τρακάρισε με χιουντάι. Και η Γιάννα λέει για εθελοντισμό και στα έργα των ολυμπιακών δουλεύουν αλβανοί. Δεν πάω εγώ εθελοντής για να τα κονομήσουν οι άλλοι και δεν με νοιάζει τίποτα και να πάνε να πνιγούνε."

 

 

:!: Εθελοντισμός-fans

 

"Ναι θα πάω εθελοντής, και δεν με νοιάζει αν θα κερδίσω κάτι η μάλλον θα κερδίσω, την εμπειρία γιατί ολυμπιακοί δίπλα στο σπίτι μου δεν γίνονται κάθε χρόνο και χάρη στους ολυμπιακούς αλλάζουν τα πάντα στην Ελλάδα και τι έγινε και αν κάποιοι παίρνουν μίζες μήπως πάντα δεν έπαιρναν, και όλες οι άλλες οι χώρες που σκίζονται για να πάρουν τους ολυμπιακούς χαζές είναι; Και χάρη στους ολυμπιακούς θα αναδειχτεί η χώρα στο εξωτερικό και δεν θα ντρέπομαι να κοιτάξω στα μάτια όλους τους ξένους (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) συμφοιτητές μου (ναι, εδώ στα ελληνικά ΑΕΙ) να έχουν δηλώσει εθελοντες και στεναχωριούνται όταν βλέπουν τους έλληνες να μην δηλώνουν, και και όταν τους ρωτάνε σχετικά παίρνουν την εκπληκτική αποστομωτική και ελληνική απάντηση "Μ@λ@κας είμαι?", και επιπλέον μετά τους ολυμπιακούς εγώ σε αντίθεση με κάποιου άλλους θα μπορώ να έχω ψηλά το κεφάλι και να καυχιέμαι ότι έβαλα κι εγώ ένα μικρό λιθαράκι στο κατόρθωμα των ολυμπιακών αγώνων γιατί ναι είναι κατόρθωμα με τις σημερινές συνθήκες να διοργανώσει μια χώρα σαν την Ελλάδα ολυμπιακούς.....Και επιπλέον θα έχω την συνείδηση μου ΚΑΘΑΡΗ.... για τους μιζαδόρους χέστηκα. Και επίσης γιατί απλά δεν γουστάρω την μιζέρια, την κακομοιριά και την μεμψιμοιρία, ενώ αντίθετα γουστάρω να προσφέρω στο ΣΥΝΟΛΟ. "Ωχ, αδερφέ" μπορούν να πουν όλοι πολύ εύκολα....το αντίθετο όμως λίγοι...και καλοί"

 

 

Και υπάρχουν αντίστοιχα και δυο πιθανές καταλήξεις:

 

1) Δεν πάει κανείς ή έστω πολύ λίγοι για εθελοντές, οι αγώνες αποτυχαίνουν και τρώμε όλοι το διεθνές χέσιμο της αρκούδας(ή του αιώνα, όπως το δει κανείς). Φυσικά η αποτυχία των αγώνων συνεπάγεται πολλά για όλους, εθελοντές και μη. Μετά το τέλος των αγώνων όλοι κατηγορούν όλους....κάποιοι (όχι Έλληνες) γελάνε με όλους (τους Έλληνες) Οι εθελοντές βγαίνουν μ@@@ες και η μη εθελοντές βγαίνουν από πάνω και λένε "Τα λέγαμε"

 

2) Πηγαίνει ο αναμενόμενος αριθμός εθελοντών οι οποίοι με ψυχή και μεράκι βοηθούν όπως και όπου μπορούν, οι αγώνες εκτός απρόοπτου φυσικά πετυχαίνουν και όλα πάνε καλά για όλους....εθελοντές και μη. Μετά το τέλος των αγώνων οι εθελοντές είναι περήφανοι και έχουν ήσυχοι την συνείδησή τους, οι μη εθελοντές χαίρονται την μιζέρια τους. Επίσης και οι υπόλοιπες παρενέργειες, τόσο θετικές όσο και αρνητικές που ακολουθούν πάντα επιτυχημένους ολυμπιακούς αγώνες

 

Η αλήθεια φυσικά είναι κάπου στην μέση όπως πάντα. Αφενός εθελοντής δεν μπορεί και ούτε θα γίνει ο καθένας, για διάφορους λόγους που τους περιέγραψαν ήδη γλαφυρότατα οι μελλοντικοί μη εθελοντές, και οι Ολυμπιακοί από την άλλη δεν είναι και τόσο "αρχαίο πνεύμα αθάνατο" όσο κάποιοι θέλουν να μας πασάρουν. ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: Ότι τους Ολυμπιακούς καλώς ή κακώς τους πήραμε, τους έχουμε αναλάβει να τους διοργανώσουμε και καλό θα είναι να μην τους σαμποτάρουμε περαιτέρω γιατί αν δεν το έχετε πάρει χαμπάρι, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ κανέναν βέλγο Ζακ Ρογκ, έχουμε μπόλικους ντόπιους εδώ στην Ελλάδα...εντάξει ας μην γίνουμε όλοι εθελοντές στους ολυμπιακούς, ας μην τους θάβουμε όμως κι όλας.....

 

Θα πω ένα αληθινό σχετικό περιστατικό: Στο μικρό χωριό από το οποίο κατάγομαι η μόνη χρονιά που η πλατεία του χωριού ήταν στολισμένη με χριστουγεννιάτικη φάτνη ήταν όταν οι πρόσκοποι του χωριού (μαντέψτε ποιος ήταν ανάμεσά τους και πρωτεργάτης) μαζεύτηκαν και συναρμολόγησαν μια και έβαψαν και φιγούρες και τα πάντα. Και μαντέψτε! Βγήκαν πολλοί και έλεγαν διάφορα του στυλ: Και ποιος θα τα πληρώσει όλα αυτά (Συνολικά έξοδα: 10.000 δραχμές για χρώματα λινάτσες και πρόκες, την ξυλεία μας την χάρισαν τα ξυλουργεία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) και τι όμορφη που ήταν η πλατεία πριν και κοίτα πώς την έκαναν την φιγούρα και το τάδε ξύλο δεν το κάρφωσαν καλά και μπορεί να πέσει άμα ρίξει κεραυνό..... Εννοείται ότι την επόμενη χρονιά που δεν κάναμε τίποτα για άσχετους λόγους έβγαιναν τα ίδια άτομα και έλεγαν: Άχρηστοι οι πρόσκοποι, ούτε φάτνη δεν φτιάξανε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Λες και αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης των προσκόπων)

Όπως θα καταλάβατε, προσωπικά εγώ είμαι υπέρ του εθελοντισμού γενικότερα και το έχω αποδείξει και έμπρακτα. Τώρα υπέρ του εθελοντισμού στους Ολυμπιακούς δεν μπορώ να πω ότι είμαι σίγουρος.......αλλά δεν έχει σημασία. Πραγματικά. Σημασία έχει να μην ξεφτιλιστούμε ΠΑΛΙ διεθνώς, και να ξέρετε κάτι: Αν γίνει αυτό, προσωπικά δεν θα ψάξω ποιος και γιατί για μένα, εκ των υστέρων δεν θα έχει καμία μα καμία σημασία.............................

 

Υ.Γ. 1 Πέρασα το κείμενο από ορθογραφικό έλεγχο....Τώρα μπορώ να μιλήσω για ελληνισμό? :wacko: :lol:

 

Υ.Γ. 2 Σε λίγες ώρες αλλάζει ο χρόνος. Καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλους, εθελοντές και μη!!! Και μακάρι ο νέος χρόνος να μας φέρει αγάπη, ειρήνη και σοφία. Και τα υπόλοιπα υλικά αγαθά θα έρθουν μόνα τους..... :!: :)

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση απο γνώμεs μελών του σαιτ που επισκεπτώμουν συχνά προτού γνωρίσω το myphone.

 

Θα ήταν μάλλον αφελές να αφήσουμε οικοιωθελώς τους εαυτούς μας να δουλέψουμε ακόμη παραπάνω για να μπορέσει η Coca Cola να βγάλει ακόμη περισσότερα...Πώς να πιστέψεις στο Ολυμπιακό πνεύμα όταν οι αφίσες έχουν στην μία γωνιά το Ολυμπιακό σήμα και στην άλλη το λογότυπο της προαναφερθείσας? Και ο αθλητισμός έχει το νόημα της ευγενούς άμιλλας και όχι του πρωταθλητισμού..όλοι οι συμετέχοντες είναι νικητές..όχι μόνο ο πρώτος που θα φέρει το χρυσό...ΑΛΛΑ... έχουμε μάθει να τους βλέπουμε τους υπόλοιπους ώς χαμένους...

 

Η έννοια του εθελοντισμού έχει να κάνει με την οικειοθελή και αβίαστη τάση για συνεισφορά του ατόμου στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο. Για να βιώσει όμως το άτομο αυτή την εσωτερική παρόρμηση, όσον αφορά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 πρέπει και η όλη διοργάνωση να αποδείξει ότι θεεωρεί τη συνεισφορά του μεμονωμένου πολίτη ως σημαντική και απαραίτητη. Δεδομένου ότι μέχρι στιγμής: - Οι εξαγγελίες των αρμοδίων καταδικάζουν σε εξοστρακισμό τους πολίτες από την περιοχή των αγώνων - Η όλη διαχείριση της Εθνικής αυτής υπόθεσης δείχνει έντονα σημάδια προχειρότητας και στυγνού ωφελιμισμού - Ζητείται από τους πολίτες πέραν του υστερήματός τους να συνεισφέρουν και την άνευ αμοιβής εργασία τους - Του ιδιαίτερα υψηλού αριθμού ανέργων, παρά τον κατασκευαστικό οργασμό - Της αγωνιώδους προσμονής των εμπλεκομένων μερών (Πολιτείας και πολλών κλάδων επαγγελματιών) να κερδίσουν εντός 15 ημερών που διαρκούν οι αγώνες πρόσοδα ικανά να τους συντηρήσουν για 15 χρόνια απομυζώντας και τους Έλληνες πολίτες, αλλά και τους ξένους επισκέπτες Εξάγεται το συμπέρασμα, ότι όλοι οι εμπλεκόμενοι αναμένουν να κερδίσουν τα μέγιστα καταβάλλοντας το ελάχιστο τίμημα και ότι οι μόνοι από τους οποίους ζητείται να προσφέρουν αφιλοκερδώς είναι οι εθελοντές. Προσωπικώς αποκλείεται να έχω οποιαδήποτε ανάμειξη είτε ως εθελοντής, είτε ως φίλαθλος, καθόσον οι τιμές των εισιτηρίων έχουν ξεφύγει από κάθε έλεγχο και λογική,ενώ το κατά το ίδιο χρονικό διάστημα και οι τιμές των προϊόντων και των υπηρεσιών θα έχουν την ίδια τύχη.

 

Για την προετοιμασία των ολυμπιακών Είπαν. . . Γ. Αγγελοπούλου: «Η κυρία Αγγελοπούλου δεν κάνει δηλώσεις. Πάει για δουλειά». Ζ. Ρογκ: «Οι Ολυμπιακοί είναι μια σύμπραξη. Νυμφεύεστε και μετά μπορεί να τεκνοποιήσετε. Μπορεί να διαφωνήσετε, να συμφωνήσετε, πάντως στο τέλος αποτέλεσμα θα υπάρξει». Κ. Μητσοτάκης: «Για λόγους ασφαλείας φοβάμαι ότι οι Αγώνες δεν θα γίνουν στην Αθήνα». Ζ. Ρογκ: «Προτιμώ να τρομάξετε και να είστε φοβισμένοι μέχρι την τελετή λήξης. Αυτός είναι κι ο καλύτερος τρόπος για να είναι κανείς πετυχημένος στη ζωή του». Γ. Σπανουδάκης: «Θα κάνουμε Αγώνες καλούς, ελληνικούς με... λάθη». Ν. Όσβαλντ: «Βέβαια εύχομαι μακροβιότητα σε όλους, αλλά φοβούμαι ότι δεν θα ξαναδούμε αγώνες στην Αθήνα» Θ. Πάγκαλος: «Ξύπνησα το πρωί. Κι αποφάσισα να μην πάω στο Σίδνεϊ». Κ. Καρτάλης (για. . . τους πίνακες): «Πρέπει να ξεφύγουμε από την αβάσταχτη ελαφρότητα των χρωμάτων και να δούμε την ουσία». Ευάγ. Βενιζέλος: «Μην πυροβολείτε τον πιανίστα»!

 

Φυσικα ειμαι εθνικα υπερηφανος που θα διοργανωσουμε τους Ολυμπιακους αγωνες.Φυσικα θελω να προσφερω εθελοντικα.Το προβλημα ειναι πως το μονο που εμαθα στην ζωη μου ειναι να ληστευω.Επισκευθηκα λοιπον την Γιαννα Αγγελοπουλου Δασκαλακη και της προτεινα,να βγω στην γυρα-να ληστευω ολους εσας και να της τα δινω χερατα.Αφου χαμογελασε με συγκαταβαση και με ευχαριστησε ,μου απαντησε πως δεν χρειαζεται καθ'οσον η οικογενεια του συζυγου της εδω και καποιες δεκαδες χρονια κανει ακριβως το ιδιο πραγμα.Δεν αποθαρυνωμαι ομως,θα απευθυνθω στα υπολοιπα λιγουρια που επανδρωνουν το Αθηνα 2004 και ευελπησθω πως καποιος απο δαυτους θα εισακουσει την προταση μου,ετσι ωστε επιτελους να προσφερω εθελοντικα και εγω.Καληνυχτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...