Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αφού τρέξεις το daf.exe (το 4ext 200M καλύτερα όπως είπε και ο bbbb) και τελειώσει τότε θα κάνεις install from sd card.

επιλέγεις το αρχείο της rom που έχεις αντιγράψει στην κάρτα, το φλασάρεις και ακολουθείς οδηγίες.

 

Καθίστε, ρε παιδιά, με έχετε μπερδέψει...

ΔΕΝ θέλω από SD κάρτα να τρέχω τo Android!!! ΝΑΝD Android από την εσωτερική μνήμη θέλω να βάλω να 'χω.

Τί σχέση έχει η... SD κάρτα (και να τρέξω από 'κει αρχεία για το φλασάρισμα);

Από τον ΔΙΣΚΟ (PC) δεν πρέπει να τρέξω ό,τι πρέπει;;;

 

Έχω μπερδευτεί ΤΕΛΕΙΩΣ, λέμε!

Έτσι μου 'ρχεται να το παρατήσω το εγχείρημα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eιναι μέχρι να του πάρεις τον αέρα.:p Στην κάρτα μνήμης βάλε απο http://nexushd2android.tytung.com/nexushd2-ics-cm9/v2-9-hwa/download το αρχείο NexusHD2-ICS-CM9-HWA_V2.9a.zip οπως ειναι,δηλαδή ασυμπίεστο.Κατέβασε τα partition που έγραψα πιο πάνω και αποσυμπίεσε το αρχείο στο pc.Εκει θα βρεις και τον άλλο φάκελο που έγραψα ειτε για 200mb,ειτε 180mb.Aπο εκει και πέρα με κλειστή συσκευή,την ανοιγεις με κρατημένο το power + volume down για να μπει στην οθόνη με τα 3 χρώματα.Συνδέεις το καλώδιο και τρέχεις το romupdateutility.exe απο το φάκελο του magldr.Περιμένεις να τελειώσει η εγκατάσταση και πλέον έχεις πετάξει τα wm.Η συσκευή θα κάνει επανεκκίνηση και θα μπει σε μια μαύρη οθόνη με κάτι επιλογές απο κάτω.Πας στο 5.usb flasher--->usb και μετά ακολουθείς τα υπόλοιπα που έγραψα στο πιο πάνω ποστ μου
Link to comment
Share on other sites

Τώρα ΜΑΛΙΣΤΑ, κατάλαβα!

Αλλά εξακολουθώ να μη μπορώ να καταλάβω, γιατί από την SD γίνεται το φλασάρισμα στην κεντρική μνήμη του κινητού!!! "Κουφό"!!!

 

Άρα, να υποθέσω... θα πρέπει να κάνω και... format (ωχ, ωχ!!!) στην SD;!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ετσι ειναι το android.Ακομη και στις κανονικές android συσκευές,τις custom rom στην εσωτερική τους μνήμη με αυτόν τον τρόπο τις εγκαθιστά.Αρχείο zip στην κάρτα μνήμης,εισαγωγή στο recovery,install zip from sd card.Kαι όχι στην sd δεν χρειάζεται να κάνεις format.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Οκ, whatever, όπως γουστάρει (το Android!) - θα το "πηδήσω", λέμε, το Leo!

Επειδή παλαιάν (στα WinMo) έλεγαν να 'ναι 80% η μπαταρία...και τώρα έχω 15% (!), να φορτίσω το κινητό πριν την διαδικασία ή δεν πειράζει;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ετσι ειναι το android.Ακομη και στις κανονικές android συσκευές,τις custom rom στην εσωτερική τους μνήμη με αυτόν τον τρόπο τις εγκαθιστά.Αρχείο zip στην κάρτα μνήμης,εισαγωγή στο recovery,install zip from sd card.Kαι όχι στην sd δεν χρειάζεται να κάνεις format.

Μάλλον θα χρειαστεί και format στην Sd γιατί θα χρειασθεί και ext partition (αν όχι τώρα...αργότερα θα το ζητήσει σίγουρα)!!!:lol:

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα χρειαστεί και format στην Sd γιατί θα χρειασθεί και ext partition (αν όχι τώρα...αργότερα θα το ζητήσει σίγουρα)!!!:lol:

 

Τί 'ναι αυτό πάλι;;;;; Το ext partition;;;;

Τελικά θα κάνω format;;; (Σκατά).

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Οκ, whatever, όπως γουστάρει (το Android!) - θα το "πηδήσω", λέμε, το Leo!

Επειδή παλαιάν (στα WinMo) έλεγαν να 'ναι 80% η μπαταρία...και τώρα έχω 15% (!), να φορτίσω το κινητό πριν την διαδικασία ή δεν πειράζει;

Να το φορτίσεις οπωσδήποτε

Μάλλον θα χρειαστεί και format στην Sd γιατί θα χρειασθεί και ext partition (αν όχι τώρα...αργότερα θα το ζητήσει σίγουρα)!!!

Σωκράτη το παιδί έχει το t-mobile oπότε με 200αρι partition ξεκινάει με 710mb εσωτερικό χώρο που ειναι αρκετός για καμμιά 50αρια εφαρμογές.Ας μην τον μπερδέψουμε για τώρα τουλάχιστον με το ext partition

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Να το φορτίσεις οπωσδήποτε

 

Σωκράτη το παιδί έχει το t-mobile oπότε με 200αρι partition ξεκινάει με 710mb εσωτερικό χώρο για εφαρμογές.Ας μην τον μπερδέψουμε για τώρα τουλάχιστον με το ext partition

 

Αααα...οκ τότε. Αφού έχει το t-mobile δεν χρειάζεται!!!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Nαι, ρε παίδες! Το αμερικάνικο έχω...

Ουφ, τη γλίτωσα για τώρα, ε; (!)...

 

Πάντως, άμα θέλει φόρτιση (80% και βάλε)... καλά κρασά, θα πάει αύριο η φάση. Μέχρι να φορτίσει, θα 'χει ξημερώσει.

Οκ, ευχαριστώ άπαντες! Θα τα πούμε αύριο πριν το... "ξεκαθάρισμα" (των WinMo) και την... "εγχείριση" (flashing Android)!

Link to comment
Share on other sites

Να το φορτίσεις οπωσδήποτε

 

...

Χρήστο αν το έχει συνδεδεμένο συνέχεια στο USB υπάρχει πρόβλημα;

Εγώ έτσι το κάνω και δεν κοιτάω καθόλου πόσο φορτισμένο είναι!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη για λόγους ασφαλείας αν η μπαταρία ειναι κάτω από 50% δε μπορείς να φλασάρεις ειτε wm,ειτε magldr με την χρήση του rom updateutillity απο το pc.Βγάζει ένα μήνυμα που λέει ότι δεν επαρκεί η μπαταρία.Φυσικά μπορείς με λιγότερη μπαταρία να φλασάρεις με την μέθοδο της sd--->leoimg.nbh τρόπος,αλλά η πρόληψη ειναι πάντα καλύτερη απο την θεραπεία
Link to comment
Share on other sites

SUCCESS!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το έκανα (δεν κρατιώμουν ως το πρωί, μόλις φόρτισε "βουρ")!

 

'Ντάξει, ήταν μπελαλίδικη η διαδικασία αλλά ΟΧΙ ΔΥΣΚΟΛΗ - απλά είχε πολύ πράμα να κάνεις (στάδια).

 

Καλημέρα, παίδες.

Μια χαρά η ρομ...

 

Μπορείτε να μου αποσαφηνίσετε τα παρακάτω; Εδώ:

 

  1. Γιατί μου εμφανίζει στο "drop-down" ένα 2G/3G εικονίδιο; Είναι ενεργοποιημένο; (Γιατί το πατώ και δεν "σβήνει"). Και πως/που μπορώ να απενεργοποιώ/ενεργοποιώ το 3G;
  2. Μπορώ "άλα iPhone" να τακτοποιήσω εικονίδια σε "dockers"/φακέλους (όταν πατώ το κεντρικό και με πάει στις σειρές με τα εικονίδια) και να μην είναι έτσι "χύμα" όλα μαζί;
  3. Μόνο με WiFi (σαν το iPhone) μπορώ να είμαι συνδεδεμένος στο διαδίκτυο, για να πάω πχ. στο GooglePlay και να κατεβάσω εφαρμογή;;; Γιατί είμαι με USB καλώδιο συνδεδεμένος και δεν μ' αφήνει να κατεβάσω εφαρμογή...
  4. Τσέκαρα το ringtone για να το ελέγξω και όταν άκουγα τις διάφορες επιλογές, υπήρχε στον ήχο "noise". Στα WinMo6.5 που 'χα (και με SRS WOW), ήταν τέλειος ο ήχος...
  5. Συγχρόνισα με τον Google mail account μου, αλλά δεν βλέπω επαφές και ημερολόγιο (είχα φτιάξει στο Οutlook 7 εορτολόγιο στο ημερολόγιο και το 'χα συγχρονίσει με τον mail account κι έτσι έβαλα και το εορτολόγιο και στο "Μήλο"). Εδώ, όταν έγινε sync, δεν είδα τίποτα.

 

Αυτά μέχρι στιγμής έχω δει, αν δω κι άλλα που χρειαστώ βοήθεια, θα γράψω.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Αψογα

1.Ρυθμίσεις--->χρήση δεδομένων και κλείνεις τον διακόπτη Δεδομένα

2.Φακέλους μέσα στο μενού μπορείς να φτιάξεις με συγκεκριμένους launchers.Στην επιφάνεια εργασίας με όλους τους launchers.Οπως είσαι στην επιφάνεια εργασίας πετάς ένα εικονίδιο πάνω σε ένα άλλο και δημιουργείται φάκελος.

3.Mε wifi μπορείς.Με καλώδιο δεν είναι τόσο εύκολο οσο ήταν στα wm με το activesync.Η διαδικασία για να παίρνει το κινητό internet απο το pc,λέγεται reverse tethering και αν το ψάξεις στο google θα σου βγάλει αποτελέσματα για το πως γίνεται

4.Η ρομ έχει πάνω ένα πρόγραμμα dsp manager.Παίξε με αυτό μήπως καταφέρεις κάτι

5.Στο ρυθμίσεις--->λογαριασμοί και συγχρονισμός έχεις επιλέξει να συγχρονίζονται οι επαφές και το ημερολόγιο;

Eπισης επειδή αυτά που ρωτάς και πιστεύω ότι θα ρωτήσεις ειναι κοινά στα android τηλέφωνα προτείνω να διαβάσεις το θέμα με τις εφαρμογές στο android http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=115 και γενικά ότι ερωτήσεις έχεις για εφαρμογές κτλ να τις κάνεις εκει στην κατάλληλη ενότητα και για γενικές απορίες στο android στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4627657#post4627657

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εδώ και μέρες είχα πρόβλημα και δεν μπορούσα να σύρω τον slider ώστε να ξεκλειδώσει το τηλέφωνο. Είδα όμως οτι μπορούσα όταν το ξύπναγα από το κουμπί Home ή Back.

 

Πλέον όμως δεν ανταποκρίνεται με κανένα τρόπο. Πατώντας οποιοδήποτε κουμπί το κινητό ξυπνάει αλλά η οθόνη δεν ανταποκρίνεται καθόλου στο άγγιγμα.

 

Τα κακάρωσε ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτά που περιγράφεις ειναι το κλασσικό πρόβλημα με την οθόνη που χαλάει μετά από συνεχή χρήση του power button

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=993787

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να πατήσω το button αυτό πολύ δυνατά και επανήλθε. Δεν ξέρω για πόσο όμως... και πότε θα με "ξανα αφήσει".

 

Από οτι λέει το post του τύπου, θέλει άνοιγμα και καθάρισμα, αλλά εμένα δεν είναι τα χέρια μου για τέτοιες λεπτοδουλειές... αν ψάξω για καθάρισμα μέσω htc λες να βρω άκρη ή θα έχω θέμα έχοντας εγκαταστήσει android ; Θέμα εγύησης δεν υπάρχει, το έχω 3 χρόνια τώρα και μάλιστα το έχω πάρει παρα-εισαγωγή από easybuyworld.

Link to comment
Share on other sites

Το επίσημο service της htc σαφώς και δεν αναγνωρίζει ότι η συσκευή λειτουργεί με android.Τώρα βέβαια απο την στιγμή που είσαι ήδη εκτός εγγύησης,δεν ξέρω αν μπορεις να επικοινωνήσεις μαζί τους και να τους ρωτήσεις αν το αναλαμβάνουν και με τι κόστος.Υποθέτω ότι χρησιμοποιείς ήδη για τον χειρισμό της συσκευής κάποιο πρόγραμμα που εξομοιώνει τα hard κουμπιά όπως button savior,lmt launcher ή τα soft keys που έχουν οι rom από 4.0 και άνω,την οθόνη την ανοιγεις από τα volume κουμπιά (όλες οι cm rom έχουν τέτοια ρύθμιση) και γενικά αποφεύγεις την χρήση των κουμπιων. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις βοήθειες, bbbb.

 

1. Το 'χα ήδη βρει και απενεργοποιήσει.

2. Άρα ΜΟΝΟ στην Home επιφάνεια εργασίας μπορώ, ΟΧΙ ΜΕΣΑ (όταν πατώ και μπαίνω και βλέπω τις εφαρμογές), ε;

3. Κατάλαβα, οκ.

4. Θα το τσεκάρω, ευχαριστώ.

5. Ναι, τα 'χα επιλέξει όλα αυτά εξ' αρχής. Τώρα που το 'δα, έγινε. Ίσως επειδή νόμιζα ότι θα 'κανε sync μέσω καλωδίου - και δεν το 'κανε.

 

Οκ, θα τα τσεκάρω.

 

...Τελικά, ναι μεν δεν γουστάρω (γενικώς) τα Android (γι' αυτό και πήρα "Μήλο"), αλλά κακά τα ψέμματα... πριν με τα WinMo6.5, το Leo έμοιαζε με άλογο κούρσας που κουβαλούσε... πατάτες! Τώρα, "πετάει" με αυτό το λειτουργικό!

Link to comment
Share on other sites

Το επίσημο service της htc σαφώς και δεν αναγνωρίζει ότι η συσκευή λειτουργεί με android.Τώρα βέβαια απο την στιγμή που είσαι ήδη εκτός εγγύησης,δεν ξέρω αν μπορεις να επικοινωνήσεις μαζί τους και να τους ρωτήσεις αν το αναλαμβάνουν και με τι κόστος.Υποθέτω ότι χρησιμοποιείς ήδη για τον χειρισμό της συσκευής κάποιο πρόγραμμα που εξομοιώνει τα hard κουμπιά όπως button savior,lmt launcher ή τα soft keys που έχουν οι rom από 4.0 και άνω,την οθόνη την ανοιγεις από τα volume κουμπιά (όλες οι cm rom έχουν τέτοια ρύθμιση) και γενικά αποφεύγεις την χρήση των κουμπιων.

 

Μην το υποθέτεις γιατί απλά αγνοούσα έως τώρα την ύπαρξη τέτοιων εφαρμογών. Εχω την NexusHD2-Gingerbread 2.3.7 αλλά κάποια από αυτές τις ημέρες σκοπεύω να βάλω τη jellybean 1.4a. Ποιά από αυτές τις εφαρμογές που αναφέρεις παραπάνω προτείνεις για την ώρα (για τη rom που έχω τώρα εννοώ).

Link to comment
Share on other sites

Για μένα προσωπικά το καλύτερο ειναι το lmt launcher http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1330150

Παλιότερα χρησιμοποιούσα το button savior αλλά και το zmooth το οποίο δε δουλεύει σε android 4 και άνω.Τα άλλα 2 λειτουργουν κανονικά και σε jellybean

Ισως σε ξενίσει λίγο ο τρόπος λειτουργίας τους αλλά πίστεψέ με θα σώσει έστω και αργά το κινητό σου

2. Άρα ΜΟΝΟ στην Home επιφάνεια εργασίας μπορώ, ΟΧΙ ΜΕΣΑ (όταν πατώ και μπαίνω και βλέπω τις εφαρμογές), ε;

Aν αλλάξεις launcher και βάλεις κάποιον που υποστηρίζει αυτή την λειτουργία μπορείς να το κάνεις.Ρώτα στο θέμα τους launchers http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=359299 ποιος υποστηρίζει τέτοια λειτουργία.

offtopic

Και δε χρειάζεται να γράφεις κάποιες λέξεις με κεφαλαία.Ειτε ΦΩΝΑΖΕΙΣ,είτε όχι μόνο αν ξέρει κάποιος την απάντηση σε αυτό που ρωτάς θα γράψει.Δες το λίγο αυτό γιατι κουράζει ο τρόπος που γράφεις

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

...

offtopic

Και δε χρειάζεται να γράφεις κάποιες λέξεις με κεφαλαία.Ειτε ΦΩΝΑΖΕΙΣ,είτε όχι μόνο αν ξέρει κάποιος την απάντηση σε αυτό που ρωτάς θα γράψει.Δες το λίγο αυτό γιατι κουράζει ο τρόπος που γράφεις

Χρήστο αυτό είναι το στυλ γραφής του Ρωμύλου. Δεν το κάνει επειδή "φωνάζει". Έτσι έγραφε πάντα, με όλα τα ονόματα που κατά καιρούς έχει χρησιμοποιήσει (lupus_hegemonia, andrewmaslim, 3lions, btw κλπ)

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε καμια καλη σβελτη ρομ, κατα προτιμηση nativesd. Aπλα θελω να μην εχει κολληματα!
Link to comment
Share on other sites

Σβέλτη στο ui σε nativesd η nexushd2 gingerbread.Με καλύτερη εκμετάλευση της gpu που σημαίνει πιο smooth internet browsing,παιχνίδια κτλ αλλά δείχνει ότι δεν έχει αυτόν τον "αέρα" που έχουν οι gingerbread όταν κινείσαι ανάμεσα στα μενού η nexushd2 ics που έχει full hwa ή κάποια απο τις πολλές που υπάρχουν με jellybean 4.1.2.Επισης η nexushd2 ics έχει και ένα πρόγραμμα που λέγεται ρυθμίσεις hwa με το οποιο απενεργοποιείς το full hwa σε επιλεγμένες εφαρμογές και μπορείς να τις κάνεις να πηγαίνουν όπως στην ginger.Υπάρχει και στην jb αλλά στην ics δουλεύει καλύτερα.Και για τις ρομ απο ics και άνω δες το greenify http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4625558#post4625558 με το οποιο μπορείς να κάνεις εφαρμογές χρήστη που ξεκινούν αυτόματα,να ξεκινούν μόνο όταν το επιλέξεις εσύ και αυτόματα να κλεινουν αφού τις βάλεις στο παρασκήνιο και τη συσκευή στην αναμονή Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα και δοκιμάζω με magldr και NativeSD αυτή τη 4.2.2...http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2208626

Οι πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. :)

WiFi δουλεύει μια χαρά. Επίσης και το GPS κλειδώνει μια χαρά δορυφόρους. Σε άλλες 4.2.2 Roms ενώ έγραφαν ότι το GPS δουλεύει δεν δούλευε!!!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...